Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Tajemnica tzw. 'imienia Bozego' wyjaśniona!
Autor Wiadomość
fword 
zbanowany

Wysłany: 2011-07-26, 01:17   Tajemnica tzw. 'imienia Bozego' wyjaśniona!

Znalazłem przypadkowo niezwykły artykuł jednego Chrześcijanina i jego treść zupełnie mnie zbulwersowała. Oto Google tłumaczenie tego tekstu. Święte imię Boga, czy bluźnierstwo?

Ogólnie autor przedstawia interesujące tezy oraz dowody na to, że Bóg, Stwórca wszechświata nigdy nie posiadał żadnego imienia, ponieważ było ono niepotrzebne. Według jego artykułu a także Biblii Bóg nie objawił swego imienia Adamowi, Abrahamowi, oraz jego potomkom. Oczywiście jest to całkowicie z godne z Biblią. Jedyne imię jakie Bóg objawił nam w Biblii to: "Jestem który jestem".

Według autora tetragram JHWH był znany w starożytnym Egipcie. W dokumentach takich jak Mesha Stela czy egipskich pismach można znaleźć tetragram, który dziwnym trafem nie jest utożsamiany z Izraelem.

Co jest szczególnie interesujące, to fakt, że Grecka Septuaginta, datowana na rok 285 p.n.e. nie zawierała ani imienia Bożego ani tetragramu.

Co jeszcze bardziej zdumiewające to brak znajomości imienia Bożego przez wszystkich historyków żydowskich z tego okresu, z Józefem Flawiuszem włącznie. Tetragram zaczął pojawiać się dopiero około roku 1000 n.e. w hebrajskich tekstach masoreckich.

Ale to nie wszystko. Według autora artykułu język żydowski nie istniał w formie pisanej do czasów Chrystusa. Dopiero za czasów Heroda opracowano alfabet hebrajski. Przedtem używano bardzo zbliżonego alfabetu aramejskiego.

Jakim wiec językiem posługiwał się Mojżesz? Najprawdopodobniej aramejskim. Język ten był popularny w tym regionie w tych latach a alfabetem używanym powszechnie w tym regionie był alfabet aramejski.

Najstarsze dokumenty w tzw. Biblijnym Hebrajskim znane są jako dwa srebrne zwoje i nie są one tekstem biblijnym. Czyli znanymi tekstami biblijnymi w języku hebrajskim są jedynie teksty masoretów, które pojawiły się około VI-X wieku naszej ery. Teksty te są znacznie młodsze, niż tekst Greckiej Septuaginty, która jest datowana na rok 285 p.n.e.

Skąd się zatem wziął tetragram skoro praktycznie go nie ma w Septuagincie? Dlaczego tłumaczy się Biblię z hebrajskiego, skoro istnieją kopie greckiej Septuaginty, która jest znacznie starsza.

Mnie osobiście interesuje biblijny aspekt Bożego imienia, a archeologię stawiam na drugim miejscu.

Wyjścia 3:(13) A Mojżesz rzekł do Boga: Gdy przyjdę do synów izraelskich i powiem im: Bóg ojców waszych posłał mnie do was, a oni mnie zapytają, jakie jest imię jego, to co im mam powiedzieć? (14) A Bóg rzekł do Mojżesza: Jestem, który jestem. I dodał: Tak powiesz do synów izraelskich: "Jestem" posłał mnie do was!

Powyższy cytat jest wzięty z Biblii Warszawskiej wydanej w roku 1975. Wydanie internetowe jest zmienione i mówi - "Jahwe posłał mnie do was."

Różne przekłady biblijne w różny sposób podają ten werset, który wydaje się w formie Jahwe nielogiczny. W większości przekładach w innych miejscach nie ma imienia w żadnej formie i Bóg jest tytułowany Bogiem lub Panem.

Innym najczęściej cytowanym wersetem jest Wyjścia 6.

Wyjścia 6: (2) Odezwał się Bóg do Mojżesza i rzekł: Jam jest Pan. (3) Objawiłem się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, lecz imienia mojego Jahwe im nie objawiłem.

W zdecydowanej części wielu rękopisów jedynie w tym miejscu pojawia się imię Boże. Co jest znamienne, w żadnej dalszej części Biblii Bóg nie objawiał więcej swego imienia i nie nalegał na używanie go ani nie zabrania używania go.

Owszem, są biblijne wersety mówiące o imieniu Boga, ale termin imię ma w wielu przypadkach zupełnie inne znaczenie. Oznacza on osobowość, czy też dobre imię, czy też opinię lub sławę. Więcej na temat terminu biblijnego - imię w tym linku - Imię Syna Bożego.
Jeżeli Bóg Ojciec miał imię, postawa Jezusa w tek kwestii jest zupełnie nielogiczna.

Kiedy Jezus pojawił się w Palestynie, nigdy nie użył on imienia Boga, ZAWSZE nazywając Go swym Ojcem. Jest to szczególnie widoczne w modlitwie "Ojcze Nasz", której On sam nas nauczył. Jest tam nawet zdanie ; "Święć się Imię Twoje" ale Jezus owego imienia nie wypowiedział ani razu - nie wypowiedzieli tego imienia także apostołowie i ewangeliści.

Więcej w linku - http://www.proroctwa.com/imie-Boga.htm

bartek212701 

Wysłany: 2011-07-26, 01:41   

fword,
Cytat:
Kiedy Jezus pojawił się w Palestynie, nigdy nie użył on imienia Boga, ZAWSZE nazywając Go swym Ojcem. Jest to szczególnie widoczne w modlitwie "Ojcze Nasz", której On sam nas nauczył. Jest tam nawet zdanie ; "Święć się Imię Twoje" ale Jezus owego imienia nie wypowiedział ani razu - nie wypowiedzieli tego imienia także apostołowie i ewangeliści.
a JHVH a wiele wiele razy w ST to za mało by wiedzieć jak na imię ma Bóg ? Wj 6:2-Bóg rozmawiał z Mojżeszem i powiedział mu: Jam jest Jahwe.

Wj 6:3-Ja objawiłem się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, ale imienia mego, Jahwe, nie objawiłem im.

Wj 34:5-A Pan zstąpił w obłoku, i Mojżesz zatrzymał się koło Niego, i wypowiedział imię Jahwe.

Joz 22:24-Czyż nie uczyniliśmy tego z bojaźni o przyszłość, myśląc, że jutro wasi synowie mogą zapytać naszych: Cóż macie wspólnego z Jahwe, Bogiem Izraela?

Sdz 2:12-Opuścili Boga swoich ojców, Jahwe, który ich wyprowadził z ziemi egipskiej, i poszli za cudzymi bogami, którzy należeli do ludów sąsiednich. Oddawali im pokłon i drażnili Pana.

1 Krl 18:21-Wówczas Eliasz zbliżył się do całego ludu i rzekł: Dopókiż będziecie chwiać się na obie strony? Jeżeli Jahwe jest [prawdziwym] Bogiem, to Jemu służcie, a jeżeli Baal, to służcie jemu! Na to nie odpowiedzieli mu ani słowa.

więcej mi się podawać nie chce :-) ale jak chcesz jeszcze ze 20 mam zaznaczonych jak nie więcej ;-)
Cytat:
W zdecydowanej części wielu rękopisów jedynie w tym miejscu pojawia się imię Boże. Co jest znamienne, w żadnej dalszej części Biblii Bóg nie objawiał więcej swego imienia i nie nalegał na używanie go ani nie zabrania używania go.
że ktoś pisze takie bzdury :-) to aż serce boli
Jr 9:23-Raczej chcąc się chlubić, niech się szczyci tym, że jest roztropny i że Mnie poznaje, iż jestem Jahwe, który okazuje łaskawość, praworządność i sprawiedliwość na ziemi - w tym to mam upodobanie - wyrocznia Pana.

Jr 16:21
-Dlatego też pokażę im, tym razem dam im poznać moją rękę i moją siłę; i zrozumieją, że moje imię - Jahwe!

Iz 42:8-Ja, któremu na imię jest Jahwe, chwały mojej nie odstąpię innemu ani czci mojej bożkom.

Teraz na Twoim miejscu ładnie bym napisał"pomyliłem się" bo się chyba pomyliłeś,albo nie byłeś świadomy,że jednak w innych księgach też Bóg mówi takie słowa,które Ty wyłącznie przypisujesz do księgi Wyjścia
#Wersety z Biblii Tysiąclecia
Ostatnio zmieniony przez bartek212701 2011-07-26, 01:54, w całości zmieniany 3 razy  

din 

Wysłany: 2011-07-26, 01:51   

No dobrze. Moim zdaniem to jednak Bóg posiadał imię. Z tym że dane imię mogło różnie brzmieć na dany język.
Znaczenie imienia Boga a sama wymowa to nie to samo.
Przecież np Dawid nie mówił "Jestem" lecz nazywał Boga w jakiś konkretny sposób.
Królowie Izraela utożsamiali Boga z konkretnym imieniem. Nie mówili tylko : Jestem...

Właściwie co do znaczenia bym się zgodził, gdyb nie fakt że Królowie Izraela nie wymawiali samo ehjeh co było by z leksza.... Moim zdaniem znali konkretne imie. Możliwe że Jahwe...
Możliwe że Jehmeh, Nie wiem tego na pewno ale wiem że samo znaczenie to nie wszystko.
Bóg ma swe imię którym można go wysławiać.

David77 

Wysłany: 2011-07-26, 11:30   

Czy Bóg ma na imię JESTEM tak jak to niektórzy starają się przez błędne tłumaczenia za wszelką cenę udowodnić ?

Fraza ,, Ehjeh aszer Ehjeh - wyraża czas przyszły niedokonany i słowa te znaczą nic więcej jak dosłownie będę który będę .

2 Moj 3;12 אֶהְיֶה עִמָּ Będę z tobą

Joz 1;5כַּאֲשֶׁר הָיִיתִי עִם-מֹשֶׁה אֶהְיֶה עִמָּךְ W tym wersecie taką ciekawostką jest to że jest użyte dwa czasy tj czas przeszły i czas przyszły

הָיִיתִי byłem

אֶהְיֶה będę

Jeżeli chodzi o odmiana czasownika być w czasie teraźniejszym to takowa nie istnieje

słowo jestem w j.hebrajskim istnieje w domyśle

np Ja jestem Jahwe 1 Moj 15;7 אֲנִי יְהוָה- Ani Jahwe

1 Moj 17;1 אֲנִי-אֵל שַׁדַּי Ani El Szad'daj- Ja jestem Bóg wszechmocny

1 Moj 45;3 אֲנִי יוֹסֵף Ja jestem Józef.

2 Moj 20;1 אָנֹכִי ה' אֱלֹהֶיךָ anochi Jahwe elohecha -Jam jest Jahwe Bóg twój .

fword 
zbanowany

Wysłany: 2011-07-26, 11:31   

Bartek... podajesz wersety z masońskiej, katolickiej Biblii, w której na dokładkę są niekanoniczne księgi apokryficzne oraz w najnowszym wydaniu oko Lucyfera na tylnej okładce.

http://www.proroctwa.com/okladka-tysiaclatki.htm

Gwoli ciekawości kardynał Dziwisz otrzymał specjalną nagrodę Masonerii. Polecam przemówienie księdza Natanka.

http://www.proroctwa.com/ks.piotr-natanek.htm

Symbolizm masoński oraz masońska wersja - Jahwe... przypadki?

W innych polskich przekładach w tych właśnie miejscach jest słowo Pan. Podobnie jak w Nowym Testamencie w większości wersetów słowo Pan odnosi się do Jezusa ale także do Boga Ojca.

Przykład Biblii Gdańskiej Jer 16:(21) Dlatego oto Ja sprawię, aby poznali tym razem; sprawię, mówię, aby poznali rękę moję i moc moję, i dowiedzieli się, że imię moje jest Pan.

Biblia Warszawska - uznawana za najbardziej wierny polski przekład:

Jer 16:(21) Dlatego oto Ja sprawię, że poznają, tym razem sprawię, że poznają moją rękę i moją moc i będą wiedzieli, że moje imię jest Pan.

Na dobre zakończenie posta dodam jeden werset:

Izajasza 52: 6 Dlatego mój lud pozna moje imię, zrozumie w owym dniu, że to Ja jestem, który mówi: Oto jestem

Nasz Bóg posiada imię - czyli reputację. Kiedy mówimy Bóg, cały świat wie o kim mówimy i cały świat wie, kto sie za tym słowem kryje i jaką posiada sławę.

Powyższy werset mówi nam o objawieniu się Boga, którego poznamy znacznie bliżej w czasach końca.

Cały świat na własne oczy ujrzy tego, który rzeczywiście jest i naprawdę istnieje.

Niektórzy zrobią jednak coś takiego:

bartek212701 

Wysłany: 2011-07-26, 15:12   

fword, a Ty podajesz z Gdańskiej,w której usunięto imie JHVH [tam gdzie w pismach hebrajskich się ono znajduje] i zastąpiono je słowem Pan.Jesteś niekonsekwentny,oryginał chyba wazniejszy od przekładu nie sądzisz ? :-)
Cytat:
Biblia Warszawska - uznawana za najbardziej wierny polski przekład:
hahaha a to dobre :-) wierny,bo usuwa imię Boże? i tłumaczy słowa wieloznaczne tak jak się podoba? Nie dziękuje za taką wierność.Lepiej spojrzeć do oryginałów jakie kłamstwo nam serwujesz z tym brakiem imienia.Ojcem kłamstwa jest szatan i on zwodzi ludzi by o Bożym imieniu nie mówić.Niestety istnieją kopie Oryginalnych Pism i one imię zawierają

mordimer 
kosciol-katolicki.pl

Wysłany: 2011-07-27, 00:14   Re: Tajemnica tzw. 'imienia Bozego' wyjaśniona!

fword napisał/a:

Więcej w linku - http://www.proroctwa.com/imie-Boga.htm

Cześć fword!
Od jakiegoś czasu prowadzę pewne badania nad autentycznością Tory. Przedwczoraj do mojego artykułu dodałem taką notatkę:

Cytat:
Czy to jednak oznacza, że jest dwóch Bogów: dobry i zły? Nie. Po prostu Prawo nie pochodzi od Boga. Zostało zredagowane przez ludzi aby trzymać w strachu i podporządkowaniu cały naród. To bóstwo, które stworzyli Judejczycy (stąd nazwa – Judaizm) nosi imię JHWH czytane jako Jahwe lub Jehowa. Czy nie wydaje się dziwne, że Jezus podczas swojego życia nigdy nie użył tego imienia? Gdyby Ojciec Niebieski, który Go posłał faktycznie miał na imię Jahwe, to czy Jego Syn nie używał by tego imienia? Dlaczego Jezus nigdy nie zganił Żydów za zakaz wymawiania Imienia Bożego? Dlaczego nie podkreślał, że należy go używać? Może po prostu nie identyfikował się z Jahwe?

Dzisiaj czytam Twojego posta i utwierdza mnie on w niektórych przemyśleniach, które są heretyckie z punktu widzenia jakiegokolwiek Kościoła Chrześcijańskiego i na razie to sam się ich boję ;)

bartek212701 

Wysłany: 2011-07-27, 00:43   

mordimer,
Cytat:
Czy to jednak oznacza, że jest dwóch Bogów: dobry i zły? Nie. Po prostu Prawo nie pochodzi od Boga. Zostało zredagowane przez ludzi aby trzymać w strachu i podporządkowaniu cały naród. To bóstwo, które stworzyli Judejczycy (stąd nazwa – Judaizm) nosi imię JHWH czytane jako Jahwe lub Jehowa. Czy nie wydaje się dziwne, że Jezus podczas swojego życia nigdy nie użył tego imienia? Gdyby Ojciec Niebieski, który Go posłał faktycznie miał na imię Jahwe, to czy Jego Syn nie używał by tego imienia? Dlaczego Jezus nigdy nie zganił Żydów za zakaz wymawiania Imienia Bożego? Dlaczego nie podkreślał, że należy go używać? Może po prostu nie identyfikował się z Jahwe?
Wiele wiele słów,czymś popartych raczej nie :-) raczej zwykłe przemyślenia.

fword 
zbanowany

Wysłany: 2011-07-27, 01:07   

Kiedy przeczytałem pierwszy artykuł na temat owych fałszerstw to myślałem, że padnę. Zanim cokolwiek napisałem zajęło mi tydzień na ochłonięcie oraz przemyślenie tego wszystkiego.

Kiedy miałem już połowę tego artykułu, sprawdziłem na necie w Wikipedii czy rzeczywiście Jah to imię egipskiego boga księżyca. Znalazłem potwierdzenie nie tylko w Wikipedii.

Okazuje się, że wrogowie Boga podsuwali nam myśli jak Jahwe, trybalny bóg Kanaanu, posiadał małżonkę i był wyjątkowo mściwy. Czyli wniosek, był on zapożyczonym bogiem Izraelitów.

Podejrzenia były słuszne ale Izraelici nie zapożyczyli, ale odstępcy izraelscy usiłowali skazić Słowo Boże.

Tora oraz księgi prorockie to najbardziej... antysemicki materiał na kuli ziemskiej.

Tam niewiele dobrego jest na temat Izraela. Bardzo niewiele i to wyjaśnia, dlaczego rozpoczyna się walka przeciwko Słowu Bożemu.

Treść Ksiąg Królewskich, Samuela i ksiąg prorockich jest praktycznie cudem Bożym, że my to posiadamy nadal w rękach. Niemal każdy król był satanistą - wielbił Lucyfera-Baala

Bóg powiedział do Izraelitów, że posiądą Ziemię Obiecaną nie z powodu ich prawości, ale z powodu Jego obietnicy danej Abrahamowi. Potem, chyba Jeremiasz powtórzył te same słowa przeciwko dzisiejszemu Izraelowi duchowemu.

Co mnie buduje - mamy nadal niemal doskonałą Biblię w rękach, mam na myśli Gdańską czy Warszawską, pomimo tak wściekłych ataków na nią przez tysiąclecia.

Już chciałem napisać allelujah!

Cała sprawa z imieniem Boga jeszcze bardziej wzmocniła moją wiarę w Pana naszego i Jego Słowo.

mordimer 
kosciol-katolicki.pl

Wysłany: 2011-07-27, 01:19   

fword napisał/a:
(...)

Cieszę się, że spostrzegłem Twojego posta. Za kilka dni postaram Ci się przesłać na priv mój artykuł, na razie nie będę go publikował, jeśli zechcesz napiszesz co o nim myślisz.

Na razie jeszcze podchodzę z dystansem do tego co czytam i co badam, bo Imię Boże było mi dotychczas bardzo drogie, wiesz na pewno z jakiej przyczyny ;)

pzdr.

mordimer 
kosciol-katolicki.pl

Wysłany: 2011-07-27, 01:20   

bartek212701 napisał/a:
[b]Wiele wiele słów,czymś popartych raczej nie :-) raczej zwykłe przemyślenia.

Wstawiłem ten cytat, bo chciałem się podzielić, że doszedłem do podobnych wniosków, całego opracowania na razie nie będę publikował.

pzdr.

mordimer 
kosciol-katolicki.pl

Wysłany: 2011-07-27, 01:30   

bartek212701 napisał/a:
fword, a Ty podajesz z Gdańskiej,w której usunięto imie JHVH [tam gdzie w pismach hebrajskich się ono znajduje] i zastąpiono je słowem Pan.Jesteś niekonsekwentny,oryginał chyba wazniejszy od przekładu nie sądzisz ? :-)
\

Jaki oryginał? Masz oryginał Tory hebrajskiej sprzed ponad 3000 lat? ;)

pzdr.

bartek212701 

Wysłany: 2011-07-27, 02:12   

fword,
Cytat:
Co mnie buduje - mamy nadal niemal doskonałą Biblię w rękach, mam na myśli Gdańską czy Warszawską
to są jawne głupoty,bo tekst Biblii Gdańskiej jest inny od tekstu Biblii Warszawskiej opierają się na innych tekstach[kopiach Pism] Gdańska to Textus Receptus,który zawiera wersety,których nie zawierają inne rękopisy[w tym przekład Warszawski]
Jak więc możesz pisać,że to dwa najlepsze przekłady,skoro podają inne Słowo ? W różnych formach i wersetach ? To niekonsekwentne brnięcie w chwaleniu czegoś czego nie znasz. :-) Mówię to z pełną odpowiedzialnością,bo gdybyś znał to byś nie napisał słów" mamy nadal niemal doskonałą Biblię w rękach, mam na myśli Gdańską czy Warszawską" Każda z nich jest różna a która doskonalsza ?

bartek212701 

Wysłany: 2011-07-27, 02:13   

mordimer napisał/a:
jakbyś przeczytal cały mój post[co jest wskazane,kiedy kogoś cytujesz] to bys zauważył,że pisze o "Niestety istnieją kopie Oryginalnych Pism i one imię zawierają".........tak kopiach ORYGINAŁU.

mordimer 
kosciol-katolicki.pl

Wysłany: 2011-07-27, 11:42   

bartek212701 napisał/a:
mordimer napisał/a:
jakbyś przeczytal cały mój post[co jest wskazane,kiedy kogoś cytujesz] to bys zauważył,że pisze o "Niestety istnieją kopie Oryginalnych Pism i one imię zawierają".........tak kopiach ORYGINAŁU.

Ależ Bartku przeczytałem cały Twój post. O jakich kopiach mówisz i jak bardzo starych? Czy są to kopie ksero, albo poświadczone notarialnie, że są zgodne z oryginałem?

W osobnym wątku zadałem pytanie, czy istnieją jakiekolwiek dowody świadczące na istnienie Tory przed rokiem 621 p.n.e? Rękopisy z Qumran datuje się na II w p.n.e., a jaki masz dowód na to, że Tora wyglądała tak jak wygląda np. w roku 1000 p.n.e., że zawierała Tetragram albo że w ogóle istniała w tym czasie?

Sama Biblia wydaje się temu przeczyć. Yarpen zwrócił uwagę na fragment:

Cytat:
2 Krl 22:3-8 W osiemnastym roku panowania króla Jozjasza posłał on pisarza Szafana, syna Asaliasza, syna Meszullama, do świątyni Pańskiej z następującym poleceniem: (...) 8. Wówczas to arcykapłan Chilkiasz powiedział do pisarza Szafana: Znalazłem księgę Prawa w świątyni Pańskiej. I dał Chilkiasz księgę Szafanowi, który ją czytał. (BT)

Ten zapis w Drugiej Księdze Królów wskazuje na to, że Księga Prawa (czyli PWT, albo wręcz cała Tora) została nagle "odkryta" za króla Jozjasza, a wcześniej prawa były znane tylko w formie ustnej.

Tak więc my tak naprawdę nie mamy żadnej pewności czy przed rokiem 621 p.n.e. Tora w ogóle istniała, a co dopiero mówić o tym, że od samego początku występował w niej Tetragram.

To że dysponujemy "kopiami" oryginałów sprzed kilku stuleci nie daje nam żadnej gwarancji i nie jest żadnym dowodem na to, że te kopie są zgodne z oryginałami (o ile oryginały kiedykolwiek istniały).

pzdr.

Odpowiedz do tematu