Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Papież (Ojciec Święty)?
Autor Wiadomość
Salomon 
Salomon

Dołączył: 13 Sie 2011
Posty: 30
  Wysłany: 2011-08-19, 18:58   Papież (Ojciec Święty)?

Witam.
Chciałbym tutaj poruszyć temat:- Papież (Ojciec Święty)?
Mam takie pytanie- dlaczego Głowa Kościoła czyli Papież nazywany jest Ojcem i do tego Świętym?
Bo z tego co wiem i co mówi Biblia na ten temat jest tylko jeden Ojciec Święty i jest nim sam Bóg Ojciec.

Przecież Jezus Chrystus powiedział:

"Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie." Ew. Mateusza 23:9 Biblia Tysiąclecia

Jeżeli sam Jezus Chrystus powiedział -"Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem" to dlaczego Głowa Kościoła Papież jest określany takim mianem "Ojciec Święty"?
Ostatnio zmieniony przez Anna01 2011-08-19, 22:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
unknown.user
[Usunięty]

Wysłany: 2011-08-19, 19:06   

Cytat:
Pytanie: Co mówi Biblia na temat papieża / pontyfikatu?

Odpowiedź: Nauczanie Kościoła Rzymskokatolickiego na temat papieża (łac. “papa” znaczy “ojciec”):jest zbudowane na poszczególnych naukach rzymskokatolickich:

1) Chrystus uczynił Piotra liderem apostołów i kościoła (Ew. Mateusza 16:18-19). Przez wręczenie Piotrowi “kluczy królestwa,” Chrystus nie tylko uczynił go liderem lecz również uczynił go nieomylnym kiedy działał albo mówił jako przedstawiciel Chrystusa na ziemi (mówiąc z miejsca autorytetu, lub „ex cathedra”). Ta możliwość działania w imieniu kościoła w nieomylny sposób podczas przemawiania “ ex cathedra” została przekazana następcom Piotra, dając w ten sposób kościołowi nieomylnego przywodnika na ziemi. Celem papiestwa jest nieomylne przewodzenie kościołowi.

2) Później Piotr stał się pierwszym biskupem Rzymu. Jako biskup Rzymu, egzekwował autorytet nad wszystkimi innymi biskupami i przywódcami kościoła. Nauczanie że biskup Rzymu jest ponad wszystkimi innymi biskupami w autorytecie, jest przedstawiany jako “najwyższy” w biskupstwie rzymskim.

3) Piotr przekazał swój apostolski autorytet następnemu biskupowi Rzymu, razem z innymi apostołami którzy przekazali ich apostolski autorytet biskupom których wybrali. Ci nowi biskupi, z kolei przekazali ten apostolski autorytet tym biskupom, których później wybrali, i tak dalej. To “przekazywanie apostolskiego autorytetu” jest przedstawiane jako “sukcesja apostolska.”

4) Opierając się na rzymskokatolickim przekonaniu nieprzerwanego łańcucha rzymsckich biskupów nauczają, że Kościół Rzymskokatolicki jest prawdziwym kościołem i te wszystkie kościoły, które nie akceptują zwierzchnictwa papieża odłączyły się od pierwotnego i jedynego prawdziwego kościoła.

Pokrótce przeglądając niektóre z nauczań Kościoła Rzymskokatolickiego dotyczących papieża, nasuwa się pytanie czy te nauczania są zgodne z Pismem Świętym. Kościół Rzymskokatolicki uznaje papiestwo i nieomylne nauczanie w autorytecie “kościoła matki” jako niezbędne do przewodzenia kościołowi i używa tego jako logiczną argumentację dla Bożej opatrzności nad tym. Jednakże śledząc Pismo Święte znajdziesz następujące rzeczy:

1) Podczas gdy Piotr był na czele w czasie wczesnego rozprzestrzeniania się ewangelii (część treści za Ew. Mateusza 16:18-19), nauczanie Pisma Świętego w kontekście, nigdzie nie głosi, że był on autorytetem ponad innymi apostołami albo nad kościołem (zobacz Dzieje Apostolskie 15:1-23; Galacjan 2:1-14; 1 Piotra 5:1-5). Nie jest także nigdzie powiedziane, że biskup Rzymu miałby sprawować zwierzchność nad kościołem. Właściwie jest tylko jedno odniesienie w Piśmie Świętym do Piotra piszącego z ’’Babilonu,” nazwa czasami zastępowała Rzym, w 1 Piotra 5:13. Przede wszystkim na podstawie tego i historycznego wzrostu wpływu biskupa Rzymu (spowodowany wsparciem Konstantyna i rzymskich cesarzy, którzy podążali za nim), doprowadziła Kościoł Rzymskokatolicki do nauczania o wyższości biskupa Rzymu. Jednakże Pismo Święte pokazuje, iż autorytet Piotra był podzielony pomiędzy innych apostołów (Efezjan 2:19-20), oraz, że autorytet “związywania i rozwiązywania”, przypisany jemu był również rozdzielony dla lokalnych kościołów, nie tylko ich kościelnych przywódców (zobacz Mateusza 18:15-19; 1 Koryntian 5:1-13; 2 Koryntian 13:10; Tytusa 2:15; 3:10-11).

2) Nigdzie Pismo Święte nie twierdzi, że aby uchować kościół od błędu, autorytet apostołów został przekazany na tych, których wybrali (sukcesja apostolska). Sukcesja apostolska jest “ doszukana” tych wersetów, które Kościół Rzymskokatolicki używa jako oparcie dla tej doktryny (2 Tymoteusza 2:2; 4:2-5; Tytusa 1:5; 2:1; 2:15; 1 Tymoteusza 5:19-22). To czego Pismo naprawdę naucza to fakt, że fałszywe nauczanie wyjdzie nawet spomiędzy przywódców kościoła i, że chrześcijanie maja porównywać to wszystko z Biblią, która jest określona jako nieomylna. Biblia nie naucza o tym, że apostołowie byli nieomylni, poza tym co zostało zapisane przez nich i włączone do Pisma Świętego. Paweł w rozmowie z przywódcami kościoła w wielkim mieście Efezie, zapowiadał przyjścia fałszywych nauczycieli i aby walczyli przeciwko takim błędom i nie polecał ich “apostołom i tym, którzy nieśli ich autorytet,” ale raczej polecał ich “Bogu i słowu łaski Jego …” (Dzieje Apostolskie 20:28-32).

Znowu, Biblia naucza, że Pismo Święte, które jest po to by używać go jako wskaźnika do rozróżniania prawdy od błędu. W Galacjan 1:8-9, Paweł stwierdza, że nie to kto naucza ale co jest nauczane jest ważne by rozróżnić prawdę od błędu. Podczas gdy Kościół Rzymskokatolicki kontynuuje ogłaszanie klątwy piekła „anatema” nad tymi którzy odrzuciliby zwierzchnictwo papieża, Pismo Święte zachowuje to przekleństwo dla tych którzy głosiliby inną ewangelię. (Galacjan 1:8-9).

3) Podczas gdy Kościół Rzymskokatolicki postrzega sukcesje apostolską za logicznie koniczne aby prowadzić kościół zachowując go od błędu, to jednak Bóg prowadził swój kościół poprzez:

(a) Nieomylne Pismo Święte, (Dzieje Apostolskie 20:32; 2 Tymoteusza 3:15-17; Mateusza 5:18; Jana 10:35; Dzieje Apostolskie 17:10-12; Izajasza 8:20; 40:8; itd.) Zauważ: Piotr mówi o pismach Pawła w tej samej kategorii jak o innych fragmentach Pisma Świętego (2 Piotra 3:16).

(b) Niekończące się arcykapłaństwo Chrystusa w niebie (List do Hebrajczyków 7:22-28),

(c) Opatrzność Ducha Świętego, który prowadził apostołów w prawdzie po śmierci Chrystusa (Jana 16:12-14), który daje dary wiernym do wykonywania służby, wliczając w to nauczanie (Rzymian 12:3-8; Efezjan 4:11-16), i który używa spisanych słów jako Jego podstawowego narzędzia (Hebrajczyków 4:12; Efezjan 6:17).




zrodlo: http://www.gotquestions.o...-papiestwo.html
 
 
neóphytos
[Usunięty]

Wysłany: 2011-08-19, 19:14   

http://pl.wikipedia.org/wiki/Papie%C5%BC
 
 
Salomon 
Salomon

Dołączył: 13 Sie 2011
Posty: 30
Wysłany: 2011-08-19, 20:09   

To że apostoł Piotr był pierwszym biskupem Rzymu, i że Chrystus uczynił Piotra liderem apostołów i kościoła, to wiadomo że zasługiwał na miano Święty, ale o innych Papieżach bym tego nie powiedział że byli aż tacy Święci.

tutaj można znależć kilka części z Historii panowania Papieży:
http://www.eioba.pl/a/2pxt/papieze-czesc-viii
 
 
unknown.user
[Usunięty]

Wysłany: 2011-08-19, 20:24   

Tekst:
http://zbawienie.com/magiakrk.htm

http://zbawienie.com/watykan.htm

http://www.proroctwa.com/kogo-wielbi-watykan.htm
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-08-19, 21:11   

Postaram się napisać coś na ten temat jak będę na swoim komputerze,bo teraz korzystam z cioci i nie mam przy sobie żadnych"pomocy" ;-) napiszę oś o "Ojcu Świętym"
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
Salomon 
Salomon

Dołączył: 13 Sie 2011
Posty: 30
Wysłany: 2011-08-19, 21:40   

unknown.user - dzięki za linki, pod tymi linkami są nawet ciekawe artykuły aż się w głowie nie mieści.
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-08-19, 22:11   

Salomon, Autor tej strony z linków[zbawieni.com],udziela się od czasu do czasu na tym forum ma nick fword :-)
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
taka prawda
[Usunięty]

Wysłany: 2011-08-19, 22:22   

Salomon napisał/a:
To że apostoł Piotr był pierwszym biskupem Rzymu, i że Chrystus uczynił Piotra liderem apostołów i kościoła, to wiadomo że zasługiwał na miano Święty,

Hola hola bo ktoś tak napisał w Biblii? Nic o tym nie pisze ani nikt tak go nie wywyższa ani nie nazywa świętym ojcem.
Popatrzcie proste słowa Jezusa a jak potraficie je ładnie dopasować i wytłumaczyć... .
A ja myślę że Jezus wiedział że pojawi się odstępstwo i dlatego napisał do prawdziwych uczniów by siebie tak nie tytułowani nikogo wśród siebie tak nie nazywali ani nie wywyższali ponieważ to ich będzie odróżniać od odstępstwa.
Czyż to nie jest logiczniejsza interpretacja?
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-08-19, 22:34   

Fraza Ojciec Święty występuje w Piśmie tylko jeden jedyny raz[chyba,że się mylę i ktoś to sprostuje] w Jana 17:11 Jezus zwraca się do Swego Ojca w niebie,jedynie Jego zatytułował "Ojcem Świętym" dlaczego do Papieża Katolik nie zwróci się "O Boże mój" to przecież identyczne tytułowanie go jak używanie formy "Ojcze Święty" określenie to użyto raz w odniesieniu do Boga,czy należy je powielać i to w stosunku do ludzi ? Nie wiem,ja uważam,że nie.

Jan. 17:11
11.
A nie jestem więcej na świecie, ale oni są na świecie, a ja do ciebie idę. Ojcze święty, zachowaj je w imieniu twojem, któreś mi dał, aby byli jedno, jako i my.
(BG)
Jana 17:11 καὶ οὐκέτι εἰμὶ ἐν τῷ κόσμῳ καὶ αὐτοὶ ἐν τῷ κόσμῳ εἰσίν, κἀγὼ πρὸς σὲ ἔρχομαι. πάτερ ἅγιε, τήρησον αὐτοὺς ἐν τῷ ὀνόματί σου ᾧ δέδωκάς μοι, ἵνα ὦσιν ἓν καθὼς ἡμεῖς.

πάτερ oznaczać może: Ojciec,Przodek,Starszy, jest to Rzeczownik w wołaczu w liczbie pojedynczej i formie męskiej.
ἅγιε oznaczać może: Święty. Przymiotnik w wołaczu w liczbie pojedynczej i formie męskiej[jako ciekawostka może być fakt,że przymiotnik w tej formie 'ἅγιε' występuje w Piśmie tylko i wyłącznie jeden jedyny raz i to właśnie w tym wersecie[Jana 17:11] ]
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
Salomon 
Salomon

Dołączył: 13 Sie 2011
Posty: 30
Wysłany: 2011-08-20, 11:05   

W sumie przyznaje wam rację, bo jak można nazywać człowieka "ojciec święty"
Dlatego też miałem takie pytanie: Papież (Ojciec Święty)?
Dla mnie Ojciec Święty jest tylko jeden i jest nim sam założyciel świata Bóg Ojciec, a werset z Ew. Mateusza 23:9 przypomina nam o tym.
_________________
„Śmiało więc mówić możemy: Pan jest wspomożycielem moim, nie ulęknę się, bo cóż może mi uczynić człowiek?“- (Heb)13:6
 
 
unknown.user
[Usunięty]

Wysłany: 2011-08-20, 11:54   

To: Salomon

Tekst:
http://radtrap.wordpress....tanie-wojennym/
 
 
Lesco 
AntyBrooklyn

Wyznanie: Theologian
Wiek: 33
Dołączył: 22 Gru 2009
Posty: 74
Wysłany: 2011-08-20, 12:50   

Salomon napisał/a:
Przecież Jezus Chrystus powiedział:

"Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie." Ew. Mateusza 23:9 Biblia Tysiąclecia

A człowieka który cię spłodził jak nazywasz?
Pomogę ci: OJCIEC - "Czcij ojca swego i matkę swoją, aby długo trwały twoje dni w ziemi, którą Pan, Bóg twój da tobie." 2. Mojż. 20:12. 1
Jeżeli chodzi o nazywanie kogokolwiek "Ojcem" to autorowi chodziło tylko i wyłącznie o fakt byśmy nie utożsamiali nikogo na ziemi na równi z Bogiem i nie nazywali go swoim Ojcem w znaczeniu takim aby tym określeniem nie przypisywali mu boskiej mocy.
_________________
Nie wstydźcie się błędów Brooklynu
Ostatnio zmieniony przez Anna01 2011-08-22, 19:20, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
wiesia

Wyznanie: brak denominacji/kiedyś katoliczka
Pomógł: 32 razy
Dołączył: 01 Sty 2009
Posty: 1901
Wysłany: 2011-08-20, 16:35   

Temat ten już był tyle razy wałkowany,że dziwię sięże ;-) nie wylądował w koszu
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2011-08-20, 20:08   

Salomon napisał/a:
Mam takie pytanie- dlaczego Głowa Kościoła czyli Papież nazywany jest Ojcem i do tego Świętym?

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym miejscu:
Dlaczego następcę Piotra nazywamy Ojcem Świętym?
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 12