Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czyżby Biblia się myliła? :)
Autor Wiadomość
balon000

Dołączył: 05 Sie 2011
Posty: 236
Wysłany: 2011-10-19, 09:30   Czyżby Biblia się myliła? :)

Dwa fragmenty z 3 rozdziału księgi Genesis.


"10 On odpowiedział: «Usłyszałem Twój głos w ogrodzie, przestraszyłem się, bo jestem nagi, i ukryłem się». 11 Rzekł Bóg: «Któż ci powiedział, że jesteś nagi? Czy może zjadłeś z drzewa, z którego ci zakazałem jeść?»"

A co z ludami które NIE UWAŻAJĄ braku okrycia za nagość? One nie są potomkami Adama?
Wiele ludów pierwotnych nie zna pojęcia nagości, albo rozumie je dość specyficznie. Np brak tatuaży sprawił by że członek niejednego ludu poczuł by się nagi.

"Wiedza" o nagości nie pochodzi więc z "owocu" ale z kultury w której żyjemy. Autor ks Rodzaju mylnie uważał że to coś wrodzonego i próbował to wyjaśnić.

Inny fragment z 3 rozdziału:

"17 Do mężczyzny zaś [Bóg] rzekł: «Ponieważ posłuchałeś swej żony i zjadłeś z drzewa, co do którego dałem ci rozkaz w słowach: Nie będziesz z niego jeść -
przeklęta3 niech będzie ziemia z twego powodu:
w trudzie będziesz zdobywał od niej pożywienie dla siebie
po wszystkie dni twego życia.
18 Cierń i oset będzie ci ona rodziła,
a przecież pokarmem twym są płody roli. "

A co z ludami które nie znają rolnictwa? :)

Jest jeszcze kwestia ostu - on nie rósł w Ameryce w czasach przed-kolumbijskich.

Czyżby ich nie dotyczyła ta część o oscie?

(zaraz będzie że się czepiam, a ja tylko uważam że księga która pretenduje do bycia Słowem Bożym musi być jak żona cezara - poza wszelkimi podejrzeniami)
Ostatnio zmieniony przez Anna01 2011-10-19, 14:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
din 

Pomógł: 38 razy
Dołączył: 17 Kwi 2008
Posty: 2289
Wysłany: 2011-10-19, 10:16   

To kwestie drugorzędne. Istnieją wyjaśnienia....

Ale w związku z tym według ciebie Balon istnieje selekcja gatunków silnijeszych.
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2011-10-19, 15:01   

balon000 napisał/a:
Autor ks Rodzaju mylnie uważał że to coś wrodzonego i próbował to wyjaśnić.


No wiesz!!!! Zarzucasz pomyłkę Bogu ????

Ludzie rozprzestrzenili się z Raju po całej Ziemi, wszyscy ludzie i wszyscy są dziedzicami grzechu po Adamie. Wszystkich zatem dotyczy przeklenstwo za grzech

balon000 napisał/a:
(zaraz będzie że się czepiam, a ja tylko uważam że księga która pretenduje do bycia Słowem Bożym musi być jak żona cezara - poza wszelkimi podejrzeniami)


Nie czepiasz się,po prostu nie wiesz i źle myślisz. Dlatego niebacznie podważasz autorytet Boży. Nie przyszło Ci do głowy,że to ludzie błądza i mylą się nie znając Boga?

Rz 3:4
4. żadną miarą! Bóg przecież musi okazać się prawdomówny, każdy zaś człowiek kłamliwy, zgodnie z tym, co napisane: Abyś się okazał sprawiedliwy w słowach Twoich i odniósł zwycięstwo, kiedy Cię sądzą.
(BT)
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Bilberry 

Dołączył: 10 Cze 2008
Posty: 398
Wysłany: 2011-10-19, 15:08   Re: Czyżby Biblia się myliła? :)

balon000 napisał/a:
A co z ludami które NIE UWAŻAJĄ braku okrycia za nagość? One nie są potomkami Adama?

każdy człowiek ma sumienie, które mówi, że mordowanie jest złe, czy więc to, że ludzie mordują pokazuje, że nie ma sumienia? wcale nie - wychowanie, środowisko, wewnętrzne upodowania sprawiają, że ludzie zabijają i nawet są z tego dumni
tak samo jest z nagością, to kwestia np. mody, np. wśród Niemców jest wielu zwolenników nudyzmu, w niektórych krajach jest po prostu gorąco i trudno się dziwić, że ludzie nie zakrywają całego ciała, poza tym prawie wszystkie ludy zakrywają przynajmniej narządy rodne, tak więc wyjątki potwierdzają regułę :-P
 
 
Anna01 
Administrator


Wyznanie: Deizm
Pomogła: 292 razy
Dołączyła: 20 Maj 2006
Posty: 4596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-10-19, 15:20   

Jachu napisał/a:
Nie czepiasz się,po prostu nie wiesz i źle myślisz. Dlatego niebacznie podważasz autorytet Boży. Nie przyszło Ci do głowy,że to ludzie błądza i mylą się nie znając Boga?

Balon000 nie podważa tylko się zastanawia (tak myślę).
Czy Afrykańczyk, który biega nago, błądzi, bo biega nago ? Czy nagość jest równoznaczna z nie znaniem Boga ?
_________________
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2011-10-19, 17:13   

Anna01 napisał/a:
Jachu napisał/a:
Nie czepiasz się,po prostu nie wiesz i źle myślisz. Dlatego niebacznie podważasz autorytet Boży. Nie przyszło Ci do głowy,że to ludzie błądza i mylą się nie znając Boga?

Balon000 nie podważa tylko się zastanawia (tak myślę).
Czy Afrykańczyk, który biega nago, błądzi, bo biega nago ? Czy nagość jest równoznaczna z nie znaniem Boga ?


A BalonOOO napisał tak:

Cytat:
(zaraz będzie że się czepiam, a ja tylko uważam że księga która pretenduje do bycia Słowem Bożym musi być jak żona cezara - poza wszelkimi podejrzeniami)


Ja tylko odniosłem się do założenia,które podkreśliłem u BalonOOO"a
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Anna01 
Administrator


Wyznanie: Deizm
Pomogła: 292 razy
Dołączyła: 20 Maj 2006
Posty: 4596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-10-19, 17:26   

Jachu napisał/a:

Ja tylko odniosłem się do założenia,które podkreśliłem u BalonOOO"a

Tak, masz rację :-) .

A Balona zaraz przekłuje za źle (technicznie) pisane posty ! :evil:
Zaznaczaj Balon000 cytaty !!!
A tak na marginesie, jesteś na hel ???
_________________
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10
 
 
Talmid2Tes2,15 
Genitum, non factum


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 2 razy
Wiek: 47
Dołączył: 31 Sie 2011
Posty: 787
Wysłany: 2011-10-19, 17:59   

balon000 napisał/a:
"Wiedza" o nagości nie pochodzi więc z "owocu" ale z kultury w której żyjemy. Autor ks Rodzaju mylnie uważał że to coś wrodzonego i próbował to wyjaśnić.

nie tyle o nagość tu chodzi , a o doświadczenie popełnionego zła
balon000 napisał/a:
A co z ludami które nie znają rolnictwa? :)

Jest jeszcze kwestia ostu - on nie rósł w Ameryce w czasach przed-kolumbijskich.

Biblia powstała w określonej kulturze , dlatego opis "przekleństwa" jest zastosowany do pracy na roli, a faktycznie dotyczy trudu "zarabiania" na życie. Ludy o kulturze zbieracko-łowieckiej są jeszcze w gorszej sytuacji.
_________________
Biblia jest księgą, w której każdy, jakich chce prawd sobie szuka, i jakie chce, prawdy sobie znajduje.
 
 
Bilberry 

Dołączył: 10 Cze 2008
Posty: 398
Wysłany: 2011-10-20, 12:53   

wg Biblii potomkowie Noego wylądowali na górach, gdzieś w okolicach obecnej Turcji
gdy w końcu się rozeszli, niektórzy poszli na wschód
badania genetyczne pokazują, że indianie w amerykach są spokrewnieni z ludzmi o żółtym kolorze skóry, tak więc wydaje się, że rasa żółta poszła na wschód, a część z nich przeszła (lub przepłynęła) do Ameryki
_________________
Audycja biblijna (podkast biblijny)
http://dziennytekst.podbean.com/
 
 
balon000

Dołączył: 05 Sie 2011
Posty: 236
Wysłany: 2011-10-20, 13:22   

Indianie NALEŻĄ do rasy żółtej.

Rasa czerwona to produkt pop-cultury.

Inna sprawa to że z tych badań wynika że ludzie rozeszli się z Afryki bo tam jest największe zróżnicowanie puli genowej.
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-10-20, 14:47   

balon000,
Cytat:
Rasa czerwona to produkt pop-cultury.
widac jak rasistowskie masz poglądy,że ludzi o odmiennej skórze masz za produkty :-(
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
balon000

Dołączył: 05 Sie 2011
Posty: 236
Wysłany: 2011-10-20, 15:56   

Nie ludzi a rasę czerwoną.

Nie ma ludzi rasy czerwonej.

Indianie należą do rasy żółtej.
 
 
Parmenides


Pomógł: 73 razy
Dołączył: 10 Sie 2011
Posty: 2012
Wysłany: 2011-10-21, 21:42   

balon000 napisał/a:
(zaraz będzie że się czepiam, a ja tylko uważam że księga która pretenduje do bycia Słowem Bożym musi być jak żona cezara - poza wszelkimi podejrzeniami)


Czepiasz się. :-D . Ale ja też lubię sie czepiać. :-P

Sądzę, że Biblia jest jak żona cezara, problem natomiast leży w tym, że to my cezarami nie jesteśmy. I podchodzimy często do Niej nie jak cezar, ale jak ostatni jego niewolnik, nie potrafiąc zachować się wobec Niej jak należy. No i Ona traktuje nas tak, jak na to zasługujemy. Dumna i wspaniała żona cezara, też nie każdego raczyła darzyć należytą uwagą i nie przed każdym otwierała swoje myśli i serce.
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2011-10-21, 22:29   

balon000 napisał/a:
"10 On odpowiedział: «Usłyszałem Twój głos w ogrodzie, przestraszyłem się, bo jestem nagi, i ukryłem się». 11 Rzekł Bóg: «Któż ci powiedział, że jesteś nagi? Czy może zjadłeś z drzewa, z którego ci zakazałem jeść?»"

Ja uważam,że tutaj nie chodziło Adamowi o nagość jego ciała, tylko rozpacz,że wziął od Ewy ten owoc i go zjadł. Zjedzenie owocu z drzewa zakazanego było przestępstwem a nie nagość. Ponieważ nie wiedział jak to wyrazić, więc stwierdził,że jest nagi. bo zgrzeszył, więc był nagi.

balon000 napisał/a:
A co z ludami które NIE UWAŻAJĄ braku okrycia za nagość? One nie są potomkami Adama?
Wiele ludów pierwotnych nie zna pojęcia nagości, albo rozumie je dość specyficznie. Np brak tatuaży sprawił by że członek niejednego ludu poczuł by się nagi.

To latają na golasa, i jest im dobrze.
balon000 napisał/a:
18 Cierń i oset będzie ci ona rodziła,
a przecież pokarmem twym są płody roli. "
A co z ludami które nie znają rolnictwa? :)

Według Biblii to kolebką ludzkości jest Bliski Wschód, a tam raczej rolnictwem się zajmowali i hodowlą bydła. wiec wszyscy pierwotni znali rolnictwo, i przekazywali z pokolenia na pokolenie.
balon000 napisał/a:
Jest jeszcze kwestia ostu - on nie rósł w Ameryce w czasach przed-kolumbijskich.

Owszem nie rósł, bo rósł na Bliskim Wschodzie, gdzie wtedy żyli ludzie.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2011-10-21, 23:54   

nike napisał/a:
Zjedzenie owocu z drzewa zakazanego było przestępstwem a nie nagość.

Ap 16:15 br "Oto przychodzę jak złodziej: Błogosławiony każdy, kto czuwa i pilnuje swych szat [troszcząc się o to], by nie chodził nagi i nie widziano jego sromoty."
Zgrzeszył- był nagi przed Bogiem...
Widoczny był każdy grzech, każda plama na ciele.

Nie Zakon ze swymi ofiarami, lecz Jezus zapewnił niektórym "odzienie" i przykrycie grzechu.
...- Lepsze niż samodzielnie wykonana przepaska z liści figi...
Sam Bóg dał im odzienie ze skór...

Może była to skóra Baranka?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 11