Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Abel
Autor Wiadomość
ras2czy 
out of babilon

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Sty 2011
Posty: 277
Skąd: Galicja
Wysłany: 2011-10-25, 00:55   Abel

Gen 4;2-4 BG
(...)był Abel pasterzem owiec, a Kain był rolnikiem.
I stało się po wielu dni, iż przyniósł Kain z owocu ziemi ofiarę Panu.
Także i Abel przyniósł z pierworodztw trzód swoich i z tłustości ich;(...)


Czemu Abel był pasterzem, skoro przed prawami Noahickimi ludzie nie jedli mięsa?
Dla wełny? Skóry? Mleka? Na utrzymanie siebie samego potrzebował aż trzód?
I dlaczego złożył w ofierze ich tłustości (NŚ mówinawet o kawałkach tłuszczu), skoro plonem z tych trzód byłoby wtedy co innego?

Zastanawiam się od jakiegoś czasu nad tymi wersetami i chętnie poznam, co o tym myślą inni.
_________________
"Wszystko mi wolno" - Paweł zwany Świętym
 
 
balon000

Dołączył: 05 Sie 2011
Posty: 236
Wysłany: 2011-10-25, 08:47   

Jest jeszcze kwestia, że jeśli dla wełny to na co mu tyle wełny z całych stad?
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2011-10-25, 10:02   

każdy na ołtarz złożył to co miał najlepszego i nie wyobrażam sobie aby Abel złożył na ołtarzu całopalnym - żywe zwierzę.
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
ras2czy 
out of babilon

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Sty 2011
Posty: 277
Skąd: Galicja
Wysłany: 2011-10-25, 10:26   

Ja się pytałem, po co on te zwierzęta hodował. Dla hobby?
_________________
"Wszystko mi wolno" - Paweł zwany Świętym
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2011-10-25, 10:34   Re: Abel

ras2czy napisał/a:

I dlaczego złożył w ofierze ich tłustości (NŚ mówi nawet o kawałkach tłuszczu), skoro plonem z tych trzód byłoby wtedy co innego?


co innego masz na myśli? - przedmioty wykonane z wełny?
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
ras2czy 
out of babilon

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Sty 2011
Posty: 277
Skąd: Galicja
Wysłany: 2011-10-25, 10:40   

Kain był rolnikiem i złożył w ofierze produkty rolne, to co było owocem jego pracy. Abel złożył w ofierze tłustości - ja się pytam czy to jest owoc jego pracy?
W takim razie hodował zwierzęta dla ich tłustości?
_________________
"Wszystko mi wolno" - Paweł zwany Świętym
 
 
taka prawda
[Usunięty]

Wysłany: 2011-10-25, 11:20   

Cytat:
Kain był rolnikiem i złożył w ofierze produkty rolne, to co było owocem jego pracy. Abel złożył w ofierze tłustości - ja się pytam czy to jest owoc jego pracy?
W takim razie hodował zwierzęta dla ich tłustości?

Ja na przykład hoduję węże dla ich długości a nie tłustości i gdybym miał złożyć to co najlepsze i zgodne z wolą Boga to bym na ofiarę je złożył.
Czy to coś nienormalnego?

ras2czy napisał/a:
Ja się pytałem, po co on te zwierzęta hodował. Dla hobby?


Sam sobie już odpowiedziałeś n to pytanie więc nie ma sensu nabijać już w tym temacie już sto kolejnych postów.
Dzisiaj też są ludzie którzy dla hobby hodują konie,króliki,chomiki itp.
 
 
ras2czy 
out of babilon

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Sty 2011
Posty: 277
Skąd: Galicja
Wysłany: 2011-10-25, 11:35   

Adamowi powiedziano, że w trudzie będzie zdobywał pozywienie, a już jego syn miał czas na takie hobby, jak pasterstwo?
To jest może i ciekawa interpretacja, ale coż się zatem przydażyło, że Abel miał tyle czasu na dodatkowe zajęcie i wogóle wpadł na taki pomysł? Co Pismo przez to chce powiedzieć?
Czy nic nie chce, po prostu takie hobby.
I to by też wtedy było warto odnotować, że od sasmego początku ludzie jakieś hobby miewali.

Jak dla mnie ta interpretacja nie jest poważna. Poruszam pewien problem i oczekuję, że ktoś go dostrzeże, a nie będzie udawał, że go nie ma.
Pytam się, czy są jakieś nauki na ten temat Waszych zborów czy wspólnot albo nauczycieli?
Czy może sami to dostrzegliście i jakoś nad tym myśleliście i coś wydumaliście?
Czy może specjaliści od hebrajskiego dostrzegają jakieś pominięte niuanse w tłumaczeniu?
_________________
"Wszystko mi wolno" - Paweł zwany Świętym
 
 
Eliot 


Pomógł: 360 razy
Dołączył: 22 Sie 2011
Posty: 4174
Wysłany: 2011-10-25, 11:54   

Też się nad tym zagadnieniem kiedyś zastanawiałem.
Wychodzi jednak na to, że przynajmniej jednym z powodów hodowli owiec była potrzeba zaopatrzenia się w skórę na odzież. Wnioskuję to z wydarzeń, które miały miejsce bezpośrednio po dopuszczeniu się grzechu Adama i Ewy:

Gen 3:21 nwt-pl "(21) A Jehowa Bóg sporządził dla Adama i jego żony długie szaty ze skóry i przyodział ich."

Ludzie potrzebowali się w coś ubrać, być może i wełnę wykorzystywali, kto wie?

Rzecz jasna jest to trochę nie fair (być może), że całego zwierzaka poświęcałoby się tylko po to aby odzież z niego uczynić, ale cóż...
Osobiście od zawsze intrygowało mnie to, że Bóg przychylnie ocenił ofiarę złożoną przez Abla a negatywnie tę złożoną przez Kaina. Zawsze miałem skojarzenia, że jarzyny przegrały w tym starciu z mięsem. Niemniej rozsądne jest jednak uznać, że chodziło o pobudki tych dwojga, i które dla Boga były wiadome.
_________________
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)
 
 
Gilgamesz 


Dołączył: 24 Lis 2009
Posty: 172
Wysłany: 2011-10-25, 12:24   

ras2czy, Bóg powiedzial ze tylko to zwierzę jakim jest baranek bedzie przez Niego akceptowane jako ofiara za grzech, bo mialo byc symbolem Chrystusa, dlatego Abel je hodowal. Jakby Bóg powiedzial ze symbolem bedzie lew, to hodowalby lwy.
Kain dobrze wiedzial jaką ofiare Bóg oczekuje aby Mu zlozyc, ale uznal ze plony ziemi, owoc jego ciezkiej pracy bardziej zadowoli Boga.
W Kainie i Ablu mamy dwa obrazy ludzi.
Jeden calkowicie uwaza sie za upadlego i polega tylko na Bogu, drugi rodzaj ludzi symbolizowany przez Kaina, uwaza ze jest sie w stanie sam zbawic dzieki wlasnym uczynkom.
 
 
ras2czy 
out of babilon

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Sty 2011
Posty: 277
Skąd: Galicja
Wysłany: 2011-10-25, 12:40   

Gilgamesz napisał/a:
ras2czy, Bóg powiedzial ze tylko to zwierzę jakim jest baranek bedzie przez Niego akceptowane jako ofiara za grzech...

Ablowi to powiedział? A Kainowi nie? Skąd wiesz, że Ablowi powiedział?
_________________
"Wszystko mi wolno" - Paweł zwany Świętym
 
 
balon000

Dołączył: 05 Sie 2011
Posty: 236
Wysłany: 2011-10-25, 13:33   

Ciekawostka: w Koranie jest też historia o Ablu i Kainie i ona bardziej przypomina rozumowanie Eliota że chodziło o pobudki.

Cytat:
Opowiedz im historię o dwóch synach Adama zgodnie z prawdą. Oto obydwaj przynieśli ofiarę; i została przyjęta od jednego z nich, a nie została przyjęta od drugiego. On powiedział: "Ja z pewnością cię zabiję!" Ten powiedział: "Bóg przyjmuje tylko od bogobojnych. Jeśli nawet wyciągniesz rękę ku mnie, aby mnie zabić, to ja nie wyciągnę ręki ku tobie, aby ciebie zabić. Zaprawdę, ja lękam się Boga, Pana światów! Zaprawdę, chcę, abyś wziął na siebie mój grzech i swój grzech i abyś znalazł się wśród mieszkańców ognia. Taka jest zapłata niesprawiedliwych." I dusza jego popchnęła go do zabójstwa brata; zabił go i znalazł się wśród tych, którzy ponieśli stratę. Wówczas Bóg posłał kruka, który podrapał ziemię, aby mu pokazać, jak ukryć zwłoki brata. Powiedział on: O biada mi! Czyż ja nie mogę być podobnym do tego kruka i ukryć zwłok mego brata?" I wtedy znalazł się wśród tych, którzy wyrażają skruchę.


No, ale wy jesteście chrześcijanami więc kombinujcie dalej. Nie możecie napisać że chodzi o pobudki bo nic takiego nie ma w Biblii. Nie ma też z tego co wiem nic że Bóg powiedział z czego ma być ofiara synów Adama i Ewy.

A teraz mój punkt widzenia. Jest on nie do przyjęcia dla chrześcijanina ale dość dobrze tłumaczy całą historię.

Otóż taka historia nie mogła się zdarzyć na początku dziejów ludzkości bowiem najstarsze kultury nie znały ani rolnictwa ani pasterstwa. Jest więc dużo późniejsza.

Ta historia powstała wg mnie w czasach gdy na bliskim wschodzie była swego rodzaju "wojna cywilizacji" między dwoma stylami życia. Osiadłym rolniczym i nomadycznym pasterskim. Te dwie grupy były skonflitkowane. Rolnicy"skarżyli się na nomadów którzy ignorowali granice pól, osad, a nawet granice miast-państw chodząc ze swoimi stadami gdzie się da. Nomadzi często napadali na rolników.

Nomadom zaś bardzo ciążyło zabieranie przez rolnych pastwisk i przepędzanie ich.

Izraelici byli bardziej po stronie nomadów stąd stworzyli utwór aby pokazać że Nomadzi są milsi Bogu niż rolnicy.

Później ten utwór został włączony do księgi rodzaju która została uznana później za Słowo Boże.

Sumeryjskie pisma, dużo starsze od hebrajski mają podobne opowiadanie, poniżej moje streszczenie:

Bogini Inanna chce wybrać sobie męża. Jest dwóch kandydatów: bóg pasterzy Dumuzi i bóg rolników Enkimdu.

Inanna miała brata: boga słońca Utu który sugeruje jej Dumuziego-pasterza, ale ona woli Enkimdu-rolnika.

Dumuzi więc pyta się z pretensjami Inanny czemu woli ona Enkimdu skoro on Dumuzi ma wszystko to co Enkimdu a nawet więcej.

Enkidu-rolnik jest dośc pokojowo usposobioną osobą i chce "udobruchać" Dumuziego. dając mu różne podarki.

Dalej dwaj bogowie - Dumuzi i Enkidu w dość poetyckim stylu próbują wykazać kto jest lepszy (tak naprawde to jest to dyskusja o wyższości rolnictwa nad paserstwem i vice versa).

W końcu zwycięża argumentacja Dumuziego-pasterza.

Tu całość w oryginale sumeryjskim (wklejam jako ciekawostkę bo nie sądze żeby ktoś znał sumeryjski tutaj): http://etcsl.orinst.ox.ac...33.40#c40833.40
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2011-10-25, 16:22   

Może takie przedłożenie pod rozwagę się przyda?

http://www.nastrazy.pl/na...mer=4&plik=kain
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2011-10-25, 16:28   

przed wygnaniem Adam i Ewa otrzymali odzienie ze skór - nie sztucznych - zginęło jakieś zwierzę, aby Oni mogli żyć - wydaje mi się, że tak wyglądała pierwsza ewangelia pierwszego człowieka - życie za życie.
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2011-10-25, 16:38   

Anowi napisał/a:
przed wygnaniem Adam i Ewa otrzymali odzienie ze skór - nie sztucznych - zginęło jakieś zwierzę, aby Oni mogli żyć - wydaje mi się, że tak wyglądała pierwsza ewangelia pierwszego człowieka - życie za życie.

:-)
1 Piotr. 1:18-20
18. Wiedząc, iż nie skazitelnemi rzeczami, srebrem albo złotem, wykupieni jesteście od marnego obcowania waszego, od ojców podanego.
19. Ale drogą krwią, jako baranka niewinnego i niepokalanego, Chrystusa;
20. Przejrzanego przed założeniem świata, a objawionego czasów ostatecznych dla was,
(BG)
Jan. 17:24
24. Ojcze! któreś mi dał, chcę, abym gdziem ja jest, i oni byli ze mną, aby oglądali chwałę moję, którąś mi dał; albowiemeś mię umiłował przed założeniem świata.
(BG)
Efez. 1:4
4. Jako nas wybrał w nim przed założeniem świata, abyśmy byli świętymi i nienaganionymi przed oblicznością jego w miłości.
(BG)
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 10