Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Odzież nie zniszczała
Autor Wiadomość
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2011-11-13, 17:21   

Jachu, No i o to mi chodzi, czy ktoś jeszcze, oprócz Jozuego i Kaleba wszedł. Chciałam teraz się zapytać o Eleazara. :-D
Pomyśl jeszcze o tych tekstach: od dwudziestego roku wzwyż co było to już wiemy A co było z tymi od dwudziestego roku w dół ? Ja po prostu tylko się domyślam na 100% nie wiem więc chcę wiedzieć dobrze. :-D
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2011-11-14, 11:35   

nike napisał/a:
No i o to mi chodzi, czy ktoś jeszcze, oprócz Jozuego i Kaleba wszedł. Chciałam teraz się zapytać o Eleazara.


Eleazar był synem Aarona, on i jego trzej bracia Nadab,abihu,oraz Itamar.Byli podkapłanami. Nadab i abihu wnieśli obcy ogień (nie nakazany) do świątnicy, za co zostali spaleni ogniem.Gdy Aaron i Mojżesz uchybili przy wyprowadzaniu wody ze skały(nie postąpili zgodnie z poleceniem Bożym),wówczas dowiedzieli się obaj,że nie wejdą do ziemi obiecanej.W miejsce Mojżesza miał wejść Jozue,a w miejsce Aarona,jego syn Eleazar i tak sie stało.Do Ziemi obiecanej(Chanaanu)weszli Jozue,Eleazar,ale też i Lewici służący przy Przybytku,- Katyci,Gerszomici i Meraryci.Ci wszyscy z Lewitów,którz nie byli policzeni łącznie z pozostałymi 11-toma pokoleniami izraelskimi.
Eleazar wszedl jako Kapłan Najwyższy,gdyż został przez Boga wyznaczony na to.
Jozue i Eleazar przydzielali ziemię poszczególnym pokoleniom przez losy.Uwzględniono
decyzję Mojżesza,który wcześniej przydzielił ziemię przed Jordanem Gadowi Rubenowi i połowie pokolenia Manasesa.
O obsłudze Przybytku wiele materiałów pomocnych jest na stronie Epifanii,prawda? :-D

BTW gdy ze obozem składano w ofierze czerwoną jałowicę,był przy tym obecny właśnie
Eleazar,ale jeszcze jako podkapłan. Ta ofiara wskazuje na Świętych ST(Proroków),a w Nowym Testamencie takim Eleazarem wskazującym i opisującym Proroków,zdaje się
być Ap.Paweł,który opisuje to w 11 rozdziale do Hebrajczyków.
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2011-11-14, 12:07   

Jachu, Dzięki za rozjaśnienie. Z lewitami zgadzam się, ze weszli. A co z dziećmi które wyszły z Egiptu przed dwudziestym rokiem życia?
Teksty które cytujemy mówią o tych co mieli ponad 20 lat, to poginęli, a co z tymi młodszymi się stało? dlaczego jest położony nacisk ci co mieli ponad dwadzieścia lat
To pytanie zrodziło mi się w czasie dyskusji i ja dlatego tak drążę. Rozumiesz nawyk badaczy. :-D
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2011-11-14, 12:14   

nike napisał/a:
Jachu, Dzięki za rozjaśnienie. Z lewitami zgadzam się, ze weszli. A co z dziećmi które wyszły z Egiptu przed dwudziestym rokiem życia?
Teksty które cytujemy mówią o tych co mieli po nad 20 lat, to poginęli, a co z tymi młodszymi się stało? dlaczego jest położony nacisk ci co mieli ponad dwadzieścia lat


a czemu dzieci winne, że rodzice nie chcieli wejść do Ziemi Obiecanej - dlatego weszły i dlatego później mężczyźni byli ponownie obrzezani.

(Joz 4:2) W owym czasie rzekł Pan do Jozuego: Przygotuj sobie noże z krzemienia i ponownie dokonasz obrzezania Izraelitów. (3) Jozue przygotował sobie noże z krzemienia i obrzezał Izraelitów na pagórku Aralot.
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2011-11-14, 13:47   

Anowi, Obrzezane, to były dzieci które rodziły się na pustyni i nie tylko dzieci bo cały lud zrodzony na pustyni nie był obrzezany. Taka mala moja wcinka. :-D
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2011-11-14, 18:31   

Nike. Jest taki zapis w Ks Liczb.
4 Moj. 1:1-3
1. I mówił Pan do Mojżesza na puszczy Synaj, w namiocie zgromadzenia pierwszego dnia miesiąca wtórego, roku wtórego, po wyjściu ich z ziemi Egipskiej, temi słowy:
2. Obliczcie sumę wszystkiego zgromadzenia synów Izraelskich według narodów ich, i według domów ojców ich według imion ich, każdego mężczyznę według głów ich.
3. Ode dwudziestu lat, i wyżej, wszystkich wychodzących na wojnę z Izraela; policzycie je według hufców ich, ty i Aaron.
(BG)

Nie weszli do Ziemi obiecanej ci,których tu wymienia pismo,ci którzy byli wcześniej policzeni iprzeznaczeni do służby wojskowej;

4 Moj. 14:26-37
26. Nad to rzekł Pan do Mojżesza i do Aarona, mówiąc:
27. I dokądże znosić mam ten zły lud, który szemrze przeciwko mnie? długoż szemrania synów Izraelskich, którzy szemrzą przeciwko mnie, słuchać będę?
28. Mów do nich: Żyję Ja, mówi Pan, że jakoście mówili w uszy moje, tak uczynię wam.
29. Na tej puszczy polegą ciała wasze, i wszyscy policzeni wasi według wszystkiej liczby waszej od dwudziestego roku i wyżej, którzyście szemrali przeciwko mnie.
30. A wy nie wnijdziecie do ziemi tej, o którąm podniósł rękę moję, abym ją wam dał na mieszkanie,
okrom Kaleba, syna Jefunowego, i Jozuego, syna Nunowego;
31.31. A dziatki wasze, o którycheście mówili, że będą na łup, te wprowadzę, i oglądają tę ziemię, którąście wy wzgardzili.
32. Ale trupy wasze, wasze trupy mówię, polegą na tej puszczy;
33. A synowie wasi będą się tułali po tej puszczy przez czterdzieści lat, i poniosą karanie za cudzołóstwa wasze, aż wyginą trupy wasze na puszczy.

34. Według liczby dni, w którycheście szpiegowali ziemię, to jest czterdzieści dni, dzień każdy za rok licząc, poniesiecie nieprawości wasze czterdzieści lat, i poznacie pomstę swego odstąpienia ode mnie.
35. Ja Pan mówiłem, że to uczynię temu wszystkiemu zgromadzeniu złemu, które się spiknęło przeciwko mnie; na tej puszczy poginą, i tu pomrą.
36. Oni tedy mężowie, których słał Mojżesz na przeszpiegowanie ziemi, którzy wróciwszy się pobudzili do szemrania przeciwko niemu wszystek lud, puszczając złą sławę o ziemi onej;
37. Pomarli mężowie oni, którzy puszczali sławę złą o ziemi, srogą plaga przed Panem.
(BG)

Wynika z tego chyba wniosek,że nie weszli ci,którzy byli w jakiś sposób wybrani do ślużby,a jednak szemrali wspominając na Egipt. Ci poginęli Ci poniżej 20 lat weszli do Chanaanu
Był jeszcze wybór Lewitów w liczbie 22000 zamiast pierworodnych z innych pokoleń,a tych było 22273. Za nadwyżkę,273 pierworodnych z innych plemion(pokoleń),na ręce kapłanów miał być wniesiony okup.

Szemranie na puszczy jest też obrazem na inne szemranie,tzw pozaobrazowe,ale tu podam
ciekawe przedlożenie z kręgu Nike. :lol: (chyba)

http://www.nastrazy.pl/na...&plik=szemranie
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Talmid2Tes2,15 
Genitum, non factum


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 2 razy
Wiek: 47
Dołączył: 31 Sie 2011
Posty: 787
Wysłany: 2011-11-14, 18:42   

nike napisał/a:
Anowi, Obrzezane, to były dzieci które rodziły się na pustyni i nie tylko dzieci bo cały lud zrodzony na pustyni nie był obrzezany. Taka mala moja wcinka

owszem:
Joz 5:7 bp "Dlatego to synów, których Jahwe powołał po nich, obrzezał Jozue. Byli bowiem nie obrzezani, gdyż w czasie drogi ich nie obrzezano."
_________________
Biblia jest księgą, w której każdy, jakich chce prawd sobie szuka, i jakie chce, prawdy sobie znajduje.
 
 
Eutychus 
Rzymian 14:4


Wyznanie: Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego
Pomógł: 48 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 1925
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2011-11-14, 21:47   

Jachu napisał/a:
Wynika z tego chyba wniosek,że nie weszli ci,którzy byli w jakiś sposób wybrani do ślużby,a jednak szemrali wspominając na Egipt. Ci poginęli Ci poniżej 20 lat weszli do Chanaanu
Był jeszcze wybór Lewitów w liczbie 22000 zamiast pierworodnych z innych pokoleń,a tych było 22273. Za nadwyżkę,273 pierworodnych z innych plemion(pokoleń),na ręce kapłanów miał być wniesiony okup.

Rozumiem i w pełni podzielam, że Panie mają pierwszeństwo :-D
Ale Nike otrzymała już kilka odpowiedzi, więc może teraz kolej na mnie... :prosze:
Jachu obiecałł poszukać, Henryk w ogóle się nie odzywa, a temat wg. mnie bardzo ważny, żeby nie powiedzieć jeden z fundamentalnych...
Nike podała mi (na pw), wykładnię Epifaniczną, która w swoim głównym założeniu jest zgodna z moimi przemyśleniami, że
w 2,5 plemienia po wschodniej części Jordanu, zawarte jest Maluczkie Stadko, zobrazowane przez plemię Rubena (pierworodny Izraela),
natomiast nie mam zdania (Epifaniczne mnie do końca nie przekonuje), kogo obrazuje plemię Gada oraz obie połowy plemienia Manassesa...

Jachu, Henryk - chciałoby się Wam, podzielić się swoim wyrozumieniem? :prosze:
_________________
Cytat:
Gość Kim byś się okazał, Gdyby ON, Który Jest Najwyższym Sędzią, Sądził tak ciebie, jak ty sądzisz? (W.Sz.)
Gość Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)
 
 
APF 
zbanowany

Dołączył: 27 Paź 2011
Posty: 201
Wysłany: 2011-11-14, 22:01   

Po głębszym zastanowieniu się, doszedłem do wniosku, że poprzednia moja wykładnia była niepełna, wręcz błędna, bardzo przepraszam.
Teraz myślę że jest to historia o ewangelizacji. Analogia jest prosta. Są zbory, które już swoje dziedzictwo zdobyły. Wydawać by się mogło, że jest to dobra pora na zajmowanie się sobą, swoimi budynkami, służbą, liderami, wydarzeniami zborowymi. Nic bardziej błędnego. Jest to pora, by pomagać innym w zdobywaniu ich duchowego dziedzictwa, czyli ewangelizacji. Jeśli jest pastor lub zbór, który nie uważa, że należy zająć się teraz misją, jest w poważnym błędzie. Zajmiesz się sobą, gdy zakończysz pomaganie innym w zdobyciu ich miast dla Chrystusa. Dopiero wtedy Pan Bóg ci pobłogosławi.
W moim mieście nie ma żadnego zboru i tu jest pole do działania i to działania prędkiego, bo czas jest bliski !
Ta wykładnia wydaje mi się ubogacająca, choć nie chciałbym być uznany za faryzeusza ani celnika, bom jeno skromny wyrobnik w winnicy Pana.
_________________
stałe pozbawienie prawa do pisania na forum
 
 
Eutychus 
Rzymian 14:4


Wyznanie: Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego
Pomógł: 48 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 1925
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2011-11-14, 22:20   

APF napisał/a:
Po głębszym zastanowieniu się, doszedłem do wniosku, że poprzednia moja wykładnia była niepełna, wręcz błędna, bardzo przepraszam.
Teraz myślę że jest to historia o ewangelizacji. Analogia jest prosta. Są zbory, które już swoje dziedzictwo zdobyły. Wydawać by się mogło, że jest to dobra pora na zajmowanie się sobą, swoimi budynkami, służbą, liderami, wydarzeniami zborowymi. Nic bardziej błędnego. Jest to pora, by pomagać innym w zdobywaniu ich duchowego dziedzictwa, czyli ewangelizacji. Jeśli jest pastor lub zbór, który nie uważa, że należy zająć się teraz misją, jest w poważnym błędzie. Zajmiesz się sobą, gdy zakończysz pomaganie innym w zdobyciu ich miast dla Chrystusa. Dopiero wtedy Pan Bóg ci pobłogosławi.
W moim mieście nie ma żadnego zboru i tu jest pole do działania i to działania prędkiego, bo czas jest bliski !
Ta wykładnia wydaje mi się ubogacająca, choć nie chciałbym być uznany za faryzeusza ani celnika, bom jeno skromny wyrobnik w winnicy Pana.

Tą razą Ci odpowiem, chociaż jak zapewne zauważyłeś, dotąd nie zniżałem się do Twojego poziomu twórczości na Forum Biblijnym i bezpośrednio z Tobą nie krzyżowałem szabli.
Ale jak widzę, zastosowałeś się do sugestii "pewnej przemiłej kobiety" i zmieniłeś sposób swojej "argumentacji", na mniej (jawnie) prześmiewczy i agresywny.
Co nie zmienia faktu, że dalej ironizujesz, tyle że w sposób bardziej zawoalowany, a więc mniej podpadający pod zakazy tegoż Forum.
Nie można Ci więc odebrać inteligencji, chociaż w dalszym ciągu nie pojmuję, po co wszedłeś na Forum Biblijne? :roll:
A co do Twojej ostatniej wypowiedzi, to nawet nie masz pojęcia, jak bardzo "strzeliłeś w dziesiątkę", chociaż zamierzeniem Twoim zapewne było szyderstwo, kpina i ironia... 8-)
_________________
Cytat:
Gość Kim byś się okazał, Gdyby ON, Który Jest Najwyższym Sędzią, Sądził tak ciebie, jak ty sądzisz? (W.Sz.)
Gość Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)
 
 
APF 
zbanowany

Dołączył: 27 Paź 2011
Posty: 201
Wysłany: 2011-11-14, 22:30   

Ależ skąd,nie ma w mej wypowiedzi żadnego szyderstwa !
Po prostu miałem dziś trochę czasu, bo robiłem budę dla kotów na zimę, szybko skończyłem i poszukałem w necie historii plemion izraelskich.
( Dla wyjaśnienia podam, że mam 2 koty, ale nie mogą być razem w domu, bo się gryzą, dlatego jeden będzie musiał mieszkać w budzie. No chyba że ktoś chce kota, to proszę o PW )
Znalazłem tą historię i odniesienie do ewangelizacji i postanowiłem się tym podzielić.
Proszę się nie dopatrywać jakiegoś podstępu, bo ja popieram ewangelizację !
Oczywiście nie popieram ewangelizacji siłą, jak to robili w Ameryce Płd !!
_________________
stałe pozbawienie prawa do pisania na forum
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2011-11-14, 22:36   

APF, Proszę co jest tą ewangelizacją? Czy wędrówka Izraelitów, czy podział ziemi?
Jest to temat bardzo obszerny, a ja lubię bardzo precyzyjnie wiedzieć. Zauważyłes chyba wymianę moich postów z Jachem :-D
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
Eutychus 
Rzymian 14:4


Wyznanie: Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego
Pomógł: 48 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 1925
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2011-11-14, 22:57   

APF napisał/a:
Ależ skąd,nie ma w mej wypowiedzi żadnego szyderstwa !
Po prostu miałem dziś trochę czasu, bo robiłem budę dla kotów na zimę, szybko skończyłem i poszukałem w necie historii plemion izraelskich.
( Dla wyjaśnienia podam, że mam 2 koty, ale nie mogą być razem w domu, bo się gryzą, dlatego jeden będzie musiał mieszkać w budzie. No chyba że ktoś chce kota, to proszę o PW )
Znalazłem tą historię i odniesienie do ewangelizacji i postanowiłem się tym podzielić.
Proszę się nie dopatrywać jakiegoś podstępu, bo ja popieram ewangelizację !
Oczywiście nie popieram ewangelizacji siłą, jak to robili w Ameryce Płd !!

No widzisz? I nie trzeba było od początku na tym poziomie abstrakcji i ironii się produkowac? :roll:
Mówisz to samo, co od swojego zaistnienia na Forum, ale trzeba się trochę wysilić, aby pojąć Twoją ironię i szyderstwa z wierzących, a przy tym nie można Cię usankcjonować.
Chylę czoła za inteligencję, ale mnie osobiście nie zwiedziesz, dokładnie to samo, w innej oprawie... :roll:
Jeśli jednak zachowasz ten nieagresywny styl ironii, możemy "stawać w szranki"...
_________________
Cytat:
Gość Kim byś się okazał, Gdyby ON, Który Jest Najwyższym Sędzią, Sądził tak ciebie, jak ty sądzisz? (W.Sz.)
Gość Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)
 
 
APF 
zbanowany

Dołączył: 27 Paź 2011
Posty: 201
Wysłany: 2011-11-15, 07:23   

nike napisał/a:
APF, Proszę co jest tą ewangelizacją? Czy wędrówka Izraelitów, czy podział ziemi?
Jest to temat bardzo obszerny, a ja lubię bardzo precyzyjnie wiedzieć. Zauważyłes chyba wymianę moich postów z Jachem :-D


Moim zdaniem cała opowieść o wędrówce Izreaelitów mówi o przyszłej ewangelizacji.
W szczególności chodzi o te plemiona, które nie objęły od razu Ziemi Obiecanej, ale wyruszyły na pomoc swym braciom, to takie metaforyczne przedstawienie pomocy duchowej, jaką niesie ewangelizacja.
Wg mnie czyste szaty też są symbolem, symbolizują czystość intencji ewangelicznych.
Byłem niedawno w Klasztorze na Świętym Krzyżu, gdzie żyją Misjonarze Oblaci Maryi, którzy prowadzą misje ewangelizacyjne w różnych krajach.
Jest tam też wystawa pamiątek z Misji, a w krypcie leży mumia Michała Wiśniowieckiego.
Są też sklepiki, w których można kupić różne smaczne produkty naturalne, np. miód, który ja bardzo lubię.
Polecam wszystkim odwiedzenie tego Klasztoru :-)
_________________
stałe pozbawienie prawa do pisania na forum
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2011-11-15, 07:44   

APF napisał/a:
Moim zdaniem cała opowieść o wędrówce Izreaelitów mówi o przyszłej ewangelizacji.

Moim zdaniem, wędrówka Izraelitów symbolizuje "wędrówkę" ludu Bożego do niebiańskiego Kanaanu.
Ta "wędrówka" to nasze życie.
Karmieni cudownym słowem bożym z Nieba.
Prawdziwy Lud Boży musi zostawić tu, na ziemi, wszystko.
Nic, co ziemskie, grzeszne nie wejdzie tam...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 10