Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Abraham - ofiara posłuszeństwa
Autor Wiadomość
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2011-11-28, 10:08   

Parmenides napisał/a:

Jeśli chodzi o listy, to można się zastanawiać, dlaczego Żyd do Żydów pisze po grecku.


(Neh 13:23) W owym czasie widziałem też Żydów, którzy poślubili kobiety aszdodyckie, ammonickie i moabickie. (24) A co do synów ich - to połowa mówiła po aszdodycku czy językiem takiego lub innego narodu, a nie umieli mówić po żydowsku. (25) Wtedy zgromiłem ich i złorzeczyłem im, i niektórych z nich biłem, i targałem ich za włosy, i zaklinałem ich na Boga: Nie wydawajcie córek swoich za ich synów! Nie bierzcie córek ich dla synów swoich ani dla siebie za żony! (26) Czyż nie przez to zgrzeszył Salomon, król izraelski? A przecież między wielu narodami nie było króla jak on. Był on miły Bogu swemu, i ustanowił go Bóg królem nad całym Izraelem: nawet jego skusiły do grzechu cudzoziemskie kobiety. (27) Czy mimo tej przestrogi ma się słyszeć o was, że popełniacie zupełnie to samo wielkie zło, sprzeniewierzając się Bogu naszemu przez poślubianie kobiet cudzoziemskich?

(Dz 16:1) Przybył także do Derbe i Listry . Był tam pewien uczeń imieniem Tymoteusz, syn Żydówki, która przyjęła wiarę, i ojca Greka.
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2011-11-28, 12:41   

Przewodniczka wycieczki mojej, była Żydówka mesjanistyczna i od niej ja się dowiedziałam,że prawdopodobnie Żydzi pisali po żydowsku, a nie po grecku. Są podobno jakieś dowody. Ja tez skłaniam się myśleć ,że tak mogło być.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
pretor61 
sceptyk


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Paź 2011
Posty: 168
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-11-28, 14:54   

W wyniku niepewności - dlaczego greka a nie hebrajski - możemy (mogę) domniemywać,
że były teksty hebrajskie, które opisywały np. w inny sposób narodziny i śmierć
człowieka "zwanego" Jezusem ale zostały zmienione na obecną formę przyjętego kanonu NT.

Pozdrawiam
_________________
"... nazywają siebie chrześcijanami, a są to wilki w owczej skórze."
GOETHE
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2011-11-28, 15:19   

pretor61 napisał/a:
W wyniku niepewności - dlaczego greka a nie hebrajski - możemy (mogę) domniemywać,
że były teksty hebrajskie, które opisywały np. w inny sposób narodziny i śmierć
człowieka "zwanego" Jezusem ale zostały zmienione na obecną formę przyjętego kanonu NT.

Pozdrawiam

Może dlatego,że tym językiem w większej mierzę się posługiwali w tamtych czasach.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
pretor61 
sceptyk


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Paź 2011
Posty: 168
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-11-28, 15:43   

nike napisał/a:
Może dlatego,że tym językiem w większej mierzę się posługiwali w tamtych czasach.

Niezupełnie, słowa NT napisane "ponoć" były przez Żydów dla Żydów lub pogan
(nie-Żydów) znających grekę.
Możemy dywagować a i tak - coś tu nie gra;

Pozdrawiam
_________________
"... nazywają siebie chrześcijanami, a są to wilki w owczej skórze."
GOETHE
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 56
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2011-11-28, 17:19   

Ówczesny świat był bardzo grecki, jak średniowieczny łaciński na Zachodzie a obecnie angielski wszędzie. Nasi autorzy widocznie nie byli rasistami a tym bardziej tłumacze czy redaktorzy.
Czy Abracham był Żydem? :)
_________________
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2011-11-28, 18:34   

leszed napisał/a:
Czy Abracham był Żydem? :)

Abram (Abraham), podobnie jak Józef i Izrael w niewoli Egipskiej, byli nazywani Hebrajczykami.
Ale pewnie o tym Wiesz... :-D
 
 
Talmid2Tes2,15 
Genitum, non factum


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 2 razy
Wiek: 47
Dołączył: 31 Sie 2011
Posty: 787
Wysłany: 2011-11-28, 18:40   

nike napisał/a:
Przewodniczka wycieczki mojej, była Żydówka mesjanistyczna i od niej ja się dowiedziałam,że prawdopodobnie Żydzi pisali po żydowsku, a nie po grecku. Są podobno jakieś dowody. Ja tez skłaniam się myśleć ,że tak mogło być.

Paweł pisał do Koryntian po hebrajsku , grecku czy chińsku ? :-P
_________________
Biblia jest księgą, w której każdy, jakich chce prawd sobie szuka, i jakie chce, prawdy sobie znajduje.
 
 
Parmenides


Pomógł: 73 razy
Dołączył: 10 Sie 2011
Posty: 2012
Wysłany: 2011-11-28, 18:41   

leszed napisał/a:
Czy Abracham był Żydem? :)


Istnieje pogląd, że Abraham (jeszcze jako Abram) był Sumeryjczykiem.
 
 
Talmid2Tes2,15 
Genitum, non factum


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 2 razy
Wiek: 47
Dołączył: 31 Sie 2011
Posty: 787
Wysłany: 2011-11-28, 18:43   

czytałem, że jest bardzo prawdopodobne , żę Jezus znał grekę
_________________
Biblia jest księgą, w której każdy, jakich chce prawd sobie szuka, i jakie chce, prawdy sobie znajduje.
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 56
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2011-11-28, 20:27   

Henryk napisał/a:
leszed napisał/a:
Czy Abracham był Żydem? :)

Abram (Abraham), podobnie jak Józef i Izrael w niewoli Egipskiej, byli nazywani Hebrajczykami.
Ale pewnie o tym Wiesz... :-D
Hebrajczyk nie zawsze oznaczało tyle co Żyd. Abram był hebrajczykiem w znaczeniu "przybysz, obcy". Takich było więcej w tym czasie, nie koniecznie Żydów.
_________________
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2011-11-29, 06:52   

leszed napisał/a:
Hebrajczyk nie zawsze oznaczało tyle co Żyd. Abram był hebrajczykiem w znaczeniu "przybysz, obcy". Takich było więcej w tym czasie, nie koniecznie Żydów.

Jeśli „przybysz”, to każdy obcy. Abraham przyszedł z dalekiej krainy...
Ale przede wszystkim Hebrajczyk to prawnuk Sema – Hebera. (Wj. 10:21)
Heber to także: „wygnanie”, „kraj z tamtej strony”, „czar”.
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2011-11-29, 10:48   

dziwne to tłumaczenie:

Henryk napisał/a:
Heber to także: „wygnanie”


mnie skojarzyłoby się z wybrańcem
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2011-11-29, 13:25   

Anowi napisał/a:
dziwne to tłumaczenie:

Henryk napisał/a:
Heber to także: „wygnanie”


mnie skojarzyłoby się z wybrańcem



EMET:
W Rodzaju 14:13 czytamy: "I_przybył uciekinier, i_opowiedział **_Abramowi Hebrajczykowi [po hebrajsku: < le'abhram ha'ibhri > /= < le'awram ha'iwri >/], [...]" - 'Interlinia Vocatio', Tom PIĘCIOKSIĄG. W wyrażeniu: < ha'ibhri > /= < ha'iwri >/, < ha > - oznacza rodzajnik.
Wg rdzennego < 'bhri > /= < 'iwri >/, mamy w tekście BH 35 miejsc w 33 wersetach.
Oto te miejsca: Rodzaju 14:13; 39:14, 17; 40:15; 41:12; 43:32; Wyjścia 1:15, 16, 19; 2:6, 7, 11, 13; 3:18; 5:3; 7:16; 9:1, 13; 10:3; 21:2; Powtórzonego Prawa 15:12[2x]; 1 Samuela 4:6, 9; 13:3, 7, 19; 14:11, 21; 29:3; 1 Kronik 24:27; Jeremiasza 34:9[2x], 14; Jonasza 1:9.
Mamy ponadto miejsca w Księgach Nowego Przymierza w: 2 do Koryntian 11:22; do Filippian 3:5[2x]. Biorąc po uwagę rdzenny grecki < Hebraios >, mamy ponadto w: Dzieje Ap 6:1.

Wyrażenie < 'ibhri > /= < 'iwri >/ tak objaśniono w 'Podręcznym Słowniku Briksa': "Hebrajczyk; Hebrajczycy; 1Krn 24,27 imię własne Ibri." - str. 251, ed. 1999, Oficyna Vocatio.

Obszernie zagadnienie możliwego znaczenia /i wywodzenia się/ formy "Hebrajczyk" [i odmiany gramatyczne] -- jest omówione w 'Leksykonie ŚJ', Tom I, strony 786 - 788.
Oto jeden z fragmentów --
"Według trzeciego poglądu, dobrze harmonizującego z treścią Biblii, słowo „Hebrajczyk” (‛Iwrí) wywodzi się od imienia Eber (‛Éwer), które nosił prawnuk Sema i przodek Abrahama (Rdz 11:10-26). Co prawda o Eberze nie wiadomo nic ponad to, że występuje w rodowodzie łączącym Sema z Abrahamem. Nie odnotowano żadnego niezwykłego czynu ani osobistych przymiotów, które mogłyby wyjaśniać, dlaczego potomkowie Ebera tak wyróżnili jego imię. Warto jednak zauważyć, że wyszczególniono go w Rodzaju 10:21, gdzie Sema określono mianem „praojca wszystkich synów Ebera”. A kilkaset lat po śmierci Ebera nazywano jego imieniem pewien lud albo region, co wynika z proroctwa Balaama, wypowiedzianego w XV w. p.n.e. (Lb 24:24). Jeżeli nazwa „Hebrajczycy” pochodzi od Ebera, pozwalałoby to powiązać Izraelitów z jednym z „rodów” wywodzących się od Noego, a wyliczonych w Rodzaju 10:1-32.
Podobnie jak w wypadku omówionych poprzednio poglądów, tak i teraz nasuwa się pytanie, dlaczego określenie „Hebrajczycy” miałoby się odnosić tylko i wyłącznie do Izraelitów. Eber miał jeszcze jednego syna, Joktana, którego potomkowie nie należeli do przodków Abrahama (ani Izraela) (Rdz 10:25-30; 11:16-26). Termin ‛Iwrí („Hebrajczyk”) mógłby przecież oznaczać każdego, kto miałby prawo twierdzić, że jego przodkiem był Eber. Zdaniem niektórych uczonych początkowo tak właśnie było, ale z biegiem czasu nazwy tej zaczęto używać jedynie wobec Izraelitów, jako najbardziej znanych Eberytów, czyli Hebrajczyków. W Biblii opisano podobne sytuacje. Na przykład od Abrahama wywodzili się oprócz Izraelitów m.in. Edomici i Ismaelici oraz potomkowie synów Ketury, jednakże tylko tych pierwszych nazywa się „potomstwem Abrahama” (Ps 105:6; Iz 41:8; por. Mt 3:9; 2Ko 11:22). Oczywiście wynikało to ze szczególnych względów, jakimi darzył ich Bóg na podstawie przymierza Abrahamowego. Ale już sama okoliczność, że utworzył z nich naród i dał im w dziedzictwo ziemię Kanaan oraz zapewnił zwycięstwa nad licznymi potężnymi wrogami, niewątpliwie wyróżniała Izraelitów spośród wszystkich innych potomków nie tylko Abrahama, lecz także Ebera. Niewykluczone też, że pozostałe plemiona wywodzące się od Ebera utraciły swą tożsamość wskutek zawierania małżeństw z członkami różnych ludów.

Całkiem więc możliwe, iż Bóg zadbał o osobne wymienienie Ebera w rodowodach, aby podkreślić, że błogosławieństwo udzielone Semowi przez Noego znajdzie spełnienie zwłaszcza na potomkach Ebera — jak się później okazało, przede wszystkim na Izraelitach. Wyszczególnienie Ebera mogło też mieć na celu wskazanie na linię rodową prowadzącą do Potomka obiecanego przez Jehowę w proroctwie z Rodzaju 3:15. W takim wypadku Eber stanowiłby ważne ogniwo pomiędzy Semem i Abrahamem. Harmonizowałoby z tym nazywanie Jehowy „Bogiem Hebrajczyków”.
" - tamże, strona 786(prawa kolumna)/787(lewa kolumna).


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 56
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2011-11-29, 16:49   

Henryk napisał/a:
leszed napisał/a:
Hebrajczyk nie zawsze oznaczało tyle co Żyd. Abram był hebrajczykiem w znaczeniu "przybysz, obcy". Takich było więcej w tym czasie, nie koniecznie Żydów.

Jeśli „przybysz”, to każdy obcy. Abraham przyszedł z dalekiej krainy...
Ale przede wszystkim Hebrajczyk to prawnuk Sema – Hebera. (Wj. 10:21)
Heber to także: „wygnanie”, „kraj z tamtej strony”, „czar”.
Poza tym przybyszem zawsze jest koczownik jak w jego przypadku. W Kanaanie, Egipcie czy Mezopotamii istniały już kultury osiadłe. Skąpość informacji nie pozwala na stanowisko jakoby Abram napewno był mieszczuchem z Ur. Nawet jeśli był nim pierwotnie, to potem już przeciwnie, wędrowcem. I dobrze mu z tym. Owszem potrafił też znaleźć się w innych warunkach, np. w Egipcie...
_________________
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 10