Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Maria i Mariam?
Autor Wiadomość
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 51
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4197
Wysłany: 2012-03-10, 00:28   

nike napisał/a:
krystian, Bo wydaje mi się,że z greckiego na hebrajski tłumaczenie jest bardziej poprawne niż z greckiego na polski. np. W polskim w NT nie ma JHWH a w tłumaczeniu na hebrajski jest. Hebrajski znam bardzo słabo, prawie w ogóle, a grecki już zaczynam się uczyć. :-)

Ja osobiście uważam, że znajomość języków oryginalnych w jakich została spisana Biblia tylko trochę jest potrzebna. Słowo Boga ma być zrozumiałe dla wszystkich. Tak jak napisałem na tym forum , liczy się Duch Święty i litera zapisana w Biblii
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2012-03-10, 01:11   

krystian napisał/a:
nike napisał/a:
krystian, Bo wydaje mi się,że z greckiego na hebrajski tłumaczenie jest bardziej poprawne niż z greckiego na polski. np. W polskim w NT nie ma JHWH a w tłumaczeniu na hebrajski jest. Hebrajski znam bardzo słabo, prawie w ogóle, a grecki już zaczynam się uczyć. :-)

Ja osobiście uważam, że znajomość języków oryginalnych w jakich została spisana Biblia tylko trochę jest potrzebna. Słowo Boga ma być zrozumiałe dla wszystkich. Tak jak napisałem na tym forum , liczy się Duch Święty i litera zapisana w Biblii


Jak jest coś źle przetłumaczone, to i Duch Święty ci nie podpowie jak powinno być. A już na pewno nie litera

Bóg dal nam rozum i powinniśmy go używać, a obecnie gdzie każdy może się uczyć, to korzystajmy z tego dobrodziejstwa. Czytanie w oryginale jest przecudowną sprawą. :-)
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 51
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4197
Wysłany: 2012-03-10, 01:50   

nike napisał/a:
Bóg dal nam rozum i powinniśmy go używać, a obecnie gdzie każdy może się uczyć, to korzystajmy z tego dobrodziejstwa. Czytanie w oryginale jest przecudowną sprawą.


nike ja cię mogę zrozumieć, bo mnie interesuje poszukiwanie prawdy biblijnej, ale kiedyś pokazałem swojej mamie o czym tu ludzie piszą to była w szoku, że tu jakieś litery , które ona nie zna itd Stwierdziła, że księdzu też nie wierzy jak i mi powiedziała ,że przesłanie ma być proste. Cóż ja się z moją mamą nie zgadzam, ale jak według Ciebie Ewangelia ma dotrzeć do ludzi bez ingerencji Ducha Świętego?
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.

Ewangelia Jana 3:16
 
 
David77 


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 19 Mar 2011
Posty: 3818
Skąd: MÜNCHEN
Wysłany: 2012-03-10, 01:51   

krystian,
Cytat:
Ja osobiście uważam, że znajomość języków oryginalnych w jakich została spisana Biblia tylko trochę jest potrzebna. Słowo Boga ma być zrozumiałe dla wszystkich. Tak jak napisałem na tym forum , liczy się Duch Święty i litera zapisana w Biblii


Krystianie wierzę że będziemy sądzeni nie na podstawie znajomości języków biblijnych ale z tego czy żyjemy zgodnie z ewangelią . Jeżeli chodzi o tłumaczenia różnych przekładów to w mojej ocenie znajomość języków jest bardzo przydatna bo wówczas sami możemy sprawdzić czy tekst został wiarygodnie przetłumaczony . Tłumacze którzy wierzą w Trójce ,nieśmiertelność duszy ect... będą tak tłumaczyć pewne wersety z oryginału aby popierały ich doktrynę .. Już nie jednokrotnie na forum dzięki znajomości języka czy to hebrajskiego czy też greckiego zostało udowodnione że nasz rozmówca nie ma racji .. Pozdrawiam
_________________
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן
 
 
tomyo 
tomyo

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 869
Wysłany: 2012-03-10, 09:06   

Powiedzcie mi dlaczego apostołowie nie rozumieli pisma:
Jana 20:(9) albowiem jeszcze nie rozumieli Pisma, że musi powstać z martwych.

Kto ich przekonał, kto im przypominał i co przypominał?
Jana 14:(25) To wam powiedziałem przebywając wśród was. (26) A Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem.

Jeśli Duch Święty nic nie podpowiada, to i pisma nie rozumiemy, wtedy ufamy człowiekowi Russellowi, William Miller, Ellen White, Joseph Smith itd
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2012-03-10, 10:07   

tomyo napisał/a:
Powiedzcie mi dlaczego apostołowie nie rozumieli pisma:
Jana 20:(9) albowiem jeszcze nie rozumieli Pisma, że musi powstać z martwych.

Kto ich przekonał, kto im przypominał i co przypominał?
Jana 14:(25) To wam powiedziałem przebywając wśród was. (26) A Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem.

Jeśli Duch Święty nic nie podpowiada, to i pisma nie rozumiemy, wtedy ufamy człowiekowi Russellowi, William Miller, Ellen White, Joseph Smith itd



EMET:
Czytamy tutaj na Forum wielokrotnie wypowiedzi Tych, co twierdzą, że: 'Jezus to..., Duch Święty tamto..., że są prowadzeni..., że są 'nowonarodzeni', że...'
No i dobrze, ale...

Skoro tak się rzeczy mają, że Owi - bez 'wymienionych' w post Usera 'tomyo' - to skąd się biorą niekoniecznie poprawności [mówiąc delikatnie] w przedkładanych treściach?

Samo tylko 'zastawienie się' Jezusem i Duchem Świętym - to nie wszystko.
Mamy taką zasadę Biblii: "Według słów twoich sądzę cię" -- wg Łukasza 19:22.

Czytamy bowiem treści w post kogoś, kto, jak sam twierdzi: "bez Russella, bez..." i co?
Jeśli owe treści /w post/ są do podważenia PISMEM ŚWIĘTYM, to nic do rzeczy nie ma Kogoś legitymizowanie się 'Jezusem' i 'Duchem Świętym', też 'nowonarodzeniem' czy tp.
Skoro ma miejsce przywołanie np. słów Jezusa z wg Jana 16:13: "On, Duch Prawdy, wprowadzi was we wszelką prawdę" [BW], to i ową 'prawdę' - właśnie! - powinniśmy dostrzegać u kogoś, kto twierdzi, że 'go Duch Prowadzi, nie zaś ludzie typu [i tutaj nazwiska...]'. Jak jednak z ową 'prawdą' jest, to częstokroć możemy się przekonać... :-/

Tak też chwytliwe mowy typu: 'prowadzony Duchem Świętym', 'niedenominacyjny' i inne tp. - cóż znaczą, skoro i tak najważniejsze jest, co tak naprawdę mamy przed sobą: nie zatem kogoś deklaracja [też: dufna], co istotna treść. A z tym bywa różnie... ;-) Nawet formuła tego tutaj Forum - dyskusyjne - zakłada dyskutowanie - właśnie, nie zaś bezdyskusyjne przyjmowanie treści w kogoś post/ach/ tylko dlatego, że Ów twierdzi, że: "Duch mnie prowadzi; jestem nowonarodzonym, jestem niedenominacyjny, nie słucham ludzi typu [i tutaj nazwiska...], Jezus to mój Pan i Bóg" i inne tp.

Zatem najważniejsze jest to, czy treści w kogoś post - bo o co więcej chodzi na Forum internetowym? - są do uzasadnienia Biblią, są do wybronienia w obliczu dyskusji.

Zatem kogoś jakieś zapewnienia są jedynie subiektywnymi zapewnieniami - niczym więcej.
Równie dobrze może być bardziej przekonująca wypowiedź od kogoś, kto 'na Russella' [czy na 'Strażnicę'] się powoła, aniżeli kogoś, kto powoła się na Jezusa czy Ducha Świętego. Same powołanie się - to raczej nie wystarcza. :->


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
David77 


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 19 Mar 2011
Posty: 3818
Skąd: MÜNCHEN
Wysłany: 2012-03-10, 10:21   

tomyo,
Cytat:
Jeśli Duch Święty nic nie podpowiada, to i pisma nie rozumiemy, wtedy ufamy człowiekowi Russellowi, William Miller, Ellen White, Joseph Smith itd


Do tej listy dodał bym tych którzy coś od siebie dodawali do tekstu Pisma św , a czego tam pierwotnie nie było . Skoro już wspomniałaś o Duchu św to powiedz mi jak to jest każdy kościuł twierdzi ze jest prowadzony przez Ducha św jeżeli tak to dlaczego kościoły te różnią się w nauce czy też interpretacji Pisma św . Czyżby Duch św wszystkim podpowiadał inaczej ?
_________________
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 10