Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
"Boski Jehowa wskrzesza" - ossuaria z I wieku z Im
Autor Wiadomość
maciek 


Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 76
Wysłany: 2012-03-12, 19:16   

Parmenides napisał/a:
Bardzo ciekawy artykuł. szkoda tylko, że nie ma zdjęć tych napisów i rysunków. A może nie znalazłem?

Zdjęcia znajdziesz w linku do DailyMail na dole artykułu.
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-03-12, 20:09   

http://www.dailymail.co.u...ting-place.html

Niesamowite są te zdjęcia :-)
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
maciek 


Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 76
Wysłany: 2012-03-12, 20:51   

Bobo napisał/a:
bartek212701 napisał/a:
to warto podkreślić :-) w tekstach greckich.


Poza biblijnych tekstach greckich. Bo odkryto tekst Septuaginty gdzie występuje tetragram. Na forum było też już o tym co nie co chyba...

Też w biblijnych. W LXX czasem uzywano w I wieku IAO. A trzeba pamiętać, że w NT cytowano właśnie z LXX:

Cytat z http://archeologiabiblijn...zedawcy-warzyw/
Cytat:

Jak obecnie wiadomo, w najstarszych tekstach biblijnych przełożnych na język grecki hebrajskie imię Boże JHWH (Jahwe lub Jehowa) wpisywano bez tłumaczenia w tekst grecki w formie tetragramu (cztery hebrajskie litery יהוה). Poświadczają to manuskrypty z II i I wieku p.n.e. oraz późniejsze przekłady.

Z czasem najprawdopodobniej hebrajski tetragram zaczęto transkrybować w formie „Ιαω” (Iao). Świadczy o tym znaleziony wśród Zwojów znad Morza Martwego w grocie 4 w Qumran papirusowy fragment greckiego przekładu Księgi Kapłańskiej (oznaczony jako Pap4QLXXLev-b), gdzie imię Boże zapisano właśnie w wersji „Ιαω”. Pochodzi on z I wieku n.e.

Podobny zapis można znaleźć w pismach pisarzy wczesnochrześcijańskich, na przykład Ireneusza z Lyonu, Orygenesa, Klemensa Aleksandryjskiego czy Teodoreta. Podaje go również grecki historyk z I wieku p.n.e. Diodor Sycylijski. Tertulian i Hieronim zapisują podobną wymowę po łacinie.

Niemiecki biblista i papirolog Carsten Peter Thiede wyjaśnia, że “Ιαω” czytane było Ja-ho lub Ja-oh (greka nie zna dźwięcznego “h”). Razem z tetragramem oraz słowem Kyrios (“Pan”, w skrócie KΣ) Thiede zalicza Iαω do tzw. “nomina sacra”, występujących w greckich kopiach Starego i Nowego Testamentu z I i II wieku n.e. (zob. Carsten Peter Thiede i Matthew D’Ancona Jezusowy papirus, Wyd. Amber, 2007, str. 159).
 
 
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 51
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4197
Wysłany: 2012-03-12, 20:53   

Bobo napisał/a:
krystian napisał/a:
CK zrobiło wielką krzywdę swoim wyznawcom karząc im na okrągło używać tego imienia


A możesz wskazać, gdzie tak CK 'kazało'? Czy po prostu tak sobie chlapnąłeś?

krystian napisał/a:
Efekt jest taki , że ludzie jak ich widzą mówią ŚJ idą i przez to urągają nieświadomie imieniu Boga.


A co urągającego jest w zwrocie: Świadkowie Jehowy idą? I ewentualnie z czego wynika ta 'nieświadomość' ludzi? Czy nie z tego, że propaguje się taką niechęć do tego imienia jaką tu proponujesz?


Odpowiedz mi, dlaczego przekręciłaś mój post?
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-03-12, 20:55   

krystian, Może Bobo Cie nie rozumie :-) My wiemy,że chodzi np o ŚJ albo ide Jehowy wiemy jak to brzmi uragająco w ustach ludzi,mi też się to nie podoba.
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2012-03-12, 21:05   

krystian napisał/a:
Odpowiedz mi, dlaczego przekręciłaś mój post?


Bo skasowałeś swój post?
Celowo stosujesz do mnie formę żeńską?

Proszę jakiegoś moda o reakcję!
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-03-12, 21:23   

Bobo, daj spokój,Krystian się pomylił.Bliźnim nalezy wybaczac a nie żywić urazy tak robią Chrześcijanie :-)
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 51
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4197
Wysłany: 2012-03-12, 21:27   

Bobo napisał/a:
krystian napisał/a:
Odpowiedz mi, dlaczego przekręciłaś mój post?


Bo skasowałeś swój post?
Celowo stosujesz do mnie formę żeńską?

Proszę jakiegoś moda o reakcję!


Wiem , że na tym forum jestem dla Ciebie niewygodny, więc zrobisz wszystko, abym nie mógł tu pisać
 
 
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 51
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4197
Wysłany: 2012-03-12, 21:31   

Bobo napisał/a:
Bo skasowałeś swój post?

Skoro skasowałem to dlaczego się na niego powołałaś i do tego go przekręciłaś
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.

Ewangelia Jana 3:16
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-03-12, 21:32   

Brak mi słów,krystian, jestem dla Bobo tak samo niewygodny jak i Ty :-) też mu umiem napisac,że coś mi sie nie podoba w jego wierze,[,że się z czymś nie zgadzam] ale nie tepie ludzi przy tym Ty tez tego nie możesz robić bo nie tak działał Jezus.On pouczał i dawał do rozważania,ludzie podejmowali wtedy decyzje,czemu Ty tak nie możesz,szczerze to Krystianie za duzo o CK piszesz,daj spokój z tym już,nie warto i tak nic nie zmienisz w życiu Bobo,on wierzy w to co wierzy i jest mu z tym dobrze,poza tym ja nie uwazam,by on bardzo źle wierzył,Ja osobiście mam bardzo podobne wierzenia co Bobo vel Baba :lol:
Nie warto,na prawdę nie warto :-) bo przy tym możesz skrzywdzić człowieka.
Tutaj na forum były osoby przeciwne Świadkom Jehowy myslisz,że jak sa teraz postrzegani gdy już zostali pobanowaniu,albo pokasowano im na ich własne życzenie konta ? Nie stań się taki,za fajny facet z Ciebie.dziękuje już milcze heh

CHOLERA JASNA !!! Krystian
Cytat:
Skoro skasowałem to dlaczego się na niego powołałaś i do tego go przekręciłaś
facet bo ci dam klapsa i na dupsku nie usiądziesz hehe :lol: Bobo to facet,kurde z takimi męskimi rysami,że aż kości się wyrywają ze szczeki :mrgreen:
Bobo prosze,odpuść... :-)
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2012-03-12, 21:52   

maciek napisał/a:

Też w biblijnych. W LXX czasem uzywano w I wieku IAO. A trzeba pamiętać, że w NT cytowano właśnie z LXX:

Cytat z http://archeologiabiblijn...zedawcy-warzyw/
Cytat:

Jak obecnie wiadomo, w najstarszych tekstach biblijnych przełożnych na język grecki hebrajskie imię Boże JHWH (Jahwe lub Jehowa) wpisywano bez tłumaczenia w tekst grecki w formie tetragramu (cztery hebrajskie litery יהוה). Poświadczają to manuskrypty z II i I wieku p.n.e. oraz późniejsze przekłady.

Z czasem najprawdopodobniej hebrajski tetragram zaczęto transkrybować w formie „Ιαω” (Iao). Świadczy o tym znaleziony wśród Zwojów znad Morza Martwego w grocie 4 w Qumran papirusowy fragment greckiego przekładu Księgi Kapłańskiej (oznaczony jako Pap4QLXXLev-b), gdzie imię Boże zapisano właśnie w wersji „Ιαω”. Pochodzi on z I wieku n.e.

Podobny zapis można znaleźć w pismach pisarzy wczesnochrześcijańskich, na przykład Ireneusza z Lyonu, Orygenesa, Klemensa Aleksandryjskiego czy Teodoreta. Podaje go również grecki historyk z I wieku p.n.e. Diodor Sycylijski. Tertulian i Hieronim zapisują podobną wymowę po łacinie.

Niemiecki biblista i papirolog Carsten Peter Thiede wyjaśnia, że “Ιαω” czytane było Ja-ho lub Ja-oh (greka nie zna dźwięcznego “h”). Razem z tetragramem oraz słowem Kyrios (“Pan”, w skrócie KΣ) Thiede zalicza Iαω do tzw. “nomina sacra”, występujących w greckich kopiach Starego i Nowego Testamentu z I i II wieku n.e. (zob. Carsten Peter Thiede i Matthew D’Ancona Jezusowy papirus, Wyd. Amber, 2007, str. 159).


EMET:
Jeśli chodzi o Przekłady neogreckie, to Imię Boże tak oddano --

Ἰεοβὰ
"The Holy Bible in Modern Greek" United Bible Societes 1933
w: Genesis 22:14; Exodus 6:3; 17:15; Sędziów 6:24.

ew. też w MGK -Ἰεοβά [np. Ex 6:3]

Ιεχωβὰ
Neogrecki NWT [Wyd. ŚJ], ed. 1997.


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 51
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4197
Wysłany: 2012-03-12, 21:55   

bartek212701 napisał/a:
Brak mi słów,krystian, jestem dla Bobo tak samo niewygodny jak i Ty :-) też mu umiem napisac,że coś mi sie nie podoba w jego wierze,[,że się z czymś nie zgadzam] ale nie tepie ludzi przy tym Ty tez tego nie możesz robić bo nie tak działał Jezus.On pouczał i dawał do rozważania,ludzie podejmowali wtedy decyzje,czemu Ty tak nie możesz,szczerze to Krystianie za duzo o CK piszesz,daj spokój z tym już,nie warto i tak nic nie zmienisz w życiu Bobo,on wierzy w to co wierzy i jest mu z tym dobrze,poza tym ja nie uwazam,by on bardzo źle wierzył,Ja osobiście mam bardzo podobne wierzenia co Bobo vel Baba :lol:
Nie warto,na prawdę nie warto :-) bo przy tym możesz skrzywdzić człowieka.
Tutaj na forum były osoby przeciwne Świadkom Jehowy myslisz,że jak sa teraz postrzegani gdy już zostali pobanowaniu,albo pokasowano im na ich własne życzenie konta ? Nie stań się taki,za fajny facet z Ciebie.dziękuje już milcze heh

CHOLERA JASNA !!! Krystian
Cytat:
Skoro skasowałem to dlaczego się na niego powołałaś i do tego go przekręciłaś
facet bo ci dam klapsa i na dupsku nie usiądziesz hehe :lol: Bobo to facet,kurde z takimi męskimi rysami,że aż kości się wyrywają ze szczeki :mrgreen:
Bobo prosze,odpuść... :-)


Bartek nie jestem wariatem i wiem co piszę . Chodzi mi tylko o to , aby moje posty nie były przekręcane
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-03-12, 22:16   

krystian, wiem,że nie jesteś wariatem,ale Bobo to nie kobieta na serio daje sobie uciąć głowe i rękę heh :-)
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2012-03-12, 22:17   

Bartek, spoko... forum to dla mnie lekkie przymrużenie oka. Dla mnie krystian to zwykły, internetowy 'wyżywacz', 'oszołom', który coś tam po prostu plecie nie będąc zorientowanym.
Szkoda tylko, że paskudzi to forum taką gadką. ;-)
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2012-03-12, 22:25   

Jak na razie to wypisałeś jakieś 10 postów w tej sprawie... nie można poprosić moda o reakcję aby samemu się w tym nie babrać? Oszołomstwo trzeba tępić w zarodku. Nie znam forum, gdzie tacy userzy byliby skłonni do poprawy, gdyby nie groźba bana. Uważaj... ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 11