Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Horus, Mitra, Kryszna , Jezus
Autor Wiadomość
izraelita 
www.unitarianie.pl

Wiek: 52
Dołączył: 07 Kwi 2009
Posty: 1245
Wysłany: 2012-03-19, 10:01   

Wyjaśnienie tych podobieństw jest bardzo proste:

Jezus zrealizował pewną ideę , niezależną od jego syna Marii i Józefa istnienia. Idea ta zwana może być Chrystusem, przebudzeniem, zjednoczeniem z Jednią, z Bogiem najwyższym, nazywane jest przebóstwieniem, indywiduacją, itp. itd.. Ta idea to przeciwstawienie się bogu tego świata. Idea ta to byt, istniejący, prawdziwy niezależny byt od początku świata (początku ludzkiej świadomości). Istniał i istnieje Chrystus w naszej jaźni, w nieświadomości zbiorowej w archetypach, w duszy człowieka. Przybiera postać mitów, opowieści, legend realizując się w Horusie, Krysznie, Jezusie - jednak zawsze jest to realizacja poza-świadomego bytu w jaźni jakiegoś człowieka, jakichś ludzi. Każdy z nas też może być chrystusem, zintegrować swoje Ja z chrystusem, tak jak to przedstawiał Jezus - abyście byli Jedno ze Mną i z Moim Ojcem, i Paweł - nie żyję już Ja ale Chrystus mieszka we mnie.

Więc te podobieństwa są pozytywne i świadczą o Prawdzie - jednak szatan, demiurg, ten czy inny bóg (a jest ich wielu) odwraca waszą uwagę kierując ją na cielesne pojmowanie boskości.
 
 
 
wiesia

Wyznanie: brak denominacji/kiedyś katoliczka
Pomógł: 32 razy
Dołączył: 01 Sty 2009
Posty: 1901
Wysłany: 2012-03-19, 12:05   

Al Mudrasim napisał/a:
Nie sądzę . Ja czasami korzystam z biblioteki uniwersyteckiej . Materiał nie do przerobienia w jednym życiu :-D .

Oczywiście, masz rację. Ja miałam na myśli dostępne dla mnie żródła. Dziękuję za tytuły. Skorzystam na pewno. :-)
 
 
.Cyprian. 


Pomógł: 87 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 1295
Wysłany: 2012-03-19, 18:11   

Al Mudrasim napisał/a:
... dysponowano bronią , która mogła niszczyć nie tylko cywilizacje , ale rozbijać całe planety. Duch nie posługuje się pojazdami , arkami , ognistymi strzałami , hukiem i grzmotem . Duch nie potrzebuje ubierać ludzi (czyt . kapłanów) w ubiory , które tworzą klatkę Faradaya ...


To jest dyskusyjne. Nie wiem, czy się mylę, czy nie, ale rozumuję tak:

Bóg stworzył Wszechświat i prawa nim rządzące, czyli PRAWA FIZYKI. My, ludzie, odkrywamy tylko fizykę, a jej TWÓRCĄ jest Bóg. To uważasz, że Bóg ingerując np. w materialny świat łamie prawa, które sam nadał?!

Uwaga(!): Nie mam tu na myśli poglądów newage'owców, tzn. 'ufoludki'. Boga opisuje nam Biblia i TYLKO Biblia.

Narra...
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2012-03-19, 18:58   

Cytat:
Horus został zrodzony przez Izydę. Gdy jej małżonek Ozyrys został podstępnie zamordowany i poćwiartowany przez Seta, Izyda pozbierała rozrzucone kawałki jego ciała (poza penisem który został zjedzony przez suma nilowego), i przy pomocy magii przywróciła życie Ozyrysowi (stał się pierwszą mumią), dodając mu złoty fallus i spółkowała z nim. W innej wersji, Izydę zapłodnił boski ogień. Gdy Izyda była w ciąży, musiała uciekać w rejon Delty Nilu, by ukryć się przed Setem. Wiedziała bowiem że zazdrosny Set będzie chciał zabić dziecko, obawiając się że przypadnie mu władza. Tam tez urodziła boskiego syna – Horusa.


Tak czy siak Izyda dziewicą nie była więc Horus nie narodził się z dziewicy :-P
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



 
 
Al Mudrasim 
Ja Jestem


Wyznanie: własnowierca
Dołączył: 15 Paź 2007
Posty: 1177
Wysłany: 2012-03-19, 20:04   

.Cyprian. napisał/a:
Bóg stworzył Wszechświat i prawa nim rządzące, czyli PRAWA FIZYKI.

Uważasz , że wszystkie prawa już są znane ?
Cytat:
Bóg ingerując np. w materialny świat łamie prawa, które sam nadał?!

YHVH nie miał z tym żadnych problemów :-D .

ShadowLady86 napisał/a:
Tak czy siak Izyda dziewicą nie była więc Horus nie narodził się z dziewicy :-P

Może była , może nie była . Ten sam problem dotyczy Marii .

http://www.rumburak.friko.../dziewictwo.php
_________________
Bóg, który stworzył Wszechświat, nie stworzył człowieka. Bóg, który stworzył człowieka, nie stworzył Wszechświata.
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2012-03-19, 20:51   

Al Mudrasim napisał/a:
Może była , może nie była . Ten sam problem dotyczy Marii .


Akurat jeśli chodzi o Izydę, to nie ma wątpliwości co do charakteru jej związku z Ozyrysem. To znaczy w sensie biologicznym byli rodzeństwem, ale u Egipcjan małżeństwa rodzeństwa w wyższych sferach nie były niczym niezwykłym. Tak czy siak, małżeństwem papierowym nie byli :->

Kult Marii pokrył się z kultem Izydy, to fakt. Ale już dogmat o wiecznym dziewictwie miał swoje źródło w kulcie greckiej bogini Artemidy (rzymska Diana), która według greckiej mitologii postanowiła pozostać dziewicą i traktowała strzałami wszystkim zalotników ;-) . Po prostu wiele różnych religii się łączyło i powstawały bliżej nieokreślone twory. Chrześcijaństwo jest religią silnie zmaskulinizowaną. Brakowało w niej pierwiastka kobiecego, "bogini", którą mogłyby czcić nowo nawrócone na chrześcijaństwo kobiety.

Pierwotnie w wierzeniach Starożytnego Egiptu Izyda z pewnością nie była dziewicą. Zwłaszcza jakby się przyjrzeć miłosnym przygodom, które się działy między czwórką rodzeństwa (Ozyrys, Set, Izyda, Neftyda) :-D
 
 
Hardi 
Administrator
Classic A2J

Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 44 razy
Wiek: 44
Dołączył: 21 Paź 2009
Posty: 5892
Skąd: Norwegia
Wysłany: 2012-03-19, 21:34   

bartek212701 napisał/a:
Cytat:

- urodzony przez dziewicę---kłamstwo


nie wierzysz, że Maria była dziewicą gdy poczęła i zanim urodziła Jezusa :?: :aaa:
_________________
"Badacie Pisma, ponieważ myślicie, że dzięki nim będziecie mieć życie wieczne, a właśnie one świadczą o mnie. A jednak nie chcecie przyjść do mnie, żeby mieć życie." Jana 5.39-40

Blog ¤¤¤ YouTube ¤¤¤ Chomik ¤¤¤ Słowo Nadziei
 
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2012-03-20, 00:02   

Al Mudrasim napisał/a:
Może była , może nie była . Ten sam problem dotyczy Marii .
Zdecyduj się w końcu, bo Twoja logika wyraźnie tu kuleje. Aby przeforsować jakąś ideę, musisz oprzeć się na konkretnej oryginalnej wersji, a nie na dowolnych późniejszych interpretacjach, bo z tego wszystkiego wychodzi groch z kapustą, i tak naprawdę przeciętny czytelnik forum może nie wiedzieć co faktycznie chcesz przekazać.
Pomijam tu milczeniem nieścisłości jakie w niniejszym temacie zostały wykazane, niemniej patrząc na całokształt losów Horusa, Mitry i innych w porównaniu z dziejami Jezusa z Nazaretu wyraźnie widać więcej różnic, i to zdecydowanych, a wszelkie podobieństwa mogą być czysto przypadkowe, a niekoniecznie wynikać jedne z drugich.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
Molden 

Dołączył: 20 Kwi 2011
Posty: 214
Wysłany: 2012-03-20, 00:17   

.Cyprian. napisał/a:

Bóg stworzył Wszechświat i prawa nim rządzące, czyli PRAWA FIZYKI. My, ludzie, odkrywamy tylko fizykę, a jej TWÓRCĄ jest Bóg. To uważasz, że Bóg ingerując np. w materialny świat łamie prawa, które sam nadał?!

Uwaga(!): Nie mam tu na myśli poglądów newage'owców, tzn. 'ufoludki'. Boga opisuje nam Biblia i TYLKO Biblia.

Narra...


Prawa fizyki prawdopodobnie nie dotyczą tego, co pochodzi z innej rzeczywistości. Jeżeli za milion lat mój umysł jeszcze będzie wegetował w tym wszechświecie, będzie na tyle rozwinięty że stworzę własny kosmos i objawię się istotom, które w nim zaistnieją.
_________________
"światła jeszcze mi nie gaście...".
 
 
.Cyprian. 


Pomógł: 87 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 1295
Wysłany: 2012-03-20, 03:21   

Molden napisał/a:


Prawa fizyki prawdopodobnie nie dotyczą tego, co pochodzi z innej rzeczywistości. Jeżeli za milion lat mój umysł jeszcze będzie wegetował w tym wszechświecie, będzie na tyle rozwinięty że stworzę własny kosmos i objawię się istotom, które w nim zaistnieją.



To twórz i się objawiaj. Szerokiej czasoprzestrzeni.
 
 
.Cyprian. 


Pomógł: 87 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 1295
Wysłany: 2012-03-20, 04:13   

Al Mudrasim napisał/a:
.Cyprian. napisał/a:
Bóg stworzył Wszechświat i prawa nim rządzące, czyli PRAWA FIZYKI.

Uważasz , że wszystkie prawa już są znane ?


Nie, wszystkie nie są znane i pewnie nie będą. Nawet nie próbowałeś mnie zrozumieć. Mówiłeś, że Duch nie potrzebuje posługiwać się grzmotami, itp. W domyśle chodzi Ci o "pozaziemskie istoty", które "odwiedziły Ziemię". Zresztą, w linku dowód:
http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=5301
Jak to jest? I nie wierzysz w prawdziwość Biblii i wierzysz jednocześnie. Taki dualizm biblijno-kosmiczny. To, że Bóg - to nieprawda, ale to, że kosmici - to prawda, jak nic. Co do Boga - Biblia kłamie, ale ta sama Biblia nie kłamie co do kosmitów, a jakże!

No tak, tak, Arka Przymierza - wielki kondensator, a Arcykapłan musiał przyodziać klatkę Faradaya, bo Mu migotanie przedsionków groziło. A to ci dopiero technikę przekazali pozaziemscy - kondensator i klatkę (przełom XVIII i XIX wieku w fizyce). Przylecieli "rakietą" i dali "ino" dwie metalowe płyty i siatkę z drutu. A ileż ten kondensatorzyna mogła tego ładunku zgromadzić? Jakąż miał pojemność, bo chyba nie 1 F?
Czy Ty uważasz, że ludzie nie doświadczali zjawisk elektrycznych? Nie przeskakiwała im iskra od palca do jakiegoś metalu, jak to i nam się teraz zdarza? Czy Ty uważasz Arcykapłana za kogoś nierozgarniętego, kto zjawisk jednakowych nie umiał logicznie połączyć i się miał bać domniemanego KONDENSATORA? (Nawet pies po pewnym czasie nie boi się lasera, nie mówiąc już o kocie! Nawet wrony, czy gawrony, wykorzystują jadące samochody, by im miażdżyły orzechy włoskie! - :-) ) Taką wielką technikę przekazali - to w zasadzie zrobili tyle, co w tej piosence z mojego dzieciństwa:

kompot dostały, tort dostały, zjadły, wypiły, odleciały... - a potem jeszcze się... nie powiem co -
http://www.youtube.com/wa...feature=related - link

I jeszcze echo-pobrzmiewanie cajtgajścika: Here and now, here and now, here and now. Ale nie potrafią twórcy filmu pojąć, że 'now' jest trudno-uchwytne dla człowieka, natomiast przeszłość i przyszłość jest dla ludzkiego mózgu określalna.
Niuejdżowa pustka!. Moim zdaniem.

Weźmy przykład polskiego ruchu ufologicznego (Piechota, Rzepecki). Jak się ma? Ano się rozpadł. Ni ma! Kuniec! Tyle lat badań! Kwartalnik UFO chyba z 15 lat wychodził, tyle o tak zaawansowanych cywilizacjach rozprawiali, przekazach. Żadnych ustaleń! Żadnego usystematyzowania! Na koniec doszli do wniosku, że całe UFO, to chyba rządy dla zmyłki robią :-D . Przykład ten pokazuje, że New Age to pustka! Nic nie wnosi człowiekowi, ani w ducha jego, ani w ciało. WIELKIE NIC!

Sorry, że wygląda, jakbym się na Ciebie uwziął - tak nie jest, ale przemyśl to.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez .Cyprian. 2012-03-20, 09:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Era Zwodnika 

Wyznanie: Chrześcijanin/były katolik
Wiek: 33
Dołączył: 19 Mar 2012
Posty: 41
Wysłany: 2012-03-20, 09:37   

Al obejrzyj filmik, który przesłałem w dziale linki.
 
 
BLyy 


Pomógł: 176 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 2989
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2012-03-20, 10:18   

ShadowLady86 napisał/a:
Cytat:
Horus został zrodzony przez Izydę. Gdy jej małżonek Ozyrys został podstępnie zamordowany i poćwiartowany przez Seta, Izyda pozbierała rozrzucone kawałki jego ciała (poza penisem który został zjedzony przez suma nilowego), i przy pomocy magii przywróciła życie Ozyrysowi (stał się pierwszą mumią), dodając mu złoty fallus i spółkowała z nim. W innej wersji, Izydę zapłodnił boski ogień. Gdy Izyda była w ciąży, musiała uciekać w rejon Delty Nilu, by ukryć się przed Setem. Wiedziała bowiem że zazdrosny Set będzie chciał zabić dziecko, obawiając się że przypadnie mu władza. Tam tez urodziła boskiego syna – Horusa.


Tak czy siak Izyda dziewicą nie była więc Horus nie narodził się z dziewicy :-P

Boginię Anat była dziewicą, mimo, że była żoną i miała dzieci. Tak ją widzieli wierni a jak to godzili nie mam pojęcia; ale mieli dość dużą wyobraźnie(większą pewnie niż my bo próbowali wyjaśnić jakoś ten świat) by sobie tłumaczyć świat i wyczyny swoich bogów.

Religia starożytnych Egipcjan ma tą przewagę, że nie jest religią księgi gdzie jest zazwyczaj jedna wersje opowieści(czasem dwie jak w Biblii będące czasem sprzeczne ze sobą); zaś w religii Egipcjan w innych religiach może być tych wersji nawet z tuzin i jeśli jest choćby jedna gdzie właśnie zapłodnił ogniem jest więc poczęciem bez zbliżenia seksualnego. Ale wierni Izydy nosili białe stroje na cześć właśnie jej dziewictwa; dziś też mamy białe suknie jako symbol czystości - korzystamy z kultury innych pełną gębą. Nie znam dokładnie tej wersji mitu poza tym co jest na necie. Trzeba by się bardziej temu przyjrzeć.
 
 
 
Queza 
The Morning Star


Pomogła: 155 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 30 Mar 2012
Posty: 4680
Skąd: Bieszczady
Wysłany: 2013-04-20, 17:45   

Jest teoria, która mówi, że obecnie, na progu Wodnika, Boga-Trójkę (w Trójcy Jedynego) zastąpi Bóg-Ósemka, a Wodę (Jezus, jego uczniowie rybacy, uczucia) - Powietrze (guru ze Wschodu, intelekt, nauka, technika, nowości).
_________________
Matko, która jesteś w Niebie, chroń Nas zawsze w potrzebie. Niech się Imię Twoje święci, miej Nas zawsze w Swej pamięci.
 
 
Krzysio 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Wrz 2012
Posty: 52
Wysłany: 2013-04-24, 20:41   

Wygląda na to, że znów ktoś obejrzał "Zeitgeist" i chciał się podzielić "rewelacjami".
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 11