Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: nike
2012-04-11, 18:16
Pamiątka 2012
Autor Wiadomość
nike 

Pomogła: 135 razy
Wysłany: 2012-04-09, 20:29   

Cytat:
A jak bartek uważa? czy wszyscy powinni spożywać 'chleb i wino'?

Ja uważam,ze tak, wszyscy poświęceni powinni przyjmować pamiątkę.
Z niewielką różnica, klasa Małego stadka przyjmowała pamiątkę z myślą,że ma udział w ofierze---
1 Kor. 10:16-17
16. Kielich błogosławienia, który błogosławimy, izali nie jest społecznością krwi Chrystusowej? Chleb, który łamiemy, izali nie jest społecznością ciała Chrystusowego?
17. Albowiem jednym chlebem, jednym ciałem wiele nas jest; bo wszyscy chleba jednego jesteśmy uczestnikami.
(BG)

Ciałem Chrystusa jest małżonka Chrystusowa, która ma udział w ofierze i już jej nie ma na ziemi.

My spożywamy Pamiątkę z myślą,ze mamy przywilej opowiadać o tym wielkim wydarzeniu które miało miejsce 2000 lat temu.
1 Kor. 11:26
26. Albowiem ilekroć byście jedli ten chleb i ten kielich byście pili, śmierć Pańską opowiadajcie, ażby przyszedł.
(BG)

Cytat:
demonstrujesz swoje powołanie niebiańskie.

na jakiej podstawie to mówisz?

Cytat:
Janowski napisał
Pamiątka ma charakter symboliczny w swoim charakterze, stanowi aby przyjmować SŁOWO BOŻE i głosić SŁOWO BOŻE.
Chodzi o nie tworzenie celebracji czegokolwiek, PAMIĄTKA ma być codziennością w znaczeniu życia w zgodzie ze SŁOWEM BOŻYM a nie celebracją z rzekomym spożywaniem.

Przyjmowanie słowa Bożego , a przyjmowanie pamiątki, to są dwa przyjmowania.
Jedną przyjmujemy raz do roku, a słowem Pana karmimy się każdego dnia.

Bobo 

Wysłany: 2012-04-09, 20:44   

nike napisał/a:
na jakiej podstawie to mówisz?

Na takiej:

Tenże duch świadczy wespół z naszym duchem, że jesteśmy dziećmi Bożymi. 17 Jeżeli więc jesteśmy dziećmi, to i dziedzicami: dziedzicami wprawdzie Bożymi, lecz współdziedzicami z Chrystusem, jeśli tylko razem z nim cierpimy, aby też razem zostać otoczeni chwałą. (Rzym. 8:16,17)

Jeśli ktoś 'słyszy' świadectwo tego ducha w 'swoim duchu', to na niezachwianą pewność, że jest powołany do królowania. Wie, co ma zrobić podczas Pamiątki. Zademonstruje to spożyciem.

nike 

Wysłany: 2012-04-09, 21:28   

Bobo napisał/a:
eśli ktoś 'słyszy' świadectwo tego ducha w 'swoim duchu', to na niezachwianą pewność, że jest powołany do królowania. Wie, co ma zrobić podczas Pamiątki. Zademonstruje to spożyciem.

Ja nie wybieram się do nieba. Pamiątkę jednak spożywam.

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2012-04-09, 22:14   

EMET:
Jak nietrudno dostrzec, User 'Lucyfer' [na którego post/y/ - nie reaguję] na Forum występuje w roli tzw. "strażnika pieczęci": rozsyłając 'osądy i razy' wszem i wobec; nie tylko wobec wykładni ŚJ czy samych ŚJ. Czyni tak również w tym wątku...

Jednak: skoro taki z Niego biblista i "wykładacz" Prawdy, to zastanawia mnie już nie tyle Jego nick -- 'Lucyfer' [bo w Kogoś nick/i/ nie wnikam: jaki/e/ sobie Ktoś wybiera...] -- co owe określenie w Jego profilu: יהוה [czyli: JHVH] i pod spodem: "filar świątynny".
Zastanawia mnie jedno --
Czy Owym 'filarem' - wg tego, co w 'profilu Lucyfera' - jest sam Bóg JHVH, czy też owym 'filarem' czyni się sam User 'Lucyfer' poprzez oznajmienie nam tego?

Jeśli bowiem to sam 'Lucyfer' siebie samego uważa JUŻ TERAZ za 'filar świątynny', to jak to współbrzmi z tym, co czytamy w Objawieniu danym Janowi 3:12?

Na bazie greckiego tekstu, mamy: "Zwyciężającego uczynię filarem w świątyni Boga mojego i na pewno już z niej nie wyjdzie, i napiszę na nim imię Boga mojego i imię miasta Boga mojego, nowego Jeruzalem, które zstępuje z nieba od Boga mojego, i nowe imię moje." [PNŚ].
Fragment początkowy: "Zwyciężającego uczynię filarem w świątyni Boga mojego", to w 'Interlinii Vocatio' tak oddano: "3,12 — Zwyciężający, uczynię go kolumną w —przybytku Boga mego [...]". W zapisie greckim, mamy zapodany z 'Int. Voc.' fragment greckiego tekstu -- Ὁ νικῶν ποιήσω αὐτὸν στῦλον ἐν τῷ ναῷ τοῦ θεοῦ μου.
Zaznaczony - na czerwono - fragment dotyczy pogrubionego fragmentu w translacji z 'Int. Voc.', czyli: "uczynię go kolumną w — przybytku". Jakkolwiek wyrażenie greckie na "kolumnę", dotyczy też pojęcia typu: "filar, słup", to jednak już stwierdzenie: "uczynię" -- jest w czasie PRZYSZŁYM i dotyczy tych, którzy w oczach Boga i Jezusa będą 'zwyciężającymi - zwycięzcami'. To dopiero życie danego człowieka i końcowa ocena Boża będą wyznacznikiem kogoś 'zwycięża/e/nia', nie zaś... Czas przyszły, nie zaś... teraźniejszy. :-|

W trans., mamy: < poiēsō auton stylon >; gdzie: < poiēsō > [od rdzennego < poieō > = m.in. "czynić; uczynić"] wg gramat.: verb indicative future active 1st person singular, czyli: czasownik w trybie orzekającym w czasie przyszłym dotycz. 1 os. liczby pojedynczej. Co się zaś tyczy < stylon >, to od rdzennego < stylos > = m.in.: "filar".
Mamy np. frazę: < poiēsō auton > w LXX: Genesis 21:13, 18. Wg tekstu z BH, również w czasie przyszłym: "uczynię go" -- אֲשִׂימֶֽנּוּ -- < `ªŝîmĕnnû >, w hebr.: verb qal imperfect.... Forma rdzenna: < ŝîm >. U 'Briksa' - wg rdzenia < ŝ j m > - mamy w imperf.: "postawić; umieścić; położyć; przyłożyć; przyczepić; nałożyć; włożyć; ustawić; rozstawić; sporządzić; przygotować; zrobić; założyć; ustanowić (na zawsze); utrwalić; wyznaczyć; zobowiązać; obiecać; (na-)dać; skierować; obrócić; uczynić (czymś); przemienić w...; Rdz 45,7 zapewnić" - strona 341, 5 hasło od dołu, ed. 1999r., 'Podręczny Słownik', Vocatio.

Co się zaś tyczy gr. formy < stylon > [od < stylos >], to tylko 1 raz w gr. "NT", 10x w LXX, gdzie dotyczy np. 'postawienia kolumn' ['słupów'] - w 1 Król 7:7, ale również 'słupa obłoku i ognia' - w Nehem 9:18 [2x]. Na bazie rdzennego, mamy 4 miejsca w grece "NT - Gal 2:9; 1 Tym 3:15; Apok 3:12; 10:1; w LXX - ponad 150 miejsc. Co się zaś tyczy 'przybytku', to mamy greckie wyraż. < naō >, od rdzennego: < naos >, gdzie w 'Wielkim Vocatio', mamy: "świątynia, (święty) przybytek" - strona 407, hasło nr 3361, ks. Popowski, Vocatio, ed. 1997r.

Stephanos, ps. EMET

Lucyfer
[Usunięty]

Wysłany: 2012-04-09, 23:03   

nike napisał/a:
Cytat:
A jak bartek uważa? czy wszyscy powinni spożywać 'chleb i wino'?

Ja uważam,ze tak, wszyscy poświęceni powinni przyjmować pamiątkę.
I to jest właściwy pogląd na spożywanie chleba i wina na pamiątkę ostatniej wieczerzy Pana.
Od początku głoszenia Ewangelii wszyscy uczniowie Jezusa czy to powołani jako pierworodni do Królestwa Niebieskiego czy do Królestwa ziemskiego razem spożywali chleb i wino i mieli jednego Ducha. Dopiero w XX wieku inny duch zaczął nauczać inaczej.
2 Kor. 11:3-4
3. Obawiam się jednak, ażeby, jak wąż chytrością swoją zwiódł Ewę, tak i myśli wasze nie zostały skażone i nie odwróciły się od szczerego oddania się Chrystusowi.
4. Bo gdy przychodzi ktoś i zwiastuje innego Jezusa, którego myśmy nie zwiastowali, lub gdy przyjmujecie innego ducha, którego nie otrzymaliście, lub inną ewangelię, której nie przyjęliście, znosicie to z łatwością.
(BW)2 Kor. 11:19-20
19. Chętnie bowiem znosicie głupców, wy, którzyście mądrzy!
20. Znosicie bowiem, gdy was ktoś niewolnikami robi, gdy was ktoś wyzyskuje, gdy was ktoś łupi, gdy się ktoś wynosi, gdy was ktoś po twarzy bije.
(BW)

Już w pierwszym wieku byli tacy którzy wynosili się nad braci zajmując kierowniczą rolę i wprowadzali zgubne nauki a potem wymuszali posłuszeństwo im jako kierownikom i o takich pisze apostoł Jan.
3 Jan. 1:9-11
9. Napisałem do zboru krótki list, lecz Diotrefes, który lubi odgrywać wśród nich kierowniczą rolę, nie uznaje nas.
10. Dlatego, jeżeli przyjdę, przypomnę uczynki jego, że złośliwymi słowy nas obmawia i nie zadowalając się tym, nie tylko sam nie przyjmuje braci, lecz nawet zabrania to czynić tym, którzy chcą ich przyjąć, i usuwa ich ze zboru.
11. Umiłowany! Nie naśladuj tego, co złe, ale to, co dobre. Kto czyni dobrze, z Boga jest, kto czyni źle, nie widział Boga.
(BW)

I tak też powstała ta nauka o niespożywaniu chleba i wina teraz w XX wieku.

din 

Wysłany: 2012-04-09, 23:29   

Czyli wniosek że niespożywanie bierze się z nauk które były niewłaściwe. Ze złego zrozumienia.. Ale jak wiemy zrozumienie u ŚJ jest takie że osoby nie mające
przymierza czyli nie 144000 nie mogą spożywać bo nie należą do tych co im Jezus przyobiecał
itd.. tak to chyba rozumieją. że nie jest to mała trzódka.

Henryk 

Wysłany: 2012-04-10, 05:48   

Każdemu wolno rozumieć jak uważa.
Powracając do tego pierwszego baranka w Egipcie,- krew przeznaczona była na ochronę wyłącznie pierworodnych.
Czy tylko oni byli w domach tamtej nocy?
Nie. Całe rodziny spożywały go wraz z gorzkimi ziołami i nie wychodzili na zewnątrz.
Każdy, który był obrzezany musiał jeść baranka.
Dziś symbolem tego jest obrzezka serca...

janowski
zbanowany

Wysłany: 2012-04-10, 07:08   

nike napisał/a:
Ciałem Chrystusa jest małżonka Chrystusowa, która ma udział w ofierze i już jej nie ma na ziemi.

Część LUDU BOŻEGO nie żyje, czeka na zmartwychwstanie, część żyje a część prawdopodobnie do końca nawet nie wie iż będzie OBLUBIENICĄ (tu chodzi o tych którzy w czasie wielkiego ucisku przyjmą CHRYSTUSA JEZUSA, Pana i Boga i pojdą za CHRYSTUSEM, PANEM).
nike napisał/a:
Przyjmowanie słowa Bożego , a przyjmowanie pamiątki, to są dwa przyjmowania.
Jedną przyjmujemy raz do roku, a słowem Pana karmimy się każdego dnia.

Nie wiem o co chodzi z przyjmowaniem pamiątki ale nie jest to nauka płynąca z Biblii.

Rut 

Wysłany: 2012-04-10, 07:39   

Wydaje się, że zarówno Lucek jak i Nike maja rację. Muszę jednak zagłebić się w temat, bo mimo, że Biblia dla maluczkiego to ja jej nie ogarniam bez pomocnej literatury. :bardzo_smutny:

Wiem, że teraz powiem nie na temat, ale dlaczego slyszę glosy, że biblia jest dla Pomazańcow? Czy tak jest wg EMETA i Bobo?
Nie wiem jaką funkcję w Zborze pełnicie, ale przy takiej wiedzy biblijnej macie i tą wiedzę o którą zapytałam.

Anna01 

Wyznanie: Deizm
Pomogła: 286 razy
Wysłany: 2012-04-10, 07:47   

W czasie Ostatniej Wieczerzy (ponieważ właśnie była to ostatnia wspólnie spędzona), Chrystus przekazał (moim zdaniem), żebyśmy za każdym razem gdy spożywamy chleb, myśleli o Nim, o Jego ofierze i o Jego słowach, czyli codziennie.
Ostatnia Wieczerza była bardzo ważna i może dlatego warto się spotykać w tym dniu.

Eliot 

Wysłany: 2012-04-10, 08:48   

Rut napisał/a:
Wydaje się, że zarówno Lucek jak i Nike maja rację. Muszę jednak zagłebić się w temat, bo mimo, że Biblia dla maluczkiego to ja jej nie ogarniam bez pomocnej literatury. :bardzo_smutny:

Wiem, że teraz powiem nie na temat, ale dlaczego slyszę glosy, że biblia jest dla Pomazańcow? Czy tak jest wg EMETA i Bobo?
Nie wiem jaką funkcję w Zborze pełnicie, ale przy takiej wiedzy biblijnej macie i tą wiedzę o którą zapytałam.

Chyba w niniejszym wątku przytoczył ktoś wypowiedź, która nie daje mi spokoju:

Num 9:14 nwt-pl "(14) "'A jeśli osiadły przybysz będzie przebywał u was jako przybysz, on też przygotuje ofiarę paschalną dla Jehowy. Ma to uczynić zgodnie z ustawą dotyczącą posiłku paschalnego i zgodnie z jego ustalonym porządkiem. Ma dla was istnieć jedna ustawa – zarówno dla osiadłego przybysza, jak i dla rodowitego mieszkańca tej ziemi'"."

Często przy okazji Pamiątki nawiązujemy do Paschy. Jeżeli z Paschą tak było to... :?:
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)

Bobo 

Wysłany: 2012-04-10, 09:13   

Rut napisał/a:
dlaczego slyszę glosy, że biblia jest dla Pomazańcow?

Nie wiem dlaczego tak słyszysz. Może ktoś stoi obok Ciebie i to mówi? :-D

Poczytaj, dla przykładu pewne słowa skierowane do adresatów niektórych listów w Biblii. Np.:

6 wśród których wy też jesteście powołani, by należeć do Jezusa Chrystusa — 7 do wszystkich, którzy są w Rzymie jako umiłowani Boży, powołani (...) 5:17 Bo jeśli wskutek wykroczenia jednego człowieka śmierć królowała przez tego jednego, to tym bardziej ci, którzy otrzymują obfitość niezasłużonej życzliwości i wspaniałomyślnego daru prawości, będą królować w życiu przez jednego — Jezusa Chrystusa. (...) 6:5 zostaniemy z nim zjednoczeni w podobieństwie jego zmartwychwstania 8:17 Jeżeli więc jesteśmy dziećmi, to i dziedzicami: dziedzicami wprawdzie Bożymi, lecz współdziedzicami z Chrystusem
(List do Rzymian)

Zauważ, że Paweł wyjaśnia iż będą królować, zmartwychwstaną podobnie jak Jezus (do życia duchowego) i dziedziczą to samo, co Jezus, czyli tron, panowanie, życie nieśmiertelne w niebie. Czy to nie myśli dla pomazańców?

Podobnie jest w wielu innych listach. Wyjaśnienie tego jest proste. Od Adama do Jezusa pobożni ludzie spodziewali się, że zbawienie będzie polegało na odzyskaniu życia wiecznego na ziemi. Aby to nastąpiło, Bóg postanowił to osiągnąć poprzez swój rząd, który w Biblii jest określany Królestwem Bożym. Naczelnym królem Bóg ustanowił Jezusa choć powołał też ( w drodze wyjątku grono 144000, aby w podobnej roli towarzyszyli Jezusowi). Jezus przychodząc na ten świat, rozpoczął min. zgromadzać to grono. Zawarł z nimi 'nowe przymierze', ogłaszał Królestwo itp. Nic dziwnego, że tzw. Pisma Chrześcijańskie są skierowane głownie do tej grupy. Choć przecież 'nie-królowie' też korzystają z tych rad.

Bobo 

Wysłany: 2012-04-10, 09:30   

Eliot napisał/a:
Często przy okazji Pamiątki nawiązujemy do Paschy. Jeżeli z Paschą tak było to...

Wymaganie, co do obcego przybysza było takie:

(Wyjścia 12:48) A jeśli jakiś osiadły przybysz przebywa z tobą jako przybysz i chce świętować Paschę dla Jehowy, niech zostanie obrzezany każdy mężczyzna, który jest u niego. Dopiero wtedy może się zbliżyć, by ją świętować; i będzie jak rodowity mieszkaniec tej ziemi. Lecz żaden nieobrzezany nie może jej jeść.

Obrzezany 'obcy' świętujący Paschę właściwie staje się tzw. prozelitą.

Jednak to wciąż nie sprawiało, że miał szansę wejść w linię rodową Aarona czy Judy aby ubiegać się o funkcję kapłana czy ewentualnie króla. Osoby z tych rodów miały jednak inne prawa.

Tak naprawdę to mówimy tu o dwóch obrazach. Jeden to Izraelici którzy wyszli z Egiptu. Wraz z nimi wyszedł tłum Egipcjan. Oni w tym obrazie przedstawiają tych, którzy nie są pomazańcami ( Paschy nie spożywali). Inny obraz to sam Izrael. Pokolenie kapłańskie (Lewiego) wyobraża pomazańców a reszta Izraela pozostałych, dla których kapłaństwo czy królowanie nie było dostępne. I to nie był jakiś wybór człowieka. Jak człowiek sam mógł sobie wybrać, z jakie rodu się urodzi?

Wciąż powtarza się ten wątek: Boży wybór a nie człowieka.

nike 

Wysłany: 2012-04-10, 09:33   

Eliot, O jaki dokładnie tekst tobie chodzi, napisz go po polsku.

Rut 

Wysłany: 2012-04-10, 09:36   

Cytat:
Nie wiem dlaczego tak słyszysz. Może ktoś stoi obok Ciebie i to mówi?

Bobo mówi mi to Starszy Zboru i wcale nie jednorazowo. Skoro jest dla Pomazańców to po co mielibyśmy się na nią powoływać. Wtedy można by sądzić, że Bóg wybrał sobie ludzi, dał im prawo a reszte zostawił. Zrezta może podobnie jak dekalog dał Izraeliom. Jakoś ja tego nie mogę pojąć. Czuję sie gorsza.
Ostatnio zmieniony przez Rut 2012-04-10, 09:41, w całości zmieniany 1 raz  

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi