Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Niewłaściwa forma imienia boskiego
Autor Wiadomość
.Cyprian. 


Pomógł: 87 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 1295
Wysłany: 2012-04-15, 18:15   

David77 napisał/a:
.Cyprian.,
Cytat:
Ale litości, czego to dowodzi?!


Ano chociażby tego że każdy wykładowca greki starożytnej powie ci że fraza

ἐγώ εἰμι ὁ ὤν znaczy Ja jestem Ten będący ( istniejący ) co przemawia ze dosłownym tłumaczeniem z tekstu hebrajskiego Będę który Będę .


Nie zgadzam się, że przemawia to za dosłownym tłumaczeniem z hebrajskiego. Wyjaśniłem już, że to idealnie pasuje do Jestem Który Jestem.
David77 napisał/a:

Sorry ale ja cie nie rozumie o co tobie chodzi -Imię Boga masz nie w wersecie 14 ale 15 czy ty tego nie dostrzegasz ?

David :-) Nie o Imieniu tu mówimy, cały czas chodzi mi o Jestem Który Jestem.
David77 napisał/a:

2 Moj 3 :15 I mówił dalej Bóg do Mojżesza: Tak powiesz synom izraelskim: Pan,( JHWH) Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba posłał mnie do was. To jest imię moje na wieki i tak mnie nazywać będą po wszystkie pokolenia.


To w wersecie 15 Bóg oznajmia swoje imię Mojżeszowi a ten z kolei miał iść do Izraelitów im oznajmić który Bóg posłał go do nich ..

Zdaniem Emeta Imię to już było znane od stuleci. Nie o Imię mi jednak chodzi.
David77 napisał/a:

Cytat:
ἐγώ εἰμι ος εἰμι=ἐγώ εἰμι ὁ ὤν


Słowa Ego eimi hos eimi Jestem który jestem nigdy nie będą znaczyć Ja jestem Będący . Będący jest tłumaczeniem hebrajskiego czasownika אֶֽהְיֶ֑ה


I to było to, co chciałem od Ciebie wyciągnąć. Przyjąłem to do wiadomości, ale stanowczo się z tym nie zgadzam. I całe te moje wywody właśnie tego dotyczyły.
Niechże to będzie pointą naszej polemiki.

David77 napisał/a:

Cyprian czy ty uważasz że zdanie Jestem który Jestem nie można napisać po hebrajsku ? Jeżeli tak uważasz to bardzo się mylisz , można takie zdanie śmiało napisać z czasownikiem jestem jako orzeczenie domyślne . Skoro jednak tak w tekście pierwotnym nie zostało napisane to były po temu uzasadnione powody .


Nie mówimy co można, tylko co jest. W LXX występuje Jestem Istniejący, w BH Będę Który Będę, w niektórych przekładach w innych językach występuje Jestem który Jestem. Ja cały czas piszę, że:
Jestem Istniejący=Będę Który Będę=Jestem Który Jestem


Teraz mam jasność Twojego zdania. Ja mam inne. ;-)

Pozdrawiam
 
 
David77 


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 19 Mar 2011
Posty: 3818
Skąd: MÜNCHEN
Wysłany: 2012-04-15, 18:30   

.Cyprian., Ty obstajesz za LXX czy mógł byś mi coś napisać na temat wersetu z Jzaj 9:6 według podziału LXX

Pozdrawiam ;-)
_________________
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2012-04-15, 21:25   

.Cyprian. napisał/a:
EMET napisał/a:

Aby uzmysłowić np. Userowi '.Cyprianowi' ...

A po cóż tak formalnie? Już tak długo polemizujemy, że wystarczy tych formalności...

Przeczytałem zapodany tekst. Zgadzam się tylko z fragmentem punktu 6-ego, mianowicie:
EMET napisał/a:

Cytat:

6 Wyjawiając swe imię, Bóg czyni coś niezwykłego i przejmującego — zaprasza, byśmy się doń zbliżyli i Go poznali. Pragnie, żebyśmy podjęli najmądrzejszą z życiowych decyzji, mianowicie nawiązali z Nim zażyłe stosunki.



Zmieniłem ten post, o nic nie proszę w odniesieniu punktu 7-go. Ty Masz swoją rację, a ja swoją. Ja już w tym temacie nie piszę. To, co miałem napisać i wyjaśnić - zrobiłem



EMET:
Generalnie napiszę tak --
Mamy tutaj Forum DYSKUSYJNE, co się przekłada na dyskutowanie - właśnie.
Jako, że mamy Forum nie tylko 'biblijne', ale również... pluralistyczne, więc i rozmaite wykładnie oraz interpretacje są przedkładane.
Jak zdroworozsądkowo napisał Admin 'Hardi': 'Administracja nie rozstrzyga, jaki pogląd jest poprawnym i prawdziwym'; I SŁUSZNIE! :-)

Nawet na Forach z nauk ścisłych też mają miejsce dyskusje, a co dopiero na Forach poświęconym wierzeniom, Religiom itp.

Dlatego też najlepiej jest przedkładać to, co się samemu uważa za słuszne, ale licząc się z jakąś ripostą: niekoniecznie 'po naszej myśli'. :-|
Stąd też niekoniecznie oczekuję zgadzania się z moimi przedłożeniami, ale - gdyby nawet - jak piszę: <w zgodzie z Regulaminem Forum>. ;-)

Właściwie: to nie do ziszczenia jest postulat taki, żeby dać takie dowody, żeby wszystkich przekonać; 'nie ta dziedzina'... :aaa:

Zatem: przekonujmy się, ale z rozwagą i realizmem. :-D


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
.Cyprian. 


Pomógł: 87 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 1295
Wysłany: 2012-04-15, 22:12   

EMET napisał/a:


Generalnie napiszę tak --
Mamy tutaj Forum DYSKUSYJNE, co się przekłada na dyskutowanie - właśnie.
Jako, że mamy Forum nie tylko 'biblijne', ale również... pluralistyczne, więc i rozmaite wykładnie oraz interpretacje są przedkładane.
Jak zdroworozsądkowo napisał Admin 'Hardi': 'Administracja nie rozstrzyga, jaki pogląd jest poprawnym i prawdziwym'; I SŁUSZNIE! :-)

Zgadza się. Ale mnie nie o to chodzi. Ty, z racji tego, że długo jesteś na forum, masz 80x więcej postów niż ja, masz dystans, nabyłeś go wraz z doświadczeniem na tym forum. Ja go nie mam, więc inaczej wszystko odbieram. David77 w tym temacie po prostu mnie wymęczył, wyczerpał. Bo ja o tym wszystkim myślałem godzinami, czasami zaniedbując to, czy tamto. To nie jest tak, że nie chcę dyskutować, odcinam się, czy tym podobne.
Hardi miał straszny zasyp skarg, i chyba to było powodem, chociaż zgadzam się z Tobą, że to jest rozsądne.
EMET napisał/a:

Nawet na Forach z nauk ścisłych też mają miejsce dyskusje, a co dopiero na Forach poświęconym wierzeniom, Religiom itp.

Zgadza się, ale tam jest prościej, bo mają fundament - matematykę, którą rozumieją tak samo, która to jest wspólna dla wszystkich nauk ścisłych, i spierają się jedynie co do założeń danych teorii - postulatów. My tutaj też mamy fundament - Biblię - ale ją inaczej interpretujemy :-( , każdy na swój sposób. Kiedy jeszcze doda się do tego różnicę w przekładach, to wiesz, co się dzieje.... nawet w tym temacie ;-) Czemu tak jest? Przecież Biblia jest ważniejsza od matematyki.
EMET napisał/a:

Dlatego też najlepiej jest przedkładać to, co się samemu uważa za słuszne, ale licząc się z jakąś ripostą: niekoniecznie 'po naszej myśli'. :-|
Stąd też niekoniecznie oczekuję zgadzania się z moimi przedłożeniami, ale - gdyby nawet - jak piszę: <w zgodzie z Regulaminem Forum>. ;-)

Tak, pod warunkiem, że nie jest się wyczerpanym, tak jak ja ;-)

EMET napisał/a:
Właściwie: to nie do ziszczenia jest postulat taki, żeby dać takie dowody, żeby wszystkich przekonać; 'nie ta dziedzina'... :aaa:

Jasne. Mogę jedynie dodać, że i od Davida77 i od Ciebie, wiele się nauczyłem w kwestii choćby języków.
EMET napisał/a:

Zatem: przekonujmy się, ale z rozwagą i realizmem. :-D

Niechaj to będzie pointą
Ostatnio zmieniony przez Anna01 2012-04-16, 19:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Raf 


Wyznanie: zielonoświątkowe nieTrójcowe
Dołączył: 19 Sty 2009
Posty: 333
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-04-18, 22:19   

Trzeba też chyba zapytać o jaki przekład Imienia nam chodzi. Czy o tłumaczenie z hebrajskiego na polski, czyli np. "Będący", czy też o pierwotną formę fonetyczną, którą Anioł JHWH objawiał werbalnie wybranym ludziom.
Myślę, że w tym drugim przypadku nie ma szans na poznanie brzmienia Imienia z Pism i badań nad nimi. Można co najwyżej w jakimś stopniu zbliżyć się w wymowie do oryginału.
Oczywiście to nie znaczy, że na Ziemi nie istnieją dziś ludzie, którzy znają tę wymowę...
 
 
mefager
[Usunięty]

Wysłany: 2012-04-20, 12:40   

Mam pytanie.
Skoro wymawianie Imienia Boga jest tak ważne,to dlaczego dziś nikt nie zna poprawnej wymowy tego Imienia?
Dlaczego Bóg na przestrzeni wieków nie objawił komuś jak należy Jego Imię wymawiać?
Bardzo mnie ta sprawa interesuje. Jeśli ktoś chce to proszę o udzielenie odpowiedzi.
 
 
Parmenides


Pomógł: 73 razy
Dołączył: 10 Sie 2011
Posty: 2012
Wysłany: 2012-04-20, 12:55   

mefager napisał/a:
Dlaczego Bóg na przestrzeni wieków nie objawił komuś jak należy Jego Imię wymawiać?

Bardzo ciekawie postawione pytanie. Ale nie wiadomo, czy nie objawił. Może po prostu z jakiś powodów nie znalazło to jednoznacznego odzwierciedlenia w powszechnie dostępnej wiedzy?
mefager napisał/a:
Jeśli ktoś chce to proszę o udzielenie odpowiedzi.

Konkretnej odpowiedzi nie znam, ale rysują się tu dwa "tropy". Albo Imię to było tak ważne, a jego znajomość niosłą olbrzymie konsekwencje - że nie należało go ujawniać, albo wymowa nie ma specjalnego znaczenia, a ważna jest tylko Jego forma pisana, która znamy.
 
 
mefager
[Usunięty]

Wysłany: 2012-04-20, 12:59   

Dzięki za odpowiedzi.

Zakładam więc,że jeśli objawił to po to,aby ludzie znali Jego Imię i wiedzieli jak je wymawiać.Powinien więc strzec tego i nie dopuścić aby zapomniano o wymowie Jego Imienia.
Ale skoro do tej pory już nikt nie wie jak wymawiać to Imię to może oznaczać,że Bóg nie dba o to,aby ludzie wiedzieli jak wymawiać tetragram.
Może to było potrzebne do pewnego tylko czasu?
 
 
Parmenides


Pomógł: 73 razy
Dołączył: 10 Sie 2011
Posty: 2012
Wysłany: 2012-04-20, 13:04   

mefager napisał/a:
Może to było potrzebne do pewnego tylko czasu?

Może tak być. Istnieje pogląd, że stopniowo, w zależości od stopnia rozwoju cywilizacyjnego, będą kolejno w stosownych odstępach czasu, ujawniane ludzkości pewne, nieznane do tej pory informacje czy tajemnice.
 
 
mefager
[Usunięty]

Wysłany: 2012-04-20, 13:11   

Fajnie.Dzięki!

Z tego co wiem/y to na imię Jezusa Chrystusa ma się zgiąć każde kolano.Zresztą Ewangelie nam podają,że Jezus to `Emmanuel` czyli ` Bóg z nami `.Ale to inny temat.
 
 
janowski
zbanowany

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 29 Sie 2011
Posty: 924
Wysłany: 2012-04-23, 19:54   

mefager napisał/a:
Bardzo mnie ta sprawa interesuje.


Tetragrammaton nie odnosi się do BOGA i nie jest IMIENIEM BOGA.
Działania szatana doprowadziły do dopisania tegoż tetragrammatonu do Biblii a który de facto jest okultystycznym kodem.
_________________
stałe pozbawienie prawa do pisania na forum
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2012-04-23, 20:42   

janowski napisał/a:
Działania szatana doprowadziły do dopisania tegoż tetragrammatonu do Biblii a który de facto jest okultystycznym kodem.


Rewelacja! :shock: Jakie masz poparcie na tą brednię?
 
 
.Cyprian. 


Pomógł: 87 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 1295
Wysłany: 2012-04-23, 20:50   

Przyznam się do czegoś, co mnie zawsze niepokoiło. Otóż nazwy. Ciekawy jestem kto pierwszy nadał nazwę tetragram. Strasznie się nad tym zastanawiam, może ktoś wie?

O pentagramie możemy przeczytać min., że wiąże się z kultem wenusjańskim: pentagram

O heksagramie możemy przeczytać min., że wiąże się z kultem Molocha i kabałą oraz jest mylnie nazywany Gwiazdą Dawida:heksagram

Wiadomo, że obecną BH zawdzięczamy Masoretom. Najstarszy zachowany kompletny masorecki tekst BH to tzw. Kodeks Leningradzki, przechowywany w Petersburgu, datowany na 1008-1009 rok. Jak zobaczyłem jego okładkę, to wrosłem! Sami spójrzcie: Kodeks Leningradzki

.Cyprian.
 
 
mefager
[Usunięty]

Wysłany: 2012-04-24, 06:34   

Cyprianie,ja nic takiego nie zauważyłem.Gwiazda Dawida na okładce.Czy o to chodzi?
 
 
bhakta Jezusa 
zbanowany


Wyznanie: chrześcijanin
Wiek: 68
Dołączył: 13 Mar 2012
Posty: 265
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-04-26, 00:07   

Nie ma sensu podważać zasadności istnienia tetragramu w ST. Należałoby rozważyć kwestię istnienia jego w NT. Świadkom Jehowy udało się na ten temat rozpętać polemikę. W dużej mierze mają rację, gdyż brak obecności imienia w NT podważa ciągłość, jednolitość obu Testamentów...
_________________
stałe pozbawienie prawa do pisania na forum
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 11