Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jozue
Autor Wiadomość
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2012-04-08, 21:28   

Jachu napisał/a:
Bardzo,bardzo dziękuję Emetowi za odniesienie się rzeczowe do tematycznego wersetu z Ijoba 32:21
Sam nie podejmuję się wyjaśnień semantyki pomiędzy hebrajskim,a polskim.

Mogę jedynie powiedzieć,że księga Ijoba,jest piękną księgo obrazującą dzieje człowieka pod postacią
Ijoba. W tej księdze postać Elichu obrazuje Jezusa,również Jego mowy.



EMET:
Jak mawiają: cała przyjemność... ;-)

Postaram się zapodać więcej z owej pozycji; przy okazji, jak zredaguję.

Gwoli --
Ks. Hioba jest moją ulubioną Księga biblijną, chociaż uchodzi za b. trudną; w tym zwłaszcza, jeśli chodzi o translację. Przyznał to również dr Piela z UJ.

Przy okazji, powiem, iż dokładnie wg zapisu hebrajskiego, mamy w tytule Księgi --
אִיּוֹב -- < `ĭjjôbh > /= < `ĭjjôw >/; czyli: "Ijjow".

Co się tyczy Twojej, 'Jachu', pisowni imienia postaci z Ks. Hioba - "Elichu" [jak Ty piszesz] -- to mamy taki zapis jego imienia w tekście hebrajskim -- אֱלִיהוּא -- < `ℯlîhû` > ["e" / < ℯ >/ - w indeksie górnym, nie do 'wyedytowania']. Poza Ks. Hioba, mamy owe imię w 1 Samuela 1:1 oraz w 1 Kronik 12:21: w identycznym zapisie po hebrajsku. Tak więc: piszemy przez "h", nie przez "ch" ;-)


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Kenzo 


Wyznanie: Rzymski Katolik
Wiek: 44
Dołączył: 16 Mar 2012
Posty: 351
Skąd: United Kingdom
Wysłany: 2012-04-12, 10:47   

Chcialbym zapytac, co sie stalo z postami, ktore zamiescilem wczoraj? Zostaly skasowane, poniewaz nie miescily sie w temacie???
Chcialbym pomoc zauwazyc, ze posty Nike i Jachu rowniez nie miescily sie w temacie, ale nie zostaly skasowane!
Czekam na wyjasnienia.
_________________
Łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego, i od Pana Jezusa Chrystusa. 1 Kor 1:3 (BP)
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2012-04-13, 05:52   

dib napisał/a:
Jozue był ciekawą postacią. Ja uważam że był zastępcą Mojżesza.

Cytat:
"Uważamy, że Jozue miał 83 lata, gdy Bóg naznaczył go na wodza Izraela po śmierci Mojżesza. Imię jego pierwotnie było Ozeasz, takie samo jak miał jeden z proroków. Imię Ozeasz znaczy „Wybawienie” lub „Pomoc”. Imię jego zostało zamienione na Jozue (4 Mojż. 13:17), co znaczy „Jahwe jest wybawieniem”. Imię Jozue w greckiej formie w Biblii (Septuaginta – greckie tłumaczenie Starego Testamentu dokonane przez 70 czy 72 uczonych greckich na rozkaz króla Ptolomeusza w III stuleciu przed Chrystusem) jest Jossous (na polski „Jezus”), które to imię dane było naszemu Panu przy Jego urodzeniu, właściwym jest więc wnosić, że w pewnych względach Jozue był figurą na Jezusa."

Wicej Tu
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2012-04-13, 15:22   

dib napisał/a:
Jozue był ciekawą postacią. Ja uważam że był zastępcą Mojżesza. I wykonał wiele zadań jakie Bóg mu zlecił. Jest to ciekawa postać w dziejach Izraela.



EMET:
Co do postaci 'Jozuego', to krótka notka --
Cytat:
JOZUE (spolszczona forma imienia Jehoszua: "Jehowa jest wybwaieniem").
1. Syn Nuna, Efraimita, który usługiwał Mojżeszowi, a później został wyznaczony na jego następcę (Wj 33:11; Pwt 34:9; Joz 1:1, 2). Pismo Święte przedstawia Jozuego jako nieustraszonego wodza, który ufał w niezawodność obietnic Jehowy, posłusznie stosował się do Jego wskazówek i był zdecydowany wiernie Mu służyć. Pierwotnie nosił imię Hoszea, ale Mojżesz nazwał go Jehoszuą, czyli Jozuem (Lb 13:8, 16). Biblia jednak nie wyjawia, kiedy Hoszea stał się znany jako Jozue.
-- 'Leksykon ŚJ', Tom I, strona 1017, prawa kolumna, ak. 1 i 2.

Pod hasłem "HOSZEA", czytamy --
Cytat:
HOSZEA (skrócona forma imienia Hoszajasz).
1. Jeden z 12 zwiadowców wysłanych przez Mojżesza w r. 1512 p.n.e. w celu przeszpiegowania Ziemi Obiecanej; syn Nuna z plemienia Efraima. Mojżesz wolał go jednak nazywać Jehoszuą, co znaczy „Jehowa jest wybawieniem” (Lb 13:8, 16). W greckiej Septuagincie imię to brzmi Iesoús (Jezus). Kiedy został następcą Mojżesza, na ogół używano w odniesieniu do niego imienia „Jozue”, co odpowiada hebrajskiej skróconej formie imienia Jehoszua (Joz 1:1).
". - Tom I, strona 827, lewa kolumna, ak. 1 i 2 hasła.


Oto zapisy w. w. imion --
(1) "Jozue" -- יְהוֹשׁוּעַ -- < jəhôszûă´ > [ew.: < jəhôszŭă´ >]
Imię w zapisie "Jeszua" -- יֵשׁוּעַ -- < jēszûă´ > -- jest użyte w BH w Ks. Ks. 1 i 2 Kronik oraz Ezdrasza i Nehemiasza. Co ciekawe - chociaż to partia aramejska tekstu Ks. Ezdrasza [zapis aram. mamy w Ezdr: 4:8 - 6:18; 7:12 - 26], to w 5:2 mamy 1 raz zapis imienia "Jeszua" taki, jak w hebr. partiach BH. 7 postaci o tym imieniu w BH oraz 1 raz - nazwa miasta w Judzie.

(2) "Hoszea" -- הוֹשֵׁעַ -- < hôszē´ă >; wymienione 16 razy w 15 wersetach tekstu BH. Mamy w BH - 5 postaci o tym imieniu [w tym "naszego" 'Jozuego'].

(3) "Hoszajasz" -- הוֹשַׁעְיָה -- < hôsză´(ə)jā(h) >; wymienione trzykrotnie w tekście BH.


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Eliot 


Pomógł: 360 razy
Dołączył: 22 Sie 2011
Posty: 4174
Wysłany: 2012-04-16, 13:23   

:-D
_________________
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)
 
 
Anna01 
Administrator


Wyznanie: Deizm
Pomogła: 292 razy
Dołączyła: 20 Maj 2006
Posty: 4596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-04-16, 20:18   

Posty w większości nie na temat ("Jozue") zostały przeniesione do działu "Ogólne forum dyskusyjne"
 
 
Anna01 
Administrator


Wyznanie: Deizm
Pomogła: 292 razy
Dołączyła: 20 Maj 2006
Posty: 4596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-04-16, 20:19   

Eliot napisał/a:
:-D


A Ty Eliocie właściwie z czego się tak cieszysz ?
 
 
Eliot 


Pomógł: 360 razy
Dołączył: 22 Sie 2011
Posty: 4174
Wysłany: 2012-04-16, 20:23   

Anna01 napisał/a:
Eliot napisał/a:
:-D


A Ty Eliocie właściwie z czego się tak cieszysz ?


Uśmiechnąłem się promiennie do użytkownika Kenzo, który swego czasu w swej łaskawości pozostawił mi alternatywę: albo odpowiem na jego pytania albo on nie będzie już odpowiadał na moje. Ponieważ wybrałem opcję nr 1 tenże obraził sie na mnie śmiertelnie i ponawia stale tę sama listę pytań mimo iż wyjaśniłem iż skorzystałem z przedstawionej alternatywy.
Jego niekonsekwencja jest nieco zabawna, stąd mój uśmiech.

Cięcie postów w wątku o Jozuem zaburzyło chronologię i teraz pozostał jedynie mój uśmiech :-D
_________________
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)
 
 
Anna01 
Administrator


Wyznanie: Deizm
Pomogła: 292 razy
Dołączyła: 20 Maj 2006
Posty: 4596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-04-16, 20:34   

Eliot napisał/a:


Cięcie postów w wątku o Jozuem zaburzyło chronologię i teraz pozostał jedynie mój uśmiech :-D

Wiem Eliocie :-D
To moja wina, przez nieuwagę nie przeniosłam Twojego uśmiechu. :-D
 
 
Eliot 


Pomógł: 360 razy
Dołączył: 22 Sie 2011
Posty: 4174
Wysłany: 2012-04-16, 20:39   

Anna01 napisał/a:
Eliot napisał/a:


Cięcie postów w wątku o Jozuem zaburzyło chronologię i teraz pozostał jedynie mój uśmiech :-D

Wiem Eliocie :-D
To moja wina, przez nieuwagę nie przeniosłam Twojego uśmiechu. :-D


Aaaa... czyli to takie 'działania zaczepne' ;-) :-D
_________________
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2012-04-16, 21:04   

Eliot napisał/a:
Aaaa... czyli to takie 'działania zaczepne' ;-) :-D


Oj! Zaczepia, zaczepia Ona... ;-)
 
 
Eliot 


Pomógł: 360 razy
Dołączył: 22 Sie 2011
Posty: 4174
Wysłany: 2012-04-16, 21:08   

No to... bardzo mi miło :-D
_________________
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2012-04-16, 21:12   

Eliot napisał/a:
No to... bardzo mi miło :-D


Uważaj, żeby Cię nie 'zaczipiła' :-D
 
 
Anna01 
Administrator


Wyznanie: Deizm
Pomogła: 292 razy
Dołączyła: 20 Maj 2006
Posty: 4596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-04-16, 22:45   

Wcale nie zaczepiam :-> , tylko zabawnie to wyszło :-) .... Eliot taki uśmiechnięty pod poważnym postem EMETA :-D

Ale ten JOZUE nie ma szczęścia :-) Wiecznie jakieś spamy w jego temacie .
 
 
Kenzo 


Wyznanie: Rzymski Katolik
Wiek: 44
Dołączył: 16 Mar 2012
Posty: 351
Skąd: United Kingdom
Wysłany: 2012-04-17, 09:49   

Anna01 napisał/a:
Eliot napisał/a:
:-D


A Ty Eliocie właściwie z czego się tak cieszysz ?

Od samego poczatku mojej obecnosci na tym forum wreszcie cos mu sie udalo. Mysle, ze wczoraj byl najszczesliwszym czlowiekiem na swiecie! :xhehe:
_________________
Łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego, i od Pana Jezusa Chrystusa. 1 Kor 1:3 (BP)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 10