Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Figurki przed którymi klękacie
Autor Wiadomość
marcin. 
fidei defensor

Wysłany: 2007-03-26, 00:19   

podział na wersy to bodajże XII wiek! W oryginale jest to ciągły tekst,

no fajnie że kobieta jest w jednym ciągu krową, wołem, wozem etc...gratuluje.

Cóż, nic więcej nie napiszę, jak pisał Duns Szkot nie ma sensu dzielić pojęć w nieskończoność. Jeśli ktoś nie widzi że I przykazanie dotyczy bałwochwalstwa i że zakaz tworzenia rzeźb ma taki sens!

Maja. 

Wysłany: 2007-03-26, 00:27   

Marcin napisał:
Cytat:
należę do Świętego Apostolskiego, Powszechnego Kościoła, tak jak co niedziele recytuje w Credo!

Marcin, pisałam już, że jeden jest tylko Kościół żywy i prawdziwy i Ty albo do niego należysz, albo nie :-D
Głową tego Koscioła jest Jezus Chrystus, dlatego we wszystkim musimy być Mu posłuszni.

Zapoznaj się więc z naukami naszego Zbawiciela i nie słuchaj nikogo, kto naucza inaczej

Maja.
Ostatnio zmieniony przez Maja. 2007-03-26, 00:37, w całości zmieniany 1 raz  

Miriam 

Wysłany: 2007-03-26, 00:33   

Marcin napisał: -

Cytat:
Co do II przykazania? Nie wiem co figurki mają do II przykazania, są integralną częścią I, bo poza nim nie ma te przykazanie sensu, ba wychodzi na to że Bóg jest niesłowny bo później KAŻE robić figurki i obrazy!

Drugie przykazanie Dekalogu brzmi: -

II. Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ
Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy
Mnie miłują i przestrzegają Moich przykazań.

2 Mojż. 20:4-6.

Marcin, co byś powiedział o osobach, które by się modliły do bałwana? Takiego jak na przykład ten?

A takim bałwanem jest obraz, lub rzeźba, któremu ludzie oddają pokłon, chwałę i cześć.

Bóg przez proroka Izajasza ukazuje, że bałwochwalstwo jest dowodem głupoty. :aaa:

W Księdze Izajasza 44:9, czytamy: -

"Wytwórcy bałwanów są w ogóle niczym, a ich ulubione wytwory są bez wartości,
ich czciciele są ślepi, a oczywista ich niewiedza naraża ich na bałwochwalstwo".

Miriam.
1 List Piotra 4:11.

Miriam 

Wysłany: 2007-03-26, 01:11   

Marcin napisał: -

Cytat:
no fajnie że kobieta jest w jednym ciągu krową, wołem, wozem etc...gratuluje.

Marcin, dziesiąte przykazanie Dekalogu brzmi: -

X. Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego. Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego, ani jego niewolnika,
ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego".

Przykazania Boże są wiecznie żywe czyli wiecznie aktualne i nikt nie może ich zmieniać.

Sprawa pożądania domu, żony bliźniego, zwierząt i rzeczy
wygląda w rzeczywistości inaczej niż Ty ją widzisz?

Pożądanie gdy ogarnie człowieka niszczy go. I nie ma znaczenia czy to będzie pożądanie domu,
czy żony bliźniego, czy zwierząt, czy rzeczy, gdyż ono atakuje umysł człowieka.
Ogarnięty pożądaniem człowiek nie widzi nic i nikogo jak tylko obiekt swego pożądania,
który za wszelką cenę pragnie zdobyć. I to go niszczy.

Dlatego przykazanie X mówiące by nie pożądać, nie wolno nam rozdzielać
na dwa przykazania, dziewiąte i dziesiąte, bo jest to jedno przykazanie.
:idea:

Miriam.

Maja. 

Wysłany: 2007-03-26, 02:02   

Witaj Florianku :-D

napisałeś:
Cytat:
A wiesz jaka była największa zdrada?
Nie, nie doktryny-zdrada miłości-zabijanie ludzi myślących inaczej

Ja zastanawiam się, dlaczego ludzie wykonują tak głupie polecenia

Wszyscy musimy pamiętać, że władzy zwierzchniej możemy być posłuszni, dopóki nie sprzeciwia się to woli Bożej.
W przeciwnym wypadku musimy pamiętać o tym, że
"Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi" - Dz. Ap. 5:29.

Florianku, a gdyby Twoi przełożeni wydali Tobie rozkaz, abyś uczynił coś, co sprzeciwia się woli Bożej,
czy byłbyś na tyle mądry, aby nie wykonać takiego polecenia :?:

Maja

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wyznanie: Kościół katolicki
Wysłany: 2007-03-26, 06:35   

Powtarzasz się.

Maja. napisał/a:

W Biblii nie ma ponumerowanych przykazań Dekalogu, ale jak je wymienisz i policzysz to zobaczysz,
że będziesz miał ich dziesięć.

Skoro nie ma podziału w Biblii, to oznacza, ze pochodzą one od ludzi. To raz.
Zaś po drugie, to w moim podziale, to co uznajesz za dwa przykazania (I i II) stanowi jedno.

Cytat:
Yarpen Zirgin, czy wolno komukolwiek zmieniać przykazania Dekalogu tak, jak uczynił to Kościół katolicki :?: :aaa:
On też X przykazanie rozdzielił na dwa osobne, aby zapełnić lukę, jaka powstała po usunięciu II przykazania :oops:

Nie rodzielił i nie usunął, ponieważ jak sama zauważyłaś, Biblia nie podaje sposoby podziału. Jw.

Cytat:
Myślę, że jesteś na tyle obiektywny, że przyznasz mi rację, że nie może być innego podziału przykazań,
gdyż każde z nich dotyczy jednej sprawy :-D

Oczywiście. Tyle że, KK inaczej te sprawy dostrzega niż ty. :)

Zaś wracając do tematu, to KK przestrzegając I przykazania, dostrzega że poklon oddany przed wizerunkiem, niekoniecznie musi być bałwochwalstwem. Wszystko zależy od podejścia.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wyznanie: Kościół katolicki
Wysłany: 2007-03-26, 06:40   

Miriam napisał/a:

Dekalog biblijny według Biblii Tysiąclecia w 2 Mojż. 20:1-17, brzmi: -

"Wtedy mówił Bóg wszystkie te słowa:

Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.

I. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie.

II. Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ
Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają Moich przykazań.

III. Nie będziesz wzywał Imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, gdyż Pan nie pozostawi bezkarnie tego,
który wzywa Jego Imienia do czczych rzeczy.

IV. Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić. Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej
pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram. W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze
oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go
za święty.

V. Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie.

VI. Nie będziesz zabijał.

VII. Nie będziesz cudzołożył.

VIII. Nie będziesz kradł.

IX. Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek.

X. Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego. Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego, ani jego niewolnika,
ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego".

Kłamiesz. W BT (ani żadnym innym przekładzie) nie ma zaprezentowanego przez ciebie podziału na Dziesięc Przykazań. Tekst tam zamieszczony ma całkowicie inny podział - na wersy, a nie na przykazania.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

marcin. 
fidei defensor

Wysłany: 2007-03-26, 11:05   

Cytat:
Podział Starego Testamentu na wiersze dokonali masoreci opierając się na praktyce dzielenia psalmów na mniejsze fragmenty stosownie do rytmiki testu. Dzisiejszy podział Biblii na rozdziały wprowadził w 1206 r. do Biblii łacińskiej Stefan Langton. Na początku XIII wieku Hugo z Saint Cher podzielił rozdziały Langtona na siedem części, zaś w 1550 r. Robert Estienne przeprowadził podział Nowego Testamentu na wiersze.

http://berith.webpark.pl/stro/bibl/bib6.html

Florianek 
Poprzedni nick - brat_Janek

Wysłany: 2007-03-26, 19:52   

Maja napisała

Cytat:
Ja zastanawiam się, dlaczego ludzie wykonują tak głupie polecenia

Wszyscy musimy pamiętać, że władzy zwierzchniej możemy być posłuszni, dopóki nie sprzeciwia się to woli Bożej.
W przeciwnym wypadku musimy pamiętać o tym, że
"Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi" - Dz. Ap. 5:29.

Florianku, a gdyby Twoi przełożeni wydali Tobie rozkaz, abyś uczynił coś, co sprzeciwia się woli Bożej,
czy byłbyś na tyle mądry, aby nie wykonać takiego polecenia

Maja

Tak, byłbym na tyle mądry, bo nie mam mózgu spranego przez guru-
natchnionych pastorów
namaszczonych duchem liderów
nieomylnych papieży
kanałów łączności z Bogiem-ciała kierownicze

ja za Głowę Kościoła mam Pana Jezusa

Po uczynkach ludzi widać, kogo mają za głowę
,,...łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa" (J 1:17)

Miriam 

Wysłany: 2007-03-26, 22:30   

Yapen Zirgin napisał: -

Cytat:
Kłamiesz. W BT (ani żadnym innym przekładzie) nie ma zaprezentowanego przez ciebie podziału na Dziesięc Przykazań. Tekst tam zamieszczony ma całkowicie inny podział - na wersy, a nie na przykazania.

W Piśmie Świętym nie ma podziału Dekalogu na poszczególne przykazania.

Kluczem do właściwego podziału przykazań jest zrozumienie, że: -
Każde przykazanie Boże dotyczy tylko jednej sprawy.

Spójrz na pierwsze i drugie przykazanie Dekalogu.

I. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie.

Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają Moich przykazań.

Nie można złączyć pierwszego przykazania Dekalogu, które mówi, by nie mieć innych bogów, poza Bogiem JAHWE,
z przykazaniem drugim, które mówi, by nie czynić obrazów i rzeźb, i by nie oddawać im pokłonu oraz im nie służyć.

Gdyż po pierwsze: -

Dotyczy to innej sprawy. :idea:

Po drugie: -

Będzie brakowało jednego przykazania Dekalogu. :idea:

Z kolei w czwartym przykazaniu Dekalogu, czytamy: -

IV. Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić. Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej
pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram. W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze
oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go
za święty.

2 Mojż. 20:8-11.

Tymczasem Kościół katolicki zmienił święcenie siódmego dnia tygodnia -
dnia szabatu (soboty), na święcenie pierwszego dnia tygodnia – niedzieli.
:shock: :aaa:

U podstaw święcenia niedzieli leży
naruszenie Dziesięciu Przykazań Bożych.

Yarpen Zirgin, każde przykazanie Boże wyjęte z Dekalogu stanowi całość i może istnieć bez pozostałych.
Gdy to zrozumiemy, to stanie się dla nas jasne, że nie może być innego podziału dziesięciu przykazań Bożych.

Porównaj też przykazania dziewiąte i dziesiąte, z Pisma Świętego
z katechizmem Kościoła katolickiego: -

Przykazania biblijne: -

IX. Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek.

Pamiętaj, że każde przykazanie dotyczy tylko jednej sprawy.

W przykazaniu dziesiątym jest mowa o zakazie pożądania: -

a. nieruchomości
b. osób
c. zwierząt
d. rzeczy.

Jest to jedno przykazanie mówiące: -

Nie pożądaj.

I nie należy go rozdzielać na dwa przykazania.

Przykazania katechizmowe: -

DZIEWIĄTE PRZYKAZANIE

Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego. Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego, ani jego niewolnika,
ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego (Wj 20,17).

DZIESIĄTE PRZYKAZANIE

Nie będziesz pożądał... żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego (Wj 20, 17). Nie będziesz pragnął domu swojego bliźniego ani jego pola, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do twojego bliźniego (Pwt 5, 21).

Ukaż mi zasadniczą różnicę, między przykazaniem katechizmowym
dziewiątym a dziesiątym z Kościoła katolickiego, bo ja nie widzę żadnej. :roll:

Wiedz, że chociaż w Biblii nie ma ponumerowanych przykazań Bożych,
to jednak wiemy, że każde przykazanie dotyczy innej sprawy.

Yarpen Zirgin, czy będziesz już od tej chwili przestrzegał
dziesięciu przykazań Bożych z Pisma Świętego?
:prosze:

Miriam.

Miriam 

Wysłany: 2007-03-26, 23:27   

Florianek napisał: -

Cytat:

Brawo Florianku.

Słowo Boże wyraźnie mówi o Jezusie Chrystusie, że Bóg Ojciec: -

„Wszystko poddał pod nogi Jego, a Jego samego
ustanowił ponad wszystkim Głową Kościoła”.

List do Efezjan 1:22.

Również w Liście do Kolosan 1:18, czytamy: -

„On także jest Głową Ciała, Kościoła; On jest początkiem,
pierworodnym z umarłych, aby we wszystkim był pierwszy”.

Głową wszystkich Chrześcijan jest Jezus Chrystus.

Miriam.
Ostatnio zmieniony przez Miriam 2007-03-27, 02:59, w całości zmieniany 1 raz  

Maja. 

Wysłany: 2007-03-27, 00:47   

Yarpen Zirgin napisał:
Cytat:
Powtarzasz się.

Powtarzam, abyś mógł zrozumieć to, czego nie rozumiesz :-D

napisałam:
Cytat:
Yarpen Zirgin, czy wolno komukolwiek zmieniać przykazania Dekalogu tak, jak uczynił to Kościół katolicki :?: :aaa:
On też X przykazanie rozdzielił na dwa osobne, aby zapełnić lukę, jaka powstała po usunięciu II przykazania :oops:

odpowiedziałeś:
Cytat:
Nie rodzielił i nie usunął, ponieważ jak sama zauważyłaś, Biblia nie podaje sposoby podziału.

Czytałam niektóre wypowiedzi teologów katolickich, odnośnie zmiany Przykazań Bożych. A oto jedna z nich:

Ks. Fr. Spirago „Katechizm Ludowy” t.II, str. 65-66
„Dekalog żydowski obejmował pierwotnie następujące przykazania:

1. Przykazanie oddawania czci tylko prawdziwemu Bogu. 2. Zakaz czczenia obrazów i posągów.
3. Zakaz znieważania Imienia Bożego. 4. Nakaz święcenia szabatu.
5. Nakaz czci dla rodziców. 6. Zakaz zabijania. 7. Zakaz cudzołóstwa. 8. Zakaz kradzieży. 9. Fałszywego świadectwa.
10. Zakaz pożądania rzeczy cudzych...

Poczynił w nich Kościół następujące zmiany formalne. Drugie Przykazanie dotyczące czci obrazów złączył
z pierwszym, natomiast dziesiąte przykazanie Boże rozdzielił na dwa osobne przykazania...
Nakaz święcenia szabatu przemienił Kościół na nakaz święcenia niedzieli ...”

Zauważ, że są to wypowiedzi teologów katolickich, i co Ty na to :?:

Maja.

Maja. 

Wysłany: 2007-03-27, 02:55   

Yarpen Zirgin napisał:
Cytat:
KK przestrzegając I przykazania, dostrzega że pokłon oddany przed wizerunkiem, niekoniecznie musi być bałwochwalstwem. Wszystko zależy od podejścia.

:shock: Spójrz jeszcze raz na II przykazanie Dekalogu :shock:

"Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym,
którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań" - II Mojż. 20:4-6; V Mojż. 5:8-10;

Czy rozumiesz treść tego przykazania :?: :idea:
Skoro Bóg mówi żadnej, to żadnej.

Dlatego też pokłony oddawane przed wizerunkami zrobionymi rękami ludzkimi są bałwochwalstwem.

Szatan wie doskonale, że Prawo Boże jest święte i niezmienne (Ps 111:7:8; Mal 3:6), wie też, że zapłatą za grzech
jest śmierć (Rz 6:23). Dlatego nakłania ludzi do grzechu (1 Jana 3:4), by ich doprowadzić do śmierci.

Yapen Zirgin, wybierz komu będziesz posłuszny Bogu czy szatanowi :?:
Jeżeli chcesz być posłuszny Bogu, to skoro On nie chce abyśmy się kłaniali przed dziełem rąk drugiego człowieka,
to nie czyńmy tego

Maja

Maja. 

Wysłany: 2007-03-27, 03:56   

Florianek napisał:

Cytat:

Florianku, czy to znaczy, że będziesz we wszystkim Mu posłuszny :?: :-)

:shock: Sprawdźmy :shock:

Pan Jezus mówi:
"A jeśli chcesz wejść do żywota, przestrzegaj przykazań." - Ew. Mat. 19,17.

II przykazanie zabrania czynienia obrazów i rzeźb, i oddawania im pokłonu i czci.
Czy nie czynisz tego
:?: :mysli:

Bóg w IV przykazaniu nakazuje święcenie siódmego dnia tygodnia - soboty, czy jesteś Mu posłuszny :?: :mysli:

A Ty Marcin, czy przestrzegasz wszystkich Bożych przykazań :?:

Wszystkie dzieci Boże mają jedną Głowę, jest nią Jezus Chrystus, dlatego też wszyscy musimy być Mu posłuszni :-)

Maja.

Florianek 
Poprzedni nick - brat_Janek

Wysłany: 2007-03-27, 05:11   

Maju

Pan Jezus nie przyszedł znieść sabatu tak sobie, ale go wpełnił

Więc mnie obowiązuje duchowy sabat (Hebr 4) -taki sabat obchodzę

II przykazanie zostało powtórzone w NT wiec jestem mu posłuszny

Pan Jezus mówiąc ,zachowaj przykazania' nie wymienił dekalogu

Przykazania w ST to wszystkie nadania Boga

To Ty bezprawnie i niebibijnie podzieliłaś je na dekalog i resztę-tym samym naruszyłaś odwieczne Słowo Boga

Dla prawdziwych chrześcijan dzień sabatu nie stanowi punktu do przekonań (Kolosan 2:16, Rzymian 14:5)

Niestety, wielu przybiera szlachetne imię chrześcijan, podczas gdy sa raczej Żydami niż chrześcijanami

Uczniami Mojżesza, niż Jezusa
Smutne to:(
,,...łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa" (J 1:17)

Odpowiedz do tematu