Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Figurki przed którymi klękacie
Autor Wiadomość
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2007-03-27, 07:22   

Miriam napisał/a:

W Piśmie Świętym nie ma podziału Dekalogu na poszczególne przykazania.


Skoro nie ma, to proszę przestać mówić, ze KK źle podzielił Wj 20:2-17.

Cytat:
Kluczem do właściwego podziału przykazań jest zrozumienie, że: -
Każde przykazanie Boże dotyczy tylko jednej sprawy.


Fajnie, ale jedna rzecz: To, że ty masz swoje widzenie tych "spraw", nie oznacza, że jest ono jedyne słuszne.

Cytat:
Spójrz na pierwsze i drugie przykazanie Dekalogu.


Tylko widzisz, dla mnie to jest jedno przykazanie.

Cytat:
Nie można złączyć pierwszego przykazania Dekalogu, które mówi, by nie mieć innych bogów, poza Bogiem JAHWE,
z przykazaniem drugim, które mówi, by nie czynić obrazów i rzeźb, i by nie oddawać im pokłonu oraz im nie służyć.


Jako że taki bałwan jest bożkiem, wobec tego pokłon bałwanowi jest stawianie innego boga obok Jahwe. Ergo: Jest to jedne przykazanie.

Cytat:
Gdyż po pierwsze: -

Dotyczy to innej sprawy. :idea:


Tej samej.

Cytat:
Po drugie: -

Będzie brakowało jednego przykazania Dekalogu. :idea:


Nie będzie. To jest kwestia podziału.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
servus 

Wiek: 35
Dołączył: 27 Mar 2007
Posty: 53
Wysłany: 2007-03-27, 19:42   

b]Wj 20:2-6
2. Ja jestem Pan, twój Bóg, który cie wywiódl z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
3. Nie bedziesz mial cudzych bogów obok Mnie!
4. Nie bêdziesz czynil zadnej rzezby ani zadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemia!
5. Nie bêdziesz oddawal im poklonu i nie bedziesz im sluzyl, poniewaz Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze wystêpek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia wzglêdem tych, którzy Mnie nienawidza.
6. Okazujê zas laskê az do tysiecznego pokolenia tym, którzy Mnie miluja i przestrzegaja moich przykazañ.
(BT)
[/b]

Dobrze ze jest Biblia, bo dzieki niej wiemy co Bog od nas wymaga, co nam nakazuje i od nas oczekuje. Niestety nie zawsze rozumiemy na co nam pozwala a na co nie. Czy ktos sie kiedys zastanawial nad tym przykazaniem? Moze byc przeciez tak, ze je znamy a nie znamy jego przeslania. Bog nie chce, bysmy mieli innego Boga oprocz Niego. Tak jest dlatego, poniewaz tylko On moze dac nam zbawienie, tylko On jest prawdziwym Bogiem. Jest On najwspanialszy i dobrze jest Go slawic. Wiec odwrocmy sie od wszystkiego co nie jest Nim, bo tylko w Jego ramionach czlowiek znajdzie ukojenie.

Mam pytanie: Dlaczego Bog zabrania sporzadzac obrazy? Jaki cel ma ten zakaz? W tamtych czasach poganie czcili wielu, bardzo wielu bogow. Nie tylko, ale rowniez uwazali ze dzielo rak ludzkich to ich bogowie. Wiec Bog nie chce, bysmy rzezby uwazali za bogow, albo bysmy je z nim identyfikowali, bo jest On niewyslowiony i zaden obraz nie jest w stanie go ogarnac. Kazda figurka w porownaniu z Bogiem prawdziwym, to praktycznie nic. Wiec czczenie obrazu jako Boga jest obrzydliwoscia.

Do nas katolikow, przynajmmniej tych oznajomionych jest jasne, ze my nie modlimy sie do obrazka. My modlimy sie przed obrazem, albo figurka, ale nie identyfikujemy tego z Bogiem. My nie czcimy Krzyza z figurka, lecz Tego, ktorego ta figurka przedstawia.

Czy jest to grzech? Napewno nie. Pismo zabrania czczenia bozkow i identyfikowania ich z Bogiem, ale nie zabrania robienia ich ku czci Bozej.Nawet wiecej, bo Pismo Swiete wskazuje na to, ze jest to dozwolone.

Rdz 1:27
27. Stworzyl wiec Bóg czlowieka na swój obraz, na obraz Bozy go stworzyl: stworzyl mêzczyznê i niewiastê.
(BT)

Gdyby Bog zabronil czynic obrazy ku Jego chwale, sam by zgrzeszyl. Poza tym Pismo mowi, ze Chrystus jest obrazem niewidzialnego Boga.(por.Kol1,15)

Izraelici na rozkaz rowniez uczynili sobie pewien obraz. Tym obrazem byla arka przymierza na ktorej byly podobizny tego, co jest na gorze wyskoko, czyli cherubow:

Wj 25:17-20
17. I uczynisz przeblagalniê ze szczerego zlota: dlugosc jej wynosic bêdzie dwa i pól lokcia, szerokosc zas póltora lokcia;
18. dwa tez cheruby wykujesz ze zlota. Uczynisz zas je na obu koñcach przeblagalni.
19. Jednego cheruba uczynisz na jednym koñcu, a drugiego cheruba na drugim koñcu przeblagalni. Uczynisz cheruby na koñcach górnych.
20. Cheruby bêda mialy rozpostarte skrzydla ku górze i zakrywac bêda swymi skrzydlami przeblagalniê, twarze zas bêda¹ mialy zwrócone jeden ku drugiemu. I ku przeblagalni bêda zwrócone twarze cherubów.
(BT)

Arka Przymierza byla dla Izraelitow jedna z najwiekszych swietosci. Dlatego
robienie obrazow nie jest grzechem pod warunkiem, ze nie bedzie sie do nich modlic, tylko do Boga, ktoremu maja sluzyc.

Jezeli chodzi o przekonanie, ze Bog zsyla laski prez obrazy i relikwie, to to jest jak najbardziej biblijne:

Zdarzyło się, że grzebiący człowieka ujrzeli jeden oddział [nieprzyjacielski]. Wrzucili więc tego człowieka do grobu Elizeusza i oddalili się. Człowiek ten dotknął kości Elizeusza, ożył i stanął na nogi. (2 Krl 13,21)

Bóg czynił też niezwykłe cuda przez ręce Pawła, tak że nawet chusty i przepaski z jego ciała kładziono na chorych, a choroby ustępowały z nich i wychodziły złe duchy. (Dz 19,11-12)

To powiedziawszy splunął na ziemię, uczynił błoto ze śliny i nałożył je na oczy niewidomego, i rzekł do niego: Idź, obmyj się w sadzawce Siloam - co się tłumaczy: Posłany. On więc odszedł, obmył się i wrócił widząc. (J 9, 6-7)

I zaczęli mówić przeciw Bogu i Mojżeszowi: Czemu wyprowadziliście nas z Egiptu, byśmy tu na pustyni pomarli? Nie ma chleba ani wody, a uprzykrzył się nam już ten pokarm mizerny. Zesłał więc Pan na lud węże o jadzie palącym, które kąsały ludzi, tak że wielka liczba Izraelitów zmarła. Przybyli więc ludzie do Mojżesza mówiąc: Zgrzeszyliśmy, szemrząc przeciw Panu i przeciwko tobie. Wstaw się za nami do Pana, aby oddalił od nas węże. I wstawił się Mojżesz za ludem. Wtedy rzekł Pan do Mojżesza: Sporządź węża i umieść go na wysokim palu; wtedy każdy ukąszony, jeśli tylko spojrzy na niego, zostanie przy życiu. Sporządził więc Mojżesz węża miedzianego i umieścił go na wysokim palu. I rzeczywiście, jeśli kogo wąż ukąsił, a ukąszony spojrzał na węża miedzianego, zostawał przy życiu. (Lb 21:5-9)

Pozniej Izraelici przestali uzywac weza ku czci jedynego Boga Jahwe, a zaczeli uwazac ten przedmiot materialny jako boga, wiec stalo sie to:

W trzecim roku [panowania] Ozeasza, syna Eli, króla izraelskiego, Ezechiasz, syn Achaza, został królem judzkim. W chwili objęcia rządów miał dwadzieścia pięć lat i panował dwadzieścia dziewięć lat w Jerozolimie. Jego matce było na imię Abijja - córka Zachariasza. Czynił on to, co jest słuszne w oczach Pańskich, zupełnie tak jak jego przodek, Dawid. On to usunął wyżyny, potrzaskał stele, wyciął aszery i potłukł węża miedzianego, którego sporządził Mojżesz, ponieważ aż do tego czasu Izraelici składali mu ofiary kadzielne - nazywając go Nechusztan. (2 Krl 18, 1-4)

Jeszcze raz : Kosciol Katolicki posluguje sie obrazem by uczcic Boga, nie obraz jako obraz. Tak samo jest i ze mna. Kiedy mam zdjecie mojem mamy, to kocham moja mame, a nie jej zdjecie.
_________________
Habemus Papam
 
 
Florianek 
Poprzedni nick - brat_Janek

Dołączył: 01 Cze 2006
Posty: 506
Wysłany: 2007-03-27, 19:57   

rozumiem, że przytulasz swoje zdjęcie
ubierasz je
?
_________________
,,...łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa" (J 1:17)
 
 
servus 

Wiek: 35
Dołączył: 27 Mar 2007
Posty: 53
Wysłany: 2007-03-27, 20:51   

Florianek, twoj komentarz mnie obrazil. To nie wporzadku z twojej strony.
_________________
Habemus Papam
 
 
Florianek 
Poprzedni nick - brat_Janek

Dołączył: 01 Cze 2006
Posty: 506
Wysłany: 2007-03-28, 07:42   

nie ma tam nic obraźliwego
pytam o to, czy jesteś konsekwentny swym postępowaniu i mówieniu
_________________
,,...łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa" (J 1:17)
 
 
Maja. 


Dołączyła: 22 Sie 2006
Posty: 2086
Wysłany: 2007-03-28, 08:02   



Florianek
Cytat:
Pan Jezus nie przyszedł znieść sabatu tak sobie, ale go wpełnił

Więc mnie obowiązuje duchowy sabat (Hebr 4) -taki sabat obchodzę


Florianku, mógłbyś mi napisać w jaki sposób Pan Jezus wypełnił szabat :?:

I jak się obchodzi duchowy szabat :?:

Jak się już porządnie wyśmieję, to odpiszę na pozostałe pytania wszystkim forumowiczom

Maja.
 
 
Florianek 
Poprzedni nick - brat_Janek

Dołączył: 01 Cze 2006
Posty: 506
Wysłany: 2007-03-28, 10:53   

Maju nie śmiejesz sie ze mnie ale ze słów Pisma

Po pierwsze, uważasz, że Mat 5:17-21 utrzymuje dekalog

Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. (18) Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. (19) Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim. (20) Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego

Jezus nie zniósł przykazań i proroków w ten sposób, że założył całkowicie nową religię, ale nawiązywał do Starego testamentu

Zauważ, że proroct nie zniósł...ale WYPEŁNIŁ
jak?-dokonał tego o czym mówiły

tak samo wykonał prawo-któe Go zapowiadało jak cień i niedoskonały nadzorca ( czytamy o tym w liście do Galacjan)

w Liście do Kolosan 2:16 czytamy, że sabat był cieniem wskazującym na Jezusa-On jest nszym pokojem, odpoczynkiem i znakiem między Bogiem a nowym ludem przymierza-nie sobota

w Liście do hebrajczyków czytamy o duchowym odpoczynku sabatowym, do którego wchodzą dzieci Boże-jeżeli Ty się z tego śmiejesz, to chyba jeszcze tam nie weszłaś-ale - na co wskazuje Twoje zachowanie jesteś wciąż pod zakonem
Wchodzimy istotnie do odpoczynku my, którzy uwierzyliśmy, jak to powiedział: Toteż przysiągłem w gniewie moim: Nie wejdą do mego odpoczynku, aczkolwiek dzieła były dokonane od stworzenia świata. Hebr 4:3
Maju daj sobie spokój z przekonywaniem nas, że Ty tylko dekalog przestrzegasz, a prawa ceremonialnego nie

Nie jesz wieprzowiny-to już wystarczy, aby wszystim była widoczna Twa faryzejskość

Nie raz Ci udowodniono, że BEZPRAWNIE dzielisz Prawo Boże na ceremonialne i moralne -Ty jednak trwasz w swych błedach nadinterpretując Pismo

Spotka Cię za to surowa kara w jeziorze ognia, gdzie będą wszyscy kłamcy

Nie jesteś posłuszna Pismu, tylko swoim zachciankom :roll:
_________________
,,...łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa" (J 1:17)
 
 
Florianek 
Poprzedni nick - brat_Janek

Dołączył: 01 Cze 2006
Posty: 506
Wysłany: 2007-03-28, 11:00   

przykazania Pana Jezusa sa dla wszystkich ludzi-dla eskimosów także

czy sabat jest dla eskimosów?

zaczyna się o zmierzchu.. u nich noc trwa pół roku ..musieliby więc obchodzić sabat co 3, 5 roku...

sabat to prawo dla żydów

nigdy nie było powszechne

było znakiem wewnętrznym dla narodu wybranego

Bóg POTEPIAŁ pogan za bałwochwalstwo, za nieznajomośc Jego-lecz nie za sabat

prawdziwe prawo moralne jest wpisane w kazego człowieka

bo każdy człowiek może dojścć do tego, że jest jeden Bóg, że nie wolno kraść (dzięki sumieniu-Rzymian 2) ale nikt nie dojdzie raczej do tego, że trzeba święcić sobotę
_________________
,,...łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa" (J 1:17)
 
 
marcin. 
fidei defensor


Dołączył: 09 Sie 2006
Posty: 391
Skąd: okolice Warszawy
Wysłany: 2007-03-28, 12:15   

z tymi Eskimosami to dobre :crazy:
_________________
Christe Eleison
Kyrie Eleison
 
 
 
servus 

Wiek: 35
Dołączył: 27 Mar 2007
Posty: 53
Wysłany: 2007-03-28, 12:15   

Florianek, nie mam zielonego pojecia, co rozumiesz przez przytulanie i ubieranie zdjecia. Nie rozumiem rowniez, dlaczego mnie pytasz o to, czy jestem konsekwentny. Kazdego dnia modle sie przed krzyzem, ale nie do krzyza. Tak naprawde modle sie do Jezusa, ktory jest przedstawiony przez figurka. Tak samo jest rowniez z ludzmi. Maja zdjecia swoich najblizszych, ale te zdjecia nie sa ich najblizszymi, jedynie o nich przypominaja. Wlasnie po to sa zdjecia. Obrazy i figurki rowniez przypominaja pewne sceny z Pisma Swietego. Obraz Ostaniej Wieczerzy od Leonarda Da Vinci, przypomina wlasnie o tym zdarzeniu. Ten obraz jest zatem Slowem Bozym utrwalonym na plotnie.
_________________
Habemus Papam
 
 
Florianek 
Poprzedni nick - brat_Janek

Dołączył: 01 Cze 2006
Posty: 506
Wysłany: 2007-03-28, 12:45   

servus

nie mam nic przeciwko, jeżeli modlisz się przed krzyżem, jakby się uprzeć, to zawsze człowiek klęczy/stoi przed jakimś stworzeniem (niebo, ściana, sufit)
jeżeli to dla Ciebie symbol-ja nie mam nic przeciw

mam natomist przeciw-i to dużo obrazom typu ,Madonna Częstochowska'
niewiadomo jak wiele mówiliby teologie, że obraz to nie osoba, to w praktyce ludzie modlą się do obrazu i jego czczą-czy Kk podejmuje jakieś konkretne działania, aby temu zaprzestać?
dobrze by było trzymać się biblijnej zasady: ,,unikajcie nawet tego, co ma pozory zła"
a nei balansować tak na linii bałwochwalstwa

może być zaskoczeniem dla katolików, ale np. św. Jan od krzyża bez ogródek nazwał KATOLICKIE RZEŹBY , które ludzie zbyt czcili ,bałwanami'


Zastanawia mnie, po co ludziom tyle rzeźb i obrazków
Pan Jezus zostawił nam widoczne sakramenty, braci w wierze=Kościół..po co to wszystko?
Niestety, w dużym stopniu aby zarabiać pieniądze
_________________
,,...łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa" (J 1:17)
 
 
Florianek 
Poprzedni nick - brat_Janek

Dołączył: 01 Cze 2006
Posty: 506
Wysłany: 2007-03-28, 12:46   

Nie uwierże ( i chyba żaden rozsądny człowiek nie uwierzy), że to tylko symbol i ,pomoc wizualna'

http://www.trinitas.mkw.pl/figura.html
_________________
,,...łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa" (J 1:17)
 
 
servus 

Wiek: 35
Dołączył: 27 Mar 2007
Posty: 53
Wysłany: 2007-03-28, 13:23   

Po pierwsze, to ja od dziecka kleczac przed obrazkiem Maryi nigdy nie odnosilem moich modlitw do obrazu, tylko zawsze do Boga. Moze tobie to przeszkadzac, jezeli jestes na to uczulony, ale jak czlowiek sie przyzwyczai, to i tak nie zwraca na to wiekszej uwagi. Liczy sie tylko Bog. Bledy zdarzaja sie dopiero wtedy, gdy ktos kieruje swe modlitwy do obrazu, ale to jest wtedy sam sobie winny. Wiekszosc jednak ludzi pewnie nie mysli o tych obrazkach podczas modlitwy. Wynika to przedewszystkim z przyzwyczajenia.
_________________
Habemus Papam
 
 
Florianek 
Poprzedni nick - brat_Janek

Dołączył: 01 Cze 2006
Posty: 506
Wysłany: 2007-03-28, 13:29   

modliłeś się do Marii i myślałeś o Bogu hm...
okropnie mnie ciekawi, czemu katolicy nie czczą tak samo Abraham jak Marie
o nim czytamy w Piśmie świętym, że jest błogosławiony na wieki i kto mu błogosławi, temu Bóg błogosławi
czemu więc nie ma do niego różańcy etc.?

bo motyw opiekuńczego starca nie był tak rozwinięty w religiach pogańskich jak opiekuńcza bogini matka z milionem piersi

swoja drogą ojciec Pio modlił sie do Marii, której nagie piersi ściskał mały Jezus

pewnie alucja do biblijnego ,,niezafałszowanego mleka czystej nauki"

hehe

katolicy, poganie też mówią, że posąg nie równa sie Bóg, ale go przedstawia
_________________
,,...łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa" (J 1:17)
 
 
servus 

Wiek: 35
Dołączył: 27 Mar 2007
Posty: 53
Wysłany: 2007-03-28, 13:34   

Florianek, nie modlilem sie do Maryi, tylko z Maryja do Boga. Podczas modlitwy prosilem ja o modlitwe za nie, podczas tego rozawazalem tajemnice zycia, smierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Przeczytaj co napisalem o kulcie Maryi w innym akapicie.
_________________
Habemus Papam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 10