Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Początki chrześcijaństwa
Autor Wiadomość
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2007-03-20, 21:04   

Lwia część opracowań dotyczących dziejów chrześcijaństwa jest na szczęście w miarę obiektywna. Nie są one pisane tylko przez "fanatyków religijnych", ale także przez autorów świeckich, więc nie musisz się wszystkiego od razu obawiać. Nawet w opracowaniach krytycznych trudno doszukać się jakichkolwiek powiązań Jezusa z Egiptem czy tez Indiami. No chyba, że są to książki wydawane przez różkorzyżowców lub innych 'niuejdżowskich' "naukowców".
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
Amens
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-20, 21:10   

I czemu im nie wierzyć? Skoro przez tyle lat byli tępieni przez Chrześcijan to jednak musi leżeć w ich interesie by ich wiara/ wiedza zostały zniszczone. Nie wiadomo gdzie leży prawda... Dla mnie na pewno nie po jawnej stronie.
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2007-03-20, 21:23   

Wierzyć możesz w co chesz, nawet swoją wiarę możesz wyrażać publicznie, i nikt tego nie powinien Tobie zabronić. Jednak w nawiązaniu do tego co napisałaś, powstaje pytanie, co taki Żyd, jak Jezus miałby porabiać poza granicami swojej ojczyzny.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
Amens
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-20, 21:25   

Rozwijać się duchowo. Poznawać swoją dusze i swoje możliwości. Uczyć sie uzdrawiania...
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2007-03-20, 21:30   

Musiałby w takim razie być majętny, aby móc pobierać nauki u kapłanów lub innych mędrców.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
Amens
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-20, 21:33   

Skąd wiesz że nie był skoro na jego narodziny przyszli Królowie? :>
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2007-03-20, 21:39   

Nie królowie, lecz mędrcy, czyli astrolodzy, skoro przywiodła ich gwiazda.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
Amens
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-20, 21:41   

Mimo wszystko osoby wysoko położone, zamożne.
 
 
Paulina_____ 

Dołączyła: 26 Lip 2006
Posty: 122
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-03-31, 21:15   

marcin. napisał/a:
polecam Wincenty Myszor, Europa. Pierwotne chrześcijaństwo. Idee i życie społeczne chrześcijan II i III wieku, Warszawa 2000, ss. 252.,

Rozumiem że przeczytałes. Warto ?
 
 
marcin. 
fidei defensor


Dołączył: 09 Sie 2006
Posty: 391
Skąd: okolice Warszawy
Wysłany: 2007-03-31, 21:20   

tak, musiałem :)
_________________
Christe Eleison
Kyrie Eleison
 
 
 
Paulina_____ 

Dołączyła: 26 Lip 2006
Posty: 122
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-03-31, 21:31   

smutas napisał/a:
oj jest dużo tego.. Flawiusz, historycy rzymscy, didache(nauka xii apostołow), dowody przedtawia nam archeologia. Aha były też świadectwa meczeństwa chrześcijan.


Flawiusza mam "Wojny Żydowskie" i "Dawne dzieje Izraela" niestety o wczesnym chrzescijanstwie nic od niego nie mozna się dowiedziec. Od historyków rzymskich tez niewiele, z wyjatkiem Pliniusza, ale to bardzo fragmentaryczne informacje. Didache mam. Meczenników Euzebiusza tez mam, mało wiarygodne.
Raczej "Historia koscielna" Euzebiusza rzuca jako takie światło na wczesne lata, choć tez jest mało wiarygodna w wielu punktach.
co do archeologii I i II w to raczej niewiele posiadamy, chyba ze masz na mysli ossuaria i nekropolie. Z III wieku synagoge w Duras-Europos, z IV w juz lepiej, jest synagoga z Kafarnaum i koscioły epoki konstantyńskiej.

W tej chwili interesują mnie poczatki chrzescijanstwa w Jerozolimie i Palestynie. Na ten temat nie moge nic ciekawego znaleźć.
 
 
Paulina_____ 

Dołączyła: 26 Lip 2006
Posty: 122
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-03-31, 21:36   

marcin. napisał/a:
tak, musiałem :)


Musiałes .... :mysli:
Znaczy studiujesz i Cię męczą .... a mozna wiedziec co ?
 
 
Paulina_____ 

Dołączyła: 26 Lip 2006
Posty: 122
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-03-31, 21:54   

Amens napisał/a:
Ooo bardzo mi miło że ktoś sie interesuje takimi sprawami na tym forum :)
Sama chętnie jakichś rad wysłucham o ile autorzy książek nie będą fanatycznymi Chrześcijanami bo takim nie ufam : )

Jak znajdziesz coś naprawde ciekawego pisz szybko! :) Myśle, że szukając w powiązaniach Jezusa z Egiptem znajdziesz ciekawe tezy.


Miałam nadzieje ze będzie jakaś dyskusja na ten temat. Jak na razie słabo to widzę.

To co mnie interesuje i miałam nadzieje poruszyć w tym wątku obejmuje okres juz po odejsciu Jezusa, od powrotu apostołów do Jerozolimy, czyli to co mniej wiecej opisują Dzieje apostolskie.

Czytam Eugeniusza Dąbrowskiego "Dzieje Pawła z Tarsu" niestety to stara pozycja z lat '60, dość gruba ponad 600 stron. Sporo informacji o miejscach ktore Paweł odwiedził i o wykopaliskach na tych terenach, ale informacje są juz mocno zdezaktualizowane, niemniej nadal ciekawe. Zaczepia więc po częsci o archeologię biblijną okresu hellenistycznego i rzymskiego.
 
 
marcin. 
fidei defensor


Dołączył: 09 Sie 2006
Posty: 391
Skąd: okolice Warszawy
Wysłany: 2007-03-31, 22:23   

tak, miałem z tego kolosa :) Ale książkę polecam, jak jak "Początki Teologii Kościoła" ks. Henryka Pietrasa SJ
_________________
Christe Eleison
Kyrie Eleison
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 10