Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jezus miał rodzonych braci i siostry?
Autor Wiadomość
Obserwator 
Forum exŚwiadków


Wyznanie: https://swiadkowiejehowywpolsce.org/index.php
Pomógł: 62 razy
Dołączył: 08 Maj 2012
Posty: 6548
Wysłany: 2012-05-25, 12:19   Jezus miał rodzonych braci i siostry?

Jezus miał rodzonych braci i siostry?

Większość protestantów, jak i Świadkowie Jehowy (ale dopiero od roku 1937) twierdzą, że Jezus miał rodzonych braci i siostry.
Głównym ich celem jest wykazanie przez to, że Maryja nie mogła pozostać dziewicą, skoro miała cała gromadę dzieciaków.
Tymczasem nie ma ani jednego tekstu który by wskazywał, że Ci bracia i siostry byli „synami Maryi” czy „córkami Maryi”. Tylko o Jezusie powiedziano, że był Jej Synem.
No bo któż nie zna tekstów nazywających Ją:

„Matką Jego” (J 2:5)
„Matką Jezusa” (J 2:1)
„Matką Pana” (Łk 1:43)

Oto inne podobne teksty:

„Rodzice Jego” Łk 2:41, 43;
„Rodzice (...) Dzieciątka Jezus” Łk 2:27;
„Jego ojciec i Matka” Łk 2:33;
„ojciec Twój i ja” 2:48;
„Syn Józefa” Łk 4:22;
„Syn cieśli” Mt 13:55;
„Syn Maryi” Mk 6:3;
„Twoja Matka” Mt 12:46, Mk 3:32, Łk 8:20.

A kto zna teksty biblijne, w których Ona nazwana jest „Matką ICH”?
To znaczy braci i sióstr.
Czy na Biblii opierają swe DOMNIEMANIA różni ludzie, którzy chcą Maryi wtłoczyć jakieś dzieci?

W związku z dziewictwem Maryi warto przeczytać rozdział 17.10. w specjalnym opracowaniu, które pozostawił nam jeden ze znanych katolickich apologetów.

Dziewica

http://www.piotrandryszczak.pl/17.html

Natomiast kwestię braci i sióstr Jezusa omawia ten autor w artykule polemizującym z leksykonem biblijnym Świadków Jehowy. To obszerne opracowanie, ale warte przeczytania. Autor omawia w nim wszystkie teksty o braciach (Mt 13:55-56, Mk 6:3-4, Mt 12:46, Mk 3:31, Łk 8:19, J 2:12, J 7:3, 5, 10, Dz 1:14, 1Kor 9:5, Ga 1:19), które przywołują jego adwersarze. Następnie wykazuje nieprawidłową ich interpretację. Ukazuje też, jak je rozumiano w pierwszych wiekach.

Bracia i siostry Jezusa i „Wnikliwe poznawanie Pism” (cz. I i II)

http://www.piotrandryszczak.pl/arty/WniBR1.DOC

http://www.piotrandryszczak.pl/arty/WniBR2.DOC

Dość szeroko to zagadnienie omawia też autor w rozdziale swej książki „W obronie wiary”:

Bracia i siostry Chrystusa

http://www.piotrandryszczak.pl/4.html
 
 
Eliot 


Pomógł: 360 razy
Dołączył: 22 Sie 2011
Posty: 4174
Wysłany: 2012-05-25, 12:32   

Mt 13:55-56 bpd "(55) Czy nie jest On synem tego cieśli? Czy Jego Matce nie jest na imię Maria, a Jego braciom Jakub, Józef, Szymon i Juda? (56) A Jego siostry, czy nie ma ich wszystkich u nas? Skąd więc u Niego to wszystko?"

Mt 12:46 bt "(46) Gdy jeszcze przemawiał do tłumów, oto Jego Matka i bracia stanęli na dworze i chcieli z Nim mówić."


Czarno na biały napisane kto jest kim dla kogo. Jesli ktoś neguje, że mowa tu o braciach Jezusa to konsekwentnie powinien zanegować, że Maria była jago matką ;-)

I cóż tu jest do interpretacji? Prędzej do nadinterpretacji... co też niktórzy przez wieki czynią :-?
_________________
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)
 
 
Obserwator 
Forum exŚwiadków


Wyznanie: https://swiadkowiejehowywpolsce.org/index.php
Pomógł: 62 razy
Dołączył: 08 Maj 2012
Posty: 6548
Wysłany: 2012-05-25, 12:36   

Eliot napisał/a:
Mt 13:55-56 bpd "(55) Czy nie jest On synem tego cieśli? Czy Jego Matce nie jest na imię Maria, a Jego braciom Jakub, Józef, Szymon i Juda? (56) A Jego siostry, czy nie ma ich wszystkich u nas? Skąd więc u Niego to wszystko?"

Mt 12:46 bt "(46) Gdy jeszcze przemawiał do tłumów, oto Jego Matka i bracia stanęli na dworze i chcieli z Nim mówić."


Czarno na biały napisane kto jest kim dla kogo. Jesli ktoś neguje, że mowa tu o braciach Jezusa to konsekwentnie powinien zanegować, że Maria była jago matką ;-)

I cóż tu jest do interpretacji? Prędzej do nadinterpretacji... co też niktórzy przez wieki czynią :-?


Właśnie te wersety autor rozbiera na czynniki pierwsze i wskazuje, że dopiero w V wieku stwierdzono, że Jezus ma rzeczywistch braci.
 
 
Eliot 


Pomógł: 360 razy
Dołączył: 22 Sie 2011
Posty: 4174
Wysłany: 2012-05-25, 12:40   

Obserwator napisał/a:
Właśnie te wersety autor rozbiera na czynniki pierwsze i wskazuje, że dopiero w V wieku stwierdzono, że Jezus ma rzeczywistch braci.


A Ty Obserwatorze co czytasz w tych wersetach? Jest li Maria matką Jezusa czy nie?
_________________
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)
 
 
Obserwator 
Forum exŚwiadków


Wyznanie: https://swiadkowiejehowywpolsce.org/index.php
Pomógł: 62 razy
Dołączył: 08 Maj 2012
Posty: 6548
Wysłany: 2012-05-25, 12:42   

Eliot napisał/a:
Obserwator napisał/a:
Właśnie te wersety autor rozbiera na czynniki pierwsze i wskazuje, że dopiero w V wieku stwierdzono, że Jezus ma rzeczywistch braci.


A Ty Obserwatorze co czytasz w tych wersetach? Jest li Maria matką Jezusa czy nie?


Ona nie jest nazwana ICH matką, a TYLKO JEGO.
 
 
Eliot 


Pomógł: 360 razy
Dołączył: 22 Sie 2011
Posty: 4174
Wysłany: 2012-05-25, 12:44   

Obserwator napisał/a:
Eliot napisał/a:
Obserwator napisał/a:
Właśnie te wersety autor rozbiera na czynniki pierwsze i wskazuje, że dopiero w V wieku stwierdzono, że Jezus ma rzeczywistch braci.


A Ty Obserwatorze co czytasz w tych wersetach? Jest li Maria matką Jezusa czy nie?


Ona nie jest nazwana ICH matką, a TYLKO JEGO.


No a bracia i siostry też są nazwani jego braćmi i siostrami...
W czym masz problem, dobrodzieju? :-)
_________________
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)
 
 
Obserwator 
Forum exŚwiadków


Wyznanie: https://swiadkowiejehowywpolsce.org/index.php
Pomógł: 62 razy
Dołączył: 08 Maj 2012
Posty: 6548
Wysłany: 2012-05-25, 12:46   

Jak pokażesz, że są nazwani synami i córkami Maryi, tak jak nazwany jest Jezus, to Ci uwierzę.
A tak niestety nie mamy o czym gadać.
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2012-05-25, 12:58   

Obserwator napisał/a:
A tak niestety nie mamy o czym gadać.


Powala mnie taka 'logika' wysokich lotów. Tak jak nie ma w Biblii zwrotów, to jego kuzyni, albo to jego duchowi bracia itd. Takiego 'kiełbaszenia' już dawno nie czytałem...
 
 
Eliot 


Pomógł: 360 razy
Dołączył: 22 Sie 2011
Posty: 4174
Wysłany: 2012-05-25, 12:59   

Obserwator napisał/a:
Jak pokażesz, że są nazwani synami i córkami Maryi, tak jak nazwany jest Jezus, to Ci uwierzę.
A tak niestety nie mamy o czym gadać.


A wiesz co? Nic Ci nie mam zamiaru pokazywać :lol:
No chyba, że język :-P

Obserwatorze, masz przed sobą Słowo Boże, które zostało zacytowane. Porste, nieskomplikowane słowa. Zaryzykuję stwierdzenie: cała ta dyskusja jest niepotrzebna. Zarówno ja jak i Ty doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że owi braci jak i siostry to rodzina Jezusa, podobnie jak i Maria. Gdyby Ci ktos nie naopowiadał dziwnych historii o 'nieustającym dziewictwie Marii' to nigdy nie wpadłbyś na pomysł, że Maria nie miała dzieci prócz Jezusa. Bo niby na jakiej podstawie? Otóż, nie tylko że takiej podstawy w Piśmie nie ma. Nie ma nawet cienia przesłanki co do tego.
Możesz się zatem mamić i oszukiwać. Możesz zagłuszać logiczne myślenie wklejaniem linków do stron omamionych ludzi. Nic to nie da zaiste. Prawda i tak odezwie się w Twoim wnetrzu. Nie zagłuszysz jej. A prawda jest bardzo prosta: Maria oprócz Jezusa wydała na świat co najmniej sześcioro innych dzieci.

Nie uwolnisz się od tej prawdy i nie zagłuszysz jej tą dziecinadą z wklejkami.
Bedzie Cię gryzła. Nie odpuści :-)
_________________
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)
 
 
Leondomus 
Chcę żyć na wieki !

Wyznanie: Kościół katolicki
Dołączył: 06 Maj 2012
Posty: 170
Wysłany: 2012-05-25, 14:02   

Eliot napisał/a:
Obserwator napisał/a:
Jak pokażesz, że są nazwani synami i córkami Maryi, tak jak nazwany jest Jezus, to Ci uwierzę.
A tak niestety nie mamy o czym gadać.


A wiesz co? Nic Ci nie mam zamiaru pokazywać :lol:
No chyba, że język :-P

Obserwatorze, masz przed sobą Słowo Boże, które zostało zacytowane. Porste, nieskomplikowane słowa. Zaryzykuję stwierdzenie: cała ta dyskusja jest niepotrzebna. Zarówno ja jak i Ty doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że owi braci jak i siostry to rodzina Jezusa, podobnie jak i Maria. Gdyby Ci ktos nie naopowiadał dziwnych historii o 'nieustającym dziewictwie Marii' to nigdy nie wpadłbyś na pomysł, że Maria nie miała dzieci prócz Jezusa. Bo niby na jakiej podstawie? Otóż, nie tylko że takiej podstawy w Piśmie nie ma. Nie ma nawet cienia przesłanki co do tego.
Możesz się zatem mamić i oszukiwać. Możesz zagłuszać logiczne myślenie wklejaniem linków do stron omamionych ludzi. Nic to nie da zaiste. Prawda i tak odezwie się w Twoim wnetrzu. Nie zagłuszysz jej. A prawda jest bardzo prosta: Maria oprócz Jezusa wydała na świat co najmniej sześcioro innych dzieci.

Nie uwolnisz się od tej prawdy i nie zagłuszysz jej tą dziecinadą z wklejkami.
Bedzie Cię gryzła. Nie odpuści :-)

Piękne proroctwo, doprawdy.

Ciebie chyba już coś dawno ugryzło, bo jad sączy się, że z brody kapie. Słowo "brat" w Biblii jest używane wieloznacznie i dobrze o tym wiesz. Z drugiej strony, powiedz mi co się stało z tymi rzekomymi dziećmi ? Co to byli jacyś cyganie, co ich Jezus z kopa przeganiał i wolał od nich kolegów-apostołów, z którymi szwendał się po całym Izraelu ? Pewnie jeszcze Maryja, nienawidziła Jezusa, że jego sześcioro rodzeństwa spycha na dalszy plan i nie naucza z nimi.
Czy rodzeni bracia nie byliby najlepszymi sukcesorami nauczania Pana Jezusa, bo naturalnie bliższymi od apostołów ? Powiedz mi jak Maria, z której narodziła się alfa i omega, pierwszy i ostatni - mogła chcieć mieć inne dzieci ? Jezus-Bóg, który jest WSZYSTKIM jej nie wystarczał ? Takie są konsekwencje, gdy ktoś odziera z boskości samego Boga.
_________________
Wstydzić się przyznać do swojej wiary - to wstyd.
 
 
Eliot 


Pomógł: 360 razy
Dołączył: 22 Sie 2011
Posty: 4174
Wysłany: 2012-05-25, 14:20   

Leondomus napisał/a:
Piękne proroctwo, doprawdy.

Ciebie chyba już coś dawno ugryzło, bo jad sączy się, że z brody kapie. Słowo "brat" w Biblii jest używane wieloznacznie i dobrze o tym wiesz. Z drugiej strony, powiedz mi co się stało z tymi rzekomymi dziećmi ? Co to byli jacyś cyganie, co ich Jezus z kopa przeganiał i wolał od nich kolegów-apostołów, z którymi szwendał się po całym Izraelu ? Pewnie jeszcze Maryja, nienawidziła Jezusa, że jego sześcioro rodzeństwa spycha na dalszy plan i nie naucza z nimi.


Heh, widzę że lektura Pisma jest Ci raczej obca? Akurat te kwestie są wystarczająco przedstawione aby powyższe pytania nie musiałyby być stawiane. Warunek: czytać Pismo. Polecam, to bardzo ciekawa lektura :-)

Leondomus napisał/a:
Czy rodzeni bracia nie byliby najlepszymi sukcesorami nauczania Pana Jezusa, bo naturalnie bliższymi od apostołów ? Powiedz mi jak Maria, z której narodziła się alfa i omega, pierwszy i ostatni - mogła chcieć mieć inne dzieci ? Jezus-Bóg, który jest WSZYSTKIM jej nie wystarczał ? Takie są konsekwencje, gdy ktoś odziera z boskości samego Boga.


Kurczę, jeszcze chwila a okaże się, że Maria nie mogła Jezusa urodzić i na pewno nie urodziła. Bo jakże to? Jak można urodzić Jezusa-Boga? No, rzeczywiście, poddaję się. Nie można!
Ale Jezusa-człowieka jak najbardziej :-)

Zachęcam do czytania Pisma :idea:
_________________
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2012-05-25, 14:26   

Nie mnie pytasz, może Eliot wybaczy. Lecz nie sposób nie odpisać na takie coś...
Leondomus napisał/a:
Czy rodzeni bracia nie byliby najlepszymi sukcesorami nauczania Pana Jezusa, bo naturalnie bliższymi od apostołów ?

Widać że nie.
Joh 7:3-5 bt " Rzekli więc Jego bracia do Niego: «Wyjdź stąd i idź do Judei, aby i uczniowie Twoi ujrzeli czyny, których dokonujesz. (4) Nikt bowiem nie dokonuje niczego w ukryciu, jeżeli chce się publicznie ujawnić. Skoro takich rzeczy dokonujesz, to okaż się światu!» (5) Bo nawet Jego bracia nie wierzyli w Niego."
Czyżby była tu mowa o kuzynach?
 
 
Leondomus 
Chcę żyć na wieki !

Wyznanie: Kościół katolicki
Dołączył: 06 Maj 2012
Posty: 170
Wysłany: 2012-05-25, 14:29   

Eliot napisał/a:
Leondomus napisał/a:
Piękne proroctwo, doprawdy.

Ciebie chyba już coś dawno ugryzło, bo jad sączy się, że z brody kapie. Słowo "brat" w Biblii jest używane wieloznacznie i dobrze o tym wiesz. Z drugiej strony, powiedz mi co się stało z tymi rzekomymi dziećmi ? Co to byli jacyś cyganie, co ich Jezus z kopa przeganiał i wolał od nich kolegów-apostołów, z którymi szwendał się po całym Izraelu ? Pewnie jeszcze Maryja, nienawidziła Jezusa, że jego sześcioro rodzeństwa spycha na dalszy plan i nie naucza z nimi.


Heh, widzę że lektura Pisma jest Ci raczej obca? Akurat te kwestie są wystarczająco przedstawione aby powyższe pytania nie musiałyby być stawiane. Warunek: czytać Pismo. Polecam, to bardzo ciekawa lektura :-)

Leondomus napisał/a:
Czy rodzeni bracia nie byliby najlepszymi sukcesorami nauczania Pana Jezusa, bo naturalnie bliższymi od apostołów ? Powiedz mi jak Maria, z której narodziła się alfa i omega, pierwszy i ostatni - mogła chcieć mieć inne dzieci ? Jezus-Bóg, który jest WSZYSTKIM jej nie wystarczał ? Takie są konsekwencje, gdy ktoś odziera z boskości samego Boga.


Kurczę, jeszcze chwila a okaże się, że Maria nie mogła Jezusa urodzić i na pewno nie urodziła. Bo jakże to? Jak można urodzić Jezusa-Boga? No, rzeczywiście, poddaję się. Nie można!
Ale Jezusa-człowieka jak najbardziej :-)

Zachęcam do czytania Pisma :idea:

Oby był to śmiech przez łzy.

Pamiętaj jedno -chełpisz się, że czytasz regularnie Pismo Święte, więc mogę domniemywać, że Pan Jezus, przyszedł do Ciebie - swojej WŁASNOŚCI !!! - ty jednak go nie przyjąłeś.
_________________
Wstydzić się przyznać do swojej wiary - to wstyd.
 
 
Leondomus 
Chcę żyć na wieki !

Wyznanie: Kościół katolicki
Dołączył: 06 Maj 2012
Posty: 170
Wysłany: 2012-05-25, 14:51   

Henryk napisał/a:
Nie mnie pytasz, może Eliot wybaczy. Lecz nie sposób nie odpisać na takie coś...
Leondomus napisał/a:
Czy rodzeni bracia nie byliby najlepszymi sukcesorami nauczania Pana Jezusa, bo naturalnie bliższymi od apostołów ?

Widać że nie.
Joh 7:3-5 bt " Rzekli więc Jego bracia do Niego: «Wyjdź stąd i idź do Judei, aby i uczniowie Twoi ujrzeli czyny, których dokonujesz. (4) Nikt bowiem nie dokonuje niczego w ukryciu, jeżeli chce się publicznie ujawnić. Skoro takich rzeczy dokonujesz, to okaż się światu!» (5) Bo nawet Jego bracia nie wierzyli w Niego."
Czyżby była tu mowa o kuzynach?

Pomyśl nad tym o czym piszesz. Przecież to może być równie dobrze kuzynostwo lub dalsza rodzina, bo tak się w Biblii zdarza. Nigdzie nie ma napisane, żeby miała Maryja konkretnie tylu, a tylu synów. Zdarza się tak, że w Biblii Maryja "przebywała w towarzystwie mężczyzn", czy to świadczy o jej nieobyczajności, czy raczej, że byli to mężczyźni z jej rodu, rodziny. Dlaczego, też tylko Jezus był na świętach Paschy z Maryją i Józefem ?

Zresztą logika podpowiada mi, że taki szczegół jak ilość rodzeństwa Jezusa przetrwałby w hagiografii po jego śmierci. To są przecież podstawowe sprawy, kto czyim jest ojcem, kto matką, ilu ma się braci. Nawet przeciwnicy chrześcijaństwa musieliby zanotować to w zrębach jego biografii.
_________________
Wstydzić się przyznać do swojej wiary - to wstyd.
 
 
Eliot 


Pomógł: 360 razy
Dołączył: 22 Sie 2011
Posty: 4174
Wysłany: 2012-05-25, 14:53   

Leondomus napisał/a:
Oby był to śmiech przez łzy.

Pamiętaj jedno -chełpisz się, że czytasz regularnie Pismo Święte, więc mogę domniemywać, że Pan Jezus, przyszedł do Ciebie - swojej WŁASNOŚCI !!! - ty jednak go nie przyjąłeś.


Jezus powiedział:

Joh 17:3 br "(3) Życie zaś wieczne polega u nich na tym, aby poznali Ciebie, Boga jedynego i prawdziwego, oraz Tego, którego Ty posłałeś, Jezusa Chrystusa."

Tak właśnie staram się postępować :-)

Ale są też tacy, którzy wolą inną postawę:

2Tm 4:4 bp "(4) nie będą słuchać prawdy, a zwrócą się do baśni."

Deklarujesz, że chcesz żyć na wieki. Wybierz właściwie a będziesz miał szansę :-)
_________________
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 11