Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy Biblia neguje obrazy?
Autor Wiadomość
Obserwator 
Forum exŚwiadków


Wyznanie: https://swiadkowiejehowywpolsce.org/index.php
Pomógł: 62 razy
Dołączył: 08 Maj 2012
Posty: 6548
Wysłany: 2012-06-02, 08:37   Czy Biblia neguje obrazy?

Czy Biblia neguje obrazy?

Protestanci i Świadkowie Jehowy na ogół nauczają, że nie podlegają Prawu a więc i Dekalogowi. Jednak przeciwko katolickim obrazom i figurom cytują właśnie z Dekalogu słowa:

„Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego co jest na niebie wysoko, ani tego co jest na ziemi nisko, ani tego co jest w wodach pod ziemią” (Wj 20:4).

Odrywają te słowa od poprzedzającego ich fragmentu:

„Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie” (Wj 20:3).

Tymczasem u Żydów, aż do dziś, zdania te są jednym przykazaniem i dotyczą kultu „cudzych bogów” oraz ich rzeźb i obrazów. Komentarz w Wj 20:4 pokazuje jakich to bogów miał na myśli Autor (siły natury, zwierzęta; por. Pwt 4:19, Ps 106:20)
Przeciwnicy ukazywania Jezusa i Jego wybranych oraz naśladowców zaliczają więc ich jakby do „cudzych bogów”!
Przypominamy przykazanie te u Żydów wygląda następująco:

„Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie. Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu...” (Wj 20:3-4).

Przeciwnicy tworzenia obrazów zdają się nie zauważyć, że sam Jezus stał się „obrazem Boga niewidzialnego” (Kol 1:15). Paweł też nie mógłby pisać do Galatów „przed których oczami nakreślono obraz Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego” (Ga 3:1).
Dla przeciwników obrazów świat zatrzymał się na Starym Testamencie.

Nie można wiązać figur czy obrazów przedstawiających świętych, którzy wypełnili wolę Bożą, często ponosząc śmierć dla Niego, z pogańskimi bożkami. Gdzie Chrystus zakazał czynienia figur Jego świętym?

Tak jak my rozumieli te sprawy pisarze wczesnochrześcijańscy.
Justyn Męczennik (ur. 100), polemizując z Żydami na temat Wj 20:4, napisał, że zakaz tworzenia wyobrażeń nie dotyczy przedmiotów związanych z Bogiem prawdziwym:

„Otóż powiedzcie mi, czy Bóg przez Mojżesza nie przykazał, by nie czynić żadnego obrazu ani podobieństwa zgoła niczego, co jest w górze, na niebie, ani na ziemi? A przecież On sam na pustyni przez Mojżesza kazał zrobić węża miedzianego i postawił go na znak, na znak zbawienia dla pokąsanych przez węże - i jednak nie jest winien niesprawiedliwości” („Dialog z Żydem Tryfonem” 94:1; por. 112:1-2).

Podobnie uczył „List Barnaby” (ok. 130):

„Wreszcie Mojżesz, ten, który rozkazał: ‘Nie będziecie mieli żadnego wizerunku ani odlanego ani rzeźbionego, aby był waszym bogiem’ [por. Kpł 26:1, Pwt 27:15] - sam zrobił wizerunek, by ukazać zapowiedź Jezusa. Sporządza więc Mojżesz miedzianego węża i wystawia na widok wszystkich, po czym zwołuje lud przez ogłoszenie” (12:6).

Przeciwnicy tworzenia obrazów twierdzą, że modlimy się „DO OBRAZÓW”, a nie do świętych osób ukazanych na nich.
Tymczasem gdy się ich poprosi o konkretną modlitwę „DO obrazu” to już takiej nie potrafią wymienić, bo po prostu takich modlitw nie ma!

Przeciwnicy obrazów mówią wiele o bałwochwalstwie katolików.
Jednak zarzut o bałwochwalstwie byłby może zasadny gdyby katolicy:

NIE MOGLI modlić się, np. do Jezusa przy braku Jego obrazu, figury;
NIE UMIELI się modlić, np. do Jezusa przy braku Jego obrazu, figury;
NIE MODLILI się, np. do Jezusa przy braku Jego obrazu, figury.

Te i inne argumenty przedstawia w swym rozdziale książki pt. „W obronie wiary” znany katolicki apologeta.
Omawia on szczegółowo kwestię podziału Dekalogu, tworzenie figur przez Izraelitów, zwyczaje wczesnochrześcijańskie oraz przytacza fragmenty biblijne które wskazują przeciwnicy obrazów i z nimi polemizuje.

DEKALOG i OBRAZY

http://www.piotrandryszczak.pl/33.html

Czy więc warto zwalczać obrazy i figury osób, które wybrał Jezus lub które stały się dla nas Jego naśladowcami stanowiący dla nas przykład wiary w Niego?

Obserwatorze ! Zaznaczaj cytowany tekst KURSYWĄ , KOLOREM lub
Cytat:
QUOTE !
Ostatnio zmieniony przez Anna01 2012-06-02, 11:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2012-06-02, 08:52   Re: Czy Biblia neguje obrazy?

Obserwator napisał/a:
Czy więc warto zwalczać obrazy i figury osób, które wybrał Jezus lub które stały się dla nas Jego naśladowcami stanowiący dla nas przykład wiary w Niego?

Obrazoburstwo, znane również pod nazwą ikonoklazmu, ruch rozwiający się w Bizancjum w VIII-IX w., zwalczający oddawanie czci obrazom i figurom religijnym, pozostający w ścisłym związku z drugim przykazaniem, respektowanym w judaizmie:

Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią. Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył.

Przykazanie to zmienione zostało w Dekalogu przyjętym przez Kościół katolicki. Gdy pod wpływem misteriów hellenistycznych duchowni zaczęli ozdabiać miejsca zebrań wiernych malowidłami, obrazami i figurami, Kościół wschodni zdecydowanie sprzeciwił się takim praktykom, co znalazło wsparcie w wydanym na początku VIII w. przez cesarza Bizancjum zakazie adoracji obrazów.

Spór w tej kwestii toczył się w latach 726-842 i stał się jedną z przyczyn osłabienia więzi pomiędzy Kościołem wschodnim i rzymskim. Kościół rzymski zachował bowiem kult obrazów, podkreślając, że dotyczy on nie obrazów jako takich, lecz osób na nich przedstawionych.

Zagadnienie obrazoburstwa odżyło w Kościele katolickim w okresie od XI do XIV w. gdy chrześcijańskie ruchy ubogich (orleańczycy, henrycjanie, chrześcijanie z Périgord, waldensi, katarzy i in.) odrzuciły m.in. kult obrazów i figur religijnych. Powrót do judaistycznej wersji drugiego przykazania i odstąpienie od kultu obrazów miały również miejsce w okresie reformacji rozpoczętej w XVI w.
http://portalwiedzy.onet....stwo,haslo.html

Prześlij to Swemu "autorytetowi".
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-06-02, 15:59   

JHWH zniszczył cielca choć Izraelici mieli go właśnie za JHWH i czy to się Bogu spodobało ?
Jeśli dziś ktos robi figury Jezusa i nazywa Go Jezusem czy Bogu to się podoba ? albo figury Marii ?
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
Berian 
Student Biblii


Wyznanie: Wierzę w Jezusa
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 04 Maj 2011
Posty: 686
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-06-02, 16:51   

bartek212701 napisał/a:
JHWH zniszczył cielca choć Izraelici mieli go właśnie za JHWH i czy to się Bogu spodobało ?

To jest celna i mocna uwaga, nawet mi to do głowy nie przyszło :D
_________________
Mat. 5:44
44. A Ja wam powiadam: Miłujcie nieprzyjaciół waszych i módlcie się za tych, którzy was prześladują,
(BW)
Gość miłujesz nieprzyjaciół?
 
 
Obserwator 
Forum exŚwiadków


Wyznanie: https://swiadkowiejehowywpolsce.org/index.php
Pomógł: 62 razy
Dołączył: 08 Maj 2012
Posty: 6548
Wysłany: 2012-06-02, 17:07   

Berian napisał/a:
bartek212701 napisał/a:
JHWH zniszczył cielca choć Izraelici mieli go właśnie za JHWH i czy to się Bogu spodobało ?

To jest celna i mocna uwaga, nawet mi to do głowy nie przyszło :D


Oto kilka faktów biblijnych z których chrześcijanie brali przykład:

Izraelici też modlili się przed Arką Przymierza, która znajdowała się w świątyni (Ps 5:8), a świątynię uważali za świętą i przed nią „kłaniali się” (Ps 5:8), choć były one wykonane z ziemskiego materiału.
Jakub, protoplasta Izraela, kamień nazwał „domem Boga” (Rdz 28:22).
Na Arce Przymierza były umieszczone figury cherubów (Wj 25:18, 37:7, Lb 21:8), a w świątyni płaskorzeźby (1Krl 7:31). Jozue oddał też pokłon Arce, będąc w tej pozycji aż do wieczora i nie przeszkadzały mu w tym figury cherubów (Joz 7:6).
Bóg nakazał Izraelitom uczynić węża miedzianego i z wiarą na niego spoglądać (Lb 21:8n.).
Ezechiel, widząc „Nową Świątynię”, mówił o cherubach w niej (Ez 41:18). Jezus zaś nazwał ołtarz „świętym” (Mt 23:19). Jak relikwie przechowywano w Arce Przymierza mannę i laskę Aarona (Hbr 9:4).


Święci S i NT posługiwali się przedmiotami, przez które okazywała się chwała Boga. Tekst Lb 21:18 mówi o wywyższonym miedzianym wężu, a 2Krl 13:21 o wskrzeszających właściwościach kości Elizeusza. On sam płaszczem rozdzielił wody Jordanu (2Krl 2:14), a kości Józefa wielce szanowano (Wj 13:19, Syr 49:15). Kobieta dotykająca się płaszcza Chrystusa została pochwalona (Mk 5:28nn., 34), a chustki dotknięte przez Pawła uzdrawiały (Dz 19:11n.). Bóg użył nawet cienia Piotra dla niesienia pomocy chorym (Dz 5:15n.). Jezus uzdrawiając posłużył się zaś błotem (J 9:6). Tekst Rz 1:20 uczy, że nawet Boga poznajemy przez Jego dzieła, którymi niejednokrotnie może być martwa natura. Czy obraz pejzażu nie może przypominać nam rzeczywistych dzieł Bożych? Czy osoba na obrazie nie może przypominać nam tej istoty? Por. Mdr 13:5.

Nieprawdą jest to, że Izraelitom obcy był kult przedmiotów związanych z uwielbianiem Boga. Naród Wybrany na polecenie Boga namaszczał ołtarze (Wj 29:36, Kpł 8:11, Lb 7:10), ołtarz całopalenia (Wj 40:10), święty namiot (Wj 30:26), Arkę Przymierza (Wj 40:9, Kpł 8:10, Lb 7:1), stelle (Rdz 28:18, 31:13) i tarcze (Iz 21:5, 2Sm 1:21). Mieli też oni czcić Przybytek (Kpł 19:30, 26:2, Ps 138:2). Izraelici posiadali też chorągwie (Lb 2:2, 10, 17).

Obok tych faktów nie można przejść obojętnie.
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-06-02, 17:44   

Obserwator, Tak przykazał Bóg,te przedmioty były odzwierciedleniem tego co Bóg zaplanował dla ludzi,tego co jest z Bogiem.To co tworzą sobie ludzie jest ich wymysłem, ich chęcia zaimponowania innym,że coś potrafią*.W księdze Jeremiasza nawet jest napisane,że nie tylko Ci wierzacy w te rzeźby zostaną zgładzeni ale i Ci,którzy je utworzyli chocby w nie nie wierzyli**.Swym postepowaniem przyczynili się bałwochwalstwu.Ludzie modlą się ale przed kłodami,srebrem,złotem ale nie przed Bogiem***
Na koniec stwierdzam oczywiście na podstawie Pisma,że takie figury czy strachy,kłody nie moga nic uczynić bo o tym mówia natchnione słowa Proroka Jeremiasza**** Tak Obserwatorze Biblia neguje kult obrazów.


*
Ezech. 7:20
20.
Z kosztownej swojej ozdoby uczynili pożywkę swej pychy i nią powodowani robili swoje obrzydliwe posągi, swoje ohydy. Dlatego przemienię je dla nich w śmiecie.
(BW)

** 5 Moj. 27:15
15.
Przeklęty mąż, który zrobi podobiznę rzeźbioną lub laną, obrzydliwość dla Pana, dzieło rąk rzemieślnika, i ustawi go w ukryciu. A cały lud odezwie się i powie: Amen.
(BW)

***Izaj. 44:18-20
18.
Nie mają poznania ani rozumu, bo zaślepione są ich oczy, tak że nie widzą, a serca zatwardziałe, tak że nie rozumieją.
19. A nikt tego nie rozważa i nikt nie ma tyle poznania i rozumu, aby rzec: Jedną jego połowę spaliłem w ogniu i na jego węglach napiekłem chleba, upiekłem też mięso i najadłem się, a z reszty zrobię ohydę i będę klękał przed drewnianym klocem?
20. Kto się zadaje z popiołem, tego zwodzi omamione serce, tak że nie uratuje swojej duszy ani też nie powie: Czy to nie złuda, czego się trzymam?
(BW)

****Jer. 10:5
5.
Są jak straszak na polu ogórkowym, nie mówią, trzeba je nosić, bo nie mogą chodzić. Nie bójcie się ich, bo nie mogą szkodzić, lecz nie mogą też nic dobrego uczynić.
(BW)

Ps:Kiedy coś cytujesz w swoim poście[tym nade mną] to podawaj adres skąd cytujesz bo to nie Twoje słowa http://www.piotrandryszczak.pl/33.html lub przynajmniej kursywe daj bo się wszystko zlewa i trzeba szukać w sieci co jest Twoim pismem a co Andryszczaka.
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
Ostatnio zmieniony przez bartek212701 2012-06-02, 17:45, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Berian 
Student Biblii


Wyznanie: Wierzę w Jezusa
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 04 Maj 2011
Posty: 686
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-06-02, 17:45   

Obserwator napisał/a:
Arką Przymierza

Arka była nakazana przez Boga.
A przed wężem miedzianym nie mieli się kłaniać jak w KK klęczą przed zębem Papierza.
Ani przed błotem którym Jezus uzdrowił. Pewnie w KK jest taka relikwia "uzdrawiające błoto".
Nawet nie mam ochoty na ten temat dyskutować każdy zdrowo myślący człowiek który szuka Boga na pewno zobaczy co wyprawia KK.
_________________
Mat. 5:44
44. A Ja wam powiadam: Miłujcie nieprzyjaciół waszych i módlcie się za tych, którzy was prześladują,
(BW)
Gość miłujesz nieprzyjaciół?
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-06-02, 17:48   

Berian napisał/a:
To jest celna i mocna uwaga, nawet mi to do głowy nie przyszło :D
dziękuję :-) ja zawsze mam ją w głowie i staram się tą biblijną relację zawsze mieć pod ręką w pamięci hehe.Bo nie ma nic mocniejszego niż słowa Boga,który mówi,że nie chce figury,która przedstawia Jego a nawet nosi Jego imię,bo mu sie to po prostu nie podoba.
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
Obserwator 
Forum exŚwiadków


Wyznanie: https://swiadkowiejehowywpolsce.org/index.php
Pomógł: 62 razy
Dołączył: 08 Maj 2012
Posty: 6548
Wysłany: 2012-06-02, 19:02   

Berian napisał/a:
Obserwator napisał/a:
Arką Przymierza

Arka była nakazana przez Boga.
A przed wężem miedzianym nie mieli się kłaniać jak w KK klęczą przed zębem Papierza.
Ani przed błotem którym Jezus uzdrowił. Pewnie w KK jest taka relikwia "uzdrawiające błoto".
Nawet nie mam ochoty na ten temat dyskutować każdy zdrowo myślący człowiek który szuka Boga na pewno zobaczy co wyprawia KK.


"Wtedy Jozue rozdarł swoje szaty i padł twarzą na ziemię przed Arką Pańską aż do wieczora, on sam i starsi Izraela" Joz 7:6
 
 
Berian 
Student Biblii


Wyznanie: Wierzę w Jezusa
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 04 Maj 2011
Posty: 686
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-06-02, 20:28   

Obserwator napisał/a:
"Wtedy Jozue rozdarł swoje szaty i padł twarzą na ziemię przed Arką Pańską aż do wieczora, on sam i starsi Izraela" Joz 7:6

Powtórzę się.
Arka była nakazana przez Boga.
Nie będę się spierać czy oni się do arki kłaniali.
Świętej pamięci zęba Bóg nie nakazał.
_________________
Mat. 5:44
44. A Ja wam powiadam: Miłujcie nieprzyjaciół waszych i módlcie się za tych, którzy was prześladują,
(BW)
Gość miłujesz nieprzyjaciół?
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2012-06-02, 20:34   

Obserwator napisał/a:
Izraelici też modlili się przed Arką Przymierza, która znajdowała się w świątyni

Nikt nigdy nie modlił się przed, ani do Arki.
Masz jakieś pogańskie skojarzenia. :-(
Cytat:
a świątynię uważali za świętą i przed nią „kłaniali się” (Ps 5:8), choć były one wykonane z ziemskiego materiału.

Musiałbyś nam wykazać, że kłaniali się Przybytkowi.
Pokazujesz, jak bardzo jesteś śmieszny, gdy nawet nie czytasz tekstu Biblijnego, a powielasz nędzne wypociny „apologety”. Tym bardziej, że masz podane odnośniki jak ”na tacy”. Ale na lenistwo jeszcze nie wymyślono lekarstwa. Podobnie jak na głupotę.
Cytat:
Jakub, protoplasta Izraela, kamień nazwał „domem Boga”

Co tam kamień. :-o Nazwano tak całe ... miasto!
Cytat:
Bóg nakazał Izraelitom uczynić węża miedzianego i z wiarą na niego spoglądać

Dlaczego więc nie modlisz się do węża i w niego nie wierzysz?
Cytat:
Jak relikwie przechowywano w Arce Przymierza mannę i laskę Aarona

I co? Modlili się do wiaderka? :mrgreen:
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-06-02, 20:43   

Katolicyzm i te nauki prowadzą właśnie do tak dalece idących wniosków jak kłanianie się kawałkom drewna i tak jak piszesz Henryku innym przedmiotom. Skąd wiesz może Obserwator ma w domu węża i się do niego modli nigdy nic nie wiadomo :-) ludzie są różni.
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
Obserwator 
Forum exŚwiadków


Wyznanie: https://swiadkowiejehowywpolsce.org/index.php
Pomógł: 62 razy
Dołączył: 08 Maj 2012
Posty: 6548
Wysłany: 2012-06-02, 21:28   

bartek212701 napisał/a:
Katolicyzm i te nauki prowadzą właśnie do tak dalece idących wniosków jak kłanianie się kawałkom drewna i tak jak piszesz Henryku innym przedmiotom. Skąd wiesz może Obserwator ma w domu węża i się do niego modli nigdy nic nie wiadomo :-) ludzie są różni.


Mam takiego ptaka jak ty w nicku, i padam przed nim na twarz.
A węża, to pewnie ty masz, ale w kieszeni. :xhehe:
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2012-06-02, 21:30   

Berian napisał/a:
Obserwator napisał/a:
"Wtedy Jozue rozdarł swoje szaty i padł twarzą na ziemię przed Arką Pańską aż do wieczora, on sam i starsi Izraela" Joz 7:6

Powtórzę się.
Arka była nakazana przez Boga.
Nie będę się spierać czy oni się do arki kłaniali.

Ani Jozue, ani starsi nie kłaniali się Arce.
Nawet jej nie widzieli, ponieważ nie mogli!
Tylko raz w roku wchodził tam arcykapłan, i to z krwią.
Każdego innego czekała śmierć!
"Przed Arką" znaczy na dziedzińcu.
Ale skąd by Obserwator z Andryszczakiem o tym wiedzieli...?
 
 
Berian 
Student Biblii


Wyznanie: Wierzę w Jezusa
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 04 Maj 2011
Posty: 686
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-06-02, 21:39   

Ja się zgadzam :-D Ale niema co wchodzić w dyskusje bo Obserwatorowi to i tak nie pomoże.
I tak sie będzie upierał przy nieomylnym zdaniu papieży.
_________________
Mat. 5:44
44. A Ja wam powiadam: Miłujcie nieprzyjaciół waszych i módlcie się za tych, którzy was prześladują,
(BW)
Gość miłujesz nieprzyjaciół?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 11