Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy "Matka Pana" (Łk 1:43) jest Matką Bożą?
Autor Wiadomość
Obserwator 
Forum exŚwiadków


Wyznanie: https://swiadkowiejehowywpolsce.org/index.php
Pomógł: 62 razy
Dołączył: 08 Maj 2012
Posty: 6548
Wysłany: 2012-06-04, 08:53   Czy "Matka Pana" (Łk 1:43) jest Matką Bożą?

Czy „Matka Pana” (Łk 1:43) jest Matką Bożą?

Protestantów i Świadków Jehowy gorszy nazywanie przez katolików Maryi „Matką Bożą”. Owszem znają fragment o „Matce Pana” (Łk 1:43) ale nie przemawia do nich to, że Jezus będąc Panem jest też i Bogiem. Maryja zaś będąc Matką Pana jest też Matką Boga, Jezusa Chrystusa.

Jakie podstawy biblijne mają katolicy by nazywać Maryję „Matką Bożą”?
Posłużymy się tu kilkoma fragmentami, które przytacza znany apologeta katolicki, który pisze:

Mt 1:23 mówi, że Syn Maryi, którego porodziła to „Emmanuel, to znaczy ‘Bóg z nami’”. Maryja jest więc Matką „Boga z nami”, tzn. jest Matką Bożą.

Elżbieta nazywa Maryję Matką Pana (Łk 1:43). Tytuł „Pan” w zastosowaniu do Jezusa jest wymienny z określeniem „Bóg”. Na przykład Piotr na początku swego listu nazywa Chrystusa „Bogiem i Zbawicielem” (2P 1:1; por. J 20:28), a na końcu „Panem i Zbawicielem” 2P 3:18. Maryja więc, będąc Matką Pana, jest Matką Bożą.

Gabriel powiedział do Maryi, że Święte, które z Niej się narodzi, „będzie nazwane Synem Bożym” (Łk 1:35). Określenie „Jednorodzony Syn Boży” (J 3:18) jest wymienne z tytułem „Jednorodzony Bóg” (J 1:18); por. J 20:28, 31 (Bóg i Syn Boży). Maryja więc, będąc Matką Jednorodzonego Syna Bożego, jest Matką Jednorodzonego Boga, tzn. jest Matką Bożą.

Maryja będąc „Matką Jego” (J 2:5) i „Matką Jezusa” (J 2:1), który jest Bogiem (J 20:28), jest tym samym Matką Bożą.

Następnie apologeta ten wymienia pisma wczesnochrześcijańskie które uznają w osobie Maryi Matkę Bożą.
Już na początku II wieku św. Ignacy (zm. 107), żyjący współcześnie ze św. Janem, w liście „Do Kościoła w Efezie” pisał:
Bóg nasz bowiem Jezus Chrystus począł się w łonie Maryi” (18:2);
przychodzący w ciele Bóg (...) zrodzony z Maryi i zrodzony z Boga” (7:2).

Warto zapoznać się z materiałem zgromadzonym w książce pt. „W obronie wiary” w rozdziale „Maryja” w punkcie 17.2.:

MATKA BOŻA

http://www.piotrandryszczak.pl/17.html

Widać z powyższego, że katolicy mają podstawy biblijne by nazywać Maryję nie tylko Matką Pana czy Matką Chrystusa, ale i Matka Bożą.
Czy protestanci i Świadkowie Jehowy nie powinni więc przestać zwalczać Jej tytuł używany przez katolików?
 
 
Eliot 


Pomógł: 360 razy
Dołączył: 22 Sie 2011
Posty: 4174
Wysłany: 2012-06-04, 09:03   

Obserwator napisał/a:
Gabriel powiedział do Maryi, że Święte, które z Niej się narodzi, „będzie nazwane Synem Bożym” (Łk 1:35). Określenie „Jednorodzony Syn Boży” (J 3:18) jest wymienne z tytułem „Jednorodzony Bóg” (J 1:18); por. J 20:28, 31 (Bóg i Syn Boży). Maryja więc, będąc Matką Jednorodzonego Syna Bożego, jest Matką Jednorodzonego Boga, tzn. jest Matką Bożą.


Zatem, ani chybi powinna znaleźć się w składzie Trójcy. Nie rozumiem dlaczego się tam jeszcze nie znalazła? Nie wiem czy to czasem nie jest brak szacunku dla niej ;-)
_________________
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)
 
 
amiko


Wyznanie: Słowianin
Pomógł: 128 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 3492
Wysłany: 2012-06-04, 10:21   

Ja mam pytanie,czy Maria urodziła tego samego Jezusa Chrystusa,który jako duchowa Skała przebywał z Żydami w czasie Starego Przymierza (2 Kor.10,4),a w NT mówił Żydom,że On wcześniej od Abrahama istniał jako Jestem (Jan.8,58)?
_________________
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.
 
 
Eliot 


Pomógł: 360 razy
Dołączył: 22 Sie 2011
Posty: 4174
Wysłany: 2012-06-04, 10:26   

ratao napisał/a:
Ja mam pytanie,czy Maria urodziła tego samego Jezusa Chrystusa,który jako duchowa Skała przebywał z Żydami w czasie Starego Przymierza (2 Kor.10,4),a w NT mówił Żydom,że On wcześniej od Abrahama istniał jako Jestem (Jan.8,58)?


Tego samego, tylko w innej postaci.
_________________
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2012-06-04, 10:34   

Maria może być nazywana Bogurodzicą, czyli tą, która urodziła Jezusa mającego Boską naturę. Jednak nie może być nazywana matką Boga, gdyż to co Boskie nie pochodzi od niej. To Bóg stworzył Marię a nie Maria była matką Boga, gdyż Jezus zanim Abraham był JEST". Maria jedynie zrodziła Jezusa-Boga. Boski pierwiastek nie pochodzi z Jej ciała ani z natury (musiałaby być Bogiem żeby dać Jezusowi Boską naturę), nie może być więc Matką Boga. Może tylko zrodzić Boga-Jezusa, który boskość przejął od Ojca.


To, że jakaś kobieta urodziła dziecko nie znaczy (zwłaszcza we współczesnym świecie) że jest jego biologiczną matką. Są kobiety, które rodzą dzieci cudzych rodziców, np. gdy kobieta matka-dawczyni komórki jajowej nie może sama donosić ciąży i wynajmuje surogatkę. Porównanie może dziwaczne, ale właśnie analogiczne do przykładu Marii. Maria urodziła Jezusa Boga, była wiec Bogurodzicą. Ale Boski pierwiastek Jezusa nie pochodził od Niej, tylko od Boga-Ojca. Od niej pochodziło jedynie fizyczne ciało Jezusa. Nie może być wiec Ona matką Boga, jedynie matką Jezusa.

Podsumowując: Bogurodzica - tak. Matka Jezusa-tak. Matka Boga - nie, gdyż matką/ ojcem Boga może być tylko osoba będąca Bogiem.
 
 
amiko


Wyznanie: Słowianin
Pomógł: 128 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 3492
Wysłany: 2012-06-04, 10:38   

Eliot napisał/a:
ratao napisał/a:
Ja mam pytanie,czy Maria urodziła tego samego Jezusa Chrystusa,który jako duchowa Skała przebywał z Żydami w czasie Starego Przymierza (2 Kor.10,4),a w NT mówił Żydom,że On wcześniej od Abrahama istniał jako Jestem (Jan.8,58)?

Tego samego, tylko w innej postaci.

Jak to rozumieć? Maria urodziła ciało,Jezus przyszedł w ciele,jako tylko i wyłącznie ciało fizyczne?
_________________
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.
 
 
Facetwfotelu
[Usunięty]

Wysłany: 2012-06-04, 10:53   

ShadowLady86, tyle,że tytuł `Bogurodzica` oznacza to samo co Matka Boga.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Matka_Bo%C5%BCa

;-)
 
 
amiko


Wyznanie: Słowianin
Pomógł: 128 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 3492
Wysłany: 2012-06-04, 10:58   

Facetwfotelu napisał/a:
ShadowLady86, tyle,że tytuł `Bogurodzica` oznacza to samo co Matka Boga.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Matka_Bo%C5%BCa

;-)

Jak rozumieć,że Jezus Chrystus przyszedł w ciele,Słowo ciałem sie stało,itd? Maria urodziła jedynie ciało fizyczne?
_________________
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.
 
 
Facetwfotelu
[Usunięty]

Wysłany: 2012-06-04, 11:04   

ratao napisał/a:
Jak rozumieć,że Jezus Chrystus przyszedł w ciele,Słowo ciałem sie stało,itd? Maria urodziła jedynie ciało fizyczne?


Nie do mnie to pytanie.Nie ja pisałem to co podaje link.

Cytat:
Maria urodziła jedynie ciało fizyczne?


Maria urodziła człowieka nie `ciało fizyczne`. :-D
 
 
amiko


Wyznanie: Słowianin
Pomógł: 128 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 3492
Wysłany: 2012-06-04, 11:14   

Facetwfotelu
Cytat:

Maria urodziła człowieka nie `ciało fizyczne`. :-D

Człowieka,to znaczy ciało fizyczne plus co?
_________________
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.
 
 
Facetwfotelu
[Usunięty]

Wysłany: 2012-06-04, 11:28   

To znaczy człowieka.Zależy co Ty rozumiesz pod pojęciem `człowiek`?
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2012-06-04, 11:30   

ratao napisał/a:
Ja mam pytanie,czy Maria urodziła tego samego Jezusa Chrystusa,który jako duchowa Skała przebywał z Żydami w czasie Starego Przymierza (2 Kor.10,4),a w NT mówił Żydom,że On wcześniej od Abrahama istniał jako Jestem (Jan.8,58)?


świetna zagwozdka
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
Facetwfotelu
[Usunięty]

Wysłany: 2012-06-04, 11:33   

Anowi napisał/a:
świetna zagwozdka
Nie taka znowu świetna.Ale poczekam na to,co napiszą inni. :->
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2012-06-04, 11:38   

Facetwfotelu napisał/a:
ShadowLady86, tyle,że tytuł `Bogurodzica` oznacza to samo co Matka Boga.


Zapewne tak, według Wikipedii.

Faceciewfotelu, odpowiedz szczerze na jedno pytanie. Czy boska natura Chrystusa pochodziła od Maryi, czy od Boga-Ojca.

Szczera odpowiedź może być tylko jedna. Boska natura Chrystusa pochodziła od Boga Ojca. A skoro pochodziła od Boga Ojca, to Maryja nie może być matką Boga, gdyż sama jest człowiekiem. Może jedynie zrodzić Jezusa, który jest człowiekiem i Bogiem. Urodziła Boga, jest więc Bogurodzicą, jednak nie przekazała Jezusowi Jego boskiej natury, nie jest więc matką Boga (człowiek nie może bowiem dać Bogu boskiej natury).
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



 
 
Eliot 


Pomógł: 360 razy
Dołączył: 22 Sie 2011
Posty: 4174
Wysłany: 2012-06-04, 11:48   

ShadowLady86 napisał/a:
Szczera odpowiedź może być tylko jedna. Boska natura Chrystusa pochodziła od Boga Ojca. A skoro pochodziła od Boga Ojca, to Maryja nie może być matką Boga, gdyż sama jest człowiekiem. Może jedynie zrodzić Jezusa, który jest człowiekiem i Bogiem. Urodziła Boga, jest więc Bogurodzicą, jednak nie przekazała Jezusowi Jego boskiej natury, nie jest więc matką Boga (człowiek nie może bowiem dać Bogu boskiej natury).


Wg mnie bardzo ciekawa argumentacja. Generalnie z dużym zainteresowaniem czytam Twoje wywody :-)
_________________
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 10