Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
TOŻSAMOŚĆ DOBREGO SAMARYTANINA
Autor Wiadomość
Eutychus 
Rzymian 14:4


Wyznanie: Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego
Pomógł: 48 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 1925
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2012-06-14, 20:44   

Batszeba2010 napisał/a:
Uważam, że przyrównanie ludzi z przypowieści Jezusa do obecnych grup religijnych , nie powinno mieć miejsca, nie my bowiem jesteśmy od tego żeby osądzać ich czyny , porównywać do lepszych i gorszych a nawet stawiać siebie wyżej,,, nie nasza to rzecz,,

Przepraszam, ale do kogo te zarzuty? :roll:
Czy np. ja, w swojej interpretacji przyrównałem ludzi, Kapłanów, Lewitów,
do "obecnych grup religijnych", kogokolwiek osądziłem, porównałem, czy "postawiłem siebie wyżej"? :roll:
_________________
Cytat:
Gość Kim byś się okazał, Gdyby ON, Który Jest Najwyższym Sędzią, Sądził tak ciebie, jak ty sądzisz? (W.Sz.)
Gość Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)
 
 
Batszeba2010 
Batszeba


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 24 Sie 2011
Posty: 74
Skąd: polska
Wysłany: 2012-06-14, 20:47   

nike napisał/a:
Batszeba2010,
O jakiej grupie religijnej ja mówię, z obecnych czasów? O żadnej.
A jeżeli mówisz o bliźnim to zauważ ile osób w tej przypowieści jest zaangażowanych nawet dwa grosze które płaci samarytanin. Czy na prawdę nic ci to nie mówi? Każdy ma prawo do swojego stanowiska zgadzam się.




Mówisz nike o judaizmie i kościelnictwie i w każdym z tych grup może być taki samarytanin

Oczywiście , że każdy może mieć swoje zdanie.. ja mam takie , że nie uważam ,że w przypowieści jest podział na judaizm kościelnictwo i innych
Jezus do wszystkich nas powiedział "Idż i czyń to samo"
_________________
Gdy mądrość wejdzie do twego serca i poznanie stanie się miłe twej duszy, 11 strzec cię będzie umiejętność myślenia, chronić cię będzie rozeznanie(Przysłów 2:10-11)
 
 
Batszeba2010 
Batszeba


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 24 Sie 2011
Posty: 74
Skąd: polska
Wysłany: 2012-06-14, 20:50   

Eutychus napisał/a:
Batszeba2010 napisał/a:
Uważam, że przyrównanie ludzi z przypowieści Jezusa do obecnych grup religijnych , nie powinno mieć miejsca, nie my bowiem jesteśmy od tego żeby osądzać ich czyny , porównywać do lepszych i gorszych a nawet stawiać siebie wyżej,,, nie nasza to rzecz,,

Przepraszam, ale do kogo te zarzuty? :roll:
Czy np. ja, w swojej interpretacji przyrównałem ludzi, Kapłanów, Lewitów,
do "obecnych grup religijnych", kogokolwiek osądziłem, porównałem, czy "postawiłem siebie wyżej"? :roll:


To nie zarzut , Eutychusie , to tylko moja opinia, a jeżeli nie przyrównałeś to chyba dobrze ..prawda?
_________________
Gdy mądrość wejdzie do twego serca i poznanie stanie się miłe twej duszy, 11 strzec cię będzie umiejętność myślenia, chronić cię będzie rozeznanie(Przysłów 2:10-11)
 
 
RM 

Wyznanie: Unitarianizm jest błędem
Pomógł: 157 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 3253
Wysłany: 2012-06-14, 21:27   

Istnieje potrzeba uświadomienia sobie, jak drażliwie zabrzmiał ta przypowieść w uszach słuchaczy Jezusa. Jezus uczył, ale także prowokował. Przekazywał treść swojego nauczania w sposób, który wyzwalał w słuchaczach emocje, często skrajne. Mówiąc do ludzi religijnych, obnażał obłudę ich religii i przywódców. Jeśli współcześnie chcemy wsłuchać się w rzeczywistą treść tej przypowieści, to musimy dokonać tłumaczenia, które umiejscowi jej treść w naszych realiach. Osoby faryzeusza, lewity i samarytanina do nas nie przemawiają. I nie ma potrzeby przejmowania się poprawnością polityczną, bo ksiądz jest osobą publiczną i podlega społecznemu osadowi.
 
 
Queza 
The Morning Star


Pomogła: 155 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 30 Mar 2012
Posty: 4680
Skąd: Bieszczady
Wysłany: 2012-06-14, 21:29   

Nic nie wznosząca dyskusja, im więcej w las tym więcej drzew, nie ma co się tak rozmieniać na drobne bo się je pogubi.
_________________
Matko, która jesteś w Niebie, chroń Nas zawsze w potrzebie. Niech się Imię Twoje święci, miej Nas zawsze w Swej pamięci.
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2012-06-14, 21:34   

Batszeba2010 napisał/a:
nike napisał/a:
Batszeba2010,
O jakiej grupie religijnej ja mówię, z obecnych czasów? O żadnej.
A jeżeli mówisz o bliźnim to zauważ ile osób w tej przypowieści jest zaangażowanych nawet dwa grosze które płaci samarytanin. Czy na prawdę nic ci to nie mówi? Każdy ma prawo do swojego stanowiska zgadzam się.




Mówisz nike o judaizmie i kościelnictwie i w każdym z tych grup może być taki samarytanin

Oczywiście , że każdy może mieć swoje zdanie.. ja mam takie , że nie uważam ,że w przypowieści jest podział na judaizm kościelnictwo i innych
Jezus do wszystkich nas powiedział "Idż i czyń to samo"


To jest przypowieść Jezusa, a nie moja i nie po to Jezus w swojej przypowieści wspomina kilka osób i pieniądze,żeby tylko przedstawiała bliźniego. co zatem według ciebie przedstawia gospoda i dwa grosze?
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
Batszeba2010 
Batszeba


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 24 Sie 2011
Posty: 74
Skąd: polska
Wysłany: 2012-06-14, 22:04   

nike napisał/a:


To jest przypowieść Jezusa, a nie moja i nie po to Jezus w swojej przypowieści wspomina kilka osób i pieniądze,żeby tylko przedstawiała bliźniego. co zatem według ciebie przedstawia gospoda i dwa grosze?


Miła nike gospoda i dwa grosze ....to dla mnie gospoda i dwa grosze.
Szanuję nike ,Twoje zrozumienie przypowieści Jezusa, ale ja to inaczej rozumiem,
nie widzę w tym żadnej symboliki ani porównywania ludzi czy przedmiotów do biblijnych zdarzeń, bowiem słowa a szczególnie te z przypowieści Jezusa traktuję jako pouczenia przydatne w życiu codziennym.
Jezus posługiwał się przypowieściami ,aby nas czegoś nauczyć ,i abyśmy starali się mądre wyciągać wnioski
I tak też rozumiem tę naukę...
To jaki był stosunek Żydów do Samarytanin już wiemy , więc zauważ ,że Jezus wiedząc o tym , swojemu rozmówcy na pytanie „Kto jest naszym bliźnim?” odpowiedział „Ten .który okazał miłosierdzie” Nie powiedział że Samarytanin....
Gdyby otwarcie oświadczył, że nie Żyda też powinien zaliczyć do swoich bliźnich, pytający mężczyzna nie zgodziłby się z tym, a w dodatku większość słuchaczy miałaby za złe słowa Jezusa .

Tymczasem posługując się opowiadaniem zaczerpniętym z życia, Jezus wykazał, że naszymi bliźnimi są również ludzie należący do innej rasy lub narodowości a nawet wyznania
I to są te piękne nauki , które uczą jak postępować w życiu ...i tyle
_________________
Gdy mądrość wejdzie do twego serca i poznanie stanie się miłe twej duszy, 11 strzec cię będzie umiejętność myślenia, chronić cię będzie rozeznanie(Przysłów 2:10-11)
Ostatnio zmieniony przez Anna01 2012-06-17, 22:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2012-06-14, 22:21   

Batszeba2010,

A czy wszystkie przypowieści Jezusa Pana rozumiesz literalnie, tak jak napisane, tak przeczytane, czy tylko tę jedną?
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
Batszeba2010 
Batszeba


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 24 Sie 2011
Posty: 74
Skąd: polska
Wysłany: 2012-06-14, 23:00   

nike napisał/a:
Batszeba2010,

A czy wszystkie przypowieści Jezusa Pana rozumiesz literalnie, tak jak napisane, tak przeczytane, czy tylko tę jedną?


Nie mogę przyjmować ich literalnie bowiem
Jezus w swoich wypowiedziach posługiwał się przenośniami, nie nazywając wszystkiego wprost tym samym zmuszał swoich uczniów o myślenia,
_________________
Gdy mądrość wejdzie do twego serca i poznanie stanie się miłe twej duszy, 11 strzec cię będzie umiejętność myślenia, chronić cię będzie rozeznanie(Przysłów 2:10-11)
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2012-06-15, 07:34   

Skoro nie zastanawiasz się nad interpretacją w tej przypowieści wszystkiego co tam występuje, to jak ja mam rozumieć,że ja odbierasz?
Uważam, ze literalnie.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2012-06-15, 08:53   

Może komuś się przyda do rozważań?

http://www.nastrazy.pl/he...byw-2-kategorii
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Batszeba2010 
Batszeba


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 24 Sie 2011
Posty: 74
Skąd: polska
Wysłany: 2012-06-15, 09:32   

nike napisał/a:
Skoro nie zastanawiasz się nad interpretacją w tej przypowieści wszystkiego co tam występuje, to jak ja mam rozumieć,że ja odbierasz?
Uważam, ze literalnie.



Zastanawiam się na interpretacją słów Jezusa ... i również zastanawiam się nad interpretacją tej przypowieści..
I dlatego moje odczucia są takie jakie wyraziłam ..wynika z niej nauka którą opisałam.
Nie mogę bowiem z całą stanowczością twierdzić .kto kim jest , ponieważ nie mam do tego prawa.
Uważam że nie powinnam określać co zrobiła każda z grup religijnych , ponieważ każda z nich może myśleć przeciwnie ... I co ? Dlatego jestem ostrożna w ich ocenianiu..
Niech to zrobi za mnie KTOŚ inny ...
_________________
Gdy mądrość wejdzie do twego serca i poznanie stanie się miłe twej duszy, 11 strzec cię będzie umiejętność myślenia, chronić cię będzie rozeznanie(Przysłów 2:10-11)
 
 
Eutychus 
Rzymian 14:4


Wyznanie: Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego
Pomógł: 48 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 1925
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2012-06-15, 20:59   

Qeza30 napisał/a:
Eutychus napisał/a:
Mhm, a świstak siedzi, bo mu sie nudzi... 8-)

Komu się nudzi? Jeżeli piszesz, że mi to wiedz, że nie. Jeśli tobie to zapisz się na jakiś kurs, może być kurs gotowania. :mrgreen:

Ok. Ile u Ciebie by to kosztowało? :mrgreen:
_________________
Cytat:
Gość Kim byś się okazał, Gdyby ON, Który Jest Najwyższym Sędzią, Sądził tak ciebie, jak ty sądzisz? (W.Sz.)
Gość Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)
 
 
Teresa 

Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 02 Paź 2012
Posty: 201
Wysłany: 2012-10-13, 21:01   

Tożsamość miłosiernego Samarytanina.

Ciekawe wypowiedzi, ale b. szybko temat się wyczerpał. Chcę dorzucić moje trzy grosze do Waszych wypowiedzi.

Jezus opowiedział tą przypowieść ze względu na pytanie uczonego w Zakonie, który chciał się usprawiedliwić.

Ew. Łuk. 10R 29W „On zaś, chcąc się usprawiedliwić, rzekł do Jezusa: A kto jest bliźnim moim?”
Napisaliście, miedzy innymi, że miłosiernym Samarytaninem jest Jezus i się z tym zgadzam.

Jezus zadaje pytanie uczonemu w Zakonie.

36W „ Który z tych trzech, zdaniem twoim, był bliźnim temu, który wpadł w ręce zbójców? 37W A on rzekł: Ten, który się ulitował nad nim. Rzekł mu Jezus: Idź, i ty czyń podobnie.”
Z powyższego wynika jasno, że bliźnim nie jest potrzebujący pomocy, ale ten, który jej udziela.
Zatem Samarytanin był bliźnim i Jezus powiedział do uczonego w Zakonie „ Idź, i ty czyń podobnie.”

W rozmowie z uczonym w Zakonie Jezus dwa razy powiedział czyń.
Za pierwszym razem, gdy uczony prawidłowo wskazał, jak Jezus spytał „ Co napisano w Zakonie” za drugim razem , gdy uczony odpowiedział na pytanie Jezusa „Który z tych trzech, zdaniem twoim, był bliźnim temu, który wpadł w ręce zbójców?”

Jak w takim razie można rozumieć zapis w Zakonie?

27W „ A ten, odpowiadając, rzekł: Będziesz miłował Pana, Boga swego, z całego serca swego i z całej duszy swojej, i z całej myśli swojej, i z całej siły swojej, a bliźniego swego, jak siebie samego.”
Pierwsza część odpowiedzi uczonego w Piśmie jest jasna. Miłować Boga, z całego serca swego itd.
Kogo zatem mamy miłować jak siebie samego?
Jeśli uważamy, że miłosiernym Samarytaninem jest Jezus, to On właśnie jest bliźnim, którego mamy miłować jak siebie samego.

„Idź i ty czyń tak samo”
Uczony w zakonie otrzymał od Jezusa wskazówkę, aby Go naśladował,

[b]28W „ Rzekł mu więc: Dobrze odpowiedziałeś, czyń to, a będziesz żył."[/b

]Można zatem dopowiedzieć, że sama wiedza to za mało, aby być zbawionym(żyć).
Dopiero naśladowanie Jezusa ( czynienie) daje tą możliwość.

Wiedza + uczynki( naśladowanie Jezusa) = żywot wieczny. Naśladowanie człowieka, rozpowszechnianie i przyjmowanie jego nauk = śmierć.
_________________
Iz. 55R 8W " Bo myśli moje, to nie myśli wasze, a drogi wasze, to nie drogi moje - mówi Pan."
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2012-10-14, 13:02   

Teresa napisał/a:


Jezus zadaje pytanie uczonemu w Zakonie.

36W „ Który z tych trzech, zdaniem twoim, był bliźnim temu, który wpadł w ręce zbójców? 37W A on rzekł: Ten, który się ulitował nad nim. Rzekł mu Jezus: Idź, i ty czyń podobnie.”
Z powyższego wynika jasno, że bliźnim nie jest potrzebujący pomocy, ale ten, który jej udziela.
Zatem Samarytanin był bliźnim i Jezus powiedział do uczonego w Zakonie „ Idź, i ty czyń podobnie.”


jeśli jestem siostrą jakiejś kobiety to ta kobieta jest moją siostrą, jeśli tylko bliźni udziela pomocy to kto ją otrzymuje - bliźni

literalnie odbierzmy tę przypowieść tak jak zasugerowała Batszeba:

- kogo złupili złodzieje?
- czy biedak byłby w stanie pomóc biednemu - (dał tylko dwa grosze)
- kim był pobity?

jak do tej przypowieści ( bardzo realnej) mają się słowa Jezusa -

(Mt 25:44) Wówczas zapytają i ci: Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie?
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 11