Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: kostek
2010-08-19, 15:41
Wymowa Imienia
Autor Wiadomość
Marcin34 

Dołączył: 15 Sie 2012
Posty: 204
Wysłany: 2012-08-19, 00:08   

bartek212701 napisał/a:
"JHWH jest wybawieniem"


A co jeśli jeden z użytkowników tego forum ma w takim razie rację Bartku i JHWH ST to Jezus NT? I czy można wysunąć takie oto dalej idące twierdzenie, że poza Nim jest Duch Ojciec, do którego modlił się Jezus. Da się to pogodzić z Pismem?
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-08-19, 00:11   

Imię Boże odnosi się do wszystkich Osób Bożych. Nie ma sensu dywagowanie, że jeśli odnosi się do Syna, to nie odnosi się do Ojca.

J 8:24
Powiedziałem wam, że pomrzecie w grzechach swoich. Tak, jeżeli nie uwierzycie, że JA JESTEM, pomrzecie w grzechach swoich.
 
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-08-19, 00:24   

meritus, :-) nie rozumiesz albo udajesz,że nie rozumiesz po Tobie spodziewam się wszystkiego a nawet zarówno tego i tego.Imię Jezusa oświadcza kto jest wybawieniem.Nie swoją naukę Jezus głosił.To Jego Ojca JHWH nauka była.

Jak odniesiesz się więc do słów z ksiegi wyjścia gdzie imię JHWH jest w imieniu Anioła ? Bóg tam mówi "Imie moje jest w nim" ? Słucham
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-08-19, 00:25   

Marcin34 napisał/a:
JHWH ST to Jezus NT?
Nie wiem ja nie wierze w modalizm :-)
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-08-19, 00:36   

Jeżeli masz konsekwentnie dążyć do tego, że JHWH w imieniu Jezusa odnosi się wyłącznie do Ojca, to konsekwencją może być herezja patrypasjonizmu, bo okaże się, że nie Syn Boży wybawił nas przez swoją śmierć na krzyżu i swoje zmartwychwstanie, lecz Ojciec.
 
 
 
Dżej 
Niosący światło.


Wyznanie: brak
Pomógł: 97 razy
Wiek: 40
Dołączył: 28 Lip 2012
Posty: 2148
Skąd: Warszawa a potem tu i tam.
Wysłany: 2012-08-19, 02:26   

Bartek, czyli wybawi Cię Baala? :-D I czemu nikt się nie odniósł do tego co napisałem odnośnie tentagramu? Tylko piszecie jakby sprawy nie było a JHWH był realnie prawdziwym bogiem żydowskim. A nie jest. Przynajmniej z nazwy. Już nie wspominając o tym, że po niewoli babilońskiej żydzi zapomnieli wiele ze swej prawdziwej religii. Tak więc kłócicie się o imię/nazwę, które jest w sumie znane i raczej nie należy do głównego korzenia. Może nie tyle chrześcijaństwa co judaizmu, z którego się wywodzi. Chociaż to bardziej bóg chrześcijański niż żydowski, niemniej utożsamiany z Szatanem. Szatanem, który występuje też w religii chrześcijańskiej. I z tego względu możliwe, że diabłu przypisuje się boskie sprawki i to nie świadomie. Pisałem też na temat wymowy i znaczenia..co tu więcej wydziwiać? Jak chcecie tak dociekać to zgłębcie się w judaizm...bo na nim wyrosło chrześcijaństwo.
_________________
Biblia...czemu słowem a nie wykładem bożym? Wszak zawiera więcej niż jedno słowo i nie jest tak klarowna.
 
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-08-19, 14:43   

Dżej napisał/a:
I czemu nikt się nie odniósł do tego co napisałem odnośnie tentagramu?
Bo tego odnosnie Tetragramu w Biblii nie ma :-) to jest twoja nadinterpretacja,nawet jakbym chciał tak zrozumieć to jak Ty to czuje w środku,że bardzo naciągam jego brzmienie.
Dżej napisał/a:
Chociaż to bardziej bóg chrześcijański niż żydowski, niemniej utożsamiany z Szatanem.
Ale popatrz przez kogo,przez niewierzących w tego Boga.
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 51
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4197
Wysłany: 2012-08-19, 14:50   

EMET napisał/a:
EMET:
Na co ta tyrada słowna, skoro nad wyraz oczywistym jest: Kogo Jezus nazywał i miał zawsze za swego Ojca i Boga też. Ilekroć mówił: "Ojciec", "Ojcze" [itp.] - to wiadomo, Kogo miał na względzie; tudzież, gdy uczył: "Niech się uświęca Twoje Imię" [hebr.: < jithqaddasz szimcha > /Mat 6:9c/]. Owszem, mówił też np. o 'ojcu Abrahamie' [wobec owego potomków], ale również o 'ojcu... Diable' [np. wg Jana 8:44].
A znamienne słowa Jezusa z wg Jana 20:17.


Tutaj się w pełni zgadzam, chociaż wiem , że Ty z takim userem jak ja nie rozmawiasz
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.

Ewangelia Jana 3:16
 
 
Dżej 
Niosący światło.


Wyznanie: brak
Pomógł: 97 razy
Wiek: 40
Dołączył: 28 Lip 2012
Posty: 2148
Skąd: Warszawa a potem tu i tam.
Wysłany: 2012-08-20, 02:26   

bartek212701 napisał/a:
Dżej napisał/a:
I czemu nikt się nie odniósł do tego co napisałem odnośnie tentagramu?
Bo tego odnosnie Tetragramu w Biblii nie ma :-) to jest twoja nadinterpretacja,nawet jakbym chciał tak zrozumieć to jak Ty to czuje w środku,że bardzo naciągam jego brzmienie.

Nie naciągane, gdyż wg wszelkich informacji i to historycznych na temat Baala. Podejrzewam, ze nawet nie zajrzałeś do źródeł.
bartek212701 napisał/a:

Dżej napisał/a:
Chociaż to bardziej bóg chrześcijański niż żydowski, niemniej utożsamiany z Szatanem.
Ale popatrz przez kogo,przez niewierzących w tego Boga.

A chrześcijanie wierzą w Baala?
_________________
Biblia...czemu słowem a nie wykładem bożym? Wszak zawiera więcej niż jedno słowo i nie jest tak klarowna.
 
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-08-20, 17:56   

Dżej napisał/a:
Podejrzewam, ze nawet nie zajrzałeś do źródeł.
zajrzałem :-) nie podejrzewaj mnie tak,jesli się w jakimś temacie udzielam to staram się o nim jak najwięcej dowiedzieć.
Dżej napisał/a:
A chrześcijanie wierzą w Baala?
Mało to bogów było już ? nawet Biblia mówi o bogach na niebie i ziemi.
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
BLyy 


Pomógł: 176 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 2989
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2012-08-20, 19:52   

bartek212701 napisał/a:
Dżej napisał/a:
A chrześcijanie wierzą w Baala?
Mało to bogów było już ? nawet Biblia mówi o bogach na niebie i ziemi.

MONOLATRIA ?
 
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2012-08-21, 00:09   

BLyy napisał/a:
bartek212701 napisał/a:
Dżej napisał/a:
A chrześcijanie wierzą w Baala?
Mało to bogów było już ? nawet Biblia mówi o bogach na niebie i ziemi.

MONOLATRIA ?



EMET:
O 'monolatrii' pisałem w post --
http://biblia.webd.pl/for...p?p=72964#72964


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
amiko


Wyznanie: Słowianin
Pomógł: 128 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 3492
Wysłany: 2012-08-21, 08:45   

Syn Boży יהוה Chrystus,nie uznawał się za Boga w NT i ST

5 Mojż.6.4

Tekst oryginalny:
שמע ישראל יהוה אלהינו יהוה אחד

BW:Słuchaj, Izraelu! Pan jest Bogiem naszym, Pan jedynie!
BWP:Słuchaj, Izraelu! Jahwe, nasz Bóg, jest jedynym Bogiem.
BT:Słuchaj, Izraelu, Pan jest naszym Bogiem - Panem jedynym.
BG:Słuchajże Izraelu: Pan, Bóg nasz, Pan jeden jest.
PNŚ:Słuchaj, Izraelu: Jehowa, nasz Bóg, to jeden Jehowa.
PM:Słuchaj Izraelu! יהוה jest Bogiem naszym, יהוה jedynie!


יהוה-imię Syna Bożego,które przekazał Mojżeszowi,tłumaczone jest jako:Jestem,Pan, Jahwe,Jehowa,w zależności od natchnienia.
PM-przekład mój osobisty,pod natchnieniem.

To,że Żydzi uznali Syna Bożego יהוה za swojego Boga nie świadczy,że jest On jedynym Bogiem.Jeśli Syn Boży יהוה Chrystus nie uznawał się za Boga w NT,to tak samo nie mówił o sobie jako o Bogu w ST.W NT יהוה Chrystus nie mówił o sobie,że jest Panem,Jahwe,Jehową.W NT On mówił o sobie,że jest יהוה,tym samym Chrystusem,którym był w ST (1 Kor.10.4).
_________________
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.
 
 
Kefaz 

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Cze 2012
Posty: 123
Wysłany: 2012-08-21, 11:25   

Imię Boga brzmi Jehowa w języku polskim od dawna znana ta forma imienia : "Jehowa"
„Jam jest Jehowa. To jest moje imię; i chwały mojej nie oddam nikomu innemu" (Iz 42:8) Jezus podkreślał znaczenie imienia Bożego w modlitwie powiedział : "święć się imię Twoje"
wskazywał na swego Ojca nie na siebie.
 
 
arkadiusz 

Wyznanie: Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy
Wiek: 29
Dołączył: 31 Lip 2012
Posty: 113
Skąd: --
Wysłany: 2012-08-21, 14:40   

Kefaz napisał/a:
Imię Boga brzmi Jehowa w języku polskim od dawna znana ta forma imienia : "Jehowa"
„Jam jest Jehowa. To jest moje imię; i chwały mojej nie oddam nikomu innemu" (Iz 42:8) Jezus podkreślał znaczenie imienia Bożego w modlitwie powiedział : "święć się imię Twoje"
wskazywał na swego Ojca nie na siebie.


racja zgadzam się z tym :-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 11