Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy Adam był pierwszym człowiekiem ?
Autor Wiadomość
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-08-27, 14:04   Czy Adam był pierwszym człowiekiem ?

Powiem to tak,boje się czytać Biblii dalej bo jak dziś zacząłem od początku to zwróciłem uwagę na coś co mnie porządnie przygwoździło i mam pewne obawy czy nie tworzę ciekawej herezji :-)
1 Moj. 4:14-15
14.
Oto dziś wypędzasz mnie z tej ziemi i muszę ukryć się przed obliczem twoim. Będę tułaczem i wędrowcem na ziemi, a każdy, kto mnie spotka, zabije mnie.
15. I rzekł Pan do niego: Nie! Ktokolwiek by zabił Kaina, siedmiokrotną pomstę poniesie. Położył też Pan na Kainie znak, aby go nikt nie zabijał, kto go spotka.
(BW)

To jest wręcz niemożliwe ! Znam rodowód ludzi i Przed Kainem byli tylko i wyłącznie jego rodzice no i brat,który został przez Kaina zabity.Tak więc nasuwa mi się pytanie kto mógłby zabić Kaina ? Kto Go mógł spotkać skoro nikogo innego nie było ?

Czy w takim wypadku nie należałoby traktować relacji o Adamie i Ewie jako pierwszych rodzicach przenośnie a nie literalnie ? Czy możliwe jest,że przed Adamem jednak ktoś już był ?

Też myślę nad tymi słowami bo one wyjaśniają to o czym myślę teraz:
1 Moj. 1:2-4
2.
A ziemia była pustkowiem i chaosem; ciemność była nad otchłanią, a Duch Boży unosił się nad powierzchnią wód.
3. I rzekł Bóg: Niech stanie się światłość. I stała się światłość.
4. I widział Bóg, że światłość była dobra. Oddzielił tedy Bóg światłość od ciemności.
(BW)

Czy słowa z 2 wersetu a I rozdziału ksiegi rodzaju o CHAOSIE mozna potraktowac troche inaczej niż zawsze sie to traktuje ? Czyli uznać ziemie wtedy za bezład i nawet za to,że wtedy żyli już jacyś ludzie ale prehistoryczni?

Dalej czytamy o światłości,może światłość to nowa rasa ludzka,ludzie na wzór Boży,kochający i posiadający wolną wolę?

W 4 wersecie pisze,że Bóg oddzielił światłość od ciemności,czy Bóg nie mógł odgrodzić raju/ogrodu od ziemi gdzie nie było Bożego porządku ?

Mamy przecież o prehistorii mnóstwo,człekokształtne istoty,homo habillis,homo erectus i inni,których szczątki datuje się na dziesiątki tysięcy lat teraz się zastanawiam czy to takie głupie ?

Może jednak Adam i Ewa wcale nie istnieli,byli tylko taką opowieścią ? Taką,która ma morał ?
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2012-08-27, 15:10   

bartek212701 napisał/a:
14. Oto dziś wypędzasz mnie z tej ziemi i muszę ukryć się przed obliczem twoim. Będę tułaczem i wędrowcem na ziemi, a każdy, kto mnie spotka, zabije mnie.
15. I rzekł Pan do niego: Nie! Ktokolwiek by zabił Kaina, siedmiokrotną pomstę poniesie. Położył też Pan na Kainie znak, aby go nikt nie zabijał, kto go spotka.


Bartek... Kain mówił w czasie przyszłym: 'spotka, zabije'. Wcale tu nie musiało chodzić o jakiś ludzi żyjących przed Adamem. Po pierwsze... żyli Adam z Ewą. Czy nie mogli się zemścić za śmierć syna? A córki? Wszak już były choć nie wiadomo ile ich było. Nie mogły szukać zemsty za śmierć brata? A sam Kain, nie zdawał sobie sprawy z tego, że ludzi będzie coraz więcej? Nawet jego własne wnuki mogłyby kiedyś wziąć odwet, skąd to wiadomo? Ale Kain główkował i myślał o przyszłości. Ludzie wtedy żyli setki lat, więc i za życia Kaina było już ich tyle, że... przeczytaj:

Następnie Kain współżył ze swą żoną i ona stała się brzemienna, i urodziła Henocha. Potem zabrał się do budowy miasta i nazwał to miasto od imienia swego syna Henocha
(Rodz 4:17).

Na co miasto w czasach Kaina? Bo ludzi namnożyło się już sporo... ;-)
 
 
Pustelnik
[Usunięty]

Wysłany: 2012-08-27, 15:12   

Bartku,nie bój się,wątpliwości to rzecz normalna.
W rodowodzie mamy podane imiona mężczyzn.Po śmierci pierworodnego zamiast Abla wymienia się na pierwszym miejscu Seta.Kain jest wyklęty.Zatem nie napisano ilu miał synów Adam ale, że zrodził synów i córki.Żył on jak zauważyłeś sporo by tych dzieci mieć multum.Nie wiemy kiedy,po jakim czasie od wygnania z Raju,Kain zabił Abla.Zatem wszystko jest ok.
Na ten temat mógłbym napisać dużo więcej ale ja myślę Bartku,że gdy dobrze poszukasz to znajdziesz fajne,rzeczowe opracowania na ten temat.A Słowa Bożego się nie bój czytać.
Pozdrawiam!
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-08-27, 15:13   

Sam nie wiem,może i masz rację :-)
Bobo napisał/a:
Bartek... Kain mówił w czasie przyszłym: 'spotka, zabije'.
Ale przeciez On od razu został wyrzucony i mówił o tym,że ktoś go może spotkać jak się już tułać będzie czyli miał świadomość,że ktoś tam jednak jest.
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
Pustelnik
[Usunięty]

Wysłany: 2012-08-27, 15:24   

Cytat:
miał świadomość,że ktoś tam jednak jest.


Bo był,byli.Kiedyś może o tym napiszę.Chociaż wiem,że są tutaj osoby,które zapewne udziela Ci wskazówek.
;-)
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2012-08-27, 16:33   

Według mnie Adam był pierwszym człowiekiem, ale nie jedynym. Bartek dobrze wskazał, że Bóg gdy wygnał Kaina dał mu znamię po to, by nikt go nie zabił. Kto niby miałby go zabić, gdy jedynymi ludźmi byliby wtenczas Adam, Ewa i on?
Kain opuścił rodzinny dom i udał się do kraju Nod.
Cytat:
(16) Po czym Kain odszedł od Pana i zamieszkał w kraju Nod, na wschód od Edenu. (17) Kain zbliżył się do swej żony, a ona poczęła i urodziła Henocha.[Rdz 4: 16]


Swoją żonę znalazł po przyjściu do Nod. Nie czekał aż odnajdzie go jakaś zbłąkana córka Adama i Ewy (czyli siostra) którą by wziął za żonę. Tam już zwyczajnie byli ludzie. I nie ma co kombinować moim zdaniem.
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



 
 
Dezerter 


Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 224 razy
Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 3640
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2012-08-27, 17:07   

ShadowLady86 napisał/a:
Według mnie Adam był pierwszym człowiekiem, ale nie jedynym. Bartek dobrze wskazał, że Bóg gdy wygnał Kaina dał mu znamię po to, by nikt go nie zabił. Kto niby miałby go zabić, gdy jedynymi ludźmi byliby wtenczas Adam, Ewa i on?
Kain opuścił rodzinny dom i udał się do kraju Nod.
Cytat:
(16) Po czym Kain odszedł od Pana i zamieszkał w kraju Nod, na wschód od Edenu. (17) Kain zbliżył się do swej żony, a ona poczęła i urodziła Henocha.[Rdz 4: 16]


Swoją żonę znalazł po przyjściu do Nod. Nie czekał aż odnajdzie go jakaś zbłąkana córka Adama i Ewy (czyli siostra) którą by wziął za żonę. Tam już zwyczajnie byli ludzie. I nie ma co kombinować moim zdaniem.
zdecydowanie rozsądniej piszesz niż twoi przedmówcy
Bartku - nie da się literalnie/historycznie traktować opisów Biblii do potopu - z samym potopem to nie mam pewności.
Prosty dowód - pierwszy homo sapiens sapiens to (jak kto woli), albo 130 000 lat temu, albo najpóźniej 35 000 lat temu. Pierwsze miasta to 8000 lat temu - nie mógł syn Adama założyć miasta! Kain mógł co najwyżej zbudować dom.

Chrześcijanie muszą sobie odpowiedzieć na pytanie, na które np mój KK nie umie mi odpowiedzieć - jak było na początku?
co z tym Rajem, Adamem?
Na razie wiem tyle, Adam i Ewa byli pierwszymi ludźmi!
Adam znaczy człowiek - tak podaje Słowo Boże i jest to niesprzeczne z nauką - wszyscy pochodzimy w jednej linii od jednej matki - czyli jest genetyczna Ewa!

Odrzucam zdecydowanie jako bardzo naiwną i sprzeczną z współczesną wiedzą naukową i zdrowym rozsądkiem interpretację Świadków Jehowy dotyczącą interpretacji pierwszych rozdziałów Biblii.
_________________
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/
Ostatnio zmieniony przez Dezerter 2012-08-27, 17:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-08-27, 17:09   

Dezerter napisał/a:
Chrześcijanie muszą sobie odpowiedzieć na pytanie, na które np mój KK nie umie mi odpowiedzieć - jak było na początku?
co z tym Rajem, Adamem?
Na razie wiem tyle, Adam i Ewa byli pierwszymi ludźmi!

No właśnie ja też w to wierzę,ale nie umiem sobie tego uargumentować by być pewnym.W takim wypadku przyjmuję to na słowo honoru jak to się mówi.
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-08-27, 17:35   

itp.itd.etc. napisał/a:
A Słowa Bożego się nie bój czytać.
Bardziej może chodziło mi o to,ze teraz będę się doszukiwac takich właśnie ukrytych sensów jak to zrobiłem teraz i może niedobrze na mnie to wpłyneło :-D chociaż zobaczymy jakie nowe herezje wymodzę hehe
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
Parmenides


Pomógł: 73 razy
Dołączył: 10 Sie 2011
Posty: 2012
Wysłany: 2012-08-27, 17:48   

bartek212701 napisał/a:
Powiem to tak,boje się czytać Biblii dalej bo jak dziś zacząłem od początku to zwróciłem uwagę na coś co mnie porządnie przygwoździło i mam pewne obawy czy nie tworzę ciekawej herezji

To nie herezja Bartku, to coś o wiele gorszego: zaczynasz samodzielnie myśleć.
:zaba:
_________________
http://chomikuj.pl/LittoStrumienski
http://wydaje.pl/e/genesi...ersja-pogladowa
http://wydaje.pl/e/genesi...rzeszlosci-cz-2
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2012-08-27, 17:54   

Dezerter napisał/a:
Adam znaczy człowiek - tak podaje Słowo Boże i jest to niesprzeczne z nauką - wszyscy pochodzimy w jednej linii od jednej matki - czyli jest genetyczna Ewa!


Uściślając, to badania nas mitochondrialnym DNA ustaliły, że wszyscy ludzie pochodzą najprawdopodobniej od 3 lub 4 pierwszych kobiet ;-) Dla niewtajemniczonych. Mitochondrialne DNA dziedziczymy tylko po matce, gdyż znajduje się ono w komórce jajowej. Mitochondrium plemnika znajduje się w części wici, ale tylko główka plemnika łączy się z komórką jajową.
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2012-08-27, 18:36   

bartek212701 napisał/a:
Ale przeciez On od razu został wyrzucony i mówił o tym,że ktoś go może spotkać jak się już tułać będzie czyli miał świadomość,że ktoś tam jednak jest.


A dlaczego Kain nie mógł mieć na myśli przyszłości? Chyba jakąś zdolność przewidywania miał, wiedząc, że ludzie będą się rozmnażać :-D Chyba wiedział jak doszło do tego, że się sam urodził ;-)

ShadowLady86 napisał/a:
Swoją żonę znalazł po przyjściu do Nod. Nie czekał aż odnajdzie go jakaś zbłąkana córka Adama i Ewy (czyli siostra) którą by wziął za żonę. Tam już zwyczajnie byli ludzie. I nie ma co kombinować moim zdaniem.


Nie ma takiego zapisu w Biblii, że znalazł ją po przyjściu do Nod. Jest tylko sucha wzmianka:

I Jehowa opatrzył Kaina znakiem, żeby go nie uśmiercił nikt, kto go spotka. 16 Wtedy Kain odszedł od oblicza Jehowy i osiedlił się w Ziemi Ucieczki na wschód od Edenu.
17 Następnie Kain współżył ze swą żoną i ona stała się brzemienna, i urodziła Henocha
Rodz 4:15-17)

Nie ma tu mowy, ze znalazł/wziął sobie żonę z Nod. Jest tylko mowa, że będąc w Nod współżył z żoną. A to co innego.

Piszesz aby nie kombinować, ale... zakombinowałaś :-D

bartek212701 napisał/a:
Bardziej może chodziło mi o to,ze teraz będę się doszukiwac takich właśnie ukrytych sensów


Można się dopatrywać, ale w końcu coś z tym trzeba będzie zrobić :-D

Powiem tak, bartku... przyjmując teorię, że Adam to symbol i przed nim byli jacyś inni ludzie... będąc konsekwentnym będziesz musiał odrzucić naukę o Okupie i Zbawieniu przez jednego Jezusa.
Albo przyjmiesz papkę zrobioną z gąszczy fantazji albo dasz wiarę Biblii.

Jak chcesz, wyjaśnię więcej Tobie na PW... :-D

Dla przykładu: w co wierzył Jezus? Jego wypowiedź brzmi tak:

On, odpowiadając, rzekł: „Czy nie czytaliście, że ten, który ich stworzył, od początku uczynił ich mężczyzną i kobietą 5 i powiedział: ‚Z tego względu mężczyzna opuści ojca i matkę, a przylgnie do swej żony i oboje będą jednym ciałem’? 6 Tak więc nie są już dwojgiem, lecz jednym ciałem. Co zatem Bóg wprzągł we wspólne jarzmo, tego niech człowiek nie rozdziela”.
(Mat 19:4-6)

Pomyśl więc... gdyby za określeniem Adam kryło się jakieś symboliczne grono facetów i podobnie za określeniem Ewa jakaś grupa babek, to... co to znaczyło, że nie mają się rozdzielać ale stanowią jedno ciało? To określa połączenie tylko jednego mężczyznę i jedną kobietę a nie jakieś plemiona z innymi plemionami. Jezus mówił tu o małżeństwie dwojga tylko ludzi. ;-)
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2012-08-27, 18:45   

ShadowLady86 napisał/a:
Swoją żonę znalazł po przyjściu do Nod. Nie czekał aż odnajdzie go jakaś zbłąkana córka Adama i Ewy (czyli siostra) którą by wziął za żonę. Tam już zwyczajnie byli ludzie. I nie ma co kombinować moim zdaniem.

Nie. Kanin nie "spotkał", lecz "poznał" żonę.
Rdz 4:17 bg "I poznał Kain żonę swą, która poczęła, i porodziła Enocha; i zbudował miasto, i nazwał imię miasta tego imieniem syna swego, Enoch."
Podobnie jak Adam "poznał" Ewę.
Rdz 4:25 bg "I poznał jeszcze Adam żonę swą, która urodziła syna, i nazwała imię jego Set, mówiąc: Dał mi Bóg inne potomstwo miasto Abla, którego zabił Kain."
Adam Ewę już doskonale znał...
Lecz efektem owego "poznania" była ciąża.
Prawdopodobnie Kain odszedł do kraju Nod z jedną ze swych sióstr.
Ostatnio zmieniony przez Henryk 2012-08-27, 18:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2012-08-27, 18:46   

bartek212701 napisał/a:
1 Moj. 4:14-15
14. Oto dziś wypędzasz mnie z tej ziemi i muszę ukryć się przed obliczem twoim. Będę tułaczem i wędrowcem na ziemi, a każdy, kto mnie spotka, zabije mnie.
15. I rzekł Pan do niego: Nie! Ktokolwiek by zabił Kaina, siedmiokrotną pomstę poniesie. Położył też Pan na Kainie znak, aby go nikt nie zabijał, kto go spotka.
(BW)

Sprawy poruszane w 1 Moj. 4. obejmują stulecia.
Werset 1 mówi o narodzeniu Kaina, a w wierszu 2 jest on już dorosłym mężczyzną, ma dorosłego brata Abla i całkiem możliwe, że obydwaj mają liczne rodziny,

Wersety 3 i 4 wskazują na znaczny okres czasu, kiedy to Abel był stróżem owiec, a Kain rolnikiem: I stało się po wielu dniach, iż przyniósł Kain z owocu ziemi ofiarę Panu, Także i Abel
przyniósł z pierworództw trzód swoich
bartek212701 napisał/a:
To jest wręcz niemożliwe ! Znam rodowód ludzi i Przed Kainem byli tylko i wyłącznie jego rodzice no i brat,który został przez Kaina zabity.Tak więc nasuwa mi się pytanie kto mógłby zabić Kaina ? Kto Go mógł spotkać skoro nikogo innego nie było

Ile jest wyszczególnionych synów Adama w Biblii po imieniu? tylko kilku, to przez 1000 prawie lat nie miał więcej synów? O córkach nawet nie wspomnę bo żadnej imienia nie znamy.
Ja myślę,że w Biblii są wyszczególnione ci synowie Adama którzy maja jakieś znaczenie, czy to dla chronologii, czy też dla przykładu jak ten z zabójstwem Abla.
O innych Synach po prostu Mojżesz nie napisał. [jaka by musiała być gruba księga?]
bartek212701 napisał/a:
Czy słowa z 2 wersetu a I rozdziału ksiegi rodzaju o CHAOSIE mozna potraktowac troche inaczej niż zawsze sie to traktuje ? Czyli uznać ziemie wtedy za bezład i nawet za to,że wtedy żyli już jacyś ludzie ale prehistoryczni?

Z bezładem się zgadzam, ale,że żyli ludzie prehistoryczni to ja się nie zgadzam
bartek212701 napisał/a:
W 4 wersecie pisze,że Bóg oddzielił światłość od ciemności,czy Bóg nie mógł odgrodzić raju/ogrodu od ziemi gdzie nie było Bożego porządku ?

Mógł, Ale dał wolna wolę Adamowi i chciał Adama i Ewę przekonać do czego ta wolna wola ich doprowadzi, jak również całą ludzkość.
bartek212701 napisał/a:
Może jednak Adam i Ewa wcale nie istnieli,byli tylko taką opowieścią ? Taką,która ma morał ?

Skoro Biblia jest księgą prawdziwą, to i Adam z Ewą są prawdziwi.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2012-08-27, 19:04   

ShadowLady86 napisał/a:
[...], że wszyscy ludzie pochodzą najprawdopodobniej od 3 lub 4 pierwszych kobiet ;-)

Czy one były „pierwsze”?
Pierwszą była Ewa. Po niej przez XV wieków zapewne miliony...
Nastąpił Potop. Pozostało po nim osiem dusz. Cztery kobiety, i tyleż mężczyzn.
Nawet zgadzałoby się...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 11