Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Judy 5-7 inne ciało
Autor Wiadomość
Parmenides


Pomógł: 73 razy
Dołączył: 10 Sie 2011
Posty: 2012
Wysłany: 2012-08-23, 17:56   

Eliot napisał/a:
No cóż, mogę jedynie mieć nadzieję, że przeprowadzisz jakieś śledztwo w tej sprawie...

Przeprowadziłem. Do poczytania w linku poniżej.
_________________
http://chomikuj.pl/LittoStrumienski
http://wydaje.pl/e/genesi...ersja-pogladowa
http://wydaje.pl/e/genesi...rzeszlosci-cz-2
 
 
Eliot 


Pomógł: 360 razy
Dołączył: 22 Sie 2011
Posty: 4174
Wysłany: 2012-08-23, 18:19   

nike napisał/a:
Eliot napisał/a:
Jak są tak dobrze strzeżeni to... kogo wypędzał Jezus z co poniektórych ludzi?

Ja to rozumiem w ten sposób,ze nie maja możliwości spładzania nowej rasy. W tych sprawach sa uwięzieni, czyli ograniczeni. [myślałam,ze ty to wiesz ]


A na jakiej podstawie takie wnioski? Proponuję zapodać jakieś fragmenty Pisma...


Parmenides napisał/a:
Eliot napisał/a:
No cóż, mogę jedynie mieć nadzieję, że przeprowadzisz jakieś śledztwo w tej sprawie...

Przeprowadziłem. Do poczytania w linku poniżej.


Wielcem ciekaw do czego śledztwo doprowadziło... ale to wieczorkiem bo teraz... idę na zebranie :-)
_________________
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)
 
 
Eliot 


Pomógł: 360 razy
Dołączył: 22 Sie 2011
Posty: 4174
Wysłany: 2012-08-23, 22:47   

Parmenides napisał/a:
Eliot napisał/a:
No cóż, mogę jedynie mieć nadzieję, że przeprowadzisz jakieś śledztwo w tej sprawie...

Przeprowadziłem. Do poczytania w linku poniżej.


Hehe... no prawda, prawda.- teraz klinknałem na link...
No cóż, w takim razie nie pozostaje mi nic innego jak nabyć drogą kupna :-D
_________________
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)
 
 
BLyy 


Pomógł: 176 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 2989
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2012-08-24, 00:01   

Widzieliśmy też tam olbrzymów, synów Anaka, z rodu olbrzymów, i wydawaliśmy się sobie w porównaniu z nimi jak szarańcza, i takimi też byliśmy w ich oczach. Liczb 13,33
- w moim odczuciu całkiem uzasadnione jest nazywanie ich gigantami gdyż z tego cytatu, który zapodał Eliot wynika, że były to postacie olbrzymiego wzrostu. Na pewno więksi niż Goliat.
Poza tym jest jeszcze tradycja żydowska która utożsamia ich właśnie z gigantami a nie plemionami. Są midrasze, jest Księga Henocha, nawet jak ktoś uznaje to List Judy czy List Piotra który mówi o duchach zamkniętych w więzieniu za dniach Noego.

Co do krytyki tekstu to zgadzam się, że zapewne chodzi o plemiona pod tą nazwą. Tyle tylko, że wtedy trzeba być konsekwentnym i powiedzieć, że rodzina Noego również jest symbolem gdyż ich imiona to nazwy plemion; czego najlepszym przykładem jest wnuk Noego Kanaan który jest nazwą Kananejczyków. Adam i Ewa to ziemia i która daje życie; jako symbole początku. Kain i Abel jako sprzeczki między rolnikami a pasterzami. A wten sposób można podważyć wszystkie wydarzenia do Noego jako symbol, a więc czytanie tego niedosłownie; co również taka koncepcja mi odpowiada choć przeciętny wierzący raczej brał wszystko dosłownie; ale czy twórca brał dosłownie? Echo wydarzeń z przed wieków mogło być zniekształcone, że z tego stworzono mit, który jest formą nauki.
 
 
 
Eliot 


Pomógł: 360 razy
Dołączył: 22 Sie 2011
Posty: 4174
Wysłany: 2012-08-27, 16:23   

Co ja widzę - temat porzucony a przecież ciekawy...

Sięgnałem ponownie po tekst z Genesis, przeczytałem i... aż przetarłem oczy ze zdumienia. Mianowicie dostrzegłem coś, co zawsze było tam zapisane a nie widziałem do tej pory... nie pierwszy to raz ;-)

Prosiłbym teraz uprzejmie interlokutorów o zwrócenie uwagi na wyróżniony tekst.

Gen 6:4 bw "(4) A w owych czasach, również i potem, gdy synowie boży obcowali z córkami ludzkimi, byli na ziemi olbrzymi, których im one rodziły. To są mocarze, którzy z dawien dawna byli sławni."

Otóż stawiam śmiałą tezę: nefilimi z księgi Liczb to właśnie ci którzy 'również i potem' przyszli na świat za sprawą niedozwolonych stosunków aniołów z kobietami.
_________________
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)
 
 
Parmenides


Pomógł: 73 razy
Dołączył: 10 Sie 2011
Posty: 2012
Wysłany: 2012-08-27, 18:28   

Eliot napisał/a:
Otóż stawiam śmiałą tezę: nefilimi z księgi Liczb to właśnie ci którzy 'również i potem' przyszli na świat za sprawą niedozwolonych stosunków aniołów z kobietami.

Taka śmiała to one nie jest, trafiała się w różnych źródłach od czasu do czasu...
_________________
http://chomikuj.pl/LittoStrumienski
http://wydaje.pl/e/genesi...ersja-pogladowa
http://wydaje.pl/e/genesi...rzeszlosci-cz-2
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-08-27, 18:32   

Eliot napisał/a:
Otóż stawiam śmiałą tezę: nefilimi z księgi Liczb to właśnie ci którzy 'również i potem' przyszli na świat za sprawą niedozwolonych stosunków aniołów z kobietami.
Tez tak to można odczytać,rzeczywiście :-)
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2012-08-27, 19:22   

Parmenides napisał/a:
Eliot napisał/a:
Otóż stawiam śmiałą tezę: nefilimi z księgi Liczb to właśnie ci którzy 'również i potem' przyszli na świat za sprawą niedozwolonych stosunków aniołów z kobietami.

Taka śmiała to one nie jest, trafiała się w różnych źródłach od czasu do czasu...



EMET:
Oto, jak kwestie 'nephilim' [też Genesis 6:4] omawia 'Leksykon ŚJ' [podaję obszerny fragment:]
'Leksykon ŚJ' napisał/a:
NEFILIMOWIE („ci, którzy powalają [przywodzą do upadku]”).
Określenie to pochodzi od hebrajskiego słowa nefilím, którego użyto w Biblii trzykrotnie, zawsze w takiej postaci, czyli w liczbie mnogiej (Rdz 6:4; Lb 13:33 [dwa razy]). Słowo to najwyraźniej pochodzi od kauzatywnej formy hebrajskiego czasownika nafál („upadać”), który występuje np. w 2 Królów 3:19; 19:7.

Biblijna relacja o niezadowoleniu Jehowy z ludzi żyjących w czasach Noego przed potopem mówi, że „synowie prawdziwego Boga” brali sobie za żony piękne córki ludzkie. Następnie wspomniano o obecności nefilimów: „W owych dniach byli na ziemi nefilimowie, a także potem, gdy synowie prawdziwego Boga dalej współżyli z córkami ludzkimi i one rodziły im synów; byli to mocarze [hebr. haggibborím], którzy istnieli od dawna, ludzie sławni” (Rdz 6:1-4).

Kim byli. W swych komentarzach do wersetu 4 bibliści różnie objaśniają tożsamość nefilimów. Zdaniem niektórych pochodzenie tej nazwy sugeruje, że byli to ‛upadli aniołowie’, czyli aniołowie, którzy zgrzeszyli. Inni opierają się na dość osobliwym rozumowaniu, według którego określenie „nefilimowie” oznacza, że ‛upadli z nieba’ w tym sensie, iż zostali ‛zrodzeni z istot niebiańskich’. Jeszcze inni zwracają uwagę głównie na słowa „a także potem” (w. 4) i twierdzą, że nefilimowie nie mogli być ani ‛upadłymi aniołami’, ani „mocarzami”, bo „byli na ziemi” już „w owych dniach”, zanim synowie Boga współżyli z kobietami. Zdaniem tych ostatnich uczonych nefilimowie byli po prostu niegodziwymi ludźmi, takimi jak Kain — złodziejami, bandytami i tyranami, którzy panoszyli się na ziemi, dopóki nie zginęli w potopie. Są wreszcie i tacy, którzy biorąc pod uwagę nie tylko znaczenie tego słowa, lecz także kontekst wersetu 4, uważają, że nefilimowie nie byli aniołami, lecz potomstwem urodzonym ze związków zmaterializowanych aniołów z córkami ludzkimi.

Tożsami z „gibborím”. W niektórych przekładach Biblii słowa „a także potem” przesunięto bliżej początku wersetu 4, co utożsamia nefilimów z „mocarzami”, gibborím, których wymieniono w drugiej części tego wersetu. Na przykład: „A w owych czasach, również i potem, gdy synowie boży obcowali z córkami ludzkimi, byli na ziemi olbrzymi [hebr. hannefilím], których im one rodziły. To są mocarze [hebr. haggibborím], którzy z dawien dawna byli sławni” (Rdz 6:4, Bw; zob. też BWP).

Również grecka Septuaginta sugeruje, że „nefilimowie” byli tożsami z „mocarzami”, gdyż oba te określenia oddaje tym samym słowem — gígantes („giganci; olbrzymi”).

Gdy się przyjrzeć tej relacji, to widać, że wersety 1-3 mówią o „synach prawdziwego Boga”, którzy brali sobie żony, a także o oświadczeniu Jehowy, iż Jego cierpliwość wobec ludzi potrwa jeszcze tylko 120 lat. Werset 4 mówi, że nefilimowie byli na ziemi „w owych dniach” — najwyraźniej w dniach, w których Jehowa złożył to oświadczenie. Następnie oznajmiono, że sytuacja ta trwała „także potem, gdy synowie prawdziwego Boga dalej współżyli z córkami ludzkimi”, i podano więcej informacji o skutkach związków „synów prawdziwego Boga” z kobietami.
-- Tom II, strona 163.


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2012-08-27, 19:52   

Eliot napisał/a:
Otóż stawiam śmiałą tezę: nefilimi z księgi Liczb to właśnie ci którzy 'również i potem' przyszli na świat za sprawą niedozwolonych stosunków aniołów z kobietami.


Eliocie... :-D

Teza śmiała, owszem, ale... :-)
Zauważ, że... 1. przyjmuje się, że pisarzem księgi Genesis był Mojżesz. Podobnie z ks. Liczb. Jeśli pisał o wydarzeniach z przed potopu i wspomina o nefilimach używając zwrotu: potem, to przecież owo 'potem' oznaczało czasy jemu współczesne.
To tak jakbyś ty czyniąc wzmiankę o sobie zaczął od dzieciństwa a mając na myśli swój aktualny wygląd napisał: potem stałem się łysy i gruby (na przykład :-D ).

Raczej należałoby powiedzieć: byłem dzieckiem a TERAZ stałem się taki a taki... Jeśli wiesz o co mi chodzi ;-)

Po drugie... świat przedpotopowy to nie 20 lat. Wg. chronologii biblijnej od Adama do potopu upłynęło 1656 lat, jak to wynika z podsumowania danych z Rodzaju 5:1-29; 7:6.
Widocznie aniołowie zaczęli dość wcześnie swój zboczony proceder. Ba! Skoro Bóg powiedział, ze do potopu będzie 120 lat to wnioskuję, że już dużo wcześniej owi giganci zaczęli się pojawiać. Więc owo potem może się odnosić do tych gigantów, którzy żyli faktycznie potem, czyli nawet 1000 lat od pierwszego takiego przypadku pojawienia się nefilima.

A co, nie? :-D
 
 
Eliot 


Pomógł: 360 razy
Dołączył: 22 Sie 2011
Posty: 4174
Wysłany: 2012-08-27, 21:55   

Parmenides napisał/a:
Eliot napisał/a:
Otóż stawiam śmiałą tezę: nefilimi z księgi Liczb to właśnie ci którzy 'również i potem' przyszli na świat za sprawą niedozwolonych stosunków aniołów z kobietami.

Taka śmiała to one nie jest, trafiała się w różnych źródłach od czasu do czasu...


Domyślam się w jakim, źródle znajdę o tym więcej szczegółów. Wybacz Parmenidesie, że jeszcze nie dokonałem tego co planuję... może jutro? :-D



Bobo napisał/a:


Eliocie... :-D

Teza śmiała, owszem, ale... :-)
Zauważ, że... 1. przyjmuje się, że pisarzem księgi Genesis był Mojżesz. Podobnie z ks. Liczb. Jeśli pisał o wydarzeniach z przed potopu i wspomina o nefilimach używając zwrotu: potem, to przecież owo 'potem' oznaczało czasy jemu współczesne.
To tak jakbyś ty czyniąc wzmiankę o sobie zaczął od dzieciństwa a mając na myśli swój aktualny wygląd napisał: potem stałem się łysy i gruby (na przykład :-D ).

Raczej należałoby powiedzieć: byłem dzieckiem a TERAZ stałem się taki a taki... Jeśli wiesz o co mi chodzi ;-)

Po drugie... świat przedpotopowy to nie 20 lat. Wg. chronologii biblijnej od Adama do potopu upłynęło 1656 lat, jak to wynika z podsumowania danych z Rodzaju 5:1-29; 7:6.
Widocznie aniołowie zaczęli dość wcześnie swój zboczony proceder. Ba! Skoro Bóg powiedział, ze do potopu będzie 120 lat to wnioskuję, że już dużo wcześniej owi giganci zaczęli się pojawiać. Więc owo potem może się odnosić do tych gigantów, którzy żyli faktycznie potem, czyli nawet 1000 lat od pierwszego takiego przypadku pojawienia się nefilima.

A co, nie? :-D


Wszystko ładnie i pięknie... z wyjątkiem tego, że nie wyjaśnia to wzmianki o nefilimach z ks. Liczb :-P

Tymczasem... Biblia sama się tłumaczy :-)
W Genesis mamy informację o nefilimach żyjących przed potopem i wzmiankę, że rodzili się również 'potem'. W ks. Liczb znajdujemy tego potwierdzenie.
Jakieś pytania? :mrgreen:
_________________
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-08-27, 21:58   

Eliot napisał/a:
W Genesis mamy informację o nefilimach żyjących przed potopem i wzmiankę, że rodzili się również 'potem'. W ks. Liczb znajdujemy tego potwierdzenie.
Jakieś pytania? :mrgreen:
Skłaniam się ku wypowiedziom Eliota bo gdyby autor ksiegi Liczb chciał nam udowodnić,że byli to inni ludzie nie użyłby tego samego słowa jakim jest Nefilim.Użyłby raczej innego nie mającego nic wspólnego z tym,które kojarzyło się z dziećmi Aniołów i kobiet.Eliocie przekonałes mnie :-) nie wiem czy słusznie ale kiedyś się przekonamy hehe
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
Eliot 


Pomógł: 360 razy
Dołączył: 22 Sie 2011
Posty: 4174
Wysłany: 2012-08-27, 22:05   

bartek212701 napisał/a:
Skłaniam się ku wypowiedziom Eliota bo gdyby autor ksiegi Liczb chciał nam udowodnić,że byli to inni ludzie nie użyłby tego samego słowa jakim jest Nefilim.Użyłby raczej innego nie mającego nic wspólnego z tym,które kojarzyło się z dziećmi Aniołów i kobiet.Eliocie przekonałes mnie :-) nie wiem czy słusznie ale kiedyś się przekonamy hehe


Hehe... dyskusja stricte akademicka - bo kwestia nefilimów nie ma dla nas chyba żadnego znaczenia a przynajmniej nie ma wpływu na nasze życie i zbawienie. Niemniej po co komplikować sprawę ponad miarę, skoro Pismo przedstawia ją w sposób prosty? ;-)

Ale poczekajmy na Bobo, ba wiesz równie dobrze jak ja, że z nim nie ma 'to, tamto'... zobaczymy co przedstawi. :-)
_________________
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-08-27, 22:14   

Eliot napisał/a:
Hehe... dyskusja stricte akademicka - bo kwestia nefilimów nie ma dla nas chyba żadnego znaczenia a przynajmniej nie ma wpływu na nasze życie i zbawienie. Niemniej po co komplikować sprawę ponad miarę, skoro Pismo przedstawia ją w sposób prosty? ;-)
no właśnie,takie różnice mogą nas dzielić bo nie mają znaczenia przy zbawieniu :-)
Eliot napisał/a:
poczekajmy na Bobo, ba wiesz równie dobrze jak ja, że z nim nie ma 'to, tamto'
Oj tak oj wiem :-D Bobo to rzeczowy gość i ma swoje zdanie
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2012-08-27, 22:16   

Eliot napisał/a:
Co ja widzę - temat porzucony a przecież ciekawy...

Sięgnałem ponownie po tekst z Genesis, przeczytałem i... aż przetarłem oczy ze zdumienia. Mianowicie dostrzegłem coś, co zawsze było tam zapisane a nie widziałem do tej pory... nie pierwszy to raz ;-)

Prosiłbym teraz uprzejmie interlokutorów o zwrócenie uwagi na wyróżniony tekst.

Gen 6:4 bw "(4) A w owych czasach, również i potem, gdy synowie boży obcowali z córkami ludzkimi, byli na ziemi olbrzymi, których im one rodziły. To są mocarze, którzy z dawien dawna byli sławni."

Otóż stawiam śmiałą tezę: nefilimi z księgi Liczb to właśnie ci którzy 'również i potem' przyszli na świat za sprawą niedozwolonych stosunków aniołów z kobietami.
Tylko, że wspomniany tekst nie mówi o olbrzymach żyjących kilka tysięcy lat później wspomnianych w 4 Księdze Mojżeszowej. To jest tylko pewne odgórne założenie. Analiza niniejszego fragmentu biblijnego pozwala wnioskować, że pierwszy okres, czyli sformułowanie w owych czasach odnosi się do czasu współżycia synów Bożych z córkami ludzkimi, który to okres był ograniczony przez Bożą ingerencję, gdy mowa o ograniczeniu życia do 120 lat, a drugi okres czyli potem to dni Noego, gdzie zło się rozpanoszyło i Bóg postanowił interweniować przez zniszczenie ludzkiej cywilizacji. W tym drugim okresie istnieli nadal olbrzymi, ale synowie Boży z córkami ludzkimi już nie współżyli.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-08-27, 22:20   

wit napisał/a:
W tym drugim okresie istnieli nadal olbrzymi, ale synowie Boży z córkami ludzkimi już nie współżyli.

1 Krn 20:5
5.
I była znowu wojna z Filistynami, podczas której Elchanan, syn Jaira, zabił Lachmiego, brata Goliata z Gat, a drzewce jego włóczni było jak wał tkacki.
(BT)
Rzeczywiście.Skoro brat Goliata to musiał być duży ;-) Ta włócznia też o tym świadczy
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 10