Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Piekło
Autor Wiadomość
andrzej
Gość
Wysłany: 2006-05-24, 13:23   

Szeol to kraina zmarłych analog hadesu i królestwa Ozyrysa. Nie miał początkowo znczenia pejoratywnego, gdyż bogiem zła był Set i to niezupełnie. Dopiero z czasem zaczęto szeol traktować jako miejsce zsyłki złoczyńców, wynikało to z tendencji do upraszczania, ale niestety błędnego.
 
 
Android
Gość
Wysłany: 2006-05-24, 13:23   

Haldejczycy i ich wierzenia pochodzą od Sumerów - tak samo egipcjanie i ich foloklor. Raczej w sumerze szukałbym prazródeł niz w egipcie - religia pogan egipskich byla w lini równoległej dla semickiej. Semici byli kuzynami egipcjan nie synami (w kwestii wierzeń).
 
 
wyznawca_
Gość
Wysłany: 2006-05-24, 13:24   

android,
czyli wierzysz w moc modlitwy?
 
 
Android
Gość
Wysłany: 2006-05-24, 13:24   

Jedyną nieskonczoną mocą jest Bog... nie mzieni swoich praw w imie naszych widzimisie.. nawet Jezus mówił "jesli jest to twoją wolą".
 
 
andrzej
Gość
Wysłany: 2006-05-24, 13:24   

stnieją teorie , tylko teorie, że pierwsze dynastie egipskie były pochodzenia sumeryjskiego. Izraelici -ludy pogranicza zapewne korzystały z dorobku obu kultur. Czy Izraelici zamieszkali w Egipcie zachowali swoją odrębnosc czy przyjęli wzorce egipskie , nie ma co do tego pewności. Z jednej strony teksty biblijne mają składnię hieroglifów, sama arka przymierza przypomina sumeryjsko-egipskie wzorce, jednak, z drugiej sytrony już z ok. 1100 r pne pochodzą zaawansowane teksty izraelskie-kalendarze pisane w orginalnym języku, którego ukształtowanie powinno trwac kilkaset lat. Pierwsi prorocy, patriarchowie w/g biblii byli powoływani po smierci do Pana, uwaga nie do raju, czyścca czy piekła, nie wspomina się o zyciu po zyciu. I jest to cecha egipska wcielenie się w boga np. faraona w Atona, i zasadniczo trzeba było sobie zapewnić wieczne zycie za pomocą mumii, piramid już na ziemi. Dlatego Egipcjanie nie dopuszczali mysli o śmierci poza egiptem i bez odp. pochówku, wszytko było tu i teraz , niebiosa nie miały zasadniczego znaczenia. Pózniej chaldejczycy, persowie, helleni podbili Egipt wprowadzając chwiejnośc pojeciową , w tym czasie była spisana biblia. Dlatego folklorystyczne ujęcie piekła nie ma jednoznacznego wyrazu w biblii, jako efekt lat dużo późniejszych. Jestem zdania , że i obecnie nie zaszły od czasu Egiptu istotne zmiany/. Istnieją głębokie analogie z ta kulturą i podobienstwa np. wiara w jednego Boga Jahwe- jeden Aton,Ptah msza-misterium, ofiara-komunia, sąd Ozyrysa -sąd ostateczny, ka- dusza..... własciwie piekło ma swoj początek dopiero w apokalipsie Św.Jana.Wbrew rozpowszechnianym opiniom Egipcjnie zawsze dażyli do monoteizmu, stad też zapewne wziął się i Jahwizm. Bóg i nic poza nim. Nie zawsze z monoteizmem mogli sobie dawać radę, stąd wprowadzano bóstwa drugorzędne pomocnicze , ale i chrzescijanstwo opiera się na trójcy sw. i rzeszach świetych
 
 
Android
Gość
Wysłany: 2006-05-24, 13:24   

mozna tez zauwazyc jak w kolejnych ksiegach krystalizuje się Bóg JHVH.
chodzi tutaj z tzw bóstw elohim do bóstwa Jahwistycznego.
Osobiscie mam nawet swoją teorie na ten tenat.
Gdy bóg wybietrał naród wybrany - to ten naród sie nie stworzył sam, nie wyskoczyl nagle z zaułków historii..
Widać ze semici byli pod wpływem bóstw sumeru (elohim), i mitologii z nimi zwiazanymi. Oczywiscie na calym swiecie wystepują rózne podobne wierzenia. Co tylko bardziej potwierdza teorie potopu - elohim - to przeciez nefilim..
A nefilim - wiadomo.. Sumerowie najstarsza cywilizacja - z której najprawdopodobniej był zabrany Henoh, wiedziala o wiele za duzo niz powinna..
Zastanawiające jest to ze nefilimów pokazują oni na rzezbach jak astronautów, w hełmach, w skafandrach goglach... posiadają piktogramy wygladajace jak rakiety.
W ich mitologii - wierza babel była wierzą startową - dla czegoś co nazywa się "shem" - "unoszący sie do góry".
Dlatego monoteizm jest bardzo podobny w kazdej religii. Gdyz kazda posiada ziarenko prawdy. Wdł biblii to ziarneko prawdy coraz bardziej rosnie - coraz łatwiej dzieki pomocy Boga dostrzec prawdę - w co sam wierzę. dlatego uwazam Biblie za najbardziej oczyszczoną z poganstwa ksiege. choc po wiekach ciemnogrodu sredniowiecza.. na pewno nie oryginalną w 100%...
 
 
andrzej
Gość
Wysłany: 2006-05-24, 13:24   

Bogowie egipcjan, sumeryjczyków tak jak Jahwe izraelitów karali juz na ziemi, za ich zycia. Patent na piekło ma chyba miłosierdzie chrzescijan, gdyz sprawiedliwośc musi być , stąd piekło dla tych którzy naduzywali milosierdzia, bo jak z takimi się rozliczyć. Kara doczesna ma marne perspektywy w chrzescijanstwie, niebo z łobuzami nie jest bezpieczne Very Happy , więc trzeba było tego miejsca specjalnego dla nich, jako tzw. kary.
 
 
Android
Gość
Wysłany: 2006-05-24, 13:25   

Zauwaz ze niajpierw powstał patent na duszę niesmiertelna dla wszystkich - dopiero potem wymyslono piekło..
jest to logiczna calosc - tak jak napisaleś.. bez piekła nie byłoby czym straszyć...
Pytanie zachodzi jedno..
Po co bylo straszenie? Moze wychowanie zawiodło.. a moze słowo powszechny - populistyczny - nie pasuje do słowa kosciół..
 
 
Gość

Wysłany: 2006-05-24, 13:25   

android pisze:

Cytat:

Jedyną nieskonczoną mocą jest Bog... nie mzieni swoich praw w imie naszych widzimisie.. nawet Jezus mówił "jesli jest to twoją wolą"..



android, moje pytanie bylo bardzo proste. czy nie potrafisz prosto i jasno odpowiedziec na nie "tak" lub "nie"? powtarzam je po raz trzeci:

czy ty nie wierzysz w moc modlitwy?

wasz sluga w Chrystusie

wyznawca_
Ostatnio zmieniony przez Gość 2006-05-27, 20:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
andrzej
Gość
Wysłany: 2006-05-24, 13:25   

I dzisiaj mało kto pyta się ofiar o zdośćuczynienie o ile jest ono możliwe np. w przypadku zbrodni. Był to problem zawsze, istotny problem w ST , a jest tym bardziej problemem w NT gdzie obowiazuje tylko wybaczenie i żal za grzechy dlatego jakaś równowaga w systemie religijnym ( życie toczy się i tak)jest potrzebna np dla wielokrotnych morderców, dlatego zaprzęgnięto do tego Boga, wieczne potępienie, piekło. Bo są takie przypadki , że śmierć za śmierć jak u Hammurabiego niewystarcza dla przyzwoitości i woła o pomstę do Nieba, ponadto nie zawsze kazdy złoczyńca źle docześnie kończy. Piekło jest za tem nieodzownym elementem chrzescijaństwa, nadzieją na sprawiedliwość dla plebsu i dlatego dawniej i obecnie on jest główną warstwą nośną tej religii, oprócz kapłanów dla ktorych jest podstawą egzystencji.
 
 
Android
Gość
Wysłany: 2006-05-24, 13:25   

"czy ty nie wierzysz w moc modlitwy?" - PYTASZ SIĘ MNIE W POKRETNY SPOSÓB A CHCESZ RZECZOWEJ INFORMACJI ?

Wiere w moc modlitwy ale tez nie mam zamiaru oszukiwac sam siebie ze jak bede sie modlił za kogos kto sobie nagrzebal na zeimi -> umarł.. to ze mu ułaskawienie wybłagam..
To tak jkbys pytal czy 20 000v napięcia zabija.. oczywiscie ze zabija - ale nie z 15 kilometrów...
 
 
Esther 


Dołączyła: 10 Lis 2006
Posty: 2532
Wysłany: 2006-11-19, 15:20   

Post przeniesiony z tematu Prorocze sny - dop. Kermit

[quote "Tessa"].Ja też miałam sen zanim zainteresowałam się Biblią.
W tym śnie zrozumiałam,że nie ma piekła,lecz że tu na ziemi ludzie zgotowali innym piekło ciemiężąc ich i panując nad nimi.
Potem dopiero studiując Biblię ze Świadkami Jehowy dowiedziałam się że piekło i męki w piekle nie są nauką biblijną.Ta nauka oczernia Boga,który jest miłością .[/quote]

Istnienie jeziora ognistego jest biblijnym proroctwem. W nie wrzucony będzie fałszywy prorok, który czynił cuda, zwodząc ludzi, zwierzę, ktorego znamie przyjęło wielu, czyli szatan i wszyscy ci, którzy przyjęli znamię zwierzęcia zostaną wrzuceni do jeziora ognistego, gorejącego siarką (Obj19:20). Jest to miejsce, o którym Biblia mówi, że w nim ogień nie gaśnie i robak nie ginie, jest to miejsce, gdzie jest płacz i zgrzytanie zębów (Mat 25:30, Mat 8:12, Mat 22:13, Mat 24:51) i nie ma tam diabła w czerwono-czarnym płaszczu, który straszy ludźmi smołą i widłami i miesza czasem w gorącym kociołku. To miejsce nie będzie też miłe jemu, on i jego słudzy będą dręczeni tam dniem i nocą (Obj 20:10). Dlatego to od nas zależy czy aby to jezioro ogniste na pewno dla nas istnieć nie będzie, czy i my nie przyjmiemy znamienia zwierzęcia i nie oddamy jemu pokłonu, czy wytwamy do końca jako wierni słudzy.

Więc Tesso, nie wydaje mi sie, żeby ten sen był od Jehowy..
Ostatnio zmieniony przez 2006-11-22, 21:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2006-11-19, 20:03   

Esther napisał/a:
Wiem, że ten dział nie jest poświecony na spory doktrynalne, jednakże istnienie jeziora ognistego jest biblijnym proroctwem. W nie wrzucony będzie fałszywy prorok, który czynił cuda, zwodząc ludzi, zwierzę, ktorego znamie przyjęło wielu, czyli szatan i wszyscy ci, którzy przyjęli znamię zwierzęcia zostaną wrzuceni do jeziora ognistego, gorejącego siarką (Obj19:20). Jest to miejsce, o którym Biblia mówi, że w nim ogień nie gaśnie i robak nie ginie, jest to miejsce, gdzie jest płacz i zgrzytanie zębów (Mat 25:30, Mat 8:12, Mat 22:13, Mat 24:51) i nie ma tam diabła w czerwono-czarnym płaszczu, który straszy ludźmi smołą i widłami i miesza czasem w gorącym kociołku. To miejsce nie będzie też miłe jemu, on i jego słudzy będą dręczeni tam dniem i nocą (Obj 20:10). Dlatego to od nas zależy czy aby to jezioro ogniste na pewno dla nas istnieć nie będzie, czy i my nie przyjmiemy znamienia zwierzęcia i nie oddamy jemu pokłonu, czy wytwamy do końca jako wierni słudzy.

Więc Tesso, nie wydaje mi sie, żeby ten sen był od Jehowy..


Jak wcześniej powiedziałam nie wierzę w ogniste miejsce męki,w którym Bóg męczy wiecznie ludzi.Ale gdy jeszcze tego nie znałam,bo nie czytałam Biblii ,kościól mnie uczył,że takie miejsce istnieje.Oczywiście jest to oczywista bzdura,bo Bóg będący Bogiem miłości nie mógłby męczyć ludzi na wieki.
I własnie wtedy miałam ten sen.Nie twierdzę ,że był to proroczy sen,pochodzący od Boga.
Ale zrozumiałam,że ludzie dziś ludziom gotują los,dużo gorszy niż w jakimkolwiek "Piekle".
Czytając doniesienia prasowe dowiadujemy się o brutalnych zabójstwach,okropnych wojnach,głodzie i innych okropnościach "tego świata".
Czy nie jest to "współczesne piekło?"
 
 
Esther 


Dołączyła: 10 Lis 2006
Posty: 2532
Wysłany: 2006-11-19, 21:51   

nadal nie wierzysz? w co nie wierzysz? w te Pisma które zamieściłam? nie wierzysz w Słowo Boże? przecież tam jest jednoznacznie napisane o miejscu tak zwanego jeziora ognistego, do którego będą wrzuceni nie tylko szatan i fałszywy prorok, ale również ludzie którzy się jemu pokłonią, także "niewierni słudzy". Jak możesz posiłkować sie Słowem Bożym, skoro wyrzucasz niektóre wersety, które ci nie pasują, nie mów więc że tak studiujesz Słowo Boże..może za często tłumaczysz sobie Pisma z pomocą dostępnych w organizacji czasopism dlatego odrzucasz czyste Słowo Boże? to nie jest mowa o grobie, bo jakiż sens byłby w pochowaniu szatana? podobnie i jest napisane że w miejscu tym, dręczeni będą dniem i nocą na wieki wieków.. więc insynuujesz że będą tam mieli koszmary? czy że na ziemi za karę będą żyć wiecznie i inni będa ich nieustannie krzywdzić? a jakie piekło na ziemi ma szatan i fałszywy prorok? czyż to nie oni między innymi są twórcami tegoż piekła na ziemi?
co powiesz o tych Pismach, które wyżej zamieściłam? bo bezposrednio zaprzeczyłaś w swojej wypowiedzi Pismu Obj 20:10! po prostu powiedziałaś że w nie nie wierzysz..

A sny pochodzą albo od Jehowy albo od tego drugiego, anioł światłości zwodzi ludzi poprzez fałszywe doktryny, także dając im sny i czyniąc cuda, po to by ich zwieść.. nie powinno się wierzyć w żadne sny, które są sprzeczne ze Słowem Bożym, a ten zdaje się jest, skoro jezioro ogniste według Biblii istnieje...
 
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2006-11-22, 14:27   

Nie wierzę ,by Bóg mógł męczyć ludzi w ognistym piekle.Jezioro ognia nie jest literalnym miejscem,tylko symbolem drugiej śmierci.Do tego jeziora ognia wrzucono piekło i śmierc ,które są też pojęciami nie osobami.
Objawienie 20:14
"A śmierć i Hades /BT piekło/ wrzucono do jeziora ognia ".
Należy to tak rozumieć,że śmierć zostanie unicestwiona na zawsze.Także Hades,gdzie idą umarli po śmierci przestanie istnieć.Ludzie już nie będą umierać.
Taka interpretacja zgadza się z pozostałą częścią Biblii.
Na przykład Objawienie 21:4
"I otrze z ich oczu wszelką łzę i śmierci już nie będzie ani żałości ,ani krzyku ,ani bólu już nie będzie.To co poprzednie ,przeminęło".
Skoro Bóg zamierza uszczęśliwić wybranych ludzi,to po co miałby jednocześnie męczyć złych?
Nie byłby wtedy Bogiem miłości.
Bóg daje wszystkim do wyboru zycie lub śmierć.Powtórzonego Prawa 30:19
Wieczna śmierć bez nadziei na zmartwychwstanie jest karą dla niegodziwych.
II Tesaloniczan 1:9
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 12