Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Który z tych grzechów Judasza uważasz za straszniejszy?
Autor Wiadomość
BLyy 


Pomógł: 176 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 2989
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2012-09-09, 22:48   

leszed napisał/a:
BLyy napisał/a:
leszed napisał/a:
A czemóźby od razu ratować ? Kogóż traktował z szacunkiem? jego“dojna krowa“, biznes miał się źle.

Bo żałował. Zwrócił kasę którą dostał. Chciał go ratować.
bardziej swój biznes.druga krowa okazała bykiem.chciał zawrócić bieg wypadków.

Żaden biblista nie podaje motywu z pewnikiem, zawsze tylko prawdopodobieństwem. Natomiast praktycznie każdy pisze, Biblia wyraźnie mówi o zmianie postępowania, żałując oddał kase i chciał uwolnienia Jezusa. A samobójstwo jest tego idealnym dowodem. Argument o byku jest całkowicie nietrafiony i jest zwykłą bajką
_________________
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5
 
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 56
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2012-09-09, 23:11   

A ty to biblista? adwokat Judasza. bajka o super uczniu.
_________________
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia
 
 
BLyy 


Pomógł: 176 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 2989
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2012-09-09, 23:24   

leszed napisał/a:
A ty to biblista? adwokat Judasza. bajka o super uczniu.

Mówienie o najgorszym z najgorszych uczni również jest bajką jak nie ma podanych motywów. Bo każdy sam sobie wybierze motyw; i jest praktycznie żadnym argumentem motyw jak się go nie zna. Więc w kwestii motywów sam tworzysz bajki więc, bo nic innego jak bajki nie da się podać; gdyż jest tylko prawdopodobieństwem a nie pewnikiem

Przynajmniej czytam to co jest napisane w Biblii. Motyw jest tylko domniemaniem. Czuł żal i to również potwierdza Biblia, mówiąc jednocześnie o niewinności Jezusa; a więc jest postanowienie poprawy. Mówił o grzechu, a greckie słowo na grzech oznacza błąd; tym samym przyznając się, że zbłądził. Samobójstwo dla kogoś bez skropułów przez "byczka"?Kto normalny popełnia samobójstwo z takiego powodu? Może jakiś przykład żeby był racjonalny. Judasz nawet nie stracił swego majątku, nawet tego co dostał, bo sam to zwrócił to trudno tu mówić o krowie i "byczku". Jezus wybrał Judasza by ten go zdradził co potwierdza Jan, stwierdzając, że wiedział po co ich wybrał i to w historii właśnie Judaszu wypowiada te słowa. Dzieje wspominają, że to musiało się stać i nie było więc wolnej woli w Judaszu, będąc tylko bezwolnym narzędziem. Jednoznacznie więc nie da się uznać go za potępionego; za czym tak optujesz za jednoznacznym potępieniem.
_________________
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5
 
 
 
BLyy 


Pomógł: 176 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 2989
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2012-09-09, 23:57   

Chciałbym jeszcze coś dodać. W ogóle się tutaj nie wypowiadam o tym jaki był Judasz w stosunku do Jezusa przed jego wydaniem. Nie zaprzeczałem tutaj czy go okradał czy nie, czy czegoś nie rozumiał czy nie. Dlatego nie robiłem tutaj z niego idealnego ucznia. Skupiałem się na proroctwach, które musiały się wypełnić w Judaszu i jakikolwiek by on nie był przed wydaniem Jezusa, zrobił to co trzeba było zrobić i akurat w tym spisał się. Skupiałem się jeszcze na sytuacji po wydanie, a więc nie skupiałem sie także na motywach bo te są tylko prawdopodobne. Skupiałem się na tym jaki był po wydaniu Jezusa, a tutaj powiedziałem, że żałował, że przyznał się do błędu i oddał pieniądze w ramach tego, ze Jezus nazwał go dalej przyjacielem itp. to tylko utrudnie jednoznaczne potępienie Judasza. A więc proroctwa i co było po wydaniu Jezusa. Nie skupiałem się na to jaki był przed wydaniem i na motywach. Dlatego nie bronie Ci mieć zdanie o Judaszu jakie masz, aczkolwiek zastrzegam tylko, że należy je przyjać tylko z prawdopodobieństwem; bo nie powinno się potępiać by samemu nie być potępionym jak zwykł Jezus mowić o prawdziwych chrześcijanach. I jeśli kogoś dyskusja tutaj ze mną drażniła to przepraszam wszystkich i ciebie leszed. Nie będę w tym temacie się wypowiadał już, bo nie chce niepotrzebnych emocji tutaj na forum z obydwu stron. Pozdrawiam
_________________
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5
 
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 56
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2012-09-10, 06:45   

Po pierwsze obrona Judasza była poszlaką, w moim przekonaniu jedynie słabszą poszlaką niż teksty o nim w Biblii. Tam znajdziemy syn zatracenia, nie ten zachowany itp., wstąpił w niego szatan (nie Duch św.), złodziej, oskarżyciel wydania zbyt wiele na olejki namaszczenia Jezusa, diabeł, ten który Jezusa wydał, zdradził i to całując i in. A gdzie ja go potępiam? znasz taki przypadek?
No i z tego i z powodu grzechów świata 'musiało' się stać coś tak okropnego jak ukrzyżowanie niewinnego. To że Judasz nazywa Go niewinnym, to żadne odkrycie. Ślepi to wiedzieli. Żal ma wiele rodzajów, nie każdy wiedzie do pokuty- ten wiódł do samobójstwa. Szkoda gościa i tyle.
_________________
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia
 
 
Berian 
Student Biblii


Wyznanie: Wierzę w Jezusa
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 04 Maj 2011
Posty: 686
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-09-10, 15:19   

leszed napisał/a:
w moim przekonaniu jedynie słabszą poszlaką

Same tylko moje przekonania i sprzeczki o swoje zdania a w 100% nigdy tego nie będziemy wiedzieli więc poco się tak przegadywać? :-|
A w biblii mamy wyraźnie napisane:
Cytat:
Rzym. 14:4
4. Ktoś ty jest, co sądzisz cudzego sługę? Panu własnemu stoi, albo upada, a ostoi się; albowiem go Bóg może utwierdzić.
(BG)

A co do Judasza to nigdzie niema wprost napisane że Judasz niema już szans na życie ani tez nigdzie nie pisze że będzie żył. Więc nie mamy prawa przesądzać.
A moje przekonanie :-P jest takie że Judasz był przeciętnym człowiekiem kusiła go kasa(czy my to już tacy święci jesteśmy że nie mamy grzechów ? ) ale też musiał coś widzieć w Jezusie skoro jest napisane:
Cytat:
Mat. 27:4-5
4. I rzekł: Zgrzeszyłem, gdyż wydałem krew niewinną. A oni rzekli: Cóż nam do tego? Ty patrz swego.
5. Wtedy rzucił srebrniki do świątyni, oddalił się, poszedł i powiesił się.
(BW)
_________________
Mat. 5:44
44. A Ja wam powiadam: Miłujcie nieprzyjaciół waszych i módlcie się za tych, którzy was prześladują,
(BW)
Gość miłujesz nieprzyjaciół?
 
 
Talmid2Tes2,15 
Genitum, non factum


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 2 razy
Wiek: 47
Dołączył: 31 Sie 2011
Posty: 787
Wysłany: 2012-09-10, 18:27   

a więc kto był winny ...
1.Judasz bo zdradził?
2.Diabeł bo nakłonił?
3.Jezus bo zmusił?
_________________
Biblia jest księgą, w której każdy, jakich chce prawd sobie szuka, i jakie chce, prawdy sobie znajduje.
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2012-09-10, 18:39   

Talmid2Tes2,15 napisał/a:
a więc kto był winny ...
1.Judasz bo zdradził?
2.Diabeł bo nakłonił?
3.Jezus bo zmusił?


Czy nie dostrzegasz paradoksu? Śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa ma kluczowe znaczenie dla wszystkich ludzi. Jezus nas zbawił, otworzył nam na powrót Niebiosa. Śmierć i Zmartwychwstanie to uwiecznienie jego ziemskiej misji i sukces Boga. Jaki Szatan miałby interes w tym, by pomóc ludziom? Gdzie wina Judasza, skoro wziął udział w zbawczej misji?

Czego w zasadzie niektórzy oczekują? Że gdyby nie zdrada Judasza to Jezus by nie umarł i... byłoby dobrze? Chyba nie taki był cel Mesjasza?
 
 
Talmid2Tes2,15 
Genitum, non factum


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 2 razy
Wiek: 47
Dołączył: 31 Sie 2011
Posty: 787
Wysłany: 2012-09-10, 18:45   

ShadowLady86 napisał/a:
Jaki Szatan miałby interes w tym, by pomóc ludziom? Gdzie wina Judasza, skoro wziął udział w zbawczej misji?

czyli diabeł i Judasz to tylko marionetki ?
_________________
Biblia jest księgą, w której każdy, jakich chce prawd sobie szuka, i jakie chce, prawdy sobie znajduje.
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2012-09-10, 20:41   

Talmid2Tes2,15 napisał/a:
czyli diabeł i Judasz to tylko marionetki ?


Judasz jest ważnym elementem misji, jaką miał do spełnienia Jezus. Jezus wiedział, że Judasz go zdradzi, nie mnie wybrał go na ucznia i trzymał blisko siebie do końca. Natomiast co do słów διάβολος i Σατανᾶς to ich pierwotne znaczenie to oskarżyciel i przeciwnik i w tym swoim pierwotnym znaczeniu są często używane w Nowym Testamencie.

Jezus mówiąc do Piotra idź precz szatanie raczej nie miał na myśli tego, że Piotr jest duchem nieczystym.
 
 
BLyy 


Pomógł: 176 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 2989
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2012-09-10, 21:20   

Talmid2Tes2,15 napisał/a:
ShadowLady86 napisał/a:
Jaki Szatan miałby interes w tym, by pomóc ludziom? Gdzie wina Judasza, skoro wziął udział w zbawczej misji?

czyli diabeł i Judasz to tylko marionetki ?

Marionetki, narzędzia, zwierzęta prowadzone na smyczy, więźniowe we własnej skórze; to tylko kwestia nazwy.

Cytat:
Po pierwsze obrona Judasza była poszlaką, w moim przekonaniu jedynie słabszą poszlaką niż teksty o nim w Biblii.

W moim przekonanie poszlaką może być też atak na Judasza, gdyż zbyt wiele jest dziur i niejasności.

Cytat:
syn zatracenia

Pod tymi słowami może się kryć wiele rzeczy.
Dopóki z nimi byłem, zachowywałem ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, i ustrzegłem ich, a nikt z nich nie zginął z wyjątkiem syna zatracenia, aby się spełniło Pismo J 17,12
- Każdy wie jaki był koniec Judasza; toteż takie określenie jest na miejscu. Zresztą co ciekawe, być może było mu pisane zginąć jak Jezus mówi; by spełniło się Pismo. Również ten cytat może to sugerować:
«Bracia, musiało wypełnić się słowo Pisma, które Duch Święty zapowiedział przez usta Dawida o Judaszu. On to wskazał drogę tym, którzy pojmali Jezusa, bo on zaliczał się do nas i miał udział w naszym posługiwaniu. Za pieniądze, niegodziwie zdobyte, nabył ziemię i spadłszy głową na dół, pękł na pół i wypłynęły wszystkie jego wnętrzności. Dz 1,16-18
- Może to być aluzja do Starego Testamentu, do ludzi którzy się powiesili. Aczkolwiek tutaj można tylko mówić o prawdopodobieństwie; jak w każdym tego słowa znaczeniu. Dlatego powiedzieć głośno; syn zatracenia i na tym skończyć nie jest na miejscu; gdyż może wiele ono znaczyć.

Cytat:
wstąpił w niego szatan (nie Duch św.)

Ale mógł przez działanie Ojca; duch oskarżyciela; duchami jakimi posługiwał się by inni upadli.

Cytat:
złodziej

To jaki był przed wydaniem, nie ma nic do tego jaki był po.

Cytat:
oskarżyciel wydania zbyt wiele na olejki namaszczenia Jezusa

Każdy z apostołów nie rozumiał wszystkie co Jezus nauczał. Tutaj akurat jest przykład z Judaszem. Czemu ma to być dyskredytującego go? Niby inni apostołowie byli lepsi? Piotr chciał zabronić Jezusowi ponieść śmierć by ten zmartwychwstał; na czym się opiera całe chrześcijaństwo.

Cytat:
diabeł

W grece oskarżyciel a nie dosłownie diabeł.

Cytat:
To że Judasz nazywa Go niewinnym, to żadne odkrycie. Ślepi to wiedzieli

To nie odkrycie tylko przyznanie się do błędu. Od kiedy zrozumienie własnego błędu jest odkryciem? To jest szykanowanie człowieka. Jeśli powiem, że żałuje że okradłem człowieka to znaczy że to jest tylko odkrycie a nie przyznanie się do winy; a co za tym idzie postanowienie poprawy (nie kraść - a Judasz oddać srebrniki) to dalej będzie tylko odkrycie...

Cytat:
Żal ma wiele rodzajów, nie każdy wiedzie do pokuty- ten wiódł do samobójstwa

Przecież w Biblii jest wyraźna pokuta. Zrozumiał, że popełnił błąd i oddaje pieniądze. Pokuta w formie pracy czyli umęczanie się, chodzenie na pielgrzymki, odmówienie jakichś modlitwy itp to bzdety nie mające nic wspólnego z Biblią. Wystarczy zrozumieć swój grzech; i od niego odstąpić, zgodnie z Ezechielem:
Ktokolwiek jest sprawiedliwy i przestrzega prawa i sprawiedliwości, kto nie jada mięsa z krwią i oczu nie podnosi ku bożkom domu Izraela, nie bezcześci żony bliźniego, nie zbliża się do żony w okresie jej nieczystości, nie krzywdzi nikogo, zwraca zastaw dłużnikowi, nie popełnia rozboju, łaknącemu udziela swego chleba, nagiego przyodziewa szatą, nie uprawia lichwy, nie żąda odsetek, odsuwa swą rękę od nieprawości, sprawiedliwie rozsądza między jednym człowiekiem a drugim, stosuje się do moich ustaw i zachowuje wiernie moje przykazania, postępując uczciwie - ten na pewno żyć będzie - wyrocznia Pana Boga. [...] A jeśli bezbożny odstąpił od bezbożności, której się oddawał, i postępuje według prawa i sprawiedliwości, to zachowa duszę swoją przy życiu. Zastanowił się i odstąpił od wszystkich swoich grzechów, które popełniał, i dlatego na pewno żyć będzie, a nie umrze. Ez 18,5-28
- słowa Ezechiela jednoznacznie pokazują, żę wystarczy chęć poprawy; nic więcej. Judasz to uczynił; jego uczynek był uczynkiem "ezechielowym".
Zacytuję za Berianem:
Mat. 27:4-5
4. I rzekł: Zgrzeszyłem, gdyż wydałem krew niewinną. A oni rzekli: Cóż nam do tego? Ty patrz swego.
5. Wtedy rzucił srebrniki do świątyni, oddalił się, poszedł i powiesił się.
(BW)

- te dwa cytaty pokazują człowieka zdesperowanego i który działa pod wpływem emocji. Zrozumiał grzech, szedł do naprawić a kapłaństwo olało jego słowa; ten rzucił im srebrniki i poszedł się powiesić. Kogoś komu zależało wtedy tylko na pieniądziach; człowiek bezwzględny, człowiek który żałował, ale nie Jezusa i popełnił samobójstwo? To jest alogiczne.
_________________
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5
 
 
 
Anna01 
Administrator


Wyznanie: Deizm
Pomogła: 292 razy
Dołączyła: 20 Maj 2006
Posty: 4596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-09-11, 00:01   

Talmid2Tes2,15 napisał/a:
2.Diabeł bo nakłonił?
3.Jezus bo zmusił?

Jana 13
26 Jezus odparł: "To ten, dla którego umaczam kawałek [chleba], i podam mu". Umoczywszy więc kawałek [chleba], wziął i podał Judaszowi, synowi Szymona Iskarioty 27 A po spożyciu kawałka [chleba] wszedł w niego szatan. Jezus zaś rzekł do niego: "Co chcesz czynić, czyń prędzej!". [/b]

Jezus podał Judaszowi chleb ? Podał.
Po spożyciu podanego przez Jezusa chleba - wszedł w Judasza diabeł.
Czy gdyby Jezus nie podał chleba (wyznaczając jednocześnie apostoła), wszedłby w niego szatan ???
Nasuwa się taka myśl (z wersetu): Potrzeba było AŻ szatana, żeby nakłonić Judasza do tego co zrobił !
_________________
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2012-09-11, 08:58   

Cytat:
Czy gdyby Jezus nie podał chleba (wyznaczając jednocześnie apostoła), wszedłby w niego szatan ???
Nasuwa się taka myśl (z wersetu): Potrzeba było AŻ szatana, żeby nakłonić Judasza do tego co zrobił !

Nie. Judasz planował zdradę, uzgadniał przecież kwotę za zdradę. Jezus już wtedy wiedział kto go zdradzi, bo potrafił czytać w myślach.
Judasz nie wiedział,że Jezus wie o zdradzie jego, wiec kiedy mu Jezus podając chleb powiedział czyń co masz czynić, to się domyślił,że Jezus zna jego myśli i wtedy szatan zupełnie go opanował.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
Anna01 
Administrator


Wyznanie: Deizm
Pomogła: 292 razy
Dołączyła: 20 Maj 2006
Posty: 4596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-09-11, 09:39   

nike napisał/a:
Judasz nie wiedział,że Jezus wie o zdradzie jego, wiec kiedy mu Jezus podając chleb powiedział czyń co masz czynić, to się domyślił,że Jezus zna jego myśli i wtedy szatan zupełnie go opanował.


Jak to nie wiedział ??? Jezus od samego początku (od wybrania apostołów) o tym mówił !

Marka 10

32 A kiedy byli w drodze, zdążając do Jerozolimy, Jezus wyprzedzał ich, tak że się dziwili; ci zaś, którzy szli za Nim, byli strwożeni. Wziął znowu Dwunastu i zaczął mówić im o tym, co miało Go spotkać: 33 «Oto idziemy do Jerozolimy. Tam Syn Człowieczy zostanie wydany arcykapłanom i uczonym w Piśmie. Oni skażą Go na śmierć i wydadzą poganom.
_________________
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2012-09-11, 09:53   

Judasz nie wiedział,że Jezus wie,że to on jest zdrajcą.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 10