Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jest mi obojętne jakim imieniem będziesz się do mnie zwracał
Autor Wiadomość
David77 


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 19 Mar 2011
Posty: 3818
Skąd: MÜNCHEN
Wysłany: 2012-09-25, 10:43   

Parmenides,


Cytat:

Czegoś tu nie rozumiem...
/cytaty wg wyd. Vocatio/
Ex.3.13. I powiedział Mojżesz do Boga (HElohim): Oto ja przyjdę do synów Izraela i powiem im: Bóg ojców waszych posłał mnie do was; a odpowiedzą mi: Jakie imię jego? Co powiem im?
Z powyższego wynika jednoznacznie, że ani Mojżesz, ani cały lud Izraela nie znają Imienia Bożego. Bo jakby znali, to Mojżesz nie zadawał by zbędnych pytań i to samemu Bogu – to chyba oczywiste.


Dzisiaj trudno ocenić w jakim stopniu Izraelici którzy przebywali w niewoli Egipskiej znali religię swoich przodków jak i początkowe nastawienie Izraelitów do Mojżesza który został wychowany na Egipcjanina wyjaśnia dlaczego Mojżesz takie pytanie postawił Bogu ,, Oto ja przyjdę do synów Izraela i powiem im: Bóg ojców waszych posłał mnie do was; a odpowiedzą mi: imię jego? Co powiem im? '' .

Ja wiadomo Egipcjanie wierzyli w wielu bogów każdy z tych bogów posiadał swoje imię dlatego uważam że Mojżesz dla odróżnienia Boga Izraela od bogów Egiptu pyta się Boga o jego imię . Izraelici potrzebowali dowodu czy Mojżesz jest posłańcem Boga JHWH.
_________________
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן
 
 
Hardi 
Administrator
Classic A2J

Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 44 razy
Wiek: 44
Dołączył: 21 Paź 2009
Posty: 5892
Skąd: Norwegia
Wysłany: 2012-09-25, 15:53   

Bobo napisał/a:
Dziwne, dziwne, że 7000 razy masz to w Biblii i... mimo wszystko brak pewności

nie mam ani razu http://biblest.com.pl/wyszukiwarka.php
_________________
"Badacie Pisma, ponieważ myślicie, że dzięki nim będziecie mieć życie wieczne, a właśnie one świadczą o mnie. A jednak nie chcecie przyjść do mnie, żeby mieć życie." Jana 5.39-40

Blog ¤¤¤ YouTube ¤¤¤ Chomik ¤¤¤ Słowo Nadziei
 
 
 
Parmenides


Pomógł: 73 razy
Dołączył: 10 Sie 2011
Posty: 2012
Wysłany: 2012-09-26, 10:32   

Ad. David77
Przemyślalem twoją wypowiedź. Wydaje mi się, że masz rację.

Pozostaje jednak inna kwestia. Dlaczego powszechnie uważa się JHVH za imię Boga, skoro najwyraźniej nim nie jest? :shock:
_________________
http://chomikuj.pl/LittoStrumienski
http://wydaje.pl/e/genesi...ersja-pogladowa
http://wydaje.pl/e/genesi...rzeszlosci-cz-2
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2012-09-26, 10:56   

Parmenides napisał/a:
No to mamy Imię Boże podane przez JHVH Elohim.


Wychodzi na to, że Bóg odpowiedział Mojżeszowi po prostu Jestem Bogiem. Nie mylić z tytułem ostatnio wchodzącego do kin polskiego filmu ;-)
Podkreślił w ten sposób fakt, że nie ma innych bogów poza nim, nie ma więc potrzeby rozróżniać Go po imieniu.
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



 
 
David77 


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 19 Mar 2011
Posty: 3818
Skąd: MÜNCHEN
Wysłany: 2012-09-26, 12:29   

Parmenides,


Cytat:

Pozostaje jednak inna kwestia. Dlaczego powszechnie uważa się JHVH za imię Boga, skoro najwyraźniej nim nie jest?


Para ale kto tak uważa, Żydzi napotykając w tekście Tetragram JHWH zastępują go słowem השם ale każdy Żyd wie że chodzi o Imię Boga

Otwartą kwestią jest to jakie samogłoski wchodziły pierwotnie w skład Tetragramu ? które razem pozwalały na poprawną wymowę imienia Bożego

To że Bóg posiada własne imię dla mnie jest kwestią bezdyskusyjną

Psal 83:19

וידעו כי אתה שמך יהוה לבדך עליון על כל הארץ

Jak brzmi wymowa imienia Bożego tego ci nie powiem ,mamy pewną wskazówkę która mogła by nam być pomocna w ustaleniu wymowy imienia Bożego na podstawie imion hebrajskich , weźmy pod lupę pierwsze z brzegu imię

יהושפט - Jehoszafat co do wymowy imienia Jehoszafat nie spotkałem się z tym aby ktoś zaprzeczał że nie tak brzmi wymowa tego imienia ale skąd wiadomo jaka jest samogłoska pod spułgłoską Jod skoro samogłoski nie były pisane ?
Na jakiej podstawie stwierdzono że właśnie takie samogłoski powinny w tym imieniu występować ? tworząc odczyt jako : יְהוֹשָׁפָט ? Jehoszafat ?

Porównajmy teraz imię Jehoszafata z Tetragramem :

יהושפט
יהוה W obu przypadkach w pierwszym członie występują te sama spółgłoski Jod He Waw

Analizując imiona hebrajskie da się w nich zauważyć pierwsze 3 spółgłoski Tetragramu .

tyle moich spostrzeżeń myślę że EMET w tym temacie ma więcej do powiedzenia .

Pozdrawiam ...
_________________
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2012-09-26, 13:11   

Hardi napisał/a:
nie mam ani razu http://biblest.com.pl/wyszukiwarka.php


Użyj tej wyszukiwarki:
http://www.biblia.info.pl/biblia.php
Wybierz przekład: Young's Literal Translation

Spodoba ci się na pewno imponująca liczba wystapień imienia Bożego.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2012-09-26, 15:29   

Bobo napisał/a:
Hardi napisał/a:
nie mam ani razu http://biblest.com.pl/wyszukiwarka.php


Użyj tej wyszukiwarki:
http://www.biblia.info.pl/biblia.php
Wybierz przekład: Young's Literal Translation

Spodoba ci się na pewno imponująca liczba wystapień imienia Bożego.



EMET:
Najlepiej jest użyć konkordancji do Biblii Hebrajskiej. ;-)
W konkordancjach książkowych typu: Mandelkerna, Lisowsky'ego, Shoshana - 'aż czarno' od miejsc występowań.

Włączyłem wyszukiwarkę w BW8 wg morfologii -- יהוה
Wyświetliło mnie: 6828 miejsc w 5790 wersetach.
W Targumie Onqelosa -- 898 miejsc w 804 wersetach

Jeśli chodzi o formę skróconą Imienia Boga - "Jah" - יָהּ, to mamy --
49 miejsc w 45 wersetach; ew. z uwzględnieniem miejsca z Pieśń Najprzedniejsza 8:6 -- 50 miejsc w 46 wersetach.
W Targumie Onqelosa mamy 10 miejsc w 9 wersetach.

Co się tyczy Przekładów, to rozmaicie. Bywają takie, iż w ogóle brak. :-/

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
kodak27 

Pomógł: 23 razy
Dołączył: 16 Kwi 2012
Posty: 1248
Wysłany: 2012-09-26, 15:51   

ShadowLady86 napisał/a:
Parmenides napisał/a:
No to mamy Imię Boże podane przez JHVH Elohim.


Wychodzi na to, że Bóg odpowiedział Mojżeszowi po prostu Jestem Bogiem. Nie mylić z tytułem ostatnio wchodzącego do kin polskiego filmu ;-)
Podkreślił w ten sposób fakt, że nie ma innych bogów poza nim, nie ma więc potrzeby rozróżniać Go po imieniu.
Witam serdecznie. Dawno żeśmy nie wymieniali spostrzeżeń. Z całą powagą i szacunkiem dla ciebie, jednak w tym wypadku twój wniosek przeczy zasadniczej logice. Mianowicie, powiedz jak wyobrażasz sobie funkcjonowanie bez własnego dokumentu tożsamości ? Spróbuj wybrać się do Banku i wybrać sobie z kasy jakąś kwotę pieniędzy, o co zostaniesz poproszona ??? Dlatego tym bardziej i o ileż bardziej niesfałszowane Słowo Boże Biblia potwierdza w 100% identyfikację imienia Bożego, a nie jedynie prozy Jego tytułów ! Pozdrawiam cieplutko..... :-D
 
 
Elius

Wyznanie: Moim Panem jest Isus.
Pomógł: 65 razy
Dołączył: 08 Paź 2009
Posty: 2037
Skąd: Miasto święte.Druga brama od południa.
Wysłany: 2012-09-26, 16:28   

kodak27 napisał/a:
Mianowicie, powiedz jak wyobrażasz sobie funkcjonowanie bez własnego dokumentu tożsamości ? Spróbuj wybrać się do Banku i wybrać sobie z kasy jakąś kwotę pieniędzy, o co zostaniesz poproszona ??? Dlatego tym bardziej i o ileż bardziej niesfałszowane Słowo Boże Biblia potwierdza w 100% identyfikację imienia Bożego, a nie jedynie prozy Jego tytułów ! Pozdrawiam cieplutko..... :-D

Przykład bardzo kiepski,Bóg to nie człowiek.Poza tym Twoje twierdzenie przeczy wszelkiej logice.
 
 
amiko


Wyznanie: Słowianin
Pomógł: 128 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 3492
Wysłany: 2012-09-26, 18:35   

kodak27

Cytat:
ShadowLady86 napisała:"Wychodzi na to, że Bóg odpowiedział Mojżeszowi po prostu Jestem Bogiem.
Podkreślił w ten sposób fakt, że nie ma innych bogów poza nim, nie ma więc potrzeby rozróżniać Go po imieniu.
kodak27 napisał:"Z całą powagą i szacunkiem dla ciebie, jednak w tym wypadku twój wniosek przeczy zasadniczej logice. Mianowicie, powiedz jak wyobrażasz sobie funkcjonowanie bez własnego dokumentu tożsamości ?"

W STARYM PRZYMIERZU Z ŻYDAMI PRZEBYWAŁ SYN BOŻY,A NIE BÓG


Wniosek ShadowLady86 dotyczący imienia Boga,że Bóg jest jeden i "nie ma więc potrzeby rozróżniać Go po imieniu" jest właściwy:

-jest zgodny z biblijną zasadą,"nie rzuca się pereł przed wieprze"
-Chrystus określał zawsze Jego i naszego Boga zgodnie z jego wolą jako Ojca,
-gdyby Bóg chciał oznajmić ludziom swoje imię,to Chrystus by je wielokrotnie wymienił,
-w wielu fragmentach NT pisze,że Syn Boży jako Chrystus przebywał z Żydami w Starym Przymierzu,
-Syn Boży w Nowym Przymierzu wiele razy określał siebie kim jest jako JESTEM,ale nigdy nie mówił o sobie,że jest Bogiem,ani ze jest synem jakiegoś boga JHWH,
-w Starym Przymierzu Syn Boży musiał powiedzieć Mojżeszowi takie samo imię JESTEM,którego używał w Nowym Przymierzu,ale nie mógł mówić o sobie,że jest Bogiem,bo by kłamał.

Jak to się stało,że w ST zamiast Syna Bożego pojawia się fikcyjna postać,która określa się imieniem יהוה ,mówi ,że jest jedynym Bogiem,Bogiem Izraela,itd? Jeśli NT mówi nam o obecności Syna Bożego w Starym Przymierzu,to ST temu całkowicie zaprzecza. Na podstawie wersetu:"Boga nikt nigdy nie widział",David77 słusznie zauważył,że "Bóg nigdy nie przebywał na Ziemi".

Prawdą pozostaje to co pisze w NT,że:

- w Starym Przymierzu z Żydami przebywał Syn Boży,wieczny Chrystus,Pośrednik Starego i Nowego Przymierza,a nie Bóg,
-jeśli tą osobą,która podała Mojżeszowi swoje imię był Syn Boży,a nie był nią żaden Bóg,to z tego faktu nie można wyciągać żadnych wniosków na temat imienia Boga Ojca.
_________________
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.
 
 
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 51
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4197
Wysłany: 2012-09-26, 20:10   

Hardi napisał/a:
nie mam ani razu http://biblest.com.pl/wyszukiwarka.php


Hardi Bóg ma swoje imię,problem jest tylko z tym jak je wymawiać
więc ja wolę używać JHWH
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.

Ewangelia Jana 3:16
 
 
amiko


Wyznanie: Słowianin
Pomógł: 128 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 3492
Wysłany: 2012-09-26, 22:48   

krystian napisał/a:
Hardi napisał/a:
nie mam ani razu http://biblest.com.pl/wyszukiwarka.php


Hardi Bóg ma swoje imię,problem jest tylko z tym jak je wymawiać
więc ja wolę używać JHWH

W ST bóg JHWH określił się jako Bóg Izraela.Prawdziwego Boga Ojca przedstawił Syn Boży.Jak ktoś nie wierzy w Chrystusa,to tak jak większość Żydów może wyznawać boga Jothawuha.
_________________
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.
 
 
David77 


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 19 Mar 2011
Posty: 3818
Skąd: MÜNCHEN
Wysłany: 2012-09-27, 18:42   

ratao,


Cytat:
W ST bóg JHWH określił się jako Bóg Izraela.Prawdziwego Boga Ojca przedstawił Syn Boży.Jak ktoś nie wierzy w Chrystusa,to tak jak większość Żydów może wyznawać boga Jothawuha.


Bóg ze ST to ten sam Bóg o którym uczył Jezus

Dz 3:13

Bóg Abrahama i Izaaka i Jakuba, Bóg ojców naszych,
uwielbił Syna swego, Jezusa, którego wy wydaliście i zaparliście się przed Piłatem, który uważał, że należało go wypuścić na wolność;
_________________
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן
 
 
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 51
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4197
Wysłany: 2012-09-27, 19:02   

David77 napisał/a:
Bóg ze ST to ten sam Bóg o którym uczył Jezus

Dz 3:13

Bóg Abrahama i Izaaka i Jakuba, Bóg ojców naszych, uwielbił Syna swego, Jezusa, którego wy wydaliście i zaparliście się przed Piłatem, który uważał, że należało go wypuścić na wolność;

David zaraz Ci ratao odpisze, że DZ.Apostolskie też nie powinny byc w kanonie :-D
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.

Ewangelia Jana 3:16
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2012-09-27, 21:23   

David77 napisał/a:

tyle moich spostrzeżeń myślę że EMET w tym temacie ma więcej do powiedzenia .



EMET:
Pracuję właśnie - w domu - nad tematem: "Talmud a Imię Boże".

Jak przygotuję i dopracuję, to zapodam na Forum. ;-)
Niekiedy trzeba znaleźć jakąś wypowiedź wg zaktualizowanych danych; a to wymaga co nieco "zachodu". :->


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 10