Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jest mi obojętne jakim imieniem będziesz się do mnie zwracał
Autor Wiadomość
Parmenides

Wysłany: 2012-09-30, 18:50   

Ad.David77
Ależ Davidzie, przecież nie rozmawiamy o formach tłumaczenia terminu "eheje"; niepotrzebnie się nad tym rozwodzisz. To nie ma tutaj absolutnie nic do rzeczy. Było już zresztą o tym wiele powiedziane na Forum.
A ten rodzajnik to też uwaga na marginesie i jak mówilem na razie nie będę się wypowiadał w tym temacie.

Unikasz odpowiedzi na kluczowe punkty i aspekty moich wypowiedzi; rozumiem to i wcale nie mam zamiaru Cię naciskać w tej kwestii. Ty masz swój pogląd, ja swój i traktuję to jako wymianę myśli.

David77 

Wysłany: 2012-09-30, 21:14   

.Cyprian.,

Cytat:
W NT, jak wiadomo tetragrammatonu nie ma, ale jest on wpisany w słowo alleluja, które przecież też pojawia się w Septuagincie w formie (Ἁλληλουιά). Znaczyć ma ono Chwalcie Yah, gdzie Yah jest rzekomą skróconą, czy poetycką formą Imienia Bożego. Okazuje się jednak, że w najstarszych manuskryptach NT takie słowo nie występuje!. Jest natomiast Ελελευ ιη, czy Ελελευ ιε - fonetycznie brzmiące podobnie do alleluja, ale co innego znaczące, mianowicie: On żyje.

ἁλληλουϊά w Nowym Testamencie
Definicje
Thayer

1) chwalcie Pana, Alleluja
Część mowy: interjective imperatyw
Cytując w TDNT: 1:264, 43
Silny

G239
Pochodzenia hebrajskiego (imperatyw [H1984] i [H3050]); chwalcie Jah, wykrzyknika adoracji: - alleluiah!.

Piszesz że rzekomo najstarsze manuskrypty NT nie zawierają Partykuły ,,αλληλουϊα ''

Codex Sinaiticus

Obj 19:1,, αλληλουϊα ''

Kodeks Synajski (łac. Codex Sinaiticus) – najstarszy, gdyż pochodzący z IV wieku, manuskrypt Septuaginty i Nowego Testamentu. Przejrzałem kilka najcenniejsze wydania NT gdzie obok słowo podstawowego w nawiasach są umieszczone wersje słowa z innych kodeksów nie zalałem tego co twierdzisz mianowicie Ελελευ ιη

Myślę że gdyby Jan chciał napisać po prostu On żyje to zapiał by to w ten sposób αυτός ζῇ- On żyje i nie odwoływał by się do słowa αλληλουϊα .
Cytat:

Okazuje się jednak, że w najstarszych manuskryptach NT takie słowo nie występuje!

Wymień te najstarsze manuskrypty tak aby można było skonfrontować to z twoją wypowiedziom

Pozdrawiam.

David77 

Wysłany: 2012-09-30, 21:45   

Parmenides,

Cytat:
Unikasz odpowiedzi na kluczowe punkty i aspekty moich wypowiedzi; rozumiem to i wcale nie mam zamiaru Cię naciskać w tej kwestii. Ty masz swój pogląd, ja swój i traktuję to jako wymianę myśli.

Sorry Para ale teraz cię kompletnie nie rozumie w poprzednim poście napisałeś że :

Cytat:

No przecież wałkujemy to na okrągło. Ale służę powtórzeniem: Ex. 3.13-15. Imię brzmi "jestem który jestem" (najpopularniejsze tłumaczenie, dopuszczam, a nawet preferuję inne) oraz "jestem".

Udzieliłem ci odpowiedzi że fraza ,,Jestem który Jestem'' nie występuje w tekście hebrajskim mamy więc do czynienie ze twierdzeniem a nie z imieniem Boga .

Podałem ci przykłady w jaki sposób można by było oddać ową frazę w czasie teraźniejszym i na tym poprzestaje .

2 Moj 3:15 I mówił dalej Bóg do Mojżesza: Tak powiesz synom izraelskim: Pan,(יהוה )Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba posłał mnie do was. To jest (שמי) imię moje na wieki i tak mnie nazywać będą po wszystkie pokolenia.

Gdyby Bóg powiedział do Mojżesza ,, Przejdę przed tobą '' czy też byś uważał że imię Boga to ,, Przejdę '' ;-)

Tak się składa że שמי Pisarze biblii odnoszą nie do stwierdzenia Będę który będę ale do Tetragramu .

5 Moj 28:10

וראו כל עמי הארץ כי שם יהוה נקרא עליך ויראו ממך
I ujrzą wszystkie ludy ziemi, że imię Pana jest wzywane u ciebie, i będą się ciebie bać.

Czy potrafisz odpowiedzieć na pytanie dlaczego przeważnie jest tak że pisarze pisząc o imieniu Boga wskazują na Tetragram JHWH skoro według ciebie nie jest to imię Boga ?

Parmenides

Wysłany: 2012-10-01, 07:34   

David77 napisał/a:
Czy potrafisz odpowiedzieć na pytanie dlaczego przeważnie jest tak że pisarze pisząc o imieniu Boga wskazują na Tetragram JHWH skoro według ciebie nie jest to imię Boga ?

Potrafię. Nie jest takie trudne :-> . Bo mam własne zdanie oparte na własnych przemyśleniach zarówno w tej kwestii jak i w wielu innych. Staram się nie ulegać powszechnie powtarzanym opiniom i sprawdzac wszystko z Tekstem. Często prowadzi to do ciekawych i drastycznie różnych wniosków od powszechnie przyjetych. Choć oczywiście mogę sie mylić; ale nie namawiam też nikogo aby się ze mną zgadzał - przedstawiam tylko swój punkt widzenia i uwaznie sledzę kontrargumenty.
David77 napisał/a:
Udzieliłem ci odpowiedzi że fraza ,,Jestem który Jestem'' nie występuje w tekście hebrajskim mamy więc do czynienie ze twierdzeniem a nie z imieniem Boga .

... co zgadza się z postawioną przeze mnie tezą, że Bóg nie może mieć Imienia.
David77 napisał/a:
Podałem ci przykłady w jaki sposób można by było oddać ową frazę w czasie teraźniejszym i na tym poprzestaje .

Kwestia czasu nie ma w tu akurat znaczenia.
David77 napisał/a:
Tak się składa że שמי Pisarze biblii odnoszą nie do stwierdzenia Będę który będę ale do Tetragramu .

I ujrzą wszystkie ludy ziemi, że imię Pana jest wzywane u ciebie, i będą się ciebie bać.

Imię Pana (ShM JHVH) jest wzywane według tego wersetu, tylko nie jest powiedziane jak brzmi.

No to utwórzmy taka analogię:
I przeczytają userzy forum, że imię Autora brzmi Parmenides.
Parmenides?
A nie. :-P
Bo na Imię mam Aleksander.

David77 

Wysłany: 2012-10-01, 09:19   

Parmenides,

Cytat:

Imię Pana (ShM JHVH) jest wzywane według tego wersetu, tylko nie jest powiedziane jak brzmi.

Ale jak by nie było Imię Boga jest identyfikowane z Tetragramem :-D

Pozdrawiam

amiko

Wyznanie: Słowianin
Wysłany: 2012-10-01, 09:37   

David77

Cytat:
Ale jak by nie było Imię Boga jest identyfikowane z Tetragramem

Bóg JHWH jest Bogiem Żydów i jako taki jest identyfikowany z Tetragramem.Ciekawe dlaczego Syn Boży nic o nim nigdy nie mówił? Z NT wynika,że z Żydami w Starym Przymierzu przebywał Syn Boży Chrystus,a nie Bóg Żydów JHWH.

Który Testament kłamie,Stary,czy Nowy?
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

David77 

Wysłany: 2012-10-01, 13:01   

ratao,

Cytat:
Bóg JHWH jest Bogiem Żydów i jako taki jest identyfikowany z Tetragramem.Ciekawe dlaczego Syn Boży nic o nim nigdy nie mówił? Z NT wynika,że z Żydami w Starym Przymierzu przebywał Syn Boży Chrystus,a nie Bóg Żydów JHWH.

Dostrzegam u ciebie postęp w zrozumieniu słowa Bożego zaczynasz odróżniać Boga JHWH który był i nadal jest Bogiem i Ojcem Jezusa Chrystusa .

Teraz kolejny krok do odrzucenia błędnego zrozumienia zadaj sobie pytanie

Do jakiego Boga modlił się Jezus ? Jaki Bóg według NT jest Bogiem Jezusa Chrystusa ?

Eliot 

Wysłany: 2012-10-02, 09:57   

Parmenides napisał/a:
Ad. David77
Przemyślalem twoją wypowiedź. Wydaje mi się, że masz rację.

Pozostaje jednak inna kwestia. Dlaczego powszechnie uważa się JHVH za imię Boga, skoro najwyraźniej nim nie jest? :shock:

Wydaje mi się, że w dywagacjach prowadzonych w niniejszym wątku przyjęto złe założenia. Mianowicie, jeżeli dobrze zrozumiałem, załozono że słynna wypowiedź zanotowana w Ex 3:14 jest jedyną, która jednoznacznie rozwiązuje kwestię Imienia Bożego a tymczasem te blisko 7000 wystąpień Imienia w formie JHWH jakby się bagatelizuje lub też nawet sugeruje ich wątpliwą autentyczność (proszę o skorygowanie jeżeli błędnie odczytałem przesłanie wątku).
Otóż, pierwsze co mi się nasuwa to pytanie: jeżeli ktoś zadałby sobie tyle trudu aby w 7000 miejsc wprowadzić korektę to dlaczegóż nie dokonał takowej w Ex 3:14?
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)

Parmenides

Wysłany: 2012-10-02, 11:33   

AEliot napisał/a:
(proszę o skorygowanie jeżeli błędnie odczytałem przesłanie wątku).

Sądzę, że tak się właśnie stało; ale być może dlatego, to ja przedstawiłem swój pogląd nie do końca jasno.
Absolutnie nie bagatelizuję, ani nie poddaję w wątpliwość określenia JHVH występującego aż ok 7000 razy (dokładnie 6828). I nikt nie dokonywał żadnej korekty. Uważam, że termin JHVH jest określeniem/nazwaniem Boga analogicznym do terminu Elohim, ale nie jest Jego Prawdziwym Imieniem.
Weźmy taką analogię:
Moje imię to Parmenides, Twoje AEliot. I tak rozmawiamy na Forum, zwracając się do siebie tymi imionami. Tak zwracają się do nas inni, którzy również noszą – tutaj w wirtualnym świecie - jakieś imiona. Ale przecież wiemy, że generalnie nie są to nasze Prawdziwe Imiona. Ale już ta wiedza nie pochodzi z wirtualnego świata, ona odnosi się do świata innego – tzw realu. Zwróćmy jednak uwagę, że określenie „real” w pewnym sensie wynika z istnienia i naszej aktywności w świecie wirtualnym, bo gdyby go nie było, to nie było by potrzeby ich rozróżnienia – byłby jeden świat.
Relacja między Bogiem a naszym światem jest taka sama (według mnie) jak między np. Tobą (i każdym z nas) a światem wirtualnym w którym właśnie czytasz tę wiadomość. I wiesz, że napisał ją Parmenides, bo w tym świecie wirtualny Eliot tak nazywa jej nadawcę. Ale czy to jest moje Prawdziwe Imię? A jest powtórzone na tym Forum pewnie parę tysięcy razy. Z punktu widzenia wirtualnego świata Forum nazywamy to czasem imieniem, ale lepszym określeniem jest nick. A odpowiednikiem Parmenidesa i AEliota w ich realnym świecie jest JHVH. Bo tak go wielokrotnie tu nazywano, bo tak jest 6828 razy nazwany w Biblii. Mówimy, że to Jego Imię. A powinniśmy potrafić rozróżnić, że to tylko Jego nick – na użytek tego materialnego, ludzkiego świata, na użytek tekstu Pisma. Ja nie znam (załóżmy) Twojego Prawdziwego Imienia w realnym świecie. Ty je znasz; wiesz , że Parmenidesem jestem tylko na Forum Biblijnym a tak na prawdę to moje Prawdziwe Imię brzmi Aleksander. Ale na Forum zwracasz się do mnie per Parmenides.
A jak brzmi Prawdziwe Imię JHVH, czyli nie to które jest na użytek ludzi?

Może się zdarzyć jakiś szczególny przypadek, jakiś szczególny powód, gdy ktoś z userów forum, poda innemu userowi, albo go ogólnej wiadomości swoje Prawdziwe Imię, imię które nosi w realu. I taki pojedynczy, szczególny przypadek dostrzegam w Ex3.14 A poza tym to 6828 razy mówimy JHVH. Czyli tysiące razy mamy posługujemy się nickiem, a raz wypowiedziałem Prawdziwe Imię. Ale też nie wiadomo czy ściśle, bo np. mogłem podać „Olek”. Czy „Alek”. Ale to już jest bliższe prawdy, bliższe świata realnego. Więc w bardzo ważnej sytuacji Bóg (noszący w ludzkim świecie nick JHVH) powiedział jednemu z ludzi swoje Prawdziwe Imię lub takie, które chciałby aby było traktowane jako prawdziwe. Choć uważam, ze jest to jednak tylko jakieś przybliżenie, bo Bóg nie może nosić Imienia w naszym rozumieniu tego słowa, bo wówczas, nie byłby Bogiem.
Ale i tak wiele z tego przekazu nie wynika, bo właśnie to Imię jest najczęściej w ludzkim (a la wirtualnym) świecie pomijane i zapomniane, bo ludzie to takie wirtualne istotki i mają swoje własne wirtualne zdanie, więc też podpiszę się:
Parmenides

Eliot 

Wysłany: 2012-10-02, 11:58   

Parmenides napisał/a:
Sądzę, że tak się właśnie stało; ale być może dlatego, to ja przedstawiłem swój pogląd nie do końca jasno (...)

Muszę przyznać, że po tak obszernym wyjaśnieniu równiez i mnie się rozjaśniło o co tak naprawdę chodzi. Dzięki :-D

Jednak mimo to w dalszym ciągu pozostaje chyba pytanie bez odpowiedzi: dlaczego Mojżesz miałby pytać o to prawdziwe Imię (a nie 'nick')? Skoro, tak jak zasugerował David, Izraelici podówczas mogli w jakiejś mierze zapomnieć o Bogu Prawdziwym w rozumieniu JHVH to cóż pomogłoby podanie im przez Mojżesza określenia czy też Imienia w postaci 'Będę Który Będę'? Raczej podanie Imienia JHVH byłoby odpowiedniejsze.
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)

Parmenides

Wysłany: 2012-10-02, 12:07   

AEliot napisał/a:
Jednak mimo to w dalszym ciągu pozostaje chyba pytanie bez odpowiedzi: dlaczego Mojżesz miałby pytać o to prawdziwe Imię (a nie 'nick')? Skoro, tak jak zasugerował David, Izraelici podówczas mogli w jakiejś mierze zapomnieć o Bogu Prawdziwym w rozumieniu JHVH to cóż pomogłoby podanie im przez Mojżesza określenia czy też Imienia w postaci 'Będę Który Będę'? Raczej podanie Imienia JHVH byłoby odpowiedniejsze.

Zgadzam się z wyjaśnieniem Davida w tej kwestii. A Twoje pytanie jest bardzo zasadne. Tylko, że mnie żadna odpowiedź się (przynajmniej na razie) nie nasuwa.
Trzeba się zastanowić... :mysli:

Queza 
The Morning Star

Pomogła: 155 razy
Wysłany: 2012-10-02, 12:41   

ratao napisał/a:
Z NT wynika,że z Żydami w Starym Przymierzu przebywał Syn Boży Chrystus,a nie Bóg Żydów JHWH.

Jak dla mnie to z Żydami w ST przebywał Bóg Wszechmogący - Stworzyciel.

Bobo 

Wysłany: 2012-10-02, 15:12   

Parmenidesie, ciekawa teoria. Nasuwa mi jednak kilka innych pytań:

Jakie podstawy ma założenie, że w ludzkim świecie Bóg ma inne imię a w swojej rzeczywistości (wtedy chyba mówimy o duchowym wymiarze) inne? Czy coś świadczy o tym, że nam przedstawił się pod innym imieniem niż ma w swoim świecie? A co jeśli 'tam' także ma na imię JHWH?

Moim zdaniem, te fragmenty, które dają maleńki wgląd w inny niż nasz wymiar (dla Boga to rzeczywistość), wskazują, że tam również używa się JHWH albo wersji skróconej: JAH.
Zauważ, w jakim wymiarze pada z ust wielkiego tłumu słowo: ALLELUJA(H)!

Potem usłyszałem jakby donośny głos ogromnej rzeszy w niebie. Powiedzieli: „Wysławiajcie Jah!" (czyli Alleluja-przypis Bobo) (Obj 19:1)

Wniosek nieodparty się nasuwa, że w niebie, czyli wymiarze niedostępnym dla ludzi, a za to będącym 'realnym światem' dla Boga... wysławia się JAH (JHWH). A dlaczego, gdyby wg. Ciebie tam miał inne Imię?

Po drugie, nawet gdyby przyjąć, że w innym wymiarze Bóg ma jakieś inne imię, to... jakie to może mieć konsekwencje dla nas, ludzi?
Nawiasem mówiąc, ŚJ radzą sobie z taką kwestią nauczając, że w niebie Syn Boży miał na imię Michał (i prawdopodobnie teraz też tak ma) ale na ziemi miał: Jezus.

To trochę podobne do Twojej teorii. Ale, Bobo czasem ma jakieś ale... ;-)

Jesli Bóg nam, ludziom przedstawił się jako JHWH a nie pod innym imieniem, to... czy mógłbym mówić słusznie, że JHWH nie jest imieniem Boga? Co najwyżej mógłbym powiedzieć, że jest jednym z imion Bożych, z tym, ze innego, tego niebiańskiego nie znamy. Ale znamy to, które sam sobie nadał i przedstawił się nam, ludziom.

Jak w przykładzie Parmienidasa: Masz dwa imiona, ale nie mogę mówić, że Parmenides nie jest Twoim imieniem/nickiem... mogę mówić, że masz dwa imiona.
Jednak wciąż pozostaje niepewność, czy bóg nam przedstawił się innym> A może to jest to samo imię i... wcale nie zmieniał na potrzeby ludzi?
Bo pozostaje jeszcze jedna kwestia... czy nasz, ludzki świat dla Boga jest... czymś, w czym jego właściwe imię nie mogłoby funkcjonować? Biorąc pod uwagę te fragmenty Biblii, gdzie tłum w niebie zwraca się do Boga JAH... czyli TAK SAMO jak my tu na ziemi...?

;-)

amiko

Wyznanie: Słowianin
Wysłany: 2012-10-02, 16:55   

Qeza30 napisał/a:
ratao napisał/a:
Z NT wynika,że z Żydami w Starym Przymierzu przebywał Syn Boży Chrystus,a nie Bóg Żydów JHWH.

Jak dla mnie to z Żydami w ST przebywał Bóg Wszechmogący - Stworzyciel.

Problem jest w tym,że w NT są wersety,które jednoznacznie mówią,że w Starym Przymierzu z Żydami przebywał Syn Boży,jak np:

1 Kor.10...

(1) A chcę, bracia, abyście dobrze wiedzieli, że ojcowie nasi wszyscy byli pod obłokiem i wszyscy przez morze przeszli. (2) I wszyscy w Mojżesza ochrzczeni zostali w obłoku i w morzu, (3) i wszyscy ten sam pokarm duchowy jedli, (4) i wszyscy ten sam napój duchowy pili; pili bowiem z duchowej skały, która im towarzyszyła, a skałą tą był Chrystus. (5) Lecz większości z nich nie upodobał sobie Bóg; ciała ich bowiem zasłały pustynię. (6) A to stało się dla nas wzorem, ostrzegającym nas, abyśmy złych rzeczy nie pożądali, jak tamci pożądali. (7) Nie bądźcie też bałwochwalcami, jak niektórzy z nich; jak napisano: Usiadł lud, aby jeść i pić, i wstali, aby się bawić. (8) Nie oddawajmy się też wszeteczeństwu, jak niektórzy z nich oddawali się wszeteczeństwu, i padło ich jednego dnia dwadzieścia trzy tysiące, (9) ani nie kuśmy Pana, jak niektórzy z nich kusili i od wężów poginęli, (10) ani nie szemrajcie, jak niektórzy z nich szemrali, i poginęli z ręki Niszczyciela.

Jan 5...(46) gdybyście bowiem wierzyli Mojżeszowi,wierzylibyście i mnie.O mnie bowiem on napisał. (47) A jeśli jego słowom nie wierzycie,jakże uwierzycie moim słowom?

David77

Cytat:
Dostrzegam u ciebie postęp w zrozumieniu słowa Bożego zaczynasz odróżniać Boga JHWH który był i nadal jest Bogiem i Ojcem Jezusa Chrystusa .

Teraz kolejny krok do odrzucenia błędnego zrozumienia zadaj sobie pytanie

Do jakiego Boga modlił się Jezus ? Jaki Bóg według NT jest Bogiem Jezusa Chrystusa ?

JHWH można uważać za Boga Żydów (bo tak się sam określał),jeśli się odrzuci NT,w którym nic nie pisze o JHWH.Syn Boży też nic nigdy nie mówił o JHWH,bo z tego co on przekazał wynika,że Jego i naszym ojcem jest Bóg Ojciec.

ST nie zgadza się z NT,a więc,który z nich kłamie?
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

David77 

Wysłany: 2012-10-02, 17:12   

ratao,

Cytat:

JHWH można uważać za Boga Żydów (bo tak się sam określał),jeśli się odrzuci NT,w którym nic nie pisze o JHWH.Syn Boży też nic nigdy nie mówił o JHWH,bo z tego co on przekazał wynika,że Jego i naszym ojcem jest Bóg Ojciec.

ratao na jakiej podstawie dochodzisz do tak sprzecznych samych w sobie wniosków ?

pisząc w ten sposób pogrążasz się jedynie w twoich własnych stwierdzeniach które z Pismem św nie mają nic wspólnego

Dz 3:13 Bóg Abrahama i Izaaka i Jakuba, Bóg ojców naszych, uwielbił Syna swego, Jezusa, którego wy wydaliście i zaparliście się przed Piłatem, który uważał, że należało go wypuścić na wolność;

Jest tutaj mowa o Bogu ze ST jak ten Bóg ma tam na imię ??? JHWH

To kto kłamie TY czy apostoł Piotr który te słowa wypowiedział ?

Dlaczego unikasz odpowiedzi na moje pytanie ?

Cytat:
JHWH można uważać za Boga Żydów

Ponowny nie przemyślany wniosek brzmi tak jak byś chciał zasugerować że w NT Syn BOGA Jezus nie był Żydem

W jakiego Boga wierzył Jezus ?

Odpowiedz do tematu