Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Anna01
2013-04-14, 14:27
Co znaczy słowo Amen
Autor Wiadomość
red-october 


Pomógł: 5 razy
Wiek: 62
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 294
Wysłany: 2012-10-20, 18:57   Co znaczy słowo Amen

Czy ktokolwiek z nas kiedyś zastanawiał się nad słowem Amen?. Jest to na końcu każdej modlitwy.

Oczywiście niektórzy powiedzą od razu ze to znaczy "niech się tak stanie" a w rzeczywistości co oznacza?. Pamiętajmy ze jesteśmy karmieni stereotypami i niewielu się zastanawia nad tym tematem.

Jest to kolejny też dowód "hebraizacji" Nowego Testamentu, pewnie kolejne fałszerstwo manuskryptów do bliższego zbadania.
Mamy przecież to w NT, np
Cytat:
"Aniołowi Kościoła w Laodycei napisz: To mówi Amen, Świadek wierny i prawdomówny, Początek stworzenia Bożego" (Ap 3, 14)[/b]


Mogę już wam zagwarantować że po oglądnięciu tego filmu, niektórzy doznają szoku, ale nie uprzedzajmy faktów :

http://www.youtube.com/wa..._U&feature=plcp

regulamin forum punkt 13
_________________
https://www.youtube.com/c...4k_byHs8Ep7z28w

http://vimeo.com/mariuszszczytynski
Ostatnio zmieniony przez Hardi 2012-11-11, 12:16, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2012-10-20, 19:15   Re: Co znaczy słowo Amen

red-october napisał/a:
niektórzy doznają szoku, ale nie uprzedzajmy faktów

Fakt. Doznałem już w drugiej minucie tak mocnego, że dalej już nie słuchałem.
 
 
Marius Bienius 


Pomógł: 58 razy
Wiek: 44
Dołączył: 09 Wrz 2012
Posty: 1012
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2012-10-20, 20:00   

Stereotypowo...
hebrajski źródłosłów ̓-m-n oznacza „prawda, wierność”, stąd też hebrajskie słowo ̓amen znaczy „to prawda”, „niech tak będzie”, „niech tak się stanie”.
Komentarz Żydowski do NT
_________________
"Zobaczyć świat w ziarnku piasku, niebiosa w jednym kwiecie z lasu,
W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, w godzinie nieskończoność czasu"
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2012-10-20, 20:41   

Henryk Kubik znowu nadaje..Lepszy on jest od dawnej Wolnej Europy. :bardzo_smutny:
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
red-october 


Pomógł: 5 razy
Wiek: 62
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 294
Wysłany: 2012-10-20, 21:02   

Marius Bienius napisał/a:
Stereotypowo...
hebrajski źródłosłów ̓-m-n oznacza „prawda, wierność”, stąd też hebrajskie słowo ̓amen znaczy „to prawda”, „niech tak będzie”, „niech tak się stanie”.
Komentarz Żydowski do NT


to nie jest język oryginalny Starego testamentu. To że jest nazywany hebrajskim jest mylne bo chodzi tu o język judeo-aramejski

najwyrażniej było to słowo aramejskie wstawione celowo do NT, ponad to:

słowo amen ma drugie znaczenie:

Inne znaczenia słowa Amen[edytuj]

Amen - imię demona oraz jedno z imion egipskiego boga życia i płodności z głową barana, Amona[2][3].

więcej w tym linku
_________________
https://www.youtube.com/c...4k_byHs8Ep7z28w

http://vimeo.com/mariuszszczytynski
 
 
Marius Bienius 


Pomógł: 58 razy
Wiek: 44
Dołączył: 09 Wrz 2012
Posty: 1012
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2012-10-20, 21:59   

red-october napisał/a:

Inne znaczenia słowa Amen

Amen - imię demona oraz jedno z imion egipskiego boga życia i płodności z głową barana, Amona[2][3].

więcej w tym linku


Gdzie jest coś więcej?
Więcej to ja tu widzę o Starym Testamencie, Nowym Testamencie, judaizmie.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarnku piasku, niebiosa w jednym kwiecie z lasu,
W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, w godzinie nieskończoność czasu"
 
 
Rethel
[Usunięty]

Wysłany: 2012-10-21, 00:29   

ONI tu są... ONI żyją...
tak się zastanawiam czy jest sens dyskutować z ignorantami i dyletantami, których
jedynym celem jest doszukiwanie się spisków i podważanie Słowa Bożego?
Od kilku miesięcy zastanawiałem się, kiedy zaatakują TO słowo.

1 Tymoteusza 6:3-5
Jeżeli ktoś głosi inną naukę i nie zgadza się ze zdrowymi słowami — słowami naszego Pana, Jezusa Chrystusa — ani z nauczaniem odpowiadającym zbożnemu oddaniu, 4 ten jest nadęty pychą, niczego nie rozumie, lecz pod względem umysłowym choruje na dociekania i spory o słowa. Z tych rzeczy wypływa zawiść, waśń, obelżywa mowa, niegodziwe podejrzenia, 5 gwałtowne spory o drobiazgi ze strony ludzi mających skażone umysły i wyzutych z prawdy.
Amen :-)

Zatem:
Objawienie 22:18-20
„Ja świadczę każdemu, kto słyszy słowa proroctwa tego zwoju: Jeżeli ktoś doda coś do tych rzeczy, Bóg doda mu plag zapisanych w tym zwoju; 19 a jeżeli ktoś odejmie coś ze słów zwoju tego proroctwa, Bóg odejmie jego dział w drzewach życia i w mieście świętym — rzeczach opisanych w tym zwoju. 20 „Ten, który świadczy o tych rzeczach, mówi: ‚Tak, przychodzę szybko’”. „Amen! Przyjdź, Panie Jezusie”.
Amen :-)
 
 
David77 


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 19 Mar 2011
Posty: 3818
Skąd: MÜNCHEN
Wysłany: 2012-10-21, 00:55   

red-october,


Cytat:
najwyrażniej było to słowo aramejskie wstawione celowo do NT, ponad to:

słowo amen ma drugie znaczenie:

Mam do ciebie takie pytanie ,czy ty uważasz że skoro pisarze NT używali w tekstach słowa (αμην ) amen to tak naprawdę nie mieli świadomości co piszą ? czy też Duch św ich nie oświecił ?

1 Piotr 5:14 Piotr używa słowa Amen

1 Jan 5:21 apostoł Jan używa słowa Amen

1 Tym 1:17 apostoł Paweł używa słowa Amen

Proszę o odpowiedź
_________________
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן
 
 
Eutychus 
Rzymian 14:4


Wyznanie: Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego
Pomógł: 48 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 1925
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2012-10-21, 10:46   

Z dedykacją dla czerwonego-pażdziernika, agenta f*word'a :jezyk2:

1 Tym 4 napisał/a:
A Duch wyraźnie mówi, że w późniejszych czasach odstąpią niektórzy od wiary i przystaną do duchów zwodniczych i będą słuchać nauk szatańskich,
uwiedzeni obłudą kłamców, naznaczonych w sumieniu piętnem występku,
3 którzy zabraniają zawierania związków małżeńskich, przyjmowania pokarmów, które stworzył Bóg, aby wierzący oraz ci, którzy poznali prawdę, pożywali je z dziękczynieniem.
4 Bo wszystko, co stworzył Bóg, jest dobre, i nie należy odrzucać niczego, co się przyjmuje z dziękczynieniem;
5 albowiem zostają one poświęcone przez Słowo Boże i modlitwę.
6 Gdy tego będziesz braci nauczał, będziesz dobrym sługą Chrystusa Jezusa, wykarmionym na słowach wiary i dobrej nauki, za którą poszedłeś.
A pospolitych i babskich baśni unikaj, ćwicz się natomiast w pobożności.
8 Albowiem ćwiczenie cielesne przynosi niewielki pożytek, pobożność natomiast do wszystkiego jest przydatna, ponieważ ma obietnicę żywota teraźniejszego i przyszłego.
9 Prawdziwa to mowa i warta chętnego przyjęcia;
10 gdyż trudzimy się i walczymy dlatego, że położyliśmy nadzieję w Bogu żywym, który jest Zbawicielem wszystkich ludzi, zwłaszcza wierzących.
11 To głoś i tego nauczaj.
 
 
BLyy 


Pomógł: 176 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 2989
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2012-10-21, 11:27   

red-october napisał/a:
Marius Bienius napisał/a:
Stereotypowo...
hebrajski źródłosłów ̓-m-n oznacza „prawda, wierność”, stąd też hebrajskie słowo ̓amen znaczy „to prawda”, „niech tak będzie”, „niech tak się stanie”.
Komentarz Żydowski do NT


to nie jest język oryginalny Starego testamentu. To że jest nazywany hebrajskim jest mylne bo chodzi tu o język judeo-aramejski

najwyrażniej było to słowo aramejskie wstawione celowo do NT, ponad to:

słowo amen ma drugie znaczenie:

Inne znaczenia słowa Amen[edytuj]

Amen - imię demona oraz jedno z imion egipskiego boga życia i płodności z głową barana, Amona[2][3].

więcej w tym linku

Jak np. imię faraona Amenhotep, czyli Amon/Amen jest rad.
_________________
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5
 
 
 
red-october 


Pomógł: 5 razy
Wiek: 62
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 294
  Wysłany: 2012-10-21, 12:21   

Cytat:
,czy ty uważasz że skoro pisarze NT używali w tekstach słowa (αμην ) amen to tak naprawdę nie mieli świadomości co piszą ? czy też Duch św ich nie oświecił ?

1 Piotr 5:14 Piotr używa słowa Amen

1 Jan 5:21 apostoł Jan używa słowa Amen

1 Tym 1:17 apostoł Paweł używa słowa Amen

Proszę o odpowiedź


nie ma sprawy

1. w pierwszych dwóch wersetach podanych przez ciebie, słowo greckie αμην , nie występuje wg przekładu interlinearnego Vocatio tu tez mozna sprawdzić ,np:
na tej stronie

2. zakładasz i to podkreslę że to jest tylko twoje założenie że słowo αμην znaczy amen a tak w rzeczywistości to wcale nie jest amen ale amin, można posłuchać w tym linku

3. Co do Ducha Świętego to Jan miał świadomość że nie wolno wymawiać imion obcych bogów a tym bardziej używać ich w swoich listach i w jego ewangelii nie wystepuje, Słowo amen w najstarszym pierwotnym znaczeniu oznacza egipskiego bożka. To słowo do Objawienia wpisano pózniej i jest takim samym numerem jak ze słowem alleluja
Tym bardziej znając znaczenie tego słowa i będąc pod wpływem Ducha Świętego prorocy spisujący Stary Testament na pewno jego nie użyli.

4. Dzisiejsze manukrypty mamy z IV wieku n.e. , Jan apostoł w I wieku na pewno nie użył tego słowa jako amen tylko w tym sensie jako rzeczywisty Obj 3:14, to dzisiaj chwastowi tłumacze lansują "arameizację" bo tak jak im się wydaje a inni idą nieświadomie za nimi. (a niektórzy świadomie)

powinno być:
Cytat:

Obj 3:14 A do anioła zboru w Laodycei napisz: To mówi Ten, który jest rzeczywisty, świadek wierny i prawdziwy, początek stworzenia Bożego:


5. W listach Pawła masowo występuje amin , a jeśli chodzi o oddziaływanie na niego Ducha Świętego to jego odziaływanie moim zdaniem można wykluczyc w jego przypadku,,ponieważ był heretykiem a jego listy to ziarno diabła

to tak w skrócie
_________________
https://www.youtube.com/c...4k_byHs8Ep7z28w

http://vimeo.com/mariuszszczytynski
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-10-21, 14:18   

Henryk Kubik to człowiek opętany przez demony,zwalczający apostoła Pawła i połowę NT :-( przy okazji też ze słowa Amen robi wielką chece i chce pociągnąć za sobą ludzi,odbierając ich Jezusowi.Spotka go za to sowita nagroda.
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-10-21, 14:20   

red-october napisał/a:
5. W listach Pawła masowo występuje amin , a jeśli chodzi o oddziaływanie na niego Ducha Świętego to jego odziaływanie moim zdaniem można wykluczyc w jego przypadku,,ponieważ był heretykiem a jego listy to ziarno diabła
:-( podziękuj za to Henrykowi Kubikowi,temu,który Cie zwiódł i zasiał ziarno diabła :-(
Ten człowiek jest chory,on potrzebuje specjalistycznej pomocy,może dom bez klamek co ?
Mówię to w trosce o Jego zdrowie,a nie by go obrazić,on naprawdę potrzebuje pomocy.Może wystarczy zabrać mu internet ?
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
David77 


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 19 Mar 2011
Posty: 3818
Skąd: MÜNCHEN
Wysłany: 2012-10-21, 17:09   

red-october,


Cytat:
1. w pierwszych dwóch wersetach podanych przez ciebie, słowo greckie αμην , nie występuje wg przekładu interlinearnego Vocatio tu tez mozna sprawdzić ,np:
na tej stronie



Skoro powołujesz się na Interlinie Vocatio to czasem jest też dobrze zajrzeć poniżej gdzie jest wspomniane o innych lekcjach :-D

,, Pomazańcu amen "

Codex Sinaiticus

1 Piotr 5:14

αϲπαϲαϲθε αλληλουϲ εν φιληματι αγαπηϲ ειρηνηϲ ϋμιν παϲιν τοιϲ εν χω ιυ αμην ·

ειρηνηϲ ϋμιν παϲιν τοιϲ εν χω ιυ αμην



Cytat:
2. zakładasz i to podkreslę że to jest tylko twoje założenie że słowo αμην znaczy amen a tak w rzeczywistości to wcale nie jest amen ale amin, można posłuchać w tym linku


Tłumacz wymawia jako amen nie zaś amin :-> pewnie szwankują ci Google

też się tak zdarza .


Cytat:
3. Co do Ducha Świętego to Jan miał świadomość że nie wolno wymawiać imion obcych bogów a tym bardziej używać ich w swoich listach i w jego ewangelii nie wystepuje, Słowo amen w najstarszym pierwotnym znaczeniu oznacza egipskiego bożka. To słowo do Objawienia wpisano pózniej i jest takim samym numerem jak ze słowem alleluja


Czy posiadasz rzetelne dowody na tak śmiałą tezę ? Czy jest to tylko twoje widzimisię ?
_________________
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן
 
 
.Cyprian. 


Pomógł: 87 razy
Dołączył: 26 Lut 2012
Posty: 1295
Wysłany: 2012-10-21, 17:25   

Jakiś czas temu o słowie Amen pisałem:

http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=6768

Jest to rzeczywiście wszystko dziwne, i bije po oczach to zapożyczanie od Egiptu:
Amen, Yah.

Oczywiście mogła być taka sytuacja, że wymienione wyżej słowa są prawdziwe, a nastąpiła ich profanacja. Niestety, trudno mi uwierzyć, że Egipcjanie 'zapożyczali' od Izraelitów - raczej odwrotnie - o czym świadczy złoty cielec, zaraz po wyjściu z Egiptu. Dla pewności, trzeba by zbadać, jak stare są bóstwa Amon/Amen, Iah/Yah i porównać to z domniemanym wiekiem powstania ksiąg Biblii.

Co do Amona, to chyba nie ma wątpliwości. Nawet od tego słowa pochodzi nazwa Ammonici -->Amon, Amonici -ang. wiki
Cytat:

also referred to as the Ammonites and children of Ammon, was an ancient nation described in the Old Testament to be located east of the Jordan River, Gilead, and the Dead Sea, in present-day Jordan. The chief city of the country was Rabbah or Rabbath Ammon, site of the modern city of Amman, Jordan's capital. Milcom and Molech (who may be one and the same) are named in the Bible as the gods of Ammon.


Co do Yah, takie wersety:
Cytat:

BW - Ks. Rodzaju 32:29-30
(29) A Jakub zapytał, mówiąc: Powiedz mi, proszę, jakie jest imię twoje? Na to odpowiedział: Dlaczego pytasz o imię moje? I tam mu błogosławił. (30) I nazwał Jakub to miejsce Peniel, mówiąc: Oglądałem Boga twarzą w twarz, a jednak ocalało życie moje.


Jakim prawem Jakub pytał o Imię, skoro rzekomo je znał, o czym świadczy Imię syna Jakubowego - Judy, którego imię ponoć ma znaczyć chwała Jahwe? Dlaczego Bóg jest zdziwiony pytaniem Jakuba?

Izraelici, przebywający w Egipcie mieli do czynienia z różnymi egipskimi bóstwami, o różnych imionach. Z czasem przyzwyczaili się, uznali, że Bóg musi mieć Imię. Moim zdaniem to dlatego Mojżesz zapytał się Boga (Wyjścia 3:13): (13) A Mojżesz rzekł do Boga: Gdy przyjdę do synów izraelskich i powiem im: Bóg ojców waszych posłał mnie do was, a oni mnie zapytają, jakie jest imię jego, to co im mam powiedzieć?
Ewidentnie się Mojżesz bał, że przyzwyczajeni do imion Izraelici, będą chcieli znać Imię Boże, bo przecież Egipcjanie znają swoich bożków z imienia. Bóg Mojżeszowi odpowiada Jestem Istniejący lub Jestem Prawdziwy - wg LXX. Jest to niesamowite określenie, które Bóg wybrał dla Siebie. Jest Istniejący, w odróżnieniu od nieistniejących bożków figurek, i Prawdziwy w odróżnieniu od nieprawdziwego uzurpatora. A dlaczego Mojżesz miał pytać o Imię, skoro musiał je znać, jako, że jego matka miała imię Jokebed - co tłumaczy się na Jahwe jest chwałą?

Według mnie całe te imiona teoforyczne to bzdura. Ludzie uznający tetragrammaton za Imię Boże, szczególnie zrzeszeni w organizacji ŚJ wyjaśniają to tak - parafrazuję:
Cytat:

Imię, co prawda było znane, ale nie było znane znaczenie Imienia

Przywołują w tej hipotezie dwa 'hebrajskie' czasowniki z Wyjścia 6:3
Cytat:

BT - Ex. 6:3
(3) Ja *objawiłem się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, ale imienia mego, Jahwe, **nie objawiłem im.

- mianowicie: (w polskim jest jeden - objawić)
* - רָאָה - widzieć
** - יָדַע - poznać
Czyli tekst z Ex. 6:3, wg nich powinien brzmieć - moja parafraza - Dałem się widzieć/ Objawiłem się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmogący, ale znaczenia imienia mego, Jahwe, nie dałem im poznać.

Niestety jest jedna luka w tym wszystkim - Mojżesz w Ex 3:13 nie pytał Boga o znaczenie Imienia, tylko o Imię! Analiza 'hebrajskiego' tekstu jest w tym wypadku trywialna.

Nie winiłbym za wszystko Masoretów. Skażenia tekstu były od dawien dawna, również w LXX (np. IAO). Mało tego, Masoreci zdawali sobie sprawę z tego, że tekst pierwotny, z którego przepisywali był skażony - znalazłem na ten temat ciekawy artykuł po angielsku. Niestety powielili te skażenia.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 12