Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
TRYNITARYZM SPRZECZNY Z PISMEM ŚWIĘTYM
Autor Wiadomość
Benjamin Szot 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Cze 2012
Posty: 567
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-11-11, 16:09   

Pozwolę sobie skomentować tą dyskusję bo w końcu toczy się ona pod moim artykułem. Niestety nie jest prawdą, że duch święty jest nazwany Panem - niech każdy uważnie przeczyta sobie 2 Koryntian 3 : 17.

Ponadto nigdzie nie napisano, że wymieniony Ojciec, Syn i duch święty w Mt. 28 : 19 jest jednym Bogiem. Takie wniosek jest niepoprawny biblijnie i logicznie. Biblijnie dlatego, że nie ma żadnego potwierdzenia takiego poglądu w Piśmie Świętym, a logicznie dlatego, że z jedności skutku nie można wnosić o jedności przyczyny. To jest całkowicie błędne rozumowanie.
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2012-11-12, 08:38   

Bariel napisał/a:
No a jak miano określić Jahwe, który, jak wiemy z różnych wersetów, jest Święty i jest Duchem?
Więc i inne określenia Bożych przymiotów powinniśmy rozpatrywać jako odrębne osoby? :-P


(1 Kor 2:10) Nam zaś objawił to Bóg przez Ducha. Duch przenika wszystko, nawet głębokości Boga samego. (11) Kto zaś z ludzi zna to, co ludzkie, jeżeli nie duch, który jest w człowieku?

skoro jest niewidzialny a chce się z ludźmi kontaktować - to jakoś to musi robić. Dobrze, że człowieka duch nadaje na tych samych falach - inaczej do zrozumienia by nie doszło
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
bhakta Jezusa 
zbanowany


Wyznanie: chrześcijanin
Wiek: 68
Dołączył: 13 Mar 2012
Posty: 265
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-11-14, 13:42   

Wiara w Boga w trzech różnych Osobach, choć takiego stwierdzenia wprost w Piśmie nie ma, to jednak taki wniosek nasuwa się na podsta wielu, bardzo wielu wersetów biblijnych.
Skoro Biblia mówi, że Bóg jest wyłacznie jeden, a jednocześnie Bóg Ojciec jest Bogiem, Syn Boży jest Bogiem i Duch Święty, nie niechybnie nasuwa się jeden mocny wniosek, że Bóg jest jeden we wszystkich powyżej wymienionych Osobach Boskich...
_________________
stałe pozbawienie prawa do pisania na forum
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2012-11-14, 14:19   

bhakta Jezusa napisał/a:
Skoro Biblia mówi, że Bóg jest wyłacznie jeden, a jednocześnie Bóg Ojciec jest Bogiem, Syn Boży jest Bogiem i Duch Święty, nie niechybnie nasuwa się jeden mocny wniosek, że Bóg jest jeden we wszystkich powyżej wymienionych Osobach Boskich...
Taki wniosek nie nasuwa się,raczej jest nasuwany wg denominacyjnego wyrozumienia(oby).

Nigdzie w Biblii nie znalazłem wersetu stwierdzającego,że Duch Świety jest Bogiem,natomiast mowa jest często o wielu bogach.
Bóg znaczy władca,zatem każdy władca,nawet przełożony,może byc dla kogoś bogiem. Pelno takich okresleń w życiu i literaturze. Ale to raczej borzyszcze,a nie TEN BÓG
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
bhakta Jezusa 
zbanowany


Wyznanie: chrześcijanin
Wiek: 68
Dołączył: 13 Mar 2012
Posty: 265
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-11-14, 20:34   

I dla Ciebie Jezus oraz Duch Święty są właśnie takimi bożyszczami. No cóż można i tak, sprowadzać wszystkie nawet oczywiste stwierdzenia do absurdu, ale czy to jest Boże?!
_________________
stałe pozbawienie prawa do pisania na forum
 
 
Eutychus 
Rzymian 14:4


Wyznanie: Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego
Pomógł: 48 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 1925
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2012-11-14, 22:08   

bhakta Jezusa napisał/a:
I dla Ciebie Jezus oraz Duch Święty są właśnie takimi bożyszczami. No cóż można i tak, sprowadzać wszystkie nawet oczywiste stwierdzenia do absurdu, ale czy to jest Boże?!

Raz już Cię ustnie ostrzegałem przed tego typu "wycieczkami osobistymi" oraz insynuacjami pod adresem adwersarza:
http://biblia.webd.pl/for...t=159&start=578
Dalsza recydywa skończy się formalnym ostrzeżeniem.
_________________
Cytat:
Gość Kim byś się okazał, Gdyby ON, Który Jest Najwyższym Sędzią, Sądził tak ciebie, jak ty sądzisz? (W.Sz.)
Gość Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)
 
 
Benjamin Szot 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Cze 2012
Posty: 567
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-11-15, 21:37   

Na tym forum są jezuici i klerykalni i z załozenia chcą rozwalić każde forum biblijne, które nie mieści się w ich kategoriach.

Dzięki za ostrzeżenie. W ramach wdzięczności chyba też dam Ci ostrzeżenie : za notoryczne naruszanie pkt. 6 regulaminu. Jest to na razie ostrzeżenie ustne - następnym będzie warn. Anna01
Ostatnio zmieniony przez Anna01 2012-11-15, 21:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
bartek212701 


Pomógł: 162 razy
Wiek: 31
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 9277
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-11-15, 21:39   

Benjamin Szot, przecież Yarpena juz nie ma :mrgreen:
_________________
Izaj. 33:6-Mądrość i umiejętność będą utwierdzeniem czasów twoich, siłą i obfitem zbawieniem twem, a bojaźń Pańska skarbem twoim.
 
 
Anna01 
Administrator


Wyznanie: Deizm
Pomogła: 292 razy
Dołączyła: 20 Maj 2006
Posty: 4596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-11-15, 21:41   

Jachu napisał/a:

Nigdzie w Biblii nie znalazłem wersetu stwierdzającego,że Duch Świety jest Bogiem,natomiast mowa jest często o wielu bogach.
Bóg znaczy władca,zatem każdy władca,nawet przełożony,może byc dla kogoś bogiem. Pelno takich okresleń w życiu i literaturze. Ale to raczej borzyszcze,a nie TEN BÓG

A jak wytłumaczyć słowa Jezusa ?

Mateusza 12
31) Dlatego powiadam wam: Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone. (32) Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym.

Kim/czym jest Duch Święty ?

O bluźnierstwach mamy również:

Ks. Wyjścia 22:27
(27) Nie będziesz bluźnił Bogu i nie będziesz złorzeczył temu, który rządzi twoim ludem.


Ks. Liczb 16:30
30) Gdy jednak Pan uczyni rzecz niesłychaną, gdy otworzy ziemia swoją paszczę i pochłonie ich razem ze wszystkim, co do nich należy, tak że żywcem wpadną do szeolu, wówczas poznacie, że ludzie ci bluźnili przeciw Panu.
_________________
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10
 
 
Eutychus 
Rzymian 14:4


Wyznanie: Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego
Pomógł: 48 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 1925
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2012-11-15, 22:07   

Anna01 napisał/a:
A jak wytłumaczyć słowa Jezusa ?

Mateusza 12

31) Dlatego powiadam wam: Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone. (32) Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym.

Mogę?
Otóż uważam, że gdy ktoś np. niewierzący "nawrzuca" Panu Jezusowi, czy samemu Panu Bogu, to nie grozi mu za to wtóra śmierć, będzie mu zapewne trudniej w Tysiącleciu, ale szanse na restytucję zachowa.
Natomiast ktoś wierzący, napełniony DŚw, nie jakąś 3-cią osobą, ale jakąś miarą Jego Ducha, czyli usposobienia, rozumu i zrozumienia Istoty Pana Boga, Jego Planu i Ofiary Pana Jezusa, ktoś kto będzie w możliwym dla człowieka stopniu widział oczyma, czuł sercem Pana Boga i rozumował Jego Umysłem, z jakichś powodów "wróci jak świnia do tarzania się w błocie", czy jak "pies do wymiocin swoich", jak bodajże Ap. Paweł powiedział "podepcze krew Chrystusa", to już raczej nie ma większych szans.
I w ten sposób (pewnie niezbyt jasno wyłuszczony sposób), postrzegam niewybaczalność grzechu przeciwko DŚw.
_________________
Cytat:
Gość Kim byś się okazał, Gdyby ON, Który Jest Najwyższym Sędzią, Sądził tak ciebie, jak ty sądzisz? (W.Sz.)
Gość Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)
 
 
bhakta Jezusa 
zbanowany


Wyznanie: chrześcijanin
Wiek: 68
Dołączył: 13 Mar 2012
Posty: 265
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-11-15, 22:20   

Do tych z Państwa, którzy są antrynitarzami pragnę zadać pytanie.
Jeżeli według Was Duch Święty jest wyłącznie mocą Bożą, to dlaczego w Dziejach 13:2 Duch Święty mówi i mało tego, mówi też sam o sobie, do Zgromadzenia w Antiochii. Znaczenie tych słów wskazuje wyraźnie na to, że nie ma tu figury stylistycznej a dosłowna relacja słów, które wypowiedział Duch Święty:

Act 13:2 bw "(2) A gdy oni odprawiali służbę Pańską i pościli, rzekł Duch Święty: Odłączcie mi Barnabę i Saula do tego dzieła, do którego ich powołałem."

Identyczna sytuacja następuje w przypadku nawrócenia Korneliusza. Tu DuchŚwięty wyraźnie mówi o sobie i to używająć zaimka osobowego "Ja":

Act 10:19-20 bw "(19) A gdy Piotr zastanawiał się jeszcze nad widzeniem, rzekł mu Duch: Oto szukają cię trzej mężowie; (20) wstań przeto, zejdź i udaj się z nimi bez wahania, bo Ja ich posłałem."

Czyż nie są to wymowne stwierdzenia, że Duch święty jest Osobą?!
Idźmy dalej tym tropem.
Jeżeli jest Osoba to jaką Osobą?!

Apostoł Paweł w 2 Liście do Koryntian 3:17 wyraźnie stwierdza, że Duch Święty to sam Pan (Jezus), a Pan Jezusw Biblii wielokronie jest nazwany Bogiem.

Suma sumarum: Duch Święty razem z Bogiem Ojcem i Jezusem jest jednym Bogiem w trzech Osobach.
_________________
stałe pozbawienie prawa do pisania na forum
 
 
Eutychus 
Rzymian 14:4


Wyznanie: Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego
Pomógł: 48 razy
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 1925
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2012-11-15, 22:37   

bhakta Jezusa napisał/a:
Apostoł Paweł w 2 Liście do Koryntian 3:17 wyraźnie stwierdza, że Duch Święty to sam Pan (Jezus), a Pan Jezusw Biblii wielokronie jest nazwany Bogiem.
Suma sumarum: Duch Święty razem z Bogiem Ojcem i Jezusem jest jednym Bogiem w trzech Osobach.

2 Kor 3 napisał/a:
17 A Pan jest Duchem; gdzie zaś Duch Pański, tam wolność.
18 My wszyscy tedy, z odsłoniętym obliczem, oglądając jak w zwierciadle chwałę Pana, zostajemy przemienieni w ten sam obraz, z chwały w chwałę, jak to sprawia Pan, który jest Duchem.

Suma summarum, ja, pan, pani, jestesmy ciałem, Pan Bóg, Pan Jezus i niezliczone rzesze aniołów, są duchami.
Mocno trzeba naginać Pismo, żeby z zapodanego przez Ciebie wersetu wysnuć wniosek, że "DŚw. to sam Pan (Jezus)"... :roll:
_________________
Cytat:
Gość Kim byś się okazał, Gdyby ON, Który Jest Najwyższym Sędzią, Sądził tak ciebie, jak ty sądzisz? (W.Sz.)
Gość Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2012-11-15, 23:03   

Anna01 napisał/a:

A jak wytłumaczyć słowa Jezusa ?

Mateusza 12
31) Dlatego powiadam wam: Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone. (32) Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym.

Kim/czym jest Duch Święty ?

Przeciwko Duchowi Świętemu, to mogła zgrzeszyć klasa Małego Stadka. byla to klasa spłodzona z ducha św.
My jesteśmy co najwyżej oświecani duchem św. i nam taka kara jak na razie to nie grozi. Owszem w Tysiącleciu, będzie nam groziła.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
Anna01 
Administrator


Wyznanie: Deizm
Pomogła: 292 razy
Dołączyła: 20 Maj 2006
Posty: 4596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-11-15, 23:12   

bhakta Jezusa napisał/a:
Suma sumarum: Duch Święty razem z Bogiem Ojcem i Jezusem jest jednym Bogiem w trzech Osobach.

I tu mam inne zdanie. Jeśli już, to Jezus jest samym Bogiem, a nie jakąś drugą czy trzecią osobą. Bardziej przemawia do mnie Sabelianizm.
_________________
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10
 
 
bhakta Jezusa 
zbanowany


Wyznanie: chrześcijanin
Wiek: 68
Dołączył: 13 Mar 2012
Posty: 265
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-11-15, 23:14   

Eutychusie, przepraszam najmocniej, ale ja zapodałem głównie wersety z Dziejów 13:2, Dziejów 10:19-20 oraz 2 Koryntian 3:17. Dla przypomnienia zacytuję te fragmenty powtórnie:

Act 13:2 bw "(2) A gdy oni odprawiali służbę Pańską i pościli, rzekł Duch Święty: Odłączcie mi Barnabę i Saula do tego dzieła, do którego ich powołałem."

Act 10:19-20 bw "(19) A gdy Piotr zastanawiał się jeszcze nad widzeniem, rzekł mu Duch: Oto szukają cię trzej mężowie; (20) wstań przeto, zejdź i udaj się z nimi bez wahania, bo Ja ich posłałem."

2Co 3:17 bw "(17) A Pan jest Duchem; gdzie zaś Duch Pański, tam wolność."

Rzecz w tym, że w Dziejach w obydwu fragmentach Duch Święty mówi, i mało tego mówi sam o sobie i to używając zaimka osobowego "Ja". Czy moc Boża może mówić o sobie "Ja"?! Bardzo w to wątpię. Proszę o konkretne odniesienie się do tych konkretnych wersetów!
_________________
stałe pozbawienie prawa do pisania na forum
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,19 sekundy. Zapytań do SQL: 11