Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Qumran - kanon Biblii, gnoza, Ew. Jana, manuskrypty itp.
Autor Wiadomość
BLyy 

Wysłany: 2012-12-20, 20:37   Qumran - kanon Biblii, gnoza, Ew. Jana, manuskrypty itp.

Witam. Niedawno byłem w Bibliotece uniwersyteckiej znowu by poczytać coś na temat Qumran co mnie ostatnio fascynuje. I wpadłem w ogromny szok co wyczytałem. Jezus rzekł:
To właśnie znaczyły słowa, które mówiłem do was, gdy byłem jeszcze z wami: Musi się wypełnić wszystko, co napisane jest o Mnie w Prawie Mojżesza, u Proroków i w Psalmach Łk 24,44
Często zauważałem, że w dyskusjach na temat kanonu Starego Testamentu pojawia się argument zwolenników kanonu faryzejskiego, że jest to kanon, który uznawał Jezus, bo faryzeusze tak samo zapisywali Biblię Hebrajską, a Jezus to powtórzył, a więc sprawa jest prosta i zamyka się w ten sposób drogę do kanoniczności Księgi Tobiasza czy Księgi Henocha. A to co wyczytałem to ogromnie mnie zaskoczyło, tak, że musiałem to sobie koniecznie zanotować. O to co znaleziono w Pismach Qumran:
4QMMT
Tł: Muchowski: 10: [Napisali]śmy do Ciebie, żebyś rozważał Księgę Mojżesza, Księg[i p]roroków i Dawi[da] 11: [i czyny] każdego pokolenia.
Teraz również tłumaczenie jakiegoś księdza, które było niżej pod tym by porównać dwa tłumaczenie, niestety zapomniałem zapisać nazwisko owego księdza(chyba był to ks. Antoni Tronina), ale tłumaczył on tak:
10: Napisaliśmy do Ciebie, żebyś rozważał Księgą Mojżesza, Księgi proroków i (księgę) Dawida 11: oraz wydarzeń przeszłych wieków.

Qumran, pomiędzy Starym a Nowym Testamentem, wydawnictwo KUL, Lublin 2009, red. Henryk Drawnel SDB, ks. Andrzej Piwowar - to jest z artykułu ks. Stefana Szymika, Qumran a kanon Biblii Hebrajskiej, str. 88

Oczywiście tam gdzie jest tekst w nawiasach kwadratowych to tekst zrekonstruowany gdyż tam się nie zachował. W przypadku gdzie jest słowo DAWID, to tylko dwa słowa pasują do tego fragmentu; właśnie Dawid i chyba jak pamiętam POKOLENIA; jednak kontekst przemawia za tym pierwszym. W każdym bądź razie sprawa jest na tyle kontrowersyjna, że na nowo wymaga spojrzenia na Biblię Hebrajską i kanon jaki uznawali pierwsi chrześcijanie. To sprawia, że również może przyjść, aczkolwiek nie musi, nowe spojrzenie na kanon Biblii Hebrajskiej, który niekoniecznie musiał być ten sam jaki znamy dziś; a mogło również wtedy funkcjonować wiele kanonów. To również może dowodzić, jeśli Dawida jest prawidłowym odczytem, że słowa: Mojżesz, Prorocy i Psalmy(Dawid) były szeroko powszechne w starożytnym Izraelu wśród większości odłamów, a może też być tak, że jest to właśnie pierwotna Biblia Hebrajska, ale też i kanon jeden z wielu obecnych - dlatego sprawa jest kontrowersyjna i aż się prosi by o tym rozmawiać.

Za niedługo, nie wiem czy dziś, napiszę jeszcze coś na temat terminów gnostyckich w Qumran. Jest też duży związek między pismami z Qumran a Ewangelią Jana, jeśli chodzi o używanie pewnych słów i znaczeń, ale o tym to chyba po nowym roku dopiero bo nie bede teraz miał dostępu do Biblioteki.

A także mam fotki z dwóch różnych książek. Na jednej jest tabelka na którym są wypisane znalezione księgi Starego Testamentu będące dziś w Biblii Hebrajskiej w raz apokryfami jak Henoch czy Tobiasz, ile znaleziono kopii tych a także w jakich językach są. Można więc porównać które księgi były popularniejsze a które mniej. Jak patrzałem na tabelkę to mogłem wywnioskować, że wiele z tego przejęli chrześcijanie gdyż najwięcej cytatów w Ewangeliach jest równoznacznie z popularnością ksiąg w Qumran, a także, że to chrześcijanie pomogli przetrwać Księdze Tobiasza oraz Henocha, bo też ją uznawali a te również były w Qumran jednymi z popularniejszych.

Drugie fotki z książek to wypis wszystkich manuskryptów ksiąg dzisiejszej Biblii Hebrajskiej oraz ksiąg apokryficznych, z wypisem jakie części Biblii się zachowały np. Księga Rodzaju w pięciu fragmentach przy każdym jest opis np. 1) Rdz 1 do 6,27 2) Rdz 5,22 do 12,1 itp. Oczywiście to sobie wymyślam bo nie przejrzałem całego tylko fotki strzelałem i biegłem do domu.
Mogę obydwa rodzaje zdjęć zrzucić na komputer i wrzucić tutaj na forum dla zainteresowanych by mogli się przyjrzeć popularności oraz zachowanych manuskryptom w Qumran, oraz spojrzeć na to ile Biblii zachowało się w Qumran co myślę, że byłoby gratką nie tylko dla fanów historii na tym forum, ale większości chrześcijan. Wiem, że zachował się praktycznie cały Izajasz oraz z niewielkimi tylko brakami obie księgi Samuela, na temat reszty wiedzy nie mam bo tylko tyle wyczytałem z innych artykułów. Jeśli chcecie wystarczy słowo jeśli was to interesuje. Pozdrawiam

Gryf
sługa nieużyteczny

Wyznanie: Katolik na manowcach
Wysłany: 2012-12-20, 22:13   

Kanon inny niż Jerozolimski i Septuaginta? Czy ciekawi? Co to w ogóle za pytanie. :D
Niniejszym wypowiadam słowo - ciekawi mnie wszystko wszystko co związane z Qumran, wątkiem gnostyckim i różnorodnymi kanonami, apokryfami i kiepsko zbadanymi tradycjami. Nie wiem jak się zapatruje prawo autorskie na publiczne rozwieszanie skanów z książek w internecie, ale wdzięczny będę nawet za same tytuły książek i autorów :)

Iwona19 

Wyznanie: Katoliczka
Pomogła: 10 razy
Wysłany: 2012-12-20, 23:17   Re: Qumran - kanon Biblii, gnoza, Ew. Jana, manuskrypty itp.

BLyy napisał/a:
Witam. Niedawno byłem w Bibliotece uniwersyteckiej znowu by poczytać coś na temat Qumran co mnie ostatnio fascynuje. I wpadłem w ogromny szok co wyczytałem. Jezus rzekł:
To właśnie znaczyły słowa, które mówiłem do was, gdy byłem jeszcze z wami: Musi się wypełnić wszystko, co napisane jest o Mnie w Prawie Mojżesza, u Proroków i w Psalmach Łk 24,44
Często zauważałem, że w dyskusjach na temat kanonu Starego Testamentu pojawia się argument zwolenników kanonu faryzejskiego, że jest to kanon, który uznawał Jezus, bo faryzeusze tak samo zapisywali Biblię Hebrajską, a Jezus to powtórzył, a więc sprawa jest prosta i zamyka się w ten sposób drogę do kanoniczności Księgi Tobiasza czy Księgi Henocha. A to co wyczytałem to ogromnie mnie zaskoczyło, tak, że musiałem to sobie koniecznie zanotować. O to co znaleziono w Pismach Qumran:
4QMMT
Tł: Muchowski: 10: [Napisali]śmy do Ciebie, żebyś rozważał Księgę Mojżesza, Księg[i p]roroków i Dawi[da] 11: [i czyny] każdego pokolenia.
Teraz również tłumaczenie jakiegoś księdza, które było niżej pod tym by porównać dwa tłumaczenie, niestety zapomniałem zapisać nazwisko owego księdza(chyba był to ks. Antoni Tronina), ale tłumaczył on tak:
10: Napisaliśmy do Ciebie, żebyś rozważał Księgą Mojżesza, Księgi proroków i (księgę) Dawida 11: oraz wydarzeń przeszłych wieków.

W jakiej bibliotece to znalazłeś?

To, że faryzeusze tak zapisywali Biblię to wcale nie przekreśla ważności Septuaginty, która zresztą była spisana przez żydowskich kapłanów. Przed setnym rokiem dopiero na synodzie w Jamni Żydzi Septuagintę odrzucili przede wszystkim z powodu chrześcijan. Wcześniej była ona tak samo ważna jak Biblia w języku hebrajskim.

Cytat:
Za niedługo, nie wiem czy dziś, napiszę jeszcze coś na temat terminów gnostyckich w Qumran. Jest też duży związek między pismami z Qumran a Ewangelią Jana, jeśli chodzi o używanie pewnych słów i znaczeń, ale o tym to chyba po nowym roku dopiero bo nie bede teraz miał dostępu do Biblioteki.

A wiesz skąd to może wynikać?
Stąd, że św. Jan był uczniem św. Jana Chrzciciela, a istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że Jan Chrzciciel w Qumran mógł być mimo, że Ewangelie na ten temat milczą, a nawet jeśli nie był to mógł znać Qumrańczyków bo z miejsca gdzie chrzcił Jezusa do osady w Qumran nie było zbyt dużej odległości (jednego dnia by się to pieszo przeszło)

Iwona19 

Wysłany: 2012-12-20, 23:20   

Najbardziej ciekawi mnie z tekstów qumrańskich tekst 7Q5. Ciekawe jak go odczytają eksperci (jeśli dadzą radę)

ShadowLady86 
Administrator

Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 272 razy
Wysłany: 2012-12-21, 09:26   

Czekam z niecierpliwością na nowe informacje ;-)

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2012-12-21, 09:57   

Iwona19 napisał/a:
Najbardziej ciekawi mnie z tekstów qumrańskich tekst 7Q5. Ciekawe jak go odczytają eksperci (jeśli dadzą radę)

EMET:
FINAŁ... :-D
http://www.deadseascrolls.org.il/

Stephanos, ps. EMET

wiesia

Wyznanie: brak denominacji/kiedyś katoliczka
Wysłany: 2012-12-21, 13:34   

BLyy napisał/a:
Jeśli chcecie wystarczy słowo jeśli was to interesuje.

Interesuje, nawet bardzo.I z góry dziękuję.

Iwona19 

Wysłany: 2012-12-21, 15:58   

wiesia napisał/a:
BLyy napisał/a:
Jeśli chcecie wystarczy słowo jeśli was to interesuje.

Interesuje, nawet bardzo.I z góry dziękuję.

Mnie również interesuje

BLyy 

Wysłany: 2012-12-21, 22:45   

Przesyłam pierwsze 20 stron opisu jakie fragmenty Biblii zachowały się w Qumran. Resztę prześle w kolejny komentarzu.

19-20.rar
Pobierz Plik ściągnięto 322 raz(y) 711,05 KB

17-18.rar
Pobierz Plik ściągnięto 292 raz(y) 695,04 KB

15-16.rar
Pobierz Plik ściągnięto 252 raz(y) 670,14 KB

13-14.rar
Pobierz Plik ściągnięto 269 raz(y) 709,09 KB

11-12.rar
Pobierz Plik ściągnięto 275 raz(y) 707,17 KB

9-10.rar
Pobierz Plik ściągnięto 265 raz(y) 729,69 KB

7-8.rar
Pobierz Plik ściągnięto 280 raz(y) 745,21 KB

5-6.rar
Pobierz Plik ściągnięto 255 raz(y) 704,24 KB

3-4.rar
Pobierz Plik ściągnięto 246 raz(y) 742,41 KB

1-2.rar
Pobierz Plik ściągnięto 282 raz(y) 725,53 KB

BLyy 

Wysłany: 2012-12-21, 22:48   

Proszę. Stron jest 23 łącznie. W ostatnim pliku z 23 stroną zamieściłem też tabelkę ksiąg biblijnych znalezionych w Qumran i każdy może sobie zobaczyć które były najpopularniejsze i w jakich językach je znajdywano. Tabelka i spis fragmentów pochodzi z dwóch różnych książek. Iwona mnie pytała skąd to mam; niestety gdy przychodzi mi robić zdjęcia stron to często zapominam zrobić zdjęcie publikacji lub je zapisać, dlatego nie jestem pewien, ale jakby to komuś było potrzebne to po nowym roku mógłbym podać nazwę publikacji jak znajdę te ksiązki. Zapisuje tylko książki bardzo dokładnie gdy coś zapisuje w swoim zeszycie, zazwyczaj cytaty. Za jakiś czas napiszę więcej. Miłego czytania i analizowania

23 - oraz tabelka popularności Pism Qumran.rar
Pobierz Plik ściągnięto 301 raz(y) 803,96 KB

21-22.rar
Pobierz Plik ściągnięto 272 raz(y) 717,25 KB

BLyy 

Wysłany: 2012-12-21, 22:50   

Iwona19 napisał/a:

Na temat tego fragmentu również czytałem. Podano krytyczną analizę jakoby byłoby to Ewangelia wg Marka, która podważa to; aczkolwiek nie stawia ostatecznie kropki; dlatego albo przyjmiesz tą analizę albo nie. Nie pamiętam gdzie ją czytałem, ale jak coś to poszukam i zanotuję sobie.

Iwona19 napisał/a:
BLyy napisał/a:
4QMMT

W jakiej bibliotece to znalazłeś?

To, że faryzeusze tak zapisywali Biblię to wcale nie przekreśla ważności Septuaginty, która zresztą była spisana przez żydowskich kapłanów. Przed setnym rokiem dopiero na synodzie w Jamni Żydzi Septuagintę odrzucili przede wszystkim z powodu chrześcijan. Wcześniej była ona tak samo ważna jak Biblia w języku hebrajskim.

Cytat:

A wiesz skąd to może wynikać?
Stąd, że św. Jan był uczniem św. Jana Chrzciciela, a istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że Jan Chrzciciel w Qumran mógł być mimo, że Ewangelie na ten temat milczą, a nawet jeśli nie był to mógł znać Qumrańczyków bo z miejsca gdzie chrzcił Jezusa do osady w Qumran nie było zbyt dużej odległości (jednego dnia by się to pieszo przeszło)

W Bibliotece uniwersyteckiej ;-) Z Qumran a chrześcijaństwem jest właśnie ten problem, że niewiadome ile Qumran jest w chrześcijaństwie a ile nie. Ale jak czytałem analizę Ewangelii z Qumran, to przychodzi mi pewna myśl, że Ewangelia Jana rzeczywiście może być młodsza niż lata 90-te jeśli podobny sposób pisania w kulturze żydowskiej wystepował przed zniszczeniem świątyni. Może nawet na lata 70-te - przynajmniej pierwsza część (bo dla mnie to dzieło wielu autorów). Ale też ma to swoje drugie dno, jeśli gnozę zaobserwowano w Qumran, to czy również tak samo nie należałoby ram czasowych chrześcijańskiego gnostycyzmu również na wczesne lata przerzucić, bo jeśli jacyś Żydzi z tych środowisk nawracali się na chrześcijaństwo, mogli sposób rozumowania przenieść na chrześcijaństwo, o ile Jezus i apostołowie też nie mieli coś z nimi wspólnego choćby tylko by coś zapożyczyć bo coś słabo mi się widzi Jezus esseńczyk; ale jak wyczytałem w książkach mowa była o dwóch grupach wewnątrz essenizmu, bardziej taka normalna rzekłbym powiedzieć i bardziej gnostyczna i mogły się rozdzielić w raz z pojawieniem chrześcijaństwa. Tego nie wiem, to tylko co czytałem i tyle z pamięci powiedziałem. Jak coś to bede musiał znowu zajrzeć do literatury a czasu niestety dużo nie mam by notować bo Biblioteki nie są otwarte 24h. Pozdrawiam[/quote]

BLyy 

Wysłany: 2012-12-21, 22:59   

Gryf napisał/a:
Kanon inny niż Jerozolimski i Septuaginta? Czy ciekawi? Co to w ogóle za pytanie. :D
Niniejszym wypowiadam słowo - ciekawi mnie wszystko wszystko co związane z Qumran, wątkiem gnostyckim i różnorodnymi kanonami, apokryfami i kiepsko zbadanymi tradycjami. Nie wiem jak się zapatruje prawo autorskie na publiczne rozwieszanie skanów z książek w internecie, ale wdzięczny będę nawet za same tytuły książek i autorów :)

Zaryzykuję. Nie pamiętam niestety tytułów bo jak robie zdjęcia to często zapominam okładek też zrobić - co innego gdy coś zapisuję w zeszycie swoim. Więc jak obiecałem, pierw dostaliście coś o kanonie, teraz macie o manuskryptach. Następnym razem coś napiszę o Wiedzy w Qumran. A póki co to możecie dyskutowac, jak coś to się włączę :-D Pozdrawiam

wiesia

Wyznanie: brak denominacji/kiedyś katoliczka
Wysłany: 2012-12-22, 13:24   

Dzięki,bracie za pliki.Będzie co czytać. :ello: :skok:
Nie zauważyła,że pliki są w rar i nie moge otworzyć.Czy może mi ktoś napisać jaki program muszę ściągnąć,aby je czytać? :prosze:

BLyy 

Wysłany: 2012-12-22, 14:16   

wiesia napisał/a:
Dzięki,bracie za pliki.Będzie co czytać. :ello: :skok:
Nie zauważyła,że pliki są w rar i nie moge otworzyć.Czy może mi ktoś napisać jaki program muszę ściągnąć,aby je czytać? :prosze:

WinRar i wypakować pliki

leszed 
a/zrozumiały

Wyznanie: biblijne.com
Wysłany: 2012-12-22, 16:07   

BLyy napisał/a:
Często zauważałem, że w dyskusjach na temat kanonu Starego Testamentu pojawia się argument zwolenników kanonu faryzejskiego, że jest to kanon, który uznawał Jezus, bo faryzeusze tak samo zapisywali Biblię Hebrajską, a Jezus to powtórzył, a więc sprawa jest prosta i zamyka się w ten sposób drogę do kanoniczności Księgi Tobiasza czy Księgi Henocha. A to co wyczytałem to ogromnie mnie zaskoczyło, tak, że musiałem to sobie koniecznie zanotować. O to co znaleziono w Pismach Qumran
Kanon protestancki opiera na żydowskim z kilku powodów, m.in. dla mnie z istotnych np. ten, że Jezus i faryzeusze operują cytatami ST z BH, mimo, iż cały NT jest po grecku. Grecki jest językiem septuaginty gdzie prócz BH znajdowały się apokryfy różnie odkrajane przez wyznania chrześcijańskie. Napisałem że operują cytatami, bo wyraźnie odnoszą się do Pism jako Pisma świętego w argumentacjach podczas dyskusji o ważnym znaczeniu. Ta waga znajduje swój wyraz u autorów NT.

Co do panów Esseńczyków, podobnie jak wielu innych, mogli posiadać w swych zbiorach pisma uznawane przez kogoś za święte ale także te inne, neutralne lub wręcz nie uznawane za święte. Tak i my posiadamy w biblioteczkach mnóstwo rzeczy z którymi średnio się zgadzamy. Wiedza o podzielonym esseniźmie pozwala jedynie na skromne wnioski. Ile dzieł zniszczyło się, nie dowiemy za naszego życia.
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia

Odpowiedz do tematu