Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Eugenika
Autor Wiadomość
kmen112 

Wyznanie: ewangelicyzm augsburski
Pomógł: 1 raz
Wiek: 31
Dołączył: 19 Gru 2012
Posty: 109
Wysłany: 2013-01-06, 02:17   Eugenika

Takie mam pytanko. Jak sądzicie czemu eugenika była bez większych przeszkód wprowadzana w krajach tylko o tradycji protestanckiej? Jest może ktoś obeznany z tematem i jest w stanie przybliżyć tę kwestię, bo ostatnio zainteresowałem się tym zagadnieniem.
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2013-01-06, 10:46   

Jezus mówił - aby nie oceniać po wyglądzie - bo gdy rodzi się kalekie dziecko to uśmiercić?
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
Hardi 
Administrator
Classic A2J

Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 44 razy
Wiek: 44
Dołączył: 21 Paź 2009
Posty: 5892
Skąd: Norwegia
Wysłany: 2013-01-06, 23:12   

warto zaznaczyć, że w krajach o tradycji kalwinistycznej, tam gdzie tradycja luterańska tam takiego problemu nie było i nie ma... całe szczęście kalwinizm to mniejszość...
_________________
"Badacie Pisma, ponieważ myślicie, że dzięki nim będziecie mieć życie wieczne, a właśnie one świadczą o mnie. A jednak nie chcecie przyjść do mnie, żeby mieć życie." Jana 5.39-40

Blog ¤¤¤ YouTube ¤¤¤ Chomik ¤¤¤ Słowo Nadziei
 
 
 
Anna01 
Administrator


Wyznanie: Deizm
Pomogła: 292 razy
Dołączyła: 20 Maj 2006
Posty: 4596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-01-07, 09:45   

Może ma to związek z Francisem Galton (1822-1911)- twórcą terminu "eugenika" ? Żył, kończył studia (King's College i Cambridge) i wydawał swoje książki w Wielkiej Brytanii.
Myślę, że nie ma to jednak nic wspólnego z jakimś wyznaniem, ale z "podatnym gruntem". Najwięcej zwolenników eugenika (jako forma darwinizmu społecznego) zyskała w USA, gdzie jak wiadomo było niewolnictwo i dyskryminacja rasowa. Eugenika była swego rodzaju świetnym usprawiedliwieniem.
Potem, z prac Galatona czerpał garściami sam Hitler, który uzyskał przychylność wcale nie "głowy" protestantów, ale wiadomo kogo.
_________________
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10
 
 
kmen112 

Wyznanie: ewangelicyzm augsburski
Pomógł: 1 raz
Wiek: 31
Dołączył: 19 Gru 2012
Posty: 109
Wysłany: 2013-01-07, 20:06   

Nom tylko w Anglii się eugenika nie przyjęła, a w USA tak. Dziwne jest też, że przyjęła się też w płn. stanach. Tę różnicę mentalną między północą, a południem należałoby rozróżnić. Co do Hitlera to on faktycznie szalał z eugeniką.
Hardi napisał/a:
warto zaznaczyć, że w krajach o tradycji kalwinistycznej, tam gdzie tradycja luterańska tam takiego problemu nie było i nie ma... całe szczęście kalwinizm to mniejszość...

W Szwecji była i to ostra. Tam pierwszy powstał instytut higieny rasowej w 1922 r. Trwało to do 1976 r. Islandia, Norwegia, Estonia to też dość mocna luterańskie państwa. Co do kalwinizmu do taka akcja była w Szwajcarii, tam kantory kalwinistyczne przyjęły eugenikę, a katolickie nie.

Ale nikt nie odpowiedział dlaczego? U kalwinów może predestynacja, Bóg tak chciał, ale np. w luterańskiej Szwecji. Pytanie brzmi czemu? Jest jakaś gruba różnica w mentalności?
 
 
Bariel 
Wolnomyśliciel


Wyznanie: Kalwiński Unitarianin
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 10 Sie 2012
Posty: 675
Wysłany: 2013-01-07, 20:25   

Hardi napisał/a:
warto zaznaczyć, że w krajach o tradycji kalwinistycznej, tam gdzie tradycja luterańska tam takiego problemu nie było i nie ma... całe szczęście kalwinizm to mniejszość...

No właśnie nie do końca, eugenikę w różnej formie wprowadzano tak w hitlerowskich Niemczech, jak i Szwecji. USA początków dwudziestego wieku też nie da się jednoznacznie przyporządkować do jakiejś tradycji wewnątrzprotestanckiej.

Z czego to wynika? Zapewne z większego poziomu zeświecczenia krajów ewangelickich względem ich katolickich sąsiadów. Jak pokazała historia, ten stan miał zarówno swoje dobre (tolerancja religijna, większy poziom rozwoju społecznego itp.), jak i złe (np. eugenika właśnie) strony.
_________________
Pan wszystko uczynił dla swoich celów, nawet bezbożnego na dzień sądu. (Przyp. 16:4)
Nasz Bóg jest w niebie; czyni wszystko, co zechce. (Ps 115;3)
 
 
kmen112 

Wyznanie: ewangelicyzm augsburski
Pomógł: 1 raz
Wiek: 31
Dołączył: 19 Gru 2012
Posty: 109
Wysłany: 2013-01-07, 20:57   

Bariel napisał/a:
Z czego to wynika? Zapewne z większego poziomu zeświecczenia krajów ewangelickich względem ich katolickich sąsiadów. Jak pokazała historia, ten stan miał zarówno swoje dobre (tolerancja religijna, większy poziom rozwoju społecznego itp.), jak i złe (np. eugenika właśnie) strony.

Jak wytłumaczysz w takim razie postawę Francji. W owych czasach Francja była chyba najbardziej zlaicyzowana. Od 1905 r. Francja oficjalnie była laickim krajem, no jeszcze trzeba uwzględnić rewolucję, oraz komunę paryską.
 
 
Bariel 
Wolnomyśliciel


Wyznanie: Kalwiński Unitarianin
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 10 Sie 2012
Posty: 675
Wysłany: 2013-01-07, 21:41   

Francja zawsze była specyficzna na tle innych krajów (post)katolickich. Dla katolickiej religijności już bardziej adekwatny byłby przykład Południowych Niemiec, albo Włoch.
_________________
Pan wszystko uczynił dla swoich celów, nawet bezbożnego na dzień sądu. (Przyp. 16:4)
Nasz Bóg jest w niebie; czyni wszystko, co zechce. (Ps 115;3)
 
 
Dezerter 


Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 224 razy
Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 3640
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2013-01-07, 22:03   

Bariel napisał/a:
Hardi napisał/a:
warto zaznaczyć, że w krajach o tradycji kalwinistycznej, tam gdzie tradycja luterańska tam takiego problemu nie było i nie ma... całe szczęście kalwinizm to mniejszość...

No właśnie nie do końca, eugenikę w różnej formie wprowadzano tak w hitlerowskich Niemczech, jak i Szwecji. USA początków dwudziestego wieku też nie da się jednoznacznie przyporządkować do jakiejś tradycji wewnątrzprotestanckiej.

Z czego to wynika? Zapewne z większego poziomu zeświecczenia krajów ewangelickich względem ich katolickich sąsiadów. Jak pokazała historia, ten stan miał zarówno swoje dobre (tolerancja religijna, większy poziom rozwoju społecznego itp.), jak i złe (np. eugenika właśnie) strony.

chyba jesteś bliski prawdzie, bo eugenika to teoria naukowa , mająca mocne oparcie w teorii ewolucji Darwina
Karol Darwin – O pochodzeniu człowieka i dobór płciowy – Lwów, Księgarnia Polska, 1884r
Wydanie II, Przetłumaczył za upoważnieniem autora Ludwik Masłowski.
Cytat:
Str. 188
Urządzenie takie praw własności ma jednak i swoje dobre strony. Wiadomo bowiem, że sztuki i rzemiosła nie mogły by się rozwijać bez akumulacji kapitału; a właśnie dzięki produkcji przemysłowej zdołaliśmy rozszerzyć wszędzie nasze panowanie i wytępić niższe rasy ludzkie. Przeto umiarkowane nagromadzenie bogactw nie przeczy ani zawiesza działania przyrodniczego doboru.
Str.219
Kiedyś w przyszłości – i to niezbyt oddalonej – wytępimy z pewnością wszystkie dzikie ludy i zajmiemy ich miejsce. Równocześnie prawdopodobnie jak to przypuszcza prof. Schaaffhausen1), wyniszczymy także antropomorficzne małpy. Przepaść natenczas będzie jeszcze głębsza, bo podczas gdy dzisiaj dzieli tylko murzyna lub aborygena od goryla, wtedy istnieć ona będzie między człowiekiem wyższym w cywilizacji niż rasa kaukazka – wszak w to wierzyć można? – a jakąś małpą niższą może niż pawian.
_________________
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/
 
 
RM 

Wyznanie: Unitarianizm jest błędem
Pomógł: 157 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 3253
Wysłany: 2013-02-06, 11:36   

Eugenika to temat, który towarzyszy ludzkości od dawna. Trudno go połączyć z jakimkolwiek narodem i religią bezpośrednio, ale faktem jest, że największe "zasługi" dla tej sprawy mają Niemcy. Osobiście uważam, że to teologia protestancka "otwarła" myślenie ludzi na "majstrowanie" przy genetyce i poszukiwanie nowej formuły człowieka.

Wyprodukować żołnierza wystarczająco głupiego aby wykonał każdy rozkaz i nie odczuwał lęku przed śmiercią, robotnika posłusznego, który będzie pracował bez chęci do buntowania się i zabiegania o swoje, pracownika administracyjnego pozbawionego wyższych uczuć itd.

Niemcy mieli pod dostatkiem materiału do badań (czyli prawdziwych ludzi), aby posunąć eugeniką do przodu. Zbrodniarze, nazywani naukowcami, uniknęli kary. M. in. dostali ochronę chrześcijańskiego USA, bo wiedza jaką dysponowali była unikatowa, uzyskana poprzez eksperymenty na żywych ludziach.

Mało ludzi zdaje sobie sprawę, że szlachetna i poparta dobrem idea zapłodnienia in vitro, to eugeniki ciąg dalszy. Nie chodzi o marzenia rodziców o posiadaniu potomka geniusza. Chodzi o to, ze in vitro pozwala na pozyskiwanie materiału genetycznego na masową skalę (spermy i komórek jajowych) w sposób legalny i w majestacie prawa. Przecież nikt nie rozliczy banków materiału genetycznego z zasobów. Niewielka część zostanie wykorzystana dla in vitro, zaś większość zasili warsztaty badawcze. Żeby eugenika mogła czynić postępy potrzebna jest nieograniczona ilość mateiału badawczego, a tu chodzi o ludzi. Po raz kolejny człowiek w imię dobra wchodzi w kompetencje Boga.
 
 
Dżej 
Niosący światło.


Wyznanie: brak
Pomógł: 97 razy
Wiek: 40
Dołączył: 27 Lip 2012
Posty: 2148
Skąd: Warszawa a potem tu i tam.
Wysłany: 2013-02-06, 12:59   

Mam mieszane uczucia.
Z jednej strony to mieszanie się do przyrody a z drugiej to co obecnie mamy i tak jest niezgodne z naturą.
Kiedyś słabsze osobniki ginęły i w ten sposób działała ewolucja a teraz słabsze osobniki nie giną, są leczone i żyją dłużej.
Tak na prawdę modyfikować genetycznie można pewnie nie tylko zarodki, lecz również starszych ludzi by się dało.
Zawsze jakiś sposób na stanie się tworem doskonalszym.
Tylko jeszcze wykluczyć aspołeczne zachowania oraz nadmierną agresję i git.
To nam niepotrzebne bo może doprowadzić tylko do zguby.
Niemniej sterylizacji i to nawet osób z padaczką jestem przeciwny.
Właśnie czytam na temat by się lepiej zorientować.
Tak więc - modyfikacje ok, sterylizacje nie.
Inna sprawa to eugenika byłaby na krótką metę w przypadku gdyby nagle wszyscy stali się doskonali fizycznie.
W sumie to nie zdziwiłbym się jakby człowiek w końcu przestał być bytem organicznym.
Gdyż nawet doskonały organizm ma ograniczenia.
Dodam, że najmniej skomplikowane organizmy - bakterie potrafią żyć tysiące lat.
Z drugiej strony nie są doskonałe gdyż...nie potrafią kreować swego świata tak jak człowiek.
Myślę, że jeszcze wiele eonów nas czeka zanim połączy się intelekt człowieka z długim życiem bakterii.
W sumie z tego co wiem już jest możliwe hodowanie człowieka w sztucznej macicy a do zapłodnienia wystarczy jakakolwiek komórka, nawet włos.
Więc w sumie nawet sterylizacja(pomysł z czasów II WŚ) nie gwarantuje, że człowiek nie przekaże swych genów dalej.
Więc pozostaje jedynie modyfikować, modyfikować.
Tylko jak?
Teraz są zastawki, protezy, nie wykluczone, że będziemy niczym cyborgi.
Czy można to jeszcze nazwać ludzkim ciałem?
Biotechnologia, nanotechnologia...przyszłość jest strasznie ciekawa.
Dopóki jednak mój organizm spisuje się znakomicie nie widzę potrzeby wymiany swych części.
:-P
_________________
Biblia...czemu słowem a nie wykładem bożym? Wszak zawiera więcej niż jedno słowo i nie jest tak klarowna.
 
 
 
Bariel 
Wolnomyśliciel


Wyznanie: Kalwiński Unitarianin
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 10 Sie 2012
Posty: 675
Wysłany: 2013-02-06, 23:34   

Dżej napisał/a:
Mam mieszane uczucia.
Z jednej strony to mieszanie się do przyrody

Widzisz, szkopuł w tym, że człowiek od tysięcy lat "miesza się do przyrody". Na dobre zaczęło się w momencie, w którym udomowiono zwierzęta, a potem odkryto, że jak najokazalszy byk zapłodni najokazalszą krowę, to i ich potomstwo odziedziczy te pozytywne cechy. Tak samo np. ze zbożem, czy innymi roślinami. W efekcie, po setkach pokoleń takiej ukierunkowanej hodowli, dzisiejsze zwierzęta i rośliny gospodarskie zupełnie nie przypominają swoich przodków. Stąd też te wszystkie psy, czy konie "z rodowodem", "czystej krwi", czyli starannie hodowane pod kątem wykształcenia i wzmocnienia jakiejś cechy dominującej. Więc też proszę nie mówić, że chów ukierunkowany jest jakoś szczególnie nieetyczny, bo stosujemy go od tysiącleci, przy czym dawniej prowadzono go metodami może nieco bardziej naturalnymi (żadnego in vitro i zmian w genomie), ale to tylko dlatego, że nie mieliśmy takich środków, jakie dał nam rozwój współczesnej nauki.
_________________
Pan wszystko uczynił dla swoich celów, nawet bezbożnego na dzień sądu. (Przyp. 16:4)
Nasz Bóg jest w niebie; czyni wszystko, co zechce. (Ps 115;3)
 
 
Dżej 
Niosący światło.


Wyznanie: brak
Pomógł: 97 razy
Wiek: 40
Dołączył: 27 Lip 2012
Posty: 2148
Skąd: Warszawa a potem tu i tam.
Wysłany: 2013-02-07, 00:08   

Nie wiem czy to dobrze, lecz to sprzeciwianie się prawom natury przyczyniło się do naszego rozwoju i ewolucji.
Co z tego wyniknie - nie wiem.
:-D
_________________
Biblia...czemu słowem a nie wykładem bożym? Wszak zawiera więcej niż jedno słowo i nie jest tak klarowna.
 
 
 
Dezerter 


Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 224 razy
Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 3640
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2013-02-07, 21:44   

Dżej napisał/a:
Nie wiem czy to dobrze, lecz to sprzeciwianie się prawom natury przyczyniło się do naszego rozwoju i ewolucji.
Co z tego wyniknie - nie wiem.
:-D

w krajach bogatych i średnio zamożnych, dobór naturalny przestał działać, stąd po odrzuceniu eugeniki, świadomie dopuszczono "świeżą krew" z lepszym materiałem genetycznym z krajów biednych, gdzie przeżyli tylko najlepiej przystosowani
Dlaczego starzejemy się i umieramy? Adam Łomnicki
http://www.youtube.com/wa...Ltff6xA&index=3
_________________
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/
 
 
kmen112 

Wyznanie: ewangelicyzm augsburski
Pomógł: 1 raz
Wiek: 31
Dołączył: 19 Gru 2012
Posty: 109
Wysłany: 2013-02-08, 01:41   

Dżej napisał/a:
Nie wiem czy to dobrze, lecz to sprzeciwianie się prawom natury przyczyniło się do naszego rozwoju i ewolucji.
Co z tego wyniknie - nie wiem.

Ciężko powiedzieć. Zasadniczo hmmm ewolucja przebiegała podobno z prawami natury. Więc ewolucja jest naturalna. A to że człowiek nie żyje zgodnie z prawem natury. Czemu tak sądzisz? Skąd wiesz czy działa przeciw naturze, czy właśnie zgodnie z nią. Niszczy nature? A erupcja wulkanu też wywala CO2, kiedyś słońce zgaśnie, wszystko dąży do śmierci. Może tak musi działać? Sam nie wiem. A eugenika to raczej taki sztuczny dobór. Inaczej jest gdy np. zabrania się małżeństw wśród biedy, a inaczej gdy to małżeństwo jest i rodzą się dzieci, a one nie przetrwają.
Dżej napisał/a:
Tylko jeszcze wykluczyć aspołeczne zachowania oraz nadmierną agresję i git.
To nam niepotrzebne bo może doprowadzić tylko do zguby.

Imposible. Dopóki człek myśli zawsze będzie działał. Są jednostki które się uspołeczniają i takie które nie i z tych które nie rodzą się new społeczeństwa. Tak samo w ekonomii jak masz konkurencje to jest rozwój, jak nie ma konkurencji to nie ma rozwoju bo po co. Musieliby zamienić nas w zombie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 10