Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Yarpen Zirgin
2007-05-13, 21:37
Gdzie pisze w Biblii ,że Bóg jest w trzech osobach?
Autor Wiadomość
Gwardian
[Usunięty]

Wysłany: 2007-06-15, 20:38   

tessa napisał/a:
Gwardian napisał/a:
Przede wszystkim dogmat - to wyraźny zakaż myślenia. To żeście się w te Trojcę zapętlili.


I okazuje się ,że w Biblii nie ma wyrażnej nauki o trójcy.
Nigdzie nie pisze ,że Bóg jest w trzech osobach....i że są one sobie równe.
Ciekawe więc ,że tyle osób na świecie wierzy w to????

A czy gdzie Pismo podaje że ta boża wybranka sama była niepokalanie poczęta, sama niepokalanie poczęła a po urodzeniu (siłami natury?) pozostała na wieki dziewicą?
A czy gdzie słowo boze stanowi że Jahwe wespół z Synem wziął ją po śmierci do nieba - pardon - nie po śmierci, bo we śnie - czyli żywcem?
Koń by się usmiał - i to nawet ten od Przewalskiego.
 
 
Esther 


Dołączyła: 10 Lis 2006
Posty: 2532
Wysłany: 2007-06-15, 23:42   

Gwardian, nie bardzo rozumię co ten post ma do zamieszczonego cytatu i wogóle do tego tematu...
 
 
 
Gwardian
[Usunięty]

Wysłany: 2007-06-16, 10:42   

Esther napisał/a:
Gwardian, nie bardzo rozumię co ten post ma do zamieszczonego cytatu i wogóle do tego tematu...

Czcigodna!
Poszedłem tylko tropem myślenia Czcigodnej tessy i zadałem czy dodałem tylko kilka pytań - nawet nie podchwytliwych. Skoro nigdzie w Piśmie nie ma na temat "boskiej trójcy" - to wskazałem, że nie ma również nic na temat niepokalanego poczęcia Maryi, wniebowzięcia i poporodowego dziewictwa.
A wszystko to w dogmaty, ponoć przy natchnieniu albo nawet za sprawą samego Ducha Świętego w rzymskie katolictwo weszło.
 
 
lkfor 

Dołączył: 10 Sie 2009
Posty: 9
Wysłany: 2009-08-26, 21:27   

Temat jest bardzo poważny, jednak chciałbym coś napisać od siebie. Przypominam na wstępie, że nie jestem wyrocznią, nawet jakimś wielkim znawcą jednak pozwolę sobie na pewne spostrzeżenia.

Określenie - Trójca Święta, wydaje się nieprecyzyjne, sama apokalipsa wg Św. Jana wspomina o 144 000 Świętych. Ktoś powie, że przecież wiadomo o jakich Świętych chodzi, jednak do mnie takie wyjaśnienie nie przemawia.

Co po niektórzy uważają, że Bóg (Ojciec), Syn (Jezus) i Duch Święty to jedność. Wg. mnie tutaj dużo zależy od zrozumienia słowa "jedność". Czy przez jedność rozumiemy taką jedność jaką stanowią męzczyzna i kobieta gdy staną się mężem i żoną. Czy też przez jedność rozumiemy jedną i tą samą osobę.

Ja osobiście skłaniam się do pierwszego rozumienia jedności (mąż i żona), jeśli chodzi o Ducha Świętego to nie będę się wypowiadał bo nie rozumiem czym On może być (siłą stwórczą?, mocą?).

Jeśli chodzi o Boga (Ojca) i Syna (Jezusa) to wydaje mi się, że są to dwie oddzielne Istoty, w tym sensie oddzielne jak my ludzie jesteśmy odzielnymi stworzeniami mimo iż wszyscy jednym jesteśmy.


(1) Psalm Dawidowy. Rzekł Pan Panu memu: Siądź po prawicy mojej, Aż położę nieprzyjaciół twoich jako podnóżek pod nogi twoje! (Ps 110:1, BW)

Rzekł Pan (Bóg, Ojciec) Panu memu (Jezusowi, Synowi):

Jeśli Bóg i Jezus to jedna i ta sama Osoba to czy Bóg mówi sam do siebie?

lub

ew. Jana

1 Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo.

To jest bardzo ciekawy werset, zawsze mnie zdumiewa i do końca nigdy go nie rozumiem choć wydaje się z pozoru bardzo prosty. Bóg (Ojciec) istniał od zawsze, zatem nie móg mieć swojego początku, w takim razie Słowem jest Jezus, który był pierwszym stworzeniem, powstałym z "rąk" samego Boga (Ojca). Tutaj mam pewne wątpliwości, czy Duch Święty istniał przed Jezusem? Jeśli tak to Duch Święty i Bóg (Ojciec) są jedną i tą samą osobą, jeśli zaś nie....

Wiele wątpliwości wynika ze stosowania na przemian wyrazów Bóg, oraz Pan, nie zawsze wiadomo do kogo one się odnoszą czy do Jezusa, czy do Ojca. Nie do końca jestem przekonany, czy starotestamentowy JHWH to jest Ojciec czy Syn (który istniał zanim Abracham był w łonie matki)?

P.S. Nie chcę nikomu niczego narzucać, chcę tylko rozwiać swoje (a przy okazji innych) wątpliwości.
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2009-08-26, 21:53   

ikfor


Cytat:
Co po niektórzy uważają, że Bóg (Ojciec), Syn (Jezus) i Duch Święty to jedność. Wg. mnie tutaj dużo zależy od zrozumienia słowa "jedność". Czy przez jedność rozumiemy taką jedność jaką stanowią męzczyzna i kobieta gdy staną się mężem i żoną. Czy też przez jedność rozumiemy jedną i tą samą osobę.

Ja osobiście skłaniam się do pierwszego rozumienia jedności (mąż i żona), jeśli chodzi o Ducha Świętego to nie będę się wypowiadał bo nie rozumiem czym On może być (siłą stwórczą?, mocą?).

Jeśli chodzi o Boga (Ojca) i Syna (Jezusa) to wydaje mi się, że są to dwie oddzielne Istoty, w tym sensie oddzielne jak my ludzie jesteśmy odzielnymi stworzeniami mimo iż wszyscy jednym jesteśmy.



Takie twoje rozumienie jest jak najbardziej bliskie prawdy objawionej w Biblii.

Sam Jezus nigdzie nie powiedział ,że on i jego Ojciec tworzą jedną istotę Bożą.

Swego Ojca Jezus uważał za kogoś innego niż on sam,nazywał Go "swym Ojcem" i "swym Bogiem".

W wypowiedziach tak to ujął:

Mt 19:4 NS "On, odpowiadając, rzekł: "Czy nie czytaliście, że ten, który ich stworzył, od początku uczynił ich mężczyzną i kobietą" .

J 7:28 NS "Toteż Jezus, nauczając w świątyni, zawołał i powiedział: "I znacie mnie, i wiecie, skąd jestem. Nie przyszedłem też z własnej inicjatywy, lecz ten, który mnie posłał, rzeczywiście istnieje, a wy go nie znacie."

Jezus mówi tu o swym Ojcu jak o kimś innym niż on sam.
 
 
lkfor 

Dołączył: 10 Sie 2009
Posty: 9
Wysłany: 2009-08-27, 08:27   

tessa napisał/a:


Mt 19:4 NS "On, odpowiadając, rzekł: "Czy nie czytaliście, że ten, który ich stworzył, od początku uczynił ich mężczyzną i kobietą" .



Co się tyczy tego wersetu to nie jestem pewien czy chodzi o Jezusa czy o Ojca. Bo czytamy również:

Jana BT
1 Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo.
2 Ono było na początku u Boga.
3 Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało.
...
10 Na świecie było [Słowo], a świat stał się przez Nie

Ja to rozumuję na dwa sposoby:

1. Sam Ojciec, stworzył Jezusa, a Jezus przy współpracy (konsultacji) z Ojcem stworzył całą resztę.
2. Bóg z miłości do Jezusa stworzyl DLA Jezusa Niebo i Ziemię.

być może jestem w błedzie.
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2009-08-27, 14:39   

lkfor napisał/a:
tessa napisał/a:


Mt 19:4 NS "On, odpowiadając, rzekł: "Czy nie czytaliście, że ten, który ich stworzył, od początku uczynił ich mężczyzną i kobietą" .



Co się tyczy tego wersetu to nie jestem pewien czy chodzi o Jezusa czy o Ojca. Bo czytamy również:

Jana BT
1 Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo.
2 Ono było na początku u Boga.
3 Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało.
...
10 Na świecie było [Słowo], a świat stał się przez Nie

Ja to rozumuję na dwa sposoby:

1. Sam Ojciec, stworzył Jezusa, a Jezus przy współpracy (konsultacji) z Ojcem stworzył całą resztę.
2. Bóg z miłości do Jezusa stworzyl DLA Jezusa Niebo i Ziemię.

być może jestem w błedzie.


Stwórcą Biblia nazywa tylko Boga Ojca.

Iz 40:28 NS "Czy się nie dowiedziałeś ani nie słyszałeś? Jehowa, Stwórca krańców ziemi, jest Bogiem po czas niezmierzony. On się nie męczy ani nie nuży. Nie sposób zbadać jego zrozumienia."


On stworzył swego Pierworodnego na początku.....

Ap 3:14 BT „Aniołowi Kościoła w Laodycei napisz: To mówi Amen, Świadek wierny i prawdomówny, Początek stworzenia Bożego:”

Zaś wszystko inne Bóg stworzył poprzez swego Syna.

Kol 1:15-16 BT „On jest obrazem Boga niewidzialnego - Pierworodnym wobec każdego stworzenia,(16) bo w Nim zostało wszystko stworzone: i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi, byty widzialne i niewidzialne, czy Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze. Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone.”

Zobacz też Hebr 1:1-2,Przysłów 8:22-31,gdzie Jezus jako uosobienie mądrości jest "mistrzowskim wykonawcą " u boku swego Ojca.
 
 
rykiw
[Usunięty]

Wysłany: 2009-09-07, 10:24   

Cytat:
[quote="tessa"]

On stworzył swego Pierworodnego na początku.....

A jak się nazywał ten "stworzony Pierworodny na początku"?
pozdrawiam
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-09-07, 10:29   

[quote="rykiw"]
Cytat:
tessa napisał/a:


On stworzył swego Pierworodnego na początku.....

A jak się nazywał ten "stworzony Pierworodny na początku"?
pozdrawiam


Po co to pytanie i udawanie niewiedzy?
 
 
rykiw
[Usunięty]

Wysłany: 2009-09-07, 13:33   

[quote="Arius"]
rykiw napisał/a:
Cytat:
tessa napisał/a:


On stworzył swego Pierworodnego na początku.....

A jak się nazywał ten "stworzony Pierworodny na początku"?
pozdrawiam


Po co to pytanie i udawanie niewiedzy?


Sprawdzam czy moje konkluzje są zgodne z zamierzeniami autora tekst.

To Bóg stworzył Słowo???

pozdrawiam
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-09-07, 14:43   

[quote="rykiw"]
Arius napisał/a:
rykiw napisał/a:
Cytat:
tessa napisał/a:


On stworzył swego Pierworodnego na początku.....

A jak się nazywał ten "stworzony Pierworodny na początku"?
pozdrawiam


Po co to pytanie i udawanie niewiedzy?


Sprawdzam czy moje konkluzje są zgodne z zamierzeniami autora tekst.

To Bóg stworzył Słowo???

pozdrawiam


Zależy co masz na myśli pisząc SŁOWO.
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2009-09-07, 15:10   

Witam.
Tak czytam i myślę,dlaczego tak łatwo komplikuje się sprawy jasne,jasno wyłożone w Biblii.
A wystarczy do czytania,uważnego czytania,przydać logiki,a dużo jaśniejsze zrozumienie będzie
naszym udziałem,no chyba,że ktoś jest hibernowany w swoim dotychczasowym pojęciu.
Taki dośc ciekawy i wymowny przykład na myślenie jest chyba w tym materiale:

http://dabhar.org/wt/R5767.htm
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2009-09-07, 19:26   

Jachu napisał/a:
Witam.
Tak czytam i myślę,dlaczego tak łatwo komplikuje się sprawy jasne,jasno wyłożone w Biblii.
A wystarczy do czytania,uważnego czytania,przydać logiki,a dużo jaśniejsze zrozumienie będzie
naszym udziałem,no chyba,że ktoś jest hibernowany w swoim dotychczasowym pojęciu.
Taki dośc ciekawy i wymowny przykład na myślenie jest chyba w tym materiale:

http://dabhar.org/wt/R5767.htm



EMET:
Z pewnością istnieje sporo wersetów w Biblii, które nie da się zbyć ot tak sobie.
Przyjęcie opcji li tylko 'adopcjanistycznej' oznacza, iż pewne wypowiedzi w Biblii jakoś dziwnymi się jawią.

Ponadto wywodzenie o 'filozofii greckiej' w sytuacji takiej, ze jednak termin grecki < logos > pada w tekście, to jakoś tak. Zatem przyjęcie koncepcji personalizującej pojęcie < logos > miałoby być jakoby(?) koniecznie 'ukłonem ku filozofii greckiej'...

Oczywiście można, jak zawsze, odnosić do podobnych określeń, do idei, do koncepcji judaistycznych itp., ale jednak.

Nawet wierzący w Trójcę też przecież przywołują teksty z Biblii na poparcie swoich wierzeń: znajdują powiązania tekstowe, zestawienia rozmaite, nazwy wspólne dla Boga i Jezusa, teksty typu 'interpretowane' i inne tp.

Każdy na tym tutaj Forum jakoś wywodzi w oparciu o Biblię swoje wyznawane poglądy.

Osobiście pod kątem tematyki 'preegzystencji' doszedłem w lekturze do końca 1 [Listu] do Koryntian.
Najwięcej zastanawiających wypowiedzi jest - uważam - w wg Jana: z dotychczasowej mojej lektury.
Inna jest także argumentacja trynitarysty, inna nietrynitarysty, jakim np. ja, Stephanos, jestem.

Ja zatem np. odrzucam egzystującego w bycie ziemskim Jezusa jako 'Bogo-człowieka', 'Bogo-anioła', 'Bogo-archanioła', 'wcielonego Boga', 'wcielonego anioła', 'wcielonego archanioła' itp.
Podobnie odrzucam - w bytności po wniebowstąpieniu Syna Bożego - jakieś pojęcie tzw. 'ciała uwielbionego', czyli sprowadzanie tegoż Syna Bożego do jakiegoś w ciele 'nadzwyczajnym człowieka - anioła' [czy jakby nazwał], który jednocześnie będąc po prawicy Bożej góruje na wszelkimi zastępami aniołów wszelkiej rangi.


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
rykiw
[Usunięty]

Wysłany: 2009-09-08, 03:16   

[quote="Arius"]
rykiw napisał/a:
Arius napisał/a:
rykiw napisał/a:
Cytat:
tessa napisał/a:


On stworzył swego Pierworodnego na początku.....

A jak się nazywał ten "stworzony Pierworodny na początku"?
pozdrawiam


Po co to pytanie i udawanie niewiedzy?


Sprawdzam czy moje konkluzje są zgodne z zamierzeniami autora tekst.

To Bóg stworzył Słowo???

pozdrawiam


Zależy co masz na myśli pisząc SŁOWO.


Rad bym się dowiedzieć jakie słowo [Słowo] masz na myśli sugerując że wiedza o jego stworzeniu powinna być powszechna.
pozdrawiam
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-09-08, 07:54   

[quote="rykiw"]
Arius napisał/a:
rykiw napisał/a:
Arius napisał/a:
rykiw napisał/a:
Cytat:
tessa napisał/a:


On stworzył swego Pierworodnego na początku.....

A jak się nazywał ten "stworzony Pierworodny na początku"?
pozdrawiam


Po co to pytanie i udawanie niewiedzy?


Sprawdzam czy moje konkluzje są zgodne z zamierzeniami autora tekst.

To Bóg stworzył Słowo???

pozdrawiam


Zależy co masz na myśli pisząc SŁOWO.


Rad bym się dowiedzieć jakie słowo [Słowo] masz na myśli sugerując że wiedza o jego stworzeniu powinna być powszechna.
pozdrawiam


Tak to ty się możesz bawić z innymi, powodzenia.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 11