Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak Biblia naucza o Trojcy Świętej!
Autor Wiadomość
9RP 

Wyznanie: apostolic pentacostal
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 19 Lut 2012
Posty: 1101
Wysłany: 2013-03-13, 07:25   

Bardzo ciekawy wywód
Gdy zostałem skrzywdzony przez ksiedza w wieku 19 lat /powiedział mi jak załatwiałem pogrzeb mamy która umarła przy mnie po 5 letniej chorobie na raka - że nie była moją matką - bo mnie adoptowała gdy miałem 6 miesięcy / uznałem ,że nie tylko on ale cała religia to bzdura a Bóg to oszustwo .
"Prawda ",którą mnie uraczono była mi niepotrzebna , bezużyteczna
Nie miałem co z nią zrobić - bo byłem adoptowany adopcją całkowitą - zmieniono mi wszystkie dane
i nie miałem żadnych szans na znalezienie naturalnej matki - zresztą nawet tego nie chciałem.
Zostałem więc ateistą - tym łatwiej ,że już wcześniej byłem sceptykiem i denerwowało mnie ,że mama prowadzi za darmo księdzu /temu samemu/ księgowość a on nie ma pieniędzy by jej zapłacić a ma na pokera - bo to był hazardzista - ale4 niestety przyjaciel domu.
Wiec zostałem ateistą a nawet komunistą
Dopiero po latach gdy zmarnowałem życie
zawołałem w dole na odwyku
Boze jak istnieje jedna szansa na milion ,że istniejesz to mnie ratuj.
Teraz wierzę ,że istnieje i 25 lat idę za Nim
Oczywiście moje życie jest dowodem tylko dla mnie
Ale rozumiem ,że wypowiedzi typu ta pana benpo
nie pomagają uwierzyć Bogu
Takie postawy i w czasach Jezusa odstraszały
Wiec modlę się byś spotykał na swojej drodze jak najmniej takowych
a raczej byś osobiście przekonał się ,że Jezus żyje
Bo najlepszym dowodem jest osobiste doznanie
pozdrawiam
_________________
sługa w społeczności
 
 
Parmenides


Pomógł: 73 razy
Dołączył: 10 Sie 2011
Posty: 2012
Wysłany: 2013-03-13, 12:13   

Dżej napisał/a:
A w Biblii jest wyraźnie by nie wystawać po synagogach i modlić się w zaciszu domu.

Albo po kościołach - budynki takie, często bardzo piękne i rzeczywiście o przemyślanej i celowej architekturze, jeszcze do niedawna najbardziej okazałe w danej miejscowości, jak rozwinięte kwiaty mające na celu skupić uwagę i przyciągnąć owady. Z tym, że "wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi" można rozumieć przenośnie, tzn odseparować się od wpływów zewnętrznego, materialnego świata i skupić się na szukaniu więzi z Bogiem (choć nie musisz rozumieć tego terminu teologicznie, można tu wstawić np. z Wyższym Bytem) wewnątrz siebie, w swojej głębszej istocie, w swojej duszy. I dlatego gdzieś ktoś kiedyś napisał: "odkąd wybudowano pierwszą świątynię, Bóg nigdy w żadnej z nich nie zamieszkał; kiedy powstało ludzkie serce, Bóg nigdy go nie opuścił".
I nieważne czy jesteś ateistą czy też nie. To tylko ludzkie kompozycje myślowe. Czy chcesz czy nie, podlegasz biologicznym procesom życiowym, grawitacji, przechodzi przez Ciebie promieniowanie kosmiczne, fale radiowe, krążysz wokół Słońca i centrum Galaktyki. I czy z tym sie zgadzasz czy nie, czy też jesteś tego świadomym czy nie, to absolutnie niczego nie zmienia. I właściwie nie ma żadnego znaczenia.
_________________
http://chomikuj.pl/LittoStrumienski
http://wydaje.pl/e/genesi...ersja-pogladowa
http://wydaje.pl/e/genesi...rzeszlosci-cz-2
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2013-03-16, 17:33   

Dżej napisał/a:
Chociaż nie jestem na pewno kryształem i nie wiem czy mi się uda dojść do takiego stanu..

na pewno to okaże się w ogniu prób
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
tom68 

Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 4701
Wysłany: 2013-03-19, 14:38   Jak Biblia ...

Witam !
Co do Trojcy a raczej wiary w Jednego Boga w trzech osobach , to temat jest
bardzo trudny i czlowiek nie jest go wstanie calkiem wyjasnic ani
zdefiniowac tylko rozumem bez pomocy wiary ( a to dotyczy tez wielu innych
prawd Biblijnych np. zmartwychwstanie itp. ) oczywiscie w Biblii jest wiecej
tekstow trynitarnych niz antytrynitarnych ( tu wazna jest wykladnia i
rozumienie Biblii ) podobnie jest z historia tej prawdy w chrzescijanstwie .
Moze po prostu zrobiono blad poruszajac ten temat w chrzescijanstwie ,
zamiast zostawic go w formie pierwotniej to jest na poziomie prostej wiary
ze jest Bog Ojciec i Syn Bozy oraz Duch Swiety a reszte zostawiaja sprawa
sumienia ( podobnie jest z nauka o naturze Jezusa ) niestety tak czy inaczej
puszka Pandory jest juz otwarta i nic juz sie nie da zrobic , spory sa i
beda do konca swiata .
Co do antytrynitarzy ( to nie wedlug mnie ) ten ruch nie ma stalej
ciaglosci w chrzescijanstwie ani korzeni apostolskich bo do IV wieku
wystepuje sporadycznie potem odzywa za sprawa Ariusza i arian a pozniej
prawie calkiem zamiera i odradza sie dopiero w czasach reformacjach
chrzescijanstwa w XVI wieku czy XIX wieku ale obecny antytrynitaryzm ma nie
wiele wspolnego z naukami np. samego Ariusza ( On wierzył np. w osobowosc
Ducha Sw ) jest raczej stworzonych przez XVI wiecznych antytrynitarzy w
oparci o Biblie i Judaizm rabinistyczny oraz islam ktore powstaly w opozycji
do chrzescijanstwa i jego nauk w tym wiary w Jednego Boga w trzech osobach
ale o tym wie niewielu nawet duchownych .
To tyle w skrocie na ten temat , pozdrawiam ! Tomasz G
_________________
tom68
 
 
BLyy 


Pomógł: 176 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 2989
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2013-03-19, 20:54   

Czy więcej jest fragmentów trynitarnych od antytrynitarnych to kwestia względna. O ludziach którzy nie wierzyli w Trójcę relacjonuje się już w II wieku, gdzie choćby Ireneusz wspomina o Ebionitach z I wieku. Dziwne jest również to, że pierwsi wyznawcy Jezusa to Żydzi, a wszystkie ruchy żydowskie, które wierzyły w Jezusa nie wierzyły w Trójce. Natomiast w Trójce wierzono wśród pogańskich chrześcijan, którzy z czasem osiągnęli większość i zaczęli dyktować jedyną słuszną interpretacje; co właśnie może powielasz. W środowisku żydowskim nie ma miejsca na to by ubóstwiać człowieka, a terminy takie jak Bóg(słynne: Bogami jesteście), Pan, Syn Boży(wszyscy wierzący Synami Bożymi) itp, wszystkie funkcjonowały w tamtych czasach odnoszonych do ludzi a nie kogoś przebóstwionego. Wśród pogańskich chrześcijan adopcjanizm głosił choćby Paweł z Samosaty w III wieku, gdzie Trójce uważał tylko za atrybuty Boga, a Jezusa tylko za człowieka.
_________________
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5
 
 
 
David77 


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 19 Mar 2011
Posty: 3818
Skąd: MÜNCHEN
Wysłany: 2013-03-19, 22:00   

tom68,

Cytat:
Co do Trojcy a raczej wiary w Jednego Boga w trzech osobach , to temat jest
bardzo trudny i czlowiek nie jest go wstanie calkiem wyjasnic ani
zdefiniowac tylko rozumem bez pomocy wiary ( a to dotyczy tez wielu innych
prawd Biblijnych np. zmartwychwstanie itp. ) oczywiscie w Biblii jest wiecej
tekstow trynitarnych niz antytrynitarnych


To ostatnie zdanie jest jedynie pobożnym życzeniem , fakty są takie że cała Biblia mówi tylko o jednym Bogu ,gdybyśmy chcieli doszukać się nauki o Trójcy w Biblii to niestety ale nasze poszukiwania są z góry skazana na pokraszę a to dla tego że pierwszym chrześcijanom taka nauka o tzw Trójjedynym Bogu nie była im znana .

Kredo pierwszych chrześcijan było w swej wymowie bardzo proste

1 Kor 8:5,6

Bo chociaż nawet są tak zwani bogowie, czy to na niebie, czy na ziemi, i dlatego jest wielu bogów i wielu panów,

(6) wszakże dla nas istnieje tylko jeden Bóg Ojciec, z którego pochodzi wszystko i dla którego istniejemy, i jeden Pan, Jezus Chrystus, przez( za pośrednictwem ) którego wszystko istnieje i przez którego my także istniejemy

Gdyby pierwsi chrześcijanie wierzyli w Trójcę to zapewne Paweł napisał by : ,, Wszak dla nas istnieje trzy osoby boskie które stanowią jednego Boga . Paweł jednak nic takiego nie napisał gdyż taka nauka była mu obca . W swoim krótkim wyznaniu Paweł wyraża w jaki sposób on jak i inni chrześcijanie wierzyli i na tym trzeba poprzestawać ..
_________________
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן
 
 
Dżej 
Niosący światło.


Wyznanie: brak
Pomógł: 97 razy
Wiek: 40
Dołączył: 27 Lip 2012
Posty: 2148
Skąd: Warszawa a potem tu i tam.
Wysłany: 2013-03-20, 01:24   

W takim razie katolicyzm należałoby uznać za politeistyczny a co za tym idzie poprawnie ortograficznie byłoby jakby pisać słowo "Bóg" z malej litery.

Wg tego Bóg jest jeden a ma jedynie trzy postacie:
http://www.gotquestions.o...jca-Swieta.html

Tylko dlaczego jest wtedy jednocześnie swoim synem i ojcem?
_________________
Biblia...czemu słowem a nie wykładem bożym? Wszak zawiera więcej niż jedno słowo i nie jest tak klarowna.
 
 
 
9RP 

Wyznanie: apostolic pentacostal
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 19 Lut 2012
Posty: 1101
Wysłany: 2013-03-20, 11:28   

Szanowny
myślę ,że trzeba na to spojrzeć od strony Duchowej
jak Bóg może być jednocześnie Ojcem - stworzycielem
i zamieszkać pełnia boskości w ciele
jak Jego słowo przyobleczone zostało ciałem
to jest tajemnica ,która jest w Chrystusie
ludzie tłumaczą sobie na gruncie filozofii Platona i Arystotelesa
występowaniem trzech osób w Bogu
Czemu trzech tego nie wiem /
bo objawień Boga było więcej
np anioł Pański mówiący z krzaka do Mojżesza itp
ale tłumaczą sobie
ze trójca - maja prawo
tyle tylko ,ze jest to dodatek do tego co pisze w Słowie
używanie tego terminu - trójca - trójedyny
Nie zabraniam nikomu tłumaczyć sobie objawień Bożych występowaniem osób w Bogu
ale dlaczego innych się zmusza do tego ?
a tych .którzy tej teorii nie podzielaja /z róznych powodów/odsądza się od "czci i wiary" zabierając im nawet prawo do przyznawania się do terminu chrześcijanin
To pokazuje w którym kierunku idzie ekumenia i kto będzie prześladowany przez religię antychrysta
Prześladowani będą mim zdaniem ci co ośmielają się wierzyć a nie opisywać Go przez koncepcję 'trójcy'
Na dzień dzisiejszy wydaje się to przynajmniej dla mnie oczywiste
_________________
sługa w społeczności
 
 
radek 
mężczyzna


Pomógł: 284 razy
Wiek: 40
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 2998
Skąd: Choszczno
Wysłany: 2015-01-17, 20:06   

Nie zauważyłem, żeby Jezus nazwał się Synem Najwyższego, nawet w poniższym fragmencie nie można dowieść tej tezy:

J 10:35-36 bt "(35) Jeżeli [Pismo] nazwało bogami tych, do których skierowano słowo Boże – a Pisma nie można odrzucić – (36) to czemu wy [o Tym], którego Ojciec poświęcił i posłał na świat, mówicie: Bluźnisz, dlatego że powiedziałem: Jestem Synem Bożym?"

Pismo mówi, że Maryja została poślubiona Józefowi i m.in. po tym zdarzeniu narodził się Jezus. Bóg, jak mówi Koran nie miał towarzyski, więc Jezus mógł być tylko Jego posłańcem Owocem Świętości Maryi, i interwencją Nieba na zdarzenia na Ziemi. O Synu Najwyższego można by było mówić, gdyby Najwyższy Poślubił Kobietę:

Koran 6:101 Stwórca niebios i ziemi! Jakże On mógłby mieć syna - przecież On nie miał wcale towarzyszki?! On stworzył każdą rzecz i On o każdej rzeczy jest wszechwiedzący!

A "Synowie Prawdziwego Boga" z relacji z Noe'm(Rdz 6:2), to ci którzy "nie poznali woli Bożej"(Łk 12:48), a nie przekraczali wcześniej woli Najwyższego. Na tej samej zasadzie Jezus nazywał faryzeuszy dziećmi diabła(J 8:44)
_________________
Lewa szala już nie wzbiera, Prawa decyduje teraz
Mat 3:2 eib "(2) (...) Królestwo Niebios jest blisko."
 
 
 
Dezerter 


Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 224 razy
Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 3640
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2015-01-18, 18:28   

Pięknie - Koranem wszystkich przekonałeś :lol: ;-) - na forum biblijnym
puki co jeszcze biblia nie ma "najnowszego testamentu" (koranu) :-P
_________________
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/
 
 
radek 
mężczyzna


Pomógł: 284 razy
Wiek: 40
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 2998
Skąd: Choszczno
Wysłany: 2015-01-19, 10:36   

Mnie nie obchodzi źródło z jakiego pochodzi tekst, tylko o argumenty jakie tekst zawiera. Argumenty z zacytowanego przeze mnie wersetu(Ajatu) mnie przekonują ;-) . Koran z tego co zauważyłem zajmuje się w większości biblią i rozwijaniem tego co w niej jest zapisane.

Opieranie się na jednej książce tylko dlatego, że ktoś nazwał ją "Słowem Bożym", albo na takiej, która jest najstarszą książką Świata, lub na tej którą rzekomo napisał ostatni Prorok, jest po prostu świadectwem ubóstwa Duchowego. Pod uwagę, moim zdaniem, należy brać wszystkie znane argumenty, aby uszanować każdego człowieka
_________________
Lewa szala już nie wzbiera, Prawa decyduje teraz
Mat 3:2 eib "(2) (...) Królestwo Niebios jest blisko."
 
 
 
bbc-poland 


Wyznanie: Słowianin-Lechita wyznawca Chrystusa
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 18 Lis 2012
Posty: 316
Skąd: Polska
Wysłany: 2015-01-21, 10:58   

radek napisał/a:
Mnie nie obchodzi źródło z jakiego pochodzi tekst, tylko o argumenty jakie tekst zawiera. Argumenty z zacytowanego przeze mnie wersetu(Ajatu) mnie przekonują ;-) . Koran z tego co zauważyłem zajmuje się w większości biblią i rozwijaniem tego co w niej jest zapisane.

Opieranie się na jednej książce tylko dlatego, że ktoś nazwał ją "Słowem Bożym", albo na takiej, która jest najstarszą książką Świata, lub na tej którą rzekomo napisał ostatni Prorok, jest po prostu świadectwem ubóstwa Duchowego. Pod uwagę, moim zdaniem, należy brać wszystkie znane argumenty, aby uszanować każdego człowieka


Tutaj masz opis trójcy świętej z innego źródła chrześcijańskiego które nie załapało się do kanonu NT.

[Apokryf Jana 2,1-2,25]
(2,1) Przestraszyłem
[się. I oto] zobaczyłem w światłości chłopca. Stanął przede mną, ale gdy mu się przyjrzałem, stał się jakby (człowiekiem) starym. I zmienił [swoją] postać jeszcze raz stając się (5) młodym. Nie było wiele tych (postaci) w mojej obecności. Raczej była [to jedna postać] mająca wiele kształtów w światłości. I kształty te objawiały jedne po drugim. I jeden kształt przybrał trzy postacie. Postać ta rzekła do mnie: „Janie (10), Janie, dlaczego się dziwisz i dlaczego się trwożysz? czyż jesteś obcy wobec takiej postaci? A więc, nie bądź małoduszny, to ja jestem z wami cały czas, to ja jestem ojcem, ja jestem matką i ja jestem (15) synem i ja jestem nieskalany i bez zmazy.

Jak ciebie ciekawi opis Boga to masz tutaj link do całego tekstu.
http://bt.us.edu.pl/pliki...eologicznej.pdf
 
 
radek 
mężczyzna


Pomógł: 284 razy
Wiek: 40
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 2998
Skąd: Choszczno
Wysłany: 2015-01-21, 13:50   

bbc-poland napisał/a:
to ja jestem ojcem, ja jestem matką i ja jestem (15) synem


Wg mnie słowa te znaczą, iż mężczyzna ma władzę nad Kobietą, która go wybrała, do tego stopnia, że ma władzę dać Jej potomka. Zacytowana przez Ciebie wizja Jana ma związek z fragmentami:

Odnośnie ojca -

Ap 20:11 bt "(11) Potem ujrzałem wielki biały tron i na nim Zasiadającego, od którego oblicza uciekły ziemia i niebo, a miejsca dla nich nie znaleziono."

Odnośnie Matki:

Ap 12:1 bt "(1) Potem wielki znak ukazał się na niebie: Niewiasta obleczona w słońce, i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu."

Odnośnie Syna:

Ap 12:5 bt "(5) I porodziła Syna - Mężczyznę, który wszystkie narody będzie pasał rózgą żelazną. I zostało uniesione jej Dziecię do Boga i do Jego tronu."


Księga Daniela ojca z powyższej "trójcy" nazywa Przedwiecznym(Dn 7:9), będącym Świętym Najwyższego. Przedwieczny jest początkiem wiecznego porządku, którego domaga się Najwyższy
_________________
Lewa szala już nie wzbiera, Prawa decyduje teraz
Mat 3:2 eib "(2) (...) Królestwo Niebios jest blisko."
 
 
 
nesto 


Wyznanie: deizm
Pomógł: 174 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 4212
Skąd: były katolik
Wysłany: 2015-01-22, 09:16   

radek, oczywiście że Koran w prostych słowach wyjaśnia proste prawdy i tłumaczy Biblię.
Dlatego wielu daje się Koranowi "nawracać", bo jest swoistym odkryciem mądrości w porównaniu z niebiblijnymi naukami dzisiejszych chrześcijan.
 
 
radek 
mężczyzna


Pomógł: 284 razy
Wiek: 40
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 2998
Skąd: Choszczno
Wysłany: 2015-01-22, 12:17   

Każda ewolucja Duchowa w życiu człowieka jest zdrowa, byleby nie była powierzchowna, bo powinna być zrozumieniem każdego swojego dotychczasowego kroku, zarówno w bezpośrednich relacjach z bliźnimi, jak i w rozumieniu Pism; ku świadomości gotowości do każdego dobrego dzieła:

Mt 7:24 bt "Każdego więc, kto tych słów moich słucha i wypełnia je, można porównać z człowiekiem roztropnym, który dom swój zbudował na skale."

2Tm 3:17 nwt-pl "aby człowiek Boży był w pełni umiejętny, całkowicie wyposażony do wszelkiego dobrego dzieła."

Koran chwali tych, którzy przybliżają Ducha, nawracając od kroczenia ku materializmowi:

Koran 25:10 Niech będzie błogosławiony Ten, który jeśli zechce, da ci coś lepszego niż to: Ogrody, gdzie w dole płyną strumyki i gdzie umieści dla ciebie pałace.
_________________
Lewa szala już nie wzbiera, Prawa decyduje teraz
Mat 3:2 eib "(2) (...) Królestwo Niebios jest blisko."
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 11