Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jahwe czy Jehowa?
Autor Wiadomość
Quster 


Wyznanie: Chrześcijanin
Dołączył: 26 Maj 2006
Posty: 3475
Wysłany: 2007-06-19, 21:50   

EMET napisał/a:
quster napisał/a:
EMET napisał/a:

Przed laty razem z duchowieństwem KRzK i innymi gośćmi śpiewałem Psalm 116 z uwzględnieniem tekstu II wydania Biblii Tysiąclecia; takoż pobrzmiewało Imię Boże w formie brzmieniowej "Jahwe" w wersetach, gdzie w owym Przekładzie - w II wydaniu - jest reprezentowane, czyli w w. w.:1, 4[2x], 5, 6, 7, 9, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19.

Trudno mnie powiedzieć, czy dzisiaj też zdarza się, że wprost używa się w pieśniach bądź w modlitwach Imienia Bożego w KRzK...?


A co mnie KrK obchodzi :) mam podobne zdanie o tej instytucji jak ty, o instytucji powtarzam :)


EMET:
A ja staram się być obiektywny.
Staram się.

Stephanos, ps. EMET


Moje obiektywne zdanie mówi: na zachodzie Imie Boże jest powszechnie używane na nabożeństwach. ;-)
_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).



"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB
 
 
marcin. 
fidei defensor


Dołączył: 09 Sie 2006
Posty: 391
Skąd: okolice Warszawy
Wysłany: 2007-06-19, 22:32   

imię Boże jest dobrze znane

Cytat:
Dz 4:12
12. I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni.
(BT)


JEZUS
_________________
Christe Eleison
Kyrie Eleison
 
 
 
Esther 


Dołączyła: 10 Lis 2006
Posty: 2532
Wysłany: 2007-06-20, 00:04   

no właśnie... a propo

a jak Wam sie wydaje? jest przykazane by chcić sie w imię Jezusa

jest napisane również by chrzcić sie w imię Ojca, Syna i Ducha Św..

jeśli tych troje to Jeden Bóg, może imię Jego brzmi Jezus Chrystus :lol:
 
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2007-06-21, 10:39   

Esther napisał/a:
a w jaki sposób można uświęcić imię Boże?


Nie można uświęcić tego imienia nie wymawiając go.Bo wtedy nie wiadomo o kogo chodzi.
O jakiego Boga?
Boga czczą i inne religie na świecie ,każdy jednak modli się do swojego Boga
Boże ! tak może mówić ktoś w islamie,religii plemiennej,katolicyzmie,protestantyżmie,
i wielu innych religiach na świecie.Słowo "Bóg" to tytuł ,a że jest wielu "bogów" to najczęściej do tych "wielu" ludzie się modlą.
Natomiast ci,którzy wymawiają imię boże w modlitwie ,mają na myśli TEGO NAJWYŻSZEGO.
I przede wszystkim żywego,bo pozostali bogowie nie istnieją.Są tylko wymysłem ludzkich myśli.
 
 
Lucyfer
[Usunięty]

Wysłany: 2007-06-21, 11:13   

Esther napisał/a:
no właśnie... a propo

a jak Wam sie wydaje? jest przykazane by chcić sie w imię Jezusa

jest napisane również by chrzcić sie w imię Ojca, Syna i Ducha Św..

jeśli tych troje to Jeden Bóg, może imię Jego brzmi Jezus Chrystus :lol:
Tych troje to nie jeden Bóg bo występują inne imiona.
My też jesteśmy bogami i mamy inne imiona ale to wcale nie oznacza że Jeden Bóg składa się z miliardów innych mniejszych bogów. Bóg Najwyższy nie jest składanką z różnych elementów jak puzle, tylko jest Bogiem samodzielnym a nie podzielnym.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2007-06-21, 11:37   

tessa napisał/a:
Słowo "Bóg" to tytuł ,a że jest wielu "bogów" to najczęściej do tych "wielu" ludzie się modlą.
Natomiast ci,którzy wymawiają imię boże w modlitwie ,mają na myśli TEGO NAJWYŻSZEGO.
I przede wszystkim żywego,bo pozostali bogowie nie istnieją.Są tylko wymysłem ludzkich myśli.


Tesso, dla chrześcijan istnieje tylko jeden prawdziwy Bóg i do niego się modlą. Wymawianie któregokolwiek z Jego imion nie jest im potrzebne do uświadomienia sobie tego faktu. Po prostu wiedzą, ze innych Bogów nie ma.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
Ostatnio zmieniony przez Yarpen Zirgin 2007-06-21, 19:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
marcin. 
fidei defensor


Dołączył: 09 Sie 2006
Posty: 391
Skąd: okolice Warszawy
Wysłany: 2007-06-21, 12:26   

ale dla świadków jest dużo bogów i aby sie nie robnąć muszą się ostro wyrażać że o tego i owego im boga chodzi. Chrześcijanie nie maja problemu bo wiedzą że nie ma innego Boga poza Bogiem, świadkowie wprost przeciwnie. skoro jest powiedzmy 10 bogów bo trzeba zaznaczyć do którego boga się modlimy :) czyli świadkowie to najzwyklejsi w świecie politeiści!
_________________
Christe Eleison
Kyrie Eleison
 
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2007-06-26, 10:11   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Tesso, dla chrześcijan istnieje tylko jeden prawdziwy Bóg i do niego się modlą.


Wyznawcy islamu też modlą się do tego jedynego .I co?Czy to naprawdę TEN JEDYNY?
Oni modlą się do ALLACHA.
Katolicy modlą się do TRÓJCY.
Czy to naprawdę ten prawdziwy?
Prawdziwy ma swoje imię ,które odróżnia go od tych innych do których modli się miliony ludzi na świecie.
Jak zatem odróżnić tego prawdziwego od innych bogów? To imię odróżnia TEGO BOGA od wszystkich innych.I kto się modli do TEGO prawdziwego ,powinien to zaznaczać w swej modlitwie.Tak uczył Jezus.
Mateusza 6:9
"Macie więc modlić się w ten sposób: "'Nasz Ojcze w niebiosach, niech będzie uświęcone twoje imię.

Uświęcanie tego imienia w modlitwie jest bardzo ważne z punktu widzenia samego Boga.

To on sobie tego życzy .Nie jest to wymysł ŚJ.

Hebrajczyków 13:15
Przez niego zawsze składajmy Bogu ofiarę wysławiania, to jest owoc wargi publicznie wyznających jego imię.
Ostatnio zmieniony przez tessa 2007-06-26, 10:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2007-06-26, 10:15   

tessa napisał/a:
Yarpen Zirgin napisał/a:
Tesso, dla chrześcijan istnieje tylko jeden prawdziwy Bóg i do niego się modlą.


Wyznawcy islamu też modlą się do tego jedynego .I co?Czy to mnaprawdę TEN JEDYNY?
Jak zatem odróżnić tego prawdziwego od innych bogów? To imię odróżnia TEGO BOGA od wszystkich innych.


Tesso, powiedz mi:
Jeśli się modlę do Jedyneg Boga w kraju islamskim bez wypowiadania imienia Jahwe, to czy moja modlitwa nie zostanie przez Boga usłyszana?
Czy też może ja nie będę wiedział, że modlę się do Jedynego Boga?
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2007-06-26, 10:17   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Tesso, powiedz mi:
Jeśli się modlę do Jedyneg Boga w kraju islamskim bez wypowiadania imienia Jahwe, to czy moja modlitwa nie zostanie przez Boga usłyszana?


Kto jest twoim Bogiem Yarpen Zirgin?
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2007-06-26, 10:27   

tessa napisał/a:
Kto jest twoim Bogiem Yarpen Zirgin?


Pisałem ci to wieloktrotnie. Nie będę się powtarzał.

Odpowiedz na pytanie:
Jeśli się w kraju islamskim modlę do Jedyneg Boga bez wypowiadania imienia Jahwe, to czy moja modlitwa nie zostanie przez niego usłyszana?
Czy też może ja nie będę wiedział, że modlę się do Jedynego Boga?
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
Ostatnio zmieniony przez Yarpen Zirgin 2007-06-26, 10:36, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Quster 


Wyznanie: Chrześcijanin
Dołączył: 26 Maj 2006
Posty: 3475
Wysłany: 2007-06-26, 17:23   

W przedmowie do The Kingdom Interlinear (wydanie z roku 1985 i nadal jest wydawana ta pozycja), zdanie na stronie 12 ak.2 brzmi, cytuje cały akapit:

While many are inclined to view the pronunciation "YAHWEH" as the more correct way, we have retained the form "JEHOVAH" because of people's familiarity with it for centuries. Moreover, it preserves, eqully with other forms, the four letters of the divine name YHWH (or, JHVH).

jeżeli dobre jest tłumaczenie to po polsku najważniejszy fragment brzmi tak:

„...Chociaż przychylamy się do poglądu, że brzmienie „YAHWEH” jest bardziej poprawne to jednak pozostaniemy przy formie JEHOVAH”.
_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).



"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB
 
 
Jamsen 
stojący na straży


Dołączył: 28 Maj 2007
Posty: 985
Wysłany: 2007-06-27, 06:57   

Cytat:
Jeśli się w kraju islamskim modlę do Jedyneg Boga bez wypowiadania imienia Jahwe...

...to po czym muzułmanin dostrzeże różnicę?
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2007-06-27, 09:05   

I tak oto doszliśmy w tym temacie do poziomu: uzywać imienia Boga czy nie?
Zawsze mnie zastanawiało, jak to jest. Pewni ludzi będą zawzięcie dyskutować nad kwestią czy Bogu Jahwe czy Jehowa na imię. Może to być ciekawe ale nie aż tak istotne, wiedząc, że ŚJ wcale nie udowadniają takiej czy takiej wersji. Powołują się na formę najbardziej czy najdłużej znaną a nie najbardziej naukową. Oczywiście, ludzie z założenia kwestionujący wszystko cokolwiek powie ŚJ, będą dyskutować, że Jahwe a nie Jehowa. Ale jak widzimy na podstawie choćby tego tematu, to tzw. spór o pietruszkę. Przeciwnicy ŚJ i tak w końcu sprowadzą temat do tego, że nie muszą uzywać imienia Boga. Juz znika kwestia Ktora forma na rzecz: Czy w ogóle.
Jak dla mnie sprawa jasna.
Nie ma w Biblii nakazu aby za każdym razem użyć imienia Boga w modlitwie. Nie chodzi o to, żeby teraz unikać słowa Pan czy Bóg, gdyż, skoro to nie imiona i ono brzmi inaczej to koniecznie nalezy je wymówić. Znajomość imienia Boga jest jednak konieczna. Sam uważam, że nalezy uzywać Go w modlitwach. Sa to jednak sprawy tak osobiste, jak tylko może być osobista więź z Jehową. Czy teraz będziemy oceniać, że ŚJ, skoro użył imienia będzie na pewno wysłuchany niż wtedy, gdy nie użył?
A jesli ja, jako ŚJ modlę się np. rano z uzyciem imienia, potem ze trzy razy przy innych okolicznościach też z użyciem imienia ale czwarta, krociótka modlitwa przed obiadem w restauracji ale bez uzycia imienia, a potem kilka kolejnych znow z uzyciem, czy ta bez imienia (czwarta) będzie nieważna ew. niewysłuchana?
Myslę, że nie są to sprawy dyskusyjne przez postronnych.
Jest jeszcze jeden aspekt. Każdy SJ oddał się Jehowie poprzez chrzest. Jehowa to widział i wie, komu jest on oddany. jane, że jeśli ktoś zademonstrował coś takiego przez zanurzenie to i jego modlitwy wiadomo do kogo są kierowane, bez względu na to, ile razy i czy w ogóle uzył imienia Boga. natomiast sa pewnie tacy, którzy nie oddali się Jehowie. Jesli twierdzą, że JHWH=Jezus to naturalną koleją rzeczy będzie niechęć do używania w modlitwach imienia Jehowa/Jahwe. Mało tego... jesli byli ochrzeczeni jako niemowleta a potem dorastając nie wyjaśniono sensu tego kroku, to dla mnie tym bardziej nie ma sensu wymagać od takiego, by modlił się do Jehowy.
Dlatego, same wersety wskazujące na to, że w modlitwach albo w Psalmach zwracano się do Jehowy i robiono to po imieniu, jest dla Yarpena mało znaczące. Te fragmenty mogą tylko przekonać tych, ktorzy oddali się Jehowie. Tak jak nie przekonasz by dziecko czule zwracało się do człowieka, ktorego nie zna. Nie trzeba natomiast przekonywać aby tak zwracało się to rodzica...
_________________
Oszołomstwu mówię NIE!
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2007-06-27, 11:08   

Jamsen napisał/a:
Cytat:
Jeśli się w kraju islamskim modlę do Jedyneg Boga bez wypowiadania imienia Jahwe...

...to po czym muzułmanin dostrzeże różnicę?

Jamsen, może tak zamiast odwracać uwagę od istoty mojego pytania, to byś tak raczył na nie odpowiedzieć?
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 10