Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
2 Tymoteusza 3:16,17
Autor Wiadomość
kesja 


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 26 Maj 2006
Posty: 4127
Wysłany: 2007-06-27, 19:00   

2 Tymoteusza 3:16,17, które chyba najlepiej wyjaśnia całą kwestię:

"Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów,
do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości,
aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany.
><><
Każde Pismo przez Boga NAPISANE /a nie natchnione/słuzy do ...
juz gdzies tu o tym pisałam .

A znaczy to ,że Bóg nadal Pisze- przez Swoich - ku wychowaniu w sprawiedliwości.
ku nauce i wykrywa błedy.
 
 
Lucyfer
[Usunięty]

Wysłany: 2007-06-29, 20:59   

kesja napisał/a:
2 Tymoteusza 3:16,17, które chyba najlepiej wyjaśnia całą kwestię:

"Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów,
do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości,
aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany.
Paweł pisząc do Tymoteusza że całe Pismo jest natchnione miał na myśli te pisma które były w tym czasie dostępne. Nie miał na myśli swoich listów i Ewangelii a o Apokalipsie nawet nie marzył. Tymoteusz znał stary testament i na nim się uczył, wykrywał błędy które inni głosili. Na podstawie tego starego testamentu można było wtedy się wiele nauczyć na temat sprawiedliwości Bożej i stać się lepszym człowiekiem, a nawet doskonałym. Doskonałość w pojmowaniu sprawiedliwości nie ma nic wspólnego z ilością Pism dostępnych w danym momencie. Jeżeli ktoś uzależnia poznanie sprawiedliwości od ilości Pism ten doskonale błądzi.
Dziś mamy nie tylko stary testament, ale mamy i nowy a w nim Apokalipsę i tę ostatnią księgę Jezus uważa za najważniejszą.
Obj. 22:7
7. I oto przyjdę wkrótce. Błogosławiony, który strzeże słów proroctwa tej księgi.
(BW)

Ta księga dana nam jest od Jezusa przez anioła i Jana. Ewangelie zawierają jedynie sprawozdanie z tego co uczniowie słyszeli i jak reagowali na słowa Jezusa. Listy Apostołów to jedynie to jak oni rozumieli przyjście Jezusa i proroctwa ze starego testamentu.
My dziś mamy to wszystko i dziwię się że jest tyle religii, tyle nauczycieli i tak zagmatwane nauki, istna wieża Babel.
Dlaczego Bóg nie pozwolił tym ludziom poznać prawdy?Dlaczego im zasłonił oczy?
Dan. 12:9
9. Wtedy rzekł: Idź, Danielu, bo słowa są zamknięte i zapieczętowane aż do czasu ostatecznego.
(BW)
Izaj. 29:11-13
11. Dlatego z widzeniem tego wszystkiego jest u was tak, jak ze słowami zapieczętowanej księgi; gdy się ją poda temu, który umie czytać, i powie: Przeczytaj to, proszę, wtedy on odpowiada: Nie potrafię, gdyż to jest zapieczętowane;
12. A gdy się poda księgę takiemu, który nie umie czytać, i powie: Przeczytaj to, proszę, wtedy on odpowiada: Nie umiem czytać.
13. I rzekł Pan: Ponieważ ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim,
(BW)

Dopóki ludzie nie zrezygnują ze swoich z religii i ludzkich nauczycieli dotąd będą w niewoli Babilonu Wielkiego.
 
 
kesja 


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 26 Maj 2006
Posty: 4127
Wysłany: 2007-06-29, 21:49   

Lu
przez niedopatrzenie wyszło tak a nie inaczej
ale jesli sie przygladniesz to zobaczysz ,że ja cytowałam.

a moje jest to
Każde Pismo przez Boga NAPISANE /a nie natchnione/słuzy do ...
juz gdzies tu o tym pisałam .

A znaczy to ,że Bóg nadal Pisze- przez Swoich - ku wychowaniu w sprawiedliwości.
ku nauce i wykrywa błedy.

__><><><
Cytat:

Paweł pisząc do Tymoteusza że całe Pismo jest natchnione miał na myśli te pisma które były w tym czasie dostępne. Nie miał na myśli swoich listów i Ewangelii a o Apokalipsie nawet nie marzył. Tymoteusz znał stary testament i na nim się uczył, wykrywał błędy które inni głosili. Na podstawie tego starego testamentu można było wtedy się wiele nauczyć na temat sprawiedliwości Bożej i stać się lepszym człowiekiem, a nawet doskonałym. Doskonałość w pojmowaniu sprawiedliwości nie ma nic wspólnego z ilością Pism dostępnych w danym momencie. Jeżeli ktoś uzależnia poznanie sprawiedliwości od ilości Pism ten doskonale błądzi.
Dziś mamy nie tylko stary testament, ale mamy i nowy a w nim Apokalipsę i tę ostatnią księgę Jezus uważa za najważniejszą.

Obj. 22:7
Cytat:

7. I oto przyjdę wkrótce. Błogosławiony, który strzeże słów proroctwa tej księgi.

><><><
Paweł pisze ,że KAZDE PISMO przez BOGA NAPISANE
wodzisz tu jest wyraźnie powiedziane ,ze Bóg PISZE a jak Poznasz które Jego?
no właśnie Paweł wyjaśnia ,że TAKIE Boze Pisanie słuzy do .... i tu wylicza

Mamy Apokalipse ale PRZYMIERZE we Krwi Baranka zwane testamentem - JEST WAŻNE.

Nie pozwolił ?
Oni nie PRZYJELI MIŁOSCI PRAWDY bo umiłowali CIEMNOSĆ/kłamstwo
 
 
Lucyfer
[Usunięty]

Wysłany: 2007-06-30, 11:29   

kesja napisał/a:
Lu
przez niedopatrzenie wyszło tak a nie inaczej
ale jesli sie przygladniesz to zobaczysz ,że ja cytowałam.

a moje jest to
Każde Pismo przez Boga NAPISANE /a nie natchnione/
Paweł pisze ,że [b]KAZDE PISMO przez BOGA NAPISANE

wodzisz tu jest wyraźnie powiedziane ,ze Bóg PISZE a jak Poznasz które Jego?
no właśnie Paweł wyjaśnia ,że TAKIE Boze Pisanie słuzy do .... i tu wylicza


Musisz czytać ze zrozumieniem. Bóg nie pisze, ma pisarzy. Kiedyś Bóg napisał a Mojżesz te słowa rozbił na drobny mak i później musiał sam napisać.
 
 
kesja 


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 26 Maj 2006
Posty: 4127
Wysłany: 2007-06-30, 17:07   

Cytat:
Musisz czytać ze zrozumieniem. Bóg nie pisze, ma pisarzy. Kiedyś Bóg napisał a Mojżesz te słowa rozbił na drobny mak i później musiał sam napisać.
_________________


Oj chyba sie nie rozumiemy .

Bóg pisze ,a dlaczego by nie?
Bóg pisze ich reką.
Każde Pismo napisane przez Boga -- a nie przez ludzi.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2007-06-30, 21:44   

kesja napisał/a:
Cytat:
Musisz czytać ze zrozumieniem. Bóg nie pisze, ma pisarzy. Kiedyś Bóg napisał a Mojżesz te słowa rozbił na drobny mak i później musiał sam napisać.
_________________


Oj chyba sie nie rozumiemy .

Bóg pisze ,a dlaczego by nie?
Bóg pisze ich reką.
Każde Pismo napisane przez Boga -- a nie przez ludzi.



EMET:
Refleksyjnie piszesz, kesjo, ale...

W tekście 2 do Tymoteusza 3:16 użyto terminu < Theopneustos > = "tchnięty od Boga".
Jest to jakby połączenie terminów < Theos > oraz < pneuma >.
Owszem, Bóg oddziaływał na piszących, byli więc przez Niego inspirowani.
Objaśnienie podane jest przez wypowiedź z 2 Piotra 1:21 -- "Albowiem proroctwo nigdy nie zostało przyniesione z woli człowieka, lecz ludzie mówili od Boga, uniesieni duchem świętym."
Też 2 Samuela 23:2 -- "Mówił przeze mnie duch Jehowy i Jego słowo było na moim języku."

Z tego, co wiem, to jedynie tablice z Przykazaniami Dekalogu były napisane 'ręką Bożą' -- Exodus 31:18; 32:16; 34:1; Powt. Prawa 9:10; 10:2.

Interesujący jest też tekst 2 do Koryntian 3:3, 7 --
"Wy bowiem okazujecie się listem Chrystusowym napisanym przez nas Jako sług, zapisanym nie atramentem, lecz duchem Boga żywego, nie na tablicach kamiennych, lecz na tablicach cielesnych, na sercach.
Co więcej, jeśli kodeks niosący śmierć i wyryty literami na kamieniach powstał w chwale, tak iż synowie Izraela nie mogli się uważnie wpatrywać w oblicze Mojżesza z powodu chwały jego oblicza – chwały, która miała zostać usunięta –"

Co sądzisz o tym, co napisałem - przytaczając teksty Biblii - kesjo?


Stephanos, ps. EMET
 
 
kesja 


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 26 Maj 2006
Posty: 4127
Wysłany: 2007-07-01, 14:27   

Cytat:


W tekście 2 do Tymoteusza 3:16 użyto terminu < Theopneustos > = "tchnięty od Boga".
Jest to jakby połączenie terminów < Theos > oraz < pneuma >.

><><><
Emet a uzyj hebr.?
Każde-כל
Pismo,napisane al-pi - według Ducha Boga ,i(a)skuteczne jest do instrukcji ,do naprawy-
morału.kary do nagany ,do wychowania w obrębie sprawiedliwosci
.,.,
Zatem człowiek ,który pisze NIE pisze od siebie nie jest to jego duch
Ale jest to Duch Boga .
przecież nie uważam ,że;
Bóg SAM napisał na kartce i co ?zrzucił podrzucił... eeech... :mrgreen:
Cytat:

Owszem, Bóg oddziaływał na piszących, byli więc przez Niego inspirowani.
Objaśnienie podane jest przez wypowiedź z 2 Piotra 1:21 -- "Albowiem proroctwo nigdy
nie zostało przyniesione z woli człowieka, lecz ludzie mówili od Boga,
uniesieni duchem świętym."

><><><
no tak - inspirowani
Gdyz nigdy nie wyjdzie proroctwo według chcenia-woli Adama ,ale Duch Święty
uruchamia/wprowadza w ruch syna człowieczego do mówienia/Słowa zakosztowania/smakowania Boga.
można by powiedziec ,że PROROKIEM jest ten ,kto poczuł SMAK Boga - czuje to co On.
Smutek ,boleść

><><><
Cytat:


Interesujący jest też tekst 2 do Koryntian 3:3, 7 --
"Wy bowiem okazujecie się listem Chrystusowym napisanym przez nas Jako sług,
zapisanym nie atramentem, lecz duchem Boga żywego, nie na tablicach kamiennych,
lecz na tablicach cielesnych, na sercach.
Co więcej, jeśli kodeks niosący śmierć i wyryty literami na kamieniach powstał w chwale,
tak iż synowie Izraela nie mogli się uważnie wpatrywać w oblicze Mojżesza
z powodu chwały jego oblicza – chwały, która miała zostać usunięta –"


><><
Widzimy jasno/wyraźnie ,że wy listem Mesjasza sługami al-jadejnu ?
--napisani nie atramentem/przez atrament, ale przez Ducha Boga Żywego .
Nie na tablicy kamienia/aben ,ale na tablicy serc miesistych.
.,.,.,
Emet
ja nie widze ,zeby apostołowie pisali -skoro sa listem Mesjasza i nie atramentem.
apostołowie im tłumacza ,ze oni sa równi im bo przez Tego Samego Ducha Zapisani
na własnych sercach a nie atramentem .
zapis na sercu to Obrzezka.
><><><CO TY NA TO?

Też 2 Samuela 23:2 -- "Mówił przeze mnie duch Jehowy i Jego słowo było na moim języku."
Duch YHVH .mówi we mnie/przezemnie a słowo/mila a nie Dabar na języku moim.
No właśnie - czuł TEN SMAK
><><
Cytat:

Co sądzisz o tym, co napisałem - przytaczając teksty Biblii - kesjo?

Bardzo trafne i mysle ,ze bedziesz uważnie sprawdzał i porównywał - czy TAK sie sprawy
maja.

Ja Miłuje takie rozważania bo można WIELE zobaczyć :-)
 
 
Lucyfer
[Usunięty]

Wysłany: 2007-07-01, 16:51   

kesja napisał/a:
Cytat:
Musisz czytać ze zrozumieniem. Bóg nie pisze, ma pisarzy. Kiedyś Bóg napisał a Mojżesz te słowa rozbił na drobny mak i później musiał sam napisać.
_________________


Oj chyba sie nie rozumiemy .

Bóg pisze ,a dlaczego by nie?
Bóg pisze ich reką.
Każde Pismo napisane przez Boga -- a nie przez ludzi.

Każde pisma nie, tylko te które zapowiadają proroctwa są natchnione przez Boga bo żadne proroctwo nie może powstać z woli ludzkiej bo człowiek nie może przewidzieć co się stanie w przyszłości. Jedynie Bóg wie co wydarzy się w przyszłości i tylko On może kogoś natchnąć by o tym napisał, tak powstały proroctwa i prorocy.
W Biblii mamy nie tylko proroctwa ale również relacje naocznych świadków którzy reagowali na te proroctwa, przeważnie ludzie byli przeciw prorokom i ich zabijali. Tak niestety jest w tym świecie który ma innego ducha niż Bóg.
Mat. 23:34
34. Oto dlatego Ja posyłam do was proroków i mędrców, i uczonych w Piśmie, a z nich niektórych będziecie zabijać i krzyżować, innych znowu będziecie biczować w waszych synagogach i przepędzać z miasta do miasta.
(BW)

Kto jest prorokiem musi liczyć się z tym że wszyscy będą przeciw niemu aż ten świat przeminie.
Ludzie którzy mieli swoją prawdziwą religię zawsze byli przeciw prorokom bo uważali ich za heretyków i wywrotowców lub opętanych przez demony i nic się nie zmieniło, nawet w naszych czasach tak będzie.
Jan. 8:47-48
47. Kto z Boga jest, słów Bożych słucha; wy dlatego nie słuchacie, bo z Boga nie jesteście.
48. Odpowiadając, Żydzi rzekli do niego: Czyż nie mówimy słusznie, że jesteś Samarytaninem i masz demona?
(BW)

To co natchnione, czy Pismo czy człowiek, to obce dla tego świata i nienawiść o której mówił Bóg istnieje i istnieć będzie aż świat przeminie.
 
 
kesja 


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 26 Maj 2006
Posty: 4127
Wysłany: 2007-07-01, 19:09   

lu

wreszcie napisałeś TAK ,jak ja rozumuje.
Cytat:

Każde pisma nie, tylko te które zapowiadają proroctwa są natchnione przez Boga bo żadne proroctwo nie może powstać z woli ludzkiej bo człowiek nie może przewidzieć co się stanie w przyszłości. Jedynie Bóg wie co wydarzy się w przyszłości i tylko On może kogoś natchnąć by o tym napisał, tak powstały proroctwa i prorocy.


tylko malenkie sprostowanie -

Bóg moze kogos natchnąc by o tym napisał - dla mnie jest to jednoznaczne - Bóg pisze
a nie - Bóg go natchnał - napisze cos ??
 
 
Lucyfer
[Usunięty]

Wysłany: 2007-07-01, 19:21   

kesja napisał/a:
lu

wreszcie napisałeś TAK ,jak ja rozumuje.
Cytat:

Każde pisma nie, tylko te które zapowiadają proroctwa są natchnione przez Boga bo żadne proroctwo nie może powstać z woli ludzkiej bo człowiek nie może przewidzieć co się stanie w przyszłości. Jedynie Bóg wie co wydarzy się w przyszłości i tylko On może kogoś natchnąć by o tym napisał, tak powstały proroctwa i prorocy.


tylko malenkie sprostowanie -

Bóg moze kogos natchnąc by o tym napisał - dla mnie jest to jednoznaczne - Bóg pisze
a nie - Bóg go natchnał - napisze cos ??
Ważne że się rozumiemy, że jak Bóg natchnie kogoś to jakby przedłużył sobie rękę i można tak powiedzieć że Bóg napisał.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2007-07-01, 22:02   

EMET:

A co sądzisz o ciekawym podejściu w tekście Psalmu 45:1b/2b/ --
"Oby język mój był rylcem biegłego przepisywacza."

Jedną z odsyłek [do tego wersetu z Ps 45] w NŚ jest właśnie 2 Samuela 23:2 -- "Mówił przeze mnie duch Jehowy i Jego słowo było na moim języku."

W 2 do Tymoteusza 3:16 w wersji hebrajskiej mamy frazę < ruach 'elohim >.

Odnośnie sformułowań z 'ręką' mamy np. 1 Kronik 28:19 -- "
"Dał wniknąć we wszystko, co było na piśmie z ręki Jehowy, która spoczęła na mnie, we wszystkie prace związane z planem budowy"."

Kto wie, czy niebawem nie będę posiadał plików "NT" po hebrajsku w MP3...
Już częściowo wsłuchiwałem sie w wg Jana po hebrajsku; ciekawie brzmi...


Stephanos, ps. EMET
 
 
kesja 


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 26 Maj 2006
Posty: 4127
Wysłany: 2007-07-02, 12:13   

EMET"
Cytat:


A co sądzisz o ciekawym podejściu w tekście Psalmu 45:1b/2b/ --
"Oby język mój był rylcem biegłego przepisywacza.
"
Mieśn miłosna a raczej Oblubiencza -jedidot
Szepcze serce moje Słowo/Dabar dobre ....
jezyk mój rylcem/piórem pisarza biegłego ...
a ponizej jest Opis języka Pisarza
Pieknie przyobleka
to Oblubienica, TAK opisuje Oblubienca

dlatego tak rozwazam Panny Bina/Rozumne


słowa/milim i płaszcz czy sa takie same - sprawdź
Cytat:

Jedną z odsyłek [do tego wersetu z Ps 45] w NŚ jest właśnie 2 Samuela 23:2 -- "Mówił przeze mnie duch Jehowy i Jego słowo było na moim języku."


Właściwie ,to on stwierdza,ze ;
Duch YHVH dabar -mówi/Słowo we mnie /przeze mnie a słowa/milot na jezyku moim.

Cytat:

W 2 do Tymoteusza 3:16 w wersji hebrajskiej mamy frazę < ruach 'elohim >.

zgadza sie
Cytat:

Odnośnie sformułowań z 'ręką' mamy np. 1 Kronik 28:19 -- "
"Dał wniknąć we wszystko, co było na piśmie z ręki Jehowy, która spoczęła na mnie, we wszystkie prace związane z planem budowy"."

a tu mamy ha-- כל
i chodzi o wszystkie pisma związane z Budową - a nie każde pismo które by mówiło o Budowie.
A było to Pismo z Ręki YHVH
Podobnie o Ręce mówi Ap Paweł w dzap.
Cytat:

Kto wie, czy niebawem nie będę posiadał plików "NT" po hebrajsku w MP3...
Już częściowo wsłuchiwałem sie w wg Jana po hebrajsku; ciekawie brzmi..
Stephanos, ps. EMET


podzielam twoja radosc - :-)
Dz 11:21 BT "A rękaYHVH była z nimi, bo wielka liczba uwierzyła i nawróciła się do Adonai."


><><><
na rozkoszowanie sie - sprawdź


Dz 22:17 Bw "A gdy powróciłem do Jerozolimy i modliłem się w świątyni, zdarzyło się, że popadłem w zachwycenie,"

A gdy powróciłem do Jerusalem i modliłem sie w świątyni --zaklinowała mnie Ręka YHVH
I ujrzałem JEGO mówiącego do mnie ......

Widzisz ?
Rozważ to.
co na to greka?
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2007-07-02, 20:23   

kesja:
Dz 11:21 BT "A rękaYHVH była z nimi, bo wielka liczba uwierzyła i nawróciła się do Adonai."

EMET:
Wg NŚ: "I była z nimi ręka Jehowy, a wielka liczba tych, którzy uwierzyli, nawróciła się do Pana."
Jakkolwiek JHVH ma poświadczenie w hebr. "NT", to jednak w drugiej sytuacji mamy < 'el-ha'adhon > = "do Pana"; por. np. Dz Ap 9:37.
Natomiast pisząc "Adonai" [ściśle hebr. < 'adhonaj >], sugerujesz, że odnieść trzeba do JHVH [gdyż tylko do JHVH się odnosi].
< 'adhonaj > w Księgach Nowego Przymierza można dostrzec w takich tekstach jak: wg Łukasza 2:29; Dzieje Ap 4:24; Objawienie dane Janowi 6:10 [jako odpowiednik gr. < despotes > w odniesieniu do Boga].
Nie nadużywałbym zarówno samego JHVH jak i "Adonaj" w "NT".


kesja:
><><><
na rozkoszowanie sie - sprawdź


Dz 22:17 Bw "A gdy powróciłem do Jerozolimy i modliłem się w świątyni, zdarzyło się, że popadłem w zachwycenie,"

A gdy powróciłem do Jerusalem i modliłem sie w świątyni --zaklinowała mnie Ręka YHVH
I ujrzałem JEGO mówiącego do mnie ......

Widzisz ?
Rozważ to.
co na to greka?[/quote]


EMET:
No, nie wiem, czy wariant "zaklinowała mnie Ręka YHVH" da się wyprowadzić z tekstu Dz Ap 22:17, gdyż: "(że) stać_się ja w uniesieniu" [Int. Voc.].
Jednak koloryt hebr. widać w NT po hebr. < vattehi 'alaj jadh-JHVH >; jednak to Delitzsch uwypukla tę subtelność.
Ale zwrot: "zaklinowała mnie"?
Frazy o 'ręce JHVH' dostrzec to można w Księdze Ezechiela [hebr. < jechezqel >]...
Ponadto NŚ w wg Łukasza 1:66 oraz Dz Ap 13:11 też o 'ręce Jehowy'.


Stephanos, ps. EMET
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 11