Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Główne prawdy wiary KK - polemiki...
Autor Wiadomość
Gwardian
[Usunięty]

Wysłany: 2007-06-05, 13:24   

kato napisał/a:
Nie dałem żadnej plamy i wiem co znaczy "inspirować". Mnie inspiruje Wielka Bogini mająca np. swoją świątynie w Efezie. Całkiem "przypadkowo" jest tam domek, w którym rzekomo zasnęła na wieczność Maria.
Ciekawe rondo.

Do czegoż Cie ta Wielka Bogini moze inspirować skoro w Jej nauk czyli "ewangelicznego gadulstwa" tyle mądrości?
Heraklit urodzil się w Efezie - to prawda, nawet nie święta, natomaist z tym domkiem Niepokalanej to taki sam mit jak te greckie bajeczki o herosach Zeusa. Tym bardziej że wg innych podań domek zlewitował gdzieś na teren Włoch aby być bliżej Stolicy Apostolskiej. Hierarchia Kościoła sama w te bzdury nie wierzy ale je kultywuje bo gawiedź zawsze żądna sensacji upaja się takimi bajkami.
Skąd w Efezie "domek Maryi" ?- bo wykopaliska archeologiczne potwierdziły także istnienie w tym mieście stgarszej świątyni Isis - egipskiej Bogini-Matki. Isis była także czczona pod postacią Niepokalanej Dziewicy Bogini Matki z Dzieciątkiem - do naszych czasów zachowały się liczne posągi przedstawiające Isis, która karmi piersią małego Horusa. Niczym Maryja - to znaczy Maryja niczym Isis.

kato

Wysłany: 2007-06-06, 06:20   

Mnie inspiruje ten nieprzemijający mit Wielkiej Matki/Bogini. Że nadal w takiej czy innej formie trwa.

Gwardian
[Usunięty]

Wysłany: 2007-06-06, 13:25   

kato napisał/a:
Mnie inspiruje ten nieprzemijający mit Wielkiej Matki/Bogini. Że nadal w takiej czy innej formie trwa.

Rychło okazało się po wyjsciu z katakumb, że Kościołowi chrześcijańskiemu w ogole a rzymskiemu w szczegolności potrzebny jest pierwiastek żeński - bóstwo kobiece.
Bezpłciowość była (i jest) ideałem nie tylko kobiet ale i mężczyzn wychowanych w naukach chrześcijańskich. Najlepiej kiedy są pustelnikami lub mieszkają w zamkniętych klasztorach i stronią od uciech cielesnych. Pustelnictwo osiągnęło swoje apogeum w IV-VI wieku, kiedy dziesiątki "świętych" mężów żyło w izolacji, snując mrzonki o zaświatach, oczekując cudów, a czasem mając nawet wizje, które te oczekiwania miały spełniać. Gorzej, jeżeli te wizje nasyłał Szatan, i bogobojnemu pustelnikowi jawiła się ponętna dziewczyna - a w stanie seksualnego wygłodzenia, ponętną była każda - albo nieszczęśnik, doznawał podczas modlitwy nagłej erekcji, czy sennych polucji na przykład na widok Maryjnych wypukłości.
Tak rodzil się mit Bogini - Niepokalanej Dziewicy.
Zakonnicy, pozbawieni prawdziwego (normalnego) seksu, znajdowali substytut w mistycznej miłości duchowej uprawianej z Maryją (Dziewicą?) w ich chorej wyobraźni. Dominikanin, żyjący w XV wieku Alanus de Rupe, miał mistycznie poślubić Najświętszą Maryję Pannę, która całowała go i karmiła swoimi piersiami.
Ponoć ojcem zwany Rydzyk tak jest inspirowany, że ślini się do dzisiaj przed figurką Maryi jaka stoi w studio radiowym. Znawcy twierdzą że w dzieciństwie nie doznał matczynej milości a ojczyma wygonil z domu. I tak w zyciu bywa...
Niechże go inspiruje - tylko dlaczego akurat do siania nienawiści?

marcin. 
fidei defensor

Wysłany: 2007-06-06, 15:56   

zapomnieliście dodać że Maryja zastąpiła Ducha Świętego w Trójcy i dziś Trójca to Ojciec, Jezus i Maryja!

Panie Jezus, przebacz tym którzy gardzą Twoją matką, obrażają jej!
Maryjo Matko Boga, módl się za tymi którzy Cię znieważają!

Gwardian
[Usunięty]

Wysłany: 2007-06-07, 20:19   

marcin. napisał/a:
zapomnieliście dodać że Maryja zastąpiła Ducha Świętego w Trójcy i dziś Trójca to Ojciec, Jezus i Maryja!

Czyli mam rację z tym dogmatem o Czwórcy Przenajświętszej.
Tymczasem na wielu forach chrześcijańsko-katolickich po przedstawieniu tak wiekopomnego opracowania wyklęli mnie od czci i wiary (no od wiary to słusznie) i posłali w piekielne czeluście (a to już nieslusznie) za teologiczno-filizoficzne podstawy tego dogmatu.
Bóg Ojciec, Syn Boży, Matka Boża i Duch Święty - no jak to ładnie brzmi i nawet wymawia się z należną świętobliwością i też jednym tchem.
A co to szkodzi - od przybytku głowa nie boli - kiedy wejdzie formułka:
Ja cię chrzczę w Imię: Ojca, Syna, Matki i Ducha - Amen!
Gwarantuje Wam apologeci że Wasz Bóg się nie obrazi - przecie jest tak miłosierny - jak nikt na świecie. Przecie z powodu jednej Matki dodatkowo nie bedzie robił problemu, skoro i tak ten kult dopuszcza a nawet natchnął co by była patronką naszego Sejmu nieustającego, skoro Królestwo Polskie Jezusa Chrystusa przez tych bezbożników nie wypalilo.

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wyznanie: Kościół katolicki
Wysłany: 2007-06-08, 05:34   

Gwardian napisał/a:
marcin. napisał/a:

Słyszałeś o istnieniu czegoś takiego jak ironia?

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Gwardian
[Usunięty]

Wysłany: 2007-06-08, 17:52   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Gwardian napisał/a:
marcin. napisał/a:

Słyszałeś o istnieniu czegoś takiego jak ironia?

Czcigodny!
Ironia jest ponoc jeszcze dopuszczalna - aczkolwiek już podlega klątwie czy tam jakiejś anatemie.
Natomiasy szyderstwo już nie. Tylko gdzie przebiega różnica między tymi dwoma?

derko 

Wysłany: 2007-07-07, 13:41   

Kto wie, może za pare lat KRK ogłosi ze "zgodnie z apostolskim przekazem ustnym stwierdzamy ze "maria"* jest współodkupicielką łask Bożych"
Sporo jest KRK zwolenników takiej nauki (herezji?)

* napisane "maria" (z małej litery i w cudzysłowunie) nie jest afrontem do Marii, która urodziła Jezusa, a raczej pisanie o postaci uznawanej przez KRK, która nie ma nic wspólnego z Marią o której czytamy w Biblii

marcin. 
fidei defensor

Wysłany: 2007-07-07, 14:29   

kogoś może to śmieszy mi jest po prostu smutno.

Maryja jest "przyczyną zbawienia", "nową Ewą", tak jak pierwsza Ewa i Adam sprowadzają na ludzi grzech tak "nowa Ewa" i "nowy Adam" odkupują świat ( por. Adv. haer., 5, 19, 1; 3, 22, 4 - Ireneusz z Lyonu).
Maryja jest matką Pana, matką Boga, matką człowieka! Jest łaski pełna, błogosławiona między kobietami. Maryja nosiła w łonie Boga wszechrzeczy, pod krzyżem ofiarujący się za nas Pan wskazał na Maryje i powiedział do Jana "oto matka twoja". Maryja jest matką każdego z nas! To nie jest wiara katolików, to jest wiara wszystkich chrześcijan prócz protestantów czyli tak wierzą prawosławni, Koptowie, Gruzini, Ormianie, Chaldejczycy, Asyryjczycy etc etc

derko 

Wysłany: 2007-07-07, 15:28   

marcin. napisał/a:
kogoś może to śmieszy mi jest po prostu smutno.

Maryja jest "przyczyną zbawienia", "nową Ewą", tak jak pierwsza Ewa i Adam sprowadzają na ludzi grzech tak "nowa Ewa" i "nowy Adam" odkupują świat ( por. Adv. haer., 5, 19, 1; 3, 22, 4 - Ireneusz z Lyonu).
Maryja jest matką Pana, matką Boga, matką człowieka! Jest łaski pełna, błogosławiona między kobietami. Maryja nosiła w łonie Boga wszechrzeczy, pod krzyżem ofiarujący się za nas Pan wskazał na Maryje i powiedział do Jana "oto matka twoja". Maryja jest matką każdego z nas! To nie jest wiara katolików, to jest wiara wszystkich chrześcijan prócz protestantów czyli tak wierzą prawosławni, Koptowie, Gruzini, Ormianie, Chaldejczycy, Asyryjczycy etc etc

czyli herezja bo ze smiertelnej kobiety ( przypominam ze katolicka "maria" nie jest ta biblijną) czynicie osobę równą Bogu.

czy ta wasza " matka" jest wszechobecna?

adelfos

Wysłany: 2007-07-07, 16:25   

marcin

DOMAGAM się, abyś podał kontekst wypowiedzi Ireneusza, mówiącego, że Maria jest przyczyną zbawienia-wtedy będę dalej rozmawiać

Ciekawe, czemu Biblia nie wpadła na to, że Maria jest nową Ewą?
Tam pisze nawet o tym, że kobiety mają mieć dłuższe włosy a Bóg zapomniał powiedzieć coś o zbawicielce?

marcin. 
fidei defensor

Wysłany: 2007-07-07, 16:59   

Dialog z żydem Tryfonem- 100,4-6 Justyna także ukazuje paralelę EWA - MARYJA

derko, co ty piszesz? poczytaj co Jan w listach pisze o życiu niebiańskim!
Jezus powiedział "bogami jesteście" nie wnikając jak to interpretować, zastanów sie czemu Jan pisze że będzie podobni do Boga? W niebie obraz Boga w człowieku będzie idealny, nastąpi przebóstwienie, staniemy się uczestnikami natury Boga! Będziemy święci Jego świętością! Znasz prawosławna naukę Grzegorza Palamasa?

Maryja jest zwykła kobietą którą Bóg uczynił matką Swojego Syna. Elżbieta mówi "Matka mojego Pana", anioł mówi "łaski pełna". Czy żywe Tabernakulum, kobieta która pod sercem nosiła prawdziwego Boga była przypadkowo wybrana?
Cóż ja mam napisać? chciało by się zacytować Augustyna któremu anioł we śnie powiedział "Tolle et lege" - Bierz i czytaj!
Nienawidzisz katolicyzmu? poczytaj o tym czego uczy prawosławie i w co wierzy! Maryja jest Panagia - Przeświętą. Prawosławie cię gorszy? Jedz do Armenii, jak byłem w Armenii (to nie są ani katolicy ani prawosławni) ich kościół odseparował sie w V wieku w co drugiej taksówce był obrazek z Maryją i jej Niepokalanym Sercem, zapytał się że to katolicka nauka a oni "Maryja nie jest tylko wasza" :) Jedz do Eczmiadzynu...

no właśnie może później zamieszczę zdjęcia z Armenii które ukażą żę Maryje czcią chrześcijanie na całym świecie i nie tylko katolicy :)

Syryjczycy? tak zwani jakobini? Co za hymny pisał Efrem Syryjczyk o Maryi, a Koptowie, jak oni czczą Maryję! Arabowie? Nawet muzułmanie mówią Qadus Miriam (Święta MAryja)! a Arabowie chrześcijanie? Sayyida (Pani)!

http://www.piusx.org.pl/p...%20Kosciele.mp3

ścągnij ten wykład i pod sam koniec gdy pastorzy luterańscy uklęknęli do różańca a po rekolekcjach ze łzami w oczach mówili że "odnaleźli Matkę".

Maryja nie jest Bogiem, ale kocham ją, jest moją mamą, Jezus mówił do niej "mamusiu", ja też tak chce! Bóg ją wybrał jako "swoją ublubienicę " TOTA PULCHRA ES AMICA MAE" - to z Pieśni nad pieśniami! Cała piękna jesteś przyjaciółko moja".

adelfos

Wysłany: 2007-07-07, 17:16   

Cytat:

Nie podasz mi kontekstu? A tak domagasz sie podawania źródeł u innych....

Cytat:
Jezus powiedział "bogami jesteście" nie wnikając jak to interpretować, zastanów sie czemu Jan pisze że będzie podobni do Boga? W niebie obraz Boga w człowieku będzie idealny, nastąpi przebóstwienie, staniemy się uczestnikami natury Boga! Będziemy święci Jego świętością! Znasz prawosławna naukę Grzegorza Palamasa?

aniołowie są świętymi posłańcami Boga- a nie wolno im oddawać kultu i w ST i w NT. Interpretujesz Pismo na własną zgubę

Cytat:
Maryja jest zwykła kobietą którą Bóg uczynił matką Swojego Syna. Elżbieta mówi "Matka mojego Pana", anioł mówi "łaski pełna". Czy żywe Tabernakulum, kobieta która pod sercem nosiła prawdziwego Boga była przypadkowo wybrana?

Szczepan też był pełen łaski, ja noszę w sobie Ducha świętego a porzez Niego Boga Ojca i Jezusa-jestem bratem Marii, ale nie życzę sobie kultu. Piotr tez sobie nie zyczył (Dz 10:25,26)

Cytat:
Cóż ja mam napisać? chciało by się zacytować Augustyna któremu anioł we śnie powiedział "Tolle et lege" - Bierz i czytaj!
Nienawidzisz katolicyzmu? poczytaj o tym czego uczy prawosławie i w co wierzy! Maryja jest Panagia - Przeświętą. Prawosławie cię gorszy? Jedz do Armenii, jak byłem w Armenii (to nie są ani katolicy ani prawosławni) ich kościół odseparował sie w V wieku w co drugiej taksówce był obrazek z Maryją i jej Niepokalanym Sercem, zapytał się że to katolicka nauka a oni "Maryja nie jest tylko wasza" :) Jedz do Eczmiadzynu...

5 wiek to już poważne odstępstwo było

Cytat:
no właśnie może później zamieszczę zdjęcia z Armenii które ukażą żę Maryje czcią chrześcijanie na całym świecie i nie tylko katolicy :)

no odstępców na świecie nie mało:) nawet Cię zaskocżę: dużo protestantów to odstępcy

Cytat:
Syryjczycy? tak zwani jakobini? Co za hymny pisał Efrem Syryjczyk o Maryi, a Koptowie, jak oni czczą Maryję! Arabowie? Nawet muzułmanie mówią Qadus Miriam (Święta MAryja)! a Arabowie chrześcijanie? Sayyida (Pani)!

zdanie muzułaman mam...hmm nie w poważaniu raczej, Efrem pięknie pisał o tym, że Marie trzeba szanować, ale nie oddawać jej kultu.-to przegapiłeś?

Cytat:

ścągnij ten wykład i pod sam koniec gdy pastorzy luterańscy uklęknęli do różańca a po rekolekcjach ze łzami w oczach mówili że "odnaleźli Matkę".

luteranie to zdrajcy reformacji:)

Cytat:
Maryja nie jest Bogiem, ale kocham ją, jest moją mamą, Jezus mówił do niej "mamusiu", ja też tak chce! Bóg ją wybrał jako "swoją ublubienicę " TOTA PULCHRA ES AMICA MAE" - to z Pieśni nad pieśniami! Cała piękna jesteś przyjaciółko moja".

Oblubienicą Boga jest Kościól Jego Syna.

derko 

Wysłany: 2007-07-07, 17:18   

marcin. napisał/a:

hmm nie wiedziałem ze Pieśni nad pieśniami to o Marii no no ;-)

ale tak na serio czy Jezus ci nie wystarczy?
bo ja naukę z ewangelii wolę i nasladowca Jezusa być, i iego apostołów. Poprostu od nich wole brac przykład,

Kolosan 2:6 Jak więc przyjęliście Chrystusa Jezusa, Pana, tak w Nim chodźcie,
7 wkorzenieni weń i zbudowani na nim, i utwierdzeni w wierze, jak was nauczono, składając nieustannie dziękczynienie.
8 Baczcie, aby was kto nie sprowadził na manowce filozofią i czczym urojeniem, opartym na podaniach ludzkich i na żywiołach świata, a nie na Chrystusie;
9 gdyż w nim mieszka cieleśnie cała pełnia boskości
10 i macie pełnię w nim; On jest głową wszelkiej nadziemskiej władzy i zwierzchności,
11 w nim też zostaliście obrzezani obrzezką, dokonaną nie ręką ludzką, gdy wyzuliście się z grzesznego ciała ziemskiego; to jest obrzezanie Chrystusowe.
12 Wraz z nim zostaliście pogrzebani w chrzcie, w którym też zostaliście wespół wzbudzeni przez wiarę w moc Boga, który go wzbudził z martwych.
13 I was, którzy umarliście w grzechach i w nieobrzezanym ciele waszym, wespół z nim ożywił, odpuściwszy nam wszystkie grzechy;
14 wymazał obciążający nas list dłużny, który się zwracał przeciwko nam ze swoimi wymaganiami, i usunął go, przybiwszy go do krzyża;
15 rozbroił nadziemskie władze i zwierzchności, i wystawił je na pokaz, odniósłszy w nim triumf nad nimi.

to Jezus jest moim arcykapłanem i do niego mamy przychodzić w modlitwach no nie?

[i]Hebrajczyków 3:1 Przeto, bracia święci, współuczestnicy powołania niebieskiego, zważcie na Jezusa, posłańca i arcykapłana naszego wyznania,
Hebrajczyków 4:14 Mając więc wielkiego arcykapłana, który przeszedł przez niebiosa, Jezusa, Syna Bożego, trzymajmy się mocno wyznania.
Hebrajczyków 4:15 Nie mamy bowiem arcykapłana, który by nie mógł współczuć ze słabościami naszymi, lecz doświadczonego we wszystkim, podobnie jak my, z wyjątkiem grzechu.
Hebrajczyków 5:5 Tak i Chrystus nie sam sobie nadał godność arcykapłana, lecz uczynił to Ten, który do niego powiedział: Jesteś moim Synem, dzisiaj zrodziłem ciebie;[/i]

pytam wiec po co mieszac czy Jezus nie wystarczy?

apostoł nic o Marii nie wspomniał ( a to przeciez jemu Jezus polecił zeby Maria była jego matką) ale własnie nakazał zeby do Jezusa przychodzić w modlitwie

[i]1 Jana 2:1 Dzieci moje, to wam piszę, abyście nie grzeszyli. A jeśliby kto zgrzeszył, mamy orędownika u Ojca, Jezusa Chrystusa, który jest sprawiedliwy.
2 On ci jest ubłaganiem za grzechy nasze, a nie tylko za nasze, lecz i za grzechy całego świata.
[/i]

Co do Marii ktory apostoł wspomniał o niej po zmartwychwstaniu Jezusa?

noo odwołaj sie do "ustnego przekazu" haha ojj ta fantazja katolików :mrgreen:

Yonn Dreck

Wysłany: 2009-06-29, 22:09   

Pasuje temat odświeżyć, bo jest interesujący.

Przyznam, że z przytoczone fragmenty to niezłe źródła potwierdzające tezę, że Maryja do tego wszystkiego nie jest potrzebna, bo Biblia na to nie wskazuje.

Odpowiedz do tematu