Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Symbolika drabiny jakubowej
Autor Wiadomość
dacc

Wyznanie: Rzymsko-katolickie
Dołączył: 28 Wrz 2013
Posty: 1
  Wysłany: 2013-09-28, 14:27   Symbolika drabiny jakubowej

Która symbolika drabiny Jakubowej najbardziej do was przemawia? Pytam bo chciałbym właśnie wpleść drabinę do mojej prezentacji maturalnej, wiem, że symbolizować może wiele (np. hierarchia Bóg-aniołowie-ludzie, pomost pomiędzy ziemią a niebem) ale ja nie mogę się niestety zbyt bardzo na tym rozwodzić. Ciekaw jestem waszego zdania, jak wy interpretujecie ten symbol?
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2013-09-28, 14:48   

Może to się przyda do rozważań?

Cytat:


„Od tego czasu ujrzycie niebo otworzone i Anioły Boże wstępujące i zstępująca na Syna Człowieczego”. Jan.1:51.



„Jak się należy spodziewać owe dwie fazy, czyli części Królestwa, będą mogły łatwo i bezpośrednio porozumiewać się między sobą. W ten sposób nadzór nad ludzkością oraz możliwości jej pouczania będą zupełne, gdyż “Książęta” będą przewodem Boskiej komunikacji. Wydaje się, że o tym właśnie mówił nasz Pan do Natanaela w słowach: “Od tego czasu ujrzycie niebo otworzone i Anioły Boże [posłańców Bożych, “Książąt” nowej dyspensacjis] wstępujące i zstępujące na Syna człowieczego” – Jan 1:51. Czy sen Jakuba o drabinie ustawionej między niebem a ziemią oraz o posłańcach wstępujących i zstępujących po niej nie był także proroctwem przepowiadającym przyszłą bliską łączność między niebiańskim Królestwem a światem, w którym to dziele sam Jakub, jako jeden z posłańców zapewniających łączność, ma mieć swój udział udzielając światu błogosławieństwa? Wierzymy, że tak właśnie było (1Moj.28:10-12)”. D-629.


cyt.z materiałów zborowych
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Lucyfer
[Usunięty]

Wysłany: 2013-09-30, 09:19   Re: Symbolika drabiny jakubowej

dacc napisał/a:
Która symbolika drabiny Jakubowej najbardziej do was przemawia? Pytam bo chciałbym właśnie wpleść drabinę do mojej prezentacji maturalnej, wiem, że symbolizować może wiele (np. hierarchia Bóg-aniołowie-ludzie, pomost pomiędzy ziemią a niebem) ale ja nie mogę się niestety zbyt bardzo na tym rozwodzić. Ciekaw jestem waszego zdania, jak wy interpretujecie ten symbol?
Drabina Jakubowa to pomost między ziemią a niebem. Ten pomost będzie w czasie rządów tysiącletnich Chrystusa czyli za 10 lat. Przez tysiąc lat będzie trwała komunikacja nieba z ziemią, aniołowie będą zstępować i wstępować do nieba przynosząc ludziom wiedzę i pouczenia.
1 Moj. 28:12-13
12. I śniło mu się, że była ustawiona na ziemi drabina, której szczyt sięgał nieba, po niej zaś wstępowali i zstępowali aniołowie Boży.
13. A Pan stał nad nią i mówił: Jam jest Pan, Bóg Abrahama, ojca twego, i Bóg Izaaka! Ziemię, na której leżysz, dam tobie i potomstwu twojemu.
(BW)
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7852
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-09-30, 16:44   

Znam jedną ciekawą interpretacię, która mówi o aniołach schodzących i wchodzących w wizji Jakuba Byli to kolejno: anioł Babilonu, anioł Medo-Persji, anioł grecki, anioł Cesarstwa Rzymskiego.
Ma to historyczny aspekt dziejów ziemi i ludzkości.
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
milo-ds7 
maranatha-Pan jest blisko

Wyznanie: Adwentysta
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 07 Kwi 2013
Posty: 461
Wysłany: 2013-10-17, 22:50   Symbolika drabiny Jakubowej

dacc napisał/a:
Która symbolika drabiny Jakubowej najbardziej do was przemawia? Pytam bo chciałbym właśnie wpleść drabinę do mojej prezentacji maturalnej, wiem, że symbolizować może wiele (np. hierarchia Bóg-aniołowie-ludzie, pomost pomiędzy ziemią a niebem)

Sądzę, że odpowiedzi należy szukać w całym 28 rozdziale 1 Mojż. oraz w tych tekstach, które nawiązują do "drabiny". Jest to zasada kontekstu, którą stosuję do całej Biblii.
Izaak udzielił błogosławieństwa Jakubowi i dał mu rozkaz, który Jakub wykonał. To przyczyniło się do otrzymania najważniejszego błogosławieństwa - od Boga, który posyła swoich Aniołów do realizacji Jego woli. W tym kontekście Jakub otrzymuje wizję o "drabinie" . Jest to potwierdzenie wspomnianych wcześniej błogosławieństw w postaci anielskiej opieki na drodze posłuszeństwa i wiary.
Cytat z Jan.1:51 nie zmienia znaczenia wizji, tyle że dotyczy opieki anielskiej dla Syna Bożego, który wykazał całkowite posłuszeństwo aż do śmierci
Cytat:
(51) Potem powiedział do niego: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Ujrzycie niebiosa otwarte i aniołów Bożych wstępujących i zstępujących na Syna Człowieczego.

Cytat:
Fil.2: (7) lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi. A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka, (8) uniżył samego siebie, stawszy się posłusznym aż do śmierci - i to śmierci krzyżowej.


Spotkałem się też z błędną interpretacją jakoby "drabina" symbolizowała Chrystusa.
"Drabina" nie może symbolizować Chrystusa, ponieważ to On jest Panem Zastępów i On posyła swoich (bożych) aniołów. Poza tym w Jan.1:51 aniołowie zstępują na Syna Bożego w domyśle po symbolicznej "drabinie"
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 11