Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Anna01
2013-12-25, 09:59
czy "RETHELIZM " jest niezgodny z LITERA Pisma Sw.
Autor Wiadomość
ata333

Wysłany: 2013-10-25, 11:48   czy "RETHELIZM " jest niezgodny z LITERA Pisma Sw.

wszyscy znamy naszego kontrowersyjnego bylego usera..Nibelunga-Rethela.... ktory budzil w nas wszystkich wiele emocji.. ;-)

ale najpiekniejsze w tym jest to,,iz nigdy nie jawil sie nam jako letni chrzescijanin..

zawsze buchal goracymi uczuciami do Slowa Bozego.. ;-)

jestem przekonana..ze w swych pogladach byl szczery do granic..:)

Jego zapatrywania na Slowo Boga..chyba wszyscy tutaj znamy..i dokladnie wiemy co znaczy powolany w tym watku przeze mnie rethelizm..
tymbardziej iz wyznawcow tejze idei..widac rowniez na forum.. np..w osobie Zyda.. :-P

Zydzie serdecznie pozdrawaiam.. ;-)

moje pytanie wiec brzmi czy idea zrodzona w glowie i sercu Rethela..nazwana przez niektorych rethelizmem..jest zgodna ze LITERA Slowa Bozego..?

moim zdaniem jak najbardziej..gdyz..:

1) zdaniem Rethela ..Bog jest niezmienny.. literalnie rzecz biorac..pelna zgoda..:)

2) mial w S.T odczytywanym literalnie.. upodobanie do okrutnego i bolesnego karania smiercia grzesznikow..

kara smierci przez okrutne i bolesne ukamieniowanie musiala dopasc kazdego..za przekroczenie Jego Praw..

3)mial upodobanie..w aktach nieomalze "linczu" i to bardzo okrutnego np..w przypadku Pinechasa..na przestepcach Prawa Bozego....

przypominam..Pinechas dokonal egzekucji na grzesznikach w oczach JHWH ..przekluwajac kobiete dzida przez jej narzady rodne..(sadysta.!!!!!!!!)..

Cytat:

. Kiedy Pinechas zobaczył, że Zimri wprowadził do swego namiotu Midianitkę Kozbi, przebił oboje dzidą, „kobietę przez jej narządy rozrodcze”. Ta gorliwość w ‛nietolerowaniu żadnej rywalizacji’ z Jehową została ‛poczytana mu za prawość’, toteż Bóg zawarł z nim przymierze, że kapłaństwo pozostanie w jego rodzie „po czas niezmierzony” (Lb 25:1-3, 6-15; Ps 106:30, 31).

4) mial upodobanie w krwawych,,bezlitosnych wojnach z przeciwnikami Izraela..a wiec i Boga..:)

Bog wiec poprzez LITERE kart S.T nigdy nie jawi sie jako "pacyfista"...:)

i milosierny Ojciec wybaczajacy..swoim przeciwnikom..

z dala stroniacy od okrucienstwa wzgledem nich..

w pewnym sensie mozna nawet rzec,,ze z perspeltywy stworcy...jawi sie nam jako bardzo odpowiedzialny Ojciec ludzkosci..ktory naprawia konsekwentnie wlasne bledy..(?????)..

tak... Litera Slowa Bozego objawia nam takiego wlasnie Boga.. :->

czy jest to jednak Bog ..objawiony nam przez Ducha Sw..w N.T..?

objawionego jako pelnia Milosci Boga do czlowieka..przez Jego Syna Jezusa Chrystusa,,,?

jesli widzimy Boga...Literalnie zarysowanego w Pismach S.T..to dlaczego zas odzegnujemy od wiary i czci..naszego Rethela..i dlaczego taka nienawisc budzi w nas inkwizycja i liczne krwawe rozprawy z heretykami i innowiercami..?

czyz pomiedzy tymi ludzmi wszczynajacymi krwawe konflikty..w imie wiary...nie bylo nikogo..kto szedl by za starotestamentowym duchem,,Pism..majacym upodobanie u Boga ?

duchem,,nienawidzacym ZLEGO..?
duchem bezlitosnie rozprawiajacym sie z wszelkim ZLEM..czyli antychrystem ?

duchem..ktory literalnie, cielesnie rozumiany...przynosil rowniez wraz z Jezusem nie pokoj a miecz na Ziemie..?

duchem,,ktory kaze nam czekac,,z utesknieniem..na ogien z Nieba..mszczacy w sposob okrutny wszystkich swietych Boga..?

czym naprawde jest to nasze LITERALNE chrzescijanstwo..?

czyz Pan sam nie dal odpowiedzi :

czy nie ukryta jest ona w slowach Jego:

LITERA ZABIJA...(?????)

bardzo ciekawa jestem zdania sympatykow i przeciwnikow idei rethelizmu.. :-P

bartek212701 

Wysłany: 2013-10-25, 11:56   

bardzo interesujący temat...wiem jedynie,że ataizm na pewno jest niezgodny :mrgreen:

ata333

Wysłany: 2013-10-25, 13:04   

bartek212701 napisał/a:
ataizm

dzieki Bartus..:)

wszystko moze wyjdzie w praniu.. :-D

bartek212701 

Wysłany: 2013-10-25, 13:49   

przepraszam,chodziło mi o ateizm :-D tak literka wyskoczyła niepoprawnie :-D

ata333

Wysłany: 2013-10-25, 13:53   

bartek212701 napisał/a:
przepraszam,chodziło mi o ateizm tak literka wyskoczyła niepoprawnie

hehe..tak mi sie skojarzylo z tym "rethelizmem".. :-D

ata333

Wysłany: 2013-10-25, 14:58   

tak swoja droga..jak zauwazylam powyzej iz Bog nie przykladal zadnego znaczenia..do kwestii bolu...co widzimy na przykladzie kar smierci..czy wlasnie postepku Pinechasa z
Midianitka..

(przeciez ta smierc zadana z gorliwosci w nietolerowaniu wystepku przeciw Bogu musiala byc niezwykle bolesna..z pwnoscia ta kobieta umierala w niezwyklych cierpieniach i przez dluzszy okres czasu)..

czy takie postepowanie Boga..wyplywalo z Jego "bezdusznej" mentalnosci..czy raczej dostosowal swoj osad do mentalnosci owczesnych ludzi..?

bardzo ciekawa jestem zdania..denominacji..uznajacego takiego literalnego "ducha" S.T..????

a przynajmniej zastanowaienia sie nad powyzsza kwestia..w swietle doktryny o niezmiennosci mentalnej Boga.. ;-)

teraz czlowieka,,ktory jest empatyczny w stosunku do bliznich..nazywamy niechlubnie humanista...i traktujemy Go jako wroga Boga.
. :->

czy rzeczywiscie..ktos kto z milosci, wspolczucia ..nie zada nikomu (nawet najgorszemu przestepcy podczas wykonywania wyroku kary smierci) bolu..jest tylko humanista..?

czy humanizm,,nie ma nic wspolnego z duchem chrzescijanstwa..?

czy rzeczywiscie Bog jest przeciwny humanizmowi..jego koncepcji..?
czy raczej zazdrosny o konkurencje..?

(ja osobiscie widze zupelnie inne inne wyjasnienie.. ;-) )

jak to wyglada w swietle litery Slowa ,,a jak w swietle Ducha Bozego..Ducha Milosci..?

czy nie za duzo przypadkiem,,w tym obrazie Boga ludzkiego widzenia..Tego..ktory jest niskonczoa Miloscia i Dobrocia..?

jak dla mnie Bog przedstawiony w S.T ma za duzo negatywnych cech ludzkich..
cech tak bliskich kazdemu z nas..a przede wszystkim naszemu ludzkiemu zrozumieniu sprawiedliwosci..ktore dopiero tak naprawde w N.T nabiera cech Bozych... czyli,,takich ..ktore jest ponad tym naszym ludzkim zrozumieniem
;-)

a co o tym Ty myslisz Bartku..ciekawa jestem zdania kazdego..z czytajacych ten watek.. :-D

ata333

Wysłany: 2013-10-25, 20:28   

Henryk napisał/a:
Doskonałość i doskonała sprawiedliwość wymaga doskonałego (sprawiedliwego) wyrównania krzywd.

czyli dalej jednak oko za oko..?

a co z "nakazem" Jezusa milowania swych wrogow..?

i przede wszystkim nakazu okazywania uleglosci na wszelka przemoc..?

Łk 6:29 bpd

"Temu, kto cię uderzy w policzek, nadstaw i drugi, a temu, kto ci odbiera płaszcz, nie broń i koszuli."

Anna01 

Wyznanie: Deizm
Pomogła: 286 razy
Wysłany: 2013-10-25, 21:13   Re: czy "RETHELIZM " jest niezgodny z LITERA Pisma

ata333 napisał/a:

moje pytanie wiec brzmi czy idea zrodzona w glowie i sercu Rethela..nazwana przez niektorych rethelizmem..jest zgodna ze LITERA Slowa Bozego..?

moim zdaniem jak najbardziej..gdyz..:

1) zdaniem Rethela ..Bog jest niezmienny.. literalnie rzecz biorac..pelna zgoda..:)

2) mial w S.T odczytywanym literalnie.. upodobanie do okrutnego i bolesnego karania smiercia grzesznikow..

kara smierci przez okrutne i bolesne ukamieniowanie musiala dopasc kazdego..za przekroczenie Jego Praw..

3)mial upodobanie..w aktach nieomalze "linczu" i to bardzo okrutnego np..w przypadku Pinechasa..na przestepcach Prawa Bozego....

przypominam..Pinechas dokonal egzekucji na grzesznikach w oczach JHWH ..przekluwajac kobiete dzida przez jej narzady rodne..(sadysta.!!!!!!!!)..

Rethel jak najbardziej podpiera się Biblią i teraz zachodzi sprzeczność ! I to nie w rozumowaniu Rethela, które to rozumowanie jest ZGODNE z Biblią (postępowaniem, nakazami Boga), ale tych, którzy nie przyjmują Biblijnych argumentów Rethela !
Można powiedzieć, że większość jest "ZA, A NAWET PRZECIW" .... Biblijnemu obrazowi Boga.
Rzym. 13:10

bartek212701 

Wysłany: 2013-10-25, 21:24   

ata333 napisał/a:
a co o tym Ty myslisz Bartku..ciekawa jestem zdania kazdego..z czytajacych ten watek.. :-D
chyba literowa pomyłka była słuszna :-D

ata333

Wysłany: 2013-10-25, 21:30   

bartek212701 napisał/a:
chyba literowa pomyłka była słuszna

bartku masz calkowite prawo sie nie zgodzic..tylko prosilabym konkretniej tzn,,bardziej rzeczowo.. ;-)

Cytat:
Rethel jak najbardziej podpiera się Biblią i teraz zachodzi sprzeczność ! I to nie w rozumowaniu Rethela, które to rozumowanie jest ZGODNE z Biblią (postępowaniem, nakazami Boga), ale tych, którzy nie przyjmują Biblijnych argumentów Rethela !
Można powiedzieć, że większość jest "ZA, A NAWET PRZECIW" .... Biblijnemu obrazowi Boga.

Aniu ciesze sie,,ze jednak ktos to zobaczyl... :-D

ja bym tylko uzupelnila ,,

bo Aniu napisalas..:

Cytat:
Biblijnemu obrazowi Boga.

a ja bym tylko doprecyzowala :

starotestamentowemu..literalnemu obrazowi Boga.. ;-)
Ostatnio zmieniony przez ata333 2013-10-25, 21:42, w całości zmieniany 1 raz  

Anna01 

Wyznanie: Deizm
Pomogła: 286 razy
Wysłany: 2013-10-25, 21:39   

ata333 napisał/a:

a ja bym tylko doprecyzowala :

starotestamentowemu..literalnemu obrazowi Boga.. ;-)

Dobrze Ato333 doprecyzowałaś, dzięki :-)
Rzym. 13:10

ata333

Wysłany: 2013-10-25, 21:51   

Bartku odpowiedz czy Bog w S.T jest humanista..?

a moze pacyfista..?

jest milosierny wzgledem wrogow swoich i Izraela ..?

czy Ty bys mogl patrzec jak kamieniuja nawet winnego czlowieka..?

ogladales film : "ukamieniowanie Sorayi"..?

wiesz jak taka smierc wyglada..?

mordowana kobieta pyta..: jak mozecie czlowiekowi robic takie rzeczy..?

a ja dodaje : i to w imie sprawiedliwosci i milosci Bozej..?

jak Izraelici mogli mordowac przestepcow prawa Bozego w tak okrutny sposob..?

mogl bys patrzec z upodobaniem na postepek Pinechasa..?

myslisz,,ze Bog,,ktory jest Miloscia mogl by miec w nim upodobanie..?

Rethel twierdzil..ze tak...bo Bog nie jest humanista..ani wyznawca lovelizmu.. ;-)

a Ty jak sadzisz..?

ja rozumiem,,ze nielatwo udzielac takich odpowiedzi..i nie kazdy ma odwage sie znimi zmierzyc..

dlatego chcialabym abys odpowiedzial przynajmniej sobie a nie mnie..:)

albo porozmawiaj z ciocia..moze Ci to potrafi wyjasnic.. :-P

RN 

Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Wysłany: 2013-10-25, 22:23   

Może to nie starotestamentowy Bóg był okrutny. Tylko Żydzi, rzekomo wykonujący jego wolę.

ata333

Wysłany: 2013-10-25, 22:45   

RN napisał/a:
Może to nie starotestamentowy Bóg był okrutny. Tylko Żydzi, rzekomo wykonujący jego wolę.

tak to tez mi przyszlo do glowy..

gdzies musi tkwic przyczyna tak znieksztalconego obrazu Boga..ktory jako Milosc przeciez oddal swego Syna w ofierze za czlowieka. za czlowieka,,ktory potrafil te Milosc zabic... :->

RN 

Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Wysłany: 2013-10-25, 23:01   

Rzekomo inaczej, nie mógł sobie zadoścuczynić, a pismo musiało się wypełnić.

Odpowiedz do tematu