Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak rozumieć ST - symbolicznie czy literalnie?
Autor Wiadomość
ata333

Pomógł: 331 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 7729
Wysłany: 2013-10-26, 12:27   

aa Jachu i jeszcze jedno...gdy uznamy,,iz bylo to jednak okrutne..i nasze serca nie moga tego pojac...a nawet sie takimi uczynkami brzydza,,(co przystoi jak najbardziej duchowi chrzescijanstwa)..a mimo to naprawde podobalo sie to Bogu... jako wyraz wiernosci Pinechasa Jego (Boga) Prawu i wymaganiom..to musimy uznac tez dobro takich uczynkow wobec ludzi lamiacych prawo Boze...za czasow inkwizycji czy licznych wojen,,krucjat w imie wiary i wakli z herezja.. ;-)

przeciez Ci ludzie tez niejednokrotnie kierowali sie wiernoscia Bogu..nie mozemy powiedziec..ze wszysscy robili to z innych niz wiernosc Bogu pobudek..?

zaryzykujesz takie twierdzenie..?
 
 
Eliot 


Pomógł: 360 razy
Dołączył: 22 Sie 2011
Posty: 4174
Wysłany: 2013-10-26, 21:32   

ata333 napisał/a:


oczywiscie,,ze i w potopie,,i w Armagedonie..upatrywac mozna Boga glownie sprawiedliwego..nigdzie przeciez tego nie zanegowalam..:)

sprawiedliwosc mozna znalezc nawet w okrucienstwie..Pinachasa..i Bog ja tam odnalazl..

ale czy uwazasz,,ze dzis bylby zadowolony z takiego uczynku wiary..?

czy Jezus by go pochwalil..?

najprawdopodobniej odpowiesz cytatem ktory podales wyzej,,iz obecnie mamy czekac na pomste Boga..a nie czynic wlasna sprawiedliwosc..:)

ok..ale czy Jezus..bylby zadowolony ..gdyby choc tylko w sercu Jego ucznia zrodzila sie mysl takiego wielce sprawiedliwego wg Boga objawionego w S.T czynu..?
..

czy mamy prawo jako chrzescijanie rodzic w naszych sercach takie uczynki wiary..?



Ato, jeśli się nie mylę, to uważasz, że Jezus jest Bogiem. Skoro zatem Bóg pochwalił czyn Pinechasa to... czy mam coś więcej wyjaśniać? :mrgreen:
_________________
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)
 
 
Anna01 
Administrator


Wyznanie: Deizm
Pomogła: 292 razy
Dołączyła: 20 Maj 2006
Posty: 4596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-10-26, 21:43   

AEliot napisał/a:


Ato, jeśli się nie mylę, to uważasz, że Jezus jest Bogiem. Skoro zatem Bóg pochwalił czyn Pinechasa to... czy mam coś więcej wyjaśniać? :mrgreen:


Może przedstawiany Bóg ST nie jest tym Bogiem Prawdziwym, którego reprezentował Jezus ??? Ja mam takie wrażenie, przyznam się.
_________________
Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Rzym. 13:10
 
 
Eliot 


Pomógł: 360 razy
Dołączył: 22 Sie 2011
Posty: 4174
Wysłany: 2013-10-26, 21:50   

Anna01 napisał/a:
AEliot napisał/a:


Ato, jeśli się nie mylę, to uważasz, że Jezus jest Bogiem. Skoro zatem Bóg pochwalił czyn Pinechasa to... czy mam coś więcej wyjaśniać? :mrgreen:


Może przedstawiany Bóg ST nie jest tym Bogiem Prawdziwym, którego reprezentował Jezus ??? Ja mam takie wrażenie, przyznam się.


Przyznam się w sekrecie :ph34r: że mnie to też czasem chodzi po głowie. Zwłaszcza kiedy przytaczam Boże rozrządzenia ze ST... i jakoś nie mogę ich ogarnąć... :-/
_________________
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)
 
 
ata333

Pomógł: 331 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 7729
Wysłany: 2013-10-26, 22:32   

AEliot napisał/a:
Przyznam się w sekrecie że mnie to też czasem chodzi po głowie. Zwłaszcza kiedy przytaczam Boże rozrządzenia ze ST... i jakoś nie mogę ich ogarnąć...


Aniu i AEliocie ,,ja tez nie mam gotowych odpowiedzi na wszystko.. ;-)

draze,,zastanawiam sie..chce siegnac samego "(se) dna".. :-P

szukam PRAWDY..

wielu rzeczy pogodzic nie moge.. ;-)
mam swoje koncepcje ..i staram sie je skonfrontowac z innymi..:)

jak dla mnie Bog przedstawiony w S.T ma troche zbyt duzo ludzkich cech..przypisywanych zreszta tez pozostalym owczesnym bozkom.. ;-)

i przede wszystkim wierzac w tak przedstawianego Boga dzis,,wspolczesnie musialabym sie godzic..na rethelizm.. :-P

wiec cos mi tu nie gra...

i wierze ze innym tez..tylko nie bardzo zdaja sobie z tego sprawe... ;-)

i szukam tez odpoiedzi na pytanie:

dlaczego.. skoro Bog JHWH ma takie upodobanie w sprawiedliwosci czynionej nawet mieczem...czy dzida..( ;-) )..czyli w sercu pelnym nienawisci do gzresznika..i czyniacym nawet krwawa sprawiedliwosc..tak ziejemy nienawiscia do islamistow..wyznajacych przeciez tego samego starotestamentowego Boga Izraela..i czyniacych "swiete wojny" w Jego imie ..?
 
 
Eliot 


Pomógł: 360 razy
Dołączył: 22 Sie 2011
Posty: 4174
Wysłany: 2013-10-27, 07:53   

Ato ale poproszę najpierw o odpowiedź na moje pytanie: skoro uważasz, że Jezus to Bóg i skoro Bóg w ST dokonywał takich a nie innych rzeczy, to jak możesz pogodzić miłość Jezusa, o której tak wiele mówił i swoją postawą ją pokazał z tym czego rzekomo ten sam Bóg dokonywał w ST?
Wielcem ciekaw?
_________________
"Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości, i by to go cieszyło w jego trudzie za dni jego życia, które pod słońcem daje mu Bóg." (Ecc 8:15 bt)
 
 
ata333

Pomógł: 331 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 7729
Wysłany: 2013-10-27, 10:48   

AEliot napisał/a:

Ato ale poproszę najpierw o odpowiedź na moje pytanie: skoro uważasz, że Jezus to Bóg i skoro Bóg w ST dokonywał takich a nie innych rzeczy, to jak możesz pogodzić miłość Jezusa, o której tak wiele mówił i swoją postawą ją pokazał z tym czego rzekomo ten sam Bóg dokonywał w ST?
Wielcem ciekaw?


no przeciez juz odpowiedzialam...nie raz..
uwazam stary testament za cialo..
objawienie czlowiekowi cielesnej sprawiedliwosci Bozej..
w ktorym Bog przede wszystkim przystosowal sie do mentalnosci tamtych krnabrnych..niestalych no i co tu duzo ukrywac prostych ludzi..

szukam tez wyjasnienia..w symbolice..

ostatecznie Mojzesz to tylko czlowiek..i nawet wspolczesni mu Izraelici,,niedowierzali mu..iz obcuje z samym Bogiem..stad ciagle stawiany opor :)

ponadto..sam.juz opis stworzenia wszechswiata i czlowieka.. kaze mi S.T wlozyc miedzy bajki..albo co najmniej symbole....

fanatyczka na szczesci nie jestem..i nie grozi mi.. :-P

jestem racjonalna chrzescijanka..
na szczescie.. :-D

tak wiec za prawdy objawione..wojen krwawych wszczynac nie bede.. ;-)

trupow matek ,,dzieci, kobiet w ciazy..i calej reszty rzecz jasna .tez po Armagedonie nie zbieralabym z ochocza radoscia.i nadzieja,..jak podaje Straznica.. ;-)

i to lat 7..ladna mi nadzieja..i radosc.. :->
_________________
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2013-10-27, 13:56   

ata333 napisał/a:
objawienie czlowiekowi cielesnej sprawiedliwosci Bozej..


To chyba jakaś herezja, nie? Cielesna sprawiedliwość Boża, czego to już ludzie nie wymyślą :roll: A może Bóg w ogóle jest cielesny? :-D

ata333 napisał/a:
trupow matek ,,dzieci, kobiet w ciazy..i calej reszty rzecz jasna .tez po Armagedonie nie zbieralabym z ochocza radoscia.i nadzieja,..jak podaje Straznica..


A podaje? Czy tylko sobie tak 'chlapnęłaś'? ;-)

ata333 napisał/a:
i to lat 7..ladna mi nadzieja..i radosc..


Fantazję to ty masz, tylko dlaczego mijasz się z prawdą? :aaa: :-)
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2013-10-27, 15:33   

Do tematu wątku.
Gdy nastał potop,Noe na polecenie Boże,schronił się wraz z rodziną(8 osób) w arce,która była
wykonana jako duża skrzynia,-miała konkretne wymiary. Więc nie jest tak,jakoby Bóg chciał zniszczyć człowieka,lecz zachowal przy życiu sprawiedliwego Noego,jego rodzinę,oraz zwierzęta w których nozdrzach bylo tchnienie życia.
Tak pierwszy raz uratowana została ludzkość,no i zwierzęta.

Zakon jest pedagogiem/przewodnikiem do Chrystusa,a wiec wszystko co w Zakonie zostało wykonane,wprowadzone z Bożego polecenia,ma jakieś znaczenie w przełożeniu na czasy Chrystusa,również i do czasu drugiego przyjścia.
Zgodnie z Boskim poleceniem,Żydzi za pośrednictwem Mojżesza,dokładnie wg wskazówek danych mu 'na górze",wykonywali wszystkie niezbędne sprzęty do Namiotu zgromadzenia,oraz sam Namiot i jego otoczenie.
Ale:
W Świętym Świętych,tj w drugiej częsci Przybytku-za zasłoną(Kaporet),znajdować się miała Arka Przymierza o określonych ściśle wymiarach,wykonana z konkretnych materiałów i miała być jedynym sprzętem,ktore było za zasłoną.
Arka była drewniana i była powleczona złotem,a wierzch jej stanowiło przykrycie zwane ubłagalnią , to przykrycie wraz z uczynionymi z nim z jednej bryły złota dwoma cherubinami,które były ustawiona na dwóch krańcach płyty ubłagalni,miało jeszcze pośrodku między cherubinami,nadprzyrodzone światło Szekina,które oznaczało obecność Bożą.
W arce jak pamietamy,znajdowały się 2 kamienne tablice Zakonu,złote wiadro z manną,oraz laska Aarona(ktora zakwitła).
Złota płyta z Cherubami i światłem szekina pośrodku,przedstawia ubłagalnię,nad którą i przed którą,Najwyższy kapłan Aaron miał dokonywać pokropień mających stanowić prośby ubłagalne za grzechy Izraela raz do roku w dzień Pojednania.(pokropienia w kształcie krzyża)
Arka przedstawia Chrystusa (w nim manna skryta,zakon oraz laska,która zakwitnie(żelazna)
Ubłagalnia przedstawia przymiot Boży zwany Sprawiedliwością,nadprzyrodzone światło Szekina,
przedstawia Mądrość Bożą,z dwóch cherubów,jeden to Miłość Bożą ,a drugi Moc Bożą.
Podstawą dla tych Przymiotów jest Śprawiedlwość,jako fundament Tronu Bożego. Dopóki sprawiedliwość nie zostanie zaspokojona,zrealizowana (w OKUPIE),nie mogą zadziałać dwa inne Przymioty Boże,- Miłość i Moc. Nad wszystkim zaś czuwa Mądrość Boża(Szekina)

Taka jest jedna z podstawowych nauk wypływających ze Starego Testamentu.
Nic tylko czytać i uczyć się,a nie dyskredytować St. Testamentu
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
ata333

Pomógł: 331 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 7729
Wysłany: 2013-10-27, 19:58   

Bobo napisał/a:
A podaje? Czy tylko sobie tak 'chlapnęłaś'?


podaje..podaje juz Tobie tego udawadniac chyba nie musze... :->
_________________
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2013-10-27, 20:07   

ata333 napisał/a:
podaje..podaje juz Tobie tego udawadniac chyba nie musze... :->


Bardzo bym rad na wskazanie numeru Strażnicy... ;-)
 
 
ata333

Pomógł: 331 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 7729
Wysłany: 2013-10-27, 20:37   

zrodlo podaje obserwator..a czytac ze zrozumieniem tekst jeszcze potrafie..a co najwazniejsze wnioski logiczne wyciagac.. :->

radowac sie z budowania nowego swiata..kosztem okrutnej rzezi 2 mld ludzi i to kierowanej przez samego Jezusa...czyli doslownie budowanym na trupach kilku miliardow ludzi w tym chyba wiekszosci katolikow..:przeciez codziennie mijasz takich na ulicy...
serce by Ci nawet nie drgnelo...?? !! :-|


dzis to by bylo duzo wiecej.. :-|

naprawde czul bys radosc..czy chocby satysfakcje..??
Ostatnio zmieniony przez ata333 2013-10-27, 21:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ata333

Pomógł: 331 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 7729
Wysłany: 2013-10-27, 21:31   

Jachu napisał/a:
Podstawą dla tych Przymiotów jest Śprawiedlwość,jako fundament Tronu Bożego. Dopóki sprawiedliwość nie zostanie zaspokojona,zrealizowana (w OKUPIE),nie mogą zadziałać dwa inne Przymioty Boże,- Miłość i Moc. Nad wszystkim zaś czuwa Mądrość Boża(Szekina)


dziekujemy Ci Jachu za te cenne informacje.. ;-)

oczywiscie tak mamy objawionego Boga w S.T..

Cytat:
Dopóki sprawiedliwość nie zostanie zaspokojona,zrealizowana (w OKUPIE),nie mogą zadziałać dwa inne Przymioty Boże,- Miłość i Moc. Nad wszystkim zaś czuwa Mądrość Boża(Szekina)


no to mamy odpowiedz.. ;-)


wiec nie pomyslales.ze teraz po okupie perspektywa mogla sie zmienic..?

zastanawiales sie kiedys..Jachu czym bylaby sprawiedliowsc bez milosci..?

to samo dotyczy madrosci..?

czy Ojciec,,ktory jest tylko bezduszna (pozbawiona milosci ) sprawiedliwoscia.i madroscia .bylby dobrym ojcem..?

tak samo z madroscia..
czy ta pozbawiona zrodla w milosci..bedzie prawdziwa madroscia..?

czy madrosc i sprawiedliowsc..bez podloza w milosci do Boga..jest wystarczajaca..?

jak Ci sie wydaje na przykladzie N.T..(nauk Chrystusa) ?

i w kontekscie Pawlowego hymnu o milosci..?

Bog w S.T jest objawiony moim zdaniem..na potzreby owczesnych ludzi..

i swoja droga mysle..ze i dzisiaj takie objawienie Boga jest potrzebne niektorym ludziom.. gdyz bez poczucia strachu..(obawy przed sprawiedliwoscia) nie potrafia wstzrymac sie od pelnienia "zla".. ;-)

tylko,,ze to nie ma niestety nic wspolnego z wzrastaniem w Chrystusie.. :->
 
 
milo-ds7 
maranatha-Pan jest blisko

Wyznanie: Adwentysta
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 07 Kwi 2013
Posty: 461
Wysłany: 2013-10-27, 21:34   Jak rozumieć ST

Jeśli komuś się wydaje, że w NT jest inny Bóg niż w St to się myli, Niech poczyta w jakiej krwawej jatce będzie uczestniczył Jezus w swym poprzednim wcieleniu (ze ST) jako "Słowo Boga"
Cytat:
Ap.19: (11) Potem ujrzałem niebo otwarte: i oto - biały koń, a Ten, co na nim siedzi, zwany Wiernym i Prawdziwym, oto ze sprawiedliwością sądzi i walczy. (12) Oczy Jego jak płomień ognia, a wiele diademów na Jego głowie. Ma wypisane imię, którego nikt nie zna prócz Niego. (13) Odziany jest w szatę we krwi skąpaną, a imię Jego nazwano: Słowo Boga. (14) A wojska, które są w niebie, towarzyszyły Mu na białych koniach - wszyscy odziani w biały, czysty bisior. (15) A z Jego ust wychodzi ostry miecz, by nim uderzyć narody: On paść je będzie rózgą żelazną i On wyciska tłocznię wina zapalczywego gniewu wszechmocnego Boga. (16) A na szacie i na biodrze swym ma wypisane imię: KRÓL KRÓLÓW PAN PANÓW. (17) I ujrzałem innego anioła stojącego w słońcu: I zawołał głosem donośnym do wszystkich ptaków lecących środkiem nieba: Pójdźcie, zgromadźcie się na wielką ucztę Boga, (18) aby zjeść trupy królów, trupy wodzów i trupy mocarzy, trupy koni i tych, co ich dosiadają, trupy wszystkich - wolnych i niewolników, małych i wielkich!

Obrazek niczm wyjęty z dzisiejszych filmów: tryskająca krew i stosy trupów. Tym się różni, że nie ma żadnych żywych bohaterów (zostali wcześniej zabrani do Nieba). I jakby to było mało to jeszcze dodam
Cytat:
Ap.19: (20) I pochwycono Bestię, a z nią Fałszywego Proroka, co czynił wobec niej znaki, którymi zwiódł tych, co wzięli znamię Bestii i oddawali pokłon jej obrazowi. Oboje żywcem wrzuceni zostali do ognistego jeziora, gorejącego siarką. (21) A inni zostali zabici mieczem Siedzącego na koniu, [mieczem], który wyszedł z ust Jego. Wszystkie zaś ptaki najadły się ciał ich do syta.

Czy ten obraz pasuje do łagodnego Jezusa?
Dlatego musimy przyjąć jaki naprawdę jest Bóg: cierpliwy i miłosierny do czasu. W końcu przyjdzie czas na wymierzenie sprawiedliwości. Przykłady ze ST świadczą, że Bóg nienawidzi grzech ale okazuje łaskę gdy winowajca przyznaje się do grzechu i okazuje skruchę. Taki może zyskać u Niego łaskę..
Cytat:
Rzym,15: (4) To zaś, co niegdyś zostało napisane, napisane zostało i dla naszego pouczenia, abyśmy dzięki cierpliwości i pociesze, jaką niosą Pisma, podtrzymywali nadzieję. (5) A Bóg, który daje cierpliwość i pociechę, niech sprawi, abyście wzorem Chrystusa te same uczucia żywili do siebie

Miłośnicy NT widzą dużo okropności w ST, które nie pasują im do obrazu Jezusa. A dlaczego nie zauważają tego co napisał autor powyższego tekstu:
Cytat:
... abyśmy dzięki cierpliwości i pociesze, jaką niosą Pisma, podtrzymywali nadzieję.
- przecież to o ST
 
 
ata333

Pomógł: 331 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 7729
Wysłany: 2013-10-27, 21:42   

milo-ds7 napisał/a:
eśli komuś się wydaje, że w NT jest inny Bóg niż w St to się myli, Niech poczyta w jakiej krwawej jatce będzie uczestniczył Jezus w swym poprzednim wcieleniu (ze ST) jako "Słowo Boga"
Cytat:
Ap.19: (11) Potem ujrzałem niebo otwarte: i oto - biały koń, a Ten, co na nim siedzi, zwany Wiernym i Prawdziwym, oto ze sprawiedliwością sądzi i walczy. (12) Oczy Jego jak płomień ognia, a wiele diademów na Jego głowie. Ma wypisane imię, którego nikt nie zna prócz Niego. (13) Odziany jest w szatę we krwi skąpaną, a imię Jego nazwano: Słowo Boga. (14) A wojska, które są w niebie, towarzyszyły Mu na białych koniach - wszyscy odziani w biały, czysty bisior. (15) A z Jego ust wychodzi ostry miecz, by nim uderzyć narody: On paść je będzie rózgą żelazną i On wyciska tłocznię wina zapalczywego gniewu wszechmocnego Boga. (16) A na szacie i na biodrze swym ma wypisane imię: KRÓL KRÓLÓW PAN PANÓW. (17) I ujrzałem innego anioła stojącego w słońcu: I zawołał głosem donośnym do wszystkich ptaków lecących środkiem nieba: Pójdźcie, zgromadźcie się na wielką ucztę Boga, (18) aby zjeść trupy królów, trupy wodzów i trupy mocarzy, trupy koni i tych, co ich dosiadają, trupy wszystkich - wolnych i niewolników, małych i wielkich!


Apokalipsa to symbole ..bardzo trudne symbole..na ktorych chrzescijanie potykaja sie niestety bardzo czesto..

oby nie potkneli sie calkowicie ..jak Zydzi na Chrystusie.. na Jego Milosci do nich.. ;-)

miecz ma wychodzic z ust Jezusa..nie z pochwy.. ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 12