Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kremacja
Autor Wiadomość
Bob 

Wysłany: 2013-10-31, 15:28   Kremacja

Spotkałem się ostatnio z poglądem, że kremacja zwłok to pogański zwyczaj i coś niestosownego dla osób przyznających się do Chrystusa.

Co o tym sądzicie? Mile widziane uzasadnienie biblijne lub odwołujące się do antropologii kulturowej.

wiesia

Wyznanie: brak denominacji/kiedyś katoliczka
Wysłany: 2013-10-31, 16:08   

Też jestem ciekawa i zainteresowana osobiście. Moją wolą jest właśnie kremacja. Powodów mam kilka, osobistych,jednak nie pamiętam aby Biblia coś o tym mówiła.

Małgorzata 

Wyznanie: chrześcijanka
Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2013-10-31, 17:36   

Prochy mają wrócić do ziemi. Mamy grzebać zmarłych, ale nie jest istotne czy w "całości" czy po kremacji.

Matii04 

Wysłany: 2013-11-11, 20:19   

Ciekawy temat na ktory Biblia nic nie mowi przynajmniej jak mi wiadomo,glupio sie obudzic w trumnie to jest jeden z powodow ktory przemawia za kremacja.

agent terenowy 

Wysłany: 2013-11-11, 21:00   

A jeśli chodzi o Saula, mieszkańcy Jabesz-Gilead+ usłyszeli, co Filistyni z nim zrobili. 12 Natychmiast powstali wszyscy dzielni mężowie i szli przez całą noc, i zdjęli zwłoki Saula oraz zwłoki jego synów z muru Bet-Szan, i przyszedłszy do Jabesz, spalili je tam.+ 13 Potem wzięli ich kości+ i pogrzebali+ je pod tamaryszkiem+ w Jabesz, i pościli przez siedem dni.+(1 Sam 31)

Można więc spalić zwłoki i Pismo tego nie potępia.
że zobaczę cię wkrótce,
i wtedy osobiście porozmawiamy.(3Jana)

Manna z nieba 

Wyznanie: Deizm.Baczna obserwatorka życia.
Pomogła: 304 razy
Wysłany: 2013-11-11, 21:27   Re: Kremacja

Bob napisał/a:
Spotkałem się ostatnio z poglądem, że kremacja zwłok to pogański zwyczaj i coś niestosownego dla osób przyznających się do Chrystusa.

Co o tym sądzicie? Mile widziane uzasadnienie biblijne lub odwołujące się do antropologii kulturowej.

Informując, że zmarłych chowano w ziemi (także w jaskini), o szczegółowych zwyczajach pogrzebowych stosowanych w Izraelu Biblia pisze, że:

-zmarłemu „zamykano oczy " (1 Mojż 46:4)

-obmywano jego ciało ( DzAp 9:37)

-owijano przepaskami i chustami (Jan 11:44)

-oraz spowijano w prześcieradła z wonno­ściami (Jan 19:40)

Potem chowano zmarłego w grobie.
Pierwszą wzmiankę o spaleniu ciała znajdujemy w 1 Mojż. 38:24, a sprawa ta dotyczyła Tamary, syno­wej Judy, którą posądzono o wszeteczeństwo.
Z podobną sankcją, za podobne przestępstwo, spotykamy się w kodeksie Izraela (3 Mojż. 20:14), a w Joz. 7:15 mowa jest o ukamie­nowaniu i spaleniu Achana i jego rodziny.

W Biblii mamy opisane w Księdze Samuela wydarzenia, stanowiące uderzającą analogię do kremacji zwłok i pogrzebu urny ze szczątkami.
To jedyna taka sytuacja.
Czytamy tam, że znieważone przez Filistynów martwe ciała króla Saula i jego synów (1 Sam 31:8-10), mieszkańcy Jabesz- Gilead zdjęli z muru miejskiego Bet-Szeanu „i przyszedłszy do Jabesz, spalili je tam. Kości zaś ich zebrali i pochowali pod tamaryszkiem w Jabesz i pościli przez siedem dni" (1 Sam 31:12,13). Nawet siedmiodniowa żałoba miesz­kańców Jabesz-Gileadu, połączona z postem, potwierdza, że był to pogrzeb.

Czyn ten wysoko ocenił król Dawid, który „ wysiał posłańców do mężów w Jabesz w Gile­adzie i kazał im powiedzieć: Błogosławieni je­steście u Pana za to, że tę łaskawą przysługę wyświadczyliście waszemu panu, Saulowi, grze­biąc go. Niech więc teraz Pan okaże wam łaskę i wierność, a również i ja świadczyć wam będę dobro, że uczyniliście tę rzecz" .

Fakt, że ciała zmarłych są od tysiącleci skła­dane do grobów, sprawia, iż spopielenie zwłok wydaje się nam czymś nienaturalnym,a więc i niewłaściwym.
Złożenie ciała do ziemi, nawet na bardzo podmokłym terenie nie wy­daje nam się tak przykre, jak świadomość, że zostało ono spopielone.

Myślę, że takiego problemu nie powinni mieć chrześcija­nie, bo oni wiedzą, że umarli o niczym nie wiedzą i nie mają udziału w świecie żywych, a ich, uczynione z prochu ziemi ciała, zgodnie z Bożym wyrokiem tak czy inaczej w proch się rozsypują; „bo prochem jesteś i w proch się obrócisz"(1 Mojż 3:19).

W śmierci nie ma świa­domości, myśli, ani uczuć, jak napisał Salomon: „ Wiedzą bowiem żywi, że muszą umrzeć, lecz umarli nic nie wiedzą [..] w krainie umarłych, do której idziesz, nie ma ani działania, ani za­mysłów, ani poznania, ani mądrości" ( Kazn. Sal 9:9,10).

Śmierć jest snem, twardym, bez świa­domości, snów i majaczeń, tak właśnie mówi o śmierci Biblia.
Zostaniemy z niej wybudzeni w dniu powtórnego przyjścia Pana Jezusa Chrystusa.

Gdyby spopielenie miało jakikolwiek wpływ na przyszłe, wieczne życie to jakiż byłby los tych, których spalono na stosach?

A przecież tak zginęli najwierniejsi Bogu świadkowie Chrystusa!
Jakiż byłby los wszystkich, których ciała strawiły mo­rza i oceany?
Albo tych, którzy zginęli, wręcz wyparowali w eksplozji nuklearnej?...

Biblia nie zawiera opi­su jakiejś jednej, właściwej formy pogrzebu, ani też Bóg nie wydał nam w tej sprawie żadnych konkretnych poleceń.

janko

Wysłany: 2013-11-19, 11:54   

tak jak wyżej
i może ktoś mi jeszcze powie co jest prawdą bo słyszałem różne opinie:
1. księża nie mają nic przeciwko kremacji jeśli to nie wynika z braku wiary osoby zmarłej (czyli że nie wierzy ona w zmartwychwstanie i dlatego woli być skremowana)
czy może
2. księża wzbraniają się przed kremacją właśnie ze względu na zmartwychwstanie

Wiem, że pewnie ile ludzi tyle opinii ale może jest jakaś główna tendencja?

Odpowiedz do tematu