Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
skąd się wziął Bóg?
Autor Wiadomość
radek 
mężczyzna


Pomógł: 284 razy
Wiek: 40
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 2998
Skąd: Choszczno
Wysłany: 2014-01-11, 13:46   

Henryk napisał/a:
ata333 napisał/a:
czy kazda mysl..kazdy przekaz, ktorego nie rozumiesz od razu traktujesz jako smieci..?..

Ato333...
Jeśli ktoś pisze, że Bóg miał Ojca, że Boga może spłodzić także człowiek, to takie wywody doskonale rozumiem.
Taki człowiek jest pod wpływem Ducha.
Ale innego niż sam myśli. :-(
Nie jest tu nawet potrzebny dar rozpoznawania duchów...


Może gdy rozwinę jeszcze trochę to będzie jaśniej: to że "na początku było słowo" oznacza, że Bóg powstał ze słowa, jak się można domyślać - słowa mężczyzny wypowiedzianego do Kobiety - przykładem jest Gabriel zwiastujący Marii, bo Jezus mówi:

J 10:30 bt "Ja i Ojciec jedno jesteśmy."

Tłumacząc dalej ten, który powstał ze słowa ma władzę nad każdym słowem, więc także nad słowem Bóg.
Dziwisz się Henryku że Boga można spłodzić, tymczasem co mówi Jezus o Niebiańskim Królestwie Boga:

Mt 18:4 bt "Kto się więc uniży jak to dziecko, ten jest największy w królestwie niebieskim."

Więc wystarczy nie deprawować dzieci aby były podobne do Boga

Odpowiadając jednak na pytanie tematu: Bóg wziął się z miłości platonicznej dwojga istot na kształt człowieka, miłości tak silnej, że Jej Duch wzbudził do życia nowe ciało - ciało Boga. Jako że wcześniej nie istniała prawda, więc dlatego Pismo oznajmia, że moment w którym słowo stało się gruntem, jest początkiem:

Joh 1:1 bt "(1) Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo."
_________________
Lewa szala już nie wzbiera, Prawa decyduje teraz
Mat 3:2 eib "(2) (...) Królestwo Niebios jest blisko."
 
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2014-01-11, 14:08   

radek napisał/a:
Dziwisz się Henryku że Boga można spłodzić, tymczasem co mówi Jezus o Niebiańskim Królestwie Boga:[...]

Radku.
Umówmy się tak:
Ja Ciebie mam od teraz w Ignorze, a Ty do mnie więcej już nie pisz.
Zgoda?
 
 
ata333

Pomógł: 331 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 7729
Wysłany: 2014-01-11, 14:28   

Manna z nieba napisał/a:
Henryk napisał/a:
ata333 napisał/a:
czy kazda mysl..kazdy przekaz, ktorego nie rozumiesz od razu traktujesz jako smieci..?..

Ato333...
Jeśli ktoś pisze, że Bóg miał Ojca, że Boga może spłodzić także człowiek, to takie wywody doskonale rozumiem.
Taki człowiek jest pod wpływem Ducha.
Ale innego niż sam myśli. :-(
Nie jest tu nawet potrzebny dar rozpoznawania duchów...

Zgadzam się.


Manno.. ;-)

jezeli sami patzrymy na innych i ich zrozumienie Litery..z perspektywy religii..to niestety nie dziwmy sie,,ze inni oceniaja nas tak samo..wmawiajac nam..rozne duchy..oprocz wlasnie ducha Prawdy ..Ducha Sw... ;-)

mialam nadzieje,,ze sama tego doswiadczajac...bedziesz bardziej wyrozumiala dla innych..:)

inaczej na coz nasza krytyka..skoro te same schematy powielamy w stosunku do innych... ;-)
Ostatnio zmieniony przez ata333 2014-01-11, 15:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ata333

Pomógł: 331 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 7729
Wysłany: 2014-01-11, 15:32   

Henryku nie obraz sie Twoja (badacka) budowla jest zbudowana na bardzo watlych strukturach jak domino..jezeli upadnie jeden fragment tej budolwli upada wszystko..i to ja nazywam wlasnie religia.. ;-)

dlatego tez tak bronicie wlasnych interpretacji wlacznie z Izraelem jako narodem wybranym...
gdyz inaczej..wszystko moze runac.. ;-)

a widac,,iz ta obrona jest bardzo grubymi nicmi szyta... :-D

argumenty niekonsekwentne wbrew logice biblijnej..ktora sie poslugujecie.. :-D

sorry za takie dywagacje..ale chce Ci unaocznic kruchosc podstaw takich interpretacji..i budowaniu na niej... :-D

Abraham..byl czlowiekiem wiary..wielkiej wiary...

Bog zrodzil sie w jego sercu ..poprzez wiare ...
i na fundamencie tej wiary mamy budowac...
;-)

Araham wierzyl..ze Bog nie ma zwiazku z biznesowym chrakterem religii..(wyklad rabina Rapaporta).. ;-)
i nie potzrebuje niczego,,oprocz naszych serc ..a wiec wiary...i milosierdzia..

i powinnismy sie tego tzrymac..

dalsze interpretacje Boga to juz wymysl wlasnie religii..

na szczescie przyszedl Jezus..i objawil nam Prawde o Bogu-Ojcu..

przywrocil prawdziwy sens wiary ..wiary w duchu i prawdzie.. ;-)

jezeli ktos wierzy mimo..negacji Litery...

nie potknie sie na niczym..:)

bo Jego fundamentem jest Prawda..a nie wytwory ludzkiego umyslu...nawet tak wielkiego..jak umysl pana Russela.. :-D

w Biblii mozna doszukac sie rzeczywiscie wszystkiego..nawet *tajnego* kodu zapisanego za pomoca cyfr...o ktorym tu nieraz wspomina np.Jachu... ;-)

ja tez czytalam swego czasu slawetna pozycje: Kod Biblii.. :-D

to tak jak z obrazami slyynych artystow czy poezja...

z czasem sami dorabiamy do nich tak osobliwa interpretacje...o ktorej nawet sam autor pojecia nie mial... :-P

nie wiem czy ogladales..ale jesli nie..to naprawde polecam..:

https://www.youtube.com/watch?v=UGJk5jwXrKs

Radek ma sporo racji..Bog rodzi sie w naszych sercach...tak samo jak w sercu Abrahama..:)

w ten sposob rodzi sie prawdziwa wiara...w duchu i prawdzie.. ;-)

Lukasz mowi nam bardzo dobitnie..gdzie mamy szukac Krolestwa Niebios...

nie ..gdzies tam...w oddali..

ale ono jest w nas samych..

zradza sie w naszych umyslach i sercach...
a dopiero to przeklada sie na swiat zewnetrzny... ;-)

zycie to odkrywanie Boga poprzez wiare...:)
Ostatnio zmieniony przez ata333 2014-01-11, 15:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ata333

Pomógł: 331 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 7729
Wysłany: 2014-01-11, 15:50   

aa jeszcze napisze taka rzecz..:

moim zdaniem to nie Bog..doprowadzil Izraelitow do licznych zwyciestw..a raczej Izraelici czynili to poprzez swa wiare..

S.T to piekna opowiesc rodzenia sie idei Boga ..ale niestety z punktu widzenia bardzo jeszcze cielesnego czyli niedojrzalego... ;-)

pamietajmy,,iz to zwyciezcy pisza historie...
a religia zawsze ma znamiona i cechy "rodzacej" ja spolecznosci... ;-)
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2014-01-11, 16:52   

ata333 napisał/a:
Henryku nie obraz sie Twoja (badacka) budowla jest zbudowana na bardzo watlych strukturach jak domino..

Cóż... Niechaj Miłość będzie z Tobą. :lol:
Nie mam ochoty wymieniać dalej myśli z Tobą.
Życzę dużo zdrowia.
Tobie też daję Ignora.
 
 
Dżej 
Niosący światło.


Wyznanie: brak
Pomógł: 97 razy
Wiek: 40
Dołączył: 28 Lip 2012
Posty: 2148
Skąd: Warszawa a potem tu i tam.
Wysłany: 2014-01-11, 17:12   

A z kim będziesz pisał jak wszystkich zignorujesz?
:-D
Ato, zatem wpierw Bóg zrodził się w sercu a potem stworzył serce, w którym powstał.
_________________
Biblia...czemu słowem a nie wykładem bożym? Wszak zawiera więcej niż jedno słowo i nie jest tak klarowna.
 
 
 
radek 
mężczyzna


Pomógł: 284 razy
Wiek: 40
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 2998
Skąd: Choszczno
Wysłany: 2014-01-11, 17:12   

Wj 33:18-20 bt "(18) I rzekł [Mojżesz]: Spraw, abym ujrzał Twoją chwałę. (19) Pan odpowiedział: Ja ukażę ci mój majestat i ogłoszę przed tobą imię Jahwe, bo Ja wyświadczam łaskę, komu chcę, i miłosierdzie, komu Mi się podoba. (20) I znowu rzekł: Nie będziesz mógł oglądać mojego oblicza, gdyż żaden człowiek nie może oglądać mojego oblicza i pozostać przy życiu."

Więc jeśli wierzyć Mojżeszowi - jakieś oblicze Bóg posiada. Ja na pytanie w temacie odpowiadam technicznie kierując się Duchem, który mnie nie zawiódł.

Najważniejszym "elementem" człowieka(zwierzchnikiem) jest Duch czyli przychylność najważniejszej w życiu tego człowieka osoby tzw. drugiej połówki. W duchu biblijnym Duch Boży jest ponad wszelkimi Duchami, więc gdyby człowiek spojrzał w oblicze Boga i ujrzał doskonałą harmonię wracając następnie do chaosu, musiałby umrzeć. Dlatego właśnie duch biblijny nie opisuje oblicza Boga, co nie znaczy, że Bóg Go nie ma ;-) jednak sam Bóg zachęca do dążenia w kierunku ogólnej harmonii żądając od człowieka wyłącznego oddania w formie monoteizmu dającego człowiekowi wybawienie od wszelkich problemów, łącznie ze zrozumieniem ich istoty:

Rom 10:13 nwt-pl "(13) Gdyż "każdy, kto wzywa imienia Jehowy, będzie wybawiony"."

2Ti 2:19 nwt-pl "(19) Mimo to trwały fundament Boży dalej stoi, mając tę oto pieczęć:(Iz 28:16) "Jehowa zna tych, którzy do niego należą" oraz: "Niech każdy, kto wymienia imię Jehowy, wyrzeknie się nieprawości"."
_________________
Lewa szala już nie wzbiera, Prawa decyduje teraz
Mat 3:2 eib "(2) (...) Królestwo Niebios jest blisko."
 
 
 
RN 


Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Pomógł: 310 razy
Dołączył: 25 Paź 2013
Posty: 5125
Skąd: Ziemia Łódzka
Wysłany: 2014-01-11, 18:14   

radek napisał/a:
Wj 33:18-20 bt "(18) I rzekł [Mojżesz]: Spraw, abym ujrzał Twoją chwałę. (19) Pan odpowiedział: Ja ukażę ci mój majestat i ogłoszę przed tobą imię Jahwe, bo Ja wyświadczam łaskę, komu chcę, i miłosierdzie, komu Mi się podoba. (20) I znowu rzekł: Nie będziesz mógł oglądać mojego oblicza, gdyż żaden człowiek nie może oglądać mojego oblicza i pozostać przy życiu."


Druga Księga Mojżeszowa 24. 9 - 10. BIZTB.

''I wstąpił Mojżesz i Aaron, Nadab i Abihu oraz siedemdziesięciu ze starszych na górę,
I ujrzeli Boga Izraela ......''

A teraz taki cytat.

1 list Jana 4.12. BIZTB.

''Boga nikt nigdy nie widział; jeżeli nawzajem się miłujemy, Bóg mieszka w nas ......''
_________________
JESZCZE SIĘ TAKI NIE NARODZIŁ, CO BY OPOWIEŚCI BIBLIJNE POGODZIŁ
 
 
radek 
mężczyzna


Pomógł: 284 razy
Wiek: 40
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 2998
Skąd: Choszczno
Wysłany: 2014-01-11, 18:56   

RN napisał/a:
radek napisał/a:
Wj 33:18-20 bt "(18) I rzekł [Mojżesz]: Spraw, abym ujrzał Twoją chwałę. (19) Pan odpowiedział: Ja ukażę ci mój majestat i ogłoszę przed tobą imię Jahwe, bo Ja wyświadczam łaskę, komu chcę, i miłosierdzie, komu Mi się podoba. (20) I znowu rzekł: Nie będziesz mógł oglądać mojego oblicza, gdyż żaden człowiek nie może oglądać mojego oblicza i pozostać przy życiu."


Druga Księga Mojżeszowa 24. 9 - 10. BIZTB.

''I wstąpił Mojżesz i Aaron, Nadab i Abihu oraz siedemdziesięciu ze starszych na górę,
I ujrzeli Boga Izraela ......''


Wj 24:1-2 bt "(1) I rzekł Pan do Mojżesza: Wstąp do Pana, ty oraz Aaron, Nadab, Abihu i siedemdziesięciu ze starszych Izraela i oddajcie pokłon z daleka. (2) Mojżesz sam podejdzie do Pana, lecz oni się nie przybliżą i lud nie wstąpi z nim."

Ale zgadzamy się, że Bóg ma ciało(oblicze) i można być bliżej lub dalej od Niego zarówno fizycznie jak i Duchowo
_________________
Lewa szala już nie wzbiera, Prawa decyduje teraz
Mat 3:2 eib "(2) (...) Królestwo Niebios jest blisko."
 
 
 
Manna z nieba 


Wyznanie: Deizm.Baczna obserwatorka życia.
Pomogła: 304 razy
Dołączyła: 28 Mar 2013
Posty: 3454
Wysłany: 2014-01-11, 19:24   

ata333 napisał/a:
Manna z nieba napisał/a:
Henryk napisał/a:
ata333 napisał/a:
czy kazda mysl..kazdy przekaz, ktorego nie rozumiesz od razu traktujesz jako smieci..?..

Ato333...
Jeśli ktoś pisze, że Bóg miał Ojca, że Boga może spłodzić także człowiek, to takie wywody doskonale rozumiem.
Taki człowiek jest pod wpływem Ducha.
Ale innego niż sam myśli. :-(
Nie jest tu nawet potrzebny dar rozpoznawania duchów...

Zgadzam się.


Manno.. ;-)

jezeli sami patzrymy na innych i ich zrozumienie Litery..z perspektywy religii..to niestety nie dziwmy sie,,ze inni oceniaja nas tak samo..wmawiajac nam..rozne duchy..oprocz wlasnie ducha Prawdy ..Ducha Sw... ;-)

mialam nadzieje,,ze sama tego doswiadczajac...bedziesz bardziej wyrozumiala dla innych..:)

inaczej na coz nasza krytyka..skoro te same schematy powielamy w stosunku do innych... ;-)


Ato ale piszesz nie na temat teraz :-)
Proszę powiedz mi na podstawie czego wysnułaś wniosek tak jak i Radek, że JHWH miał ojca jakiegoś.
_________________
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające.
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2014-01-11, 19:43   

Dżej napisał/a:
A z kim będziesz pisał jak wszystkich zignorujesz?:-D

Nie ma obawy.
Nie wszystkich. :-D
Forum, to nie cały mój świat... :xhehe:
Ale i Ty masz u mnie dużo sympatii- o ile w ogóle to Ciebie obchodzi(?).

Jedynie odpychają mnie domorośli "tłumaczyciele" słów Boga, Jezusa, apostołów i proroków.
Jeszcze zaczną tłumaczyć mi w języku anielskim... :aaa:
 
 
Wnikliwy


Pomógł: 133 razy
Dołączył: 23 Cze 2013
Posty: 3205
Wysłany: 2014-01-11, 19:44   

Jestem przekonany iż wniosek Manny nie jest oparty na słowie, dlatego watpię by przytoczyła jakiś werset. Dlaczego? Ponieważ Ata odrzuca słowo.
Jana 17:3 - jeden ze sztandarowych wersetów nas śJ mówi : Zycie wieczne zalezy od wiedzy
od poznawania Boga i Syna. Nie można robić wymiany.
Jak widać z postów Aty - ST jest zwykłą ideologią, a prawdziwa wiara zaczyna się od NT.
Ta wiara jest oparta na sercu i na poglądach różnych ludzi które podobają się Acie.
Niestety tak to widzę, i nie widzę szans aby to zmienić, a nawet nie mam zamiaru.

Zgadzam się z Henrykiem. Nigdzie w Biblii nie przeczytamy o samowoli pod tym względem.
Można nie chcieć należeć do żadnej społeczności, ale to nie jest biblijne podejście.
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2014-01-11, 19:53   

Henryk napisał/a:

Jedynie odpychają mnie domorośli "tłumaczyciele" słów Boga, Jezusa, apostołów i proroków.


Wow, to Kolega jest zawodowcem, nie domorosłym "tłumaczycielem" ?
Heniek Zawodowiec :mrgreen:
Wytłumacz mi Heniuś - czemu słowa Boga trzeba tłumaczyć ?
No jak to jest, że Bóg potrafił stworzyć świat z niczego, a nie potrafił jednoznacznie powiedzieć o co Mu chodzi ?
Oczywiście możesz odpowiedzieć, że Ty wiesz o co Mu chodzi, ale pamiętaj, że wielu tak mówi, choć głoszą sprzeczne poglądy 8-)
No to jak ? Widział ktoś Boga, czy nie ? Jakiś cytacik może ? :->
_________________
Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
 
 
jfs300
[Usunięty]

Wysłany: 2014-01-11, 20:23   

Henryku Radek tylko bada a Ty się ciskasz, każdy ma prawo do interpretacji nie mozna kogoś osądzac ze czegos nie rozumie bo nikt z nas tutaj tak naprawdę tej materii do końca nie zrozumie i takie sa fakty!

Radku moim zdaniem nie masz racji, bo
Cytat:
"na początku było słowo" oznacza, że Bóg powstał ze słowa

i tu sie zgadza, bo powstał , ale z własnego słowa, a nie słowa ciała obcego . (Bo skąd by powstało to ciało obce??)Głebia tego procesu nie bedzie znana ludziom bo by stali się Bogami i mogli kreowac wsyztko według słów swoich. A to by była czysta żywa tragedia. (no nie licząc umierających grzeszników , którzy i tak odchodzą a nasz miłosierny Bóg jakby zapatentował sobie swoim imieniem i urpwaszając go mozemy niejako podpisać się pod rajem , wybrać raj''

Cytat:
"(13) Gdyż "każdy, kto wzywa imienia Jehowy, będzie wybawiony"."

Jednak imienia Jehowy trzeba umieć wzywać a nie chcieć być Jehową, stwórcą w nagrodę za dobre sprawunki. Tylko 'na kolana ' przysłowiowe i błagać o wybaczenie
Niektorzy relacjonują ze przed śmiercią widzi się swoje życie w klatkach , tak jakby więc mozesz ocenić kim byłeś, i odpowiednio to skomentować (ale to tylko niepewna relacja i moze być coś podobnego tylko)
Takie jest moje zdanie i opatrznie rozumiesz słowa ze to z LUDZKICH słów powstał Bóg. Bóg stworzył człowieka , a nie człowiek Boga w księdze Rodzaju jest dokłądnie opisany akt stworzenia, przeczytaj sobie
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 13