Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
trzecia osoba boska nie istnieje
Autor Wiadomość
MieczDucha 
Binitarianizm


Wyznanie: Binitarianizm kondycjonalizm anihilacjonizm
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 02 Lis 2010
Posty: 483
Skąd: Puławy
Wysłany: 2014-01-21, 13:42   trzecia osoba boska nie istnieje

więcej informacji w temacie we wpisie "brak trzeciej osoby" - http://zbawieni.com/showthread.php?tid=357 , ten wpis również na biblia webd jest dostępny : http://biblia.webd.pl/for...p=315323#315323


"YHVH JEST POSŁAŃCEM JEZUS = YHVH" : http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=7194



Pocieszyciel : "PARAKLETOS" - grecki strong numer 3875

Ewangelia Jana 14:16, Jana 14:26, Jana 15:26, Jana 16:7 i 1 list Jana 2:1. Biblia Warszawska tłumaczy jako : Pocieszyciel z dużel litery a 1 list Jana 2:1 jako orędownik z małej litery. Biblia tysiąclecia tłumaczy jako : Pocieszyciel z dużej litery i 1 Jana 2:1 jako Rzecznik z dużej litery. Biblia Gdańska tłumaczy jako pocieszyciel z małej litery a 1 Jana 2:1 jako orędownik z małej litery. Biblia poznańska tłumaczy : Obrońca z dużej litery i obrońca z małej litery w 1 liście Jana 2:1.
Biblia Warszawsko-Praska tłumaczy jako Pocieszyciel z dużej litery i w 1 liście Jana tłumaczy jako obrońca z małej litery.

Jak widać tłumacze robią rozróżnienie między Parakletosem z Ewangelii a Parakletosem z 1 listu Jana ale wg mnie jest to błędne - tłumacze przetłumaczyli wg swojej wiary w trójcę co jest błędne wg mnie i to wykażę poniżej.

Małe i duże litery w tych i wszelkich innych przypadkach to sprawa czysto ludzka, to tłumacze są autorami rozróżnienia na duże i małe litery więc to że np gdzieś słowo duch napisane jest z dużej litery wcale nie oznacza że istnieje 3 osoba lub że chodzi w danym wersecie o Boga. Teksty majuskułowe, tj. zawierają wyłącznie duże litery, "majuskułę".
Teksty minuskułowe, zawierające wyłącznie małe litery, "minuskułę". Manuskrypty przynajmniej w większości nie miały nawet odstępów między słowami.

___________________

Osoby mówiące że brak trzeciej osoby w dziesiątkach, setkach miejsc to wynik że apostołowie jeszcze wtedy nie znali 3 osoby przypominam że przecież sami podają wersety z ewangelii które wg nich mają mówić o trzeciej osobie - więc tam gdzie chcą to apostołowie wiedzieli a tam gdzie nie chcą to apostołowie nie widzieli ?? poza tym osoby stosujące taką argumentację przecież podaje że Ewangelia Jana 14:17 mówi o 3 osobie a tam pisze : " ...świat przyjąć nie może, bo go nie widzi i nie zna; wy go znacie...". Poniższe dowody pokażą wg mnie że Jana 14:17 nie mówi o trzeciej osobie ani żaden inny werset nie mówi o trzeciej osobie bo taka nie istnieje.

1) ,,Niechaj się nie trwoży serce wasze; wierzcie w Boga i we mnie wierzcie! (2) W domu Ojca mego wiele jest mieszkań...,, - Ewangelia Jana 14:1-2 Biblia Warszawska- moim zdaniem gdyby trzecia osoba istniała którą niby znali apostołowie to powyższy fragment powinien brzmieć np tak : "wierzcie w Boga, wierzcie w Ducha Świętego i we mnie wierzcie! , w domu Ojca mego i w domu Ducha Prawdy jest wiele mieszkań..."

2) ,, Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie" - Jana 14:6 BW - wg mnie gdyby trzecia osoba istniała to by np pisało : ,,nikt nie przychodzi do Ojca i do Ducha Świętego, tylko przeze mnie"

3) ,,Gdybyście byli mnie poznali i Ojca mego byście znali; odtąd go znacie i widzieliście go" - Jana 14:7 BW - "Gdybyście byli mnie poznali i Ojca mego i Ducha Świętego byście znali; odtąd ich znacie i widzieliście ich"

4) ,,Rzekł mu Filip: Panie, pokaż nam Ojca, a wystarczy nam." - Jana 14:8 BW - czy Filip nie powinien pytać prędzej o trzecią osobę gdyby ona istniała ? gdyby taka istniała to powinno być na jej temat wiele pytań i całe np listy tylko o niej a nic takiego nie ma - jak Ci prości ludzie nie rozumieli tematu Ojca i innych biblijnych tematów a rozumieli rewolucyjną i nową naukę o trzeciej osobie ?? dlatego Filip nie pyta o trzecią osobę bo wg mnie taka osoba nie istnieje. Więc werset powinien brzmieć co najmniej tak : "pokaż nam Ojca i pokaż nam Ducha, a wystarczy nam." - bo niby wg wyznawców trzeciej osoby przecież wtedy apostołowie już znali trzecią osobę. -"wy go znacie" - Jana 14:17

5) ,, Kto mnie widział, widział Ojca; jak możesz mówić: Pokaż nam Ojca? " - Jana 14:9 BW - ",, Kto mnie widział, widział Ojca i widział Ducha Świętego; jak możesz mówić: Pokaż nam Ojca i pokaż nam Ducha? "

6) ,,Czy nie wierzysz, że jestem w Ojcu, a Ojciec we mnie? Słowa, które do was mówię, nie od siebie mówię, ale Ojciec, który jest we mnie, wykonuje dzieła swoje,, - Jana 14:10 BW - ,,Czy nie wierzysz, że jestem w Ojcu i w Duchu, a Ojciec i Duch są we mnie? Słowa, które do was mówię, nie od siebie mówię, ale Ojciec i Duch, którzy są we mnie, wykonują dzieła swoje,,

7) ,, Wierzcie mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we mnie....,, - Jana 14:11 BW - ,,,, Wierzcie mi, że Ja jestem w Ojcu i w Duchu, a Ojciec i Duch są we mnie....,,

8) ,,... Kto wierzy we mnie, ten także dokonywać będzie uczynków, które Ja czynię, i większe nad te czynić będzie; bo Ja idę do Ojca" - Jana 14:12 BW - "...Ja idę do Ojca i do Ducha"

9) ,, I o cokolwiek prosić będziecie w imieniu moim, to uczynię, aby Ojciec był uwielbiony w Synu." - Jana 14:13 BW - "...to uczynię, aby Ojciec i Duch Święty byli uwielbieni w Synu"



"Ja prosić będę Ojca i da wam innego Pocieszyciela, aby był z wami na wieki - (17) Ducha prawdy, którego świat przyjąć nie może, bo go nie widzi i nie zna; wy go znacie, bo przebywa wśród was i w was będzie. (18) Nie zostawię was sierotami, przyjdę do was. (19) Jeszcze tylko krótki czas i świat mnie oglądać nie będzie; lecz wy oglądać mnie będziecie, bo Ja żyję i wy żyć będziecie" - Ewangelia Jana 14:16-19 BW - - POCIESZYCIELEM był i jest PAN JEZUS - słowo INNY może sugerować jakąś inną osobę ale tak nie jest, ponieważ przychodząc na świat jako człowiek PAN JEZUS był ograniczony do jednego miejsca, był ograniczony w swoim działaniu. INNY pocieszyciel to wpływ zmartwychwstałego PANA JEZUSA który nie jest ograniczony przez ziemskie ciało ale jest m.in wszechobecny i przez to pilnuje i wspomaga cały swój Kościół na całej ziemi a więc INNY POCIESZYCIEL to duchowe działanie i duchowa obecność Pana. Pan Jezus zamiast przebywać w ziemskim ciele obok swoich uczniów, przebywa teraz przez ducha w swoich uczniach. Duch prawdy - pocieszyciel nie jest inną osobą ale wpływem, mocą, działaniem PANA JEZUSA przez swojego ducha który mimo że nie jest trzecią osobą to nie jest oddzielony od osób - nie jest oddzielony od OJCA i od SYNA ale jest ich czynnym działaniem, ich bezpośrednim wpływem na człowieka, jest ich mocą, ich siłą, jest cząstką ich charakteru i mocy która jest przenoszona na człowieka jako dar łaski, tak że człowiek kształtowany przez OJCA i SYNA przez ich ducha Bożego\ducha Chrystusowego staje się prędzej czy później innym człowiekiem coraz bardziej przemienianym na obraz BOGA JEZUSA. Więc wg mnie nie jest to latająca w przestrzeni między ludźmi energia która na oślep kogoś trafia i nie jest to jakaś inna osoba. Przez tą szeroko rozumianą moc, Boże natchnienie, Bożą cząstkę, stały, bezpośredni wpływ Bóg Jezus wraz z Ojcem przebywają w nas duchowo :



,, Ale wy nie jesteście w ciele, lecz w Duchu, jeśli tylko Duch Boży mieszka w was. Jeśli zaś kto nie ma Ducha Chrystusowego, ten nie jest jego. (10) Jeśli jednak Chrystus jest w was...,, - Rzymian 8:9-10 BW - duże litery nic nie znaczą, widać że PAN JEZUS mieszka w nas przez swojego ducha, duch Chrystusowy jest zrównany z przebywaniem Chrystusa.

,,Poddawajcie samych siebie próbie, czy trwacie w wierze, doświadczajcie siebie; czy nie wiecie o sobie, że Jezus Chrystus jest w was? ..." - 2 Koryntian 13:5 BW

,,Z Chrystusem jestem ukrzyżowany; żyję więc już nie ja, ale żyje we mnie Chrystus..." - Galacjan 2:20 BW

,, żeby Chrystus przez wiarę zamieszkał w sercach waszych, a wy, wkorzenieni i ugruntowani w miłości" - Efezjan 3:17 BW

,, Im to chciał Bóg dać poznać, jak wielkie jest między poganami bogactwo chwały tej tajemnicy, którą jest Chrystus w was, nadzieja chwały" - Kolosan 1:27 BW

,,A kto przestrzega przykazań jego, mieszka w Bogu, a Bóg w nim, i po tym Duchu, którego nam dał, poznajemy, że w nas mieszka. ,, - 1 Jana 3:24 BW

,,Po tym poznajemy, że w nim mieszkamy, a On w nas, że z Ducha swojego nam udzielił.,, - 1 Jana 4:13 BW - poniższa, dalsza lista wg mnie dalej pokaże ze trzecia osoba nie istnieje



10 ) ,,Owego dnia poznacie, że jestem w Ojcu moim i wy we mnie, a Ja w was" - Jana 14:20 BW - ",,Owego dnia poznacie, że jestem w Ojcu moim i w Pocieszycielu i wy we mnie, a Ja i Pocieszyciel jesteśmy w was"

11) ,,Kto ma przykazania moje i przestrzega ich, ten mnie miłuje; a kto mnie miłuje, tego też będzie miłował Ojciec i Ja miłować go będę, i objawię mu samego siebie" - Jana 14:21 BW - ,,Kto ma przykazania moje i przestrzega ich, ten mnie miłuje; a kto mnie miłuje, tego też będzie miłował Ojciec i Ja miłować go będę i Pocieszyciel miłować go będzie, i objawię mu samego siebie"

12) ,,Odpowiedział Jezus i rzekł mu: Jeśli kto mnie miłuje, słowa mojego przestrzegać będzie, i Ojciec mój umiłuje go, i do niego przyjdziemy, i u niego zamieszkamy" - Ewangelia Jana 14:23 BW - "...Jeśli kto mnie miłuje, słowa mojego przestrzegać będzie, i Ojciec mój umiłuje go i Pocieszyciel umiłuje go , i do niego przyjdziemy, i u niego zamieszkamy"

13) "Kto mnie nie miłuje, ten słów moich nie przestrzega, a przecież słowo, które słyszycie, nie jest moim słowem, lecz Ojca, który mnie posłał." - Jana 14:24 BW "...a przecież słowo, które słyszycie, nie jest moim słowem, lecz Ojca i Pocieszyciela, którzy mnie posłali."


,, Lecz Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w imieniu moim, nauczy was wszystkiego i przypomni wam wszystko, co wam powiedziałem,, - Ewangelia Jana 14:26 BW tak jak wyżej należy rozumieć, że inny pocieszyciel ten do duchowy wpływ Ojca i Syna. W innym miejscu pisze że ten pocieszyciel nie mówi sam od siebie, nie mówi sam od siebie tak jak np krew Abla czy Pana Jezusa nie przemawia sama od siebie.

14) ,,Słyszeliście, że powiedziałem wam: Odchodzę i przychodzę do was. Gdybyście mnie miłowali, tobyście się radowali, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest niż Ja,, - Ewangelia Jana 14:28 BW - słowo większy należy odczytać w perspektywie "KENOZY" - "...tobyście się radowali, że idę do Ojca i do Pocieszyciela, bo Ojciec i Pocieszyciel więksi są niż Ja,,

15) "lecz świat musi poznać, że miłuję Ojca i że tak czynię, jak mi polecił Ojciec" - Jana 14:31 BW - świat nie musi poznać że Syn miłuję trzecią osobę ponieważ taka nie istnieje. "świat musi poznać, że miłuję Ojca i Pocieszyciela Ducha Prawdy że tak czynię, jak mi polecili Ojciec i Duch"

15) ,,Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest winogrodnikiem (2) Każdą latorośl, która we mnie nie wydaje owocu, odcina, a każdą, która wydaje owoc, oczyszcza, aby wydawała obfitszy owoc." - Jana 15:1-2 BW - wg mnie gdyby trzecia osoba istniała musiałaby być uwzględniona w tej przypowieści a tak nie jest. Cały czas Pan mówi o trwaniu w Nim i przez to uwielbieniu dla Ojca - ani słowa o trzeciej osobie ani jej udziału we wzroście i oczyszczaniu uczniów.

16) "Przez to uwielbiony będzie Ojciec mój, jeśli obfity owoc wydacie i staniecie się moimi uczniami." - Jana 15:8 BW - "Przez to uwielbiony będzie Ojciec mój i uwielbiony będzie Pocieszyciel"

17) "Jak mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem; trwajcie w miłości mojej" - Jana 15:9 BW - trzecia osoba nie miłuje Syna ?? : "Jak mnie umiłowali Ojciec i Pocieszyciel, tak i Ja was umiłowałem..."

18) "Jeśli przykazań moich przestrzegać będziecie, trwać będziecie w miłości mojej, jak i Ja przestrzegałem przykazań Ojca mego i trwam w miłości jego" - Jana 15:10 BW - "...jak i Ja przestrzegałem przykazań Ojca mego i Ducha Świętego i trwam w miłości ich"

19) ,,...wszystko, co słyszałem od Ojca mojego, oznajmiłem wam" - Jana 15:15 BW - ,...wszystko, co słyszałem od Ojca mojego i od Pocieszyciela, oznajmiłem wam"

20) ,,Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was, abyście szli i owoc wydawali i aby owoc wasz był trwały, by to, o cokolwiek byście prosili Ojca w imieniu moim, dał wam,, - Jana 15:16 BW - ,, by to, o cokolwiek byście prosili Ojca i Pocieszyciela w imieniu moim, dali wam,,

21) ,,A to wszystko uczynią wam dla imienia mego, bo nie znają tego, który mnie posłał." - Jana 15:21 BW - " dla imienia mego, bo nie znają tych, którzy mnie posłali."

22) ,,Kto mnie nienawidzi, i Ojca mego nienawidzi." - Jana 15:23 BW - nie wymienienie tzw trzeciej osoby wg mnie jest dobitnym przykładem że trzecia osoba nie istnieje inaczej PAN JEZUS identyfikował by się z nią w tak ważnej kwestii jak NIENAWIŚĆ, skoro wyznawców trójcy są oni jednym Bogiem i trzecia osoba jest częścią tego Boga to musiałaby być tu wymieniona ale nie jest bo nie istnieje.

23) ,,...lecz teraz i widzieli, i znienawidzili zarówno mnie, jak i Ojca mego" - Jana 15:24 BW - ,,...lecz teraz i widzieli, i znienawidzili zarówno mnie, jak i Ojca mego, jak i Pocieszyciela"


,,Gdy przyjdzie Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca wychodzi, złoży świadectwo o mnie" - Jana 15:26 - należy rozumieć jak wyżej i w kontekście wszystkich Pism który zaprzeczają istnieniu trzeciej osoby.


24) ,, A to będą czynić dlatego, że nie poznali Ojca ani mnie,, - Jana 16:3 BW - znowu dobitny przykład że trzecia osoba nie istnieje. Znajomość tzw trzeciej osoby jest niepotrzebna prześladowcom aby nie czynili zła ? tak bo to nie jest osoba dlatego nie jest wymieniona ponownie w tak ważnej kwestii.

25) ,,A teraz odchodzę do tego, który mnie posłał..." - Jana 16:5 BW - ,,A teraz odchodzę do tych, którzy mnie posłali..."


"Lecz ja wam mówię prawdę: Lepiej dla was, żebym ja odszedł. Bo jeśli nie odejdę, Pocieszyciel do was nie przyjdzie, jeśli zaś odejdę, poślę go do was" - Jana 16:7 BW - znowu należy rozumieć tak jak w komentarzy do 14:16-19


26) ,,A On, gdy przyjdzie, przekona świat o grzechu i o sprawiedliwości, i o sądzie; (9) o grzechu, gdyż nie uwierzyli we mnie; (10) o sprawiedliwości, gdyż odchodzę do Ojca i już mnie nie ujrzycie" - Jana 16:8-10 - nie przekona o swoim istnieniu, niewiara w trzecią osobę nie jest grzechem - 9 werset i PAN JEZUS odchodzi do OJCA a gdyby istniała 3 osoba powinno być : "odchodzę do Ojca i do Pocieszyciela"


,,lecz gdy przyjdzie On, Duch Prawdy, wprowadzi was we wszelką prawdę, bo nie sam od siebie mówić będzie, lecz cokolwiek usłyszy, mówić będzie, i to, co ma przyjść, wam oznajmi (14) On mnie uwielbi, gdyż z mego weźmie i wam oznajmi." - Ewangelia Jana 16:13-14 BW - NIE SAM OD SIEBIE MÓWIĆ BĘDZIE.
"Dlatego też i Mądrość Boża powiedziała: Poślę do nich proroków i apostołów" - Ewangelia Łukasza 11:49 - mądrość mówi_____"...I usprawiedliwiona została mądrość na podstawie swoich uczynków" - Mateusza 11:19 BW - mądrość ma zdolność działania." mądrość, która jest z góry, jest przede wszystkim czysta, następnie miłująca pokój, łagodna, ustępliwa, pełna miłosierdzia i dobrych owoców, nie stronnicza, nie obłudna" - Jakuba 3:19 BW - POTRAFI MIŁOWAĆ, potrafi być łagodna, miłosierna, nie stronnicza, nie obłudna - gdyby wstawić słowo DUCH zamiast MĄDROŚCI w te wersety ludzie mówiliby że to osoba ponieważ tylko osoba może mówić, może coś czynić ma emocje. Ducha\inny pocieszyciela który naucza, przypomina, składa świadectwo, przekonuje, wprowadza, słyszy, oznajmia, mówi, czy uwielbi - wszystko to jest działalnością OJCA i SYNA - ich realnym działaniem, ciągłym wpływem przez nieodłącznego od nich nieosobowego ducha którym kierują i zarządzają jak chcą, gdzie chcą i kiedy chcą.
Ten duch nie nie odłączony od osób dlatego kiedy pocieszyciel naucza to robi to Pan Jezus i Ojciec, kiedy duch prawdy przypomina to robią to Ojciec Syn udzielając darów i mądrości ludziom, kiedy coś mówi to człowiek od Ojca i Syna otrzymuje jakieś zrozumienie ale nie przez trzecią osobę ale przez dary duchowe, otworzenie umysłu. Pan Jezus o sobie czasami mawiał w trzeciej osobie, dlaczego nie miałby o swoim działaniu i działaniu Ojca powiedzieć w trochę zawoalowany. Kilka takich fragmentów nie może być sprzeczna wobec dziesiątek, setek jasnych i klarownych fragmentów który wyraźnie ukazują niemożliwość istnienia trzeciej osoby i które wyraźnie mówią o tym duchu jako o nieosobowym wpływie. Pewne działania przypisywane pocieszycielowi to unaocznienie apostołom siły, oddziaływania i wpływu jaki na nich wywrze moc z wysokości kierowana ręką Ojca i Syna i oni tak to zrozumieli a biorąc pod uwagę ich małą wiarę lub niewiarę zadawali by wiele pytań na temat pocieszyciela gdyby był on osobą bo to dla nich byłaby rewolucyjna nauka. Nie rozumieli m.in tematu zmartwychwstania a mieliby rozumieć taką naukę ? to nierealne, nieprawdopodobne, niebiblijne.


27) ,,Wszystko, co ma Ojciec, moje jest; dlatego rzekłem, że z mego weźmie i wam oznajmi." - Jana 16:15 BW - ,,Wszystko, co mają Ojciec i Pocieszyciel, moje jest...."

28) ,,... znowu krótki czas, a ujrzycie mnie, bo idę do Ojca,, - Ewangelia Jana 16:16 BW - "...bo idę do Ojca i do Pocieszyciela Ducha Prawdy"

29) ,,Mówili tedy niektórzy z uczniów jego między sobą: Cóż to znaczy, co mówi do nas: Jeszcze tylko krótki czas, a nie ujrzycie mnie, i znowu krótki czas, a ujrzycie mnie, i to: Bo idę do Ojca? (18) Mówili więc: Cóż to znaczy, co mówi: Jeszcze tylko krótki czas? Nie wiemy, co mówi" - Jana 16:17-18 BW : "i to: Bo idę do Ojca i do Pocieszyciela?" - apostołowie nie rozumieli słów "krótki czas a nie ujrzycie mnie i krótki czas a ujrzycie mnie" a wielu zwolenników trzeciej osoby chce wierzyć że rozumieli koncepcję trzeciej osoby - apostołowie dobrze rozumieli koncepcję ducha ale nie jako trzeciej osoby, dlatego nie pytali o nią i po wylaniu ducha nie głosili jej jak ukazują to Dzieje, Listy i Objawienie.


30) ,,powiadam wam: O cokolwiek byście prosili Ojca w imieniu moim, da wam,, - Jana 16:23 BW - ,,powiadam wam: O cokolwiek byście prosili Ojca i Ducha Świętego w imieniu moim, dadzą wam"

31) ,,To powiedziałem wam w przypowieściach; nadchodzi godzina, gdy już nie w przypowieściach będę do was mówił, lecz wyraźnie o Ojcu oznajmię wam,, - Jana 16:25 BW - jeśli dotychczas nie było wyraźnie o OJCU to dlaczego apostołowie nie zadawali wielu pytań o potencjalną trzecią osobę o której nigdy nie słyszeli - dlaczego tekst nie mówi : "wyraźnie o Ojcu i o Pocieszycielu oznajmię wam,, - jasne jest wg mnie że trzecia osoba nie istnieje i apostołom nigdy przez myśl ona nie przeszła. Prędzej o tzw 3 osobie powinno pisać że wyraźnie o niej powie a nie o Ojcu a jak widać tzw trzecia osoba jest kompletnie pominięta.

32) "Owego dnia w imieniu moim prosić będziecie, a nie mówię wam, że Ja prosić będę Ojca za was; (27) albowiem sam Ojciec miłuje was, dlatego że wyście mnie umiłowali i uwierzyli, że Ja od Boga wyszedłem" - Jana 16:26-27 BW - "...Ja prosić będę Ojca i Pocieszyciela za was; (27) albowiem Ojciec i Pocieszyciel miłują was, dlatego że wyście mnie umiłowali i uwierzyli, że Ja od Boga i od Pocieszyciela wyszedłem"

33) "Wyszedłem od Ojca i przyszedłem na świat; znowu opuszczam świat i idę do Ojca." - Jana 16:28 BW - ""Wyszedłem od Ojca i od Pocieszyciela i przyszedłem na świat; znowu opuszczam świat i idę do Ojca i do Pocieszyciela."

34) "dlatego wierzymy, żeś od Boga wyszedł" - Jana 16:30 BW - "żeś od Boga i od Pocieszyciela wyszedł" ----- "...mnie samego zostawicie; lecz nie jestem sam, bo Ojciec jest ze mną" - Jana 16:32 BW - "...mnie samego zostawicie; lecz nie jestem sam, bo Ojciec i Pocieszyciel Duch Święty są ze mną"

35) ,,To powiedział Jezus, a podniósłszy oczy swoje ku niebu, rzekł: Ojcze! Nadeszła godzina; uwielbij Syna swego, aby Syn uwielbił ciebie,, - Jana 17:1 BW - "... Ojcze! i Pocieszycielu Nadeszła godzina; uwielbijcie mnie abym i ja was uwielbił" - trzecia osoba nie uwielbia Syna a Syn nie uwielbia jej - ponownie pominięcie tutaj tzw trzeciej osoby jasno pokazuje że ona nie istnieje.

36) ,,jak mu dałeś władzę nad wszelkim ciałem, aby dał żywot wieczny tym wszystkim, których mu dałeś,, - Jana 17:2 BW - ",,jak mu daliście władzę nad wszelkim ciałem, aby dał żywot wieczny tym wszystkim, których mu daliście,,

37) ,,A to jest żywot wieczny, aby poznali ciebie, jedynego prawdziwego Boga i Jezusa Chrystusa, którego posłałeś,, - Jana 17:3 BW - ,,A to jest żywot wieczny, aby poznali was, jako jedynego prawdziwego Boga i Jezusa Chrystusa, którego posłaliście,,

38) ,,Ja cię uwielbiłem na ziemi; dokonałem dzieła, które mi zleciłeś, abym je wykonał" - Jana 17:4 BW - ",,Ja was uwielbiłem na ziemi; dokonałem dzieła, które mi zleciliście, abym je wykonał"

39) ,,a teraz Ty mnie uwielbij, Ojcze, u siebie samego tą chwałą, którą miałem u ciebie, zanim świat powstał" - Jana 17:5 BW - "a teraz Ty mnie uwielbij, Ojcze i Ty Pocieszycielu , u siebie samego tą chwałą, którą miałem u was, zanim świat powstał"

40) ,,Objawiłem imię twoje ludziom, których mi dałeś ze świata; twoimi byli i mnie ich dałeś, i strzegli słowa twojego" - Jana 17:6 BW - "Objawiłem imię wasze ludziom, których mi daliście ze świata; waszymi byli i mnie ich daliście, i strzegli słowa waszego"

41) ,,Teraz poznali, że wszystko, co mi dałeś, od ciebie pochodzi" - Jana 17:7 BW - "Teraz poznali, że wszystko, co mi daliście, od was pochodzi"

42) ,,dałem im słowa, które mi dałeś, i oni je przyjęli i prawdziwie poznali, że od ciebie wyszedłem, i uwierzyli, że mnie posłałeś" - Jana 17:8 BW - "dałem im słowa, które mi daliście, i oni je przyjęli i prawdziwie poznali, że od was wyszedłem, i uwierzyli, że mnie posłaliście"

43) ,,Ja za nimi proszę, nie za światem proszę, lecz za tymi, których mi dałeś, ponieważ oni są twoi" - Jana 17:9 BW - "... lecz za tymi, których mi daliście, ponieważ oni są wasi"

44) ,,i wszystko moje jest twoje, a twoje jest moje i uwielbiony jestem w nich,, - Jana 17:10 BW - ,,i wszystko moje jest wasze, a wasze jest moje i uwielbiony jestem w nich,,

45) ,, ... a Ja do ciebie idę. Ojcze święty, zachowaj w imieniu twoim tych, których mi dałeś, aby byli jedno, jak my,, - Jana 17:11 BW - " ... a Ja do was idę. Ojcze święty i Pocieszycielu, zachowajcie w imieniu waszym tych, których mi daliście, aby byli jedno, jak my,,

46) ,,Dopóki byłem z nimi na świecie, zachowywałem w imieniu twoim tych, których mi dałeś..." - Jana 17:12 BW - ,,Dopóki byłem z nimi na świecie, zachowywałem w imieniu waszym tych, których mi daliście..."

47) ,,Ale teraz do ciebie idę..." - Jana 17:13 BW - ",,Ale teraz do was idę..."

48) ,,Nie proszę, abyś ich wziął ze świata, lecz abyś ich zachował od złego." - Jana 17:15 BW - ,,Nie proszę, abyście ich wzięli ze świata, lecz abyście ich zachowali od złego."

49) "Poświęć ich w prawdzie twojej; słowo twoje jest prawdą" - Jana 17:17 BW - "Poświęćcie ich w prawdzie waszej; słowo wasze jest prawdą"

50) "Jak mnie posłałeś na świat, tak i ja posłałem ich na świat" -Jana 17:18 BW - ,,"Jak mnie posłaliście na świat..."

51) "Aby wszyscy byli jedno, jak Ty, Ojcze, we mnie, a Ja w tobie, aby i oni w nas jedno byli, aby świat uwierzył, że Ty mnie posłałeś" - Jana 17:21 BW - "Aby wszyscy byli jedno, jak Ty, Ojcze i Ty Pocieszycielu , we mnie, a Ja w was, aby i oni w nas jedno byli, aby świat uwierzył, że wy mnie posłaliście"

52) "A Ja dałem im chwałę, którą mi dałeś, aby byli jedno, jak my jedno jesteśmy" - Jana 17:22 BW - "A Ja dałem im chwałę, którą mi daliście, aby byli jedno, jak my jedno jesteśmy"

53) "Ja w nich, a Ty we mnie, aby byli doskonali w jedności, żeby świat poznał, że Ty mnie posłałeś i że ich umiłowałeś, jak i mnie umiłowałeś" - Jana 17:23 BW - "Ja w nich, a Ty i Pocieszyciel we mnie, aby byli doskonali w jedności, żeby świat poznał, że wy mnie posłałeś i że ich umiłowaliście, jak i mnie umiłowaliście"

54) "Ojcze! Chcę, aby ci, których mi dałeś, byli ze mną, gdzie Ja jestem, aby oglądali chwałę moją, którą mi dałeś, gdyż umiłowałeś mnie przed założeniem świata"- Jana 17:24 BW - "Ojcze! i Pocieszycielu Duchu Prawdy Chcę, aby ci, których mi daliście, byli ze mną, gdzie Ja jestem, aby oglądali chwałę moją, którą mi daliście, gdyż umiłowaliście mnie przed założeniem świata"

55) ,,Ojcze sprawiedliwy! I świat cię nie poznał, lecz Ja cię poznałem i ci poznali, że Ty mnie posłałeś" - Jana 17:25 BW - "Ojcze sprawiedliwy! i Pocieszycielu I świat was nie poznał, lecz Ja was poznałem i ci poznali, że wy mnie posłaliście"

56) "objawiłem im imię twoje, i objawię, aby miłość, którą mnie umiłowałeś, w nich była, i Ja w nich" - Jana 17:26 BW - "objawiłem im imię wasze, i objawię, aby miłość, którą mnie umiłowaliście, w nich była, i Ja w nich"


,,Dzieci moje, to wam piszę, abyście nie grzeszyli. A jeśliby kto zgrzeszył, mamy orędownika [POCIESZYCIELA\OBROŃCE - PARAKLETOS] u Ojca, Jezusa Chrystusa, który jest sprawiedliwy,, - 1 List Jana 2:1 BW- gdyby istniała trzecia osoba to i ona i tutaj byłaby wymieniona a nie jest natomiast to PAN JEZUS jest nazwany PARAKLETOS co przeważnie tłumaczenia zakrywają bo ich autorzy wierzyli w trójcę i pod tym kontem przetłumaczyli. Ale chwilę wcześniej Jan tak wprost pisze : "A społeczność nasza jest społecznością z Ojcem i z Synem jego, Jezusem Chrystusem" - wnioski wg mnie są jasne - inny pocieszyciel, duch prawdy itp to duchowa obecność OJCA i SYNA za sprawą swej mocy, swojego wpływu, natchnienia itd - dlatego też Jan nie wymienia trzeciej osoby w tak kluczowym fragmencie jak :

,, Odpowiedział Jezus i rzekł mu: Jeśli kto mnie miłuje, słowa mojego przestrzegać będzie, i Ojciec mój umiłuje go, i do niego przyjdziemy, i u niego zamieszkamy,, - Jana 14:23 - Jan wyraźnie napisał tylko o dwóch osobach i w natchnieniu celowo została pominięta trzecia osoba w tym miejscu jak i w setkach innych miejsc.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________


DUCH PRAWDY i DUCH FAŁSZU - 1 list Jana 4:1-6 - ogólnie tłumaczenia ducha prawdy - ducha Bożego z 1 list Jana 4:6 są pisane z małej litery a w Ewangeliach często pisane są z dużej - znowu dogmatyczne rozróżnienie wyznawców trójcy. Ale ten fragment 1 Jana 4:6 pokazuje że duch prawdy nie jest osobą. Wersety zestawiają ze sobą dwa duchy - pierwszy to duch Boży i drugi to duch antychrystusowy. Jeśli pierwszy jest osobą to i drugi jest osobą a to prowadzi do absurdów bo m.in jeśli duch prawdy to osoba wszechobecna to i duch antychrysta-duch błędy musi być osobą i do tego wszechobecną. Tekst porównuje analogiczne działania obydwu duchów tylko w różnych obszarach, ani jeden ani drugi nie jest osobą ale nie jest oddzielony od osoby/osób-to kolejny dowód że duch prawdy- inny pocieszyciel z ewangelii to nie jest osoba sama w sobie. Ale niech każdy sam sobie i dla siebie uważnie i w modlitwie dokładnie rozważy cały fragment, to kolejny dowód że duch prawdy- pocieszyciel z ewangelii


______________________________________________________________________________________________________________________

SIEDEM DUCHÓW BOŻYCH- Objawienie Jana 1:4, Objawienie 3:1, 4:5 i 5:6. Pamiętając że słowo "duch" ba szerokie znaczenie i uważnie wczytując się w teksty - siedem duchów Bożych to znowu moim zdaniem nie żadną trzecia osoba. Siedem duchów to aniołowie Chrystusa przez których Pan ma pieczę nad swoimi wybranymi ludźmi i przez których m.in pełni swoją opatrzność. Liczba siedem jest symboliczna i oznacza ich pełną, wielką ilość potrzebną do wykonania zadań, dosłownych siedem aniołów nie ogarnęłoby wielu ludzi. O aniołach które pełnią służbę względem ludzi : "Czy nie są oni wszyscy służebnymi duchami, posyłanymi do pełnienia służby gwoli tych, którzy mają dostąpić zbawienia? " - Hebrajczyków 1:14 BW - gdzie są posyłani i gdzie są Ci którzy mają dostąpić zbawienia - oczywiście są na ziemi : "...i siedmioro oczu; a to jest siedem duchów Bożych zesłanych na całą ziemię" - Objawienie Jana 5:6 BW.
,, O aniołach wprawdzie mówi: Aniołów swych czyni On wichrami, a sługi swoje płomieniami ognia,, - Hebrajczyków 1:7 BW - "...przed tronem zaś płonęło siedem ognistych pochodni; jest to siedem duchów Bożych" - Objawienie Jana 4:5 BW.
Objawienie pomija istnienie trzeciej osoby - gdyby 7 duchów było trzecią osobą to pisałoby np te siedem duchów Bożych to Pocieszyciel lub to Duch Prawdy itp i taka osoba nie byłaby notorycznie pomijana jak jest pomijana w Objawieniu m.in w wieczności zasiadałaby na tronie, byłaby światłością i świątynia tak jak są ukazani OJCIEC i SYN. Nic dziwnego że Paweł również ją pomija np : "Zaklinam cię przed Bogiem i Chrystusem Jezusem i wybranymi aniołami, abyś się tego trzymał bez zastrzeżeń, nie czyniąc niczego stronniczo" - 1 Tymoteusza 5:21 BW. Gdyby 3 osoba istniała wymieniona by tu była a pominiecie jej a wymienienie aniołów-stworzeń jest wymowne.

Ta niby trzecia osoba nie była godna otworzyć księgi a powinna jeśli wg wyznawców trójcy istnieje i jest Bogiem : "Widziałem też anioła potężnego, który wołał głosem donośnym: Któż jest godny otworzyć księgę i zerwać jej pieczęcie? (3) I nikt w niebie ani na ziemi, ani pod ziemią nie mógł otworzyć księgi ani do niej wejrzeć." - Objawienie Jana 5:2-3 BW - ktoś powie - duch był posłany na ziemię i dlatego nie mógł zerwać pieczęci, ale Pismo mówi : "ani na ziemi, ani pod ziemią".
Wg mnie taka osoba nie istnieje i Objawienie wg mnie jasno to pokazuje tylko trend jest m.in taki aby jeśli tylko to możliwe zawęzić ludziom znaczenie słowa "duch" aby ktoś nie zauważył że równie dobrze może chodzić o Syna Lub Ojca albo o aniołów - wtedy pisze się np z dużej litery - nie mówię że tłumacze robili to celowe ale sami zostali wprowadzeni w błąd i podali go dalej. Znowu polecam osobiste studium tematu.

___________________________________________________________

1 list Jana 5:6-8 , COMMA JOHANNEUM

,,On jest tym, który przyszedł przez wodę i krew, Jezus Chrystus; nie w wodzie tylko, ale w wodzie i we krwi, a Duch składa świadectwo, gdyż Duch jest prawdą. (7) Albowiem trzech jest świadków: (8) Duch i woda, i krew, a ci trzej są zgodni,, - 1 Jana 5:6-8 BW - również tutaj nie ma mowy o trzeciej osobie, znowu tłumacze słowo duch przetłumaczyli wg swojej wiary. Na przestrzeni wieków były i są nadal różne opinie na temat co oznacza woda, krew i duch. Te trzy elementy - trzej świadkowie są zgodni w tym że Jezus Chrystus jest Synem Bożym, jeśli ktoś uznaje ducha za osobę to i musi uznać wodę i krew za osoby ale jeśli nie uznaje wody i krwi za osoby to i ducha w tym przypadku nie powinien uznawać za osobę. Jeśli Pan przeszedł przez osobę wody i przez osobę krwi to już mamy dwie osoby i jeszcze trzecią ducha + co najmniej czwarta osoba Jezusa Chrystusa - takie podejście jest absurdem ale może ktoś w to wierzy bo jak krew przemawia np 1 Mojżeszowa 4:10, Hebrajczyków 12:24 a wg wielu osób tylko osoba może przemawiać, krew to dusza a więc może ktoś w takie coś wierzy. Również pomijanie tzw trzeciej osoby w kontekście nie świadczy że mowa jest o trzeciej osobie m.in : "Kto wierzy w Syna Bożego, ma świadectwo w sobie. Kto nie wierzy w Boga, uczynił go kłamcą, gdyż nie uwierzył świadectwu, które Bóg złożył o Synu swoim" - 1 Jana 5:10 : "Kto wierzy w Syna Bożego, ma świadectwo w sobie. Kto nie wierzy w Boga i Pocieszyciela , uczynił ich kłamcami, gdyż nie uwierzył świadectwu, które Bóg i Duch złożyli o Synu swoim" -słowo Bóg tak w piątym rozdziale jak w całym liście Jana jest często synonimem Ojca ale nigdy Ojca i trzeciej osoby.

Moim zdaniem woda oznacza świadectwo przy chrzcie Janowym - Ewangelia Mateusza 3:16-17 - gdzie np Ojciec złożył świadectwo że Pan jest Jego umiłowanym synem lub : " I ja go nie znałem; lecz dlatego przyszedłem, chrzcząc wodą, aby był objawiony Izraelowi. (32) Jan świadczył też, mówiąc: Widziałem Ducha, zstępującego z nieba jakby gołębica; i spoczął na nim. (33) I ja go nie znałem; lecz Ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą, rzekł do mnie: Ujrzysz tego, na którego Duch zstępuje i na nim spocznie, Ten chrzci Duchem Świętym. (34) A ja widziałem to i złożyłem świadectwo, że ten jest Synem Bożym" - Ewangelia Jana 1:31-34 BW

Krew moim zdaniem odnosi się do ofiary na krzyżu ze wszystkimi aspektami, które były zapowiadane przez proroków, przez co świadczą że Jezus jest Synem Bożym.

"duch składa świadectwo, gdyż duch jest prawda" - pamiętając że duch nie sam od siebie mówi i że duch prawdy jak duch antychrysta nie jest osobą, ten duch Ojca I Syna przejawia się przez ludzi którzy dzięki temu darowi świadczą : "I rzekł im: Jest napisane, że Chrystus miał cierpieć i trzeciego dnia zmartwychwstać (47) i że, począwszy od Jerozolimy, w imię jego ma być głoszone wszystkim narodom upamiętanie dla odpuszczenia grzechów. (48) Wy jesteście Ś-W-I-A-D-K-A-M-I tego. (49) A oto Ja zsyłam na was obietnicę mojego Ojca. Wy zaś pozostańcie w mieście, aż zostaniecie przyobleczeni M-O-C-Ą z wysokości" - nie ma trzeciej osoby jest moc, inaczej by było m.in napisane że : "A oto Ja zsyłam na was obietnicę mojego Ojca i Pocieszyciela. Wy zaś pozostańcie w mieście, aż zostaniecie przyobleczeni Pocieszycielem z wysokości"

COMMA JOHANEUM


,,Tenci jest, który przyszedł przez wodę i krew, Jezus Chrystus, nie w wodzie tylko, ale w wodzie i we krwi; a Duch jest, który świadczy, iż Duch jest prawda. (7) Albowiem trzej są, którzy świadczą na niebie: Ojciec, Słowo i Duch Święty, a ci trzej jedno są. (8) A trzej są, którzy świadczą na ziemi: Duch i woda, i krew, a ci trzej ku jednemu są.,, - Biblia Gdańska - jak widać m.in w BG czy angielskiej King James Version dodane są słowa." - ten dodatek to oszustwo, nawet rzymskokatolickie przekłady to podają że jest nieautentyczny. Patrząc na bliższy kontekst i dalszy oraz wszystkie Pisma Jana jasno dla mnie wynika nawet bez głębszej znajomości że to fałszywy dodatek. To oszustwo pokazuje jak bardzo ktoś był zdesperowany aby mieć jakiś punkt oparcia w stosunku do nauki o trzeciej osobie. Na upartego i ten dodatek można wytłumaczyć jako nie ukazujący trzeciej osoby i trójcy bo pamiętając o szerokim zastosowaniu słowa duch czy słowo można różnie to rozumieć ale jak ktoś jest uparty czy wierzący i obstaje przy tym dodatku to dopóki Pan Jezus go nie przekona że błądzi to żaden człowiek i żaden argument tego nie zgoła zrobić - zresztą innych nauk i dogmatów również to dotyczy.

_________________________________

DUCH MÓWI DO ZBORÓW

,,Aniołowi zboru Efeskiego napisz: To mówi ten, który trzyma siedm gwiazd w prawej ręce swojej, który się przechadza w pośród onych siedmiu świeczników złotych,, - Objawienie Jana 2:1 BW - " Kto ma uszy, niechaj słucha, co Duch mówi zborom: Temu, co zwycięży, dam jeść z drzewa żywota, które jest w pośrodku raju Bożego." - Objawienie 2:7 BW

Pan Jezus przemawia do zborów jak widzimy, po słowach "duch mówi zborom" to nadal jest mowa PANA JEZUSA a więc DUCH który przemawia do zborów to albo PAN JEZUS albo źródło Jego mów czy BÓG OJCIEC bo raczej nie anioł który był posłany do Jana - na pewno nie jest to żadna trzecia osoba, którą objawienie pomija : "Zwycięzca zostanie przyobleczony w szaty białe, i nie wymażę imienia jego z księgi żywota, i wyznam imię jego przed moim Ojcem i przed jego aniołami" - Objawienie Jana 3:5 BW - Pan Jezus wyzna imię zwycięzców nawet przed aniołami stworzeniami ale nie wyzna przez niby istniejącą trzecią osobą - nie wymienienie jej a wymienienie nawet aniołów, ukazuje że nie istnieje taka osoba
__________________________________

DUCH i OBLUBIENICĄ MÓWIĄ PRZYJDŹ

również i tutaj duch to nie jest trzecia osoba. Oblubienica to Kościół - uczniowie Boga Jezusa którzy napełnienie przez Ojca i Syna mówią : Przyjdź - więc werset mówi wg mnie o napełnionych duchem chrześcijanach tak jak tutaj : "...I nikt nie może rzec: Jezus jest Panem, chyba tylko w Duchu Świętym" - 1 Koryntian 12:3 BW.
Inna możliwość jest taka że duch to anioł posłany do zborów : " Ja, Jezus, wysłałem anioła mego, by poświadczył wam to w zborach..." - Objawienie Jana 22:16, ale raczej bardziej prawdopodobna jest pierwsza wersja mówiąca o Kościele który napełniony mocą Bożą pragnie powrotu BOGA JEZUSA i zjednoczenia z nim , "Mamy zaś ten skarb w naczyniach glinianych, aby się okazało, że moc, która wszystko przewyższa, jest z Boga, a nie z nas." - 2 list do Koryntian 4:7 BW
_________________
o moim wypadku : - http://mieczducha888.blog...-uratowany.html

antychryst : http://mieczducha888.blog...hrzescijan.html

, BINITARIANIZM : http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=9634
 
 
nesto 


Wyznanie: deizm
Pomógł: 174 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 4212
Skąd: były katolik
Wysłany: 2014-01-21, 22:44   

Druga "Osoba" również nie istnieje :-D


ps.
Pierwsza również.
 
 
tabasz
[Usunięty]

Wysłany: 2014-01-22, 01:50   

nesto jak ja się ciesze że Ty istniejjesz :-D
i to w jednej "osobie"


ps:bądź grzeczny :-P
 
 
Henryk K. 
Henryk K

Wyznanie: uczen Chrystusa
Wiek: 88
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 9
Wysłany: 2014-03-02, 06:35   

Odnosnie obszernego wyjasnienia na temat trzeciej osoby Boskiej, podam krotkie wyjasnienie. W we. Mat.10:20; czytamy: "Bo nie wy jestescie tymi, ktorzy mowia, lecz Duch Ojca waszego , ktory mowi w was." Wiec, powstaje pytanie-czy Duch Ojca jest jego wlasnym duchem, czy druga osoba w nim ? A czy duch ludzki jest wlasnym duchem czlowieka, czy druga osoba w nim ? Sprawdz I porownaj 1koryntian 2:11;
_________________
Henry K.
jednoscwierzacych@gmail.com
 
 
Henryk K. 
Henryk K

Wyznanie: uczen Chrystusa
Wiek: 88
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 9
Wysłany: 2014-03-02, 06:36   

Odnosnie obszernego wyjasnienia na temat trzeciej osoby Boskiej, podam krotkie wyjasnienie. W we. Mat.10:20; czytamy: "Bo nie wy jestescie tymi, ktorzy mowia, lecz Duch Ojca waszego , ktory mowi w was." Wiec, powstaje pytanie-czy Duch Ojca jest jego wlasnym duchem, czy druga osoba w nim ? A czy duch ludzki jest wlasnym duchem czlowieka, czy druga osoba w nim ? Sprawdz I porownaj 1koryntian 2:11;
_________________
Henry K.
jednoscwierzacych@gmail.com
 
 
Abigail-2 


Pomogła: 58 razy
Dołączyła: 06 Sty 2014
Posty: 892
Wysłany: 2014-03-02, 12:03   

Dobrze , ze taki wątek powstał dla tych , którzy twierdzą iż duch św. to osoba. :-)
Duch święty to moc od Boga , którego nam niekiedy udzielał.
W Biblii bywa opisywany również pod postacią bezosobową jak ogień , gołębica....
Pozatym ludzie zostali napełnieni duchem -było powiedziane . Nie chodziło , że osoba wchodziła do osoby ale chodziło o to , że mieli pomoc w postaci mocy od Boga.
Tak więc duch święty to nie osoba. :-)
 
 
Klangman

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 29 Paź 2013
Posty: 200
Wysłany: 2014-03-02, 14:27   

Abigail-2 napisał/a:
Dobrze , ze taki wątek powstał dla tych , którzy twierdzą iż duch św. to osoba. :-)
Duch święty to moc od Boga , którego nam niekiedy udzielał.
W Biblii bywa opisywany również pod postacią bezosobową jak ogień , gołębica....
Pozatym ludzie zostali napełnieni duchem -było powiedziane . Nie chodziło , że osoba wchodziła do osoby ale chodziło o to , że mieli pomoc w postaci mocy od Boga.
Tak więc duch święty to nie osoba. :-)


Przecież Jezus objawiał Boga Słowem i czynami (dzięki mocy od Boga). Trzecia osoba istnieje i jest nią Bóg w Tobie, gdy postępujesz zgodnie z Jego wolą (a Jego wolę objawił nam Syn w przykazaniu miłości Boga i bliźniego). Jezus przypominał, że w Pismach (Starego Testamentu) było napisane "bogami jesteście" (słyszałem, że odnosiło się to do sędziów). Jak zatem mamy rozumieć fakt, że według Nowego Testamentu (1 List do Koryntian 6:3) mamy sadzić aniołów?

Pamiętajmy, że Jezus pragnął Jedności.
 
 
Abigail-2 


Pomogła: 58 razy
Dołączyła: 06 Sty 2014
Posty: 892
Wysłany: 2014-03-02, 19:30   

Klangman napisał/a:
Jak zatem mamy rozumieć fakt, że według Nowego Testamentu (1 List do Koryntian 6:3) mamy sadzić aniołów?


W przyszłości, gdy współkrólowie Chrystusa wystąpią w roli niebiańskich sędziów i będą na podstawie prawa Bożego sądzić niegodziwych aniołów , takich co odeszli od Boga a stali się demonami.
Wybrani 144 tyś. o których mowa w Obj. są współkrólami .
Oni będą sądzić razem z Jezusem upadłych aniołów.
To nie dotyczy się wielkiej rzeszy ludzi , którzy mają nadzieję na życie wieczne na ziemi oni nie mają przywileju sądzenia.

Obj 7 : (4) I usłyszałem liczbę tych, których opieczętowano: sto czterdzieści cztery tysiące
Objaw. 5:(9) I taką nową pieśń śpiewają: Godzien jesteś wziąć księgę i jej pieczęcie otworzyć, bo zostałeś zabity i nabyłeś Bogu krwią twoją [ludzi] z każdego pokolenia, języka, ludu i narodu, (10) i uczyniłeś ich Bogu naszemu królestwem i kapłanami, a będą królować na ziemi.


Cytat:
Klangman napisał
Jezus przypominał, że w Pismach (Starego Testamentu) było napisane "bogami jesteście"

Zwrot bóg oznacza tytuł. Nawet szatan został nazwany bogiem tego sytemu z małej litery - bóg.
Dla odróżnienia od innych bogów Stwórca Bóg prawdziwy nadał sobie imię Jehowa.
My jako ludzie jesteśmy śmiertelni , cierpimy nie jesteśmy
równi Bogu . Chodzi tu zapewnię o coś innego.
 
 
merkaba 

Pomógł: 10 razy
Wiek: 47
Dołączył: 24 Sie 2010
Posty: 160
Wysłany: 2014-03-02, 20:39   

Dlatego mówię wam: Każdy grzech i bluźnierstwo będą ludziom przebaczone, lecz bluźnierstwo przeciwko Duchowi Świętemu nie będzie przebaczone. Każdemu, kto powiedziałby słowo przeciwko Synowi
5
Człowieczemu, zostanie przebaczone. Temu jednak, kto powiedziałby słowo przeciwko Duchowi Świętemu, nie zostanie przebaczone ani teraz, ani w wieczności”. Grzech, o którym tu mowa nie byłby tak srogo potępiony, gdyby był jedynie wystąpieniem przeciwko bezosobowej sile. Skoro bluźnierstwo przeciwko Duchowi Świętemu pociąga za sobą tak straszliwe skutki, to obiektem tego występku nie może być nikt inny, tylko Bógiv

Dzieje 5:3-4, BW: „Okłamałeś Ducha Świętego [...] Nie ludziom skłamałeś, lecz Bogu”. Apostoł Piotr zarzuca Ananiaszowi: „okłamałeś Ducha Świętego”, a za chwilę uzupełnia: „Nie ludziom skłamałeś, lecz Bogu”. Gdyby Duch Święty nie był Osobą Boską, apostoł Piotr nie mógłby stwierdzić, że okłamanie Ducha Świętego jest zarazem okłamaniem Boga


Mateusza 28:19, BW: „Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”iii. Komentarz: „Związek tych trzech imion w formule chrztu dowodzi, że Syn i Duch Święty są równi Ojcu. Nic nie byłoby bardziej absurdalne lub bluźniercze niż połączenie imienia jakiegoś stworzenia – człowieka lub anioła – z imieniem wiecznego Boga w tym tak poważnym obrzędzie. Jeżeli Jezus jest tylko człowiekiem lub aniołem, jak utrzymuje wielu, którzy przeczą Jego Boskości, i jeśli Duch Święty jest tylko ››atrybutem‹‹ Boga, wówczas posługiwanie się taką formułą lub nakazanie apostołom, by chrzcili w ten sposób byłoby szczytem absurdu. Jak absurdalna byłaby wskazówka – nie, jak bluźniercza – gdyby powiedziano: ››Chrzcijcie ich w Boga, i w Pawła, i w ‘mądrość lub moc’ Boga!‹‹. Czy możemy uwierzyć, że nasz Zbawiciel udzieliłby tak absurdalnej wskazówki? Mimo to, jeśli Jezus nie jest Boski, i Duch Święty nie jest Boski, to Jezus w istocie udzielił podobnej wskazówki. Zatem formuła chrztu zawsze była uważana za niepodważalny argument na rzecz doktryny o Trójcy, czyli tego, że Syn i Duch Święty są równi Ojcu”
_________________
 
 
Klangman

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 29 Paź 2013
Posty: 200
Wysłany: 2014-03-02, 21:15   

Abigail-2 napisał/a:
Klangman napisał/a:
Jak zatem mamy rozumieć fakt, że według Nowego Testamentu (1 List do Koryntian 6:3) mamy sadzić aniołów?


W przyszłości, gdy współkrólowie Chrystusa wystąpią w roli niebiańskich sędziów i będą na podstawie prawa Bożego sądzić niegodziwych aniołów , takich co odeszli od Boga a stali się demonami.
Wybrani 144 tyś. o których mowa w Obj. są współkrólami .
Oni będą sądzić razem z Jezusem upadłych aniołów.
To nie dotyczy się wielkiej rzeszy ludzi , którzy mają nadzieję na życie wieczne na ziemi oni nie mają przywileju sądzenia.

Obj 7 : (4) I usłyszałem liczbę tych, których opieczętowano: sto czterdzieści cztery tysiące
Objaw. 5:(9) I taką nową pieśń śpiewają: Godzien jesteś wziąć księgę i jej pieczęcie otworzyć, bo zostałeś zabity i nabyłeś Bogu krwią twoją [ludzi] z każdego pokolenia, języka, ludu i narodu, (10) i uczyniłeś ich Bogu naszemu królestwem i kapłanami, a będą królować na ziemi.


Cytat:
Klangman napisał
Jezus przypominał, że w Pismach (Starego Testamentu) było napisane "bogami jesteście"

Zwrot bóg oznacza tytuł. Nawet szatan został nazwany bogiem tego sytemu z małej litery - bóg.
Dla odróżnienia od innych bogów Stwórca Bóg prawdziwy nadał sobie imię Jehowa.
My jako ludzie jesteśmy śmiertelni , cierpimy nie jesteśmy
równi Bogu . Chodzi tu zapewnię o coś innego.


A jeśli Bóg używa Ciebie jako narzędzia do realizacji swojego celu (a wiadomo, że nasze ciała są świątynią Ducha) to wówczas jak zdefiniujesz swoje jestestwo w kontekście czynu?

Wydaje mi się, że Jezus jest Bogiem między innymi dlatego, że w Jego ustach nie było fałszu. My natomiast tylko bywamy tacy jak On (najpowszechniejsze jest grzeszenie słowem), gdy stosujemy się do Jego nauki (zatem Bóg w nas przejawia się często w postawie pełnej miłości do drugiego człowieka).

Najprawdopodobniej symboliczna liczba wybrańców Boga (144000 ---> 12x12x1000) to bardzo ciekawe zagadnienie i dałaś mi do myślenia tym co napisałaś :)
 
 
nesto 


Wyznanie: deizm
Pomógł: 174 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 4212
Skąd: były katolik
Wysłany: 2014-03-06, 23:52   

Czy ktoś zna jeszcze jakieś Osoby Boskie? Chętnie poddam w wątpliwość ich istnienie :-D
 
 
Abigail-2 


Pomogła: 58 razy
Dołączyła: 06 Sty 2014
Posty: 892
Wysłany: 2014-03-09, 19:03   

merkaba napisał/a:
Mateusza 28:19, BW: „Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”iii. Komentarz: „Związek tych trzech imion w formule chrztu dowodzi, że Syn i Duch Święty są równi Ojcu.

To że są tutaj razem wymienieni nie oznacza że są równi.
Merkaba o tym nie pisze wprost a jest to tylko w twoim domyśle.Nigdzie nie jest powiedziane , że ci trzej to jedno.

Pogląd , że duch jest osobą został wprowadzony w kościele jako dogmat
dopiero w IV w. n.e. Nie wyznawali go pierwsi „Ojcowie Kościoła”- w II w. n.e. Justyn Męczennik oraz Hipolit uważali , że duch święty to sposób oddziaływania Boga .

Duch święty to moc od Boga .
Kto grzeszy przeciwko duchowi grzeszy przeciw Bogu bo do Niego on właśnie należy.
Micheasza 3:8 A tymczasem ja za sprawą ducha Jehowy zostałem napełniony mocą i sprawiedliwością, i potęgą, by opowiedzieć Jakubowi o jego buncie, a Izraelowi o jego grzechu.
Ostatnio zmieniony przez Abigail-2 2014-03-09, 19:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Abigail-2 


Pomogła: 58 razy
Dołączyła: 06 Sty 2014
Posty: 892
Wysłany: 2014-03-09, 19:09   

Klangman napisał/a:

Wydaje mi się, że Jezus jest Bogiem między innymi dlatego, że w Jego ustach nie było fałszu. My natomiast tylko bywamy tacy jak On (najpowszechniejsze jest grzeszenie słowem), gdy stosujemy się do Jego nauki (zatem Bóg w nas przejawia się często w postawie pełnej miłości do drugiego człowieka).

W ustach Jezusa nie było fałszu , był doskonały i posłuszny swojemu Ojcu.
Jednak to nie czyni go równym z Bogiem .
Jezus nigdy nie mówił , że jest równy Bogu a wręcz przeciwnie powiedział , że Ojciec jest większy od niego.

Jana 14:28

28 Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę i znowu przyjdę do was.
Gdybyście mnie miłowali, radowalibyście się, że idę do Ojca, gdyż Ojciec jest większy niż ja.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2014-03-09, 19:21   

Abigail-2 napisał/a:

Mateusza 3:8 A tymczasem ja za sprawą ducha Jehowy zostałem napełniony mocą i sprawiedliwością, i potęgą, by opowiedzieć Jakubowi o jego buncie, a Izraelowi o jego grzechu.


EMET:
Lapsus... ;-)
W ferworze, napisałaś: Mateusza 3:8, aczkolwiek powinna być notacja: Micheasza 3:8, PNŚ.
:->

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Abigail-2 


Pomogła: 58 razy
Dołączyła: 06 Sty 2014
Posty: 892
Wysłany: 2014-03-09, 19:31   

EMET napisał/a:
Abigail-2 napisał/a:

Mateusza 3:8 A tymczasem ja za sprawą ducha Jehowy zostałem napełniony mocą i sprawiedliwością, i potęgą, by opowiedzieć Jakubowi o jego buncie, a Izraelowi o jego grzechu.


EMET:
Lapsus... ;-)
W ferworze, napisałaś: Mateusza 3:8, aczkolwiek powinna być notacja: Micheasza 3:8, PNŚ.
:->

Stephanos, ps. EMET


Tak masz racje :-) miało być Micheasza.
Poprawiłam to w moim poście powyżej.
Dziękuje i pozdrawiam :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,17 sekundy. Zapytań do SQL: 11