Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
głoszenie imienia Jehowa
Autor Wiadomość
Bobo 

Wysłany: 2007-08-20, 14:36   

Witamy malinko! mamy nadzieję, że w dobrej wierze zawitałaś na to forum. Jak widzę, jest dużo racji w tym co piszesz. Natomiast ogłady nie ma w ogóle. Mam mieszane uczucia, czytając jak malinka mowi 'cholera' albo, że coś 'w d...e'. malinka mi się raczej kojarzy z czymś słodkim...

meritus 
meritus

Wysłany: 2007-08-20, 15:16   

Malinko zniemiasz nieco temat... W Nowym Testamencie nie ma imienia Jahwe, poza 4 zawołaniami "Alleluja" w Księdze Apokalipsy Swiętego Jana. W drugim wydaniu Biblii Tysiąclecia (którego jestem szczęśliwym posiadaczem) też nie ma, bo nie ma w oryginale. Tetragram w Nowym Testamencie nie istnieje.

Kolejna sprawa - Kościół jasno wytłumaczył dlaczego w liturgii używa się określenia "Pan" zamiast tetragramu. Odpowiedź jest jasna - bo tak Kościół praktykował zawsze, tzn od czasów Chrystusa. Praktykował tak jak sam Jezus Chrystus, który według świadectwa Pisma Świętego nie używał nigdy JHWH w swoich wypowiedziach, poza odniesieniem do siebie samookreślenia Boga JA JESTEM z Ksiegi Wyjścia w rozmowie z faryzeuszami i uczonymi w Piśmie. Jezus czynił tak jak Żydzi, którzy imienia JAHWE przez uszanowanie nie wymawiali nigdy poza jednym wyjątkiem. W święto przebłagania arcykapłan raz w roku w miejscu najświętszym wypowiadał imię Jahwe. W pewnym momencie nawet były problemy z samogłoskami przy tetragramie, bo nie wiadomo było jak wypowiadać.

malinka

Wysłany: 2007-08-20, 19:44   

meritus no prosze cie, myślałam że jesteś mądrzejszy, proś Jehowe o mądrość i zrozumienie a na pewno Ci jej udzieli, tylko prosze módl się do imiennego boga bo inaczej jeszcze twoje błaganie trafi do Ozyrysa czy innego boga, no i czasem nie módl się w modlitwach ekumenicznych bo to bedzie dowodzić że wątpisz w swojego boga

meritus 
meritus

Wysłany: 2007-08-20, 22:30   

Malinko trochę Cię nie rozumiem. Bóg jest jeden i ja modlę się do Boga prawdziwego.

Cytat:
Dz 4:8-12
Wtedy Piotr napełniony Duchem Świętym powiedział do nich: Przełożeni ludu i starsi! Jeżeli przesłuchujecie nas dzisiaj w sprawie dobrodziejstwa, dzięki któremu chory człowiek uzyskał zdrowie, to niech będzie wiadomo wam wszystkim i całemu ludowi Izraela, że w imię Jezusa hrystusa Nazarejczyka - którego ukrzyżowaliście, a którego Bóg wskrzesił z martwych - że przez Niego ten człowiek stanął przed wami zdrowy. On jest kamieniem, odrzuconym przez was budujących, tym, który stał się głowicą węgła. I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni
.

Bóg objawił swoje imię, samego siebie najpełniej w naszym Panu Jeusie Chrystusie!

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2007-08-20, 22:56   

meritus napisał/a:
Malinko zniemiasz nieco temat... W Nowym Testamencie nie ma imienia Jahwe, poza 4 zawołaniami "Alleluja" w Księdze Apokalipsy Swiętego Jana. W drugim wydaniu Biblii Tysiąclecia (którego jestem szczęśliwym posiadaczem) też nie ma, bo nie ma w oryginale. Tetragram w Nowym Testamencie nie istnieje.

Kolejna sprawa - Kościół jasno wytłumaczył dlaczego w liturgii używa się określenia "Pan" zamiast tetragramu. Odpowiedź jest jasna - bo tak Kościół praktykował zawsze, tzn od czasów Chrystusa. Praktykował tak jak sam Jezus Chrystus, który według świadectwa Pisma Świętego nie używał nigdy JHWH w swoich wypowiedziach, poza odniesieniem do siebie samookreślenia Boga JA JESTEM z Ksiegi Wyjścia w rozmowie z faryzeuszami i uczonymi w Piśmie. Jezus czynił tak jak Żydzi, którzy imienia JAHWE przez uszanowanie nie wymawiali nigdy poza jednym wyjątkiem. W święto przebłagania arcykapłan raz w roku w miejscu najświętszym wypowiadał imię Jahwe. W pewnym momencie nawet były problemy z samogłoskami przy tetragramie, bo nie wiadomo było jak wypowiadać.

EMET:
O, masz dostęp do 'oryginału' Ksiąg Nowego Przymierza...?

Z tą frazą "JA JESTEM" -- to chciejstwo teologiczne.
W Exodus 3:14 mamy frazę hebrajską < 'ehje(h) 'aszer 'ehje(h) >, która to fraza niekoniecznie znaczy "Jestem, Który Jestem".
Sama forma < 'ehjeh > ściśle jest w formie czasu przyszłego: taka forma przeważa.

Nawet piszesz śmiało, że 'Imię Boże właśnie w formie "Jahwe" wypowiadał arcykapłan 1 raz w roku'. Skąd taka wiedza, że taka właśnie forma?

To tylko takie krótkie moje uwagi.

Stephanos, ps. EMET

meritus 
meritus

Wysłany: 2007-08-20, 23:06   

EMET - mówiąc oryginał mam na myśli greckie wydania opracowane na podstawie najstarszych zachowanych rękopisów. To jest najbardziej wiarygodny tekst i podstawa do tłumaczeń.

Co do Jahwe - są różne badania naukowców, zdania są podzielone. Sądzę, że wersja Jahwe jest dobra i mi osobiście odpowiada...

Co do chciejstwa teologicznego odnośnie JA JESTEM - jest to najbardziej wiarygodna interpretacja całej mowy przeciw faryzeuszom i uczonym w Piśmie.

EMET 

Wysłany: 2007-08-20, 23:23   

meritus napisał/a:
EMET - mówiąc oryginał mam na myśli greckie wydania opracowane na podstawie najstarszych zachowanych rękopisów. To jest najbardziej wiarygodny tekst i podstawa do tłumaczeń.

Co do Jahwe - są różne badania naukowców, zdania są podzielone. Sądzę, że wersja Jahwe jest dobra i mi osobiście odpowiada...

Co do chciejstwa teologicznego odnośnie JA JESTEM - jest to najbardziej wiarygodna interpretacja całej mowy przeciw faryzeuszom i uczonym w Piśmie.

EMET:
Poczytaj cosik o oddaniach tekstu Exodus 3:14...

Fraza "Ja Jestem" jest wzięta z greki i jako taka używana też przez... ludzi.
Po grecku owa to: < ego eimi >. Możesz, jeśli posiadasz jakiś program komputerowy, obadać ową formę: zorientujesz się, że nie jest owa zawarowana jedynie dla wypowiedzi Jezusa [zapisanych w wersji greckiej w Nowym Przymierzu].

A co do oddania Exodus 3:14, to wypadałoby szukać nie w grece, lecz w... hebrajskim języku.
A nawet w greckiej LXX nie mamy dokładnie "Jestem, który jestem". Ba, Orygenes zawarł sugestię w 'Hexapli' poprzez przypis w odniesieniu do LXX per "esomai" [czyli: "Będę"; por. np. do Hebrajczyków 1:5].

Stephanos, ps. EMET

malinka

Wysłany: 2007-08-21, 07:54   

może nie sprzeczając się poprostu stwierdźcie że Jehowa jest jedynym Bogiem i warto tego imienia używać ponieważ jest potężną wieżą a ten kto go używa doznaje ochrony, i wielkie mi rzeczy tak się sprzeczać skoro to jest takie proste
Ostatnio zmieniony przez wit 2007-08-21, 07:59, w całości zmieniany 1 raz  

EMET 

Wysłany: 2007-08-21, 10:09   

malinka napisał/a:
może nie sprzeczając się poprostu stwierdźcie że Jehowa jest jedynym Bogiem i warto tego imienia używać ponieważ jest potężną wieżą a ten kto go używa doznaje ochrony, i wielkie mi rzeczy tak się sprzeczać skoro to jest takie proste

EMET:
Jeśli m.in. do mnie 'pijesz', to daleki jestem od prowadzenia jakichkolwiek sporów.

Jeśli już piszesz o Jehowie, to dokładniej powinnaś napisać: "Jehowa jest jedynym prawdziwym Bogiem", zgodnie z wykładnią np.: wg Jana 17:3; Deuteronomium 4:35; 1 Królów 8:60; 1 do Tessaloniczan 1:9.

Bowiem, co sie tyczy w ogóle 'bogów', to czytamy w 1 do Koryntian 8:4b - 6 ---
"wiemy, że bożek jest nicością na świecie i że nie ma innego Boga oprócz jednego.
Bo chociaż są tacy, których zwą "bogami", a czy to w niebie, czy na ziemi, jako że jest wielu "bogów" i wielu "panów
dla nas wszakże jest jeden Bóg, Ojciec, z którego jest wszystko, a my dla niego; i jeden jest Pan, Jezus Chrystus, przez którego jest wszystko i my przez niego."
{podkreślenie [...] moje, E.}

Stephanos, ps. EMET

meritus 
meritus

Wysłany: 2007-08-21, 10:56   

Owszem mcie "sformułowanie JA JESTEM" było użwyane bardzo powszechnie. Także Jezus używał "ja jestem" z różnymi dopełnieniami. Jednak w omawianej mowie użył określenia kilkakrotnie w specyficznym kontekście i znaczeniu, tak, że żydzi chcieli go ukamienować.

Jest jeden Bóg: Ojciec, Syn i Duch Święty.

A w jakim imieniu mamy zbawienie? W imieniu Chrystusa Pana! Dobra Nowina nie jest o tetragramie, ale o prawdziwym i pełnym objawieniu Boga w Jezusie Chrystusie.

malinka

Wysłany: 2007-08-21, 19:58   

meritus gdzieś ty znalazł ten dwukropek, jak wy się czepiacie szczegółów to ja się dwukropka przyczepie, może sobie lepiej przeczytaj 1Koryntian 8:6 jeżeli sądzisz że Jezus jest Bogiem, a jeżeli dalej tak sądzisz to zapraszam do siebie, poznamy się lepiej :)

EMET 

Wysłany: 2007-08-21, 21:37   

meritus napisał/a:
Owszem mcie "sformułowanie JA JESTEM" było użwyane bardzo powszechnie. Także Jezus używał "ja jestem" z różnymi dopełnieniami. Jednak w omawianej mowie użył określenia kilkakrotnie w specyficznym kontekście i znaczeniu, tak, że żydzi chcieli go ukamienować.

Jest jeden Bóg: Ojciec, Syn i Duch Święty.

A w jakim imieniu mamy zbawienie? W imieniu Chrystusa Pana! Dobra Nowina nie jest o tetragramie, ale o prawdziwym i pełnym objawieniu Boga w Jezusie Chrystusie.

EMET:
A cóż to takiego: "Dobra Nowina nie jest o tetragramie"?
Przede wszystkim: jeśli już - to Tetragrammaton [czyli z greki: Czteroliterowiec]; ma związek z zapisem spółgłoskowym świętego Imienia Boga - czyli JHVH [ew. JHWH].
Kiedy ktoś pisze w tonie "tetragrammaton", to zupełnie spłaszcza zagadnienie sprowadzając do jakiegoś tam 'tetragrammatonu'...
A czyż to, co dotyczy Imienia Boga, to jest jakiś tam 'tetragrammaton'?
A te ok. 7000 miejsc w 'Biblii Hebraica' z JHVH - to takie 'ot zdawkowe bąknięcie o jakimś tetragrammatonie'...?

Przecież Jezus w Modlitwie "Ojcze nasz" powiedział: "Niech będzie uświęcone Twoje Imię"; po hebrajsku: < jithqaddasz szemecha >.
Tenże Jezus powiedział przy pewnej okazji:
"Ojcze, otocz chwałą swoje imię". Wtedy doszedł głos z nieba: "Już otoczyłem je chwałą i jeszcze je chwałą otoczę"." -- wg Jana 12:28.

Także w Liście ap. Pawła --
"i aby narody wychwalały Boga za jego miłosierdzie. Tak jak jest napisane: "Dlatego będę cię otwarcie wyznawał wśród narodów i będę śpiewał twojemu imieniu"." -- do Rzymian 15:9.

Zatem: Imię Boże to nie 'jakiś tam tetragrammaton'.

Kwestie te były już nie raz szczegółowo omawiane na tym tutaj Forum; nie tylko w moich post/ach/...

Stephanos, ps. EMET

meritus 
meritus

Wysłany: 2007-08-21, 23:40   

W języku naszym ojczystym mówi się "tetragram". To, że tetragram pojawia się w Starym Testamencie ileś tysięcy razy nie znaczy, że pojawia się w Nowym Testamencie i że imię Jahwe głosili uczniowie Jezusa. Uczniowie Jezus głosili zbawienie w imieniu Jezusa Chrystusa.

Malinko - Pismo Święte mówi jednoznacznie o Jezusie Chrystusie, że jest Bogiem. To nie temat na to - jeżeli masz wątpliwości to można to powałkować w odpowiednim... albo zapraszam do siebie... Na forum można znaleźć mój nr gg.

malinka

Wysłany: 2007-08-22, 00:02   

kochany EMECIE jak się ciesze że w końcu jest ktoś mądry bo w zupełności się z tobą zgadzam, nie wiem jak ktoś wogóle śmie traktować naszego stwórce bezosobowo i bezimiennie, Jehowa to nie żaden tetragram(mający cztery litery) imię to znaczy więc: 'on powoduje że się staje' wyjawia ono iż Jehowa sam nieustannie sprawia że staje się tym który spełnia obietnice który zawsze urzeczywistnia swoje zamierzenia. i nie mam pojęcia jak ktoś wogóle bierze w wątpliwość używania tego imienia, przecież kto wzywa jego imienia bedzie wybawiony, więc nie wyobrażam sobie jak ktoś może nie używać tego imienia i zastępować go np pan

malinka

Wysłany: 2007-08-22, 00:05   

meritus prosze cię, zmądrzej

Odpowiedz do tematu