Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
trzecia osoba boska nie istnieje
Autor Wiadomość
merkaba 

Wysłany: 2014-03-10, 13:03   

A gdy spoczął na nich Duch, wpadli w uniesienie prorockie (Lb 11:25). A nie potrzeba im światła lampy i światła słońca, bo Pan Bóg będzie świecił nad nimi...(Ap 22:5). Sam Duch wspiera swym świadectwem naszego ducha, że jesteśmy dziećmi Bożymi (Rz 8:16). ...Ojciec z nieba da Ducha Świętego tym, którzy Go proszą (Łk 11:13).

Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz /jeszcze/ znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe.(J 16,12-13)

a ten ostatni wers muwi ze nie wszystko jest objawione w ewangeli

Abigail-2 

Pomogła: 58 razy
Wysłany: 2014-03-15, 22:29   

MieczDucha napisał/a:
Osoby mówiące że brak trzeciej osoby w dziesiątkach, setkach miejsc to wynik że apostołowie jeszcze wtedy nie znali 3 osoby przypominam że przecież sami podają wersety z ewangelii które wg nich mają mówić o trzeciej osobie - więc tam gdzie chcą to apostołowie wiedzieli a tam gdzie nie chcą to apostołowie nie widzieli ?? poza tym osoby stosujące taką argumentację przecież podaje że Ewangelia Jana 14:17 mówi o 3 osobie a tam pisze : " ...świat przyjąć nie może, bo go nie widzi i nie zna; wy go znacie...". Poniższe dowody pokażą wg mnie że Jana 14:17 nie mówi o trzeciej osobie ani żaden inny werset nie mówi o trzeciej osobie bo taka nie istnieje.

1) ,,Niechaj się nie trwoży serce wasze; wierzcie w Boga i we mnie wierzcie! (2) W domu Ojca mego wiele jest mieszkań...,, - Ewangelia Jana 14:1-2 Biblia Warszawska- moim zdaniem gdyby trzecia osoba istniała którą niby znali apostołowie to powyższy fragment powinien brzmieć np tak : "wierzcie w Boga, wierzcie w Ducha Świętego i we mnie wierzcie! , w domu Ojca mego i w domu Ducha Prawdy jest wiele mieszkań..."

2) ,, Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie" - Jana 14:6 BW - wg mnie gdyby trzecia osoba istniała to by np pisało : ,,nikt nie przychodzi do Ojca i do Ducha Świętego, tylko przeze mnie"

3) ,,Gdybyście byli mnie poznali i Ojca mego byście znali; odtąd go znacie i widzieliście go" - Jana 14:7 BW - "Gdybyście byli mnie poznali i Ojca mego i Ducha Świętego byście znali; odtąd ich znacie i widzieliście ich"

Słuszne spostrzeżenia.
Pierwsi chrześcijanie nie uznawali ducha świętego za osobę .

Jezus miał chrzcić „duchem świętym”, tak jak Jan chrzcił wodą (Łukasza 3:16). W dniu Pięćdziesiątnicy 33 roku n.e. około 120 uczniów zostało ‛napełnionych duchem świętym’; najwyraźniej więc nie mogła to być osoba (Dzieje 1:5, 8; 2:4, 33).

Duch święty to nie osoba a siła i moc od Boga.

Dz.1 : 8 lecz otrzymacie moc, gdy zstąpi na was duch święty,
i będziecie moimi świadkami zarówno w Jerozolimie, jak i w całej Judei i Samarii, i aż do najodleglejszego miejsca na ziemi”.

Abigail-2 

Wysłany: 2014-03-15, 22:48   

Duch święty nie jest osobą, lecz potężną, czynną siłą, którą Bóg posługuje się do spełniania swej woli.
Jest powiedziane , że Bóg posługiwał się duchem świętym przy stwarzaniu. Zostali nim też napełnieni ludzie .
a przecież nie chodziło aby osoba weszła do osoby ale o pomoc od Boga w postaci jego mocy. Jest to dość logiczne.
Święty duch Boży w ogromnej mierze wspierał pierwszych chrześcijan w dziele i był ich wspomożycielem.

Ps 104:30
Gdy posyłasz swego ducha, zostają stworzone;
i odnawiasz oblicze ziemi.

Dz 2 : 33
Skoro zatem został wywyższony na prawicę Bożą i od Ojca otrzymał obiecanego ducha świętego, wylał to, co wy widzicie i słyszycie.

Dz 4 :31
Kiedy już zwrócili się z tym błaganiem, zatrzęsło się miejsce, w którym byli zebrani, a wszyscy zostali napełnieni duchem świętym i ze śmiałością oznajmiali słowo Boże.

2 Pi 1: 21
Albowiem proroctwo nigdy nie zostało przyniesione z woli człowieka, lecz ludzie mówili od Boga, uniesieni duchem świętym.

fauxpas 
sqrt(-1)

Wyznanie: Reformowany charyzmatyk
Wysłany: 2014-03-16, 00:28   

Abigail-2 napisał/a:
a przecież nie chodziło aby osoba weszła do osoby ale o pomoc od Boga w postaci jego mocy. Jest to dość logiczne.

"Dość logiczne" jest zatem również niemożność "przyjęcia Pana Jezusa do swojego serca" :-) . Oto Jezus nie może teraz powiedzieć, że On jest w Ojcu, a Ojciec w Nim...!

Abigail-2 

Wysłany: 2014-03-16, 01:56   

fauxpas napisał/a:
Abigail-2 napisał/a:

"Dość logiczne" jest zatem również niemożność "przyjęcia Pana Jezusa do swojego serca" :-) . Oto Jezus nie może teraz powiedzieć, że On jest w Ojcu, a Ojciec w Nim...!

Jak rozumiesz przyjęcie Pana Jezusa do serca ? :-)
Może od tego zaczniemy .

fauxpas 
sqrt(-1)

Wyznanie: Reformowany charyzmatyk
Wysłany: 2014-03-16, 13:05   

Abigail-2 napisał/a:
fauxpas napisał/a:
Abigail-2 napisał/a:

Jak rozumiesz przyjęcie Pana Jezusa do serca ? :-)
Może od tego zaczniemy .

Czy sugerujesz, że osoba nie może wejść do innej osoby?
A co do Twojego pytania: to był ironiczny żart, a nie dowód na możliwość wejścia osoby w osobę, aczkolwiek z tym ostatnim się zgadzam ;].

nesto 

Wyznanie: deizm
Wysłany: 2014-05-12, 23:22   

fauxpas, czy uważasz, że tęsknota jest również Osobą?

Abigail-2 

Wysłany: 2014-05-13, 00:26   

merkaba napisał/a:
A gdy spoczął na nich Duch, wpadli w uniesienie prorockie (Lb 11:25). A nie potrzeba im światła lampy i światła słońca, bo Pan Bóg będzie świecił nad nimi...(Ap 22:5). Sam Duch wspiera swym świadectwem naszego ducha, że jesteśmy dziećmi Bożymi (Rz 8:16). ...Ojciec z nieba da Ducha Świętego tym, którzy Go proszą (Łk 11:13)

Ojciec z nieba da ducha świętego tym, którzy go o to proszą ( Łuk.11:13)

Czyli da swoją moc aby wspierać innych .
Duch święty pochodzi od Boga , nie jest osobą ale czymś od Boga.

ratao

Wyznanie: Słowianin
Wysłany: 2014-05-13, 09:53   

Abigail-2 napisał/a:
merkaba napisał/a:
A gdy spoczął na nich Duch, wpadli w uniesienie prorockie (Lb 11:25). A nie potrzeba im światła lampy i światła słońca, bo Pan Bóg będzie świecił nad nimi...(Ap 22:5). Sam Duch wspiera swym świadectwem naszego ducha, że jesteśmy dziećmi Bożymi (Rz 8:16). ...Ojciec z nieba da Ducha Świętego tym, którzy Go proszą (Łk 11:13)

Ojciec z nieba da ducha świętego tym, którzy go o to proszą ( Łuk.11:13)

Czyli da swoją moc aby wspierać innych .
Duch święty pochodzi od Boga , nie jest osobą ale czymś od Boga.

Dla ŚJ Duch Święty jest Bożą energią,która ma świadomość?

Piszesz o Duchu Świętym z małej litery jako o sile lub mocy.Wynika z tego,że ŚJ wierzą,że DŚ jest Bożą energią,która pochodzi z/od Boga? Jaka jest różnica w tym,że DŚ pochodzi z Boga lub od Boga? Dla ŚJ DŚ ma ona świadomość?
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

Abigail-2 

Wysłany: 2014-05-24, 01:02   

ratao napisał/a:

Ratao
Duch święty jest siła, mocą pochodzącą od Boga.Na to istnieją dowody Biblijne.
Natomiast nie spotkałam się w Biblii , że pisze iż duch święty ma świadomość.
Może tobie udało się znaleźć takie wersety na potwierdzenie tego ?

ratao

Wysłany: 2014-05-25, 09:31   

Abigail-2 napisał/a:
ratao napisał/a:

Ratao
Duch święty jest siła, mocą pochodzącą od Boga.Na to istnieją dowody Biblijne.
Natomiast nie spotkałam się w Biblii , że pisze iż duch święty ma świadomość.
Może tobie udało się znaleźć takie wersety na potwierdzenie tego ?

Dla ŚJ Duch Święty jest Energią Świętą,która ma świadomość?

A żył w Jerozolimie człowiek, imieniem Symeon. Był to człowiek sprawiedliwy i pobożny, wyczekiwał pociechy Izraela, a Duch Święty spoczywał na nim. Jemu Duch Święty objawił, że nie ujrzy śmierci, aż zobaczy Mesjasza Pańskiego.(Łuk.2.25-26)

Kiedy was wydadzą, nie martwcie się o to, jak ani co macie mówić. W owej bowiem godzinie będzie wam poddane, co macie mówić, gdyż nie wy będziecie mówili, lecz Duch Ojca waszego będzie mówił przez was. (Mt 10, 19-20)

Kiedy was ciągać będą do synagog, urzędów i władz, nie martwcie się, w jaki sposób albo czym macie się bronić lub co mówić, bo Duch Święty nauczy was w tej właśnie godzinie, co należy powiedzieć." (Łk 12, 11-12)

Pójdźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego." (Mt 28, 19)

A Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem." (J 14,26)

Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. (J 16, 13)

I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić.(Dz.2.4)

Gdy odprawili publiczne nabożeństwo i pościli, rzekł Duch Święty: Wyznaczcie mi już Barnabę i Szawła do dzieła, do którego ich powołałem.(Dz.13.2)

Z tych wersetów wynika,że Duch Święty jest Energią Świętą,która ma świadomość.Jeśli Bóg jest obecny "we wszystkich" (Efez.4.6), jest to możliwe dzięki temu,że jest On Duchem Świętym (Jan.4.24),Energią Świętą,z której wszystko powstało i powstaje.

Bóg=Duch Święty=Energia Święta

Jeśli Bóg jest Duchem-Energią,to jest osobą? Z jakiego powodu piszecie o Duchu jako sile lub mocy,a nie o energii.Siła,moc,nie jest tym samym co energia i takie niejasne pisanie o Duchu Świętym i do tego z małej litery,zaciemnia jego poznanie jako Boga.Dla ŚJ nie wynika z Biblii,że Duch Święty-Energia Święta, ma świadomość i jest Bogiem bezosobowym?
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.
Ostatnio zmieniony przez ratao 2014-05-25, 12:38, w całości zmieniany 1 raz  

efroni 

Wysłany: 2014-05-25, 10:24   

ratao , energia objawia się przez moc i siłę
Czy jest energia pozbawiona mocy i siły ?

Nie jest błędem mówić o Duchu jako mocy i sile i energii
ale czy właściwym jest tą siłę i moc , energię nazywać bytem
osobowym ?
Bo tak jest napisane w Pismach ?
Jeżeli nie osobowo to jak opisać energię , moc , siłę słońca ,
lub np. energię elektryczną ?

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają

ratao

Wysłany: 2014-05-25, 13:09   

efroni

efroni napisał/a:
ratao , energia objawia się przez moc i siłę
Czy jest energia pozbawiona mocy i siły ?

Duch Święty jest Bogiem bezosobowym,Energią Świętą,z której wszystko powstało i powstaje

Szkolna definicja energii,której nas uczyli jest taka:
Energia jest to zdolność ciała do wykonania pracy.Dalej jest moc i siła.

Cytat:
Nie jest błędem mówić o Duchu jako mocy i sile i energii
ale czy właściwym jest tą siłę i moc ,energię nazywać bytem
osobowym ?
Bo tak jest napisane w Pismach ?

Duch Święty powinien być tłumaczony jako Energia Święta,Boża,która jest z Boga,częścią Boga,Bogiem bezosobowym,a nie czymś innym od Boga.Energia nie jest osobą, bytem osobowym.

Nie mogę zrozumieć stanowiska ŚJ,którzy Ducha Świętego uważają za energię,ale Boga,który jest Duchem Świętym uważają za osobę,Boga Ojca?

Cytat:
Jeżeli nie osobowo to jak opisać energię , moc , siłę słońca ,
lub np. energię elektryczną ?

Energia nie jest osobą.

nesto 

Wyznanie: deizm
Wysłany: 2014-05-26, 16:20   

A czy dobroć jest osobą? No raczej nie.
A czy słowo jest osobą? Także nie.
To są DUCHY podobne do miłości, nienawiści, pogardy itp.
Są duchy dobre i złe, jak widać powyżej.
Bóg jest (wg Biblii) Duchem.
Duch zaś, jak wyżej udowodniono, nie jest osobą.

Jest Duchem inteligentnym, ale nie jest osobą.
Osoba to wymysł ludzki (odrębna, świadoma istota). Nazywanie Boga osobą jest płytkie...

Odpowiedz do tematu