Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak Bóg zaplanował Nowe Przymierze i jak ono się wypełnia?
Autor Wiadomość
Listek 

Wysłany: 2014-06-09, 21:40   

Tora Mojżesza i Tora Mesjasza są jednym i tym samym.
To, co zostaje nazwane " doskonałą Torą, która daje wolność"/Jk 1,25; 2,12 /,' Torą Królestwa' / Jk 2,8/,
Torą [streszczoną ] [..] w jednym zdaniu: " Kochaj bliźniego swego jak samego siebie" / Gal.5,14 por.Rz.13,8-10; Mk 12,28-31 /, " taką Torą, która ma związek z ufnością " / Rz.3,27; por Rz 9,32/, i Torą zapisaną w sercach przez Boga w Nowym Przymierzu / Jeremiasz 31,30-33 ; Hbr 8,8-12/, jest ta samą Torą, którą otrzymał i ogłosił Mojesz.
Po pierwszym przyjściu Mesjasza podstawowy wymóg Tory to wciąż " ufna wierność, wyrażająca się przez miłość" / Gal 5,6/. Tak Prawo miłości istnieje, a Mojżesz przyniósł je jako słowa życia ludowi Bożemu./ Dz.7,38/.
Jezus wyraził się o nim tak: " Jesli mnie kochacie, będziecie zachowywac moje nakazy" / J 14,15; por.1 J 3,22/, a " nakazy" Jezusa to Boże przykazania , to Tora, którą należy wypełniać.

J 14:24 bt "Kto nie miłuje Mnie, ten nie zachowuje słów moich. A nauka, którą słyszycie, nie jest moja, ale Tego, który Mnie posłał, Ojca."

Nauka Boża- Tora jest wyrazem wielkiej miłości Boga do człowieka.Wypełniamy ją z serca z wdzięczności dla Boga, w podziękowaniu za dar zbawienia w Chrystusie Jezusie
Chwała Bogu!!

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Listek 2014-06-09, 21:50, w całości zmieniany 1 raz  

chryzolit

Wysłany: 2014-06-09, 21:46   

LISTKU.
To gdzie w Torze,Bóg podał takie przykazanie?.
1list Jana.3;23.
Pozdrawiam.

Listek 

Wysłany: 2014-06-09, 22:03   

Jezus powiedział o sobie, że nie można Go zrozumieć, jeśli się nie wierzy pismom Mojżesza: Jan 5,46

Gdybyście jednak uwierzyli Mojżeszowi, to byście i Mnie uwierzyli. O Mnie bowiem on pisał. Jeżeli jednak jego pismom nie wierzycie, jakżeż moim słowom będziecie wierzyli?” B.T

chryzolicie, Bóg dał nam przez Mojzesza słowa życia a jako wzór sprawiedliwego człowieka Chrystusa Jezusa, Syna Bożego, w którym zamieszkała pełnia boskości,

Dz.7, (37) To jest ten Mojżesz, który powiedział synom Izraela: Proroka jak ja wzbudzi wam Pan spośród braci waszych. (38) On ci to w czasie zgromadzenia na pustyni pośredniczył między aniołem, który do niego mówił na górze Synaj, a ojcami naszymi, on też otrzymał słowa żywota, aby je nam przekazać.

Pozdrawiam

Listek 

Wysłany: 2014-06-10, 05:43   

c.d.
Te same słowa życia, co Mojżesz, przyniósł ludziom Chrystus Jezus gdy przyszedł w ciele. Swoim dziełem, które wykonał, pokazał nam drogę do życia wiecznego.

J 6:68 bpd "Szymon Piotr odpowiedział: Panie! Do kogo odejdziemy? (Ty) masz słowa życia wiecznego."

Jan 14,(24) Kto Mnie nie miłuje, ten nie zachowuje słów moich. A nauka, którą słyszycie, nie jest moja, ale Tego, który Mnie posłał, Ojca.

Przez cały czas służby na ziemi Jezus nauczał nauki Bożej- Tory, która jest słowem od Boga.Pokazał i nauczał jak prawidłowo,według zamysłu Boga żyć według doskonałych przykazań nieomylnego Boga.i co w Prawie Bożym jest ważniejsze.

Mat.23,(23) Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo dajecie dziesięcinę z mięty, kopru i kminku, lecz pomijacie to, co ważniejsze jest w Prawie: sprawiedliwość, miłosierdzie i wiarę. To zaś należało czynić, a tamtego nie opuszczać

Jezus także powiedział do swych uczniów o nauczycielach żydowskich:

Mt 23:3 bpd "Czyńcie zatem i zachowujcie wszystko, cokolwiek by wam powiedzieli, nie postępujcie jednak według ich czynów; mówią bowiem — i nie czynią."

chryzolicie, bardzo ważne jest byś nie odrzucał słowa Bożego, które otrzymał i przekazał ludziom Mojżesz .Słowo Boże zaszczepione w nas ma moc zbawić dusze nasze.Inaczej ujmując Chrystus Jezus w nas dokonuje dzieła przemiany naszego serca i wnętrza , byśmy służyli tylko Bogu. Imię Jezusa to Słowo Boże.

Pozdrawiam

Listek 

Wysłany: 2014-06-10, 09:08   

c.d.

Bóg powiedział do Mojzesza o Mesjaszu:

V Mojż.18,(18) Wzbudzę im proroka spośród ich braci, takiego jak ty, i włożę w jego usta moje słowa, będzie im mówił wszystko, co rozkażę. (19) Jeśli ktoś nie będzie słuchać moich słów, które on wypowie w moim imieniu, Ja od niego zażądam zdania sprawy.

chryzolit

Wysłany: 2014-06-10, 19:21   

Listku.Odpowiadasz,
nie do pytania.
A pytanie to wstawiłem po to,abyś zauważył że Jan pisze,iż Bóg dał przykazanie całkowicie inne niż podał przez Mojżesza,dlaczego?.
Ponieważ droga do pojednania z Bogiem i życia wiecznego prowadzi przez Chrystusa i tylko przez niego,a On został posłany aby otworzyć tą drogę przez śmierć.I od niej rozpoczyna się Nowe Przymierze i inna epoka czasu.
1List Jana.4;9.
''W tym objawiła się miłość Boga do nas,iż syna swego jednorodzonego posłał Bóg na świat,abyśmy przezeń żyli.
Na tym polega miłość,że nie myśmy umiłowali Boga,lecz że On nas umiłował i posłał Syna swego jako ubłaganie za grzechy nasze.''
Piękne ewangeliczne przesłanie.
Słowa te możemy czytać wiele razy,abyśmy ten przekaz poprawnie odebrali,ponieważ one są nie tylko piękne ale i bardzo ważne.
Dlatego przykazaniem Boga jest iż mamy wierzyć w Syna Bożego i miłować się wzajemnie.
Stwórca jest niezmienny,ale to On postanowił w swoim planie zmienność epok,tym samym zmianę zakonu i przykazań i świątyni itd,czego ty nie chcesz zauważyć.

Kiedy poznaliśmy Chrystusa,trwanie w Zakonie Mojżesza i szukanie usprawiedliwienia przez niego,jest niebezpieczne.
Dlaczego?.
Gal.5;4.
''Odłączyliście się od Chrystusa wy,którzy w Zakonie szukacie usprawiedliwienia,wypadliście z łaski.''
[/i]Gal.3;10.

[i]''Bo wszyscy którzy polegają na uczynkach zakonu,są pod przekleństwem,napisano bowiem;Przeklęty każdy,kto nie wyrwa w pełnieniu wszystkiego,co jest napisane w księdze Zakonu.A że przez zakon nikt nie zostaje usprawiedliwiony,to rzecz oczywista,bo sprawiedliwy z wiary żyć będzie.''

Pozdrawiam.

Listek 

Wysłany: 2014-06-10, 19:51   

Nie wolno mylić kwestii samo zbawienia z uczynków z wypełnianiem Prawa Bożego zapisanego na sercu nowo narodzonego człowieka.

Zbawienie w Chrystusie Jezusie jest darem od Boga. Z wdzięczności i miłości do Boga nie grzeszymy , czyli nie łamiemy Prawa Bozego.
Wypełniamy zakon, który Bóg w nowym przymerzu zapisał wierzącemu na sercu.Jest to zakon Boży otrzymany przez proroka Mojżesza.

J 1:17 br "Prawo zostało nam bowiem dane przez Mojżesza, a łaska i prawda przyszły do nas przez Jezusa Chrystusa."

Jr 31:33 bw "lecz takie przymierze zawrę z domem izraelskim po tych dniach, mówi Pan: Złożę mój zakon w ich wnętrzu i wypiszę go na ich sercu. Ja będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem."

Pozdrawiam

chryzolit

Wysłany: 2014-06-10, 21:41   

Listek.
Nie sądzę że Apostoł coś pomylił,on pisał te słowa nie do tych Żydów,którzy nie przyjęli Jezusa
ale do tych którzy go przyjęli.
Na sercu nowo narodzonego człowieka w Chrystusie,nie ma być wypisany Zakon-Prawo Mojżesza,tylko miłość i postępowanie zgodne z nią.
Kol.3;9.
''skoro zewlekliście z siebie starego człowieka wraz z uczynkami jego,a przyoblekli nowego,który się odnawia ustawicznie,ku poznaniu na obraz tego,który go stworzył.''
Jeżeli wierzymy w Jezusa,to nie wybieramy już innej drogi,do usprawiedliwienia,nie wracamy do Zakonu [on należy do starego człowieka z jego uczynkami],każda próba podobania się Bogu przez uczynki Zakonu i jego sprawiedliwość,jest odwracaniem się od Chrystusa,
Fil.3;9.
''żeby zyskać Chrystusa i znalezć się w nim,nie mając własnej sprawiedliwości,opartej na zakonie,lecz tę która się wywodzi przez wiarę w Chrystusa,sprawiedliwość z Boga,na podstawie wiary.''
Nie myślę żeby można było to dosadniej określić,od Apostoła.
Pozdrawiam.

Listek 

Wysłany: 2014-06-10, 22:19   

chryzolit napisał/a:
Na sercu nowo narodzonego człowieka w Chrystusie,nie ma być wypisany Zakon-Prawo Mojżesza,tylko miłość i postępowanie zgodne z nią.

Jr 31:33 bw "lecz takie przymierze zawrę z domem izraelskim po tych dniach, mówi Pan: Złożę mój zakon w ich wnętrzu i wypiszę go na ich sercu. Ja będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem."

Nie szanujesz słów życia jakie Bóg powiedział do proroka Mojżesza.Wielka szkoda ;

Nauka Boża dana Mojżeszowi to słowa życia - to Tora, która mieszka w sercu Mesjasza i w naszym sercu bo należymy do Niego.
Jezus powiedział:
Jan 5,46
Gdybyście jednak uwierzyli Mojżeszowi, to byście i Mnie uwierzyli. O Mnie bowiem on pisał. Jeżeli jednak jego pismom nie wierzycie, jakżeż moim słowom będziecie wierzyli? B.T

Pozdrawiam

chryzolit

Wysłany: 2014-06-10, 22:32   

Listku.
Już wiele razy,pisaliśmy o tym,że proroctwo to[Jer.31-33.] zaczęło się wypełniać,od czasu śmierci J.Chrystusa,o czym Ap.Paweł napisał w liście do Heb.dwa razy.
Wybacz dla mnie jest to świadectwo posiadające autorytet.
Pozdrawiam.

Listek 

Wysłany: 2014-06-11, 06:13   

A czemu cała Biblia nie jest dla Ciebie autorytetem ?

2Tm 3:16 bw "Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości,"

Uwierz w Chrystusa Jezusa,Króla Żydów - Słowo Boże, które wczoraj i dziś takie samo, i na wieki.

Hbr 13:8 bg "Jezus Chrystus wczoraj i dziś, tenże i na wieki."

Jaki zakon wpisał Ci Bóg do serca?

Tylko przez Mojżesza Bóg podał doskonałe Prawo.Jezus potwierdzał każde słowo od Boga i ganił nauczycieli za uchylanie przykazań Bożych i głoszenie własnych nauk.

Mk 7:9 bw "I mówił im: Chytrze uchylacie przykazanie Boże, aby naukę swoją zachować.

chryzolicie ,Ty też tak chytrze czynisz.
Pozdrawiam

Henryk 

Wysłany: 2014-06-11, 06:34   

chryzolit napisał/a:
Listku.
Już wiele razy,pisaliśmy o tym,że proroctwo to[Jer.31-33.] zaczęło się wypełniać,od czasu śmierci J.Chrystusa,o czym Ap.Paweł napisał w liście do Heb.dwa razy.
Wybacz dla mnie jest to świadectwo posiadające autorytet.
Pozdrawiam.

Z uporem maniaka rozgłaszasz nieprawdę. :-(
Jer 31:33 bt " Lecz takie będzie przymierze, jakie zawrę z domem Izraela po tych dniach - wyrocznia Pana: Umieszczę swe prawo w głębi ich jestestwa i wypiszę na ich sercach. Będę im Bogiem, oni zaś będą Mi ludem."
Od czasu śmierci Jezusa, (a w zasadzie już od detronizacji Sedekiasza) Izrael został odłączony od łaski Bożej.
Żadne inne Przymierze, poza tym przy Górze Synaj, nie było dotychczas zawarte z całym domem Izraela.
Sprawa jest oczywista i nie podlegająca dyskusji!
Dzisiejszy (cały) Izrael kieruje się Prawem Bożym? Gdzie to widać? :aaa:

Listek 

Wysłany: 2014-06-11, 07:16   

Henryk napisał/a:
Od czasu śmierci Jezusa, (a w zasadzie już od detronizacji Sedekiasza) Izrael został odłączony od łaski Bożej.

To nieprawda.

Jeremiasz 31. (37) To mówi Pan: Jeśli jest możliwe zmierzyć niebo w górze i zbadać podstawy ziemi w dole, to i Ja także odrzucę całe pokolenie Izraela za to wszystko, co uczynili - wyrocznia Pana.

Rzymian 11,(1) Pytam więc: Czyż Bóg odrzucił lud swój? żadną miarą!

Pozdrawiam

Henryk 

Wysłany: 2014-06-11, 08:04   

Listek napisał/a:
Henryk napisał/a:

To nieprawda.

Fakty. Fakty…
Kłaniają się fakty.
Czy dwadzieścia wieków bez ziemi, bez swego państwa, to dowód łaski Bożej?
Rozproszenie po całym- dosłownie- świecie.
Prześladowanie gdziekolwiek by osiedli się- to łaska?
Holokaust…
Dlaczego tak wyraźnych spraw nie widzicie?
Łaska została odjęta na jakiś- z góry zaplanowany- okres czasu, i w odpowiednim celu.

Listek 

Wysłany: 2014-06-11, 08:39   

Jeremiasz 30, (11) [color=blue]Ja bowiem jestem z tobą - wyrocznia Pana - by cię wybawić. Zgotuję zagładę wszystkim narodom, między którymi cię rozproszyłem, ciebie zaś nie wyniszczę. Ukarzę cię jednak sprawiedliwie i nie ujdziesz zupełnie bezkarnie[/color].

Bóg karze Izrael ale go nie opuszcza.

Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu