Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
15-lecie koronacji obrazu Matki Boskiej Wejherowskiej.
Autor Wiadomość
KobietaZMagdali 


Wyznanie: katoliczka
Pomogła: 235 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 12 Sty 2014
Posty: 2125
Skąd: ze wsi :)
Wysłany: 2014-06-14, 11:28   

Manna z nieba napisał/a:
Czy tak uważali pierwsi chrześcijanie?

Zależy którzy. Jak wynika z wrzuconego przeze mnie tekstu to Ci mówiący po grecku tak. Zresztą ruch ikonoklastyczny był jedną z przyczyn schizmy wschodniej.
Genezę ikony wywodzi się z portretowego malarstwa późnoantycznego. Informacje o istnieniu ikon Chrystusa, Marii, św. Piotra i Pawła oraz innych świętych znaleźć można po raz pierwszy w pismach Euzebiusza z Cezarei i Epifaniusza z Cypru w IV wieku. Przedmiotem kultu stały się ikony już w V w. (według pism św. Augustyna). Hypatiusz z Efezu wspomina po raz pierwszy o pokłonie przed ikoną w połowie VI w.
Warto przeczytać o sztuce wczesnochrześcijańskiej: http://pl.wikipedia.org/w...9Bcija%C5%84ska

Manna z nieba napisał/a:
Skoro mowa o koronacji i wywyższaniu obrazu, to chyba ważniejsze jest to co Bóg o tym myśli.
O świętych obrazach peregrynujących, którym oddaje się cześć i uwielbienie, o obrazach zaczarowanych, które się często chowają.....
Co sądzi o innych przedmiotach, które powaga KK nakazuje wam czcić, takich jak najprzeróżniejsze części anatomiczne świętych mężów i niewiast, święte krzyże, figurki i pomniki?

tylko pod warunkiem, że celem jest zachęta do podjęcia praktyk religijnych i zaangażowania w życie wspólnoty i nawrócenie do Boga.

Manna z nieba napisał/a:
„Rzekła mu niewiasta: Panie widzę, żeś prorok. Ojcowie nasi na tej górze oddawali Bogu cześć; wy zaś mówicie, że w Jerozolimie jest miejsce, gdzie należy Bogu cześć oddawać. Rzekł jej Jezus: Niewiasto, wierz mi, że nadchodzi godzina, kiedy ani na tej górze, ani w Jerozolimie nie będziecie oddawali czci Ojcu (...) nadchodzi godzina i teraz jest, kiedy prawdziwi czciciele będą oddawali Ojcu cześć w duchu i w prawdzie; bo i Ojciec takich szuka, którzy by mu tak cześć oddawali. Bóg jest duchem, a ci, którzy mu cześć oddają winni mu ją oddawać w duchu i w prawdzie" J 4:19n.


Jezus jak widzimy nakazał inny sposób wielbienia.

A przypadkiem nie mówił o rozejściu czci na wszystkie na strony świata i zerwanie z "monopolem" Żydów?

Manna z nieba napisał/a:
„Nie będziesz czynił żadnej rzeźby, ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają Moich przykazań”.
2 Mojż. 20:4-6; (również 5 Mojż. 5:8-10).


Manno jak Bóg może być zazdrosny o samego siebie. A Maria i święci są czczeni tylko dlatego, że byli oddani Bogu, wszystko koncentruje się wokół Boga, Jemu należy się najwyższa chwała i cześć, nie ma innej opcji. I wszyscy zwolennicy tzw. kultu obrazów zarówno katolicy jak i prawosławni doskonale o tym wiedzą.

Nie twoją rolą jest decydować czy w niedzielę człowiek w kościele/cerkwi oddaje Bogu cześć w duchu i prawdzie, nie tobie o tym decydować i nie masz monopolu na prawdę.

Manna z nieba napisał/a:
Przyzwoitość domaga się BRAKU SZACUNKU do poglądów, sprzecznych z prawdą.

Oczywiście nikt nie może Cię zmusić do szacunku, jednak jeżeli Ty go nie posiadasz, nie oczekuj go od innych. I nie krytykuj innych za jego brak.

P.S. Taka ciekawostka. W Częstochowie nie wisi obraz tylko ikona z typu Hodigitria (hodegetria) czyli Przewodniczka, wskazująca na Chrystusa. To najstarszy i najbardziej rozpowszechniony typ ikonograficzny przedstawienia Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus na ręku.
W takich ikonach Maria ukazana jest frontalnie, najczęściej w półpostaci. Czasem w pełnej figurze: siedząca na tronie lub stojąca. Nie widać u niej matczynej poufałości w stosunku do Syna. Głowę trzyma prosto, lekko zwróconą w kierunku Chrystusa, rzadziej – pochyloną nieznacznie ku Chrystusowi. Na lewym ramieniu trzyma Dzieciątko, dostojnym gestem prawej dłoni z długimi palcami wskazując na nie. Może to być gest prezentacji – wskazania ludziom Syna Bożego lub gest postawy służebnej – przedstawienie Synowi wiernego ludu.
_________________
„Odpędzanie wilków, zagrażających Bożej owczarni, jest na pewno czymś chwalebnym, ale czyni się to modlitwą, przykładem życia, głoszeniem słowa Bożego i przekonywaniem -- a nie poprzez zadawanie gwałtu. Gwałt zadawany w obronie prawdy nie tylko krzywdzi konkretnych ludzi, ale kompromituje prawdę, ci zaś, którzy się do niego uciekają, choć ich intencją było odpędzenie wilków, sami się w wilków przemieniają.”

http://www.youtube.com/watch?v=l_lp-owKS6E
 
 
Manna z nieba 


Wyznanie: Deizm.Baczna obserwatorka życia.
Pomogła: 304 razy
Dołączyła: 28 Mar 2013
Posty: 3454
Wysłany: 2014-06-14, 11:35   

KobietaZMagdali napisał/a:
Manno jak Bóg może być zazdrosny o samego siebie. A Maria i święci są czczeni tylko dlatego, że byli oddani Bogu,


I tutaj myślę jest sedno.
Bóg mówi w Pismie Świętym, że jest Bogiem zazdrosnym i nie uznaje czczenia ani obrazów, ani innych relikwii, dokładnie to wymienia w danych nam przykazaniach.
Żadnej rzeczy, zwierzęcia, człowieka, tego co na ziemi i niebie.
Nikogo i niczego!

Ty mówisz, że można czcić ludzi, którzy są oddani Bogu.
Ale chyba ważniejsze jest to co mówi Bóg, prawda?

Pytasz jak Bóg może być zazdrosny o samego siebie.
Przekłamanie to jest i manipulacja.
Bóg nam dokładnie wyjaśnia, że chwały swojej nie odda nikomu.
Ani obrazom ludzkim, ani wizerunkom czekogolwiek.
Nie wolno nam tego czynić i już.
Ja nie widzę usprawiedliwienia, skoro mamy Boga czcić jak mówił Jezus w duchu i prawdzie dla jakichkolwiek posągów, obrazów, wizerunków.

Za bałwochwalstwo Bóg karał swój lud i nazywał go niewiernym, nieposłusznym i głupim.

II przykazanie wyraźnie wyjaśnia jakie zdanie ma Bóg na ten temat.
_________________
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające.
 
 
Abigail-2 


Pomogła: 58 razy
Dołączyła: 06 Sty 2014
Posty: 892
Wysłany: 2014-06-22, 23:03   

KobietaZMagdali napisał/a:
Manno jak Bóg może być zazdrosny o samego siebie. A Maria i święci są czczeni tylko dlatego, że byli oddani Bogu, wszystko koncentruje się wokół Boga, Jemu należy się najwyższa chwała i cześć, nie ma innej opcji. I wszyscy zwolennicy tzw. kultu obrazów zarówno katolicy jak i prawosławni doskonale o tym wiedzą.


Cześć należy się tylko Bogu Stwórcy a nie należy odciągać od Boga na rzecz ludzi . Ludzi śmiertelnych takich samych jak my. To , że ktoś jest oddany Bogu to dobrze ale czczenie ich to już bałwochwalstwo i grzech.
Nie można służyć Bogu a jednocześnie odprawiać kultu obrazów , wizerunków zabronionych przez Biblię. Nie miesza się prawdy z fałszem .
Kobieto z M piszesz , że najważniejszy jest Bóg, to dlaczego nie respektujesz jego nakazów a usprawiedliwiasz zabroniony kult obrazów ? To jest nie w porządku.
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2014-06-22, 23:13   

Nie każda cześć jest bałwochwalstwem. Cześć wobec stworzenia, jakim są rodzice, nakazuje nam chociażby IV przykazanie. Ani świętych, ani wizerunków nie otaczamy czcią Boską, więc o bałwochwalstwie trudno mówić. Szkoda energii na te świątobliwe pokrzykiwania.
 
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2014-06-23, 06:43   

meritus napisał/a:
Ani świętych, ani wizerunków nie otaczamy czcią Boską, więc o bałwochwalstwie trudno mówić.

Genialne! :xhehe:
Argumentacja typu: nie ja zabiłem, tylko moja ręka. :crazy:

Bóg zabronił oddawania jakiejkolwiek czci wizerunkom.
Nic nie wspominał o "boskiej czci"?
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2014-06-23, 08:33   

meritus napisał/a:
Nie każda cześć jest bałwochwalstwem. Cześć wobec stworzenia, jakim są rodzice, nakazuje nam chociażby IV przykazanie. Ani świętych, ani wizerunków nie otaczamy czcią Boską, więc o bałwochwalstwie trudno mówić. Szkoda energii na te świątobliwe pokrzykiwania.


A jaką czcią otaczany jest ten obraz, co to "chodzi" po wsiach i przy którym gromadzą się modlące osoby, płci zazwyczaj żeńskiej starszej ? :mrgreen:
Takie zjawisko wystąpiło niedawno w mojej okolicy.
Drogi były oświetlone zniczami nagrobkowymi jak pasy startowe, żeby obraz nie pobłądził :lol:
_________________
Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
 
 
mitryl 


Wyznanie: Aby tylko na Drodze Prawdy do ?ycia.
Pomógł: 8 razy
Wiek: 38
Dołączył: 17 Lut 2014
Posty: 93
Skąd: Kurpie
Wysłany: 2014-06-23, 10:28   

w 1966 roku władze zakazały oprowadzania (kopi bodaj) obrazu matki boskiej częstochowskiej to na przekór tym decyzjom wysłano samą ramę ( jako pstryczek w nos rządzącym ) Oddawanie czci ramie a przez co obrazowi, którego nie ma fizycznie oddaje sie cześć osobie na niej wymalowanej. Można, można :)
 
 
chryzolit

Pomógł: 166 razy
Dołączył: 19 Maj 2013
Posty: 3854
Wysłany: 2014-06-23, 18:35   

Do Tematu.
Z Soboru Trydenckiego.
Cytat:
Kan. 6. Jeśli ktoś twierdzi, że w Świętym Sakramencie Eucharystii nie należy najwyższym kultem adoracji (latria) także zewnętrznie wielbić Chrystusa, jednorodzonego Syna Bożego, że nie należy dlatego Go czcić w sposób szczególnie uroczysty, że nie należy Go uroczyście obnosić w procesjach według chwalebnego i powszechnego obrzędu i zwyczaju Świętego Kościoła, że nie należy Go wystawiać publicznie dla odbierania czci od ludu oraz że Jego czciciele są bałwochwalcami – n.b.w.

n.b.w. - znaczy niech będzie wyklęty.
Czy należy oddawać cześć ,czy nie?.
_________________
Zapraszam - www.refleksjebiblijne.wordpress.com
 
 
chryzolit

Pomógł: 166 razy
Dołączył: 19 Maj 2013
Posty: 3854
Wysłany: 2014-06-26, 18:52   

Dla mnie, to jest Bałwochwalstwo,dlaczego?

W emblemacie nie ma rzeczywistego Chrystusa,jest tylko emblemat,zawsze taki sam,jest tym z czego został wyprodukowany.
Ludzie oddają cześć,tak naprawdę kapłanom i systemowi religijnemu,oddają cześć tym którzy wymyślili takie ceremonie.
.Obj22;8-9.
''A ja Jan,słyszałem i widziałem to,A gdy to usłyszałem i ujrzałem,upadłem do nóg anioła,który mi to pokazywał,aby mu oddać pokłon.I rzecze do mnie Nie czyn tego,jestem współsługą twoim i braci twoich,proroków,i tych którzy strzegą słów księgi tej,Bogu oddaj pokłon.''
P.S.
Moim przyjaciołom Katolikom,chciałem powiedzieć,że ''wyklęcia'' - które tak często jest przytaczane ,nie należy się bać,ponieważ prawda zawsze przybliża do Jezusa i zbawienia które przygotował Bóg,a nie systemy religijne,które takiej władzy nie mają,tylko ja sobie uzurpują.
Pozdrawiam.
_________________
Zapraszam - www.refleksjebiblijne.wordpress.com
 
 
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 51
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4197
Wysłany: 2014-06-29, 13:00   

chryzolit napisał/a:
Moim przyjaciołom Katolikom,chciałem powiedzieć,że ''wyklęcia'' - które tak często jest przytaczane ,nie należy się bać,ponieważ prawda zawsze przybliża do Jezusa i zbawienia które przygotował Bóg,a nie systemy religijne,które takiej władzy nie mają,tylko ja sobie uzurpują.


dokładnie chryzolicie :-)
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.

Ewangelia Jana 3:16
 
 
mariusz120 
Banita


Wyznanie: wierze że ludzie są fałszywi :-)
Pomógł: 94 razy
Wiek: 35
Dołączył: 26 Cze 2014
Posty: 551
Skąd: inferno
Wysłany: 2014-06-29, 15:41   

EXCOMUNIKATIO MAIOR! Na wsystkich którzy sprzeciwiają się koronacji Mari!
_________________
User zbanowany
(jego poprzednie wcielenia na forum: papi777, tabasz)
 
 
 
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 51
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4197
Wysłany: 2014-06-29, 21:56   

mariusz120 napisał/a:
EXCOMUNIKATIO MAIOR! Na wsystkich którzy sprzeciwiają się koronacji Mari!


Wtedy wszyscy mężowie tego miasta ukamienują go i poniesie śmierć. Wytępisz zło spośród siebie, a cały Izrael to usłyszy i będzie się bał. (22) A jeśli ktoś popełni grzech, pociągający za sobą wyrok śmierci, i poniesie śmierć, i ty powiesisz go na drzewie, (23) to nie mogą jego zwłoki pozostać na drzewie przez noc, ale mają być pochowane tego samego dnia, gdyż ten który wisi, jest przeklęty przez Boga. Nie kalaj więc ziemi, którą Pan, Bóg twój, daje ci w dziedziczne posiadanie.


niech będą przeklęci ludzie, którzy odbierają chwałę Bogu Jehowie, a dają ją kobiecie
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.

Ewangelia Jana 3:16
 
 
mariusz120 
Banita


Wyznanie: wierze że ludzie są fałszywi :-)
Pomógł: 94 razy
Wiek: 35
Dołączył: 26 Cze 2014
Posty: 551
Skąd: inferno
Wysłany: 2014-06-29, 22:13   

Jaa rzucam klątwe katolicką,nie Biblijną.Więc Bój się bracie ! :-D
_________________
User zbanowany
(jego poprzednie wcielenia na forum: papi777, tabasz)
 
 
 
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 51
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4197
Wysłany: 2014-06-29, 22:22   

mariusz120 napisał/a:
Jaa rzucam klątwe katolicką,nie Biblijną.Więc Bój się bracie ! :-D


hejka bracie :-D
źle Cię zrozumiałem
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.

Ewangelia Jana 3:16
 
 
mariusz120 
Banita


Wyznanie: wierze że ludzie są fałszywi :-)
Pomógł: 94 razy
Wiek: 35
Dołączył: 26 Cze 2014
Posty: 551
Skąd: inferno
Wysłany: 2014-06-30, 00:26   

no raczej :-D ;-)
_________________
User zbanowany
(jego poprzednie wcielenia na forum: papi777, tabasz)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 11