Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Biblijność
Autor Wiadomość
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 52
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2014-07-14, 23:52   Biblijność

Co to znaczy biblijność?, że coś jest biblijne? Poszukamy kluczy biblijnych do Biblii?

To jest jak wiadomo spory temat. Biblijne znaczy wg kogoś coś co dla innego jest zupełnie inne. Ostatnio świadomie pisałem gdzieś o związkach Biblii z chrześcijaństwem. Pisać zaś tu czym jest Biblia nie zamierzam, choć to temat pokrewny.

Pomijając kilka podejść do tematu skrajnych, czyli tych, co uważają Biblię za jedynie przez siebie dobrze interpretowaną oraz tych, którzy uważają, że wiedzą o niej wszystko, zauważyłem w życiu, że wyznania za bardzo próbują zawłaszczać ten termin. Biblijne to przecież nie znaczy przypisane do jakiejś ekskluzywnej grupy, a przynajmniej Biblia raczy nie zawierać takich aluzji. Tu wchodzimy w niekończące się spory kto jest lepszym interpretatorem, a to zaprowadzi nas donikąd jeśli stworzymy między sobą barykady z poparcia grup. Jeśli ktoś chce sobie porozmawiać o sukcesji, oczywiście, jasne, natomiast nie jest to temat o tym i tego typu teologiach.

Pisałem o związkach Biblii z chrześcijaństwem. Otóż, uczniowie zwani chrześcijanami spisali oraz zredagowali tą księgę w postaci zresztą wielu pism włączając w to dużo starsze pisma Starego Testamentu. Jeśli ktoś miałby pretendować do miana grupy biblijnej, to z pewnością będą to autorzy Nowego Testametu. Pierwotne chrześcijaństwo to sama Biblia, to co spisano lub też spisano a było ustnym przekazem. Warto zauważyć, iż wcześniejsi od nich Żydzi nie posiadają Biblii lecz Tanach, a więc jej część, stąd łączenie chrześcijaństwa i Biblii jako całości ma duże znaczenie zarówno historyczne jak i teologiczne.

Innym aspektem biblijności jest współczesna zgodność ludzi z jej ostateczną wymową. Biblia ma docelowo* jedną i słuszną interpretację.

*docelowo- Biblia we właściwy sposób zinterpretowana. Zagadnienie traktuję na razie wstępnie.

W założeniach Jezusa, postaci centralnej dla Biblii (szczeg. NT), nauczanie Jego jest prawdziwe oraz skierowane często na przekaz dalszy, głoszenie a co za tym idzie spisywanie ku pożytkowi uczniów i dla całego świata Słowa Bożego. Łączność Biblijna Jezusa i apostolskiego przekazu dla nas jest zamierzeniem samego Boga opisanego w Biblii. Nasza Biblijność jest więc integralnie związana z celem jaki stawia Pan.

Moja osobista preferencja jest jak widać Biblijna w wierze w jej natchnienie, co więcej w nieomylność, kwestionowaną ostatnio często choćby na forum "biblijnym". Natchnienie Biblii oraz jej kanon, zakres bywa kwestią sporną, jednak chcę by to natchnienie Boskie nie było zbywane jakimiś ignorowańskimi ruchami dyskutantów w tym temacie. Nie muszę przekonywać, że trzeba zachować ogólnie szacunek dyskusji. Nie ukrywam więc, że traktuję z najwyższą czcią słowa Jezusa zapisane właśnie w Biblii, a co za tym idzie z analogicznym posłuchem wobec nauczania biblijnego Jego uczniów.

Dlatego Biblijność posiada jeszcze aspekt wewnętrznej spójności treści Biblii. To mnie najbardziej w tym temacie interesuje. Jedynym niepodważalnym przekazem słów Jezusa na świecie jest właśnie relatywnie ogromna treść Jego logionów z narracjami. Zgodnie z Biblią żyjemy póki co przed powtórnym Jego przyjściem a więc lokalne objawienia Jezusa, choć możliwe, że prawdziwe, nie mają tej rangi co przekaz biblijny. Wszystko należałoby sprawdzać. To zamyka nas w pewnych ramach oraz ułatwia dialog chętnych. 2000 lat staje przed nami niczym chwila na oddech podczas czytania. Nie jest trudno przeczytać obecnie całą Biblię, a więc podstawy do naszej dyskusji jakieś tam są. Oczywiście trudniej nam będzie omawiać zrozumienie tego co przeczytaliśmy. Wszyscy potrafimy niezależnie od wersji zacytować zrozumiale właściwie cały materiał, bo jest to księga na poziomie i przez badaczy, biblistów dobrze opracowywana, tylko czasem podają do druku jakieś mierne tłumaczenia, marginalnie. Od początku po jej koniec (apokalipsa) znajdziemy sieć powiązań, co brytyjka pomaga dostrzec w systemie odnośników. Jest ich masa.

Szukając kluczy do Biblii szukamy w słowach tego samego autora po różnych księgach (np. Paweł). Szukamy w tematach (miłość, dobroć, moralność, geograficznie itd.). Co więcej kiedy połączymy kilka tych i podobnych kategorii, znajdujemy więcej niż poprzez podejście atomistyczne. Jawi nam się więc biblijność jako Biblijność w świecie wartości. Przeciwnicy Biblii mimo to znajdą powód by nawet ujednolicające podejście określone przez "biblijność" obalać. Nie jest to moim celem by tutaj powalczyć z tym. Klucz do zrozumienia Biblii leży blisko głębokiej biblijności, gdzie nie mówimy wyłącznie o tym co, gdzie i kiedy ale raczej jakie jest życie.

Czytamy na tym forum 90% - strzelam z Biblii oraz jej parafraz. "Nie zabijaj", nie kłam itd. to sam środek wielu dyskusji jakże obecnych między kartkami od deski do deski Biblii. Pełno wśród nas polemik. Kieruję nasz temat głównie do dyskutantów czynnych, a nie wykluczam czytelników-wyłącznie tego forum. Przy założeniu, że można dyskutować o pojęciach, sądzę, że coś to da. Tyle trzeba na wstępie by pójść dalej.

Biblijne to nie jest np. "na cóż ta strata [olejku drogocennego]", bo są to słowa Judasza skontrowane przez Jezusa. Litera Biblii zawiera po prostu formy cytatów, symboli, przypowieści i poezji w takiej ilości, że nie muszę zapewne przekonywać do uważnego traktowania zdań i perykop.

Co jest więc Biblijne?
_________________
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7857
Skąd: Gdynia

Wysłany: 2014-07-17, 16:25   

Kluczem do Biblii jest to co napisano w Tanach.
Jezus i apostołowie nauczali Tory i proroków i ciągle powoływali się na Pisma cytując je.

Mt 21:13 nbg-pl "Mówi im także, że napisano: Mój Dom ma być nazywany Domem Modlitwy; ale wy czynicie z niego jaskinię zbójców."

Mt 26:24 nbg-pl "Wprawdzie Syn Człowieka idzie naprzód, jak o nim napisano; lecz biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieka jest wydawany; byłoby mu dobrze, gdyby nie został zrodzony ten człowiek."

Mt 26:31 nbg-pl "Wtedy mówi im Jezus: Wy wszyscy zostaniecie przy mnie zgorszeni tej nocy; bowiem napisano: Uderzę pasterza, i rozproszą się owce trzody."


Mk 14:27 nbg-pl "A Jezus im mówi: Wszyscy przy mnie zostaniecie zgorszeni tej nocy; bo napisano: Uderzę pasterza i rozproszą się owce."
Łk 7:27 nbg-pl "Ten jest tym, o którym napisano: Oto Ja wysyłam mego zwiastuna przed twoim obliczem, który przygotuje twoją drogę przed tobą."

J 15:25 nbg-pl "Ale żeby się wypełniło słowo, w ich Prawie napisano: Znienawidzili mnie bez powodu."


Dz 23:5 nbg-pl "Więc Paweł powiedział: Nie wiedziałem, bracia, że jest arcykapłanem; bowiem napisano: O przełożonym twojego ludu nie powiesz źle."

Rz 1:17 nbg-pl "Gdyż zostaje w niej objawiana sprawiedliwość Boga z wiary ku wierze, jak napisano: Zaś sprawiedliwy będzie żył z wiary."


Przez cały NT wciąż cytowana jest Tora.
Kto jej nie zna może nie wiedzieć o co chodzi wykładającemu apostołowi.

Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą .Psalm 119,142

Jezus przyszedł po to by ludzie wrócili na Drogę Pańską i odwrócili się od grzechów.By wrócili do Boga.

Apostoł Paweł świadczył ...,..nie głosząc nic ponad to, co przepowiedzieli Prorocy i Mojżesz (23) że Mesjasz ma cierpieć, że pierwszy zmartwychwstanie, że głosić będzie światło zarówno ludowi, jak i poganom.,Dz.Ap.26,.

Pozdrawiam :-D
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 52
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2014-07-17, 21:08   

Drogi Listku, i myślisz, że odpowiedziałeś na pytania wątku?

:-D

Pozdro

ps. czekam na odpowiedź

tymczasem:

(31) te zaś są spisane, abyście wierzyli, że Jezus jest Chrystusem, Synem Boga, i abyście wierząc mieli żywot w imieniu jego.

(Ew. Jana 20:1-31, Biblia Warszawska)
_________________
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia
 
 
Dezerter 


Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 224 razy
Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 3642
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2014-07-17, 21:17   

Cytat:
Kluczem do Biblii jest to co napisano w Tanach.
Jezus i apostołowie nauczali Tory i proroków i ciągle powoływali się na Pisma cytując je.

Zgodzę się z tym po przemyśleniach - z kilku powodów:
- czytając Acta Synodalia czyli sprawozdania z pierwszych starożytnych synodów (regionalnych spotkaniach biskupów, prezbiterów i diakonów w celu uzgodnienia, bądź rozpatrzenia jakiejś kwestii) zwróciłem uwagę, że w swoich wypowiedziach podpierają/powołują się oni właśnie Pismem - i chodzi tu właśnie o ST im późniejszy synod tym częściej powołują się na, Piotra i Pawła, tradycję apostolską/ojców przekazaną ustnie , rzadziej na Ewangelię - pisze o pierwszych 3 wiekach

- jednym z podstawowych i najważniejszych kryteriów uznania jakiegoś pisma za natchnione (NT) była jego zgodność/niesprzeczność ze ST
_________________
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7857
Skąd: Gdynia

Wysłany: 2014-07-17, 21:19   

leszed napisał/a:
myślisz, że odpowiedziałeś na pytania wątku


Amos 3,(7) Bo Pan Bóg nie uczyni niczego, jeśli nie objawi swego zamiaru sługom swym, prorokom.

Żeby coś było biblijne musi być zgodne ze Słowem Boga.

Dezerter napisał/a:
jednym z podstawowych i najważniejszych kryteriów uznania jakiegoś pisma za natchnione (NT) była jego zgodność/niesprzeczność ze ST


Chwała Bogu,że to widzisz. :-D

Pozdrawiam
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 52
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2014-07-17, 21:30   

Listek napisał/a:
Żeby coś było biblijne musi być zgodne ze Słowem Boga.
Idziesz w dobrym kierunku. Trzeba zająć się pojęciem. Biblia jest Słowem Bożym, tyle, że spisanym. A więc Biblia jest Biblijna. Masło jest maślane :-D
_________________
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7857
Skąd: Gdynia

Wysłany: 2014-07-17, 21:44   

Ciekawe,że Bóg wszystkim prorokom nakazał spisać swoje słowa a Jezusowi nie.
Jezus przede wszystkim przyszedł by wypełniać proroctwa., by realizować zapowiedziany przez proroków plan odkupienia dla człowieka.Wiadomo było od Mojżesza,że przyjdzie prorok, którego trzeba słuchać.

Jr 30:2 nbg-pl "Tak mówi WIEKUISTY, Bóg Israela: Spisz sobie do zwoju wszystkie słowa, które ci zwiastowałem!"

Ha 2:2 nbg-pl "Zatem WIEKUISTY mi odpowiedział, mówiąc: Spisz to widzenie, wyryj je wyraźnie na tablicach, by je można było szybko odczytać."


Wj 34:27 bw "I rzekł Pan do Mojżesza: Spisz sobie te słowa, gdyż na podstawie tych słów zawarłem przymierze z tobą i z Izraelem."

Mk 9:7 bt "I zjawił się obłok, osłaniający ich, a z obłoku odezwał się głos: To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie!"


A sam Jezus powiedział:

Mt 5:17 br "Niech wam się nie wydaje, że przyszedłem, aby znieść Prawo i Proroków. Przyszedłem nie po to, by je znosić, lecz aby je wypełnić."

I wypełniał proroctwa i jeszcze będzie wypełniał.

Hbr.9, (27) A jak postanowione ludziom raz umrzeć, a potem sąd, (28) tak Chrystus raz jeden był ofiarowany dla zgładzenia grzechów wielu, drugi raz ukaże się nie w związku z grzechem, lecz dla zbawienia tych, którzy Go oczekują.


Ap.19,10 Świadectwem bowiem Jezusa jest duch proroctwa."
Pozdrawiam
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
Ostatnio zmieniony przez Listek 2014-07-17, 22:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Dezerter 


Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 224 razy
Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 3642
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2014-07-17, 22:02   

Listek napisał/a:
Dezerter napisał/a:
jednym z podstawowych i najważniejszych kryteriów uznania jakiegoś pisma za natchnione (NT) była jego zgodność/niesprzeczność ze ST


Chwała Bogu,że to widzisz. :-D

ja widzę, bo tak uznał Kościół Jezusa Chrystusa w II, III i IV wieku - a uznał te a nie inne pisma bo był prowadzony/pouczany przez Ducha Św, którego wszyscy ochrzczeni dostali do swego serca, zgodnie z obietnicą proroków w ST

Listek napisał/a:
Jezus przede wszystkim przyszedł by wypełniać proroctwa., by realizować zapowiedziany przez proroków plan odkupienia dla człowieka.

prawda i uważasz, ze tak się skupił na swej misji, że pozostawił uczniom i swemu duchowi Pocieszycielowi kształtowanie/budowanie Kościoła?
_________________
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/
 
 
Dezerter 


Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 224 razy
Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 3642
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2014-07-17, 22:11   

leszed napisał/a:
Jeśli ktoś miałby pretendować do miana grupy biblijnej, to z pewnością będą to autorzy Nowego Testametu. Pierwotne chrześcijaństwo to sama Biblia, to co spisano lub też spisano a było ustnym przekazem.

... i wiele innych jeszcze słów i czynów nie zapisanych w tej księdze - cytat z głowy, ale tak mówi Słowo Boże i dlatego warto o nim pamiętać!, by mieć jednak prawdziwy obraz pierwszych wieków.
W jakimś liście z początków II wieku jeden z biskupów męczenników, "który znał apostołów" przyznaje z rozbrajającą szczerością, że nie spotkał się z żadnym pismem apostolskim. Nie przeszkodziło to mu jednak zostać prawym chrześcijaninem i uczniem Jezusa, ale to znów tylko poboczny nieco odcień pogłębiający jednak widzenie tematu.
_________________
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 52
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2014-07-19, 23:21   

Dezerter napisał/a:
... i wiele innych jeszcze słów i czynów
Zgoda. Natomiast te spisano z myślą o podstawowym celu człowieka- by wierzył i miał życie wieczne. O wielu rzeczach byśmy mogli mówić, i ok, jednak są rzeczy ważne i najważniejsze.

(...)

Czytając deistów natknąłem się gdzieś na stwierdzenie, że niby Biblia jest niespójna czyli sprzeczna. Argument padł płaski, a bo raz Jezus zabronił czegokolwiek brać apostołom a innym razem kazał to nawet kupić na drogę. To tak, jakby przestrzeń sprowadzać do linii. Nie istnieje czas, to nie istnieje zrozumienie.

Biblijność w tym przypadku bierze pod uwagę całość historii opowieści wraz z dojściem do etapu, gdzie Jezus podejmuje decyzję by przykazać coś przeciwnego. A żeby nie było niejasności, robi to na zasadzie przeciwieństwa, gdyż używa dokładnie takich słów tylko z dodaniem zwrotu odwracającego.
Dodatkową trudność podają jako nie brać nic, a brać tylko sandały czy laskę na drogę. Normalnie zero empatii, co owocuje również stosunkiem do chrześcijaństwa. Przekreślić chrześcijaństwo oraz Biblię ze względu na niedopowiedzenia liniowego myślenia, aż prosi się o określenie: złośliwość.
Ale czy deizm, ateizm, satanizm może sobie pozwolić na odrzucenie biblii? Oczywiście, mogą, tyle, że czym my się tutaj wobec tego zajmujemy? Czyż nie aby Biblią? na forum biblijnym???

Przy normalnym użyciu rozumu praktycznego, twórczego, co jest dostępne nawet u dzieci, wiadomo, iż polecenie: weź ze sobą komórkę, służy w przypadku, gdy celowo obmyślamy ewentualny plan z trudnościami komunikacyjnymi, natomiast polecenie: nie bierz jej, dotyczy łatwości komunikacji lub braku potrzeby kontaktu. W przypadku więcej osób niż jedna, te polecenia mogą być właśnie tak dwojakiego rodzaju. Jednemu będzie coś potrzebne na drogę innemu mniej niż to coś, liczy się zaś pewien zamysł, plan i dookreślenie kontekstu.

Wiem, wielu chciałoby dostać wszystko na tacy i jeszcze wybrzydzać.

Biblijność to całkowita zgodność z całą Biblią*

*kwestia ile jest ksiąg w biblii itd. można na razie tu pominąć.

Całą Biblię po pierwsze nie każdy jest w stanie na tyle zrozumieć, by ogarnąć w kontekście jej całości każdy fragment. Nie oznacza to jednak, że nie jesteśmy w stanie wielokrotnie być biblijnymi. Potrafimy np. zrozumieć 10 przykazań, i jeśli nie zabijamy akurat nikogo, trudno i z rzadka powstaje problem, czy zabójstwo a morderstwo to to samo. Na ogół nie łamiemy dekalogu, bo nie codziennie jest problem święcenia dnia siódmego... itd. itp.

Biblia nie jest księgą magiczną, łatwą tylko dla wybranych guru, by czytali i ją rozumieli. W dodatku cały ST Jezus sprowadził do miłości. A to już pytanie postawione człowiekowi: czy potrafisz kochać? Tak? robiłeś już takie rzeczy? :-D Umiesz pomagać? to nie łamiesz Prawa Biblii gdy to robisz. Umiesz okazywać radość? - to może jesteś "spójny" z Biblią, bo ona jest księgą pełną radości... Bóg wkroczył w życie człowieka...

Radości i smutki, miłość i niechęć, gniew ale i przebaczenie- o tym będziemy m.in. mówić, jeśli chodzi o Biblię dochodząc do jej spójności. Dlatego ludzie chorzy z nienawiści zarzucą jej miłość. Zaś twierdzący, że tylko oni kochają, zarzucą jej grzebanie w zbyt wielu problemach.
_________________
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7857
Skąd: Gdynia

Wysłany: 2014-07-20, 15:59   

Całą naukę Bożą Jezus sprowadził do Prawdy prosząc swego Boga i Ojca by uświęcił ludzi chrystusowych w Prawdzie .

J 17:17 bt "Uświęć ich w prawdzie. Słowo Twoje jest prawdą."
(18) Jak Ty Mnie posłałeś na świat, tak i Ja ich na świat posłałem. (19) A za nich Ja poświęcam w ofierze samego siebie, aby i oni byli uświęceni w prawdzie.
(20) Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie;

(21) aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał. (22) I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy.


Wszyscy nowo narodzeni wyznawcy Chrystusa mają wierzyć w to samo Słowo Boże i być jednego Ducha, który sprawia, że według tego Słowa żyją. Wtedy jest zgoda jak w Dziejach Apostolskich.
A postawa biblijna bliska doskonałości.

I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce żywe.
(27) Ducha mojego chcę tchnąć w was i sprawić, byście żyli według mych nakazów i przestrzegali przykazań, i według nich postępowali
. Ezechiel 36, 26-27

"Takie zaś (jest) przymierze, które zawrę z domem Izraela po tych dniach, mówi Pan: moje prawa włożę w ich umysły i wypiszę je na ich sercach, i będę im Bogiem, a oni będą mi ludem]." Hbr 8:10 bpd

Pozdrawiam
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 52
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2014-07-21, 18:23   

Listek napisał/a:

Wszyscy nowo narodzeni wyznawcy Chrystusa mają wierzyć w to samo Słowo Boże i być jednego Ducha, który sprawia, że według tego Słowa żyją.
Biblijnosć Listka sprowadza się do Słowa Bożego i Ducha. I nie ma problemu :-D
_________________
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia
 
 
Dezerter 


Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 224 razy
Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 3642
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2014-07-21, 18:45   

Listek napisał/a:
Całą naukę Bożą Jezus sprowadził do Prawdy prosząc swego Boga i Ojca by uświęcił ludzi chrystusowych w Prawdzie .

J 17:17 bt "Uświęć ich w prawdzie. Słowo Twoje jest prawdą."
(18) Jak Ty Mnie posłałeś na świat, tak i Ja ich na świat posłałem. (19) A za nich Ja poświęcam w ofierze samego siebie, aby i oni byli uświęceni w prawdzie.
(20) Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie;

(21) aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał. (22) I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy.


Wszyscy nowo narodzeni wyznawcy Chrystusa mają wierzyć w to samo Słowo Boże i być jednego Ducha, który sprawia, że według tego Słowa żyją. Wtedy jest zgoda jak w Dziejach Apostolskich.
A postawa biblijna bliska doskonałości.

I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce żywe.
(27) Ducha mojego chcę tchnąć w was i sprawić, byście żyli według mych nakazów i przestrzegali przykazań, i według nich postępowali
. Ezechiel 36, 26-27

"Takie zaś (jest) przymierze, które zawrę z domem Izraela po tych dniach, mówi Pan: moje prawa włożę w ich umysły i wypiszę je na ich sercach, i będę im Bogiem, a oni będą mi ludem]." Hbr 8:10 bpd

Pozdrawiam

Listek podał sentencję biblijnego przekazu - doceniam i w pełni popieram, ale
wnioski twoje nieco skoryguje ...
Cytat:
Wszyscy nowo narodzeni wyznawcy Chrystusa mają wierzyć w to samo Słowo Boże i być jednego Ducha, który sprawia, że według tego Słowa żyją. Wtedy jest zgoda jak w Dziejach Apostolskich
.
Przesadziłeś z tą "zgodą " w Dziejach - Paweł atakuje 2 razy Piotra, "ludzie jakubowi" Piotra , greckojęzyczni czyją się zaniedbywani/pomijani przy stole. Barnaba kłuci i rozchodzi się z Pawłem, o nowo nawróconych Ananiaszu i Safirze nawet nie wspomnę
jak chrześcijaństwo chrześcijaństwem zawsze dochodziło do sporów, kłótni i dyskusji, stąd sobory, ciągłe pouczające i napominające błądzących Listy itd
ale zawsze w tych sporach i różnicach była świadomość jedności i łączności w Jezusie - jeden Bóg, Jeden Mesjasz, Jeden Duch, jeden Kościół, jeden lud - a wszyscy bracia i siostry w Jezusie
to jest sedno biblijności - dla mnie
_________________
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7857
Skąd: Gdynia

Wysłany: 2014-07-21, 18:46   

leszed napisał/a:
do Słowa Bożego i Ducha.


Słowo Boże to imię Mesjasza, w którym wszystkie skarby mądrości i wiedzy są ukryte.


"W Nim wszystkie skarby mądrości i wiedzy są ukryte." Kol 2:3 bt


Dezerter napisał/a:
w tych sporach i różnicach była świadomość jedności i łączności w Jezusie - jeden Bóg, Jeden Mesjasz, Jeden Duch, jeden Kościół, jeden lud -


1Kor 11:19 br "Zresztą nawet muszą być wśród was rozdarcia, żeby się okazało, którzy są wypróbowani."

Na drodze do doskonałości zawsze są przeszkody.

"Aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła w pełni przygotowany." 2Tm 3:17 bug

Pozdrawiam :-D
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
leszed 
a/zrozumiały


Wyznanie: biblijne.com
Pomógł: 57 razy
Wiek: 52
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 3656
Skąd: dostępny tylko na pw/www
Wysłany: 2014-07-21, 22:46   

Jezus

Z jednej strony tchnie pokojem, głosi go a nawet NT wspomina o takich proroctwach, które z Niego czynią baranka. Z drugiej sam twierdzi, iż przynosi rozdwojenie, ogień, podział w rodzinach, nawet we własnej. Postać tragiczna, bo swoje zamierzenia musi porzucić, by pozostać w zgodzie z tym, w co wierzy, na przekór nawet najwierniejszym uczniom, którym zdarza się błądzić. Król, zaliczony do przestępców; co więcej, zgodnie z tym postępujący. Postawienie w Biblii wielu spraw na głowie :-|

To Piłat próbuje Go ratować, a On okresla przy tym mu grzech. To Jezus nie żyje, a sam twierdzi, że jest życiem. Tylko, że to postawienie fabuły na głowie jest zupełnie celowe i pod kontrolą. Opowiesć idzie sobie dalej. Zmartwychwstanie jest tym, co Go wyróżnia powielokroć. Historie o Nim są napisane z tej własnie perspektywy, nawet jesli istniały przed Jego smiercią jakies opowiesci jak cudownym jest człowiekiem i kims więcej jeszcze. Teraz dysponujemy swiadomym dziełem ewangelii, która nie kończy się na Jego smierci. Krzyż przedstawia cos, od czego można się odbić i daleko poszybować z ewangelią dookoła swiata. Taki jest efekt prawidłowego przerobienia tej lekcji.

Wobec tego kompletowanie ewangelii do liczby 4, dzieje, fragmenty historii w listach i apokalipsie, to wszystko wpisuje się w to spektrum. Zauważmy, że gdzies pod koniec I wieku następuje zupełne zapieczętowanie ksiąg, a to, co możemy zaobserwować, to ciągłe powroty do źródeł, pisanych własnie za sprawą palca Bożego. Najpóźniejsze utwory biblijne odwołują się do Jezusa i do tego co wnosi. Zresztą biblijna koncepcja powrotu cementuje ten trend, i dziwimy się niejednokrotnie, że ów koniec, choć tak bliski, jeszcze nie nadszedł.
:mrgreen:
_________________
Szymon Piotr: Chrystus, Syn Boga Żywego
Jezus: Szymonie ty jesteś Kamień i na tej skale zbuduję Kościół Mój
Piotr (Kamień): Pan- przystąpcie do Niego, do Kamienia Żywego
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 12