Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przymierze Ofiary a Nowe Przymierze
Autor Wiadomość
ata333

Pomógł: 331 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 7729
Wysłany: 2014-08-03, 01:58   

Henryk napisał/a:
„List rozwodny” został napisany, „zaślubiny” unieważnione!
Definitywnie!


absolutnie sie z tym nie zgodze..

i jak wiekszosc chrzescijanstwa.. Twoim zdaniem nominalnego..uwazam,,ze N.P mialo miejsce przed smiercia ofiarna Chrystusa.. a dopelnilo sie..wraz z ofiara Jezusa..

"Chrześcijanie wierzą, że przez ofiarę Jezusa Chrystusa ustanowione zostało zapowiedziane Nowe Przymierze, które dotyczy wszystkich ludzi – Żydów i nie-Żydów.

Na mocy tej ofiary wierzący, uczeń Jezusa Chrystusa ma otrzymać Ducha Świętego zapowiedzianego w Starym Testamencie odnośnie Nowego Przymierza i stać się nowym jakościowo człowiekiem posiadającym bardzo osobistą relację ze Stwórcą (poprzez posiadanie jego Ducha). Dzięki Nowemu Przymierzu chrześcijanin ma otrzymać synowską relację z Bogiem w miejsce relacji sługa-Pan. Dla chrześcijan nazwa ta jest synonimem chrześcijaństwa. Pośrednikiem Nowego Przymierza ma być Jezus Chrystus (Hbr 8:6)."

i oczywiscie,, ze tym samym proroctwo Jeremiasza 8 Ezechiela sie spelnily w duchu.. ;-)

a N.P. obejmowalo rowniez wierzacych w ofiare Jezusa Izraelitow cielesnych .. ;-)

wiec i Oni (nawroceni( naleza .. do oblubienicy..

powtarzam,, teoria zastapienia jest bledna u podstaw... ;-)



ta odpowiedz jest tez adesowana do Jachu.. ;-)
_________________
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2014-08-03, 07:59   

ata333 napisał/a:
Henryk napisał/a:
„List rozwodny” został napisany, „zaślubiny” unieważnione!
Definitywnie!


absolutnie sie z tym nie zgodze..

i jak wiekszosc chrzescijanstwa.. Twoim zdaniem nominalnego..uwazam,,ze N.P mialo miejsce przed smiercia ofiarna Chrystusa.. a dopelnilo sie..wraz z ofiara Jezusa..

Już tyle razy pisano... i nic nie dotarło. :-(

Jezus swoją krwią przypieczętował Przymierze Ofiary.
Jeśli dany naśladowca ofiaruje się zupełnie Panu, swój czas, umiejętności, talenty, łącznie z życiem- może mieć nadzieję, że usiądzie na tronie wraz z Chrystusem, aby w przyszłości pomagać innym dojść do harmonii z Bogiem. Będą królami i kapłanami.

Jakże mało jest takich jednostek!
- Drogocenne kamienie oszlifowane dzięki doświadczeniom, cierpieniom, prześladowaniom...

To Przymierze nie ma nic wspólnego z obiecanym domowi Judy i Izraela- Nowym Przymierzem.
Warunkiem wejście w przymierze Ofiary jest ofiarowanie się do końca.
Nowe przymierze zapowiadane przez Izajasza, Ezechiela, takich warunków nie stawia.
Są to dwa zupełnie różne i niezależne od siebie Przymierza.
Pierwsze przymierze z Izraelem miało pośrednika Mojżesza, drugie będzie miało uwielbionego Chrystusa wraz z „Oblubienicą”.
(Z nią to wyłącznie Jezus zawarł te umowę- przymierze.)
Przymierze zawarte w „wieczerniku” podczas ostatniej wieczerzy, a zarazem Paschy, nie ma pośrednika do Boga- ma natomiast orędownika, wspomożyciela.
Naśladowca Jezusa ma bezpośredni przystęp do Ojca.

Cytat:
"Chrześcijanie wierzą, że przez ofiarę Jezusa Chrystusa ustanowione zostało zapowiedziane Nowe Przymierze, które dotyczy wszystkich ludzi – Żydów i nie-Żydów.

Ja też tak wierzę. Tylko że „nie wszystkich ludzi”, a jedynie naśladowców Jezusa!
Cytat:
powtarzam,, teoria zastapienia jest bledna u podstaw...

Nigdy inaczej nie twierdziłem, o czym doskonale musisz wiedzieć, ponieważ powtarzałem to wiele razy.
Nikt inny jak Badacze o tym mówią!
Dziwne, że Ty sama zaczynasz tak mówić. :aaa:
 
 
Maximus Minimus 
Maximus Minimus

Wyznanie: Katolik
Pomógł: 40 razy
Wiek: 40
Dołączył: 24 Cze 2014
Posty: 301
Wysłany: 2014-08-03, 14:12   

Zaciekawiłeś mnie Henryku i pewnie nie tylko mnie. Wrzuć proszę linki, z których mógłbym dowiedzieć się czegoś więcej. Ewentualnie moglibyśmy założyć wątek na ten temat i podyskutować na bazie Pisma Świętego.


Pzdr
_________________
AMDG
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2014-08-03, 17:23   

Maximus Minimus napisał/a:
Wrzuć proszę linki, z których mógłbym dowiedzieć się czegoś więcej. Ewentualnie moglibyśmy założyć wątek na ten temat i podyskutować na bazie Pisma Świętego.

"PIECZĘTOWANIE NOWEGO PRZYMIERZA
Jezus wyraził się o kielichu, o winie, że przedstawia krew Nowego Testamentu, czyli Nowego Przymierza. Przymierze Zakonu było starym przymierzem, które nie dało błogosławieństwa Żydom, ponieważ nie mogli zachować Zakonu. Stąd nie kwalifikowali się, aby błogosławić inne narody ziemi. Lecz Bóg obiecał nowe przymierze, lepsze od tamtego, które będzie wprowadzone przez nowego i większego pośrednika, aniżeli był Mojżesz. Bóg zapewnia, że to Nowe Przymierze dokona tego, czego stare Przymierze Zakonu dokonać nie mogło. To Nowe Przymierze będzie zaprowadzone przez tegoż Pośrednika, Chrystusa, przy Jego wtórym przyjściu. Jego Królestwo ustanowione w mocy i chwale, będzie rządzić, błogosławić i pouczać ludzi i odejmie serca kamienne, a da serca mięsiste wszystkim, którzy zechcą skorzystać z chwalebnych przywilejów.
Śmierć Jezusa stanowi tę krew, która pieczętuje, czyli ważnym czyni to Nowe Przymierze. Zauważmy jednak, że Kościół nie otrzyma błogosławieństwa pod Nowym Przymierzem w Tysiącleciu, które będzie zaprowadzone przy wtórym przyjściu Jezusa, przy ustanowieniu Jego Królestwa. Błogosławieństwa Kościoła uprzedzą Nowe Przymierze. Co więcej, poświęcone życie (krew) członków Kościoła, przyjęte przez naszego Pana, jest uznawane za część Jego ofiary, która pieczętuje to Nowe Przymierze. Stąd to Przymierze nie będzie w zupełności zapieczętowane prędzej, aż Ciało Chrystusowe, którym jest Kościół, będzie miało udział z Nim w piciu Jego kielicha – w ofiarowaniu ziemskich praw, przywilejów, a nawet samego życia.
PRZYMIERZE OFIARY
Widzimy, że Jezus i Kościół otrzymają nagrodę w międzyczasie i to nie pod Przymierzem Zakonu ani pod Nowym Przymierzem, ale pod pewnym specjalnym przymierzem, zwanym Przymierzem Ofiary. Wzmiankę o tym przymierzu Chrystusa i Kościoła znajdujemy w psalmie, gdzie Bóg mówi: „Zgromadźcie mi świętych moich, którzy uczynili ze mną przymierze przy ofierze” (Psalm 50:5). Gromadzenie tych, co zawarli to szczególne przymierze ofiary z Bogiem, odbywa się już blisko 19 stuleci. Mamy wszelki powód do wierzenia, że ofiary te wnet się dopełnią i że wkrótce członkowie Ciała Chrystusowego będą uwielbieni, przeniesieni mocą pierwszego zmartwychwstania i wejdą do radości z Panem, zgodnie z Jego obietnicą: ,,Kto zwycięży, dam mu siedzieć z sobą na stolicy mojej” – Obj. 3:21.
Nasz Pan powiedział, że nie będzie już więcej pił z tego kielicha. Jego dzieło, Jego picie kielicha, było dokonane następnego dnia na Kalwarii. Tam On do reszty wypił kielich, który Mu Ojciec nalał. Ojciec Niebieski nalał ten sam kielich dla wszystkich naśladowców Jezusa i jeżeli oni chcą być współdziedzicami z Nim w Królestwie, które wkrótce będzie ustanowione, to muszą pić z Jego kielicha i przyswajać sobie zasługi Jego złamanego ciała.
Takim też było znaczenie słów Jezusowych, wypowiedzianych do Jakuba i Jana, gdy ci prosili o specjalne miejsca w Królestwie. Jezus zapytał ich: „Możecież pić kielich, który ja będę pił? I chrztem, którym ja się chrzczę, być ochrzczeni?” Oni z serca oświadczyli swoją gotowość. Jezus zapewnił ich, że życzeniu ich stanie się zadość, czyli że jeśli są gotowi, to On dopilnuje tego, aby oni pili z Jego kielicha. Podobnie rzecz się ma z wszystkimi Jego naśladowcami. Pismo Św. zapewnia ich, iż „wszystkie rzeczy dopomagają ku dobremu tym, którzy miłują Boga i według Jego postanowienia są powołani” – Rzym. 8:28."

http://www.nastrazy.pl/archiwum/1964_2_02.htm

Jachu już założył taki temat, lecz jakoś nie wzbudził zainteresowania.
Można tam kontynuować...
http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=9769
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2014-08-03, 17:54   

Henryk napisał/a:
Nikt inny jak Badacze o tym mówią!
Dziwne, że Ty sama zaczynasz tak mówić. :aaa:
Pozwolę się wtrącić.
Henryku, nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że Badacze w kwestii Izraela prezentują co prawda podejście dyspensacjonalne, tzn. Przymierze Ofiary odnoszą do chrześcijan, a Nowe Przymierze do Izraela, to jednak element duchowego Izraela w odniesieniu np. do 144 tys. z każdego pokolenia to nic innego jak teologia zastąpienia. Termin "duchowy Izrael" jest charakterystyczny dla teologii zastąpienia.
Osobiście nieco inaczej rozpatruję kwestię przymierzy. Tzw. Przymierze Ofiary ustanowione w Wieczerniku odnosiło się do pierwszych wierzących wywodzących się z rodowitych Izraelitów, a Nowe Przymierze zapoczątkowane kilkadziesiąt lat później dotyczy duchowych potomków Abrahama, czyli wierzących, których pochodzenie etniczne nie ma większego znaczenia.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
Dezerter 


Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 224 razy
Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 3640
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2014-08-03, 19:44   

Wit - przenieś posty o Przymierzu do wątku (mój też) wskazanego nad twoim postem - też jestem zainteresowany, bo nie mam wyrobionego zdania. Ostatnio spotkałem się ze stanowiskiem mesjanistycznego żyda, że teologia o dwóch przymierzach w tym jednym , starym ciągle aktualnym dla żydów jest nie tylko błędna, ale i szkodliwa, bo utrudnia żydom przyjęcie Jezusa jako Mesjasza i swego Pana - a to zamyka im drogę zbawienia
_________________
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2014-08-03, 20:46   

wit napisał/a:
Pozwolę się wtrącić.
Henryku, nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że Badacze w kwestii Izraela prezentują co prawda podejście dyspensacjonalne, tzn. Przymierze Ofiary odnoszą do chrześcijan, a Nowe Przymierze do Izraela, to jednak element duchowego Izraela w odniesieniu np. do 144 tys. z każdego pokolenia to nic innego jak teologia zastąpienia. Termin "duchowy Izrael" jest charakterystyczny dla teologii zastąpienia.

Nie do końca...
Większość kościołów wszystkie przyszłe obietnice dotyczące cielesnego Izraela przenoszą na tzw. „Izrael duchowy”- czyli chrześcijaństwo- odbierając Izraelowi wraz z Judą wszelką nadzieję. :-(
Jednak według Biblii jedynie obietnice dotyczące królowania nad ludzkością, i to z wysokości, przeszły z cielesnego Izraela na ten duchowy.
Miało być tak:
"A wy będziecie mi królestwem kapłańskim i narodem świętym. Takie są słowa, które powiesz synom izraelskim." Exo 19:6 bw – Mowa oczywiście o potomkach Jakuba, któremu Bóg zmienił imię na Izrael.
Niestety nie sprostali doskonałemu Prawu Bożemu, jego sprawiedliwości.
Jezus więc powiedział:
Mat 21:43 bt " Dlatego powiadam wam: Królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi, który wyda jego owoce."
Ot tego momentu obietnica królowania nad narodami przeszła na naśladowców Jezusa z wszystkich narodów, języków...
1P 2:9 bpd "Ale wy jesteście rodem wybranym, królewskim kapłaństwem, narodem świętym, ludem nabytym, abyście rozgłaszali cnoty Tego, który was powołał z ciemności do swego zdumiewającego światła;"
Rodem wybranym z listu Piotra są naśladowcy Jezusa, bez względu na pochodzenie.
Cytat:
Osobiście nieco inaczej rozpatruję kwestię przymierzy. Tzw. Przymierze Ofiary ustanowione w Wieczerniku odnosiło się do pierwszych wierzących wywodzących się z rodowitych Izraelitów, a Nowe Przymierze zapoczątkowane kilkadziesiąt lat później dotyczy duchowych potomków Abrahama, czyli wierzących, których pochodzenie etniczne nie ma większego znaczenia.

Według mnie „Przymierze Ofiary” odnosi się nie tylko do potomków Jakuba, ale do wszystkich, którzy uwierzyli i byli wierni Jezusowi.
J 17:20 bw "A nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy przez ich słowo uwierzą we mnie."
„Nimi”- znaczy apostołami.
Nie światem,nie Izraelem...
J 17:9 bt "Ja za nimi proszę, nie proszę za światem, ale za tymi, których Mi dałeś, ponieważ są Twoimi."

Wszystkie te przymierza (Stare, Ofiary, wraz z Nowym Przymierzem) zawiera w sobie przymierze dane Abrahamowi.
Ale to już inny, także niełatwy temat...
Dziękuję za zabranie głosu! :-D
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2014-08-03, 21:30   

Dezerter napisał/a:
Wit - przenieś posty o Przymierzu do wątku (mój też) wskazanego nad twoim postem - też jestem zainteresowany, bo nie mam wyrobionego zdania. Ostatnio spotkałem się ze stanowiskiem mesjanistycznego żyda, że teologia o dwóch przymierzach w tym jednym , starym ciągle aktualnym dla żydów jest nie tylko błędna, ale i szkodliwa, bo utrudnia żydom przyjęcie Jezusa jako Mesjasza i swego Pana - a to zamyka im drogę zbawienia
Utworzyłem nowy wątek, ponieważ wskazany odnosił się jedynie do Nowego Przymierza, a tutejsza dyskusja dotyczy różnic między obu wymienionymi w tytule przymierzami.
Na temat różnych teologii wypowiada się w jedej ze swoich książek David H. Stern, jednak chyba nie tyle na temat Teologii Podwójnego Przymierza, co raczej w kwestii Teologii Dyspensacjonalnej, zgodnie z jaką nadzieje niebiańskie odnoszą się do Kościoła, a ziemskie do Żydów. Autor jest zwolennikiem Teologii Drzewa Oliwnego charakterystycznej dla judaizmu mesjańskiego, która wprawdzie wykazuje wiele podobieństw do Dyspensacjonalizmu, m.in. do zagadnienia odrodzenia Izraela, jednak w innych kwestiach jest bliższa protestanckiej Teologii Przymierza.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2014-08-04, 11:23   

wit napisał/a:
a Nowe Przymierze zapoczątkowane kilkadziesiąt lat później

Interesuje mnie te „kilkadziesiąt lat później”.
Mógłbyś wyjaśnić skąd taki pogląd?
Jakie wydarzenie miało zapoczątkować Nowe Przymierze?
 
 
ata333

Pomógł: 331 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 7729
Wysłany: 2014-08-04, 12:32   

Henryk napisał/a:
uż tyle razy pisano... i nic nie dotarło.

Jezus swoją krwią przypieczętował Przymierze Ofiary.
Jeśli dany naśladowca ofiaruje się zupełnie Panu, swój czas, umiejętności, talenty, łącznie z życiem- może mieć nadzieję, że usiądzie na tronie wraz z Chrystusem, aby w przyszłości pomagać innym dojść do harmonii z Bogiem. Będą królami i kapłanami.

Jakże mało jest takich jednostek!
- Drogocenne kamienie oszlifowane dzięki doświadczeniom, cierpieniom, prześladowaniom...

To Przymierze nie ma nic wspólnego z obiecanym domowi Judy i Izraela- Nowym Przymierzem.
Warunkiem wejście w przymierze Ofiary jest ofiarowanie się do końca.
Nowe przymierze zapowiadane przez Izajasza, Ezechiela, takich warunków nie stawia.
Są to dwa zupełnie różne i niezależne od siebie Przymierza.
Pierwsze przymierze z Izraelem miało pośrednika Mojżesza, drugie będzie miało uwielbionego Chrystusa wraz z „Oblubienicą”.
(Z nią to wyłącznie Jezus zawarł te umowę- przymierze.)
Przymierze zawarte w „wieczerniku” podczas ostatniej wieczerzy, a zarazem Paschy, nie ma pośrednika do Boga- ma natomiast orędownika, wspomożyciela.
Naśladowca Jezusa ma bezpośredni przystęp do Ojca.


Henryku to jest interpretacja.. pana Russella..
ja jej nie podzielam.. ;-)

dla mnie jako "nominalnej" chrzescijanki przymierze.. zostalo zawarte , miedzy Bogiem a Jego oblubienica.. czyli Kosciolem, w ktorej sklad wchodza wszyscy wierzacy w ofiare Jezusa.. ..
Jezus jest tutaj przedstawicielem Boga.. wiec zawiera przymierze w Jego imieniu..
a dla mnie jako wierzacej w boskosc Jezusa.. nawet samym Bogiem... ;-)
_________________
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")
Ostatnio zmieniony przez ata333 2014-08-04, 13:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ata333

Pomógł: 331 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 7729
Wysłany: 2014-08-04, 12:38   

Dezerter napisał/a:
Ostatnio spotkałem się ze stanowiskiem mesjanistycznego żyda, że teologia o dwóch przymierzach w tym jednym , starym ciągle aktualnym dla żydów jest nie tylko błędna, ale i szkodliwa, bo utrudnia żydom przyjęcie Jezusa jako Mesjasza i swego Pana - a to zamyka im drogę zbawienia


dokladnie tez podzielam ten poglad..
Chryzolit bardzo przejrzyscie o tym pisze w dyskusjach z Listkiem.. ;-)
_________________
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2014-08-04, 17:31   

ata333 napisał/a:
Henryku to jest interpretacja.. pana Russella..
ja jej nie podzielam.. ;-)

Dziękuję za wyrażenie zdania.
Jednak mało mnie obchodzi Twoje- droga Ato- prywatne zdanie.
Gdybyś choć "zabłysnęła" znajomością Słowa, może zastanawiał bym się nad Twoim zdaniem... :-(
 
 
Rethel
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-04, 18:36   

Henryk napisał/a:
Gdybyś choć "zabłysnęła" znajomością Słowa, może zastanawiał bym się nad Twoim zdaniem... :-(


To rzecz godna uwagi, gdy badacz, Rethel, katolik i deista zauważają tę samą właściwość... :crazy:
 
 
ata333

Pomógł: 331 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 7729
Wysłany: 2014-08-04, 19:21   

Henryk napisał/a:
Gdybyś choć "zabłysnęła" znajomością Słowa, może zastanawiał bym się nad Twoim zdaniem...


Henryku nie musisz blyskac zlosliwoscia.. ;-)

po prostu mozesz mnie nie czytac..

poza tym.. ja nie musze.. az tak blyskac..za mnie blyskaja liczni chrzescijanscy teolodzy..znacznie wytrawniejsi intelektualnie.. od pana Russella.. ;-)

ich przeblyski jak najbardziej sa w zgodzie ze Slowem .. ;-)
_________________
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2014-08-04, 19:46   

ata333 napisał/a:
od pana Russella.. ;-)

Co Tobie4 niewiasto do niego? :aaa:
To już tak brakuje Tobie także argumentów, aby poniżyć adwersarza? :aaa:
Ja cały czas operuję cytatami z Biblii.
Nie zauważyłaś tego droga Ato333?

A może nie masz jej(?), więc daj namiary, a podeślę darmo.
W tym momencie mam na zbyciu "warszawską" i przekład NŚ.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 12