Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
O Jezusie wiedzieć chciałbym....
Autor Wiadomość
ata333

Pomógł: 331 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 7729
Wysłany: 2014-08-08, 13:11   

znalazlam tez moim zdaniem bardzo dobry komentarz do Mt 7:1

POWŚCIĄGLIWOŚĆ W SĄDZENIU. OBŁUDA


„Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni” (Mt 7,1) - Usiłowanie zasłużenia na zbawienie własnymi uczynkami prowadzi ludzi nieuchronnie do ustanowienia ludzkich przepisów przeciwko grzechowi. Widząc bowiem swoją bezsilność w wypełnianiu przykazań Bożych, ustanawiają reguły i przepisy w celu zmuszenia samych siebie do posłuszeństwa. Wszystko to jednak odwraca myśli od Boga, a zwraca na człowieka. Gaśnie wtedy miłość do Boga, a z nią miłość do bliźniego. System ludzkich wymysłów z jego różnymi wymogami niewątpliwie pobudzi swych zwolenników do krytykowania wszystkich, którzy się tym wymaganiom nie podporządkowują. Atmosfera samolubstwa i drobiazgowości zdusi szlachetne i wspaniałomyślne porywy i spowoduje, że ludzie staną się samolubnymi sędziami.

„Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz?” (Mt 7,3) - [b]Słowa Jego dotyczą człowieka, który jest skłonny do wytykania błędów innym. Jeżeli człowiek taki, dostrzeże plamkę w charakterze lub postępowaniu swego bliźniego, jest szczególnie gorliwy w roznoszeniu wieści o tym błędzie między innych. Jezus mówi, iż cecha charakteru, która się rozwija w formie tak bardzo niepodobnej do postępowania Chrystusa, jest w porównaniu do zganionego błędu belką wobec drzazgi.[/b]
„Nie dawajcie psom tego, co święte” (Mt 7,6) - Jezus mówi tu o ludziach, którzy nie mają ochoty uciec z niewoli grzechu. Przez obcowanie z ludźmi zepsutymi i przez życie w przestępstwie upadli oni tak nisko, że nie chcą się odłączyć od złego. Słudzy Chrystusa nie powinni pozwolić, by ludzie gardzący i lekceważący ewangelię przeszkadzali im w dążeniu ku górze."

========


tak dziala wlasnie kadzy system prawny..
ludzie za pomoca Prawa.. nie sa w stanie nauczyc sie Milosci w tym przebaczania .. a tylko szukania wad u innych .. i osadzania...

dlatego Pawel w liscie do hebr.. pisal .. iz Zakon mial braki.. przez co nie byl w stanie doprowadzic nikogo do SPRAWIEDLIWOSCI..

musial wiec zainterweniowac Chrystus.. oddajac siebie w ofierze.. za sprawiedliwosc kazdego z nas ..
a ponadto,, aby pokazac ludzkosci sile ofiarnej Milosci.. czyli sens czlwoieczenstwa .. opartego.. nie na cielesnych, prymitywnych instynktach.. a duchowosci ;-)

to tez stanowi wielka .. podstawowa roznice miedzy S.T..a Nowym.. ;-)
_________________
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2014-08-08, 13:36   

ata333 napisał/a:
prawdziwa i jedyna swiatynia Boga sa nasze ciala..jak podaje N.T


W tej sprawie mam inne zdanie.
Biblia wskazuje, że świątynią nie jest TYLKO ciało.
Jezus wszedł do świątyni przecież z własną krwią, jak podaje list do Hebrajczyków.
Skoro tam wszedł dopiero po zmartwychwstaniu, to zrozumiałe, że to było coś innego niż jego ciało.
Objawienie z kolei podaje, ze z tej świątyni w niebie (a więc nie literalnej) wychodzą aniołowie. Z ciała jakiegoś sługi Bożego? Nie... widać jest to jakaś struktura istniejąca POZA ciałem chrześcijanina.
 
 
ata333

Pomógł: 331 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 7729
Wysłany: 2014-08-08, 13:44   

Bobo napisał/a:

W tej sprawie mam inne zdanie.
Biblia wskazuje, że świątynią nie jest TYLKO ciało.
Jezus wszedł do świątyni przecież z własną krwią, jak podaje list do Hebrajczyków.
Skoro tam wszedł dopiero po zmartwychwstaniu, to zrozumiałe, że to było coś innego niż jego ciało.
Objawienie z kolei podaje, ze z tej świątyni w niebie (a więc nie literalnej) wychodzą aniołowie. Z ciała jakiegoś sługi Bożego? Nie... widać jest to jakaś struktura istniejąca POZA ciałem chrześcijanina.


dokladnie..

moim zdaniem jest to wiec wciaz sfera ducha.. a nie materii..

dlatego nasze ciala.. i tu na Ziemi.. maja isc w kierunku duchowosci... a nie materii i jej materialnych potrzeb.. ;-)

swiatynia duchowa w Niebie.. to z pewnoscia nie budynek... ;-)
to juz sa zapewne inne wymiary "bytow duchowych.". ktorych definicji nie znamy..

o czym Biblia szczegolowo nie mowi.. gdyz nie jestesmy w stanie narazie naszymi materialnymi umyslami poznac owej duchowej rzeczywistosci w jej pelni.. ;-)

sam Jezus powiada,,ze wiele rzeczy ludziom (apostolom) nie objawia.. gdyz nie sa w stanie tej wiedzy zniesc.. czyli ogarnac /zrozumiec.. ;-)
_________________
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2014-08-08, 14:12   

ata333 napisał/a:
dlatego nasze ciala.. i tu na Ziemi.. maja isc w kierunku duchowosci... a nie materii i jej materialnych potrzeb.. ;-)


Więc wracając do sensu tej wymiany zdań, można być w świątyni duchowej będąc zbawionym na ziemi, czego Jezus nie wykluczał a nawet powiedział w Mat 5:5, czy też donosi Objawienie 21:1-4.
 
 
ata333

Pomógł: 331 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 7729
Wysłany: 2014-08-08, 15:30   

a wiec co rozumiesz przez pojecie : zbawiony.. ?

czy zbawienie mozemy osiagnac za doczesnego zycia.. ?

czyz nie przypadkiem najpierw cialo materialne musi ulec rozkladowi.. aby moglo narodzic sie cialo duchowe..?
_________________
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")
 
 
Rethel
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-08, 16:29   

ata333 napisał/a:
"Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie z powodu sprawiedliwości, albowiem ich jest królestwo niebieskie” (Mt. 5,10) -
komentarz:

"Jezus nie robi swoim naśladowcom żadnej nadziei na zdobycie na ziemi sławy, bogactwa lub beztroskiego życia, lecz udziela im przywileju naśladowania Go drogą wyrzeczenia i znoszenia obelg ze strony świata, który się na nich nie poznał"

w N.T sytuacja sie diametralnie odwraca..
wierzacy.. maja znosic cierienia.. i przesladowania..
nagroda czeka ich zas w Niebie.. x czyli Krolestwie Niebieskim..

a wiec na pewno nie za doczesnego zycia.. a dopiero po smierci..
;-)


To już w Machabejskich było...

Cytat:
2)
Literalnie odbierany S.T nakazuje Zydom przesladowac i mordowac niewiernych .. i przesladowcow.. za zycia doczesnego.. (podboje Kanaanu) ..

Jezus nakazuje za zycia doczesnego cierpiec z rak niewiernych przesladowcow.. ;-)


Mylisz adresatów.
Jezus mówił do cywili, jednostek.
Nakazy St są skierowane do władz, do narodu.

Cytat:
Jezus nauczal.. ze kara za grzechy (sprawiedliwosc) przyjdzie dopiero po sadzie ostatecznym..
w S.T karania za grzechy dokonywano za zycia doczesnego.. ;-)


A guzik.

np. Bo prawdziwy Bóg podda wszelki uczynek osądzeniu
w związku z każdą ukrytą rzeczą, czy to dobrą, czy złą.


ata333 napisał/a:
a wiec co rozumiesz przez pojecie : zbawiony.. ?

czy zbawienie mozemy osiagnac za doczesnego zycia.. ?

czyz nie przypadkiem najpierw cialo materialne musi ulec rozkladowi.. aby moglo narodzic sie cialo duchowe..?


To nie ten wątek.
PROSZĘ O TRZYMANIE SIĘ TEMATU
 
 
ata333

Pomógł: 331 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 7729
Wysłany: 2014-08-09, 10:06   

Rethel napisał/a:
Mylisz adresatów.
Jezus mówił do cywili, jednostek.
Nakazy St są skierowane do władz, do narodu.


i rozumiem.. ze wladze maja wg. nauk Jezusa i dzis prawo mordowac niewiernych.. ??? ;-)

co niektorym jednak wskazana jest zmiana "religii".. ;-)

Rethel napisał/a:
np. Bo prawdziwy Bóg podda wszelki uczynek osądzeniu
w związku z każdą ukrytą rzeczą, czy to dobrą, czy złą.


osadowi mozei tak...
ale karac.. bedzie dopiero na . S.O... ;-)

jest tyle zla dzis na swiecie.. i jakos Bog osobiscie nie wkracza,, zeby je ukarac.. ;-)

nawet chrzscijan w krajach islamskich (np, Irak) .. bestialsko mordowanych (w tym niewinne dzieci) .. Bog dzis nie chroni.. karajac oprawcow.. ;-)
_________________
"Respekt wynikajacy ze zrozumienia stoi dla mnie zawsze ponad respektem bioracym sie z ignorancji."(D. Adams - "Łosoś zwątpienia")
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7852
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-08-10, 00:34   

ata333 napisał/a:
moim zdaniem.. i podkresle,, nie tylko moim.. bo np.. Ratzingera i innych autorytetow chrzescijanstwa nowoscia sa nauki objawione w Kazaniu na Gorze..


Gdyby Jezus głosił rzeczy niezgodne z Tanak nie byłby prawdziwym Mesjaszem Izraela,

a co za tym idzie, prawdziwym Mesjaszem dla narodów.

Jan 10.(30) Ja i Ojciec jedno jesteśmy.

Bóg Ojciec z Synem Bożym Chrystusem Jezusem muszą być zgodni we wszystkim.

J 17:21 nbg-pl "aby wszyscy byli jedno, jak Ty, Ojcze, we mnie, a ja w Tobie; żeby i oni byli w nas jedno, aby świat uwierzył, że Ty mnie posłałeś."

Pozdrawiam
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
Dezerter 


Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 224 razy
Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 3640
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2014-08-11, 23:15   

Listek napisał/a:
Dezerter napisał/a:
Nikt przed Jezusem w chwili śmierci nie prosił Boga o przebaczenie win swym prześladowcom i ich nie usprawiedliwiał przed Nim


Także nikt przed Jezusem nie powstał z martwych do życia wiecznego, tylko że pytanie zadane na początku było :

Których nauk Jezusa nie było w Starym Testamencie?


"Bo słowa, które Mi dałeś, dałem im i oni je przyjęli i naprawdę poznali, że wyszedłem od Ciebie, i uwierzyli, że Ty Mnie posłałeś." J 17:8 bp - powiedział Jezus do Ojca.

A więc nauki Jezusa musiały być zgodne z tym co Bóg powiedział do proroków wcześniej .


Pozdrawiam :-D

Zgoda, że zgodne , powiem nawet niesprzeczne - ale to wcale nie przeszkadza w tym, że mogą zawierać nowe treści :idea:
Gdzie ST pisze, że Mesjasz nie może głosić nowych treści i powiedzieć czegoś więcej niż ST ?
czekam na cytaty
_________________
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7852
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-08-12, 07:45   

Dezerter napisał/a:
Gdzie ST pisze, że Mesjasz nie może głosić nowych treści i powiedzieć czegoś więcej niż ST ?


Bóg powiedział do Mojżesza wyjaśniając mu:

Wzbudzę im proroka spośród ich braci, takiego jak ty, i włożę w jego usta moje słowa, będzie im mówił wszystko, co rozkażę. (19) Jeśli ktoś nie będzie słuchać moich słów, które on wypowie w moim imieniu, Ja od niego zażądam zdania sprawy. (20) Lecz jeśli który prorok odważy się mówić w moim imieniu to, czego mu nie rozkazałem, albo wystąpi w imieniu bogów obcych - taki prorok musi ponieść śmierć. (21) Jeśli pomyślisz w swym sercu: A w jaki sposób poznam słowo, którego Pan nie mówił? - (22) gdy prorok przepowie coś w imieniu Pana, a słowo jego będzie bez skutku i nie spełni się, znaczy to, że tego Pan do niego nie mówił, lecz w swej pysze powiedział to sam prorok. Powt .Pr. 18 (18)

Po tym poznaje się Bożego proroka,wysłańca, że mówi Słowo od Boga.

O Chrystusie Mojżesz powiedział:

"To jest ten Mojżesz, który powiedział synom Izraela:

Proroka jak ja wzbudzi wam Bóg spośród waszych braci
.
" Dz 7:37 bpd



Jezus mówił do Ojca:

"Przekazałem im bowiem słowa, które Ty Mi dałeś, i oni je przyjęli. Uznali, że Ja rzeczywiście przyszedłem od Ciebie, i uwierzyli, że Ty Mnie posłałeś." J 17:8 br

J 3:34 bg "Albowiem ten, którego Bóg posłał, słowo Boże mówi; boć mu nie pod miarą daje Bóg Ducha."

Gdyby Jezus choć jotę zmienił w Torze Bożej , byłby uznany za proroka innego boga.

Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. (19) Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim. (20) Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Mt 5,18-20

Mt 23:23 bw "Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, że dajecie dziesięcinę z mięty i z kopru, i z kminku, a zaniedbaliście tego, co ważniejsze w zakonie: sprawiedliwości, miłosierdzia i wierności; te rzeczy należało czynić, a tamtych nie zaniedbywać."

Pozdrawiam
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
Dezerter 


Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 224 razy
Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 3640
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2014-08-12, 20:27   

Cytat:
Listek napisał/a:
Dezerter napisał/a:
Gdzie ST pisze, że Mesjasz nie może głosić nowych treści i powiedzieć czegoś więcej niż ST ?

Gdyby Jezus choć jotę zmienił w Torze Bożej , byłby uznany za proroka innego boga.

ja o nowych treściach a ty o zmianie :-P - nie dostrzegasz różnicy :!:
żeby głosić nowe treści wcale nie trzeba unieważnić , lub zmieniać starych
Nie podałeś niczego co by podważało mój przykład i to , że Mesjasz nie może głosić nowych rzeczy
wręcz twoje cytaty mnie utwierdziły w tym, że chrześcijaństwo może przynosić i głosić nowości ... a kto by się temu sprzeciwiał zda sprawę przed Bogiem:
Cytat:
Wzbudzę im proroka spośród ich braci, takiego jak ty, i włożę w jego usta moje słowa, będzie im mówił wszystko, co rozkażę. (19) Jeśli ktoś nie będzie słuchać moich słów, które on wypowie w moim imieniu, Ja od niego zażądam zdania sprawy.
_________________
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7852
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-08-12, 22:32   

Dezerter napisał/a:
żeby głosić nowe treści wcale nie trzeba unieważnić , lub zmieniać starych

Nauka zaś, którą ode Mnie słyszycie, nie jest moja, lecz Tego, który Mnie posłał - Ojca."
J 14:24 br

Jezus nauczał Tory Bożej i Proroków w sposób jaki chciał Ojciec. NT przecież jeszcze nie było.
Pouczał nauczycieli na co maja zwrócić szczególną uwagę przy wykładaniu Tory i proroków.A przede wszystkim Jezus pokazywał jak wypełniać przykazania Boże i w posłuszeństwie do Ojca wydawać dobre owoce światłości.

Ef 5:9 bt "Owocem bowiem światłości jest wszelka prawość i sprawiedliwość, i prawda."


Obyśmy byli jak nasz Mesjasz i z radością wypełniali wolę Bożą, czyli żyli według wszystkich przykazań Bożych zapisanych na naszym sercu.

Umysł chrystusowy kocha całą naukę Bożą Torę, kocha każde Słowo wysłane z nieba od Boga.
Mistyczne ciało Mesjasza obchodzi szabaty i wszystkie święta Boga , przestrzega diety Bożej, nie spożywa krwi,nie kradnie , nie zabija, nie cudzołoży,nie uprawia czarów, czci rodziców i czyni wszystkie dobre rzeczy polecone przez Boga. Czyni to nie dla swego zbawienia tylko dlatego , że z własnej woli nie chce grzeszyć. Czyni to bo kocha i świadczy miłość bliźnim jak Mesjasz.

Pozdrawiam
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
Dezerter 


Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 224 razy
Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 3640
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2014-08-12, 23:22   

Listek napisał/a:
Czyni to bo kocha i świadczy miłość bliźnim jak Mesjasz.

Pozdrawiam

i ja tez cię kocham i wiem, że cie nie przekonam :-D
ale mam nadzieję, że możemy się pięknie i po chrześcijańsku różnić
szalom
_________________
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7852
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-08-13, 10:06   

Dezerter napisał/a:
mam nadzieję, że możemy się pięknie i po chrześcijańsku różnić


To Jezus sprawia,że stajemy się zgodni i stanowimy jedność. Sprawia to wtedy gdy my z własnej woli przyjmujemy Słowo Boże i żyjemy według niego.

"aby wszyscy byli jedno, jak Ty, Ojcze, we mnie, a ja w Tobie; żeby i oni byli w nas jedno, aby świat uwierzył, że Ty mnie posłałeś." Jan 17:21 nbg-pl


.

Pozdrawiam :-D
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
Rethel
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-13, 10:44   

Dezerter napisał/a:
Zgoda, że zgodne , powiem nawet niesprzeczne - ale to wcale nie przeszkadza w tym, że mogą zawierać nowe treści :idea:
Gdzie ST pisze, że Mesjasz nie może głosić nowych treści i powiedzieć czegoś więcej niż ST? czekam na cytaty


Może to ja się Dezerterze jakoś tak niezgrabnie
wyraziłem ale właśnie o to mi chodzi i nie chodzi. :-)

Nie chodzi o nowe treści, rozwinięcia tematów czy uszczegółowienie.
Idzie mi o to co tutaj niektórzy twierdzą - że Jezus nie dość, że łamał
Boże przykazania to jeszcze nauczał jakichś rzeczy z kosmosu, które
w łagodnej wersji unieważniały lub przeczyły temu co było wcześniej.

Dezerter napisał/a:
ja o nowych treściach a ty o zmianie :-P - nie dostrzegasz różnicy :!:
żeby głosić nowe treści wcale nie trzeba unieważnić , lub zmieniać starych
Nie podałeś niczego co by podważało mój przykład i to , że Mesjasz nie może głosić nowych rzeczy
wręcz twoje cytaty mnie utwierdziły w tym, że chrześcijaństwo może przynosić i głosić nowości ... a kto by się temu sprzeciwiał zda sprawę przed Bogiem:


Oczywiście że tak. Gdyby dalej było to samo, to do dziś poza mała sektą w obrębie
judaizmu nie byłoby chrześcijan. A jednak jesteśmy największą religią wszech czasów,
a żydzi stali się małą, poniewieraną, rozproszoną i - co ważne - przeklętą polisektą... :-)

Dezerter napisał/a:
i ja tez cię kocham i wiem, że cie nie przekonam :-D
ale mam nadzieję, że możemy się pięknie i po chrześcijańsku różnić
szalom


Listek się coś zaciął... :-D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 10