Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przymierze Ofiary a Nowe Przymierze
Autor Wiadomość
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2014-08-10, 08:49   

Henryk napisał/a:
Sam Pan prosił, aby wspominać, aby czynić to na pamiątkę.
Sposób także jest przedstawiony.
Luk 22:18-20 bt " albowiem powiadam wam: odtąd nie będę już pił [napoju] z owocu winnego krzewu, aż przyjdzie królestwo Boże. (19) Następnie wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie, połamał go i podał im, mówiąc: To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę! (20) Tak samo i kielich [wziął] po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie wylana."
Kor 11:23-26 bg " Albowiem jam wziął od Pana, com też wam podał, iż Pan Jezus tej nocy, której był wydan, wziął chleb, (24) A podziękowawszy, złamał i rzekł: Bierzcie, jedzcie; to jest ciało moje, które za was bywa łamane; to czyńcie na pamiątkę moję. (25) Także i kielich, gdy było po wieczerzy mówiąc: Ten kielich jest nowy testament we krwi mojej; to czyńcie, ilekroć pić będziecie, na pamiątkę moję (26) Albowiem ilekroć byście jedli ten chleb i ten kielich byście pili, śmierć Pańską opowiadajcie, ażby przyszedł."
Ja akurat, wraz ze współbraćmi szczególnie uroczyście obchodzę tę Pamiątkę raz w roku.
Datę wyznacza żydowska Pascha.
Dobrze, ja to wiem. Jednak czynne uczestnictwo w Wieczerzy nie oznaczało, że była to jedynie mało mówiąca pamiątka. Tym bardziej w zestawieniu z wersetami, jakie podałem w których ma się do czynienia z terminem ofiary pamiątkowej.
Cytat:
Pełnię członkowie Ciała Chrystusowego osiągną dopiero po zmartwychwstaniu, po przemianie Natury na duchową- Boską.
1Kor 13:12 bw " Teraz bowiem widzimy jakby przez zwierciadło i niby w zagadce, ale wówczas twarzą w twarz. Teraz poznanie moje jest cząstkowe, ale wówczas poznam tak, jak jestem poznany."
Kościół na ziemi nigdy nie dorósł do „wymiarów Chrystusowych”. :-(
Nie da się w tych ciałach, jakie posiadamy. Chęci są doskonałe, ale wykonanie już nie zawsze.
Zapewne się różnimy co do tego co oznacza przemiana natury z ludzkiej na boską, bo ja np. twierdzę, że jest ona już osiągalna tu na ziemi. Jednak dceydujące są tu wersety 14 i 15 z 4 rozdziału Listu do Efezjan mówiący o pełni kościoła w kontekście ziemskiej egzystencji. Nie byłoby ostrzeń w tekście o oszustwie ludzkim, gdyby pełnia była osiąglana w przypadku, gdy się "poszło do nieba". W niebie podobno w ogóle nie można grzeszyć, więc ostrzeżenia przed upadkiem w takim ujęciu wydają się pozbawione sensu.
Cytat:
Uważam, że Pismo uzyskało „pełnię” wraz z napisaniem Apokalipsy.
Pełna zgoda.
Cytat:
Ewangeliści zawsze byli i są potrzebni.
Prorocy?
- Nowych proroctw nam nie trzeba. Niech wypełnią się te, które zostały nam dane.
- Obce języki? Uczymy się ich w szkołach, na kursach językowych.
- Dziś mamy nawet translatory.
Języki nie były po to, aby pomóc ludzkości z braku perspektyw rozwoju technicznego i naukowego. Języki były po to, aby Żydom z ust obcych ludów ogłosić upadek o czym wzmianka w 1 Liście do Koryntian 14:21. Być może, że takimi językami byli obdarzeni biblijni Ewangeliści, i przyjmując, że języki spełniły już swoją rolę to i Ewangeliści zapewne też.
Cytat:
Nie masz upoważnienia w Piśmie, aby symbol nazywać „bezkrwawą ofiarą”.
Za bardzo „naciągane”.
Ofiarą było doskonałe ciało Jezusa i jego przelana, drogocenna krew.
Chleb i wino to tylko symbol! :lol:
Tak jak już powyżej pisałem. W Biblii istnieje jeszcze zagadnienie ofiar pamiątkowych co dobrze się sprawdza w przypadku Wieczerzy, bo była ona ofiarą z pokarmów i napojów oraz służyła wspominaniu ważnego wydarzenia i dzieła Chrystusa.
Cytat:
Wszelkie autorytety podają lata późniejsze niż 80 rok.
„Krótki czas” z ust Bożych...
Ile to może być dla nas?
Hbr 10:37 bp "Jeszcze bowiem "bardzo mała chwilka, Ten, który ma przyjść, nadejdzie i nie będzie zwlekał,"
2P 3:8 br "Szczególnie jednak powinniście pamiętać, o tym, że u Pana jeden dzień jest jak tysiąc lat, a tysiąc lat jak jeden dzień."
Krótki czas posiada tu jednak ludzkie znaczenie i oznacza niewielki odcinek czasu w oczekiwaniu na wydarzenie jakie ma nastąpić. O krótkim czasie mamy wzmianki zarówno w Liście do Hebrajczyków 10:37, jak i w Księdze Objawienia 22,7 i 20. Mało prawdopodobne jest, aby autorzy Listu do Hebrajczyków oraz Księgi Objawienia uważali, że ten krótki czas będzie trwał 1900 lat lub więcej. To czego wyczekiwali Apostołowie nastąpiło jeszcze za ich pokolenia.

RM napisał/a:
Wit,
bardzo mnie ciekawi, czy jesteś skłonny dostrzec na bazie przytoczonego przez mnie fragmentu z 1Kor., że Paweł podał się rytuałom zakonnym w Jerozolimie, jedynie dla uspokojenia wrogo nastawionych Żydów, ale bez osobistego zaangażowania w wypełnianie nakazów Prawa Mojżeszowego? Bo tak jakoś odpowiedziałeś, jakbyś nie zrozumiał sensu przytoczonego przez mnie fragmentu.
Mogło tak być, ale nie sądzę, że problem posiadał jedynie znaczenie kulturowe. Nie po to Paweł ostrzegał czytelników swoich listów przed bałwochwalstwem Żydów, np. w 1 Liście do Koryntian 10:18-21 aby potem samemu w nim uczestniczyć. Paweł nie służył Bogu i demonom, ale tylko Bogu.
Cytat:
Czyżbyś Listku już zauważył, że Zakon Mojżesza to nie jest Zakon Boży i Paweł jednoznacznie odróżnia oba te zakony, pisząc, że jeden odrzuca, a drugiemu pozostaje wierny?
Tu mała podpowiedź w oparciu o cytat z wersetów 8 i 9 z 9 rozdziału 1 Listu do Koryntian (tego samo rozdziału w jakim jest fragment o elastyczności Pawła, który tu wcześniej cytowałeś):
"Czy to tylko ludzkie mówienie? Czy i zakon tego nie mówi? Albowiem w zakonie Mojżeszowym napisano: Młócącemu wołowi nie zawiązuj pyska. Czy Bóg to mówi ze względu na woły?"
Na podstawie powyższego czy słowa z Zakonu Mojżesza są ludzkimi słowami czy raczej Słowem Bożym?
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
Ostatnio zmieniony przez wit 2014-08-11, 07:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7852
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-08-10, 09:06   

wit napisał/a:
czy słowa z Zakonu Mojżesza są ludzkimi słowami czy raczej Słowem Bożym?


(1) Wtedy mówił Bóg wszystkie te słowa:

(2) Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. (3) Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! (4) Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią!

(5) Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. (6) Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań. (7) Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, gdyż Pan nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy.

(8) Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić. (9) Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. (10) Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram. (11) W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty.

(12) Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie. (13) Nie będziesz zabijał. (14) Nie będziesz cudzołożył. (15) Nie będziesz kradł. (16) Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek. (17) Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego. Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego.

(18) Wtedy cały lud, słysząc grzmoty i błyskawice oraz głos trąby i widząc górę dymiącą, przeląkł się i drżał, i stał z daleka. (19) I mówili do Mojżesza: Mów ty z nami, a my będziemy cię słuchać! Ale Bóg niech nie przemawia do nas, abyśmy nie pomarli!

II Mojż.20

Lud Boży dał pełnomocnictwo prorokowi Mojżeszowi, że będą wierzyć w słowa jakie Bóg da Mojżeszowi a ten przekaże innym.

Dz.7,38 On [ Mojżesz] otrzymał słowa życia, ażeby wam je przekazać.

Pozdrawiam
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2014-08-10, 11:23   

RM napisał/a:
J 7,19
Jezus powiedział:... Czy to nie Mojżesz dał wam zakon?...

Bóg dał zasady, Mojżesz "ubrał je" w prawo. Jezus nie mówi: Bóg dał wam zakon za pośrednictwem Mojżesza, ale mówi: Mojżesz dał wam zakon.

Powiedziano też:
Jer 9:12 bw " A Pan rzekł: Dlatego że porzucili mój zakon, który im dałem, nie słuchali mojego głosu i według niego nie postępowali,"
A także:
Lev 26:46 bt " To są ustawy, wyroki i prawa, które Pan ustanowił między sobą a Izraelitami na górze Synaj za pośrednictwem Mojżesza."

Zakładając nawet teoretycznie, że Mojżesz interpretował Prawo otrzymane od Boga, to które ustawy, prawa, wypowiedziane przez Mojżesza są sprzeczne z wolą Bożą?
Które to są „akty wykonawcze”, zredagowane przez Mojżesza, a które są słowami Bożymi?
Potrafisz odróżnić?
Daj choć jakieś przykłady.
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2014-08-10, 14:59   

wit napisał/a:
Dobrze, ja to wiem. Jednak czynne uczestnictwo w Wieczerzy nie oznaczało, że była to jedynie mało mówiąca pamiątka. Tym bardziej w zestawieniu z wersetami, jakie podałem w których ma się do czynienia z terminem ofiary pamiątkowej.

Mnie nie przekonasz, że Pamiątka Wieczerzy jest jakąkolwiek „ofiarą”, choćby z przymiotnikiem: „pamiątkową”.
Nic nie ofiaruję, a jedynie wspominam tamtą jednorazową Ofiarę!
Nikt z nas nie ma nic do dodania w niej, poza niewymowną wdzięcznością!
Twierdzenie, że przedstawiciel kleru ma moc „ponowienia” tej ofiary, nie najmniejszych podstaw w Biblii. To tylko takie „cuda na kiju”, dla prostaków- czyli parafian.
Cytat:
Zapewne się różnimy co do tego co oznacza przemiana natury z ludzkiej na boską, bo ja np. twierdzę, że jest ona już osiągalna tu na ziemi. Jednak decydujące są tu wersety 14 i 15 z 4 rozdziału Listu do Efezjan mówiący o pełni kościoła w kontekście ziemskiej egzystencji.

(Masz pewnie na myśli osiągnięcie „pełni poznania” tu, na ziemi.)
Werset 15 mówi, że mamy „wzrastać”, „dorastać”. Nie ma tam „dorośliśmy”.
Spłodzenie z Ducha powoduje rozwijanie się w naszym ciele Nowego Stworzenia.
Nowe myśli, pragnienia, cele...
Lecz jest to zaledwie zarodek, płód. Rzeczywiste narodziny odbędą się w momencie zmartwychwstania.
1Kor 13:10 bw "lecz gdy nastanie doskonałość, to, co cząstkowe, przeminie."
Nie ma człowieka, aby za pierwszego życia poznał doskonale Boga, aby osiągnął doskonałość i doskonale wypełniał wolę Bożą!
Phi 3:10-12 br " Tak więc pragnę usilnie poznać Chrystusa, [by zrozumieć] moc Jego zmartwychwstania, mieć udział w Jego cierpieniach, stać się podobnym do Niego przez uczestniczenie w Jego śmierci i (11) mieć nadzieję powrotu z martwych do życia. (12) Wcale nie twierdzę, że już osiągnąłem przedmiot moich pragnień i że już jestem doskonały, lecz nie przestaję zdążać naprzód, bym mógł pochwycić wreszcie to, do czego zmierzam, bo sam już zostałem pochwycony przez Jezusa Chrystusa."
Cytat:
To czego wyczekiwali Apostołowie nastąpiło jeszcze za ich pokolenia.

Nie masz chyba na myśli Adwentu Naszego pana, przed końcem pierwszego wieku? :aaa:
2Th 2:2 kow "nie pozwólcie tak łatwo wyprowadzić się z równowagi i zatrwożyć ani przez jakieś objawienia prorocze, ani przez jakieś orzeczenie czy też list, przez nas rzekomo napisany, jakoby Dzień Pański już nadchodził."
 
 
RM 

Wyznanie: Unitarianizm jest błędem
Pomógł: 157 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 3253
Wysłany: 2014-08-10, 19:41   

Henryk napisał/a:
Zakładając nawet teoretycznie, że Mojżesz interpretował Prawo otrzymane od Boga, to które ustawy, prawa, wypowiedziane przez Mojżesza są sprzeczne z wolą Bożą?
Które to są „akty wykonawcze”, zredagowane przez Mojżesza, a które są słowami Bożymi?
Potrafisz odróżnić?
Daj choć jakieś przykłady.


Przykład:
Boża zasada dotycząca małżeństwa mówi o nierozerwalności tego związku. Mojżesz pozwolił na rozwody. Jezus odrzucił prawo Mojżesza o rozwodach, wskazując na wyższość bożego zamysłu o nierozerwalności małżeństwa. Zatem Mojżesz zredagował ten przepis (dotyczący rozwodów) niezgodnie z zasadą nadaną przez Boga. Boża zasada o nierozerwalności małżeństwa jest zapisana w Rodz 2, 24, zatem Mojżesz znał tą zasadę wprowadzając prawo o rozwodach. Czyli świadomie stworzył przepis przeciwstawny do zasady nadanej przez Boga.
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2014-08-11, 06:13   

RM napisał/a:
Przykład:
Boża zasada dotycząca małżeństwa mówi o nierozerwalności tego związku. Mojżesz pozwolił na rozwody. Jezus odrzucił prawo Mojżesza o rozwodach, wskazując na wyższość bożego zamysłu o nierozerwalności małżeństwa. Zatem Mojżesz zredagował ten przepis (dotyczący rozwodów) niezgodnie z zasadą nadaną przez Boga. Boża zasada o nierozerwalności małżeństwa jest zapisana w Rodz 2, 24, zatem Mojżesz znał tą zasadę wprowadzając prawo o rozwodach. Czyli świadomie stworzył przepis przeciwstawny do zasady nadanej przez Boga.

Jezus polecając wyłupić oko, gdyby gorszyło- mówił swoje słowa, czy słowa Ojca?
Podobnie o obcięciu ręki. :roll:
Samowolnie zredagował słowa?
Cytat:
„Czyli świadomie stworzył przepis przeciwstawny do zasady nadanej przez Boga.”
- Tak to rozumieć?
A przecież Bóg wyraźnie zabronił nawet nacinać ciało, czy czynić tatuaże.

Mojżesz był pośrednikiem pomiędzy ludem, a samym Bogiem.
Był przez tego Boga ustanowionym! Był ustami Boga.
Act 7:38 bt "On to w zgromadzeniu na pustyni pośredniczył między aniołem, który mówił do niego na górze Synaj, a naszymi ojcami. On otrzymał słowa żywe, aby wam je przekazać."
Wj 24:3 bt "Wrócił Mojżesz i obwieścił ludowi wszystkie słowa Pana i wszystkie Jego polecenia. Wtedy cały lud odpowiedział jednogłośnie: Wszystkie słowa, jakie powiedział Pan, wypełnimy."
Pozwolenie na rozwody było przeciwstawieniem się Mojżesza prawu danemu przez Boga? :aaa:
Jeśli wątpisz w nakazy dane ustami Mojżesza, tak samo wątpisz w słowa wypowiedziane przez Jezusa!
Heb 3:5 br " Mojżesz też okazał się wiernym w całym domu Jego; był sługą powołanym do świadczenia o tym wszystkim, co miał powiedzieć Bóg."
Trudno raczej dyskutować z takim świadectwem. :lol:

Deu 18:15 bt "Pan, Bóg twój, wzbudzi dla ciebie proroka spośród twoich braci, podobnego do mnie. Jego będziesz słuchał."
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2014-08-11, 07:52   

Henryk napisał/a:
Mnie nie przekonasz, że Pamiątka Wieczerzy jest jakąkolwiek „ofiarą”, choćby z przymiotnikiem: „pamiątkową”.
Nic nie ofiaruję, a jedynie wspominam tamtą jednorazową Ofiarę!
Nikt z nas nie ma nic do dodania w niej, poza niewymowną wdzięcznością!
Twierdzenie, że przedstawiciel kleru ma moc „ponowienia” tej ofiary, nie najmniejszych podstaw w Biblii. To tylko takie „cuda na kiju”, dla prostaków- czyli parafian.
Wieczerza stanowiła ofiarę z pokarmów i napojów i była ona cieniem rzeczy przyszłych, jak mówi List do Hebrajczyków 10:1 w zestawieniu z Listem do Kolosan 2:16,17 w przeciwieństwie do ofiar ze zwierząt będących obrazem przyszłych dóbr; por. List do Hebrajczyków 8:4,5. Te bezkrwawe ofiary miały być składane do czasu wydoskonalenia Kościoła. Po tym czasie ma miejsce to o czym napisano w Liście do Hebrajczyków 10:11:
"A każdy kapłan sprawuje codziennie swoją służbę i składa wiele razy te same ofiary, które nie mogą w ogóle zgładzić grzechów."
W związku z tym wierzę, że ofiara Wieczerzy wypełniła już swoją rolę.
Cytat:
(Masz pewnie na myśli osiągnięcie „pełni poznania” tu, na ziemi.)
Werset 15 mówi, że mamy „wzrastać”, „dorastać”. Nie ma tam „dorośliśmy”.
Spłodzenie z Ducha powoduje rozwijanie się w naszym ciele Nowego Stworzenia.
Nowe myśli, pragnienia, cele...
Lecz jest to zaledwie zarodek, płód. Rzeczywiste narodziny odbędą się w momencie zmartwychwstania.
1Kor 13:10 bw "lecz gdy nastanie doskonałość, to, co cząstkowe, przeminie."
Nie ma człowieka, aby za pierwszego życia poznał doskonale Boga, aby osiągnął doskonałość i doskonale wypełniał wolę Bożą!
Phi 3:10-12 br " Tak więc pragnę usilnie poznać Chrystusa, [by zrozumieć] moc Jego zmartwychwstania, mieć udział w Jego cierpieniach, stać się podobnym do Niego przez uczestniczenie w Jego śmierci i (11) mieć nadzieję powrotu z martwych do życia. (12) Wcale nie twierdzę, że już osiągnąłem przedmiot moich pragnień i że już jestem doskonały, lecz nie przestaję zdążać naprzód, bym mógł pochwycić wreszcie to, do czego zmierzam, bo sam już zostałem pochwycony przez Jezusa Chrystusa."
A werset 15 tego rozdziału brzmi następująco:
"Ilu nas tedy jest doskonałych, wszyscy tak myślmy; a jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi."
Doskonałość w biblijnym znaczeniu oznacza pełnię, a nie bezwzględny ideał.
Cytat:
Nie masz chyba na myśli Adwentu Naszego pana, przed końcem pierwszego wieku? :aaa:
2Th 2:2 kow "nie pozwólcie tak łatwo wyprowadzić się z równowagi i zatrwożyć ani przez jakieś objawienia prorocze, ani przez jakieś orzeczenie czy też list, przez nas rzekomo napisany, jakoby Dzień Pański już nadchodził."
W czym problem? W chwili, gdy Paweł pisał te słowa, tj. około 51 roku n.e. nie nastał jeszcze Dzień Pański. Do nastania tego dnia brakowało jeszcze jakichś kilkunastu lat...
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
RM 

Wyznanie: Unitarianizm jest błędem
Pomógł: 157 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 3253
Wysłany: 2014-08-11, 07:53   

Henryk napisał/a:
Trudno raczej dyskutować z takim świadectwem.


Trudno dyskutować, bo przykład który podałem jest "zamknięty" w takim sensie, ze nie zawiera luk i nie pozostawia miejsca na dywagacje. Można się z tym przykładem zgodzić lub odrzucić.
Twoje rozważania o obcinaniu ręki nie trafiają mi do przekonania w ogóle. Tą są metafory, którymi Jezus często posługiwał się dla podkreślenia wagi wypowiadanych myśli.
Natomiast chciałbym Ci zwrócić uwagę na niekonsekwencję w Twojej wypowiedzi. Piszesz, ze Mojżesz był ustami Boga i pośrednikiem pomiędzy Bogiem i ludem ale cytujesz, że pośredniczył pomiędzy aniołem a ludem. Proponuję Ci wybrać jedną z wersji: czy pośredniczył pomiędzy Bogiem a ludem, czy też pomiędzy aniołem a ludem.
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2014-08-11, 08:00   

RM napisał/a:
Proponuję Ci wybrać jedną z wersji: czy pośredniczył pomiędzy Bogiem a ludem, czy też pomiędzy aniołem a ludem.

A w czym różnica :aaa: ?
Jan, pisząc pod dyktando Objawienie, cytował Boga, Jezusa, czy anioła? :xhehe:
Wybierz sobie dowolna wersję! :mrgreen:

Ap 1:1 br "Objawienie, które Bóg przekazał Jezusowi Chrystusowi, aby zapowiedzieć swoim sługom, co miało się stać niebawem. Poprzez wysłannika swego, anioła, oznajmił wszystko, za pomocą specjalnych znaków, słudze swojemu Janowi."
Cytat:
Boża zasada o nierozerwalności małżeństwa jest zapisana w Rodz 2, 24,

Chyba mam coś z oczami... :-(
Tam jedynie pisze, że będą "jednym ciałem".
Nawet Bogu nawet nie śniło się o sakramencie małżeństwa. :-P
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7852
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-08-11, 09:28   

wit napisał/a:
ofiara Wieczerzy wypełniła już swoją rolę.


Wieczerza w żadnym razie nie jest ofiarą.

Bóg powiedział do Izraela "I będzie ci to jako ... pamiątka ... i będziesz przestrzegał ustawy tej co rok w jego oznaczonym czasie [14 Nisan]" , tak Jezus, Syn Boży nakazał właśnie w tym dniu, 14 Nisan "czynić to na Jego pamiątkę";

W Egipcie ofiarą był baranek paschalny, prawdziwy baranek bez skazy.jako zapowiedź ofiary doskonałej.

W Jerozolimie ofiarą doskonałą, zapowiadaną przez proroków, stał się Syn Boży Jeszua.

Wieczerza jest czasem wspominania jak Bóg wyprowadził lud Boży z niewoli Egiptu, a analogicznie Jezus wyprowadza nas z niewoli grzechu.
Wieczerza sama w sobie oczywiście nie jest ofiarą tylko świętem , podczas którego wspomina się ofiarę baranka Bożego.

J 1:29 bpd "Następnego dnia (Jan) zobaczył idącego w jego stronę Jezusa i powiedział: Oto Baranek Boży, który bierze grzech świata."

Pozdrawiam
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
RM 

Wyznanie: Unitarianizm jest błędem
Pomógł: 157 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 3253
Wysłany: 2014-08-11, 09:52   

Henryk napisał/a:
Chyba mam coś z oczami... :-(
Tam jedynie pisze, że będą "jednym ciałem".

Ale Jezus interpretował tekst z Rodz 2,24 w taki sposób:
Czyż nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył mężczyznę i kobietę? I rzekł: Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i połączy się z żoną swoją, i będą ci dwoje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, ale jedno ciało. Co tedy Bóg złączył, człowiek niechaj nie rozłącza.

Człowiek niech nie rozłącza. A co zrobił Mojżesz? Rozłączył.
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2014-08-11, 11:11   

RM napisał/a:
Człowiek niech nie rozłącza. A co zrobił Mojżesz? Rozłączył.

I uczynił to zgodnie z wolą Boga.
Nie Tobie oskarżać Mojżesza!
Heb 3:5 br " Mojżesz też okazał się wiernym w całym domu Jego; był sługą powołanym do świadczenia o tym wszystkim, co miał powiedzieć Bóg."
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2014-08-11, 12:49   

Listek napisał/a:
Wieczerza w żadnym razie nie jest ofiarą.

Bóg powiedział do Izraela "I będzie ci to jako ... pamiątka ... i będziesz przestrzegał ustawy tej co rok w jego oznaczonym czasie [14 Nisan]" , tak Jezus, Syn Boży nakazał właśnie w tym dniu, 14 Nisan "czynić to na Jego pamiątkę";

W Egipcie ofiarą był baranek paschalny, prawdziwy baranek bez skazy.jako zapowiedź ofiary doskonałej.

W Jerozolimie ofiarą doskonałą, zapowiadaną przez proroków, stał się Syn Boży Jeszua.

Wieczerza jest czasem wspominania jak Bóg wyprowadził lud Boży z niewoli Egiptu, a analogicznie Jezus wyprowadza nas z niewoli grzechu.
Wieczerza sama w sobie oczywiście nie jest ofiarą tylko świętem , podczas którego wspomina się ofiarę baranka Bożego.

J 1:29 bpd "Następnego dnia (Jan) zobaczył idącego w jego stronę Jezusa i powiedział: Oto Baranek Boży, który bierze grzech świata."
2 Księga Mojżeszowa 12:27:
"Odpowiecie: Jest to rzeźna ofiara paschalna dla Pana, który omijał domy synów Izraela w Egipcie, gdy Egipcjanom zadawał ciosy, a domy nasze ochronił. I lud pochylił głowy, i oddał pokłon."
Niestosownym jest mówić, że Chrystus w kwestii Paschy coś nowego ustanowił. Faktycznie zmieniła się tylko jedna rzecz. Miejsce ofiary z Baranka zajął Chrystus. Reszta, w tym ofiary z pokarmów i napojów pozostały bez zmian.
Ciężko mo jest zrozumieć, jak można cokolwiek spożywać przed Bogiem i nie uznawać tego za ofiary. Jeżeli Wieczerza wynikała z ustanowienia Bożego, nadal była to ofiara, przy czym była to ofiara wspominająca pewne ważne wydarzenia. Wieczerza Chrystusowa była tak samo ofiarą jak Pascha starotestamentowa.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
Ostatnio zmieniony przez wit 2014-08-11, 13:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7852
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-08-11, 13:07   

wit napisał/a:
Faktycznie zmieniła się tylko jedna rzecz. W miejsce ofiary z Baranka miejsce jej zajął Chrystus



Chrystus jest ofiara doskonałą za grzechy, my natomiast oddajemy swoje własne ciała na ofiarę żywą, uświęconą Duchem Św.
Uświęca nas: ofiara Chrystusa, a w jej następstwie dobre czyny zgodne z Prawem Bożym, gdyż w Chrystusie umieramy dla grzechów, a także ofiara naszych ust - modlitwa.

Pozdrawiam
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2014-08-11, 18:48   

wit napisał/a:
Niestosownym jest mówić, że Chrystus w kwestii Paschy coś nowego ustanowił.

I to pisze „Wit”. :aaa:
Smutne. :-(
Czyż Jezus nie stał się tym, o kim „cień rzeczy przyszłych” przez tyle stuleci prorokował: - rzeczywistym Barankiem Paschalnym, ratującym nas od wiecznej śmierci?
Już nie wspominamy branka z Egiptu, a Jezusa z Nieba.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 10