Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Abiszag Szunemitka
Autor Wiadomość
Anowi 

Pomogła: 121 razy
Wysłany: 2014-11-26, 13:03   Abiszag Szunemitka

Cytat:
Kobiety funkcjonowały w ich cieniu i jeśli miały w ważnych sprawach głos, to tylko poprzez umiejętne na nich oddziaływanie.
http://biblia.webd.pl/for...p=350854#350854

(1 Krl 2:13) Lecz Adoniasz, syn Chaggity, przyszedł do Batszeby, matki Salomona. Ta zaś spytała: Czy w dobrych zamiarach przychodzisz? A on odrzekł: W dobrych. (14) Następnie rzekł: Chciałbym pomówić z tobą. Ona zaś mu powiedziała: Mów! (15) Wtedy rzekł: Ty wiesz, że dla mnie była władza królewska i cały Izrael oczekiwał na to, żebym panował. Ale na kogo innego przeszła władza królewska i dostała się memu bratu, gdyż z woli Pana mu przypadła. (16) Teraz więc zwracam się do ciebie z jedną prośbą. Nie odmawiaj mi! Ona zaś mu odrzekła: Mów! (17) Wówczas rzekł: Powiedz, proszę cię, królowi Salomonowi, bo on niczego tobie nie odmówi, aby mi dał za żonę Abiszag Szunemitkę. (18) Na to odpowiedziała Batszeba: Dobrze, ja powiem o tobie królowi. (19) Batszeba więc weszła do króla Salomona, aby przemówić do niego w sprawie Adoniasza. Wtedy król wstał na jej spotkanie, oddał jej pokłon, a potem usiadł na swym tronie. A wtedy postawiono tron dla matki króla, aby usiadła po jego prawej ręce. (20) Ona wtedy powiedziała mu: Mam do ciebie jedną małą prośbę. Nie odmawiaj mi! A król jej odrzekł: Proś, moja matko, bo tobie nie będę odmawiał. (21) Wtedy przemówiła: Niech Abiszag Szunemitka będzie dana za żonę twemu bratu Adoniaszowi! (22) Odpowiadając na to, król Salomon rzekł swojej matce: A dlaczego prosisz dla Adoniasza o Abiszag Szunemitkę? Proś raczej dla niego o władzę królewską, bo on jest moim starszym bratem i ma za sobą kapłana Abiatara i Joaba, syna Serui! (23) Następnie król Salomon przysiągł na Pana, mówiąc: Niech mi Bóg to uczyni i tamto dorzuci, jeśli Adoniasz nie na swą zgubę poruszył tę sprawę. (24) Teraz więc, na życie Pana, który mnie ustanowił i osadził na tronie Dawida, mego ojca, i który, jak zapowiedział, zbuduje mi dom, na pewno dziś Adoniasz zostanie zabity! (25) Wtedy król Salomon przekazał to synowi Jojady, Benajaszowi, który zadał tamtemu cios, tak że umarł.

dlaczego "mała prośba" skończyła się utratą życia?

Anowi 

Wysłany: 2014-11-27, 11:05   

jaką sprawę poruszył Adoniasz?

Kim była Abiszag, że nawet syn króla Dawida nie mógł prosić o jej rękę?

Manna z nieba 

Wyznanie: Deizm.Baczna obserwatorka życia.
Pomogła: 304 razy
Wysłany: 2014-11-27, 11:33   

Adoniasz popełniłby zbrodnię, żeniąc się z drugorzędną żoną ojca.

George 

Wyznanie: NAZAREJCZYK
Wysłany: 2014-11-27, 18:01   Przykłady ze zbrodniczej historii Izraela

I to są "wspaniałe" przykłady z historii Izraela, "narodu wybranego" żydowskiego Boga JEHOWY / Niszczyciela.

Jego naśladujcie jeśli chcecie połączyć się z ich Bogiem - Jehową, i żyć w królestwie Szatana.

Pozdrawiam
George

Jerzy Marianie, jeśli jeszcze raz napiszesz, że łączenie się w Bogu JHWH to życie w Królestwie Szatana, lub wiadomość o podobnej treści, dostaniesz ostrzeżenie
Ostatnio zmieniony przez ShadowLady86 2014-11-27, 19:19, w całości zmieniany 1 raz  

Wnikliwy

Wysłany: 2014-11-27, 19:14   Re: Przykłady ze zbrodniczej historii Izraela

Jerzy Marian napisał/a:
I to są "wspaniałe" przykłady z historii Izraela, "narodu wybranego" żydowskiego Boga JEHOWY / Niszczyciela.

Jego naśladujcie jeśli chcecie połączyć się z ich Bogiem - Jehową, i żyć w królestwie Szatana.

Pozdrawiam
George

Gorzej już być nie może. :aaa:

Henryk 

Wysłany: 2014-11-27, 19:46   

Manna z nieba napisał/a:
Adoniasz popełniłby zbrodnię, żeniąc się z drugorzędną żoną ojca.

Chyba nie o to chodziło Manno...
Dawid nawet nie „zbliżył się” do Abiszag.
On umierający w starości, ona młodziutka, piękna niewiasta...
Adoniaszowi chodziło jedynie o jak największe wpływy w celu zagarnięcia władzy.
Rzekoma konkubina Dawida- niejako królowa, zastała by jego żoną.
Były to jawne (dla młodszego wiekiem Salomona) zabiegi o zawładnięcie tronem.
Tym bardziej, że kapłani Ebiatar i Joab byli po stronie uzurpatora.
Czytajmy: 1Krl 1:5 bp "Adonijja, syn Chaggity, przechwalał się mówiąc: Ja zostanę królem. Nabył sobie rydwan i jeźdźców oraz pięćdziesięciu ludzi, którzy biegli przed nim."
Buntował lud przeciw prawowiernemu władcy.
Salomon doskonale przejrzał „podchody” starszego brata.

Anowi 

Wysłany: 2014-11-28, 10:56   

Henryk napisał/a:
Były to jawne (dla młodszego wiekiem Salomona) zabiegi o zawładnięcie tronem.
Tym bardziej, że kapłani Ebiatar i Joab byli po stronie uzurpatora.

miało to odstraszyć innych potencjalnych synów Dawida?

Henryk 

Wysłany: 2014-11-28, 11:54   

Nie wiem.
Z całą pewnością miało zapobiec przyszłej, bratobójczej wojnie domowej z dziesiątkami tysięcy ofiar.
Salomon wybrał mniejsze zło. :-(

Henryk 

Wysłany: 2014-11-30, 08:36   

Niektórzy uważają także, że Salomon podkochiwał się w nałożnicy ojca.

"Wydaje się, że Pieśń nad Pieśniami jest pieśnią miłosną pomiędzy Królem Salomonem, a młodą kobietą. Najprawdopodobniej była nią Abiszag, piękna młoda dziewczyna która opiekowała się i pocieszała Króla Dawida w jego starczym wieku (por. 1 Król. 1:1-4). Być może, miłość Salomona i pragnienie poślubienia jej wzrastały w miarę jak obserwował jej łagodny i pełen miłości sposób obchodzenia się z Dawidem. Możliwe, że napisał tę piękną i złożoną pieśń dla wyrażenia swego uczucia dla Abiszag, oraz jej do niego."
CałośćTU

Odpowiedz do tematu